Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-07-13, 12:23
Το avatar του χρήστη 60lt
60lt Ο χρήστης 60lt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή Απόπειρα κατασκευής ενυδρείου

Πριν από λίγο καιρό είχαμε διαρροή σε ένα juwel 60άρι. Αφού σώσαμε τα ζωντανά με τις συμβουλές των πιο έμπειρων, φτάσαμε να δούμε το επόμενο βήμα. Επειδή η εμπειρία στη χρήση πιστολιού σιλικόνης περιορίζεται στην κατασκευή αρμών πλακιδίων, έπεσε μια ιδέα στο τραπέζι για την οποία θα ήθελα τη γνώμη σας. Αντί να λύσω ή να μπαλώσω τη γυάλα του juwel, να φτιάξω γυάλα με τις ίδιες διαστάσεις βάσης (οπότε κρατάω την πλαστική βάση και το καπάκι) και ελαφρά μεγαλύτερο ύψος. Ξέρω ότι το να φλερτάρεις με τα 60εκ ύψους για αρχάριος είναι κάπως αλλά λέω να το δοκιμάσω. Συγκεκριμένα σκεφτόμουν ένα 60Χ30Χ60 με 10 άρι τζάμι.
Διαβάζοντας παλαιότερα θέματα αλλά και άρθρα του γαύρου κλπ δεν έχω ξεκαθαρίσει ακόμα τα εξής:
1. Τελικά είναι καλύτερο να στερεώνουμε τα κατακόρυφα τζάμια πάνω στη βάση ή περιμετρικά αυτής? Κάπου διάβασα ότι οι εταιρείες το κάνουν για λόγους βιομηχανοποίησης, αλλά υπήρξε κάπου και η άποψη ότι όταν το στερεώνεις περιμετρικά όλη η βάση δουλεύει σαν κόντρα. Ένα βίντεο που έχει ανεβάσει ο delta με ένα Ρώσο που κολλάει ενυδρείο σε 1' τον δείχνει να το βάζει περιμετρικά, αλλά και η juwel περιμετρικά κολλάει, από την άλλη τα περισσότερα DIY βίντεο κολλάνε πάνω.
2. Αν οι κόντρες μπουν όπως έχω σχεδιάσει στην εικόνα θα έχουν πρόβλημα? Περισσότερο ρωτάω για τις πάνω.
3. Οι σιλικόνες που χρησιμοποιούν οι επαγγελματίες ισχύει ότι είναι διαφορετικές από του εμπορίου (bison, den braven κλπ)? Κάτι διάβαζα σε πολύ παλιά θέματα για GE κλπ.
4. Το φιλτροκούτι της juwel θα έχει πρόβλημα αν είναι 20 εκ. "στον αέρα"? Με την έννοια του αν θα κυκλοφορεί το νερό εξίσου αποτελεσματικά (ο κυκλοφορητής έτσι κι αλλιώς έχει αναβαθμιστεί σε 1000άρη)
5. Έχω βρει πιστόλι σιλικόνης αέρος με 22¤. Έχει κανείς εμπειρία από το συγκεκριμένο εργαλείο? Αξίζει?
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  kontres.jpg
Εμφανίσεις:  256
Μέγεθος:  28,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-07-13, 13:04
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 60lt Εμφάνιση μηνυμάτων
Πριν από λίγο καιρό είχαμε διαρροή σε ένα juwel 60άρι. Αφού σώσαμε τα ζωντανά με τις συμβουλές των πιο έμπειρων, φτάσαμε να δούμε το επόμενο βήμα. Επειδή η εμπειρία στη χρήση πιστολιού σιλικόνης περιορίζεται στην κατασκευή αρμών πλακιδίων, έπεσε μια ιδέα στο τραπέζι για την οποία θα ήθελα τη γνώμη σας. Αντί να λύσω ή να μπαλώσω τη γυάλα του juwel, να φτιάξω γυάλα με τις ίδιες διαστάσεις βάσης (οπότε κρατάω την πλαστική βάση και το καπάκι) και ελαφρά μεγαλύτερο ύψος. Ξέρω ότι το να φλερτάρεις με τα 60εκ ύψους για αρχάριος είναι κάπως αλλά λέω να το δοκιμάσω. Συγκεκριμένα σκεφτόμουν ένα 60Χ30Χ60 με 10 άρι τζάμι.Το 10αρι ειναι υπερβολη,το 8αρι ειναι πολυ καλο
Διαβάζοντας παλαιότερα θέματα αλλά και άρθρα του γαύρου κλπ δεν έχω ξεκαθαρίσει ακόμα τα εξής:
1. Τελικά είναι καλύτερο να στερεώνουμε τα κατακόρυφα τζάμια πάνω στη βάση ή περιμετρικά αυτής? Κάπου διάβασα ότι οι εταιρείες το κάνουν για λόγους βιομηχανοποίησης, αλλά υπήρξε κάπου και η άποψη ότι όταν το στερεώνεις περιμετρικά όλη η βάση δουλεύει σαν κόντρα. Ένα βίντεο που έχει ανεβάσει ο delta με ένα Ρώσο που κολλάει ενυδρείο σε 1' τον δείχνει να το βάζει περιμετρικά, αλλά και η juwel περιμετρικά κολλάει, από την άλλη τα περισσότερα DIY βίντεο κολλάνε πάνω.Το σωστο ειναι περιμετρικα,αλλα στα λιτρα σου δεν εχει και μεγαλη σημασια
2. Αν οι κόντρες μπουν όπως έχω σχεδιάσει στην εικόνα θα έχουν πρόβλημα? Περισσότερο ρωτάω για τις πάνω.Θα σε δυσκολεψουν ετσι,θελει μια επανω κοντρα,να κρατα την οθονη και την πλατη
3. Οι σιλικόνες που χρησιμοποιούν οι επαγγελματίες ισχύει ότι είναι διαφορετικές από του εμπορίου (bison, den braven κλπ)? Κάτι διάβαζα σε πολύ παλιά θέματα για GE κλπ.Μια χαρα ειναι και αυτες
4. Το φιλτροκούτι της juwel θα έχει πρόβλημα αν είναι 20 εκ. "στον αέρα"? Με την έννοια του αν θα κυκλοφορεί το νερό εξίσου αποτελεσματικά (ο κυκλοφορητής έτσι κι αλλιώς έχει αναβαθμιστεί σε 1000άρη)Θα κανει δουλεια,αλλα θα αργει να μαζευει τα χοντρα
5. Έχω βρει πιστόλι σιλικόνης αέρος με 22¤. Έχει κανείς εμπειρία από το συγκεκριμένο εργαλείο? Αξίζει?
Τζαμπα λεφτα.
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-07-13, 21:00
Το avatar του χρήστη 60lt
60lt Ο χρήστης 60lt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή

Παράθεση:
Το σωστο ειναι περιμετρικα,αλλα στα λιτρα σου δεν εχει και μεγαλη σημασια
Τεχνικά παρουσιάζει κάποια δυσκολία? Να το δοκιμάσω?

Παράθεση:
Θα σε δυσκολεψουν ετσι,θελει μια επανω κοντρα,να κρατα την οθονη και την πλατη
Όταν λες θα με δυσκολέψουν, εννοείς στην κατασκευή, στη χρήση ή δεν θα κάνουν δουλειά?
Αν κατάλαβα καλά τις κάθετες τις βάζεις αφού έχεις κάνει το πρώτο δοκιμαστικό γέμισμα-άδειασμα? Αν βάλω μία στη μέση των 60εκ. θα πέσει πάνω στην ταΐστρα. Να βάλω δύο στα 20εκ. και 40εκ. ή δεν θα δουλέψει?

Παράθεση:
Θα κανει δουλεια,αλλα θα αργει να μαζευει τα χοντρα
Το δοκιμάζω ή να δω απευθείας για εξωτερικό?

Παράθεση:
Τζαμπα λεφτα.
Εννοώντας ότι είναι ακριβό για αυτά που προσφέρει, ότι δεν κάνει δουλειά ή κάνει την ίδια που κάνει και το μηχανικό?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-07-13, 22:49
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
1. Τελικά είναι καλύτερο να στερεώνουμε τα κατακόρυφα τζάμια πάνω στη βάση ή περιμετρικά αυτής? Κάπου διάβασα ότι οι εταιρείες το κάνουν για λόγους βιομηχανοποίησης, αλλά υπήρξε κάπου και η άποψη ότι όταν το στερεώνεις περιμετρικά όλη η βάση δουλεύει σαν κόντρα. Ένα βίντεο που έχει ανεβάσει ο delta με ένα Ρώσο που κολλάει ενυδρείο σε 1' τον δείχνει να το βάζει περιμετρικά, αλλά και η juwel περιμετρικά κολλάει, από την άλλη τα περισσότερα DIY βίντεο κολλάνε πάνω.
το χω συζητησει με ναυπηγο (εχουν πολυ καλυτερες γνωσεις και αντιληψη σε τετοια θεματα οπως και οι πολιτικοι μηχανικοι).
Η απαντηση ειναι πως ετσι οπως το κανουμε τοποθετωντας τα απο πανω λειτουργει ως θεμελιο, απο την αλλη οπως το κανουν οι εταιριες λειτουργει σαν κοντρα. Ιδανικο θα ηταν ενα διπατο που να συνδυαζει τα πλεονεκτηματα και των δυο μεθοδων, αλλα απο τη στιγμη που επιλεγουμε τη μια απο τις δυο εχουμε διαφορετικα πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα, οποτε το φτιαχνουμε οπως μας βολευει.
Πρακτικα ο κλασσικος diy τροπος (απο πανω) ειναι αξιοπιστος και ευκολοςγια να φτιαξεις ενυδρειο στο χερι οποτε απλα σου λεω να τον προτιμησεις.
Ο βιομηχανικος τροπος δε συνισταται γιατι μια μικροατελεια στην κοπη σημαινει κενο στην περιφερεια.
Απο τη στιγμη παντως που βαζεις κατω κοντρες ετσι κι αλλιως εκμεταλευεσαι τα πλεονεκτηματα και των δυο μεθοδων (σιγα μην εκανε κατι τετοιο βιομηχανικο προιον)


Παράθεση:
2. Αν οι κόντρες μπουν όπως έχω σχεδιάσει στην εικόνα θα έχουν πρόβλημα? Περισσότερο ρωτάω για τις πάνω.
καλα τις εχεις αν σε βολευει.
προσωπικα παντως στο 80*40*40 δεν εχω βαλει ακομα κοντρες (δε λεω πως ειναι σωστο, αλλα μην τρελαινεσαι, απο καπου πρεπει να ξεκινησεις)

Παράθεση:
3. Οι σιλικόνες που χρησιμοποιούν οι επαγγελματίες ισχύει ότι είναι διαφορετικές από του εμπορίου (bison, den braven κλπ)? Κάτι διάβαζα σε πολύ παλιά θέματα για GE κλπ.
οι επαγγελματιες θα παρουν τη φθηνοτερη δυνατη αναλογα με την επιθυμια τους για την αντοχη του τελικου προιοντος. Μια εταιρια που θελει να βγαλει μια φθηνη κινεζια πχ θα προτιμησει μια no name που της ερχεται 1 ευρω ο τονος, μια αλλη που θελει να πουλησει ακριβα υποστηριζοντας την ποιοτητα δεν αποκλειεται να βαλει και bison η και καλυτερη (αναλογα με ποιον προμηθευτη εχει καλυτερη συμφωνια). Αυτα μας ειναι αδιαφορα αφου ως ερασιτεχνες αυτο που μας ενδιαφερει ειναι το καλυτερο αποτελεσμα κι οχι ολες οι "εμπορικες μασσονιες" που αφορουν εναν ανθρωπο που παραγει ενα προιον για να το πουλησει και να βγαλει κερδος

Παράθεση:
4. Το φιλτροκούτι της juwel θα έχει πρόβλημα αν είναι 20 εκ. "στον αέρα"? Με την έννοια του αν θα κυκλοφορεί το νερό εξίσου αποτελεσματικά (ο κυκλοφορητής έτσι κι αλλιώς έχει αναβαθμιστεί σε 1000άρη)
ακομα καλυτερα γιατι κατα καποιο τροπο θα εχεις wet-dry (οχι βεβαια οπως σε sump που το νερο πεφτει πρωτα στα υλικα που ειναι στον αερα, αλλα σιγουρα θα βοηθησει την καλη βιολογια καπως με καλυτερη οξυγονωση υλικων)

Παράθεση:
5. Έχω βρει πιστόλι σιλικόνης αέρος με 22¤. Έχει κανείς εμπειρία από το συγκεκριμένο εργαλείο? Αξίζει?
Ουτε ακομα κι αν στο επαγγελμα σου χρησιμοποιεις καθημερινα σιλικονες!
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 31-07-13, 23:25
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

εχω 4 DIY ενυδρεια τα 3 ειναι κολημενα περιμετρικα κολημενα.στο τεταρτο ακολουθησα αλλη τακτικη.κολησα πανω στον πατο και μετα πηρα ρεταλια τζαμια οχι απαραιτητα να ταιριαζουν εντελως οι διαστασεις και τα κολησα απο μεσα γυρω γυρω.σε κανενα απο τα 4 δεν εχω αντιμετωπισει προβλημα.το βασικο ειναι να ειναι καλα τα κοληματα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-08-13, 10:25
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 60lt Εμφάνιση μηνυμάτων
Τεχνικά παρουσιάζει κάποια δυσκολία? Να το δοκιμάσω? Καμια δυσκολια,αντιθετος ειναι πολυ πιο ευκολο να το κολλησεις,γιατι θα εχεεις για οδηγο την βαση.Αλλα σου ειπα στα λιτρα σου δεν εχει σημασια το πως.


Όταν λες θα με δυσκολέψουν, εννοείς στην κατασκευή, στη χρήση ή δεν θα κάνουν δουλειά? Και σε δουλεια,αλλα και λογο χωρητικοτητας.
Αν κατάλαβα καλά τις κάθετες τις βάζεις αφού έχεις κάνει το πρώτο δοκιμαστικό γέμισμα-άδειασμα? Αν βάλω μία στη μέση των 60εκ. θα πέσει πάνω στην ταΐστρα. Να βάλω δύο στα 20εκ. και 40εκ. ή δεν θα δουλέψει?
Αυτο ειναι λειτουργικο προβλημα σου,οποτε,κανε το αρχικο σχεδιο σου,αλλα στα υποψιν οτι εχει 30 ποντους,και οι κοντρες πρεπει να ειναι 6 ποντους η καθε μια,οποτε θα χασεις 12 ποντους.
Το δοκιμάζω ή να δω απευθείας για εξωτερικό?
Εξωτερικο με 1000,γιατι θα γλυτωσεις και λιτρα απο μεσα.
Εννοώντας ότι είναι ακριβό για αυτά που προσφέρει, ότι δεν κάνει δουλειά ή κάνει την ίδια που κάνει και το μηχανικό?
Το αλλο μου χομπι ειναι οι κατασκευες,οποτε οτι μηχανημα παρεις ειναι καλο,αλλα γιατι να δωσεις τζαμπα λεφτα,εφοσον μπορεις να την κανεις την ιδια δουλεια και με 3 ευρο?

Tips-Αν θα κολλησεις με τον λαθος τροπο ,μην ξεχασεις μα καλυψεις ολες τις πλευρες που θα παει σιλικονη,με χαρτοταινια,γιατι μπορει να κανεις μανταρα τα γυαλια απο αυτην.
Αν το κολλησεις με τον σωστο τροποτην αποφευγεις.
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-08-13, 12:48
Το avatar του χρήστη 60lt
60lt Ο χρήστης 60lt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή

Παράθεση:
Η απαντηση ειναι πως ετσι οπως το κανουμε τοποθετωντας τα απο πανω λειτουργει ως θεμελιο, απο την αλλη οπως το κανουν οι εταιριες λειτουργει σαν κοντρα. Ιδανικο θα ηταν ενα διπατο που να συνδυαζει τα πλεονεκτηματα και των δυο μεθοδων, αλλα απο τη στιγμη που επιλεγουμε τη μια απο τις δυο εχουμε διαφορετικα πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα, οποτε το φτιαχνουμε οπως μας βολευει.
Και γιατί αφού φτιάξουμε το ενυδρείο με περιμετρική κόλληση να μη το εδράσουμε σε ένα νέο τζάμι? Εύκολα γίνεται, αυξάνει λίγο το κόστος και βαραίνει ίσως αλλά υποθέτω ότι το εννιαίο τζάμι μπορεί να είναι και 6άρι?

Παράθεση:
καλα τις εχεις αν σε βολευει.
προσωπικα παντως στο 80*40*40 δεν εχω βαλει ακομα κοντρες (δε λεω πως ειναι σωστο, αλλα μην τρελαινεσαι, απο καπου πρεπει να ξεκινησεις)
Η σκέψη να μην τις βάλω εγκάρσια και να τις γυρίσω κατά μήκος ξεκίνησε ακριβώς επειδή και τώρα έτσι είχαν μπει για να μην εμποδίζουν τα ανεμιστήρια του καπακιού και το άνοιγμα της ταΐστρας. Αλλά άλλο τα 40 εκ ύψους που είχα μέχρι τώρα και άλλο τα 60εκ. Αυτός είναι και ο λόγος που ρωτάω.


Παράθεση:
Μια εταιρια που θελει να βγαλει μια φθηνη κινεζια πχ θα προτιμησει μια no name που της ερχεται 1 ευρω ο τονος, μια αλλη που θελει να πουλησει ακριβα υποστηριζοντας την ποιοτητα δεν αποκλειεται να βαλει και bison η και καλυτερη (αναλογα με ποιον προμηθευτη εχει καλυτερη συμφωνια).
Αν είναι αυτό το κριτήριο επιλογής οκ, κάπου διάβαζα όμως ότι οι επαγγελματικές έχουν καλύτερη ελαστικότητα και μάλιστα είχε και ένα τεστ που έλεγε ότι για να δοκιμάσουμε αν η σιλικόνη του εμπορίου που αγοράσαμε είναι ισάξια, δημιουργούμε ένα σιρίτι, το αφήνουμε να στεγνώσει καλά και όταν στεγνώσει αρχίζουμε να το τραβάμε και δεν πρέπει να σπάσει πριν πολλαπλασιάσει κάποιες φορές το αρχικό του μήκος. (δεν θυμάμαι το πολλαπλάσιο που έγραφε νομίζω τρεις φορές)

Παράθεση:
ακομα καλυτερα γιατι κατα καποιο τροπο θα εχεις wet-dry (οχι βεβαια οπως σε sump που το νερο πεφτει πρωτα στα υλικα που ειναι στον αερα, αλλα σιγουρα θα βοηθησει την καλη βιολογια καπως με καλυτερη οξυγονωση υλικων)
Ίσως να μην εξήγησα εγώ κάτι καλά. Το φιλτροκούτι τώρα είναι 40 εκ. ύψος. Όταν το ενυδρείο γίνει 60εκ., θα αναγκαστώ να το κολλήσω 20 εκ. πάνω από το βυθό (θα αιωρείται) για να είναι στην επιφάνεια. Το ερώτημα λοιπόν είναι αν σε αυτή τη θέση, η κάτω γρίλια θα μπορεί να γυρίζει επαρκώς τα νερά του κάτω μέρους του ενυδρείου.
-------------------------
Παράθεση:
εχω 4 DIY ενυδρεια τα 3 ειναι κολημενα περιμετρικα κολημενα.στο τεταρτο ακολουθησα αλλη τακτικη.κολησα πανω στον πατο και μετα πηρα ρεταλια τζαμια οχι απαραιτητα να ταιριαζουν εντελως οι διαστασεις και τα κολησα απο μεσα γυρω γυρω.σε κανενα απο τα 4 δεν εχω αντιμετωπισει προβλημα.το βασικο ειναι να ειναι καλα τα κοληματα.
Έχω αρχίσει και το καταλαβαίνω Λέανδρε. Μιας και έχεις πάρει το κολάι κερνάω καφέ και γλυκό.
-------------------------
Παράθεση:
Καμια δυσκολια,αντιθετος ειναι πολυ πιο ευκολο να το κολλησεις,γιατι θα εχεεις για οδηγο την βαση.Αλλα σου ειπα στα λιτρα σου δεν εχει σημασια το πως.
Πιστεύω ότι όντως είναι πιο εύκολο έτσι. Πάμε για περιμετρικό και βλέπουμε.

Παράθεση:
Αυτο ειναι λειτουργικο προβλημα σου,οποτε,κανε το αρχικο σχεδιο σου,αλλα στα υποψιν οτι εχει 30 ποντους,και οι κοντρες πρεπει να ειναι 6 ποντους η καθε μια,οποτε θα χασεις 12 ποντους.
12 πόντοι είναι πολλοί. Μετά θα μείνω με τρια ανοίγματα 15ποντα για να δουλεύω? Θα ξαναδοκιμάσω το κατα μήκος μάλλον.

Παράθεση:
Εξωτερικο με 1000,γιατι θα γλυτωσεις και λιτρα απο μεσα.
Μάλλον εκεί βλέπω να καταλήγουμε. Αν αφήσω τρύπες - αναμονές για το εξωτερικό και μετά το μετανοιώσω, κλείνουν με κάποιο τρόπο με ασφάλεια?

Παράθεση:
Το αλλο μου χομπι ειναι οι κατασκευες,οποτε οτι μηχανημα παρεις ειναι καλο,αλλα γιατι να δωσεις τζαμπα λεφτα,εφοσον μπορεις να την κανεις την ιδια δουλεια και με 3 ευρο?
Τα ίδια χόμπι έχουμε... Μηχανικά έχω ήδη δύο και είναι και σχετικά καλά. Το αέρος το συζητάω για σταθερή ροή και καλύτερο αποτέλεσμα. Απλά δεν θα χρησιμοποιηθεί κατά πάσα πιθανότητα πουθενά αλλού. Εκτός και αν αρχίσουμε να φτιάχνουμε ενυδρεία και τα πουλάμε στους Γερμανούς...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη 60lt : 01-08-13 στις 12:48 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-08-13, 13:04
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Μπορουν να ταποθουν οι τρυπες,αλλα θα σου προτεινα να τις αποφυγεις,για πολλους λογους.Απο διαρροη εως και μπορει καποτε να θελεις να αλλαξεις φιλτρο.
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-08-13, 17:48
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 60lt Εμφάνιση μηνυμάτων
Και γιατί αφού φτιάξουμε το ενυδρείο με περιμετρική κόλληση να μη το εδράσουμε σε ένα νέο τζάμι? Εύκολα γίνεται, αυξάνει λίγο το κόστος και βαραίνει ίσως αλλά υποθέτω ότι το εννιαίο τζάμι μπορεί να είναι και 6άρι?
Κοιτα, κι εγω ειμαι ανθρωπος της υπερβολης αλλα το να κανεις ενα 100ρακι 100 κιλα σε τζαμια ειναι tooooooooooo much
Απο την αλλη diy ειναι, οτι θες κανεις. Δε σε ενδιαφερει να γλυτωσεις ενα ευρω γιατι σε μια παρτιδα 1000 κομματιων ειναι ο μισθος ενος υπαλληλου



Παράθεση:
Αν είναι αυτό το κριτήριο επιλογής οκ, κάπου διάβαζα όμως ότι οι επαγγελματικές έχουν καλύτερη ελαστικότητα και μάλιστα είχε και ένα τεστ που έλεγε ότι για να δοκιμάσουμε αν η σιλικόνη του εμπορίου που αγοράσαμε είναι ισάξια, δημιουργούμε ένα σιρίτι, το αφήνουμε να στεγνώσει καλά και όταν στεγνώσει αρχίζουμε να το τραβάμε και δεν πρέπει να σπάσει πριν πολλαπλασιάσει κάποιες φορές το αρχικό του μήκος. (δεν θυμάμαι το πολλαπλάσιο που έγραφε νομίζω τρεις φορές)
κοιτα, αυτο μαλλον παραπεμπει σε συννομωσιολογια και αστικους μυθους και θρυλους
Οι εξειδικευμενες σιλικονες ειναι ετσι κι αλλιως επαγγελματικης χρησης, διαφορετικα υπαρχουν με 1-2 ευρω καποιες γενικης χρησης.
Οταν λεει οτι ειναι για ενυδρεια, ειναι για ενυδρεια, οταν λεει για γεμισμα μπετον ειναι για γεμισμα μπετον, οταν λεει οτι ειναι για αρμους καικιων ειναι για αρμους καικιων κτλ...
Η jowel δε βγαζει σιλικονες, και αν ο προμηθευτης της πουλαγε μονο σε ενα πελατη θα ειχε καταστραφει Μη σε απασχολουν αυτα, αρκει να παρεις μια καλη ενυδριακης χρησης.
Στην τελικη και ετσι να ταν παλι δε σε ενδιαφερει αφ ενος απο τη στιγμη που λειτουργουν τοσες χιλιαδες diy απροβληματιστα και αφ εταιρου λογο μικρου ενυδρειου

Παράθεση:
Ίσως να μην εξήγησα εγώ κάτι καλά. Το φιλτροκούτι τώρα είναι 40 εκ. ύψος. Όταν το ενυδρείο γίνει 60εκ., θα αναγκαστώ να το κολλήσω 20 εκ. πάνω από το βυθό (θα αιωρείται) για να είναι στην επιφάνεια. Το ερώτημα λοιπόν είναι αν σε αυτή τη θέση, η κάτω γρίλια θα μπορεί να γυρίζει επαρκώς τα νερά του κάτω μέρους του ενυδρείου.
χμμμμ.... αλλο πραγμα καταλαβα...
δε γνωριζω απο φιλτροκουτια, παρε ενα εξωτερικο να κανεις τη δουλεια σου (η ακομα καλυτερα τωρα που καταποιαστηκες με diy φτιαξε ενα sump και θα με θυμηθεις... ειδικα οταν κανεις αλλαγες νερου )
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 01-08-13, 19:12
Το avatar του χρήστη 60lt
60lt Ο χρήστης 60lt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή

Παράθεση:
Μπορουν να ταποθουν οι τρυπες,αλλα θα σου προτεινα να τις αποφυγεις,για πολλους λογους.Απο διαρροη εως και μπορει καποτε να θελεις να αλλαξεις φιλτρο.
Επειδή με το θέμα εξωτερικών φίλτρων, πέρα των βασικών, δεν έχω πολυασχοληθεί, φίλτρα ίδιας κυκλοφορίας συνδέονται με διαφορετικό φ σωλήνα?
Θα χωρέσουν οι σωλήνες να περάσουν από το άνοιγμα του καπακιού για τα καλώδια?
-------------------------
Παράθεση:
Απο την αλλη diy ειναι, οτι θες κανεις.
Δεν είναι το θέμα να κάνω ότι θέλω, απλά προσπαθώ να ταιριάξω την μπόλικη εμπειρία που υπάρχει στο forum με τα δικά μου δεδομένα. ΟΚ μπορεί να σας πρήζω ενίοτε, αλλά είστε καλοί άνθρωποι και με συγχωρείτε. Που θα πάει μικρός είμαι ακόμα θα μάθω.
Πέρα από τη πλάκα το βάρος είναι σημαντικό θέμα.
Έτσι κι αλλιώς το συγκεκριμένο ενυδρείο θα είναι πρόβα τζενεράλε για ένα 180 που σκέφτομαι, οπότε η όποια κίνηση έστω και υπερβολική θα φέρει γνώση για το μεγαλύτερο. Το θέμα είναι να επιλεγεί συνετά η υπερβολή τώρα.

Παράθεση:
κοιτα, αυτο μαλλον παραπεμπει σε συννομωσιολογια και αστικους μυθους και θρυλους
Όχι ορκίζομαι, από τότε που είχα βγάλει αυτό για τους αλιγάτορες στους υπονόμους του Νιού Γιόρκ δεν έχω ξαναμιλήσει...
Σε αυτό αναφερόμουν. (τελικά έγραφε Χ5 και όχι Χ3). Είναι βέβαια θέμα 10ετίας αλλά τα έχω πιάσει και τα διαβάζω από την αρχή.
Προτιμώ να διαβάζω τις μ... άλλων και εγώ να καταχωρώ νέες. Μην κάνουμε διπλοκαταχωρήσεις.

Παράθεση:
φτιαξε ενα sump και θα με θυμηθεις...
Πολύ θα το ήθελα αλλά δεν έχω χώρο γιατί δεν υπάρχει βάση. Το ενυδρείο κάθεται πάνω σε πεζούλι μασίφ. Οπότε θα πρέπει ή να αλλάξει εντελώς το μέρος ή να βρω κάποιο τρόπο να προσαρμόσω ένα έπιπλο που θα το κρύβει...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη 60lt : 01-08-13 στις 19:12 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 01-08-13, 19:34
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Πολύ θα το ήθελα αλλά δεν έχω χώρο γιατί δεν υπάρχει βάση. Το ενυδρείο κάθεται πάνω σε πεζούλι μασίφ. Οπότε θα πρέπει ή να αλλάξει εντελώς το μέρος ή να βρω κάποιο τρόπο να προσαρμόσω ένα έπιπλο που θα το κρύβει...
αν θες διαστασεις ξυλειας για επιπλο με ενα ραφακι, μια μεσαια κοντρα και χωρο για sump 40 cm υψους μπορω να σου δωσω μια και τις εχω προχειρες (γραφω γιατι δεν εχω τι να κανω μεχρι να φορτιστει το δραπανοκατσαβιδο )
Αφου εισαι της υπερβολης μαλιστα θα τα βρουμε μια χαρα ...στα αχαρα τζαμια δε μπορεις να κανεις και πολλα, ομως με τα ξυλα μπορεις να βγαλεις ολα σου τα ...παιδικα απωθημενα (σκεψου προσωπικα σκεφτομαι να ακολουθησω την παραδοσιακη τακτικη των καραβομαραγκων με τα 14 χερια λινελαιο πριν το βερνικωμα ...τωρα που εχει καυσωνες και στεγνωνει και το ελαιολαδο με παιρνει να το κανω)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 29-08-13, 19:04
Το avatar του χρήστη 60lt
60lt Ο χρήστης 60lt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή

Καλό Φθινόπωρο σε όλους.... και καλό υπόλοιπο σε όσους τυχερούς έχουν απομείνει να διακοπεύουν. Αφού φορτώσαμε μπαταρίες για τα καλά, επιστροφή στα Σεπτεμβριανά projects...

Αύριο παραγγέλνω τζάμια και από Δευτέρα φαντάζομαι ξεκινάμε.

Παράθεση:
αν θες διαστασεις ξυλειας για επιπλο με ενα ραφακι, μια μεσαια κοντρα και χωρο για sump 40 cm υψους μπορω να σου δωσω μια και τις εχω προχειρες (γραφω γιατι δεν εχω τι να κανω μεχρι να φορτιστει το δραπανοκατσαβιδο )
Αφου εισαι της υπερβολης μαλιστα θα τα βρουμε μια χαρα ...στα αχαρα τζαμια δε μπορεις να κανεις και πολλα, ομως με τα ξυλα μπορεις να βγαλεις ολα σου τα ...παιδικα απωθημενα
Αν και υποθέτω ότι από τότε το δραπανοκατσάβιδο φορτίστηκε , να σου πω ότι δε θεωρώ μεγάλη υπερβολή να κολλήσω ένα δεύτερο πάτο κόστους 2¤, από τη στιγμή που όπως λες θα λειτουργεί ως "θεμελίωση", ιδίως αν συνυπολογίσω πιθανή διαρροή και ζημιά στο σπίτι (πατώματα κ.λ.π.).
Με σχεδιάκι επίπλου θα μας προμηθεύσεις αμέσως μόλις λύσουμε το "στεγαστικό" των καημένων ψαριών.

Παράθεση:
(σκεψου προσωπικα σκεφτομαι να ακολουθησω την παραδοσιακη τακτικη των καραβομαραγκων με τα 14 χερια λινελαιο πριν το βερνικωμα ...τωρα που εχει καυσωνες και στεγνωνει και το ελαιολαδο με παιρνει να το κανω)
¶ντε ξεκίνα και γω ότι βοήθεια θες. Φλόγιστρο, καρφιά, καλαφάτισμα και πρόσεχε το λινέλαιο βρασμένο για να μη κάνει πετσούλα...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 29-08-13, 20:44
_tm_ Ο χρήστης _tm_ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Χαλανδρι
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή

we have a go!
αντε, καλη επιτυχια!
__________________
Τριανταφυλλος
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 29-08-13, 21:55
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 60lt Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλό Φθινόπωρο σε όλους....
Οκ... ...σου ευχηθηκε κανενας συγγενης του Μητσοτακη "καλο στραγγαλισμα" μηπως?


Παράθεση:
Αν και υποθέτω ότι από τότε το δραπανοκατσάβιδο φορτίστηκε ,
Ετοιμο ειναι βρε το επιπλο, αλλα το καπακι δεν το χω ολοκληρωσει γιατι ολος ο Αυγουστος με πηγε γ#@$ωντας
Οταν ολοκληρωσω θα προσπαθησω να βγαλω και φωτογραφιες (εχω θεμα ως φωτογραφος ενυδρειων, ολα μου γυαλιζουν)...

Παράθεση:
να σου πω ότι δε θεωρώ μεγάλη υπερβολή να κολλήσω ένα δεύτερο πάτο κόστους 2¤, από τη στιγμή που όπως λες θα λειτουργεί ως "θεμελίωση", ιδίως αν συνυπολογίσω πιθανή διαρροή και ζημιά στο σπίτι (πατώματα κ.λ.π.).
Κοιτα, εχει τα υπερ και τα κατα..
Σιγουρα ειναι καλυτερο ως προς τη μηχανικη αντοχη, απο την αλλη ειναι υπερβολη και εξτρα βαρος.
Δε θα ελεγα οχι παντως

Παράθεση:
Με σχεδιάκι επίπλου θα μας προμηθεύσεις αμέσως μόλις λύσουμε το "στεγαστικό" των καημένων ψαριών.
ναι,και μετα θα θες παλαγκο για να το σηκωσεις (καλα κι εγω το ιδιο εκανα, αλλα δεν ειχα ψαρια μεσα, αλλα ειχα λιγο νερο, βυθο κτλ και μου βγηκε ο κ...)

Παράθεση:
και πρόσεχε το λινέλαιο βρασμένο για να μη κάνει πετσούλα...
βασικα βρασμενο δεν υπαρχει στην αγορα, αλλα δυσκολο να μου εκανε πετσα με τετοια ζεστη...
Τελειο βγηκε, και η διαδικασια (τουλαχιστο το καλοκαιρι) δεν ειναι δυσκολη.
την πρωτη μερα μου επεσαν τα χερια στο τριψιμο, αλλα τη δευτερη αγορασα τριβειο και ηταν μια πολυ ευχαριστη απασχοληση επι 10 μερες (10 χερια περασα, οχι 14)
Στο επομενο θα κανω εμποτισμο με ανιλλινη νερου αλλα επειδη δεν εβρισκα στα μαγαζια της γειτονιας αυτη τη φορα χρησιμοποιησα αρχικα βερνικι εμποτισμου 2 χερια.
Επισεις λιγο βερνικι χρησιμοποιησα μεσα στο μιγμα του λαδου για να πετυχω γρηγοροτερο στεγνωμα ωστε να περναω το ενα χερι μετα το αλλο καθε μερα (ηθελα να χρησιμοποιησω δαμμαρης και κερι μελισσας, αλλα παλι επειδη με ποιασαν οι βιασυνες χρησιμοποιησα απλα βερνικι χρωματοπωλειου)
Σε γενικες γραμμες το αποτελεσα δειχνει παρα πολυ φυσικο (καμια σχεση με τα βερνικια)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 03-01-14, 16:34
Το avatar του χρήστη 60lt
60lt Ο χρήστης 60lt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή

Καλησπέρα καλή χρονιά.
Τελικά μετά από ένα τετράμηνο καταφέραμε και το στήσαμε. Αρχικά πήγαμε να κολλήσουμε πάνω στην βάση τα πλαϊνά, πασαλείψαμε το σύμπαν και το ξηλώσαμε. Στην δεύτερη προσπάθεια πήγαμε αισθητά καλύτερα αλλά πήρε λίγο αέρα σε ένα σημείο μια κόλληση και το ξαναξηλώσαμε. Στην τρίτη κόψαμε λίγο τη βάση, κολλήσαμε περιμετρικά της βάσης, τα πετύχαμε όλα άψογα...et voila. Μόλις αποκτήσαμε ένα 100λιτρο το οποίο θα πρέπει να στηθεί από την αρχή.
Θέλω να σας ευχαριστήσω όλους για την βοήθειά σας και τις συμβουλές σας.
Επίσης με βοήθησε αρκετά ένα βιντεάκι που είχε ποστάρει σε ένα θέμα ο delta66, αν και στο εν λόγω βίντεο όλα φαίνονται πολύ εύκολα, καθώς και άλλο ένα βίντεο που βρήκα από όπου πήρα την ιδέα με τα μπουκάλια για προσωρινή στήριξη. Τέλος καλό και πλέον πάμε για το 180άρι.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  100lt.jpg
Εμφανίσεις:  205
Μέγεθος:  106,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 03-01-14, 16:58
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

φαινεται οσαν εργοστασιακό!>.μπραβο για την δουλεια....ομως γιατι τοσο ύψος?>
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 03-01-14, 17:00
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Κράτησες το καπάκι από το παλιό και του έδωσες ύψος για να κερδίσεις λίτρα , σωστά ?
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 03-01-14, 17:10
Το avatar του χρήστη 60lt
60lt Ο χρήστης 60lt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
φαινεται οσαν εργοστασιακό!>.μπραβο για την δουλεια....ομως γιατι τοσο ύψος?>
Θέλουμε να στήσουμε ένα μεγαλύτερο και το ύψος ήταν πρόβα για να τεστάρουμε μέχρι που μπορούμε να παίξουμε στο μεγάλο. Έτσι κι αλλιώς η διαφορά κόστους στα τζάμια ήταν ασήμαντη. Να δούμε τί θα βάλουμε μέσα τώρα...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Κράτησες το καπάκι από το παλιό και του έδωσες ύψος για να κερδίσεις λίτρα , σωστά ?
Και φυσικά επιπλέον κέρδος ήταν και τα λίτρα...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη 60lt : 03-01-14 στις 17:10 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 03-01-14, 17:33
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

ομορφη κατασκευη,αλλα δεν ξέρω κατα ποσο θα ειναι πρακτική στο να βάζεις χερια μεσα,για να κάνεις σκουπα ή αλλαγες στη διακοσμηση ...επισης να λαμβανεις υπόψη και το φασμα του φωτισμου..οσο μεγαλωνει η αποσταση απο το χαλικι θες περισσότερα watt !
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 03-01-14, 18:38
Το avatar του χρήστη 60lt
60lt Ο χρήστης 60lt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τα καλά λόγια. Για το σκούπισμα έχει λυθεί το θέμα. Έχω προσαρμόσει ένα πλαστικό στειλιάρι (αυτά που χρησιμοποιούν για τα φυτά στις γλάστρες) ύψους 70cm πάνω στο σωλήνα της σκούπας και φαίνεται να δουλεύει μια χαρά. Για αλλαγές στη διακόσμηση έχεις απόλυτο δίκιο πρέπει να αδειάσουν 45 λίτρα για να δουλέψεις άνετα, οπότε θα γίνεται στις αλλαγές νερού. Για το φως δεν το είχα σκεφτεί, αλλά ακούγεται πολύ λογικό και θα το μάθω μες τη βδομάδα που θα γίνει μια πρώτη απόπειρα φύτευσης...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Android App Για Υπολογισμούς Κατασκευής Ενυδρείου! gadragon DIY . Φτιάχτο μόνος σου 1 16-04-14 18:58
Απόπειρα Κατασκευής Ενυδρείου !! gkontos DIY . Φτιάχτο μόνος σου 8 11-06-13 11:59
Παρουσίαση κατασκευής ενυδρείου tanganyika, καπακιού και Moonlight με αισθητήρα φωτός akisG DIY . Φτιάχτο μόνος σου 23 18-05-08 23:03
Επίδειξη κατασκευής ενυδρείου dimitrig DIY . Φτιάχτο μόνος σου 9 17-05-06 08:44
Ποιά είναι η βέλτιστη διαδικασία κατασκευής ενός ενυδρείου με κόντρες; olyon DIY . Φτιάχτο μόνος σου 13 18-03-06 19:00

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10977 seconds with 14 queries