Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 21-05-15, 12:55
EvanNst Ο χρήστης EvanNst δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-07-2014
Περιοχή: Kozani
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή Στησιμο 672 λιτρα μικτα

Καλησπερα στην παρεα...

Προκειται να παρω ενα ενυδρειο 160x70x60 στο οποιο θα υπαρχει εσωτερικο sump στη μια πλευρα και εχω μερικες ερωτησεις για τους πιο εμπειρους...

Απο αντλιες σκεφτομαι δυο των 2000 λιτρων αλλα δε ξερω αν θα παρω κινεζικες η καποια μαρκα...
Το καταστημα μου προτεινει eheim compact +2000 35watt στα 70 ευρω η μια αλλα εγω βρισκω και στο ebay κινεζικες στα ιδια watt και λιτρα 20+ ευρω η μια οποτε ειμαι σκεπτικος...
Δεκτες οποιες προτασεις για αλλες μαρκες που εχετε δοκιμασει

Επομενη ερωτηση ειναι ποσα διαμερισματα να κανω για το φιλτρο και αν θα φτανουν 15 ποντοι πλατος για να προλαβαινει το νερο τις αντλιες
Με 15 ποντους πλατος το φιλτρο θα ειναι 63 λιτρα μικτα οποτε σιγουρα θα μου μεινουν 20-30 λιτρα για βιολογια
Εγω σκεφτομαι 4 διαμερισματα, στο πρωτο 4 μεγαλες τρυπες σε ολο το υψος του διαμερισματος για εισοδο νερου στο δευτερο μηχανικη φιλτρανση με εισοδο απο πανω, στο τριτο πολλα λιτρα ελαφροπετρα και στο τεταρτο με εισοδο παλι απο πανω θερμοστατες και τερμα κατω οι αντλιες

Τριτη ερωτηση πως να βαλω τις εξοδους νερου;
Στη μια πλευρα στις απεναντι γωνιες; Μια σε καθε πλευρα διαγωνια ή μια να βαλω μια πιο κατω να εχω και κυκλοφορια χαμηλα;

Τεταρτη ερωτηση απο φωτισμο σκεφτομαι ταινιες led ασπρο 6500k αδιαβροχες κολλημενες στο καπακι εσωτερικα...
Φυτα προς το παρων αν θα βαλω θα ειναι μονο ευκολα οποτε με 0,3 watt το λιτρο θα ειμαι κομπλε
Αξιζει για καποιον αλλο τυπο φωτισμου; Αν ναι τι προτεινεται;

Για το στησιμο εσωτερικα αργοτερα μολις καταληξω με αυτα

Ευχαριστω προκαταβολικα για τις απαντησεις σας
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
110 λιτρα στησιμο redman Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 9 31-01-15 18:19
Στησιμο Μοναχοενυδρειου 60 λιτρα.. Eliccaios Bettas 24 30-06-14 15:54
360 λιτρα στησιμο για γαριδες.... thanasis76 Ενυδρεία με ασπόνδυλα 51 22-05-13 11:12
αντε αλλη μια απο τα ιδια...λιτρα..λιτρα..και ξανα-λιτρα. nOmOreAbuse Γλυκό νερό - Γενικά 83 07-10-11 12:35
Στησιμο μικρου ενυδρειου (50 λιτρα) για ζωοτοκα Please Help!!! MiziGr Ζωοτόκα 0 23-09-06 21:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05086 seconds with 14 queries