Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-01-05, 19:23
Fighter Ο χρήστης Fighter δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-12-2004
Περιοχή: Πειραιας/Κορυδαλλος
Μηνύματα: 127
Προεπιλογή Co2...Απαραιτητο...?

Kαταρχην θελω να ευχηθω χρονια πολλα και καλη χρονια με υγεια και χαρα...σε ολα τα παιδια του board...

Εγω εχω ενα ενυδρειο 120 λιτρων με Ph 7.5...και λαμπα Sylvania aquastar 25w...και θερμοκρασια 26-27 C...
Εχω μεσα μερικα φυτα...ενα echinodorus,1 cardamine lyrata,2 egeria densa,1 δρακαινα και ενα cryptocorines....(χωρις να ειμαι σιγουρος για την ονομασια του τελευταιου...)
Τα οποια τα εχω γυρω στις 15-17 μερες...και πιστευω πως πανε καλα...ειδικα ο echinodorus...τον πηρα με 4 φυλλα...και τωρα εχει 10!!!
Τους εχω ριξει μονο μια φορα λιπασμα, απο το flora pride της tetra...
Kαι ψιλοεμφανιστηκε λιγοστη αλγη...πανω στις πετρες και το χαλικι...και δεν εχω ξαναριξει λιπασμα....
Θελω ομως να βαλω και αλλα φυτα...για να διωξω μερικα πλαστικα που εχουν μεινει μεσα...
Και θα ηθελα να ρωτησω...αν θα ηταν καλο να βαλω και Co2...(αλλα διαβασα και παλιοτερα ποστ...και απο αλλα σαιτ αρθρα...και ειδα πολυ συχνα προβληματα απο το co2...και πολλες δηλητηριασεις...η περιπτωσεις στις οποιες τα ψαρια σωθηκαν την τελευταια στιγμη...) η επειδη ειμαι αρχαριος καλο θα ηταν να μην βαλω προς το παρον...?
Απο ενα πετ shop που ψωνιζω...μου εχουν προτεινει ενα συστημα Co2...με κοστος 25 ευρω...αλλα μου φανηκε πολυ φτηνο και εχω τις επιφυλαξεις μου...αν και δεν το εχω δει...απλα μου το ειπαν...
Και μαλιστα μου ειπαν για γεμισμα 4 ευρω το μηνα...αν θυμαμαι καλα...

Τι λετε περι αυτου...?

Ευχαριστω εκ των προτερων και παλι χρονια πολλα...
__________________
Η παρατηρηση του ενυδρειου αποβαλλει το αγχος και μειωνει την αρτηριακη πιεση...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-01-05, 21:09
tassssos Ο χρήστης tassssos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

Φίλε Fighter χρονια πολλά και καλή χρονιά
κι εγω αρχαριος είμαι αλλά με το co2 είδα μεγάλη διαφορά(προς το καλό) δηλαδή όταν έβαλα τα φυτά διάλεξα χαμηλών απαιτήσεων για να μην βάλω co2 και για 1 μήνα όλα πήγαιναν καλά και τα φυτά μεγάλωναν και με λίγο λύπασμα δεν είχα άλγη και όλα μια χαρά αλλά το ph κολημενο στο 7,5-8,0 και τα No3 5-10, έβαλα co2 πριν από μια βδομάδα (το έφτιξα μόνος μου με ζαχαρόνερο) με 1 φυσαλίδα ανα 2 second και τα φυτά μεγαλώνουν με απίστευτους ρυθμούς τα ψάρια είναι μια χαρά και το ph εκεί που ήταν σταθερά ψυλό έχει φτάσει στο 7-7,5 και τα No3 κάτω από 5 mg/lt. εγώ θα σου το πρότεινα. Το μόνο πρόβλημα στα co2 diy είναι οτι μπορεί ξαφνικά από μεταβολή της θερμοκρασίας του δωματίου να αυξηθεί η παραγωγή του co2 και να έρθουν τα αποτελέσματα που ανέφερες με τις δηλητηριασεις αλλά αυτό λύνεται με ένα ρυθμηστή βελόνας που μπορείς να καθορήσεις σταθερά τις φυσαλίδες.
__________________
Σας ευχαριστώ πολύ
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-01-05, 13:14
Fighter Ο χρήστης Fighter δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-12-2004
Περιοχή: Πειραιας/Κορυδαλλος
Μηνύματα: 127
Προεπιλογή

Ευχαριστω φιλε tasso για την απαντηση...σου ευχομαι το ενυδρειο σου...να παει ακομη καλυτερα...
Εβαλα και γω χθες στο δικο μου ενα συστημα για εγχυση Co2...της nutrafin...ονομαζεται Nutrafin CO2 natural system...το οποιο το παραγει η Hagen... δεν διαφερει σε πολλα σημεια απο ενα DIY...για αυτο το λογο εχει και χαμηλη τιμη...
Εχει ενα μπουκαλι στο οποιο μπαινουν τα συστατικα του CO2...ενα σωληνακι το οποιο καταληγει στη λεγομενη "σκαλα"...στην οποια μπαινει η καθε φυσσαλιδα Co2...και απο εκει παιρνει το "μακρυ" δρομο για την επιφανεια...ολα αυτα σας τα λεω απο τις περιγραφες του συστηματος που εχω βρει στο νετ...
Γιατι το δικο μου τωρα συμπληρωνει 19 ωρες που ειναι συνδεμενο και δεν εχει βγει ακομα καμια φυσσαλιδα...και στις οδηγιες χρησης γραφει οτι οι πρωτες φυσσαλιδες αρχιζουν να βγαινουν μετα απο 2-10 ωρες....
Πρεπει να ανησυχω λετε...?
__________________
Η παρατηρηση του ενυδρειου αποβαλλει το αγχος και μειωνει την αρτηριακη πιεση...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-01-05, 16:31
Fighter Ο χρήστης Fighter δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-12-2004
Περιοχή: Πειραιας/Κορυδαλλος
Μηνύματα: 127
Προεπιλογή

Εχει περασει σχεδον μια μερα...και δεν υπαρχει παραγωγη Co2...
Και μαλλον εχω βρει τι φταιει...
Τα υλικα που εχω χρησιμοποιησει ειναι αυτα που ειχε μεσα στη συσκευασια...τα οποια λεει να χρησιμοποιηθουν μεσα σε 18 μηνες απο την παραγωγη τους...η οποια εγινε στις 27/5/02 ....
Δεν το ειδα μολις το αγορασα...
Οποτε λεω να βγαλω το μπουκαλι να χυσω οτι εχω βαλει μεσα...να το πλυνω...και μετα να φτιαξω ενα δικο μου μιγμα...(αν εχω καταλαβει σωστα...καπως ετσι...)
Θα λιωσω 2 κουπες ζαχαρη σε βραστο νερο...και θα το αφησω να κρυωσει...
Θα χτυπησω σε ενα σεικερ με λιγο νερο και 1/4 κουταλιου του γλυκου μαγια...ωστε να διαλυθει...θα το ριξω στο κρυο πλεον ζαχαρονερο...θα προσθεσω και νερο και ετοιμο...
(Σωστα...?)
Ερωτηση...η μαγια πρεπει να ειναι φρεσκια απο φουρνο...η μπορω να βαλω και απο τα σακουλακια που περνουμε απο το σουπερ μαρκετ....?

Υ.Γ. Θα ετοιμασω το μιγμα αλλα δεν θα το συνδεσω καθως πρεπει να ακολουθησω μια θεραπεια για το ick...απλα θα το ετοιμασω ετσι ωστε να συνδεθει σε 3 μερες...
__________________
Η παρατηρηση του ενυδρειου αποβαλλει το αγχος και μειωνει την αρτηριακη πιεση...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-01-05, 18:09
George-A Ο χρήστης George-A δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: MN, USA
Μηνύματα: 512
Προεπιλογή

18 μήνες; Η μαγιά απο όσο γνωρίζω μπορεί να αντέξει μερικά χρονάκια....
Βγάλε το σωληνάκι απο επάνω, κλείσε την τρύπα με το χέρι σου, ταρακούνησε το μπουκάλι για μερικά λεπτά, σαν να ετοιμάζεις φραπέ
Ισως έτσι το "ξυπνήσεις"... αν δεν αρχίζει να βγάζει σε 2-3 ώρες τότε το πετάς.


2 κούπες ζάχαρι σε αυτό το μπουκαλάκι; δεν θα μείνει χωρος για τα άλλα..... Εχει σημείο που λέει πόσο ζαχαρι να βάλεις.
Μαγιά εγω βάζω σκόνι, τα σακουλάκια απο supermarket.
Στο μπουκαλάκι της hagen θέλει ποσότητα 1/8 - 1/4 tsp.

Επειδή όμως το μπουκαλάκι αυτό είναι αρκετά μικρό, καλύτερα να βάλεις κανονικό μπουκάλι 2λιτρο ή 4λιτρο, να έχεις ολόκληρες τις ποσότητες, να μπορεί να σου κρατήσει μερικές εβδομάδες, αυτο της hagen με δικό σου μιγμα κρατάει το πολύ 7-10 μερες.

Οχι βραστό νερό, θα σκοτόσεις την μαγιά, ελάχιστα χλιαρό.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-01-05, 19:16
Fighter Ο χρήστης Fighter δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-12-2004
Περιοχή: Πειραιας/Κορυδαλλος
Μηνύματα: 127
Προεπιλογή

Ευχαριστω για τις πληροφοριες...παω για να το shake it...

Αν δεν γινει τιποτα...βαζω δικο μου μιγμα...και...
Θα δω ποσο κραταει και αν ειναι αλλαζω μπουκαλι...

Τhank's...
__________________
Η παρατηρηση του ενυδρειου αποβαλλει το αγχος και μειωνει την αρτηριακη πιεση...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-01-05, 20:01
asteris Ο χρήστης asteris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-02-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 265
Προεπιλογή

Παιδιά στο 32λιτρο το μικρό που έχω, τι αναλογία μαγιά ζάχαρη να βάλω περίπου ? Θέλω όσο το δυνατό μεγαλύτερη διάρκεια του μίγματος. Δεν με πειράζει και να συνδέσω 2 μπουκάλια παράλληλα.

Αν βάλω την μισή μαγιά από ότι λένε οι συνταγές χάνω σε παροχή και κερδίζω σε διάρκεια, έτσι δεν είναι ?
__________________
81 lt

8 tiger barbs - 1 anchistrus - 3 ottos - 15 caridina japonica
JBL Cristalprofi 250 external filter - DIY CO2, 3 x 15W Sylvania Gro-lux
Το χαλίκι επειδή το ματιάσατε, πλέον μαύρισε από το κακό του...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-01-05, 22:46
George-A Ο χρήστης George-A δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: MN, USA
Μηνύματα: 512
Προεπιλογή

asteris, o καθένας βρίσκει δική του αναλογία.
Εξαρτάται απο τον δρόπο που το διαχέεις, αναδευση, κλπ.....

Ο γενικός κανόνας είναι περίπου 200ml ζάχαρι, 1/8 - 1/2 tsp μαγιά, 1 - 1.5L νερό, σε 2λιτρο μπουκάλι.

Αν βάλεις παραπάνω ζάχαρι με λιγότερη μαγιά έχεις μεγαλύτερη διαρκεια αλλά μην περιμένεις θαύματα. Το οινόπνευμα που παράγεται σκοτόνει τα πάντα.

Εχω πειραματιστει με την μεθοδο jello, εχω σταθερότερη παραγωγη για πάνω απο 40 μέρες, θέλει όμως αρκετή προετημασία και να βρεις συνταγή με αντίστιχο ελληνικό προϊόν, το οποίο δεν θα βγάζει τόσο αφρό!
Εχω γράψει παλαιότερα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-01-05, 12:07
Fighter Ο χρήστης Fighter δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-12-2004
Περιοχή: Πειραιας/Κορυδαλλος
Μηνύματα: 127
Προεπιλογή

Λοιπον...το κουνησα το μπουκαλι...το εφερα κοντα να δω αν ακουγεται τιποτα...ακουγοταν ενας ηχος...(οπως οταν ανοιγουμε αναψυκτικο)...αλλα μετα απο λιγο σταματαγε...και απο φυσσαλιδες περιμενα 3 ωρες αλλα τιποτα...

Τελικα το πεταξα...και εφτιαξα δικο μου μιγμα...το οποιο...βγαζει φυσσαλιδες...αλλα με πολυ αργο ρυθμο...
Δηλαδη...αυτη τη στιγμη εχω παραγωγη 1 φυσ./30 δευτερολ.

Τι εχει γινει λαθος...?
__________________
Η παρατηρηση του ενυδρειου αποβαλλει το αγχος και μειωνει την αρτηριακη πιεση...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-01-05, 17:48
George-A Ο χρήστης George-A δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: MN, USA
Μηνύματα: 512
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fighter
Τελικα το πεταξα...και εφτιαξα δικο μου μιγμα...το οποιο...βγαζει φυσσαλιδες...αλλα με πολυ αργο ρυθμο...
Δηλαδη...αυτη τη στιγμη εχω παραγωγη 1 φυσ./30 δευτερολ.
Πόση ώρα περίμενες για να βγάλει 1 φυσ/30 δ. ?
Πόση μαγιά έριξες; Αν δεις ότι σε 24 ώρες δεν πάει να ανέβει ρίξε λίγο ακόμη μαγιά.
Και πιά είναι η θερμοκρασία του χώρου που το έχεις; Αν πχ το βράδυ πέφτεις πολύ χαμηλά είναι πρόβλημα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-01-05, 19:33
Fighter Ο χρήστης Fighter δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-12-2004
Περιοχή: Πειραιας/Κορυδαλλος
Μηνύματα: 127
Προεπιλογή

Θα περιμενω 24 ωρες...και θα δω...
Η θερμοκρασια του ενυδρειου ειναι 27...
Του δωματιου θα ειναι χαμηλοτερη....γυρω στους 20 ας πουμε...
Και το βραδυ πεφτει η θερμοκρασια στο δωματιο...λογω του οτι ειναι το μπροστινο δωματιο...και εχει και δυο μεγαλες μπαλκονοπορτες...οποτε κατι μπαινει και απο κει...(οχι οτι ειναι ανοιχτα ...απλα δεν εχουν διπλο τζαμι...)

Μαγια εριξα 1/4 του κουταλιου του γλυκου...

Και αρχισε νβα βγαζει φυσαλιδες περιπου μετα απο δυο ωρες...πανω κατω...
__________________
Η παρατηρηση του ενυδρειου αποβαλλει το αγχος και μειωνει την αρτηριακη πιεση...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-01-05, 22:23
Το avatar του χρήστη gaia
gaia Ο χρήστης gaia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2004
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 667
Προεπιλογή

Παράθεση:
Εγω εχω ενα ενυδρειο 120 λιτρων με Ph 7.5...και λαμπα Sylvania aquastar 25w...και θερμοκρασια 26-27 C...
Εχω μεσα μερικα φυτα...ενα echinodorus,1 cardamine lyrata,2 egeria densa,1 δρακαινα και ενα cryptocorines
Φιλε Fighter για να μπορεσουν τα φυτα σου να εποφεληθουν απο το επιπλεον CO2 πρεπει να προσθεσεις τουλαχιστον μια λαμπα ακομη .
Η δρακαινα δεν ειναι φυτο για ενυδρεια και η egeria densa για να προκοψει θελει μετριο εως πολυ δυνατο φωτισμο το ιδιο ισχυει και για τα περισσοτερα echinodorus και για την cardmine lyrata ενω οι περισσοτερες των crypts τα πανε καλα και σε χαμηλο φωτισμο .
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-01-05, 02:30
Fighter Ο χρήστης Fighter δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-12-2004
Περιοχή: Πειραιας/Κορυδαλλος
Μηνύματα: 127
Προεπιλογή

Το ξερω αυτο για τη λαμπα...και το εχω υποψη μου...
Αλλα πηγα σημερα στο πετ σοπ να ρωτησω...
Και ζητησα να παρω την Sylvania Gro lux...
Mαζι με τα ακρφυσια...και μου εδειξε...μια...με μετασχηματιστη...(λαμπτηρα...κ.τλ.)
Εγω ομως δεν ηθελα κατι τετοιο...καθως το καπακι μου εχει θεση για δυο λαμπες...οπου στη μια λοιπουν μονο τα ακροφυσια και υποθετω πως θα συνδεεται στο μετασχηματιστη που ειναι συνδεμενη και η αλλη...(ετσι δεν ειναι?)
Η πρεπει να παρω ξεχωριστω μετασχηματιστη...?
__________________
Η παρατηρηση του ενυδρειου αποβαλλει το αγχος και μειωνει την αρτηριακη πιεση...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 08-01-05, 08:31
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Εχουμε ξεφυγει απο το θεμα. Κανονικα πρεπει να ανοιχθει καινουργιο

Το θεμα εχει ξανασυζητηθει στο εξοπλισμος τεχνολογια, αλλα με την απωλεια των φωτογραφιων δεν βγαινει νοημα....
Για δες εδω
http://repairfaq.ece.drexel.edu/sam/flamp.htm
ψαξε για το παρακατω
----------------------------------
Fluorescent Lamps in Series?
This is not possible where line voltage is 105 to 125 VAC because this is not sufficient to sustain the discharge where two lamps are in series. Special dual lamp ballasts are required.
However, where the line voltage is 220 VAC, it is possible:
----------------------------------
εχει και σχεδιαγραμμα με ascci χαρακτηρες.
Το θεμα ειναι οτι κατα 99,9% το balast που εχεις ειναι για μια λαμπα, οποτε
χρειαζεσαι αυτο που σου προτεινε το μαγαζι.
(για μια φορα θα συμφωνησω με τον μαγαζατορα)
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 08-01-05, 23:52
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fighter
Τελικα το πεταξα...και εφτιαξα δικο μου μιγμα...το οποιο...βγαζει φυσσαλιδες...αλλα με πολυ αργο ρυθμο...
Δηλαδη...αυτη τη στιγμη εχω παραγωγη 1 φυσ./30 δευτερολ.

Τι εχει γινει λαθος...?
Ισως έχει διαρροή και δεν την εχεις αντιληφθεί
Κανε ενα τεστ με σαπουνάδα απο σφουγγάρι στις ενώσεις
Και ρίξε και μια ματιά εδω
http://www.tsamisaquarium.com/CO2.htm
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 11-01-05, 13:33
SpyNet Ο χρήστης SpyNet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2004
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Καλημερα και Χρονια Πολλα και απο εμενα. Προσφατα αγορασα το συστημα CO2 της Tetra. Θελω να ρωτησω ποτε χρειαζεται περισσοτερο την ημερα ή τη νύχτα; Γιατι για να βγαλει η φιαλη πρεπει να πατησεις το κουμπι να γεμισει ο κυλινδρος που βρισκεται μεσα στο ενυδρειο και απελευθερωνει σιγα σιγα το αεριο. Αλλα εγω δεν ειμαι συνεχεια σπιτι την ημερα λογο εργασιας και σκεπτομαι να το γεμιζω πριν παω στη δουλεια ή οταν σβηνουν τα φωτα;
__________________
2*Tanichthys albonubes (White Cloud Mountain Minnow)
2f* 1m* Poecilia reticulata (Guppy)
2*Corydoras aeneus (Bronze Cory)
1*Gyrinocheilus aymonieri (Chinese Algae Eater)
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 11-01-05, 13:46
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Το διοξειδιο ειναι τροφη για τα φυτα κατα την διαδικασια της φωτοσυνθεσης, η οποια για να γινει χρειαζεται..... φως....
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 11-01-05, 14:39
SpyNet Ο χρήστης SpyNet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2004
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Το βράδυ να βαζω σε λειτουργία την αεραντλια για τα ψαρια γιατι απο τοτε που εβαλα CO2 την σταματησα.
__________________
2*Tanichthys albonubes (White Cloud Mountain Minnow)
2f* 1m* Poecilia reticulata (Guppy)
2*Corydoras aeneus (Bronze Cory)
1*Gyrinocheilus aymonieri (Chinese Algae Eater)
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 14-01-05, 23:16
Το avatar του χρήστη annivas2000
annivas2000 Ο χρήστης annivas2000 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 621
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SpyNet
Το βράδυ να βαζω σε λειτουργία την αεραντλια για τα ψαρια γιατι απο τοτε που εβαλα CO2 την σταματησα.
Aν βλεπεις τυχον προβληματα στα ψαρια πριν ανοιξουν τα φωτα (gasping), βαλτη να δουλευει (καμια ωρα αφου σβησουν μεχρι καμια ωρα πριν ανοιξουν).....αν και οταν ολα λειτουργουν σωστα, δεν χρειαζεται..
__________________
50 € το χρονο - ειναι οδηγια απο ΔΝΤ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08049 seconds with 14 queries