Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 21-10-08, 11:07   #1
Έβαλα μπόλι και η αμμωνία δεν πέφτει. Now what?
 
Το avatar του χρήστη uptight
uptight
Member
Εγγραφή: 01-09-2008
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 128

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
uptight Ο χρήστης uptight δεν είναι συνδεδεμένος 21-10-08, 11:07
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Χτες λοιπόν στη δουλειά καθαρίσαμε το (τεράστιο, εξωτερικο) φίλτρο και πήρα σε ένα μπουκάλι όλο το νερό που είχε μέσα με όλη τη βρωμιά. Ο συνάδελφος μου είπε να το αδειάσω σιγά σιγά μέσα στο φίλτρο μου πάνω στα μπλε σφουγγάρια κατά προτίμηση και να το αφήσω έτσι για μισή ώρα, και μετά να τα βάλω πάλι όλα στη θέση τους, και ότι όλα θα δούλευαν ρολόι αμέσως.

Πράγματι, πήγα σπίτι και με χαρά έκανα ό,τι μου'πε. Άδειασα το μπουκάλι στο εσωτερικό μου φίλτρο, αφού είχα βγάλει το πράσινο σφουγγάρι και τον υαλοβάμβακα. Άφησα για μισή ώρα την αντλία εκτός λειτουργίας για να "κάτσουν" τα υλικά στη θέση τους, και μετά έβαλα τα σφουγγάρια πίσω και την ξαναέβαλα σε λειτουργία. Για μια ώρα περίπου το νερό είχε θολώσει από τα διάφορα που είχαν ξεχυθεί μέσα και όταν έκατσε η σκόνη το χαλίκι μου ήταν στρωμένο με μικρά κομματάκια πράσινης μπίχλας. Πάντως είχα δει ότι και το σφουγγάρι μου είχε γεμίσει.

Σήμερα το πρωί μετράω αμμωνία και είναι περισσότερη από ποτέ!!! Το ΝΗ4 στο 1mg/l και λίγο παραπάνω ίσως δλδ με pH 7,5, η ΝΗ3 είναι γύρω στο 0,02mg/l. Εδώ και μια εβδομάδα είχε πέσει στα 0,01. Τι μπορεί να έγινε;

Σημειωτεον ότι έχω να αλλάξω το νερό από την Κυριακή, οπότε κι έκανα μια αλλαγή της τάξης του 25%. Μήπως θέλει και τώρα αλλαγή; Τι μπορεί να έκανα λάθος; Μήπως θέλει κι άλλο χρόνο;
Εμφανίσεις: 4510
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-10-08, 11:10
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Μέτρησε πάλι σε λίγες ώρες, ψάρια έχεις μέσα? (πιστεύω πως όχι).
Το τεστ σου μετράει σωστά?
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-10-08, 11:13
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Καθημερινες αλλαγες νερου μεχρι να πεσει η αμμωνια.Μαλλον το μπολιασμα δεν πετυχε.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-10-08, 11:29
Το avatar του χρήστη uptight
uptight Ο χρήστης uptight δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2008
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM Εμφάνιση μηνυμάτων
Μέτρησε πάλι σε λίγες ώρες, ψάρια έχεις μέσα? (πιστεύω πως όχι).
Το τεστ σου μετράει σωστά?
Φυσικά κι έχω μέσα ψάρια, είναι το γνωστό θέμα με τα γκάπις που ήταν στη γυάλα και τα μετακόμισα στο ενυδρείο γιατί η γυάλα δεν είχε καν φίλτρο.

Το τεστ μου είναι της Σέρα, λογικά είναι από τα καλύτερα που κυκλοφορούν. Και ήδη πάνε 15 ώρες που έγινε η δουλειά.

Πως μπορεί να μην πέτυχε; Ακόμα και στα δέντρα που είναι πιο δύσκολο πετυχαίνει. Γιατί σε μένα να μην πετύχει; Και τι να κάνω; Να βάλω κι από αλλού; Δεν έχω άλλο γνωστό με ενυδρείο...

Εν τω μεταξύ από την αρχή που μετράω δεν μου έχει δείξει νιτρώδη ούτε κατά διάνοια, και νιτρικά απειροελάχιστα (με στικς). Δεν θα'πρεπε; Το ενυδρείο τρέχει 16 μέρες τώρα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-10-08, 11:58
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Καλά αυτό με το οτι τα τεστ της ΣΕΡΑ είναι από τα καλύτερα είναι μάλλον ατυχές!
Τα ml νερού τα μετράς με τον δοκιμαστικό σωλήνα ή με σύριγγα? Το λέω διότι έχει παρατηρηθεί το φαινόμενο να είναι λάθος το σημάδι στους δοκιμαστικούς σωλήνες της ΣΕΡΑ.
Να βάλεις πάλι μπίχλα από το ίδιο ενυδρείο εφόσον γνωρίζεις οτι δεν υπάρχει πρόβλημα και επίσης να κάνεις άμεσα αλλαγή νερού για να πέσει η αμμωνία εφόσον έχεις ψάρια.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-10-08, 12:12
Το avatar του χρήστη uptight
uptight Ο χρήστης uptight δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2008
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλά αυτό με το οτι τα τεστ της ΣΕΡΑ είναι από τα καλύτερα είναι μάλλον ατυχές!
Τα ml νερού τα μετράς με τον δοκιμαστικό σωλήνα ή με σύριγγα? Το λέω διότι έχει παρατηρηθεί το φαινόμενο να είναι λάθος το σημάδι στους δοκιμαστικούς σωλήνες της ΣΕΡΑ.
Να βάλεις πάλι μπίχλα από το ίδιο ενυδρείο εφόσον γνωρίζεις οτι δεν υπάρχει πρόβλημα και επίσης να κάνεις άμεσα αλλαγή νερού για να πέσει η αμμωνία εφόσον έχεις ψάρια.
Με τον δοκιμαστικό σωλήνα. Πόσο λάθος πια να είναι; Το τεστάκι μου το έδωσε η κοπέλα που μου έδωσε και το ενυδρείο, αλλά απ'ότι έχω δει η Σερα έχει πάρα πολλά προϊόντα και την εμπιστεύονται αρκετά σε γενικές γραμμές. Και αν όχι αυτό τότε ποιο να πάρω; Πληζ αν έχεις να προτείνεις κάποιο που να το έχουν όλα τα πετ σοπ, δεν πρόκειται να τρέχω σε Κηφισιές και Μαρούσια και να δώσω ένα σκασμό λεφτά για τεστ.

Τώρα για τη μπίχλα λίγο δύσκολο να του ζητήσω κι άλλη. Σου λέω μου άδειασε ολόκληρο το ένα από τα 2 φίλτρα! Είναι και λίγο μυστήριος τύπος.

Αλλαγή νερού κάνω τώρα. Αποκλείεται να δουλέψει αργότερα η υπάρχουσα μπίχλα δηλαδή;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-10-08, 12:14
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Κάνε την αλαγή νερού και χρησιμοποίησε σύριγγα για να μετρήσεις την ποσότητα του νερού που θέλεις.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-10-08, 12:38
Το avatar του χρήστη uptight
uptight Ο χρήστης uptight δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2008
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Τώρα στην παρούσα φάση λίγο δύσκολο, δεν έχω στο σπίτι σύριγγα. Άλλη φορά!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-10-08, 12:53
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ποση ωρα μεσολαβησε απο το καθαρισμα του φιλτρου μεχρι να το ριξεις στο ενυδρειο σου?? αν περασαν αρκετες ωρες ισως το μπολι
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-10-08, 13:46
Το avatar του χρήστη uptight
uptight Ο χρήστης uptight δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2008
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Γύρω στις 4,5 ώρες αλλά η μπίχλα ήταν μέσα σε μπουκάλι με το νερό της. Δεν μπορεί να ψοφήσανε!

Αν παίζει αυτό ρόλο, και να το ξανακάνω πάλι το ίδιο θα γίνει, θέλω 1,5 ώρα μέχρι να πάω σπίτι και σιγά μην κάθεται ο άλλος να καθαρίζει φίλτρα λίγο πριν κλείσουμε το γραφείο. 5 το απόγευμα το έκανε και το έριξα στις 9.30.

Update - έκανα αλλαγή σχεδόν 20% και η μείωση ήταν πολύ μικρή. Κάτι άλλο πρέπει να γίνει.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 21-10-08, 13:57
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

εχει συζητηθει ξανα ποσο ζουν τα βακτηρια χωρις κυκλοφορια νερου.....σε ενα ενυδρειο π.χ. με διακοπη ρευματος ειπωθηκε οτι αντεχουν αρκετες ωρες...αλλα δε ξερω αν ειναι το ιδιο με ενα μπουκαλι με μικρη ποσοτητα νερου.....γενικα παιζει ρολο και προσπαθουμε να ριξουμε το μπολι το συντομοτερο δυνατον....
αν δε μπορεις να καθαριζεις φιλτρα μολις πριν κλεισεις το γραφειο....
κατι μπακαλιστικο που σκεφτομαι αν χρειαστει να το ξανακανεις....να επαιρνες στο γραφειο μια αεραντλια και να προκαλουσες κινηση στο νερο του μπουκαλιου με ενα λαστιχακι??
τι λετε οι υπολοιποι?? θα επιανε κατι τετοιο να κρατησει το μπολι ζωντανο??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 21-10-08, 13:58
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Όλο και κάτι θα έχει ζήσει, εκτός και αν το μπουκάλι ήταν εκνευριστικά σταθερό κατά την μεταφορά του και κλειστό από επάνω για να τελειώσει εντελώς το οξυγόνο.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 21-10-08, 16:19
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

αφου μενεις πειραια μπορεις να ερθεις το σαββατο (αν ως τοτε δεν εχεις βγαλει ακρη ) το απογευμα στα γραφεια του ΠΣΦΕ να κατσεις και οπως φευγεις να παρεις μπολι απο καποιο απο τα ενυδρεια ,σιγουρα θα κανεις λιγοτερο απο 4,5 ωρες μεχρι το σπιτι σου
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 21-10-08, 18:07
Το avatar του χρήστη uptight
uptight Ο χρήστης uptight δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2008
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fishme1 Εμφάνιση μηνυμάτων
αφου μενεις πειραια μπορεις να ερθεις το σαββατο (αν ως τοτε δεν εχεις βγαλει ακρη ) το απογευμα στα γραφεια του ΠΣΦΕ να κατσεις και οπως φευγεις να παρεις μπολι απο καποιο απο τα ενυδρεια ,σιγουρα θα κανεις λιγοτερο απο 4,5 ωρες μεχρι το σπιτι σου
Που είναι το πειραιώτικο στέκι; Θα ήταν τέλειο αν μπορούσα να το κάνω αυτό!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 21-10-08, 18:09
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Τα τεστάκια της sera έχουνε βγάλει γενικά κακό όνομα, αφενός γιατί δεν είναι ακριβής ο δοκιμαστικός τους σωλήνας (εκεί που λέει 10ml είναι γύρω στα 8ml - αλλά αυτό το ξεπερνάς χρησιμοποιώντας μία σύριγγα από το φαρμακείο), όπως επίσης και από τα τεστ για GH και KH, όπου δεν είναι σαφές το πότε αλλάζει το χρώμα, και πολλές φορές βγάζουν άλλ'αντ'άλλων.. Πάντως, με ΝΗ4 και ΝΟ3 που χρησιμοποιώ εγώ δεν είχα κανένα πρόβλημα..

Να κάνεις συνεχείς αλλαγές νερού (καθημερινά από 30%) μέχρι να πέσει η αμμωνία.. Αν η αμμωνία είναι σε τόσο μεγάλες τιμές, μπορείς να κάνεις και 2-3 απανωτές-συνεχόμενες και μεγαλύτερες αλλαγές (στην περίπτωση αυτή να προσέξεις πολύ τη θερμοκρασία του νερού, αν αλλάζουμε 30% και κάνουμε την αλλαγή αργά, και να μήν είναι ακριβώς ίδια η θερμοκρασία του νερού, η τελική μεταβολή δεν είναι και τόσο μεγάλη, αν όμως κάνεις μεγαλύτερη αλλαγή, θέλει προσοχή..) Παράλληλα, (αν όχι σταματάς), σίγουρα μειώνεις το τάισμα όσο μπορείς! Είναι σαφές ότι η ασιτία για κάποιες μέρες είναι λιγότερο επικίνδυνη από την έκθεση σε αμμωνία!

Το γιατί να ανέβηκε η αμμωνία με το ότι πρόσθεσες μπόλι ακούγεται κάπως παράλογο.. Πού βρέθηκε η extra αμμωνία?
(παίζει να αναπτύχθηκε λόγω αναερόβιων συνθηκών στο μπουκάλι?)
Πάντως, καλύτερα θα ήταν την μπίχλα να την άφηνες σε ένα κουβά, ώστε να υπάρχει μεγαλύτερη επιφάνεια και να οξυγονώνεται το νερό (τα βακτηρίδια αυτά είναι αερόβια και θέλουν οξυγόνο, φαίνεται και από το ότι μετατρέπουν την ΝΗ4 σε ΝΟ2 και τα ΝΟ2 σε ΝΟ3.. προσθέτουν δηλαδή στο άζωτο οξυγόνο!)

Θεωρητικά πάντως, τα βακτήρια δεν "πεθαίνουν", απλά μπαίνουν σε μία κατάσταση "νάρκης".. Οπότε είναι πιθανό και να "ξαναπάρουν μπρος".. Ας το ελπίσουμε..
Όπως και νά'χει.. η πρόταση του νίκου (fishme1) είναι μάλλον η καλύτερη!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 21-10-08, 18:11
Μικρος Ο χρήστης Μικρος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2007
Περιοχή: Αγ.Μαρινα-Κορωπιου
Μηνύματα: 336
Προεπιλογή

Στο site του συλλογου θα βρεις πληροφοριες για το που και πως. www.aquarist.gr
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 22-10-08, 14:34
Το avatar του χρήστη uptight
uptight Ο χρήστης uptight δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2008
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα τεστάκια της sera έχουνε βγάλει γενικά κακό όνομα, αφενός γιατί δεν είναι ακριβής ο δοκιμαστικός τους σωλήνας (εκεί που λέει 10ml είναι γύρω στα 8ml - αλλά αυτό το ξεπερνάς χρησιμοποιώντας μία σύριγγα από το φαρμακείο), όπως επίσης και από τα τεστ για GH και KH, όπου δεν είναι σαφές το πότε αλλάζει το χρώμα, και πολλές φορές βγάζουν άλλ'αντ'άλλων.. Πάντως, με ΝΗ4 και ΝΟ3 που χρησιμοποιώ εγώ δεν είχα κανένα πρόβλημα..

Να κάνεις συνεχείς αλλαγές νερού (καθημερινά από 30%) μέχρι να πέσει η αμμωνία.. Αν η αμμωνία είναι σε τόσο μεγάλες τιμές, μπορείς να κάνεις και 2-3 απανωτές-συνεχόμενες και μεγαλύτερες αλλαγές (στην περίπτωση αυτή να προσέξεις πολύ τη θερμοκρασία του νερού, αν αλλάζουμε 30% και κάνουμε την αλλαγή αργά, και να μήν είναι ακριβώς ίδια η θερμοκρασία του νερού, η τελική μεταβολή δεν είναι και τόσο μεγάλη, αν όμως κάνεις μεγαλύτερη αλλαγή, θέλει προσοχή..) Παράλληλα, (αν όχι σταματάς), σίγουρα μειώνεις το τάισμα όσο μπορείς! Είναι σαφές ότι η ασιτία για κάποιες μέρες είναι λιγότερο επικίνδυνη από την έκθεση σε αμμωνία!

Το γιατί να ανέβηκε η αμμωνία με το ότι πρόσθεσες μπόλι ακούγεται κάπως παράλογο.. Πού βρέθηκε η extra αμμωνία?
(παίζει να αναπτύχθηκε λόγω αναερόβιων συνθηκών στο μπουκάλι?)
Πάντως, καλύτερα θα ήταν την μπίχλα να την άφηνες σε ένα κουβά, ώστε να υπάρχει μεγαλύτερη επιφάνεια και να οξυγονώνεται το νερό (τα βακτηρίδια αυτά είναι αερόβια και θέλουν οξυγόνο, φαίνεται και από το ότι μετατρέπουν την ΝΗ4 σε ΝΟ2 και τα ΝΟ2 σε ΝΟ3.. προσθέτουν δηλαδή στο άζωτο οξυγόνο!)

Θεωρητικά πάντως, τα βακτήρια δεν "πεθαίνουν", απλά μπαίνουν σε μία κατάσταση "νάρκης".. Οπότε είναι πιθανό και να "ξαναπάρουν μπρος".. Ας το ελπίσουμε..
Όπως και νά'χει.. η πρόταση του νίκου (fishme1) είναι μάλλον η καλύτερη!
Απόλυτα κατατοπιστικός, thanks!

Δε μου φαίνεται κουφό που αυξήθηκε με αυτά που έριξα γιατί εκτός των βακτηρίων, πήρα και διάφορα υλικά όπως μικροσκοπικά φυλλαράκια και γενικά οργανικό υλικό το οποίο είναι "νεκρό" και σε αποσύνθεση. Άρα βγάζει αμμωνία, έτσι δεν είανι; Το θέμα ήταν να "δούλευαν" τα βακτήρια και να την μετέτρεπαν σε ΝΟ2 ώστε να εξαλείφεται. Αλλά κάτι τέτοιο δεν φαίνεται να συνέβη, το οποίο είναι και το πρόβλημα.

Το φαγητό το έχω περιορίσει αρκετά. Τώρα για 30% καθημερινά θα είναι λίγο πρόβλημα αλλά θα το κάνω. Ίσως κάνω κι άλλη μια απόψε πριν κοιμηθώ.

Πάντως αφού οι συναντήσεις είναι και Σάββατο και κοντά μου, θα έρθω με το αυτοκίνητο αυτό το Σάββατο να γνωριστούμε και να πάρω κι άλλο μπόλι μπας και το σώσω.
-------------------------
Βρε παιδιά, αυτό δεν γίνεται... Αλλάζω πριν λίγο νερό 30% καθαρίζοντας ταυτόχρονα τα περιττώματα από το βυθό, τους ρίχνω λίγο φαγητό (είχα από χτες το μεσημέρι) και σχεδόν αμέσως μετράω αμμωνία. Κι έχω ακριβώς την ίδια με το πρωί, που δεν είχα ούτε καθαρίσει ούτε κάνει αλλαγή! Είναι λογικό αυτό; Τι στην ευχή μπορεί να συμβαίνει;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη uptight : 22-10-08 στις 14:34 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 22-10-08, 14:50
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Βρε μπας και είναι φούφουτο τελικά το τεστάκι? Τι τιμή μετράς?
Στο νερό της βρύσης σου βγάζει μηδέν, το δοκίμασες?
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 22-10-08, 16:15
Το avatar του χρήστη uptight
uptight Ο χρήστης uptight δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2008
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Ναι, 0 βγάζει στο νερό της βρύσης. Στου ενυδρείου μου βγάζει περίπου 0,02mg/l.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 22-10-08, 16:30
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Τα μπερδεύω αυτά τα ΝΗ3..
ΝΗ4 εννοείς γύρω στο 1mg/lt, σωστά?

Κανονικά, με αλλαγή νερού 50%, θα πρέπει να πέσει στο μισό!
(δοκίμασέ το, και μέτρα μετά από λίγο αμμωνία - χωρίς να ταϊσεις)

Και μετά, άλλη μία 50% και θα σου'ρθει στο 0.25mg/lt.. Θα πρέπει να γίνουν άμεσα οι αλλαγές, είναι πολύ τοξικό το επίπεδο της αμμωνίας.. Και με προσοχή στη θερμοκρασία του νερού (μίξη κρύου - ζεστού από θερμοσίφωνα), παρέα με ένα απλό θερμομετράκι..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 22-10-08, 18:04
Το avatar του χρήστη uptight
uptight Ο χρήστης uptight δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2008
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Ρε γμτ δεν μπορώ να κάνω κάθε λίγες ώρες τέτοιες αλλαγές, γιατί χρησιμοποιώ μια λεκανίτσα των 5,5 λίτρων & πρακτικά το 50% σημαίνει ότι πρέπει να την γεμίσω 6 φορές! Και μετά χρησιμοποιώ ένα ταπεράκι των 600ml για να βάλω το φρέσκο νερό μέσα και αυτό θα μου πάρει 50 γεμίσματα. Ήδη το πρωί έφαγα μισή ώρα. ¨Ελεγα ότι αύριο το πρωί θα έπρεπε πάλι...

Και ναι, αυτήν την τιμή εννοώ. Το ΝΗ4 στο 1.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 22-10-08, 18:40
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Αν είναι κοντά το μπαλκόνι, για το άδειασμα, μπορείς να συνδέσεις ένα λάστιχο στη σκούπα βυθού, και να διώχνεις το νερό κατευθείαν.. Αλλιώς, μπορείς να πάρεις ένα 30λιτρο βαρελάκι (από χρωματοπωλείο) για τρόφιμα (ελιές κ.τ.λ.) με καμιά 10αριά-15αριά ευρώ!

Για το γέμισμα τώρα, αν πάλι δε φτάνει το λάστιχο (ή δε θέλεις να γεμίζεις το σπίτι με νερά), και αν δε θέλεις να ρίχνεις το νερό κατευθείαν μέσα με τον κουβά (γιατί πέφτει με ορμή και στα κάνει άνω κάτω), μπορείς κάλλιστα να χρησιμοποιήσεις ένα ποτιστήρι (π.χ. 10 λίτρα) και να κάνεις τη διαδρομή μπάνιο-ενυδρείο μόνο 2-3 φορές.. Πιο ακριβή λύση είναι μία eheim compact αντλιούλα, να ανεβάζεις το νερό από το βαρελάκι στο ενυδρείο..

Με τον καιρό, η αλλαγή δε θα σου παίρνει πάνω από 5-10 λεπτά..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 22-10-08, 18:58
Το avatar του χρήστη uptight
uptight Ο χρήστης uptight δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2008
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Λοιπόν, τελικά το επιχείρισα με τη βοήθεια ενός κουβά και άλλαξα το 45% και όπως μας λέει η χημεία, το ΝΗ4 έπεσε στο 0,5. Ξανάγινε βέβαια το σπίτι κ***ς λίγη ώρα πριν φύγω, αλλά άξιζε.

Μέχρι το Σάββατο που θα έρθω στο σύλλογο και θα πάρω μπόλι θα κάνω μεγάλες αλλαγές μια φορά τη μέρα & ο θεός βοηθός!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 23-10-08, 03:08
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μια και εισαι Πειραιωτης πηγαινε κατω στην αγορα στη Νικητα.
Πηρα αυτο 60 λιτρα με 17€, εχει και πιο μικρα (που θες εσυ) και πιο μεγαλα με αναλογες τιμες. (ειναι για τροφιμα, ελιες κλπ δλδ καταλληλο για τα ψαρια)
Θελει προσοχη μονο πως θα το ριχνεις για να μη γινει χαμος μεσα.
Ετσι παιδευομουν και γω στην αρχη.
Τωρα εγω εχω παρει μια αντλια (27€) με ρυθμιζομενη ροη που τη βαζω μεσα στο βαρελι και ανεβαζει με λαστιχο το νερο στο ενυδρειο με οση ροη θελω.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 26-10-08, 10:52
Το avatar του χρήστη uptight
uptight Ο χρήστης uptight δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2008
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Καινούριο μπόλι από τη συνάντηση του συλλόγου = ΑΜΜΩΝΙΑ 0 σήμερα το πρωί!

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά! Και σας ευχαριστούν και τα γκαπάκια μου.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 27-10-08, 02:07
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Έριξες και αλατάκι?
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 27-10-08, 11:46
Το avatar του χρήστη uptight
uptight Ο χρήστης uptight δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2008
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Ναι, χτες. Κάθε 2 μέρς είναι καλά;

Ξαναμέτρησα και την αμμωνία χωρίς να κάνω αλλαγή νερού και είναι πάλι 0. Απίστευτο μου φαίνεται μετά από καθημερινές αλλαγές χωρίς σπουδαίο αποτέλεσμα...
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 27-10-08, 11:55
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Δεν βάζεις αλάτι συνέχεια!!!!
Αυτό που θες είναι να υπάρχει λίγο αλατάκι μια και στα ζωοτόκα αρέσει! ΄
Μην τα κάνεις παστά !!!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 27-10-08, 12:13
Το avatar του χρήστη uptight
uptight Ο χρήστης uptight δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2008
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Μια φορά έχω βάλει ως τώρα. Και λίγο βάζω, don't worry. 2 κουταλιές του γλυκού γεμάτες και όσο διαλυθεί, το στερεό που μένει το πετάω.

Άρα μια φορά τη βδομάδα...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μπόλι για νέο ενυδρείο sofianos7 Γλυκό νερό - Γενικά 3 22-03-08 18:14
Ζητείται μπόλι. ATHRAS Αρχάριοι γλυκού νερού 4 14-02-08 21:59
Γιατί πέφτει συνεχώς το Ph? gfdimopo Αρχάριοι γλυκού νερού 8 06-12-07 23:08
Αμμωνία GhostShip Αρχάριοι γλυκού νερού 13 28-02-07 21:16
Να πέφτει νερό ή να μην πέφτει moogy Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 08-04-04 02:32

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09764 seconds with 13 queries