Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
 
Παλιά 24-02-15, 20:53
yanpol Ο χρήστης yanpol δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-02-2015
Περιοχή: Άνω Πατήσια
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή Έπεσα στην παγίδα του Pet Shop. Και τώρα;

Είμαι εντελώς αρχάριος σε ενυδρεία και ψάρια. Πήγα λοιπόν τρομαγμένος σε pet shop και ρώτησα για ενυδρείο και χρυσόψαρα. Ο άνθρωπος εκεί μου είπε ότι δεν είναι δύσκολο το σπορ και να μην το φοβάμαι. Πήρα θάρρος και του είπα ως ειδικός να το πάρει πάνω του και να μου δώσει σαφείς συμβουλές κι οδηγίες. Λόγω έλλειψης χώρου στο σπίτι μου, μού φάνηκε βολικό ένα ενυδρείο 20 λίτρων, το Hailea F20. Τον ρώτησα τι μπορώ να βάλω σε αυτό και μου σύστησε 5 fancy χρυσόψαρα. Αυτό έγινε ένα μήνα πριν. Ακολούθησα ότι μου είπε και μέχρι στιγμής δεν έχω πρόβλημα. Όμως καθώς άρχισα να ψάχνω το ίντερνετ για πληροφορίες σε διάφορα θέματα που με απασχόλησαν, παντού έβλεπα ότι το ενυδρείο των 20L είναι μικρό ακόμα και για ένα χρυσόψαρο κι ότι το μέλλον προδιαγράφεται δυσάρεστο για περισσότερα ψαράκια. Ήθελα να ρωτήσω αν έτσι έχουν τα πράγματα ή είναι λίγο υπερβολικό (το ελπίζω...) Ούτως ή άλλως όμως επειδή τώρα η κατάσταση είναι αυτή, θα μπορούσα να κάνω κάποια πράγματα για τα ψάρια για την όσο καλύτερη διαβίωση τους, έστω και στο μικρό αυτό ενυδρείο; (πχ θα βοηθούσε συχνότερη αλλαγή νερού ή αφαίρεση διακοσμητικών από το ενυδρείο για περισσότερο χώρο) Για δεύτερο μεγαλύτερο ενυδρείο, λόγω χώρου, είναι αδύνατον αυτήν την στιγμή. Επίσης θα το εκτιμούσα αν κάποιος με παρέπεμπε σε αξιόπιστες οδηγίες και συμβουλές για τη γενική φροντίδα των fancy. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Απάντηση με παράθεση
  #31  
Παλιά 04-03-15, 22:18
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yanpol Εμφάνιση μηνυμάτων
Κανόνισα να επιστρέψω τα ψάρια στο Pet shop. Μου είπε ότι εκείνος έχει 13 χρυσόψαρα σε 35lt στο σπίτι του και ζουν 2 χρόνια. Τι να πω.... Έχω περισσότερη εμπιστοσύνη σε ό,τι διαβάζω εδώ.
Πες του να γραφτεί στο φόρουμ...θα κάνει καλό στα ψάρια!

Εκτος κι αν μιλάμε για ιχθυολόγο, οπότε δεν έχει νόημα
Οι πετ-σοπαδες / ιχθυολόγοι, τα ξέρουν ολα!
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 05-03-15, 06:29
yanpol Ο χρήστης yanpol δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-02-2015
Περιοχή: Άνω Πατήσια
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Ο συγκεκριμένος άνθρωπος νομίζω ότι δεν κοροϊδεύει. Πραγματικά πιστεύει ότι έτσι ζουν τα ψάρια. Όχι ότι αυτό δεν τον κάνει κακό επαγγελματία.
Θα επιστρέψω σήμερα τα χρυσόψαρα και αναγκαστικά θα βγάλω αρκετό νερό για τη σακούλα μεταφοράς. Για τη δημιουργία σωστών συνθηκών για τον επερχόμενο μονομάχο, πέρα από το να συνεχίσω να ρίχνω τροφή, τι θα πρέπει να κάνω ως προς το νερό; Να το γεμίσω πάλι ή να το αφήσω έτσι και να πάρω τεστ για να μετρήσω ποιότητα;
Για τα σύνεργα, φυτά και τον μονομάχο προσανατολίζομαι στο να πάω στο κατάστημα aquariumshop στο Χαλάνδρι. Ελπίζω να είναι πιο επαγγελματικά και σωστά τα πράγματα εκεί.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 05-03-15, 10:56
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

καλυτερο θα ηταν να χαριζες σε καποιον τα χρυσοψαρα..
αν γυρισουν εκει , η καταληξη τους ειναι γνωστη.
πιστευω ολο και καποιος θα βρεθει να τα παρει.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 05-03-15, 12:01
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yanpol Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο συγκεκριμένος άνθρωπος νομίζω ότι δεν κοροϊδεύει. Πραγματικά πιστεύει ότι έτσι ζουν τα ψάρια. Όχι ότι αυτό δεν τον κάνει κακό επαγγελματία.
Θα επιστρέψω σήμερα τα χρυσόψαρα και αναγκαστικά θα βγάλω αρκετό νερό για τη σακούλα μεταφοράς. Για τη δημιουργία σωστών συνθηκών για τον επερχόμενο μονομάχο, πέρα από το να συνεχίσω να ρίχνω τροφή, τι θα πρέπει να κάνω ως προς το νερό; Να το γεμίσω πάλι ή να το αφήσω έτσι και να πάρω τεστ για να μετρήσω ποιότητα;
Για τα σύνεργα, φυτά και τον μονομάχο προσανατολίζομαι στο να πάω στο κατάστημα aquariumshop στο Χαλάνδρι. Ελπίζω να είναι πιο επαγγελματικά και σωστά τα πράγματα εκεί.
Συμφωνώ με τον Γιαννη
Καλυτερα να τα χαρίσεις (προσεκτικα) σε κάποιον συγχομπίστα

Για το ενυδρειο, συμπληρωσε νερο, συνεχισε να βαζεις λιγη τροφη σε μια αποχη, παρε υγρα τεστ να κανεις μετρήσεις και όταν το ενυδρειο ειναι στρωμένο...μπλουμ το ψαρι!

Τα παιδιά του aquariumshop, προσωπικά τα θεωρώ επαγγελματίες!
Ο Δημήτρης στο "γλυκο", ο Παναγιώτης στο "αλμυρο"!΄
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 05-03-15, 21:15
yanpol Ο χρήστης yanpol δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-02-2015
Περιοχή: Άνω Πατήσια
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Καταλαβαίνω τη λογική σας αλλά δεν έχω κανένα γνωστό και μέχρι να βρω κάποιον να μπορεί να πάρει και τα 5 (δεν γνωρίζω και τον χώρο καθόλου) φοβάμαι ότι θα έκανα περισσότερο κακό στα χρυσόψαρα. Τουλάχιστον έτσι θα αναπνεύσουν λίγο και μπορεί να τα πάρουν κάποιοι με μεγαλύτερα ενυδρεία.
Βγάζοντας το χαλίκι που είχα, αφού θα το αλλάξω με καταλληλότερο για αληθινά φυτά, στο κάτω μέρος του ενυδρείου έμεινε μια παχιά καφέ στρώση σα σκόνη. Επίσης ξεπλένοντας το σφουγγαράκι του φίλτρου για πρώτη φορά (το άργησα, το ξέρω) το νερό βγήκε κατάμαυρο. Δεν έχω προλάβει να κάνω τα τεστ, πριν λίγο τα αγόρασα, αλλά αυτή η βρώμα είναι καλή για τη διάδοχη κατάσταση του ενυδρείου; Μιλάμε για πολύ πράγμα. Κι αν πρέπει κάπως να αφαιρεθεί, πώς;
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 06-03-15, 08:13
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yanpol Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταλαβαίνω τη λογική σας αλλά δεν έχω κανένα γνωστό και μέχρι να βρω κάποιον να μπορεί να πάρει και τα 5 (δεν γνωρίζω και τον χώρο καθόλου) φοβάμαι ότι θα έκανα περισσότερο κακό στα χρυσόψαρα. Τουλάχιστον έτσι θα αναπνεύσουν λίγο και μπορεί να τα πάρουν κάποιοι με μεγαλύτερα ενυδρεία.
Βγάζοντας το χαλίκι που είχα, αφού θα το αλλάξω με καταλληλότερο για αληθινά φυτά, στο κάτω μέρος του ενυδρείου έμεινε μια παχιά καφέ στρώση σα σκόνη. Επίσης ξεπλένοντας το σφουγγαράκι του φίλτρου για πρώτη φορά (το άργησα, το ξέρω) το νερό βγήκε κατάμαυρο. Δεν έχω προλάβει να κάνω τα τεστ, πριν λίγο τα αγόρασα, αλλά αυτή η βρώμα είναι καλή για τη διάδοχη κατάσταση του ενυδρείου; Μιλάμε για πολύ πράγμα. Κι αν πρέπει κάπως να αφαιρεθεί, πώς;
Για τα χρυσόψαρα, βαλε αγγελία

Εφοσον ξεκινησες να ξεστηνεις το ενυδρειο, προσωπικά θα το καθαριζα τελείως
Βάλε σκουπα βυθού και τραβηξε τα πάντα
Η μαυρίλα στο σφουγγάρι ειναι βρωμιές και αποικίες βακτηρίων
Ελπιζω να μην το ξεπλυνες με νερό βρύσης!
Σκοπευεις να συντηρήσεις τη βιολογία μέχρι να μπει άλλο ψάρι?
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 06-03-15, 10:22
Το avatar του χρήστη lifefx
lifefx Ο χρήστης lifefx δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2013
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yanpol Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο κάτω κάτω γιατί το πουλάνε;

Επειδή μπορούν.

Μην το παρεις στραβα.Πολλοί εκαναν κακη αρχη λόγω αμάθειας,κι εγω αναμεσα σε αυτούς
__________________
.Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB
"Θαρσειν χρη,ταχ'αυριον εσετ'αμεινον"
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 06-03-15, 14:49
yanpol Ο χρήστης yanpol δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-02-2015
Περιοχή: Άνω Πατήσια
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Για τα χρυσόψαρα, βαλε αγγελία

Εφοσον ξεκινησες να ξεστηνεις το ενυδρειο, προσωπικά θα το καθαριζα τελείως
Βάλε σκουπα βυθού και τραβηξε τα πάντα
Η μαυρίλα στο σφουγγάρι ειναι βρωμιές και αποικίες βακτηρίων
Ελπιζω να μην το ξεπλυνες με νερό βρύσης!
Σκοπευεις να συντηρήσεις τη βιολογία μέχρι να μπει άλλο ψάρι?
Όχι, το ξέπλυνα με νερό του ενυδρείου. Ναι, θέλω να το διαμορφώσω για τροπικό ψάρι, πιθανώς μονομάχο, έβαλα ήδη θερμοστάτη. Αν λοιπόν, πάρω τη σκούπα και καθαρίσω αυτήν τη καφέ σκόνη (σαν άμμος είναι) δεν χαλάω τη βιολογία, έτσι;
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 06-03-15, 14:51
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yanpol Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι, το ξέπλυνα με νερό του ενυδρείου. Ναι, θέλω να το διαμορφώσω για τροπικό ψάρι, πιθανώς μονομάχο, έβαλα ήδη θερμοστάτη. Αν λοιπόν, πάρω τη σκούπα και καθαρίσω αυτήν τη καφέ σκόνη (σαν άμμος είναι) δεν χαλάω τη βιολογία, έτσι;
Η περισσότερη βιολογία ειναι στο φίλτρο - Εφόσον θέλεις να την διατηρήσεις, πρέπει να βάζεις λιγη τροφή στο νερο μεσα σε μια αποχη
Και φυσικα να αγοράσεις υγρά τεστ για να δεις τι λενε οι μετρησεις
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 09-03-15, 16:39
yanpol Ο χρήστης yanpol δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-02-2015
Περιοχή: Άνω Πατήσια
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Έκανα τις μετρήσεις και η αμμωνία χτύπησε κόκκινο. Το ενυδρείο πρέπει να στρωθεί από την αρχή, δεν έχει ελπίδα με αυτά που άφησαν τα κακόμοιρα τα χρυσόψαρα για ενάμιση μήνα εκεί μέσα. Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι: αφού το αδειάσω και πριν βάλω το φρέσκο νερό, πως πρέπει να το καθαρίσω; Με σαπούνι και νερό όπως πλένουμε τα πιάτα, με σκέτο νερό; Καθόλου; Το καθόλου το φοβάμαι, γιατί μιλάμε για πολύ τοξικό νερό, αυτό που έχει τώρα.
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 09-03-15, 17:02
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yanpol Εμφάνιση μηνυμάτων
Έκανα τις μετρήσεις και η αμμωνία χτύπησε κόκκινο. Το ενυδρείο πρέπει να στρωθεί από την αρχή, δεν έχει ελπίδα με αυτά που άφησαν τα κακόμοιρα τα χρυσόψαρα για ενάμιση μήνα εκεί μέσα. Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι: αφού το αδειάσω και πριν βάλω το φρέσκο νερό, πως πρέπει να το καθαρίσω; Με σαπούνι και νερό όπως πλένουμε τα πιάτα, με σκέτο νερό; Καθόλου; Το καθόλου το φοβάμαι, γιατί μιλάμε για πολύ τοξικό νερό, αυτό που έχει τώρα.
Επειδή έχεις αμμωνία δεν σημαίνει πως θέλει και πλύσιμο ή απολύμανση, εκτός αν υπάρχει υποψία ή διαπίστωση πως υπάρχει κάποια αρρώστια, τότε ναι, το ξεστήνουμε και το απολυμαίνουμε.
Σαπούνι απαγορεύεται αυστηρά, δεν υπάρχουν έτσι και αλλιώς λιπαρά που θα πρέπει να βάλεις σαπούνι.
Η απολύμανση μπορεί να γίνει με διάφορους τρόπους
δες εδώ
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....EC%E1%ED%F3%E7
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τελικά έχουμε Pet shop και στην ΠΑΤΡΑ!!!!!! fitos100 Παραλία - Beach Bar 53 03-03-12 18:07
Παγίδα για pleco msigouros Γατόψαρα Ν. Αμερικής 17 01-02-07 14:59
Παγίδα για ψάρια. Πως? Strahos Γλυκό νερό - Γενικά 10 30-12-05 23:58

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06328 seconds with 13 queries