Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-01-08, 19:48
di.pil Ο χρήστης di.pil δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2007
Περιοχή: ΜΕΓΑΡΑ
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή Κατασκευή ενυδρείου 480 λίτρα

Μετά από ένα χρόνο ενασχόλησης με ενυδρείο 100 λίτρων και παρακολουθώντας το forumκαθημερινά αποφάσισα να κατασκευάσω ένα μεγαλύτερο.
Οι διαστάσεις θα είναι 160x60x50 (Μ,Π,Υ) το γυαλί που υπάρχει διαθέσιμο και μου προσφέρει φίλος τζαμάς ως πληρωμή εργασίας που του έκανα είναι 10mm και 8mm για κόντρες τις οποίες θα βάλω περιμετρικά επάνω και κάτω.
Εδώ θέλω την εμπειρία σας σχετικά με τις διαστάσεις που επέλεξα για τα συγκεκριμένα πάχη γυαλιού.
Να αναφέρω ότι έχω διαβάσει τουλάχιστον πέντε φορές όλες τις σελίδες της κατηγορίας DIYκαι οι μισοί λένε 10mm ενώ οι υπόλοιποι 12mm.
Θα ήθελα να ξέρω αν έχει κάποιος στην κατοχή του ανάλογες διαστάσεις με τέτοιο πάχος γυαλιού χωρίς πρόβλημα.
Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-01-08, 20:44
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Δεν νομιζω να εχεις προβλημα με 12mm αλλα γιατι δεν βαζεις 15mm για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο? Εγω το ενυδρειο 430L το εφτιαξα με 15mm εδωσα κατι παραπανω αλλα..... Να πω επισης οτι και οι κοντρες που εχω βαλει και αυτες ειναι 15mm .... ειπαμε για να εχουμε το κεφαλι μας ησυχο.
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-01-08, 21:28
Το avatar του χρήστη MiziGr
MiziGr Ο χρήστης MiziGr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 991
Προεπιλογή

Εγώ προσωπικά έχω ένα 300αρι 100*60*55 με 8αρι τζάμι εκτός από τις κόντρες (πάνω-κάτω) που είναι από 10αρι τζάμι
__________________
Δεν είμαι γυναικολόγος αλλά θα του ρίξω μια ματιά

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-01-08, 21:34
di.pil Ο χρήστης di.pil δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2007
Περιοχή: ΜΕΓΑΡΑ
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Ίσως δεν κατάλαβες καλά ,δεν μιλάω για 12mmαλλά για 10mm, εσύ με 15mmπιστεύω ότι είσαι υπερβολικός .
Εγώ από την άλλη είμαι στα όρια και μου αρκεί να ξέρω ότι υπάρχει κάποιος να έχει κατασκευάσει και λειτουργήσει κάτι ανάλογο.

Παράθεση:
Θα σου πω κι εγώ τη γνώμη μου, ξεκινώντας από το ότι είναι υπερβολή να κάνεις τα τζάμια 12άρια. Για τις διαστάσεις και το συνολικό μέγεθος αυτού του ενυδρείου, το απλό τζάμι του πόντου είναι υπέρ-αρκετό, ότι και να βάλεις μέσα (το τρίμετρο 500άρι στο σύλλογο, είναι επίσης όλο από 10άρι).
Απάντηση σε post 25-06-06 απο filoxenos
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-01-08, 21:41
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από di.pil Εμφάνιση μηνυμάτων
Ίσως δεν κατάλαβες καλά ,δεν μιλάω για 12mmαλλά για 10mm, εσύ με 15mmπιστεύω ότι είσαι υπερβολικός .
Εγώ από την άλλη είμαι στα όρια και μου αρκεί να ξέρω ότι υπάρχει κάποιος να έχει κατασκευάσει και λειτουργήσει κάτι ανάλογο.
Εχεις δικιο τωρα καταλαβα τι εννοεις, αν εχει φτιαξει καποιος κατι παρομοιο ας απαντησει.... και οχι δεν ειμαι υπερβολικος απλα θελω να ειμαι ησυχος.
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-01-08, 23:04
Το avatar του χρήστη Tkagem
Tkagem Ο χρήστης Tkagem δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 583
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Tkagem
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
ειπαμε για να εχουμε το κεφαλι μας ησυχο.
Απο τί?
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
απλα θελω να ειμαι ησυχος
????
Φίλε μου 3 περιπτώσεις υπάρχουν για να σταματήσει το κεφάλι να είναι ήσυχο.....1-να αρχίσει να δακρύζει και να πλημμυρίσεις , 2-να σπάσει και να πλημμυρίσεις πάλι, 3-να κάνει κοιλιά, και για να μην πολυλογώ στο τέλος πάλι μούσκεμα....
Στην πρώτη περίπτωση δεν έχει να κάνει αποκλειστικά με το πάχος, έχει να κάνει και με το μάστορα, οπότε τον αφήνουμε αυτό το λόγο για να χρησιμοποιήσει 15άρι.
Στην δεύτερη περίπτωση για να σπάσει το 10άρι πρέπει να το κοπανήσεις καλά, και άν δεχτεί τέτοιο χτύπημα ώστε να σπάσει πίστεψέ με και το 15άρι δε θα είχε πολύ περισσότερες πιθανότητες.Α, και ένα ψημένο 10άρι είναι ανθεκτικότερο απο ένα απλό 15άρι.
Στην τρίτη και τελευταία περίπτωση το ύψος που θέλει ο φίλος να το κάνει είναι 50 εκατοστά, απο τα οποία κάποια δε θα τα εκμεταλλευτεί (δε θα γεμίσει μέχρι τέρμα), άρα μάξιμουμ 45 εκατοστά ύψους, το 10άρι είναι υπέρ αρκετό....

¶ν ξέχασα κάτι συμπληρώστε όποιος θέλει.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-01-08, 23:24
Το avatar του χρήστη vasilakis
vasilakis Ο χρήστης vasilakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-07-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.237
Προεπιλογή

480 λιτρα ειναι πολλα φιλε μου ...
Γνωμη μου ειναι οτι γινεται και με 10αρι αλλα θα πρεπει να μπουνε διπλες κοντρες για να εισαι σιγουρος .
Εγω αν θα εκανα ενυδρειο σε αυτα τα λιτρα θα εβαζα 12αρι και 12αρες κοντρες.
2 λιτρα αδειαζεις στο πατωμα και γεμιζει ο τοπος ... φαντασου 480.
__________________
Bill the Mastoras

Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-01-08, 23:26
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Στις διαστασεις αυτες (και κυριως με τοσο χαμηλο υψος) 10μμ ειναι υπεραρκετο σε ολες τις χωρες, εκτος απο την Ελλαδα οπου τοχουμε υπερεκτιμησει (εδω και χρονια ξεκινωντας απο τους επαγγελματιες).
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-01-08, 23:31
di.pil Ο χρήστης di.pil δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2007
Περιοχή: ΜΕΓΑΡΑ
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις . Θα προχωρήσω στο κόψιμο των τζαμιών και σε πολλές ακόμα ερωτήσεις βέβαια μια και λέω να το κάνω plecoενυδρείο, γιΆαυτό και οι 60 πόντοι πλάτος που πιστεύω πως είναι καλά.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 31-01-08, 00:28
Το avatar του χρήστη Tkagem
Tkagem Ο χρήστης Tkagem δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 583
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Tkagem
Προεπιλογή

Σε αυτές τις διαστάσεις τα μάξιμουμ καθαρά λίτρα με 10άρι τζάμι θα είναι 400.
Αυτό γιατί το καθαρό εσωτερικό μήκος θα είναι 158 cm ....το καθαρό εσωτερικό πλάτος 58 cm ....και το καθαρό εσωτερικό ύψος περίπου 45 cm.
Αυτά μας κάνουν 412 λίτρα, βγάλε και υπόστρωμα-χαλίκι ξύλα και ότι άλλο βάλει τότε με το ζόρι 400 καθαρά....Και με τέτοιο ύψος 10άρι τζάμι, μονές 10άρες κόντρες πάνω κάτω, σωστές ενώσεις με τη σιλικόνη και είσαι άρχοντας....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 31-01-08, 01:07
Το avatar του χρήστη Nik25
Nik25 Ο χρήστης Nik25 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Πριν απο 6 μηνες εφτιαξα ενα ενυδρειο με ακριβως αυτες τις διαστασεις.Αν σε βοηθησει μπορεις να διαβασεις τα βηματα της κατασκευης εδω.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=19064
Δεν ειναι και το πιο ευκολο πραγμα στον κοσμο και αν δεν το εχεις ξανακανει καλυτερα να πας σε καποιον πιο εμπειρο η κατασκευαστη ενυδρειων.
__________________

www.dreamwaters.gr
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 31-01-08, 18:18
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tkagem Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο τί?

????
Φίλε μου 3 περιπτώσεις υπάρχουν για να σταματήσει το κεφάλι να είναι ήσυχο.....1-να αρχίσει να δακρύζει και να πλημμυρίσεις , 2-να σπάσει και να πλημμυρίσεις πάλι, 3-να κάνει κοιλιά, και για να μην πολυλογώ στο τέλος πάλι μούσκεμα....
Στην πρώτη περίπτωση δεν έχει να κάνει αποκλειστικά με το πάχος, έχει να κάνει και με το μάστορα, οπότε τον αφήνουμε αυτό το λόγο για να χρησιμοποιήσει 15άρι.
Στην δεύτερη περίπτωση για να σπάσει το 10άρι πρέπει να το κοπανήσεις καλά, και άν δεχτεί τέτοιο χτύπημα ώστε να σπάσει πίστεψέ με και το 15άρι δε θα είχε πολύ περισσότερες πιθανότητες.Α, και ένα ψημένο 10άρι είναι ανθεκτικότερο απο ένα απλό 15άρι.
Στην τρίτη και τελευταία περίπτωση το ύψος που θέλει ο φίλος να το κάνει είναι 50 εκατοστά, απο τα οποία κάποια δε θα τα εκμεταλλευτεί (δε θα γεμίσει μέχρι τέρμα), άρα μάξιμουμ 45 εκατοστά ύψους, το 10άρι είναι υπέρ αρκετό....

¶ν ξέχασα κάτι συμπληρώστε όποιος θέλει.
Φιλε Tkagem δεν διαφωνω καθολου μα καθολου με οσα ειπες. Ομως λογο δουλειας και εμπειριας να πω κατι: εργαζομαι στην μεγαλυτερη εταιρεια στην Κυπρο κατασκευης καπακιων, παγκων κουζινας απο γρανιτη, μαρμαρα και συνθετικα. Ειμαι ενας απο τους 5 τεχνιτες που δουλευουμε στο ποστο αυτο στη συγκεκριμενη εταιρια. Κατασκευαζουμε πολυπλοκες κατασκευες και ολη μερα ειμαι μεσα στις ποξικες γομες, συλικονες κ.λ.π. Εχω δει στο παρελθον να καταρρεουν διαφορες κατασκευες και ετσι εχουμε εισαξει στην εταιρια μια νεα πολιτικη αυτη της υπερβολης (ας πουμε) εχουμε βαλει ολοι κατω το φτωχο μας το μυαλο να βρουμε διαφορες λυσεις στα διαφορα προβληματα. Αμα δεις απλες κατασκευες πως τις κατασκευαζουμε για να μην εχουμε προβληματα στο μελλον (με το συστημα της υπερβολης) θα σου φυγει το καφασι. Η υπερβολη ας πουμε εχει γινει μερος της ζωης μου (τι να κανουμε? εχω αυτο το κουσουρι) και γι' αυτο το λογο παρ'ολο που εχεις δικιο οτι το 15αρι ισως να ειναι υπερβολικο στο δικο μου ενυδρειο οχι μονο εχω βαλει 15αρι αλλα και στον πατο περαν απο τις περιμετρικες κοντρες εχω βαλει ακομα 6 ενδιαμεσα τους. Ειπαμε, το κουσουρι της υπερβολης παρ'ολο που θα μπορουσα να εφτιαχνα το ενυδρειο και με 10αρι ή 12αρι. Στο κατω κατω μια απλη υπερβολη ειναι..... και οχι λαθος κατασκευη

Εντελως μα εντελως φιλικα ,
Andros.
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 31-01-08, 21:29
Το avatar του χρήστη Tkagem
Tkagem Ο χρήστης Tkagem δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 583
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Tkagem
Προεπιλογή

Μα ούτε και γώ διαφωνώ με κάτι απο αυτά που είπες.Τα μόνα μειονεκτήματα με το 15άρι είναι πως το κόστος και το βάρος θα σου βγούν περισσότερα (κάτι που οι περισσότεροι προσπαθούμε να τα αποφύγουμε).Αλλά άν δε σε ενδιαφέρουν αυτά και νιώθεις ψυχολογική ασφάλεια ξέροντας πως το ενυδρείο είναι βράχος και με το να το κάνεις με μικρότερο πάχος τζαμιού απο αυτό που θέλεις και να το έχεις μονίμως άγχος, τότε κάνεις αυτό που εσύ νομίζεις ασφαλέστερο!Η ψυχική ηρεμία πάνω απ'όλα!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 31-01-08, 21:33
di.pil Ο χρήστης di.pil δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2007
Περιοχή: ΜΕΓΑΡΑ
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

[
Παράθεση:
Δεν ειναι και το πιο ευκολο πραγμα στον κοσμο και αν δεν το εχεις ξανακανει καλυτερα να πας σε καποιον πιο εμπειρο η κατασκευαστη ενυδρειων.
Αυτό ισχύει και στο sex?

Επειδή η δουλειά μου έχει να κάνει με διάφορες κατασκευές στις οποίες συμπεριλαμβάνεται και σιλικόνη ,πιστεύω ότι έχω την εμπειρία να κρίνω την ορθότητα μιας κόλλησης.
Η γνώμη μου είναι, έστω και ένα ενυδρείο να δουλεύει με αυτά τα δεδομένα για κάποιο εύλογο χρονικό διάστημα χωρίς πρόβλημα, είναι δείγμα αντοχής.
Η ερώτησή μου έχει να κάνει αποκλειστικά και μόνο με την αντοχή του γυαλιού.
Μου αρκεί μια απάντηση- επιβεβαίωση για το 3μετρο του συλλόγου.
Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 31-01-08, 21:57
Το avatar του χρήστη mios
mios Ο χρήστης mios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2007
Περιοχή: ΚΗΦΙΣΙΑ
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Παιδιά από τιμές για τζάμια ξέρουμε τίποτα ?Ψάχνω καιρό και οι τιμές που άκουσα είναι τραγικές . Κάτι για Αθήνα ,αν και καλό είναι να δούμε γενικά τι ''παίζει'' ,για να υπάρχει ένα μέτρο σύγκρισης .Δεν είναι και εντελώς άσχετο με το ποστ ε?
__________________
Δημήτρης
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 31-01-08, 22:25
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

και εγω οταν ειχα ψαξει τιμες σε τζαμαδες για 10αρι τζαμι αρονταριστο, χωρις τρυπες και αλλα εξωτικα κολπα, για ενυδρειο 250 λιτρα μου διναν τιμες κοντα στο 180-200αρι, ΣΚΕΤΟ ΤΖΑΜΙ, ΧΥΜΑ

αν οι διαστασεις του ενυδρειου που θες ταιριαζουν με καποιο του εμποριου τοτε ειναι καλυτερα να το σκεφτεις πολυ σοβαρα για αγορα ετοιμου (το οποιο θα εχει πανω λαμπες, καπακι, φιλτρο, υλικα φιλτρου, αντλια, θερμοστατη, καλη και εγγυημενη ποιοτητα κατασκευης και πριν απο λιγο καιρο επαιζε σε καταστημα της περιοχης σου και μια δωροεπιταγη με το 50% της αξιας του σε ενυδριακα προιοντα)






Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mios Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά από τιμές για τζάμια ξέρουμε τίποτα ?Ψάχνω καιρό και οι τιμές που άκουσα είναι τραγικές . Κάτι για Αθήνα ,αν και καλό είναι να δούμε γενικά τι ''παίζει'' ,για να υπάρχει ένα μέτρο σύγκρισης .Δεν είναι και εντελώς άσχετο με το ποστ ε?
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 31-01-08, 22:55
Το avatar του χρήστη kill_bill
kill_bill Ο χρήστης kill_bill δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-01-2008
Περιοχή: Aθήνα
Μηνύματα: 493
Προεπιλογή

Στην Αθηνα οι τζαμαδες δεν παιζονται, τον εχουνε ψηλα τον αμανε. Οποιος εχει φιλο, γνωστο διακοσμητη ας κανει παιχνιδι μαζι του. Παιρνουνε σχεδον τα παντα σε κατω του χαμηλου τιμες.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 31-01-08, 23:28
Το avatar του χρήστη MiziGr
MiziGr Ο χρήστης MiziGr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 991
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από orck Εμφάνιση μηνυμάτων
και εγω οταν ειχα ψαξει τιμες σε τζαμαδες για 10αρι τζαμι αρονταριστο, χωρις τρυπες και αλλα εξωτικα κολπα, για ενυδρειο 250 λιτρα μου διναν τιμες κοντα στο 180-200αρι, ΣΚΕΤΟ ΤΖΑΜΙ, ΧΥΜΑ
Αν είναι δυνατόν!!!! Εμένα τα τζάμια για το 300αρι (χωρίς ροντέ) με τρύπες στις κόντρες και τα πλαϊνά τζάμια κόστισαν 90 ευρώ και μου τα έφερε και στο σπίτι!!!
__________________
Δεν είμαι γυναικολόγος αλλά θα του ρίξω μια ματιά

Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 01-02-08, 16:30
Το avatar του χρήστη mios
mios Ο χρήστης mios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2007
Περιοχή: ΚΗΦΙΣΙΑ
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από orck Εμφάνιση μηνυμάτων
και εγω οταν ειχα ψαξει τιμες σε τζαμαδες για 10αρι τζαμι αρονταριστο, χωρις τρυπες και αλλα εξωτικα κολπα, για ενυδρειο 250 λιτρα μου διναν τιμες κοντα στο 180-200αρι, ΣΚΕΤΟ ΤΖΑΜΙ, ΧΥΜΑ

αν οι διαστασεις του ενυδρειου που θες ταιριαζουν με καποιο του εμποριου τοτε ειναι καλυτερα να το σκεφτεις πολυ σοβαρα για αγορα ετοιμου (το οποιο θα εχει πανω λαμπες, καπακι, φιλτρο, υλικα φιλτρου, αντλια, θερμοστατη, καλη και εγγυημενη ποιοτητα κατασκευης και πριν απο λιγο καιρο επαιζε σε καταστημα της περιοχης σου και μια δωροεπιταγη με το 50% της αξιας του σε ενυδριακα προιοντα)
Το ξέρω φίλε μου ,δίπλα μένω αλλά θέλω να φτιάξω γεννήστρες.Η χαμηλότερη τιμή που έχω βρει ως τώρα για 3 γεννήστρες 40Χ60Χ60 με ροντέ 8άρι είναι 70/κομμάτι. Το μόνο καλό είναι ότι τα κολλάει (με δικές μου σιλικόνες).Την ίδια τιμή μου είχε πει και για τα τζάμια σκέτα οπότε...Μεγάλη βιοτεχνία κατά Μενίδι ζήταγε 120.Εδώ συνέφερε το LIDO120
__________________
Δημήτρης
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 31-03-08, 00:13
giorgos-n
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

10 χιλ για τα πλαινα και 12 χιλ κατω τριπλες κοντρες κατω και μονη επανω .Ειναι 15 χρονων το δικο μου με τις ιδιες διαστασεις
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 31-03-08, 09:26
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Παιδιά για να μην ανοίγω άλλο ποστ...

με 5mm τζάμι τι διαστάσεις (μέγιστες) ενυδρείο μπορεί να φτιαχτεί?
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 31-03-08, 10:06
Το avatar του χρήστη bandit4
bandit4 Ο χρήστης bandit4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2006
Περιοχή: Χαϊδάρι - Αθήνα
Μηνύματα: 81
Προεπιλογή

το μεγιστο που εχω δει με 5αρι ειναι 100χ30χ40.πιστευω σ'αυτες τις διαστασεις και με καλες κοντρες θα αντεξει.αλλιως πας αντι για 100 μηκος πχ στα 80 και εισαι οκ.
__________________

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Κατασκευή ενυδρείου python DIY . Φτιάχτο μόνος σου 3 04-06-07 20:30
Κατασκευή ενυδρείου.... Neoklis DIY . Φτιάχτο μόνος σου 28 24-03-07 15:24
κατασκευή ενυδρείου newfish Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 22 10-09-06 12:06
Κατασκευή ενυδρείου - help!! thanos DIY . Φτιάχτο μόνος σου 11 22-08-04 14:24
Κατασκευή ενυδρείου Fonamstel DIY . Φτιάχτο μόνος σου 26 09-08-04 15:00

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07404 seconds with 13 queries