Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-01-13, 20:25
kanakss Ο χρήστης kanakss δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2013
Περιοχή: Aθηνα-Πατρα
Μηνύματα: 115
Arrow ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

kalispera paidia!!Simera diavaza ena post pou me endiefere se auto to forum,etsi ekana egrafh wste na kanw kapoies erotiseis.Katarxas eimai fitiths spouda sti patra kai eimai 21 xronwn,kanonika menw athina.Stin athina exw enudreio 100lt kai asxoloume 7xronia ,opws katalavenete exw ebeiria poia, kathws sto grafeio tou patera mu exw 400lt enidreio pou to sidirw mazi me tn patera m...
Pleon menw monima sti patra, kathos spouda mazi me tn aderfo mu, kai mou eirthe tin proigoumenh evdomada i idea na kataskeuasw monos mu ena enidrio.Episeis tha eithela na sas enimerosw oti exw vash!!
Oi erotiseis einai :
1)Borw na exw enudreio ston 4o orofo, to opoio upologi na einai 450-500lt ?
2)Tha eithela na mu peite otan tha ksekinisw na kataskeua to enudreio ti ergalia tha xriastw akrivos, kai ti eidous tzami xriazete ( an boreite kai exete oreksh na me voithisete boreite na mu ta peite analitika gia na me dieukolinete)?
3)Episeis ta tzamia tou enudreiou kai ta ergalia pou tha xriastw poso peripou tha mou stoixisoun?
Euxaristw polu gia ton xrono sas
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-01-13, 20:28
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Για αρχή καλώς ήρθες!

Τώρα κάνε ένα κόπο και γράψε το κείμενο σε πεζά Ελληνικά να το καταλαβαίνουμε (είναι στους κανόνες του φόρουμ) και σιγά σιγά θα πάρεις τις απαντήσεις σου.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-01-13, 20:57
kanakss Ο χρήστης kanakss δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2013
Περιοχή: Aθηνα-Πατρα
Μηνύματα: 115
Προεπιλογή

Καλησπερα παιδια, σημερα διαβαζα ενα ποστ που με ενδιεφεραι σε αυτο το φορουμ, ετσι εκανα εγγραφη ωστε να κανω μερικες ερωτησεις.. Καταρχας ειμαι φοιτητης σπουδαζω στη Πατρα και ειμαι 21 χρονων, κανονικα μενω αθηνα. Στην αθηνα εχω ενυδρειο 100λ και ασχολουμαι 7χρονια, οπως καταλαβαινετε εχω εμπειρια, καθως στο γραφειο του πατερα μου εχω 400λ ενυδρειο που το συντηρω μαζι με τον πατερα μου. Πλεον μενω μονιμα στη Πατρα, καθως σπουδαζω μαζι με τον αδερφο μου.Την προηγουμενη εβδομαδα μου ειρθε η ιδεα να κατασκευασω μονος ενα ενυδρειο με τη βοηθεια του αδερφου μου.( να σημειωθει οτι η βαση υπαρχει)
Οι ερωτησεις ειναι οι εξεις :
1) Μπορω να εχω ενυδρειο στον 4ο οροφο της πολυκατοικιας, το οποιο υπολογιζω να ειναι 450-500λ ??
2) Θα ηθελα να μου πειτε οταν θα ξεκινησω να κατασκευαζω το ενυδρειο τι εργαλεια θα χρειαστω , τι ειδους τζαμι χρειαζεται ( αν ειναι ευκολο να μου τα γραψετε αναλυτικα, ωστε να με διευκολυνετε )
3) Το τζαμι του ενυδρειου και τα εργαλεια που θα χρειαστω ποια θα ειναι περιπου η τιμη τους ?
Ευχαριστω για τον χρονο σας !! ..
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-01-13, 21:06
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Καλως ηρθες!Ας τα παρουμε με την σειρα!
1)500 λιτρα υπολογιζε μαζι με βαση καπακι κλπ καμια 600-650 κιλα δεν εχει πιστευω προβλημα μια οικοδομη εκτος και αν ειναι καμιας 30ετιας μπορεις να ρωτησεις και εναν μηχανικο για δικη σου σιγουρια!
2) εδω βαζεις τις διαστασεις σου και σου βγαζει το παχος του τζαμιου σου!Απο εχξτρα εργαλεια δεν χρειαζεσε και πολλα!Σιλικονες-πιστολη σιλικονης χαρτοταινιες,αλφαδι,μετρο http://www.theaquatools.com/building-your-aquarium
3)Την τιμη των τζαμιων θα την ρωτησεις σε τζαμαδες της περιοχης σου εκτος και υπαρχει κανεις εδω μεσα που να ειναι απο το ιδιο μερος και γνωριζει καλυτερα τιμες της περιοχης σου!
Παντος θεωρω δυσκολο το εγχειρημα σου να κολλησεις 500 λιτρα χωρις να ξερεις σχεδον τιποτα!Το καλυτερο θα ηταν να ζητησεις βοηθεια απο συμφορμιτη που μπορει να ερθει εκει και να σε βοηθησει!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-01-13, 21:33
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες!
500άρι ενυδρείο δεν θα επιχειρούσα να κολλήσω χωρίς εμπειρία
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-01-13, 21:41
Το avatar του χρήστη rottbea
rottbea Ο χρήστης rottbea δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 14-12-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 1.855
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλώς ήρθες!
500άρι ενυδρείο δεν θα επιχειρούσα να κολλήσω χωρίς εμπειρία
Θα συμφωνησω και εγω.
Χωρις εμπειρια μην το δοκιμασεις ειναι μεγαλο το κοστος των τζαμιων και μεγαλωνει η επικινδυνοτητα να τραυματιστεις,αρα αποφυγε το.
__________________



Η γρια η Κοντακ εχει το ζουμ ιν!


Δημητρης
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-01-13, 23:08
Το avatar του χρήστη ΣΤΕΛΙΟΣ 34
ΣΤΕΛΙΟΣ 34 Ο χρήστης ΣΤΕΛΙΟΣ 34 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-12-2012
Περιοχή: Ν.ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

Καλως ηρθες.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-01-13, 23:58
kanakss Ο χρήστης kanakss δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2013
Περιοχή: Aθηνα-Πατρα
Μηνύματα: 115
Προεπιλογή

Σωστα λετε απλα εχω μεγαλη βαση και γιαυτο επηρεαστηκα!!Απλα θελω να προσπαθησω τωρα που μενω μονος να φτιαξω ενα δικο μου ενυδρειο, και να ειναι μεγαλητερο απο τα αλλα 2(εχω και απεριοριστο χωρο)..Εσεις μεχρι ποσα μετρα/λιτρα ενυδρειου θα με συμβουλευατε να κατασκευασω?Επισης θα ηθελα να ρωτισω οταν με το καλο φτιαξω το ενυδρειο τι καπακι θα χρειαστω για να το καλυψω το πανω μερος και τι λαμπες πρεπει να βαλω ?(Ευχαριστω για τις απαντησεις που μου δωσατε για τις παραπανω ερωτησεις με καλυψατε πληρως)
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-01-13, 00:13
Το avatar του χρήστη alan boy
alan boy Ο χρήστης alan boy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-06-2006
Περιοχή: Ανδρος κυκλαδες
Μηνύματα: 1.548
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kanakss Εμφάνιση μηνυμάτων
..Εσεις μεχρι ποσα μετρα/λιτρα ενυδρειου θα με συμβουλευατε να κατασκευασω?Επισης θα ηθελα να ρωτισω οταν με το καλο φτιαξω το ενυδρειο τι καπακι θα χρειαστω για να το καλυψω το πανω μερος και τι λαμπες πρεπει να βαλω ?(Ευχαριστω για τις απαντησεις που μου δωσατε για τις παραπανω ερωτησεις με καλυψατε πληρως)
αυτο ειναι γενικο
καποτε λεγαμε οσο πιο μεγαλο τοσο το καλυτερο...τωρα ομως οσο πιο μεγαλο τοσο περισοτερο ρευμα στη δεη.πρεπει να τα σκεφτεις ολα.

[Παντος θεωρω δυσκολο το εγχειρημα σου να κολλησεις 500 λιτρα χωρις να ξερεις σχεδον τιποτα!Το καλυτερο θα ηταν να ζητησεις βοηθεια απο συμφορμιτη που μπορει να ερθει εκει και να σε βοηθησει!]
εδω συμφωνω με τον Stivv27
οσο για καπακι μπορεις να βαλεις απο πανω πλεξι γκλασ η ακομα και τζαμι.
για τις λαμπες πρεπει να μας πεις τι ψαρια σκεφτεσαι να βαλεις.
αλλο φως θελεις για κιχλιδες αλλα για θαλασινο αλλα για φυτεμενο.
οταν ειχα κανει εγω ενυδρειο το εκανα120χ60χ60=432λιτρα
ειχα παρει μεταχειρησμενα τζαμια και μου βγηκε φθηνο.
παντως η τιμες παιζαν αρκετα απο τζαμα σε τζαμα.
__________________
Elta Reef Andros
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-01-13, 08:47
Το avatar του χρήστη mmamatsis
mmamatsis Ο χρήστης mmamatsis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-01-2012
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 280
Send a message via Skype™ to mmamatsis
Προεπιλογή

καλημερα φιλε εγω εχω 450 λιτρα (χωρις να υπολογισω το βαροεσ ενυδρειου 91 κιλα, το βαρος απο τη βαση, κτλ κτλ) στον 5ο οροφο.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 10-01-13, 19:11
kanakss Ο χρήστης kanakss δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2013
Περιοχή: Aθηνα-Πατρα
Μηνύματα: 115
Προεπιλογή

ααα ωραια, και για το καπακι τι θα χρειαστω ? και τι λαμπες χρειαζεται ενα 300-350λ ενυδρειο?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 11-01-13, 00:41
Το avatar του χρήστη alan boy
alan boy Ο χρήστης alan boy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-06-2006
Περιοχή: Ανδρος κυκλαδες
Μηνύματα: 1.548
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alan boy Εμφάνιση μηνυμάτων
για τις λαμπες πρεπει να μας πεις τι ψαρια σκεφτεσαι να βαλεις.
αλλο φως θελεις για κιχλιδες αλλα για θαλασινο αλλα για φυτεμενο.
.
__________________
Elta Reef Andros
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 11-01-13, 23:31
kanakss Ο χρήστης kanakss δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2013
Περιοχή: Aθηνα-Πατρα
Μηνύματα: 115
Προεπιλογή

σκεφτομαιι να βαλω φυτεμενο!!
-------------------------
μια ερωτηση θελω να κανω.. ενα ενυδρειο 180x40x50 με τζαμι 10mm ποσο θα μου στοιχησει σε εναν τζαμα γνωριζει κανεις??

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kanakss : 11-01-13 στις 23:31 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 11-01-13, 23:49
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=23621
κοιτα εδω! κι εγω αυτο κοιταγα τωρα ψηνομαι για 300lt
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 12-01-13, 00:01
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Καλως ηρθες.
Οσον αφορα τα λιτρα οσο περισσοτερα τοσο το καλυτερο, περιορισμος προς τα πανω δεν υπαρχει ακομα κι αν θες να βαλεις ενα μονο ψαρακι μισου εκατοστου.
ΑΛΛΑ...
Για να κολλησεις 500ρι καλυτερα ζητα βοηθεια απο καποιον που εχει καλη εμπειρια σε τετοιες κατασκευες (προσωπικα πχ που εχω κολλησει καποια ενυδριακια δε θα τολμουσα τετοια κατασκευη ολομοναχος με τιποτα)
Αο κει και περα το σημαντικοτερο και ως προς τις αντοχες του ιδιου του ενυδρειου αλλα και της πλακας του οροφου ειναι η κατανομη του βαρους κι οχι το βαρος αυτο καθ αυτο, για παραδειγμα ειναι εντελως διαφορετικο να φτιαξεις ενα ενυδρειο 60 μηκος Χ 60 πλατος Χ 140 υψος απο το να φτιαξεις ενα 200 μηκος Χ 50 υψος Χ 50 πλατος.
Τα μεγεθη ειναι ιδια βεβαια, αλλα το πρωτο θελει ειδικη κατασκευη υπερενισχυμενη και σιγουρα ζοριζει την πλακα αρκετα (ισως ειναι και επικινδυνο). Το δευτερο εχει καλυτερη κατανομη και στην εσωτερικη πιεση που δεχεται, και εχει και πιο καλο κατανεμημενο βαρος οποτε δεν υπαρχει κινδυνος να φτασει με ενα σεισμο στο ισογειο, και αν πχ εφτιαχνες ενα 250 μηκος χ 60 πλατος Χ 35 υψος θα μιλαγαμε για μια πολυ ηπια κατασκευη που δε ζοριζει απολυτως τιποτα (παρολο που εχει και 25 λιτρα περισσοτερα απο το πρωτο) γιατι το βαρος κατανεμεται σε τεραστια επιφανεια, και ουτε και εχει βαθος ωστε να ασκουνται εσωτερικες πιεσεις (ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ κατι τετοιο φτιχνεται ακομα και με 6ρι τζαμι, ασχετα αν κανεις δε θα εφτιαχνε ενυδρειο τοσων λιτρων με τοσο λεπτο τζαμακι)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 12-01-13, 20:54
kanakss Ο χρήστης kanakss δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2013
Περιοχή: Aθηνα-Πατρα
Μηνύματα: 115
Προεπιλογή

john ευχαριστω το τσεκαρα!!!
Nick θελω να σου πω οτι τελικα δεν θα φτιαξω 500λ γιατι οντως ειναι πολλα για καποιον που δεν εχει κατασκευασει ξανα ενυδρειο και ειναι αρχαριος σε αυτο το θεμα.. Αλλα αυτεσ οι διαστασεις που σου ειπα ειναι καλες( 1,8χ40χ50)?Mου φενεται οτι ειναι καπου στα 370λ. Και επισης με τζαμι 10mm ειναι υπερασφαλες εε?Αλλα ηθελα να πω οτι εχω και τον αδερφο μου που σπουδαζει πολιτικος μηχανικος και θα με βοηθισει πολυ, απλα θελω και αλλες γνωμες
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 12-01-13, 21:04
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Το θεμα δεν ειναι να ξερει καποιος απο κατασκευες αλλα να πιανει το χερι του!Εγω θα δοκιμαζα την τυχη μου με κανα 120αρι στην αρχη και μετα θα προσπαθουσα για μεγαλυτερο!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 12-01-13, 21:48
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

η γνωμη μου ειναι, ασχετα με τα λιτρα, θα ηταν καλυτερα να αρκεστεις η πρωτη σου κατασκευη να μην ξεπερναει τα 35-40 εκατοστα βαθος
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 17-01-13, 14:54
kanakss Ο χρήστης kanakss δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2013
Περιοχή: Aθηνα-Πατρα
Μηνύματα: 115
Προεπιλογή

40 εκατοστα βαθος ειναι καλα για ενα φυτεμενο ενυδρειο η θα εχω προβλημα? εχω καταληξει στις διαστασεις 1,8μ/40π/40υψος , θα με βοηθησουν σιγουρα 3-4 ατομα για την κατασκευη του!! Επισης θελω να ρωτισω αν γινεται αντι για κοντρες να βαλω κατι αλλο εξωτερικα ( οπως εχουν και τα κανονικα ενυδρεια , π.χ το juwel 400λ εχει γυρω απο τη βαση του ενυδρειου ενα πλαστικο καλυμα και πανω ειναι το καπακι), η χρειαζεται οποσδηποτε κοντρες?Επισης το τζαμι θα ειναι 10mm,
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 17-01-13, 16:04
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Και κοντρες εχει μεσα οχι μονο το πλαστικο!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 17-01-13, 19:01
kanakss Ο χρήστης kanakss δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2013
Περιοχή: Aθηνα-Πατρα
Μηνύματα: 115
Προεπιλογή

δεν εχει !! επειδι το εχω το συγκεκριμενο, ουτε επανω απ' οτι θυμαμαι , δηλαδη ειναι πρεπει να μπουν κοντρες πανω κατω ε?Ανεξαρτητα απο το καλυμα και το καπακι?
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 18-01-13, 23:23
kanakss Ο χρήστης kanakss δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2013
Περιοχή: Aθηνα-Πατρα
Μηνύματα: 115
Προεπιλογή

υψος 50* ι 60
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 18-01-13, 23:50
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

ενοειτε πως πανω απο 100 λιτρα παντα μπαινουν κοντρες εκτος αν θες να εισαι με την σφουγγαριστρα στο χερι!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 19-01-13, 00:07
kanakss Ο χρήστης kanakss δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2013
Περιοχή: Aθηνα-Πατρα
Μηνύματα: 115
Προεπιλογή

Ναι αυτο πιστευω και εγω, αλλα επειδι το ενυδρειο του πατερα μου δεν εχει κοντρες αλλα μαλλον γιατι ειναι απο εταιρια? Σωστα? Ναι θα βαλω κοντρες
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 19-01-13, 00:11
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Τι ενυδρειο ειναι ποσα λιτρα τι μηκος και τι παχος τζαμιων
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 19-01-13, 00:30
kanakss Ο χρήστης kanakss δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2013
Περιοχή: Aθηνα-Πατρα
Μηνύματα: 115
Προεπιλογή

410λ ειναι , διαστασεις δεν θυμαμαι ακριβως ουτε παχος τζαμιων γνωριζω:/
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 19-01-13, 00:44
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Παιδιά αυτό για τις κόντρες πάνω από τα 100 λίτρα είναι μεγάλη γενίκευση. Μια χαρά γίνονται και rimless μεγάλα ενυδρεία, απλά με πιο χοντρό τζάμι.

Του πατέρα σου μπορεί να μην έχει γυάλινες κόντρες, αλλά το επάνω πλαίσιο να λειτουργεί ως κόντρα. Αν δεις θέματα σε Juwel ενυδρεία που ξεκολλάει το πλαστικό και κάνει κοιλιά το τζάμι θα καταλάβεις.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 21-01-13, 20:36
kanakss Ο χρήστης kanakss δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2013
Περιοχή: Aθηνα-Πατρα
Μηνύματα: 115
Προεπιλογή

ναι υσχιει αυτο που λες!!! Να ρωτισω κατι αλλο που θελω, τελικα μαλλον η βαση που εχω δεν κανει για τοσα λιτρα, αν παω σε εναν ξυλουργο/σιδερα και του ζητησω να φτιαξει μια βαση για ενυδρειο καταλληλη, η τιμη πανω κατω ποια ειναι?γνωριζει κανεις?
-------------------------
πως σας φαινεται αυτη εδω?

http://www.aquaclubdesign.com/akva-s...ck-480-mm.html

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kanakss : 21-01-13 στις 20:36 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 22-01-13, 21:35
Το avatar του χρήστη chrisvari
chrisvari Ο χρήστης chrisvari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: ΒΑΡΗ
Μηνύματα: 302
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kanakss Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι υσχιει αυτο που λες!!! Να ρωτισω κατι αλλο που θελω, τελικα μαλλον η βαση που εχω δεν κανει για τοσα λιτρα, αν παω σε εναν ξυλουργο/σιδερα και του ζητησω να φτιαξει μια βαση για ενυδρειο καταλληλη, η τιμη πανω κατω ποια ειναι?γνωριζει κανεις?
-------------------------
πως σας φαινεται αυτη εδω?

http://www.aquaclubdesign.com/akva-s...ck-480-mm.html
Αν πιάνουν τα χέρια σου δες κι αυτό. http://www.youtube.com/watch?v=jN4Y9AYuwcQ
Δεν είναι τόσο δύσκολο όσο φαίνεται και το κάνεις οτι διάσταση θες.Στο τέλος το βάφεις κιόλας
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 23-01-13, 21:23
kanakss Ο χρήστης kanakss δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2013
Περιοχή: Aθηνα-Πατρα
Μηνύματα: 115
Προεπιλογή

δεν ξερω αν μπορω να κανω βαση γιατι ειμαι εντελος ασχετος με το θεμα, αλλα αυτυ η βαση που σου εδειξα ειναι πολυ οικονομικη δεν συμφωνεις? και πιστευω πως θα ειναι και αξιοπιστη!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Κατασκευη ενυδρειου 115χ30χ50 bambacha DIY . Φτιάχτο μόνος σου 15 20-09-11 23:45
Κατασκευη ενυδρειου johnli DIY . Φτιάχτο μόνος σου 25 06-04-10 21:30
Κατασκευη Ενυδρειου Απο Ασχετη(!) notos DIY . Φτιάχτο μόνος σου 38 17-04-06 23:12
Κατασκευη Ενυδρειου dmgmdmgm DIY . Φτιάχτο μόνος σου 9 17-04-06 15:11
Κατασκευη ενυδρειου xaris1974 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 1 28-01-06 23:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12332 seconds with 15 queries