Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 22-01-09, 15:54   #1
Νεος με ενυδρειου 126 λιτρα
f1rm4
Member
Εγγραφή: 22-01-2009
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 57

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
f1rm4 Ο χρήστης f1rm4 δεν είναι συνδεδεμένος 22-01-09, 15:54
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπερα σε ολο το φορουμ! Ειμαι νεος στο χομπυ, το οποιο ηταν το αγαπημενο του πατερα μου ο οποιος ομως απεχει 80 χιλιομετρα απο μενα και δεν με βοηθαει και πολυ.

Αγορασα ενα ενυδρειο λοιπον 126 λιτρων με τα μηχανηματα της EHEIM που συνοδευαν το παρων ενυδρειο. Αγορασα επισης μια αεραντλια αφου εγκατεστησα και φιλτρο βυθου. Εχω βαλει ηφαιστιογεννες χαλικακι αρκετο για τα φυτα μου. Εκανα την απαραιτητη προετοιμασια νερου για δευτερη φορα αφου την πρωτη την πατησα απο το ICK και τωρα μετα απο 2 μηνες εχω 2 αγγελοψαρα, 2 μολυ, 6 ινδιανακια και εναν γλυφτη πλατυπους (η καπως ετσι). Εχω επισης 3 ζωντανα φυτα- 1 με μεγαλα ψηλα φυλλα και 2 με χαμηλο και πλατυ φυλλωμα- αλλα δεν ξερω τα ονοματα τους...

Το προβλημα που αντιμετωπιζω αυτη τη στιγμη ειναι οτι το διακοσμητικο πλοιο που εχω μεσα στο ενυδρειο αλλα και τα φυτα μου αρχιζουν να γεμιζουν με κατι μαυρα τριχιδια. Εχω ρυμθισει τις λαμπτες να αναβουν 8 ωρες το νερο εχει θερμοκρασια σταθερη στους 26 C. δεν ξερω τι φταιει ομως και πως μπορω να το αντιμετωπισω.

Θα ηθελα λιγη βοηθεια οπως επισης και οτι συμβουλες εχετε θα τις δεχτω με μεγαλη μου χαρα!

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC01576.jpg
Εμφανίσεις:  559
Μέγεθος:  81,3 KB  

Εμφανίσεις: 7998
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-01-09, 16:14
Lemeshianos Ο χρήστης Lemeshianos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-07-2008
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή

Έκανα ένα σύντομο ψάξιμο στο internet. Αν είναι μαύρα τριχίδια όπως λες είναι Black Crush Algea. Μεγαλώνει λόγο επιπλέον phosphates στο νερό(ίσως από την βρύση, ίσως και από την τροφή που ταΐζεις) και από φως.

Αφού προσπαθήσεις να μειώσεις τις αιτίες που την τρέφουν τροφή και νερό. Μπορείς να χρησιμοποίσης tiger barbs η true siamese algea eaters για να την καθαρίσουν εντελώς.
Δεν ξέρω όμως αν τα ψαρια αυτά είναι συμβατά με τα υπόλοιπα που έχεις.
Περίμενε και την γνώμη κάποιου με περισσότερες γνώσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-01-09, 17:06
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Καλησπερα σε ολο το φορουμ!
καλως ηρθες!!!
Ειμαι νεος στο χομπυ, το οποιο ηταν το αγαπημενο του πατερα μου ο οποιος ομως απεχει 80 χιλιομετρα απο μενα και δεν με βοηθαει και πολυ.
Αγορασα ενα ενυδρειο λοιπον 126 λιτρων με τα μηχανηματα της EHEIM που συνοδευαν το παρων ενυδρειο. Αγορασα επισης μια αεραντλια
δε χρειαζεσαι αεραντλια αν βαλέις την εξοδο του φιλτρου να αναταρρασει την επιφανεια του νερου του ενυδρειου σου...
αφου εγκατεστησα και φιλτρο βυθου.
τι εννοεις φιλτρο βυθου?? κυκλοφορητη με σωληνα που παιρνει το νερο κατω απο το χαλικι οπου βρισκονται οι "σχαρες" που καλυπτουν τον πυθμενα?? Εχω βαλει ηφαιστιογεννες χαλικακι αρκετο για τα φυτα μου.
Εκανα την απαραιτητη προετοιμασια νερου για δευτερη φορα αφου την πρωτη την πατησα απο το ICK τι ακριβως εκανες δηλαδη??
και τωρα μετα απο 2 μηνες εχω 2 αγγελοψαρα, 2 μολυ, 6 ινδιανακια και εναν γλυφτη πλατυπους (η καπως ετσι). πρεπει να διορθωσεις την συσταση των ψαριων σου...εχεις ψαρια με διαφορετικες απαιτησεις...επισης τα σκαλαρια πρεπει να ειναι ειτε ζευγαρι ειτε κοπαδι και τα λιτρα σου ειναι λιγα...θελουν υψος ενυδρειου απο 50 εκατοστα και πανω για να αναπτυσσονται σωστα...Εχω επισης 3 ζωντανα φυτα- 1 με μεγαλα ψηλα φυλλα και 2 με χαμηλο και πλατυ φυλλωμα- αλλα δεν ξερω τα ονοματα τους..δες εδω www.tropica.com πολλα απο τα φυτα...για να αναγνωρισεις αυτα που εχεις και οτι μαλλον στο μελλον θελησεις να παρεις...αυτα που εχεις ειναι ανουμπιες...

Το προβλημα που αντιμετωπιζω αυτη τη στιγμη ειναι οτι το διακοσμητικο πλοιο που εχω μεσα στο ενυδρειο αλλα και τα φυτα μου αρχιζουν να γεμιζουν με κατι μαυρα τριχιδια. Εχω ρυμθισει τις λαμπτες να αναβουν 8 ωρες το νερο εχει θερμοκρασια σταθερη στους 26 C. δεν ξερω τι φταιει ομως και πως μπορω να το αντιμετωπισω.προφανως ειναι ΒΒΑ...δες εδω... http://www.aquariumalgae.blogspot.com/ τις φωτο να την αναγνωρισεις....θα πρεπει να μας πεις περισσοτερα για το ενυδρειο σου...διαστασεις..μετρησεις...ρουτινα...καλυτερα συμπληρωσε τη φορμα στις παρουσιασεις των ενυδρειων...

Θα ηθελα λιγη βοηθεια οπως επισης και οτι συμβουλες εχετε θα τις δεχτω με μεγαλη μου χαρα!

στην αρχη ισως σου φαινονται αρκετα αλλα με διαβασμα εδω και στο www.tsamisaquarium.gr θα τα πας μια χαρα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-01-09, 19:13
f1rm4 Ο χρήστης f1rm4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-01-2009
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα σε ολο το φορουμ!
1)τι εννοεις φιλτρο βυθου?? κυκλοφορητη με σωληνα που παιρνει το νερο κατω απο το χαλικι οπου βρισκονται οι "σχαρες" που καλυπτουν τον πυθμενα??
2) τι ακριβως εκανες δηλαδη??
3).προφανως ειναι ΒΒΑ...
1)κυκλοφορητη εννοουσα... ναι εχω βαλει σκαρες απο κατω απο το χαλικι οπως μου ειπε ο πατερας μου... πολλοι το θεωρησαν περιττο. εγω δεν ξερω απλα εμπιστευτηκα τον "παλιο".
2)δεν εκανα τη σωστη προετοιμασια ενυδρειου και μεσα σε ενα μηνα ειχα βαλει πολλα ψαρια... ξαφνικα μια μερα γυρισα σπιτι μετα απο 2ημερο και ητανε ολα ψωφια εκτος απο 1-2 guppy και 2 μολυ... τελικα παρατηρησα στα ψαρια κατι ασπρα στιγματα πηρα το φαρμακο και καταφερα να σωσω τα μολυ μονο...
3)οι φωτογραφιες που ταιριαζουν περιπου ειναι αυτου του ειδους
Staghorn algae...

Εμενα απλα δεν ειναι τοσο μακρυες οι τριχες αλλα κατα τα αλλα μοιαζουν πολυ. Αυριο που θα παω σερρες θα βραλω φωτογραφιες να μου πεις τι να κανω κιολας...

Οσο για τα ψαρια... ποια ψαρια δεν ταιριαζουν στο ενυδρειο... ποια με συμβουλευεις να βαλω?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-01-09, 19:26
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

για παραδειγμα τα μολυ θελουν σκληρο νερο ενω τα σκαλαρια μαλακο...τελειως αντιθετες απαιτησεις..
τι νερο εχεις στο ενυδρειο σου??? αν ειναι σκληρο θα ηταν σωστο να κρατησεις τα ζωοτοκα και να δωσεις τα αλλα...
διαβασε εδω http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/fishfotos.htm για να δεις για τα ψαρια που σου αρεσουν αν μπορεις να ικανοποιησεις τις απαιτησεις τους...
βγαλε φωτο και ανοιξε νεο θεμα για την αλγη..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-01-09, 00:06
f1rm4 Ο χρήστης f1rm4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-01-2009
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

σκαλαρια πια λεγονται? το νερο στις σερρες πως θα καταλαβω αν ειναι σκληρο η μαλακο; κατι ακομα, εγω πρεπει να διαλεξω κοινωνικα ψαρια? ποια ταιριαζουν μεταξυ τους; δλδ κοινωνικα με ζωοτοκα δεν ταιριαζουν;
-------------------------
Κατι ακομα... Σε αυτο το ενυδρειο ποσα ψαρια μπορω να βαλω, ποσες αλλαγες νερου θα πρεπει να κανω και καθε ποτε? επισης με αυτα που εχω ηδη μεσα ποια αλλα μπορω να βαλω?

Παντως τα ψαρακια τα εχω 3 βδομαδες συνολο μαζι και δεν εχουν προβλημα... δεν ξερω για το μελλον οποτε περιμενω απαντηση σας...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη f1rm4 : 23-01-09 στις 00:06 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-01-09, 00:15
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από f1rm4 Εμφάνιση μηνυμάτων
σκαλαρια πια λεγονται?τα αγγελοψαρα.. το νερο στις σερρες πως θα καταλαβω αν ειναι σκληρο η μαλακο; με υγρα τεστ για σκληροτητες..κατι ακομα, εγω πρεπει να διαλεξω κοινωνικα ψαρια? λιγα ψαρια ειναι ακοινωνητα....σοβαρα τωρα δεν υπαρχουν κοινωνικα...υπαρχουν κοινωνικα ενυδρεια..που λεμε τα ενυδρεια οπου ζουν ψαρια-φυτα απο διαφορετικες περιοχες-ηπειρους (αλλα που εχουν παρομοιες απαιτησεις)ποια ταιριαζουν μεταξυ τους; πολλα και διαφορα.. δλδ κοινωνικα με ζωοτοκα δεν ταιριαζουν;
-------------------------
Κατι ακομα... Σε αυτο το ενυδρειο ποσα ψαρια μπορω να βαλω, αναλογα τα ψαρια..ποσες αλλαγες νερου θα πρεπει να κανω και καθε ποτε? χοντρα χοντρα λεμε καθε βδομαδα 30%...απο εκει και περα παιζουν ρολοι τι μετρησεις εχεις και τι ενυδρειο θα κανεις...επισης με αυτα που εχω ηδη μεσα ποια αλλα μπορω να βαλω?

Παντως τα ψαρακια τα εχω 3 βδομαδες συνολο μαζι και δεν εχουν προβλημα... προς το παρον...δεν ξερω για το μελλον οποτε περιμενω απαντηση σας...
το μελλον τους προβλεπεται δυσοιωνο...γιαυτο στο σαιτ που σου εδωσα (www.tsamisaquarium.gr) διαβασε τις απαιτησεις των ψαριων που εχεις και τη χημεια του νερου.....χωρις αυτα δε μπορεις να πας παραπερα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-01-09, 14:41
f1rm4 Ο χρήστης f1rm4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-01-2009
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Λοιπον εκανα τις μετρησεις για Ph και Gh.
To Ph=7,2-7,5
& Gh=3,5-4,5.

Επισης τραβηξα μερικες φωτογραφιες τα φυτα για να καταλαβετε το προβλημα μου...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00191.jpg
Εμφανίσεις:  281
Μέγεθος:  77,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00192.jpg
Εμφανίσεις:  300
Μέγεθος:  66,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00194.jpg
Εμφανίσεις:  277
Μέγεθος:  60,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00199.jpg
Εμφανίσεις:  302
Μέγεθος:  58,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-01-09, 17:36
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από f1rm4 Εμφάνιση μηνυμάτων
Gh=3,5-4,5.
Πώς τις έκανες τις μετρήσεις? Είσαι σίγουρος?
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-01-09, 17:40
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Όσο για το πρόβλημά σου, λέγεται μαύρη τριχοειδής άλγη..

1. Ρίχνεις κάποιο λίπασμα στο ενυδρείο? Αν ναι, σταμάτησέ το.. Έχεις κάποιο υπόστρωμα για φυτά?

2. Κάθε πότε κάνεις αλλαγές νερού? Θα πρέπει στη ρουτίνα σου να περιλαμβάνεται μία εβδομαδιαία αλλαγή 30%.. Τώρα, με την άλγη, είναι καλύτερα να κάνεις ακόμα πιο συχνά..

3. Πως πας από μετρήσεις νιτρικών και φωσφορικών?
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 23-01-09, 22:02
f1rm4 Ο χρήστης f1rm4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-01-2009
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Ναι ριχνω μια φορα το μηνα λιπασμα... Για υποστρωμα εχω ηφαιστιογενες χαλικακι...

αυτη τη φορα που εκανα αλλαγη νερου δεν εριξα... οι μετρησεις του PH και του Gh ειναι σιγουρες αλλα δεν εκανα τις αλλες λογω κοστους...

Το προβλημα απο οτι καταλαβα εχει να κανει με τις αλλαγες του νερου... οι πιο πολλοι με ειχαν πει για αλλαγες μια φορα το μηνα το 1/4 του νερου... θα αρχισω να κανω πιο συχνες αλλαγες... εχω αγορασει σκουπα βυθου για ευκολια... το βυθο καθε ποτε να τον καθαριζω? χρειαζετε καθε φορα που θα αλλαζω το νερο να τον σκουπιζω;

Κατι ακομα... με αυτα τα δεδομενα απο τις μετρησεις και απο το ενυδρειο διαστασεων 80χ45χ35, 126 λιτρων τι ψαρια θα μπορουσα να βαλω;

Ρωτησα και τον ιδιοκτητη του πετ σοπ για τα αγγελοψαρα.... μου ειπε οτι ειναι συνηθισμενα στο νερο των σερρων μιας και αναπαραγωνται σε αυτο το νερο με αυτη τη σκληροτητα...
-------------------------
Τι λετε παιδια? τι κανω;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη f1rm4 : 23-01-09 στις 22:02 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 23-01-09, 23:31
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

ωχ φυτρωσε και ενα καραβι μαζι με την αλγη
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 24-01-09, 11:22
f1rm4 Ο χρήστης f1rm4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-01-2009
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Μην με ξεχνατε ρε παιδια...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 24-01-09, 12:03
Το avatar του χρήστη kornek
kornek Ο χρήστης kornek δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Λεμεσός Κύπρος
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή

Ότι επιβιώνει δεν σημαίνει ότι είναι μια χαρά, τα Molly χρειάζονται πολύ πιο σκληρό νερό αν θεωρήσουμέ ότι το GH είναι τόσο χαμηλό όσο αναφέρεις. Οπωσδήποτε ένας χομπίστας πρέπει να είναι εφοδιασμένος με τεστ όπως ΝΟ2,ΝΟ3, ΝΗ3 και ΚΗ συν αυτά που έχεις και ανά τακτά χρονικά διαστήματα να ελέγχει τις παραμέτρους του νερού στο ενυδρείο. Η επιλογή των ψαριών πρέπει να τη κάνεις βάση της οξύτητας του νερού (επίπεδο ΡΗ), της σκληρότητας του νερού (επίπεδο GH), της θερμοκρασίας που απαιτεί το κάθε ψάρι, της συμπεριφοράς του (επιθετικότητα), το περιβάλλον που προέρχεται και τέλος το μέγεθος του ενυδρείου. Τις απαντήσεις αυτές μπορείς να τις βρεις όπως σου ανάφερε και ο φίλος panos-alex/polisστο http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/fishfotos.htm η διαβάζοντας πολλά σχετικά ποστ εδωμέσα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 24-01-09, 12:10
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από f1rm4 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μην με ξεχνατε ρε παιδια...
μηπως μας ξεχασες εσυ φιλε μου?? σου προτεινα στην αρχη να κανεις μια παρουσιαση του ενυδρειου σου..οι παρουσιασεις δε γινονται μονο για να δειξουμε στους αλλους τι ενυδρειο εχουμε και να μας πουν "μπραβο" αλλα και για να δεχθουμε συμβουλες και διορθωσεις...
δεν μας ειπες τι φωτισμο εχεις ..τι λαπμες ποσα βατ...μετρησεις δεν εχεις κανει γιατι τα τεστ κοστιζουν (δεν εχεις αδικο αληθεια ειναι, κοστιζουν) δε μας ειπες τη ρουτινα σου και τι λιπασμα ειναι αυτο που βαζεις...αληθεια με τι μετρησες σκληροτητα?? το 3,5-4,5 μου κανει εντυπωση...
χωρις αυτα δεν υπαρχει καμια μαγικη συνταγη να απαλλαγεις απο την αλγη...καποια ψαρια την τρωνε...αλλα αυτο ειναι συμπτωματικη θεραπεια και οχι καταπολεμηση της αιτιας που την προκαλει..

οσο για αλλαγες αν διαβαζες στα λινκς που σου ειπαμε (www.tsamisaquarium.gr) και εδω μεσα θα ειδες το 30% καθε βδομαδα σαν αρχη και με μετρησεις βλεπουμε αν χρειαζεται και συχνοτερα....
σκουπα βυθου μπορεις να κανεις και καθε φορα αν θες...
αυτο το "συνηθισμενα στο νερο" οσον αφορα τα σκαλαρια το αφηνω ασχολιαστο...πες μας με τι μετρας...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 24-01-09, 14:18
f1rm4 Ο χρήστης f1rm4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-01-2009
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από f1rm4 Εμφάνιση μηνυμάτων

Κατι ακομα... με αυτα τα δεδομενα απο τις μετρησεις και απο το ενυδρειο διαστασεων 80χ45χ35, 126 λιτρων τι ψαρια θα μπορουσα να βαλω;


Τι λετε παιδια? τι κανω;
Οι διαστασεις ειναι αυτες...

Τις μετρησεις τις εκανα με στικ γιατι τα υγρα ηταν ακριβα και δεν ειχα εκεινη την ωρα τοσα λεφτα μαζι μου (φοιτητης βλεπεις....)

Το νερο εχει μονιμα 26 βαθμους κελσιου.

Θα κοιταξω να προμηθευτω αν ειναι μετρητες... μπορειτε να μου πειτε περιπου το κοστος που πρεπει να υπολογιζω για ολα τα τεστ μαζι;

Οσο για τις αλλαγες, καταλαβα οτι πρεπει να γινοντε καθε βδομαδα... Απλα σκεφτομουν μεχρι τωρα πως θα καθαριζω το βυθο καθε βδομαδα μιας και δεν ειναι και το πιο ευκολο πραγμα... Αλλαγη νερου στο 1/4 μια φορα τη βδομαδα ειναι καλα;

Θα μπορουσα να βαλω lemon tetra και αρλεκινους με τα ηδη ψαρακια που εχω; guppy? Τα αγγελοψαρα να τα βγαλω; αν ναι τα θελει καποιος;
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 24-01-09, 14:41
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από f1rm4 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι διαστασεις ειναι αυτες...

Τις μετρησεις τις εκανα με στικ γιατι τα υγρα ηταν ακριβα και δεν ειχα εκεινη την ωρα τοσα λεφτα μαζι μου (φοιτητης βλεπεις....)
το κοστος το σκεφτομαστε ολοι...αλλα για ενα επιτυχημενο ενυδρειο χρειαζονται αρχικα καποια εξοδα....
Το νερο εχει μονιμα 26 βαθμους κελσιου.

Θα κοιταξω να προμηθευτω αν ειναι μετρητες... μπορειτε να μου πειτε περιπου το κοστος που πρεπει να υπολογιζω για ολα τα τεστ μαζι;τεστ για αμμωνια νιτρωδη και νιτρικα πρεπει να εχεις παντα..για να ξερεις τι γινεται στο ενυδρειο σου..για pH gH kH ακολουθουν για να σε προσανατολισουν στο τι ψαρια να βαλεις...εφοσον σου αρεσουν και τα φυτα καλο θα ηταν να εχεις και τεστ φωσφορικων...

Οσο για τις αλλαγες, καταλαβα οτι πρεπει να γινοντε καθε βδομαδα... Απλα σκεφτομουν μεχρι τωρα πως θα καθαριζω το βυθο καθε βδομαδα μιας και δεν ειναι και το πιο ευκολο πραγμα... Αλλαγη νερου στο 1/4 μια φορα τη βδομαδα ειναι καλα; καντο στο 1/3 μιας και μπαινεις στη διαδικασια...σκουπα βυθου προσωπικα..το θεωρω υπερβολη καθε βδομαδα...

Θα μπορουσα να βαλω lemon tetra και αρλεκινους με τα ηδη ψαρακια που εχω; guppy? Τα αγγελοψαρα να τα βγαλω; αν ναι τα θελει καποιος;
τα ψαρακια που λες θελουν μαλακο νερο...κατα πασα πιθανοτητα εχεις σκληρο...αν δε θελεις να αγορασεις ολα τα τεστ μαζι...ζητα απο καποιο χομπιστα της περιοχης σου να σε ενημερωσει για τις τιμες του νερου δικτυου..η απο το πετσοπ...αρκει να σου δωσει εγκυρη απαντηση...
επειδη μαλλον εχεις σκληρο νερο οπως οι περισσοτερες περιοχες δεν ειναι θεμιτο να βαλεις ψαρια για μαλακο...γιαυτο το λογο πρεπει να βγουν και τα αγγελοψαρα αλλα και γιατι γινονται πολυ μεγαλα για το ενυδρειο σου..μπορεις να βαλεις μια αγγελια να τα χαρισεις η να τα ανταλαξεις με μερικα γκαπυ..
γκαπυ μπορεις να βαλεις....
τσεκαρε εδω και για τα αλλα ψαρια που εχεις αν ειναι για σκληρο νερο...http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...fotos.htm..και μια διευκρινηση ..χωρις διαβασμα....δυσκολα τα πραγματα....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 24-01-09, 18:25
f1rm4 Ο χρήστης f1rm4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-01-2009
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Συμφωνω οτι χωρις διαβασμα τα πραγματα ειναι δυσκολα...
Θα προσπαθησω να τα πασαρω αν γινετε στο pet shop απο κατω και να με δωσει αν ειναι μερικα guppy....

Εκτος απο αυτα ομως τι αλλα μπορω να βαλω? ενταξει ειδα μερικα αλλα εσεις τι μου προτεινετε; Καντε μου ενα συνδιασμο ψαριων για τα λιτρα του ενυδρειου μου.. κραταω τα 2 Moly, τα 6 ινδιανακια οπου θα παρω αλλα 2-4, θα βαλω μια 8 guppy με αναλογια 1 αρσενικο 3 θυλικα.... Τι αλλα να βαλω;
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 24-01-09, 18:39
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

αν σαν "ινδιανακια" εννοεις αυτα..http://www.thetropicaltank.co.uk/Fishindx/tet-serp.htm ειναι για μαλακο εως μετρια σκληρο νερο...(ξαναχτυπαει το καμπανακι για τις μετρησεις σκληροτητας)...αν τα κρατησεις παντως και παρεις και αλλα...δεκα απο αυτα και μολυ και μια 8αδα γκαπυ εισαι οκ...γιατι να βαλεις κι αλλα?? τα ζωοτοκα θα αρχισουν να γεννανε σαν τρελλα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 24-01-09, 18:50
f1rm4 Ο χρήστης f1rm4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-01-2009
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

βασικα πανο Θελω να σπαει το ματι με κανενα ψαρακι λιγο μεγαλυτερο απο τα αλλα... Απο φυτα να βαλω κι αλλα; αλλα 2-3?
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 24-01-09, 19:06
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

φυτα μπορεις να βαλεις αρκετα...μονο καλο κανουν στο ενυδρειο...
τα μολυ ειναι αρκετα μεγαλα.....για τα λιτρα σου πιο μεγαλα ψαρια δε θα ηταν καλη ιδεα....126 ειναι τα μεικτα....καθαρα μπορει να εχεις και 100 μονο λιτρα.....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 25-01-09, 14:25
f1rm4 Ο χρήστης f1rm4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-01-2009
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

απο κιχλιδες μπορω να βαλω τιποτα; ειναι πολυ ωραια ψαρια απο οτι ειδα στους καταλογους και αρκετα ταιριαζουν στο νερο μου... δεν ξερω ομως αν ταιριαζουν με τα ψαρακια μου...
-------------------------
Κατι ακομα! ισχυει οτι αναλογα με τους ποντους που φτανει ενα ψαρι στο μηκος πανε και τα λιτρα?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη f1rm4 : 25-01-09 στις 14:25 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 25-01-09, 20:35
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

γενικα οι κιχλιδες ειναι ψαρια με εντονο ταμπεραμεντο και ειδικα αν ζευγαρωσουν μπορει να γινουν επικινδυνες για τα μικροσωμα και αργοκινητα γκαπυ....σε ποιες κιχλιδες αναφερεσαι??
οχι δεν παει με "τον ποντο"...παιζει ρολο και η συμπεριφορα του ψαριου ..το τελικο μεγεθος...πολλοι παραγοντες...δεν ειναι τοσο απλο..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 27-01-09, 00:08
f1rm4 Ο χρήστης f1rm4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-01-2009
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Απο σημερα το μεσημερι το ενα μολυ μου στεκετε κατω στο χαλικι καποιες στιγμες και δειχνει να γερνει... ξερετε τι γινετε;
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 27-01-09, 00:32
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από f1rm4 Εμφάνιση μηνυμάτων
απο κιχλιδες μπορω να βαλω τιποτα; ειναι πολυ ωραια ψαρια απο οτι ειδα στους καταλογους και αρκετα ταιριαζουν στο νερο μου... δεν ξερω ομως αν ταιριαζουν με τα ψαρακια μου...
Kαι τα σκαλάρια κιχλίδες είναι
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 27-01-09, 11:01
f1rm4 Ο χρήστης f1rm4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-01-2009
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Τελικα το μολυ σημερα ειναι μια χαρα... το βλεπω πολυ κινητικο και κολυμπαει με τα αλλα ψαρακια... Χθες ομως δεν μπορουσα να καταλαβω τι ειχε παθει και καθοταν κατω στο ενυδρειο... Μηπως κανεις μπορει να δωσει μια εξηγηση;
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 27-01-09, 11:33
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

φιλε μου οταν καποιο ψαρι δειχνει αφυσικη συμπεριφορα η συμπτωματα...ειτε κατι το ενοχλει ειτε ειναι αρρωστο..εσυ εισαι αυτος που θα δεις στο ενυδρειο σου αν καποιο ψαρι το κυνηγαει...αν τρεφεται καλα....εσυ θα μας πεις τι μετρησεις εχεις στο ενυδρειο σου...
κανεις δε μπορει να σε βοηθησει στο "το ψαρι μου γερνει τι να κανω.." οταν δεν εχει αλλα στοιχεια για το ενυδρειο σου....
φιλικα....απλα να σου ξανατονισω οτι δεν υπαρχουν μαγικες συνταγες ουτε μαντες εδω μεσα...οταν υπαρχει καποιο προβλημα για να προσπαθησουμε να βγαλουμε μια ακρη πρεπει να γνωριζουμε πολλες παραμετρους που μονο εσυ μπορεις να μας δωσεις....
χαιρομαι παντως που το ψαρακι σου ειναι καλα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 27-01-09, 13:14
f1rm4 Ο χρήστης f1rm4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-01-2009
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Πανο εχω κατανοησει ολα οσα μου εχεις πει εσυ και ολα τα παιδια στο φορουμ... Πραγματικα χαιρομαι που βοηθατε οχι μονο εμενα αλλα ολους τους νεους στο κοσμο του ενυδρειου. Τις επομενες μερες θα εχω και μετρησεις απο το νερο για να βγαλετε ασφαλη συμπερασματα για ολο το ενυδρειο που εχω στησει.

Ελπιζω μεχρι τοτε να μην συμβει τιποτε τραγικο στο ενυδρειο μου...

Το μολυ παντως σημερα που ξυπνησα εδειχνε καλα... Το βλεπω οτι κολυμπαει με τα υπολοιπα ψαρια και το αλλο το μολυ δεν το κυνηγαει οπως χθες.

Φυσικα και θα γινουν οι μετρησεις οχι μονο για τα ψαρια αλλα και για το προβλημα της αλγης. Θελω αμεσως μετα τις μετρησεις να αποφασισουμε τη ψαρια ταιριαζουν στο ενυδρειο ωστε να μπουν ολα σε μια σειρα.
-------------------------
Κατι ακομα... Μπορω να βαλω πανω απο το υπαρχον χαλικι κι αλλο υποστρωμα? Αυτο ειναι ηφαιστιογεννες χαλικι και το υψος του στο ενυδρειο κυμαινετε στα 3-4 εκατοστα... Τι με συμβουλευετε να βαλω και πως θα το τοποθετισω στο ενυδρειο αφου ειναι ηδη γεματο?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη f1rm4 : 27-01-09 στις 13:14 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 27-01-09, 13:39
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

δε καταλαβα αν θες να βαλεις υποστρωμα για φυτα η χαλικι απο πανω...
το υποστρωμα για φυτα (σαν χωμα που ειναι συνηθως) μπαινει απο κατω....
αν εννοεις να βαλεις κι αλλο χαλικι...καλυτερα να προσθεσεις ιδιου ειδους γιατι με τον καιρο θα ανακατευτει....σαν λαβα ειναι αυτο που εχεις η αυτο που θες να βαλεις??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 27-01-09, 15:17
f1rm4 Ο χρήστης f1rm4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-01-2009
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Αυτο που εχω ειναι λαβα και ελεγα να βαλω αμμο... Απο τη στιγμη οπως που η αμμως μπαινει απο κατω να προσθεσω κι αλλη λαβα? Πως προσθετουμε κι αλλη λαβα; την αφηνουμε πανω στο νερο να πεσει κατω αφου πρωτα την εχουμε ξεπλυνει καλα;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Κατασκευη νεου ενυδρειου spookie DIY . Φτιάχτο μόνος σου 33 21-11-08 17:27
Κατασκευη νεου Ενυδρειου J&Pmobileservices Γλυκό νερό - Γενικά 17 24-05-08 09:12
Στρωσιμο νεου ενυδρειου και αποριες stamoulis h Γλυκό νερό - Γενικά 2 01-10-07 21:46
Αγορα Νεου Ενυδρειου CASPER Γλυκό νερό - Γενικά 6 05-09-06 23:59
Στησιμο νεου ενυδρειου Tricky Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 27 13-04-06 08:43

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,15046 seconds with 16 queries