Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 19-09-12, 17:44
poppy Ο χρήστης poppy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2010
Περιοχή: ηράκλειο κρητης
Μηνύματα: 156
Exclamation Περί μύθων και ισορροπιών

Μύθος 1ος : τα endler είναι ειρηνικά ψαράκια
Μύθος 2ος : καλές μετρήσεις και τακτικές αλλαγές σημαίνουν και ισορροπημένο ενυδρείο

Αλήθεια 1η : Τα edler είναι λύκοι σε στολή προβάτου
Αλήθεια 2η : Δεν υπάρχει!

Και θα σας πω μια ιστορία να σας πείσω!
Εχω ενα 54αρι που φιλοξενούσε endlers, apple snails, amano, red cherry. Σταθερή κατάσταση σχεδόν ενα χρόνο τώρα.
Καθε εβδομάδα αλλαγές με θρησκευτική ευλάβεια, ανα μηνα μετρήσεις, όλα καλά και αγαπημενα : Τα ψαρια σε συνεχή κίνηση, τα αρσενικα να προσπαθουν να κανουν το κομματι τους στα θυληκα, οι amano να προσπαθουν να κλέψουν συνεχώς τις ταμπλέτες βυθού, οι ρεντ τσερρυ δεν πολλαπλασιάζονταν τρελλα, αλλα δεν εχω τούλι στην εισοδο του φίλτρου.

Τα σαλιγκάρια δε: απο ενα σημείο και μετά να μην προλαβαινω να χαρίζω και να καταστρεφω τσαμπια! Αναγκάστηκα και εβαλα και 2ο εσωτερικό φίλτρο γιατί το ενα μόνο του βούλωνε ανα 2 μερες και αρχισα να κανω αλλαγες ανα 3ημερο! Ομως μετρήσεις τέλειες:ποτε αμμωνία, ΝΟ3 <25, pH σταθερό και εγω μεσα στην περηφάνεια για το ισορροπημένο ενυδρείο μου.

Ειχα φτάσει στο σημείο να εχω πανω από 20 σαλίγκαρους στο 54λιτρο! Αρχές καλοκαιριου κουράστηκα, ηθελα να πάω και διακοπες, δεν μπορουσα να εχω το νου μου συνεχεια στις αλλαγές: ετσι εδωσα τα περισσότερα μηλοσαλίγκαρα και κρατησα 8. Τωρα εχω 2 που τελευταία στιγμή τα εσωσα!

Τι εγινε θα ρωτήσετε και με το δίκιο σας! Τα δολοφόνησαν τα endler! Καλα διαβάσατε! Τα σκα.....κια του 1 πόντου δολοφόνησαν με συντονισμένο σχέδιο τα 6πλάσια σε μέγεθος κιτρινάκια

Αυτό που συνέβαινε ήταν το εξής: μόλις ξεμύτιζε ενα σαλιγκαρι να κολυμπήσει, να φάει, οτιδήποτε τελως παντων ξεκινούσε μια επίθεση απο πολλα ψαρια μαζί που του τσιμπούσαν τις κεραίες, αυτό εκλεινε πορτακι και επεφτε στο βυθό. Ωσπου να παρατηρήσω και να καταλάβω τί γινόταν εχασα 6 σαλιγκάρια!!! Και αναρωτιόμουν γιατί δεν βρίσκω πια τσαμπια, ώσπου παρατηρησα οτι δεν πολυκυκλοφορουν τα apple όταν είναι φωτεινός ο χώρος! Τωρα τα εναπομείναντα τα εβαλα στο αλλο μου ενυδρείο οπου κυκλοφορούν συνεχώς, τρώνε την σπιρουλίνα τους και είναι μια απόλαυση να τα χαζευεις!

Ολα αυτα αρχισαν να γίνονται όταν μείωσα απότομα τον πληθυσμό των σαλιγκαριων. Μεχρι τότε πιστευω πως η επιθετικότητα των ψαριων μοιραζόταν και δεν είχε επιπτωσεις για τα σαλιγκάρια.

Ερώτηση παντοτινή: Τι είναι εκείνο που αποδεικνύει ένα σταθερό και ισορροπημένο ενυδρείο????
Ανυπομονώ να ακούσω γνώμες!!!
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
'Ασπρα στίγματα στις επιφάνειες των ξύλων! pavlos1988 Γλυκό νερό - Γενικά 5 03-01-11 14:36
Περί ξύλων... panos1972 Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 11 08-12-09 09:43
Προετοιμασία φυτών και ξύλων velocity Αρχάριοι γλυκού νερού 8 28-10-09 13:25
Περί αρτέμιας... xontros Γλυκό νερό - Γενικά 13 13-10-08 23:05
Περί του Π.Σ.Φ.Ε. Tolis Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 9 31-07-03 02:45

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05945 seconds with 14 queries