Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Λοιπά ασπόνδυλα - Φύκη θαλασσινού νερού > Φύκη -€“ ¶λγες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-09-12, 13:32
ilias13 Ο χρήστης ilias13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2010
Περιοχή: kalamaria
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή διαστασεις για αλγη χαετο

θελω να βαλω στο εσωτερικο σαμπ πλατης την αλγη χαετο.αλλα οι διαθεσιμες διαστασεις στο σαμπ που θα μπει ειναι πολυ μικρες.5 εκατοστα μηκος επι 10 εκατοστα πλατος.αντε το πολυ να φτασει το μηκος στα 7-8 εκατοστα με 10 εκατοστα παλι πλατος.ειναι εφικτο να διατηρησω την συγκεκριμενη αλγη στο σαμπ σε τοσο μικρο χωρο?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-09-12, 13:58
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Εχεις κανει σαμπ με 10 cm πλατος;; :/ και πλατης ναναι. Γινεται αλλα μηπως γινεται και τιποτα αλλο ας δουμε. ανεβασε μια φωτο να δουμε τι διαταξη εχεις κανει, το ρεφιουτζιουμ δεν ειναι αναγκη ναναι στη μεση. Να δουμε μηπως γινεται να αλαχτουν τα διαμερισματα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-09-12, 14:06
ilias13 Ο χρήστης ilias13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2010
Περιοχή: kalamaria
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

δεν ειναι ετοιμο τωρα σχεδιαζεται.θα ειναι σαμπ πλατης με μηκος 40 εκατοστα κ πλατοσ 10 εκατοστα.το πρωτο διαμερισμα που θα μπαινει το νερο θα ειναι 7 εκατοστα(5 εκατοστα οι τρυπα που θα μπαινει κ απο ενα εκατοστο εκατερωθεν.2 διαμερισμα 11 εκατοστα οσες κ οι διαστασεις του σκιμερ στο 4 διαμερισμα το τελεθταιο θα μπει ο κυκλοφορητης που εχει μηκος 6 εκατοστα αλλα θα του δωσω εγω 10 σε περιπτωση που θα χρειαστει ν αλλαξω στην πορεια.κ μου μενουν 10 εκατοστα γι ατο τριτο διαμερισμα για να μπει ανθρακας-αντιφωσφορος.κ σκεφτομαι να το σπασω σε 2 5 και 5 εκατοστα μπας κ βολεψω την χαετο
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-09-12, 14:11
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Τοτε λογω πραγματι περιορισμενου χωρου αλλα και για μεγαλυτερη χωρητικοτητα για Σαετο αλλα και αποτελεσματικοτητα ανθρακα και φωσφωρου, να παρεις ενα μικρο μεταχειρισμενο εξωτερικο φιλτρο και να βαλεις εκει τα χημικα, στη θεση ρεακτορα δηλαδη. Ετσι θαχεις χωρο.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-09-12, 16:46
ilias13 Ο χρήστης ilias13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2010
Περιοχή: kalamaria
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Τοτε λογω πραγματι περιορισμενου χωρου αλλα και για μεγαλυτερη χωρητικοτητα για Σαετο αλλα και αποτελεσματικοτητα ανθρακα και φωσφωρου, να παρεις ενα μικρο μεταχειρισμενο εξωτερικο φιλτρο και να βαλεις εκει τα χημικα, στη θεση ρεακτορα δηλαδη. Ετσι θαχεις χωρο.
μου αρεσε η ιδεα σου!για ανθρακα κ αντιφωσφορο μεσα μονο στο εξωτερικο ε?!
κ κρατας το τριτο διαμερισμα στα 10 εκατοστα για να μπει η χαετο?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-09-12, 16:52
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

αμε
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-09-12, 17:23
ilias13 Ο χρήστης ilias13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2010
Περιοχή: kalamaria
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

κ που ακριβως θα μπει το εξωτερικο?απο που θα ρουφαει κ που θα βγαζει?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-09-12, 18:27
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Ρε παιδια δε δινετε καμια επιπλεον πληροφορια? ...κανα λινκ...
Ειμαι κι εγω υπερ των πολλω αλγων στο sump αλλα για τη χαετο αλλη μια φορα διαβασα και δεν ξερω τιποτα, που τη βρισκει κανεις? την πουλανε σε μαγαζια? τι συνθηκες θελει για να αναπτυχθει? κανει δουλεια?
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-09-12, 18:56
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

οτι κανει κανει. εγω οτι ειχα διαβασει σχεδον ολα εδω μεσα τα βρηκα. καποιος εμπειρος θα μας πει.

Σημειωση, ναχεις υποψην σου οτι η σαετο θελει λιγο φωτισμο ετσι??, αντιστροφα απτο ενυδρειο, οταν κλεινουν τα φωτα του ενυδρειου να ανοιγει της σαετο.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-09-12, 19:09
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Σε μαγαζί δεν έχω δει ποτέ.. μόνο απο κάποιον που έχει μπορείς να πάρεις, και αν θές έχει και στο ιμπει..

To μόνο που θέλει είναι φώς.. όσο περισσότερο φως τόσο ποιο πολλά νιτρικά και φωσφορικά θα τραβάει..

Αυτό για αντίστροφα με το φως του ενυδρείου ισχύει, αλλά και 24/7 δεν έχει πρόβλημα.. Μάλιστα κάπου είχα διαβάσει οτι το βράδυ αφήνουν σπορια, οπότε αν την έχεις συνέχεια φωτισμό δεν υπάρχει και περίπτωση να σου εξαπλωθεί και στο κυρίως ενυδρείο..
-------------------------
http://www.ebay.com/sch/i.html?_saca...roalgae&_frs=1
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Kotsos : 22-09-12 στις 19:09 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-09-12, 19:25
ilias13 Ο χρήστης ilias13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2010
Περιοχή: kalamaria
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ilias13 Εμφάνιση μηνυμάτων
κ που ακριβως θα μπει το εξωτερικο?απο που θα ρουφαει κ που θα βγαζει?
μπορειτε να με βοηθησετε σ αυτο το θεμα?!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 22-09-12, 19:50
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kotsos Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε μαγαζί δεν έχω δει ποτέ.. μόνο απο κάποιον που έχει μπορείς να πάρεις, και αν θές έχει και στο ιμπει..

σε ενυδριακι χωρις ψαρια (αρα χωρις νιτρικα) μονο με βραχο και με νερο παρμενο απ τη θαλασσα θα επιβιωνε η δε θα ειχε καμια τυχη?
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 22-09-12, 20:04
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

ηλια το εξωτερικο μπορεις να το βαλεις στα ντουλαπια κατω, παρε διαστασεις και δες που σε βολευει. θα περνει και θα ξαμαβγζει στο διαμερισμα της αντλιας.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 22-09-12, 21:19
ilias13 Ο χρήστης ilias13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2010
Περιοχή: kalamaria
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
ηλια το εξωτερικο μπορεις να το βαλεις στα ντουλαπια κατω, παρε διαστασεις και δες που σε βολευει. θα περνει και θα ξαμαβγζει στο διαμερισμα της αντλιας.
συγνωμη δεν καταλαβα!απο το ιδιο διαμερισμα θα παιρνει κ θα στελνει?
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 22-09-12, 23:23
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Yeap, το θεμα ειναι απλα να περναει νερο μεσα απτον ανθρακα και αντιφωσφορο, κατα τη γνωμη μου δεν εχει σημασια αν περνει και ξαναβγαζει στο ιδιο διαμερισμα. Αν ας πουμε επερνες κανονικο ρεακτορα τι θακανες?? Δες εδω για παραδειγμα.

http://i207.photobucket.com/albums/b...ehype/sump.jpg

Το ανθρακα/αντιφωσφορο αν τους βαλεις απλα σε καλτσακι μεσα στο σαμπ, -και οχι σε φιλτρο η ρεακτορες- παλι δουλεια θα κανεις, απλα το νερο εχει την ταση να περναει παντα απτην ευκολη διοδο, ειναι δυσκολο να τοποθετησεις τα καλτσακια ετσι ωστε να μην εχεις κενα στα διαχωρισματα. Αν εχεις (που θαχεις) κενα, τοτε μεγαλη ποσοτητα νερου θα προσπερναει τα χημικα σου. Αν εχεις ενα ξεχωριστο φιλτρο που με το που βγει το νερο απτην σαετο, παρει οσο ειναι ικανο τοτε κανεις την καλυτερη δουλεια. Αν ας πουμε η αντλια επιστροφη σου ειναι rated 1000λιτρα και το φιλτρο που θα παρεις ειναι 800-900, εισαι πολυ καλα, σχεδον ολη η ποσοτητα που περναει μεσα απτο σαμπ θα προλαβαινει να την φιλτραρει το φιλτρο και να την ξαναριχνει παλι μεσα για να την στειλει η αντλια στο ενυδρειο. Ελπιζω να γινομαι κατανοητος ταπα λιγο εκτενεστατα αλλα μπερδεμενα.
-------------------------
Kαι για ναμαι οκ απεναντι σου, ΠΑΝΤΑ εχω υποψην μου αυτο. http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=9177

Απλα στην προκειμενη πιστευω οτι σου απανταω σωστα και βασιμα, με βαση αυτα που εχω αποκομισει εδω μεσα. Αν θελεις μπορεις να περιμενεις και μια επιβεβαιωση, η μια διαφορετικη αποψη απο καποιον πιο εμπειρο στα αλατια.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κουραμπιές : 22-09-12 στις 23:23 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 22-09-12, 23:54
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
σε ενυδριακι χωρις ψαρια (αρα χωρις νιτρικα) μονο με βραχο και με νερο παρμενο απ τη θαλασσα θα επιβιωνε η δε θα ειχε καμια τυχη?
Τι να την κάνεις μόνη της?? αλλα έτσι κι αλλιώς τον βράχο πρεπει να τον ταίζεις..

Πάντως δεν έχει πρόβλημα.. μπορεί να μην αναπτύσεται, αλλά δεν θα χαλάσει.. φως είναι το σημαντικό..
-------------------------
πωω χάλια η σύνταξή μου.. ελπίζω να κατάλαβες τι γράφω..
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Kotsos : 22-09-12 στις 23:54 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 23-09-12, 00:42
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kotsos Εμφάνιση μηνυμάτων
αλλα έτσι κι αλλιώς τον βράχο πρεπει να τον ταίζεις..

Αν δεν κανω λαθος (οκ ειμαι ο πλεον ασχετος με τα αλατια απλα πηρα ενα κομματι βραχο )
ο βραχος τρωει καποια ειδη αλγης (δεν ξερω αν εχει σχεση με αυτη την κοκκινη αλγη της ocean nutrition που αγορασα που ειναι σε φυλλαρακια και κοβεις κομματια και τα ριχνεις μεσα)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 23-09-12, 01:55
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Στο μονο μαγαζι που εχω δει (απο αυτα που παω) να πουλανε chaeto ειναι στο water inn αλλα σπανιες φορες την εχω πετυχει
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 23-09-12, 11:20
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν δεν κανω λαθος (οκ ειμαι ο πλεον ασχετος με τα αλατια απλα πηρα ενα κομματι βραχο )
ο βραχος τρωει καποια ειδη αλγης (δεν ξερω αν εχει σχεση με αυτη την κοκκινη αλγη της ocean nutrition που αγορασα που ειναι σε φυλλαρακια και κοβεις κομματια και τα ριχνεις μεσα)
Βασικά καταλαβαίνεις οτι δεν τρώει ο βράχος.. τον πήρες απο θάλασσα, ή τον αγόρασες?
Κανονική τροφή πρέπει να του ρίχνεις για να τρώνε τα ζωντανά που έχει πάνω (κοπήποδα, σκουλίκια).. ¶μα δεν βρεις τίποτα αθήνα, έχω απο αυτήν αν θέλεις http://www.ebay.com/itm/Red-Dragons-...item3a79f3a47b
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 23-09-12, 18:57
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kotsos Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασικά καταλαβαίνεις οτι δεν τρώει ο βράχος.. τον πήρες απο θάλασσα, ή τον αγόρασες?
Κανονική τροφή πρέπει να του ρίχνεις για να τρώνε τα ζωντανά που έχει πάνω (κοπήποδα, σκουλίκια).. ¶μα δεν βρεις τίποτα αθήνα, έχω απο αυτήν αν θέλεις http://www.ebay.com/itm/Red-Dragons-...item3a79f3a47b
τον αγορασα και τον εχω με θαλασσινο νερο κι ενα μικρο κυκλοφορητη.
Ζωη οπως δειχνει εχει, ισως οχι σαν αυτα που βλεπω στα θαλασσινα σας με 500 κοραλλια κτλ, αλλα ειναι οκ. (εχει και κατι μικροσκοπικα καβουρακια)
Η αλγες της ocean nutrition δεν κανουν δουλεια σαν τροφη? (βγαζει πρασσινη, κοκκινη και μπλε, εγω πηρα κοκκινη, δεν ξερω αν εχουν διαφορες, παντως και στις γαριδες που εδωσα λιγο την τσακισανε)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 23-09-12, 21:39
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Ρίχνε και λίγη τροφή, όχι φυλαράκι, κάτι που να βυθίζεται..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 23-09-12, 21:42
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

αυτη η αλγη βυθζεται, και μαλλον καταναλωνεται σχετικα γρηγορα απ οτι βλεπω...
Προτεινεις κατι καλυτερο?
οι τροφες του γλυκου νερου κανουν? (εχω τριων ειδων πελετακια για γαριδες, σαλιγκαρια και βυθοψαρα αλλα δεν εριξα γιατι φοβηθηκα μη δεν καταναλωθουν και γινουν αμμωνια)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 23-09-12, 21:50
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

που τον εχεις νικο το βραχο?
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 23-09-12, 21:56
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

σε μια γυαλα λιγοτερο απο 20 λιτρα.
Φωτισμο εχει πολυ καλο (και φως και ηλιο)
νερο απ τη θαλασσα, λιγακι αραγωνιτη κατω για βυθο και ενα κυκλοφορητη που του εχω κοψει την πολυ ροη...
Αυτο ειναι το ...reef μου
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 23-09-12, 22:26
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

εκδηλωθηκες κρυφοαλατισμενε....

YΓ δωστε και μια επιβεβαιωση στην ερωτηση του παιδιου η μια αλλη προταση αν ειμαι λαθος. Εμπειροιιιιι
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 23-09-12, 23:10
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

καλύτερα τροφή σε κόκους αν έχεις.. σκουλίκια δεν έχεις δει??

τελείως οφ τοπικ ομως
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 23-09-12, 23:14
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kotsos Εμφάνιση μηνυμάτων
καλύτερα τροφή σε κόκους αν έχεις.. σκουλίκια δεν έχεις δει??

τελείως οφ τοπικ ομως
εχω αυτες για τις γαριδες με σπιρουλινα, κανουν?
θα ριξω πολυ λιγο δοκιμαστικα να δω μην κανει κανα μπαμ η αμμωνια...

Σκουλικια εχω κατι μικρα ασπρα λιγο μεγαλυτερα απο πλαναρια (μερικα τα χρησιμοποιησα σα ζωντανη τροφη στα μονομαχακια μου )
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 23-09-12, 23:17
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

όχι φυτική βρε.. αφού έχεις τις αλγες.. δοκίμασε 1-2 κόκκους για αρχή και δες..

εμένα πάντως έχει κάτι τεράστια σκουλίκια σαν σαρανταποδαρούσες που τρελαίνονται..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 23-09-12, 23:21
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kotsos Εμφάνιση μηνυμάτων
όχι φυτική βρε.. αφού έχεις τις αλγες.. δοκίμασε 1-2 κόκκους για αρχή και δες..

εμένα πάντως έχει κάτι τεράστια σκουλίκια σαν σαρανταποδαρούσες που τρελαίνονται..

α πρωτεινικη? χμμμ atison betta pro αλλα δε βυθιζεται γρηγορα.
θα δοκιμασω, γιατι οχι?

οχι τετοια σκουλικια δεν ειδα ακομα, αλλα ενα περιεργο εξωγηινο πλασματακι κυκλοφορει (κατι μεταξυ γαριδας και αραχνης)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Διαστασεις φιαλης co2 klipitiklopos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 09-03-11 21:59
διαστασεις ενυδρειου xrigeorgis Γλυκό νερό - Γενικά 2 29-07-08 13:47
Διαστασεις ενυδρειου iliastra DIY . Φτιάχτο μόνος σου 7 28-02-08 12:21
διαστασεις ενυδρειου alekrx8 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 12-12-06 12:10
διαστασεις ενυδρειου και DIY φιλτρο tolis_1234 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 21 31-03-05 15:31

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08335 seconds with 15 queries