Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Ενυδρεία με χρυσόψαρα

Ενυδρεία με χρυσόψαρα Συστήσετε μας τα χρυσόψαρά σας ή και τον χώρο που τα φιλοξενείτε.

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 01-08-22, 17:04
Σουζανα Ο χρήστης Σουζανα δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-08-2022
Περιοχή: Καρπενησι
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή Νέα στον κόσμο των χρυσόψαρων

Γειά σας!! Με λένε Σουζάνα και απέκτησα πριν 5 μήνες ενυδρείο χωρίς να το πολύ σκεφτώ.... Η ιδέα μου ήρθε από μια επίσκεψη στους γονείς μου που στο κτήμα τους έχουν μια τεχνίτη μεγάλη λίμνη με χρυσόψαρα... Δεν κάνουν τίποτα ιδιαίτερο... Το χειμώνα το νερό από πάνω παγώνει και απλά σπάνε τον πάγο και το καλοκαίρι που και που ρίχνουν φρέσκο νερό στην λίμνη για να μην εξατμιστεί από την ζέστη....τα πρώτα χρυσόψαρα που έβαλαν μέσα ήταν πέντε στο σύνολο τα οποία φαγώθηκαν από γάτες και το μόνο που επέζησε είναι μια θυληκια η οποία μετά από 5-10 χρόνια εκεί έχει φτάσει γύρω στα 20 εκατοστά μέγεθος.... Ξαναπήραν χρυσόψαρα τα έβαλαν στην λίμνη και από τότε αυτά αναπαραγωνται και γεννούν... Έχουν πάνω από 200 ψαράκια πλέον στην λίμνη που ζουν από την άλγη που αναπτύσσετε πάνω σε φύλλα πλατανων που πέφτουν μέσα στην λίμνη.... Δεν ταιζονται από αλλού και δεν έχουμε δει ποτέ πεθαμένο ψαράκι.... . Λοιπόν εγώ πήρα μια αποχή και εκεί που κυνηγούσα για πλάκα τα ψαράκια μαζί με τα παιδιά μου πιάσαμε συνολικά 4...απο 2 έως 4 εκατοστά τα ψαράκια εκ των οποίων ένα μαύρο.... Τα μικρά τρελάθηκαν και θέλησαν να τα κρατήσουμε αλλά εγώ μη έχοντας ενυδρείο τα βάλαμε με νερό της λίμνης που τα ψαρέψαμε και τα βάλαμε σε μια λεκάνη ρούχων..... Μετά από μια εβδομάδα ήρθε και το ενυδρείο που παρήγγειλα!!! Πάμε λοιπόν τώρα να σας κάνω ερωτήσεις και σαν πιο ειδικοί και ψαχμενοι να μου πείτε τι κάνω από εδώ και πέρα..... Έχω ενυδρείο διαστάσεων 40 χ40χ40 πόσα λίτρα είναι δεν γνωρίζω... Υπολογίζω γύρω στα 50 με 60 λίτρα ίσως να είμαι και λάθος.... Πέντε μικρά ψαράκια τα οποία εδώ και 4 μήνες ζουν υπέροχα... Μεγαλώνουν είναι ήρεμα δεν έχω παρατηρήσει κάτι το οποίο να δείχνει ότι από κάτι νοσούν.... Τρώνε κανονικά τα flakes τα οποία και συνήθισαν σαν τροφή μετά τον πρώτο μήνα.... Δλδ το έριχνα και δεν το άγγιζαν ενώ τώρα μόλις βλέπουν το χέρι μου πάνω από το ενυδρείο έρχονται στην επιφάνεια για να προλάβουν φαΐ.... Αλλαγές νερού έχω κάνει 6 έως τώρα... Με Μετάγγιση των ψαριών σε μεγάλη λεκάνη με νερό από το ενυδρείο άδειασμα όλου του νερού καθάρισμα τις πέτρες και τις δεξαμενή και πάλι μέσα με το νερό της λεκάνης και φρέσκο νερό από το λάστιχο...

Τώρα... Τους τελευταίους 2 μήνες ψάρεψα από την λίμνη και 2 ψαράκια σε ηλικία και περίοδο αναπαραγωγής..μέγεθος ψαριών γύρω στα 7 εκατοστά χωρίς να μετράω την ουρά .. Αρσενικό με λευκά στιγματα όπως εμφανίζονται σε περίοδο αναπαραγωγής και θυληκια στην ίδια ηλικία.... Τα έβαλα στο ενυδρείο και η κοινωνία μας μέσα εκεί είναι τέλεια.... Όπως είπα ήρεμα ψάρια χωρίς νευρικότητα κανονική όρεξη για φαγητό και όλα καλά..... Ο αρσενικός εδώ και 2 μήνες κυνηγάει την θυληκια και όπως διάβασα είναι συμπεριφορά αναπαραγωγής... Δεν έχω δει όμως ούτε αυγά ούτε γόνο πουθενά ποτέ... Υπάρχει κάποιο πρόβλημα??καθημερινά ελέγχω μήπως βρω αυγά για να κλείσω το φίλτρο... Μήπως η θυληκια δεν έχει αυγά η δεν γεννάει από φύση της?? Να την αλλάξω... Τι κάνω από θέμα καλύτερης ποιότητας ζωής στο ενυδρείο μου!!????? Ανεβάζω βιντεακια και φωτογραφίες για να σας διαφωτίσω καλύτερα... Συγγνώμη για το σεντόνι... Παρακαλώ διαφωτιστε με!!!
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Το μεγαλύτερο χρυσόψαρο στον κόσμο christoschor Χρυσόψαρα 21 01-09-16 12:06
Καλώς ήρθα και γω στον κόσμο των finches!! :D gordon ¶λλα ζώα 2 05-08-16 08:41
Νέος στον κόσμο των ενυδρείων!! ScorpionGr Αρχάριοι γλυκού νερού 22 20-03-14 20:32

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04037 seconds with 14 queries