Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 12-02-15, 20:32   #1
αρχαριος με 34lt ενυδρειο
lexth
Junior Member
Εγγραφή: 11-02-2015
Περιοχή: oropos
Μηνύματα: 8

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
lexth Ο χρήστης lexth δεν είναι συνδεδεμένος 12-02-15, 20:32
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

καλησπέρα σε ολους
μου χαρισαν το εξης ενυδρειο
http://www.aquaone.net.nz/cart_produ...tml?Title=AQUA ONE AQUASTYLE AR380 34L AQUARIUM BLACK

δεν εχει το φιλτρο ουτε το μηχανημα για το οξυγονο

βοηθηστε με να το στησω (εξοπλισμο κτλ) γιατι αν παω σε et shop θα μου πουλησουν ότι θελουν αυτοι
καθως και ψαρια (γλυκου).
δεν θελω χρυσόψαρα
ευχαριστω πολυ
Εμφανίσεις: 4821
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-02-15, 20:39
asteris_veria Ο χρήστης asteris_veria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 386
Προεπιλογή

φιλτρο εσωτερικο περιπου 300-500λ/ω πχ http://igna.gr/index.php/eshop/filtr...-250l-h-detail

θερμοστατης 50-75watt πχhttp://igna.gr/index.php/eshop/therm...w-185mm-detail

βιολογικο υλικο για το φιλτρο παρε ελαφροπετρα απο πρακτικερ

τεστ νερου για το στρωσιμο ΝΗ3,ΝΟ2,ΝΟ3

χαλικι φυσικο 2-3 λιτρα

διαβασε καλα στην κατηγορια αρχαριων για το στρωσιμο ΧΩΡΙΣ ψαρια. Μετα μπορεις να βαλεις γαριδες ή κανα 2-3 αρσενικα γκαπυ χρυσοψαρα και να ηθελες δεν βαζεις σε τοσα λιγα λιτρα θελουν 300+
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-02-15, 20:46
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

και να θελες χρυσοψαρα, δεν θα εβαζες..
θελουν 100+ λιτρα , αναλογα με το ειδος μπορει να χρειαζονται και 200+λιτρα.
μην κοιτας που τα πουλανε σε γυαλες οι εγκληματιες...

Τα βασικα στα ειπε ο Αστερης, αυτα θα τα χρειαστεις ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ (φιλτρακια υπαρχουν και φθηνοτερα, θερμοστατες οχι).
τωρα για το τι θα βαλεις , δεν εχεις και πολλες επιλογες...
μπορει να γινει ενα ομορφο γαριδαδικο , αφου στρωσει-ωριμασει ο βυθος πρωτα ενα τριμηνο..
πολλοι εχουν και μονομαχο σε τοσα λιτρα, για μενα θα ηταν πιο ανετα σε μεγαλυτερο, δεν βαζω απαγορευτικο παντως ..
αυτα..
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-02-15, 20:57
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lexth Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπέρα σε ολους
μου χαρισαν το εξης ενυδρειο
http://www.aquaone.net.nz/cart_produ...tml?Title=AQUA ONE AQUASTYLE AR380 34L AQUARIUM BLACK

δεν εχει το φιλτρο ουτε το μηχανημα για το οξυγονο

βοηθηστε με να το στησω (εξοπλισμο κτλ) γιατι αν παω σε et shop θα μου πουλησουν ότι θελουν αυτοι
καθως και ψαρια (γλυκου).
δεν θελω χρυσόψαρα
ευχαριστω πολυ
Καλησπέρα και καλώς ήρθες
Φιλτρο χρειάζεσαι οποσδήποτε - το "μηχανημα για το οξυγόνο", δεν το χρειάζεσαι
Κάνε μια ερευνα αγορας, γιατι όλα σχετίζονται με τα χρηματα που σκοπευεις να ξοδεψεις κι αφου καταλήξεις σε 2-3 φίλτρα, ξαναποστάρεις και παίρνεις γνωμες

Χρειάζεσαι υγρα τεστ για να μετράς στο νερό σου, τα : αμμωνια, νιτρωδη & νιτρικα - Επίσης έρευνα αγορας, προτίμησε της API

Εναν μικρό θερμαντήρα 25 watt
Ένα μικρό θερμόμετρο
Βυθό - ψιλόκοκκο χαλίκι και ίσως κάποιος μικρό ξύλο σε συνδιασμό με κάποια ευκολα φυτα (μπορείς να βρεις φυτά να χαρίζονται στις αγγελίες ή να τα αγοράσεις με μικρό κόστος)

Πριν απ όλα αυτά χρειάζεται διάβασμα. Στην ενότητα των αρχαρίων θα βρεις αρκετά χρήσιμα υπομνήματα.
Εάν κι εφόσον βιάζεσαι κι εφόσον προμηθευτείς όλα τα παραπάνω, βάλε μια αγγελία για μπόλι και στη συνέχεια μπορείς να βάλεις ψάρια

Προσωπικά θα σου πρότεινα να δεις αυτό το είδος
http://www.seriouslyfish.com/species/betta-splendens/

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από asteris_veria Εμφάνιση μηνυμάτων
διαβασε καλα στην κατηγορια αρχαριων για το στρωσιμο ΧΩΡΙΣ ψαρια. Μετα μπορεις να βαλεις γαριδες ή κανα 2-3 αρσενικα γκαπυ χρυσοψαρα και να ηθελες δεν βαζεις σε τοσα λιγα λιτρα θελουν 300+
Οι γαρίδες θέλουν στρωμένο βυθό
Τα αρσενικά γκάπι ενδεχομένως να πλακώνονται καθημερινά
Κάνενα χρυσόψαρο δεν θέλει 300 λιτρα!




+1 tsala (δεν είχα διαβάσει το ποστ σου !)
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-02-15, 19:29
lexth Ο χρήστης lexth δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2015
Περιοχή: oropos
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

λοιπον από εψαξα λιγο και με τη βοηθεια ενως φιλου που ξερει λιγα πραγματα κατεληξα σε αυτά (δεν τα εχω αγορασει ακομα) περιμενω και τη δικη σας γνωμη

φιλτρο
http://www.amazonios.gr/product_info...oducts_id=1139

θερμοστάτης
http://www.aquario.gr/texnologikos-e...r-25w-25w.html

τεστ
http://www.aquario.gr/frontida/test-...ticheck-5.html

και μου εδωσαν να ριξω στο νερο αυτό
http://www.pet4u.gr/tetra-safestart....DNKhoC0xbw_wcB

http://www.pet4u.gr/sera-aquatan.html

με τις απαραιτητες οδηγιες βεβαια.

επισης μου ειπαν για ένα φιλτρο από τα jumbo (μοναδικο που εχει) με 3 επίπεδα φιλτρανσης ότι είναι καλο για μικρα ενυδρεια.τι λετε?

επισεις σε ψαρια σκεφτομε να βαλω έναν κλοουν γλυκου,3 guppies θυληκα και ένα αρσενικο και ένα ζευγάρι γκουράμι colisa chuna

βεβαια μου φαινονται πολλα
λοιπον τι λετε?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-02-15, 19:33
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

καλα σου φενοντε πολλα..3 γκαπυ καλυτερα η μεγαλυτερο ενυδρειο.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-02-15, 20:58
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το ενυδρειο (το φιλτρο βασικα για να ολοκληρωθει ο κυκλος του αζωτου) θελει "στρωσιμο" και μετα, ή γαριδες red cherry, ή μονομαχο.
Αμμοχαλικο, φυτα, ξυλαρακια και σαλιγκαρακια για συνοδεια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-02-15, 21:03
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lexth Εμφάνιση μηνυμάτων
λοιπον από εψαξα λιγο και με τη βοηθεια ενως φιλου που ξερει λιγα πραγματα κατεληξα σε αυτά (δεν τα εχω αγορασει ακομα) περιμενω και τη δικη σας γνωμη

φιλτρο
http://www.amazonios.gr/product_info...oducts_id=1139

θερμοστάτης
http://www.aquario.gr/texnologikos-e...r-25w-25w.html

τεστ
http://www.aquario.gr/frontida/test-...ticheck-5.html

και μου εδωσαν να ριξω στο νερο αυτό
http://www.pet4u.gr/tetra-safestart....DNKhoC0xbw_wcB

http://www.pet4u.gr/sera-aquatan.html

με τις απαραιτητες οδηγιες βεβαια.

επισης μου ειπαν για ένα φιλτρο από τα jumbo (μοναδικο που εχει) με 3 επίπεδα φιλτρανσης ότι είναι καλο για μικρα ενυδρεια.τι λετε?

επισεις σε ψαρια σκεφτομε να βαλω έναν κλοουν γλυκου,3 guppies θυληκα και ένα αρσενικο και ένα ζευγάρι γκουράμι colisa chuna

βεβαια μου φαινονται πολλα
λοιπον τι λετε?
Πόσα χρήματα σκοπεύεις να δώσεις συνολικά για τα παραπάνω?

Τα ψάρια που αναφέρεις, τα ξεχνάς στα λίτρα σου
Γαρίδες μετά απο 2-3 μήνες κι αφου στρωσει το φιλτρο και ο βυθός
Μονομάχος (μόνος του) αφού στρωσει το φίλτρο
Ή πας σε μεγαλύτερο ενυδρειο
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-02-15, 21:09
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Οχι απαραιτητα μετα απο 2-3 μηνες οι γαριδες.
Αν στρωσει αργα παραδοσιακα πχ αμμωνια ή τροφη κλπ (και οχι με μπολι) και κανει κανα μηνα, θα ειναι ΟΚ και ο βυθος.
Αν μπολιασει και βαλει ζωντανα αμεσως, πρεπει να μπολιασει και το βυθο με (ιδιας κοκομετριας και χρωματος) στρωμενο βυθο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-02-15, 21:15
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι απαραιτητα μετα απο 2-3 μηνες οι γαριδες.
Αν στρωσει αργα παραδοσιακα πχ αμμωνια ή τροφη κλπ (και οχι με μπολι) και κανει κανα μηνα, θα ειναι ΟΚ και ο βυθος.
Αν μπολιασει και βαλει ζωντανα αμεσως, πρεπει να μπολιασει και το βυθο με (ιδιας κοκομετριας και χρωματος) στρωμενο βυθο.
Μαζί σου
Αυτα προϋποθέτουν διάβασμα και σωστή ενημέρωση για το θέμα

Προσωπικά διακρίνω, ανυπομονησία να μπουν ζωντανα. Ελπίζω να πέφτω εξω
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 14-02-15, 21:50
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

νομιζω παρελειψες και δεν ακουσες οσα σου ειπαμε
μονομαχο ή γαριδες.. δεν υπαρχει αλλη επιλογη (για αρχαριο) σε αυτα τα λιτρα.
μπολι βαλε για να μπει το ψαρι αμεσως αν θελεις..
για γαριδες στα ειπαν..
οσο για εξοπλισμο.. ακριβα τα βλεπω.. με πολυ λιγοτερα θα το εστηνα εγω..
τα στικακια βγαζουν οτι να΄ναι τιμες ή θα βγαλουν στο περιπου μετρησεις..
δες παρακατω για εξοπλισμο πολυ φθηνοτερο.
φιλτρο
θερμαντηρας
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 14-02-15, 22:57
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσωπικά διακρίνω, ανυπομονησία να μπουν ζωντανα. Ελπίζω να πέφτω εξω
Φυσικο.
Αυτο θελαμε ολοι στην αρχη.
Οποιος βιαστηκε πληρωσε, ειτε σε ζωες, ειτε σε τρεξιμο, ειτε και σε χρημα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 14-02-15, 23:27
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

συνηθως πληρωνεις (και εγω μεσα) σε ολα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 15-02-15, 20:42
lexth Ο χρήστης lexth δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2015
Περιοχή: oropos
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

παιδια μπερδευτηκα λιγο.
ακουστε τι ακριβως εχω κανει.
στο ενυδρειο από τα 34 λιτρα τα 10 περιπου ηταν από το παλιο μικρο ενυδρειο με τα δυο χρυσόψαρα.συμπληρωσα 24 λιτρα νερο και εριξα aquatan και ayto to safe start όπως μου ειχαν πει και εβαλα το φιλτρο για μια μερα να δουλευει και μετα εβαλα μεσα τα 2 χρυσόψαρα.βεβαια τωρα θα δωσο τα χρυσόψαρα όπως εχω πει και θα βαλω τροπικα.το φιλτρο θελω να το αλλαξω γιατι είναι του παλιου μικρου ενυδρείου και θελω να το δωσο μαζι με τα χρυσόψαρα.αυτα εχω κανει μεχρι στιγμης.

τωρα μου λετε για μπολι (τι είναι αυτό)????
χτες ειδα ενυδρειο 40 λιτρων με τουλάχιστον 20 μικρα ψαρια μεσα (ειχε guppies και αλλα σε τετοιο μέγεθος) και όταν ειπα ότι είναι πολλα το ατομο που το ειχε μου ειπε ότι το ειχε στησει ατομο πολύ εμπειρο σε ενυδρεια (και είναι οντως αληθεια λογω του ότι το συγκεκριμενο ατομο ασχολητε με ενυδρεια μια ζωη που λεμε) και του ειπε ότι αν υπαρχει καλη φιλτρανση και οξυγονοση δεν υπαρχει πρόβλημα.εβαλαν ένα καλο φιλτρο και μια αντλια και 6 μηνες τωρα είναι όλα μια χαρα.
ατομα από πετ σοπ λενε πως αν βαλω τα φαρμακα και λιγο νερο από άλλο ενυδρειο και κανω μια μετρηση τοτε μπορο να βαλω μεσα ψαρια αμεσως χωρις πρόβλημα.
τωρα πηρα χαλικι ψιλοκοκο πως το πλενω (με τι) και πως? γιατι μου ειπαν κατι για βρασιμο
εχω μπερδευτεί λιγο όπως καταλάβατε

και τωρα κατι τελευταιο
σε ένα ενυδρειο φιλου μου με 2 χρυσόψαρα χτεσ βρηκε το ένα κατω από το φιλτρο εκει που ρουφαει το νερο.το βγαλαμε αλλα το ψαρι εχει στραβωση και είναι σαν παραλυτο.ειναι μεν ζωντανο κουναει το στομα ματια και αναπνεει και αν το ακουμπήσεις κουναει ουρα και λιγο το σωμα (πολύ λιγο)
τι επαθε και τι να κανω?
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 15-02-15, 20:56
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lexth Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδια μπερδευτηκα λιγο.
ακουστε τι ακριβως εχω κανει.
στο ενυδρειο από τα 34 λιτρα τα 10 περιπου ηταν από το παλιο μικρο ενυδρειο με τα δυο χρυσόψαρα.συμπληρωσα 24 λιτρα νερο και εριξα aquatan και ayto to safe start όπως μου ειχαν πει και εβαλα το φιλτρο για μια μερα να δουλευει και μετα εβαλα μεσα τα 2 χρυσόψαρα.βεβαια τωρα θα δωσο τα χρυσόψαρα όπως εχω πει και θα βαλω τροπικα.το φιλτρο θελω να το αλλαξω γιατι είναι του παλιου μικρου ενυδρείου και θελω να το δωσο μαζι με τα χρυσόψαρα.αυτα εχω κανει μεχρι στιγμης.

τωρα μου λετε για μπολι (τι είναι αυτό)????
χτες ειδα ενυδρειο 40 λιτρων με τουλάχιστον 20 μικρα ψαρια μεσα (ειχε guppies και αλλα σε τετοιο μέγεθος) και όταν ειπα ότι είναι πολλα το ατομο που το ειχε μου ειπε ότι το ειχε στησει ατομο πολύ εμπειρο σε ενυδρεια (και είναι οντως αληθεια λογω του ότι το συγκεκριμενο ατομο ασχολητε με ενυδρεια μια ζωη που λεμε) και του ειπε ότι αν υπαρχει καλη φιλτρανση και οξυγονοση δεν υπαρχει πρόβλημα.εβαλαν ένα καλο φιλτρο και μια αντλια και 6 μηνες τωρα είναι όλα μια χαρα.
ατομα από πετ σοπ λενε πως αν βαλω τα φαρμακα και λιγο νερο από άλλο ενυδρειο και κανω μια μετρηση τοτε μπορο να βαλω μεσα ψαρια αμεσως χωρις πρόβλημα.
τωρα πηρα χαλικι ψιλοκοκο πως το πλενω (με τι) και πως? γιατι μου ειπαν κατι για βρασιμο
εχω μπερδευτεί λιγο όπως καταλάβατε

και τωρα κατι τελευταιο
σε ένα ενυδρειο φιλου μου με 2 χρυσόψαρα χτεσ βρηκε το ένα κατω από το φιλτρο εκει που ρουφαει το νερο.το βγαλαμε αλλα το ψαρι εχει στραβωση και είναι σαν παραλυτο.ειναι μεν ζωντανο κουναει το στομα ματια και αναπνεει και αν το ακουμπήσεις κουναει ουρα και λιγο το σωμα (πολύ λιγο)
τι επαθε και τι να κανω?
Καλησπέρα
Η πρόταση μου ειναι να χαρίσεις τα χρυσόψαρα και να ξεκινήσεις διάβασμα
Ουτε τα 3 ζευγάρια γκαπις που ζητάς στην αγγελια ειναι σωστή επιλογή, ούτε αυτά που σου λένε οι "μια ζωή ασχολούμαι με τα ενυδρεία" πρέπει να ακους με κλειστά τα μάτια
Αυτή τη στιγμή ακούς 3 διαφορετικές απόψεις
1. Πετ σοπ
2. Φορουμ
3. Εμπειρους εκτός φόρουμ
Οπως ήδη διαπίστωσες οι απόψεις διαφέρουν. Επιγραμματικά σου αναφέρω, τι θεωρώ ότι ισχύει για τους παραπάνω
1. Θέλει να πουλήσει και γνωρίζει τα βασικά
2. Στο φόρουμ μπορείς να διαβάσεις πολλές παρόμοιες απόψεις. ¶ρα κάποιοι μεταξύ τους συμφωνουν
3. Η εμπειρία χρειάζεται. Αλλα συνδέεται με τους ενδεχόμενους θανάτους που εχει "περάσει" ο καθένας κατά την ενασχόληση του με το χόμπι. Με απλά λόγια υπαρχουν εμπειροι οι οποίοι κάθε χρόνο βάζουν νέα ψάρια επειδή τους πεθαίνουν τα παλιά

Χωρίς να γνωριζεις τα βασικά, δεν γινεται να προχωρησεις
Στα υπομνήματα των αρχαρίων (το έγραψα & πιο πανω), πρέπει να διαβάσεις όσα περισσότερα μπορείς
Σε ένα από αυτά αναφέρεται και το "μπόλι" που ρωτάς. Ειναι καλή η μασημένη τροφή, αλλά χρειάζεται και το ελάχιστο έστω ενδιαφέρον

Για το τραυματισμένο ψάρι, μια φωτογραφία ή ενα μικρό βίντεο θα βοηθούσε

Μηδένισε το κοντέρ, διάβασε για λίγο καιρό όσα περισσότερα μπορείς, μην βάλεις ψάρια, χάρισε τα χρυσοψαρα, μην αγοράσεις απολύτως τπτ κι όταν εχεις κατανοήσει τα βασικά, εδώ είμαστε
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 15-02-15, 21:22
lexth Ο χρήστης lexth δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2015
Περιοχή: oropos
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

καταρχήν δεν εβαλα αγγελια για guppies ειπα απλα τι θα ηθελα να βαλω
και σαν δευτερο χωρις καμια παρεξηγηση πες μου το ποσοστο ολων που είναι εδώ μεσα το οποιο πρωτα διαβασε και μετα εστησε ενυδρειο.για να φταση καποιος σε ένα επιπεδο πιστευω ότι γινεται από μαθηματα που περνη από λαθη πανω στην πραξη στη συγκεκριμενη περιπτωση (θανατοι,λαθοσ στησημο κτλ)
η θεωρια διαφερει κατά πολύ από την πραξη
εγω ρωταω μερικα πραγματα ,διαβαζω,περνω γνωμες για το οσο δυνατων πιο λιγα λαθη τωρα στην αρχη

αυτά τα ολιγα χωρις καμια παρεξηγηση
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 15-02-15, 22:27
Το avatar του χρήστη Michali[s]
Michali[s] Ο χρήστης Michali[s] δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2013
Περιοχή: Athina - Glyfada
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

Η φαση ειναι εξωφρενικα απλη. Στα λιτρα σου, μπορεις να ακουσεις τα παιδια και να βαλεις ενα bettako η γαριδες ή να κανεις οτιδηποτε αλλο.

Αν κανεις το οτιδηποτε αλλο, επιλεγεις να μην ακουσεις την συμβουλη των παιδιων η οποια ειναι απορροια εμπειριας και επιλεγεις να κανεις λαθη που εχουν γινει παμπολες φορες απο παρα πολυ κοσμο ( και εμενα μεσα φυσικα ). Επιλεγεις να δωσεις τσαμπα λεφτα σε φαρμακα και ματζουνια, σε καινουρια ζωα, να βασανισεις ( εν αγνοια σου ) τα παλια ζωα και να ταλαιπωρηθεις/απογοητευτεις απο ενα χομπι που κατα τα αλλα μπορει να σου προσφερει μεγαλη ευχαριστηση.

Κανενας εδω μεσα δεν εχει βιτσιο να ξενερωνει καποιον καινουριο. Οτι εχει ειπωθει - εχει ειπωθει για να προστατευσει εσενα απο ταλαιπωρια και απογοητευση και τα ζωα που θα αγορασεις απο τον βασανισμο. Ξεκινα απλα και σιγα. Μαθε. Προχωρα στα πιο απαιτητικα.


Για τα υγρα που σου λεει το πετσοπ δεν μπορω να σε βοηθησω. Δεν εχω ιδεα. Παντα στρωνω με αμμωνια η μπολι.

Το μπολι ειναι χρησιμοποιημενο υλικο βιολογικου φιλτραρισματος ( να εχει πιασει βιολογια δηλαδη ) που παιρνεις απο ενα φιλτρο που δουλευει καιρο σε καποιο ενυδρειο και το βαζεις στο δικο σου φιλτρο. Ψαχνεις για μπολι απο φιλτρο ενυδρειου με το οποιο το ενυδρειο σου εχει την ιδια θερμοκρασια και το ιδιο νερο ( υποθετω αν θελεις να μπολιασεις για μονομαχιερα και παρεις μπολι απο δισκαδικο.. ε δεν εχει και καποιο νοημα ).


Την αμμο μπορεις να την βαλεις σε ενα κουβα, να γεμισεις τον κουβα νερο ανακατευοντας την αμμο/χαλικι και να αδειασεις το βρωμικο νερο. Το κανεις μεχρι το νερο στον κουβα να ειναι καθαρο οσο και να ανακατευεις το χαλικι. Προσωπικα πριν πλυνω το χαλικι/αμμο την βραζω. Βαζω το πρωτο νερο το αφηνω να βρασει κανα τεταρτο ( τεταρτο απο την στιγμη που εχει ξεκινησει να βραζει - οχι απο την στιγμη που το εβαλα στην κατσαρολα ), μετα αδειαζω το νερο και βαζω καινουριο. Το κανω δυο τρεις φορες μαξ και μετα πλενω.
Εχω την εντυπωση οτι βραζοντας, ο καθαρισμος γινεται πιο ευκολος.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 15-02-15, 22:42
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αυτο με το παστωμενο 40λιτρο με γκαπις γινεται ευκολα. Δεν χρειαζεται εμπειρια.
Απλα το παστωνεις με γκαπις και οσο ψοφανε απο τις συνθηκες που επικρατουν, αναπληρωνονται απο τις γεννες.

Εχεις ακουσει διαφορες προτασεις και εδω κι αλλου, και σου εχουν δωθει λινκ απο αρθρα για μελετη.
Μπορεις πλεον να κανεις τις επιλογες σου και θα καταλαβεις απο τα αποτελεσματα, αν ηταν σωστες.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 16-02-15, 08:41
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lexth Εμφάνιση μηνυμάτων
καταρχήν δεν εβαλα αγγελια για guppies ειπα απλα τι θα ηθελα να βαλω Αυτό έγραψα παραπάνω. Πως τα γκάπις δεν πηγαίνουν ως ζευγάρι, αλλά ως χαρέμι. Και στα λίτρα σου, 1 χαρέμι ειναι πάρα πολύ!!! (αν αρχίσουν να γεννάνε, δεν σταματάνε)
και σαν δευτερο χωρις καμια παρεξηγηση πες μου το ποσοστο ολων που είναι εδώ μεσα το οποιο πρωτα διαβασε και μετα εστησε ενυδρειο. Δεν το γνωρίζω το ποσοστό. Γνωρίζω όμως πως αρκετοί, πρωτα ρωτάνε και μετά προχωρούν για να φταση καποιος σε ένα επιπεδο πιστευω ότι γινεται από μαθηματα που περνη από λαθη πανω στην πραξη στη συγκεκριμενη περιπτωση (θανατοι,λαθοσ στησημο κτλ) Οι θάνατοι ειναι καλό να αποφευχθούν ή να μειωθούν στο ελάχιστο. Ειναι άλλο ο θάνατος που προέρχεται από άγνοια κι άλλο ο θάνατος που προέρχεται από εσκεμμένη λανθασμένη επιλογή
η θεωρια διαφερει κατά πολύ από την πραξη Σε όλα, όχι μονο στα ενυδρειακά
εγω ρωταω μερικα πραγματα ,διαβαζω,περνω γνωμες για το οσο δυνατων πιο λιγα λαθη τωρα στην αρχη Εξήγησα και πιο πάνω για ποιους λογους πιστευω πως δεν πρέπει να εμπιστεύεσαι τα πετ σοπ και τους έμπειρους που γεμίζουν 40λιτρα με ψάρια!

αυτά τα ολιγα χωρις καμια παρεξηγηση
Δύσκολα παρεξηγούμαι με ενυδρειακά θέματα οπότε εκφράσου ελέυθερα

Εδώ ειμαστε για να βοηθάει ο ένας τον άλλο, όχι για παρεξηγήσεις

Την καλημέρα μου
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 17-02-15, 01:00
Το avatar του χρήστη lifefx
lifefx Ο χρήστης lifefx δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2013
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Τα post #17 και #18 είναι το μάθημα σου απο αυτό το thread.
Εφάρμοσε τα και δε θα έχεις πάθημα.
Ο τρόπος που θα σου μιλήσει ο καθένας διαφέρει απο τη δικη σου προσωπικοτητα όμως κανείς δεν θέλει να σε αποπαρει παρα μόνο θέλουν να βοηθήσουν, και πίστεψε με, το κανουν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο
__________________
.Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB
"Θαρσειν χρη,ταχ'αυριον εσετ'αμεινον"
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 19-02-15, 02:29
Το avatar του χρήστη tepe
tepe Ο χρήστης tepe δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-04-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 379
Send a message via Skype™ to tepe
Προεπιλογή

οσο και να θες κάποιος να σου πει οτι μπορεις να αφησεις τα χρυσοψαρα στα λιτρα αυτα ή να βαλεις 120 σκαλαρια ή να βαλεις 3 κιλα γκαπι δεν προκειται να το ακουσεις απο εδω.
¶κουσε μας και δεν θα χασεις εξάλου η εμπειρια που θα αποκτησεις ακομα και απο ενα μπετα (μονομαχο) θα ειναι πολυτιμη για την συνεχεια και να εισαι σιγουρος ότι αν το αγαπησεις το χομπι πραγματικα σε λιγο καιρο θα βρεθεις και με αλλα ενυδρεια μεγαλυτερα.

Εγω οταν ξεκινησα πριν απο χρονια ακουσα τις συμβουλες απο εδω παρολο που στα χερια μου επεσε εξαρχης ενα ενυδρειο 125 λιτρων δεν εβαλα οτι μου αραδιαζαν τα πετσοπ ειχα προετοιμαστει ειχα στρωσει το ενυδρειο 1μηνα χωρις ψαρια με υπομονή και θες να ακουσεις τους πρωτους κατοικους?
4 γκαπυ σε 125 λιτρα 1αρσ 3 θυλικα.
Και ομως αυτη την στιγμη ειμαι στην ευχαριστη θεση να λεω ότι μετα απο τοσα χρονια ασχολιας δεν εχω βρει ποτε νεκρο ψαρι στο ενυδρειο μου. Και εχω φιλοξενησει πολλα ειδη ψαριων και εχω χαρισει επισης αρκετα ψαρια απο τις αναπαραγωγες απο γκαπυ μεχρι κριμπενσις

ΣΥΓΝΟΜΗ αν σε κουρασα αλλα αν μας ακουσεις δεν θα χασεις
__________________
Τα σκαλάρια μου https://www.youtube.com/watch?v=Yz56IDxU1mc
Τάισμα μικρού αγγελοψαρου με white worm https://www.youtube.com/watch?v=dBhu8U6S2hE
Aναπαραγωγή Ancistrus https://www.youtube.com/watch?v=lIHevAmCZY0
Το καναλι μου Youtube https://www.youtube.com/channel/UCk9...Tip5BT6mxmH4Cg
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ενυδρειο αρχαριου για χρυσοψαρα mavras Αρχάριοι γλυκού νερού 11 29-09-14 18:18
Αρχαριος με ενυδρειο agos1212 Αρχάριοι γλυκού νερού 10 17-03-13 14:22
ενυδρειο 20λτ, αρχαριος asotos-ios Αρχάριοι γλυκού νερού 6 18-08-12 18:15
0,34lt Μιας και αρχισαμε τα μικρα!! 3r4ndo Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού 33 28-10-10 00:12
ΠΡΩΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ - ΑΡΧΑΡΙΟΣ kostasblue Αρχάριοι γλυκού νερού 25 24-01-10 00:10

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09226 seconds with 15 queries