Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-01-09, 15:33
Το avatar του χρήστη Yannis_K
Yannis_K Ο χρήστης Yannis_K δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2008
Περιοχή: Ανθούσα
Μηνύματα: 137
Προεπιλογή Στήσιμο RIO 240 για Malawi

Χθές το απόγευμα μου τη βίδωσε και πήγα και πήρα ένα RIO 240 και θα κρατήσω το 60άρι που στρώνω για γεννήστρα/καραντίνα.
Στόχος αυτό που μου άρεσε από την αρχή δηλ. Malawi mbuna και θέλω να το κάνω σωστά οπότε παρακαλώ για τη βοήθεια σας.

1. Η βάση είναι της juwel, βιδώθηκε σύμφωνα με τις οδηγίες αλλά στη μέση κάνει μία μικρή κοιλιά μήκους 50cm με μέγιστο βάθος περίπου 0,75mm (το μέτρησα με φίλερ). Είναι πρόβλημα ή το γυαλί θα κυρτώσει και θα πάρει το σχήμα της βάσης ?

2. Μία πολύ μικρή κλίση που υπάρχει λόγω δαπέδου 2-3mm κατά μήκος θα δημιουργήσει πρόβλημα ?

3. Στον πάτο θα βάλω εξιλασμένη πολυστερίνη (το μπλέ της DOW) για να πάρει το βάρος από τις πέτρες. Έχω ήδη ένα φύλλο πάχους 3cm και σκέφτομαι να το σκίσω στη μέση ώστε να γίνει 1,5cm ώστε να χάσω λιγότερο χώρο. Μου φαίνεται ότι το πάχος αυτό είναι αρκετό, το έχει δοκιμάσει κανείς ?

4. Το εσωτερικό φίλτρο δείχνει να εχεί αρκετό χώρο για υλικά αλλά είναι 600 lt/h δηλ. περίπου 4 φορές την ώρα τα καθαρά λίτρα . Από ότι έχω διαβάσει σε παρουσιάσεις οι περισσότεροι προσθέτουν και ένα εξωτερικό φίλτρο. Είναι απαραίτητη αυτή η προσθήκη ή θα μπορούσα έστω προσωρινά να κρατήσω το εσωτερικό ?

5. Για άμμο λέω να χρησιμοποιήσω ψιλό αραγωνίτη για τις σκληρότητες. Χρειάζεται και κάποιο άλλο υλικό ? 4-5 cm είναι αρκετό πάχος ??

6. Για την πλάτη σκέφτομαι το juwel rock ώστε να μπορούν να ακουμπήσουν και οι πέτρες πίσω. Υπάρχει κάτι εναλλακτικό πιθανόν και πιο οικονομικό ?

Ευχαριστώ για τη βοήθεια σας, Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-01-09, 15:45
Το avatar του χρήστη water polo
water polo Ο χρήστης water polo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2007
Περιοχή: Χανια
Μηνύματα: 260
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην water polo
Προεπιλογή

Θα προσπαθησω να σου απαντησω φιλε μου.
1) εχω το ριο 300 κ "τρεχει" εδω κ 8 μηνες. Αν τοποθετησες συμφωνα με τις οδηγιες δε θα εχεις προβλημα (εχω τροφεους στο δικο μου )
2)Καλο θα ηταν να μην υπαρχει καμια κλιση
3)Στη θεση σου θα αφηνα 3cm
4)Χρειαζεσαι οπωςδηποτε κ ενα εξωτερικο φιλτρο, χωρις 2η σκεψη
5)Τουλαχιστον 7-8 cm
6)Αυτο ειναι δικη σου επιλογη, κανε αναζητηση κ θα βρεις πολλες ιδεες, εγω στο δικο μου δεν εχω τιποτα, εχω τοποθετησει ετσι τις πετρες ωστε να μην ακουμπουν στον τζαμι
__________________
To water polo ειναι αντρικο αθλημα, το water ειναι ειναι για ολους.....................



http://s1.metaldamage.gr/c.php?uid=23801
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-01-09, 15:57
Το avatar του χρήστη Yannis_K
Yannis_K Ο χρήστης Yannis_K δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2008
Περιοχή: Ανθούσα
Μηνύματα: 137
Προεπιλογή

Ευχαριστώ !!
Για εξωτερικό φίλτρο τι προτείνεις για σχετικά αθόρυβο ?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-01-09, 21:03
Το avatar του χρήστη Jacob
Jacob Ο χρήστης Jacob δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2008
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 89
Προεπιλογή

EHEIM Φιλε με κλειστα ματια...κ τελειως αθορυβο...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-01-09, 13:45
Το avatar του χρήστη ANXRI
ANXRI Ο χρήστης ANXRI δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-09-2008
Περιοχή: ΚΑΛΛΙΘΕΑ
Μηνύματα: 178
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yannis_K Εμφάνιση μηνυμάτων
Χθές το απόγευμα μου τη βίδωσε και πήγα και πήρα ένα RIO 240 και θα κρατήσω το 60άρι που στρώνω για γεννήστρα/καραντίνα.
Στόχος αυτό που μου άρεσε από την αρχή δηλ. Malawi mbuna και θέλω να το κάνω σωστά οπότε παρακαλώ για τη βοήθεια σας.

1. Η βάση είναι της juwel, βιδώθηκε σύμφωνα με τις οδηγίες αλλά στη μέση κάνει μία μικρή κοιλιά μήκους 50cm με μέγιστο βάθος περίπου 0,75mm (το μέτρησα με φίλερ). Είναι πρόβλημα ή το γυαλί θα κυρτώσει και θα πάρει το σχήμα της βάσης ? Βάλε φελιζόλ μεταξύ της βάσης και του ενυδρείου

2. Μία πολύ μικρή κλίση που υπάρχει λόγω δαπέδου 2-3mm κατά μήκος θα δημιουργήσει πρόβλημα ? Είναι μικρή η κλίση

3. Στον πάτο θα βάλω εξιλασμένη πολυστερίνη (το μπλέ της DOW) για να πάρει το βάρος από τις πέτρες. Έχω ήδη ένα φύλλο πάχους 3cm και σκέφτομαι να το σκίσω στη μέση ώστε να γίνει 1,5cm ώστε να χάσω λιγότερο χώρο. Μου φαίνεται ότι το πάχος αυτό είναι αρκετό, το έχει δοκιμάσει κανείς ? Είναι δύσκολο να το σκίσεις, εγώ έχω βάλει φελιζόλ λευκό 1,5 cm

4. Το εσωτερικό φίλτρο δείχνει να εχεί αρκετό χώρο για υλικά αλλά είναι 600 lt/h δηλ. περίπου 4 φορές την ώρα τα καθαρά λίτρα . Από ότι έχω διαβάσει σε παρουσιάσεις οι περισσότεροι προσθέτουν και ένα εξωτερικό φίλτρο. Είναι απαραίτητη αυτή η προσθήκη ή θα μπορούσα έστω προσωρινά να κρατήσω το εσωτερικό ? Προτίμησε eheim, δες τα 2026,2028,2217 κτλ. δες και της fluval to 305.

5. Για άμμο λέω να χρησιμοποιήσω ψιλό αραγωνίτη για τις σκληρότητες. Χρειάζεται και κάποιο άλλο υλικό ? 4-5 cm είναι αρκετό πάχος ?? ¶μμο από θάλασσα ψιλόκοκκη πολύ καλό πλύσιμο, ας πάρει και μια βράση, πρώτα θα βάλεις τις πέτρες πάνω στο φελιζόλ και μετά την άμμο.

6. Για την πλάτη σκέφτομαι το juwel rock ώστε να μπορούν να ακουμπήσουν και οι πέτρες πίσω. Υπάρχει κάτι εναλλακτικό πιθανόν και πιο οικονομικό ? Φόντο μπλέ ή μαύρο εξωτερικά αγοράζεις με το μέτρο είναι φθηνό, υπάρχει και ένα υγρό για καλλίτερη επαφή φόντου - τζαμιού, τις πέτρες να τις κολλήσεις με σιλικόνι για ενυδρειακή χρήση.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια σας, Γιάννης
. . . .
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-01-09, 18:13
Το avatar του χρήστη Yannis_K
Yannis_K Ο χρήστης Yannis_K δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2008
Περιοχή: Ανθούσα
Μηνύματα: 137
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ANXRI
1. Η βάση είναι της juwel, βιδώθηκε σύμφωνα με τις οδηγίες αλλά στη μέση κάνει μία μικρή κοιλιά μήκους 50cm με μέγιστο βάθος περίπου 0,75mm (το μέτρησα με φίλερ). Είναι πρόβλημα ή το γυαλί θα κυρτώσει και θα πάρει το σχήμα της βάσης ? Βάλε φελιζόλ μεταξύ της βάσης και του ενυδρείου
Θα ήθελα να το αποφύγω για αισθητικούς λόγους αφού και η juwel προτείνει να πατήσει το ενυδρείο απευθείας στη βάση. Μήπως να το λύσω και να αλλάξω τη διάταξη των κάθετων ξύλων αφού η κοιλιά έχει δημιουργηθεί στο κέντρο και μοιάζει να οφείλεται σε μικρή διαφορά στο μήκος τους δηλ. τα 2 ακραία να είναι ελάχιστα πιο μεγάλα από τα 2 μεσαία με αποτέλεσμα αυτό το μικρό πιτσικάρισμα της πάνω επιφάνειας. Έχει παρατηρήσει κανείς κάτι αντίστοιχο ? Μήπως να επιστρέψω τη βάση ?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ANXRI
4. Το εσωτερικό φίλτρο δείχνει να εχεί αρκετό χώρο για υλικά αλλά είναι 600 lt/h δηλ. περίπου 4 φορές την ώρα τα καθαρά λίτρα . Από ότι έχω διαβάσει σε παρουσιάσεις οι περισσότεροι προσθέτουν και ένα εξωτερικό φίλτρο. Είναι απαραίτητη αυτή η προσθήκη ή θα μπορούσα έστω προσωρινά να κρατήσω το εσωτερικό ? Προτίμησε eheim, δες τα 2026,2028,2217 κτλ. δες και της fluval to 305.
Το εσωτερικό αξίζει να το αφήσω σαν βοηθητικό/backup ή να το ξηλώσω?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ANXRI
5. Για άμμο λέω να χρησιμοποιήσω ψιλό αραγωνίτη για τις σκληρότητες. Χρειάζεται και κάποιο άλλο υλικό ? 4-5 cm είναι αρκετό πάχος ?? ¶μμο από θάλασσα ψιλόκοκκη πολύ καλό πλύσιμο, ας πάρει και μια βράση, πρώτα θα βάλεις τις πέτρες πάνω στο φελιζόλ και μετά την άμμο.
Εννοείς μόνο άμμο από θάλλασα ή σε συνδυασμό με αραγωνίτη ή άλλο υλικό. Θα φτιάχνει τις σκληρότητες ή θα είμαι συνέχεια με αλάτια? Στην Αττική προτείνετε κάποια συγκεκριμένη παραλία ? Η πρώτη που σκέφτηκα είναι η Λούτσα.

Ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια
-------------------------
Για την πρώτη ερώτηση έκανα λάθος. Το πάτωμα (πλακάκια) εκτός από τη μικρή κλίση έχει και μια μικρή "λακούβα" και η βάση την ακολουθούσε. Είχα μετρήσει με πήχη και αλφάδι αλλά μου ξέφυγε και έτσι είδα το κενό όταν μπήκε το ενυδρείο πάνω στη βάση.
Αλφάδιασα λοιπόν κανονικά και το ενυδρείο πάτησε όμορφα.

Προχωράμε λοιπόν

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Yannis_K : 26-01-09 στις 18:13 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-01-09, 18:39
Το avatar του χρήστη water polo
water polo Ο χρήστης water polo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2007
Περιοχή: Χανια
Μηνύματα: 260
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην water polo
Προεπιλογή

Θα σου ελεγα να μην κανεις πειραματα με τη βαση σου, αν νομιζεις πως εχει ελλατωμα, να την επιστρεψεις πισω.
Το εσωτερικο φιλτρο θα το αφησεις κ θα βαλεις κ ενα εξωτερικο. Εγω θα εβαζα 2026. Ποιο οικονομικο το 2217 τις eheim.
Οσον αφορα την αμμο, εγω πηρα απο παραλια, την επλυνα πολυ καλα κ την εβαλα.
__________________
To water polo ειναι αντρικο αθλημα, το water ειναι ειναι για ολους.....................



http://s1.metaldamage.gr/c.php?uid=23801
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-01-09, 08:29
Το avatar του χρήστη ANXRI
ANXRI Ο χρήστης ANXRI δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-09-2008
Περιοχή: ΚΑΛΛΙΘΕΑ
Μηνύματα: 178
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yannis_K Εμφάνιση μηνυμάτων
Εννοείς μόνο άμμο από θάλλασα ή σε συνδυασμό με αραγωνίτη ή άλλο υλικό. Θα φτιάχνει τις σκληρότητες ή θα είμαι συνέχεια με αλάτια? Στην Αττική προτείνετε κάποια συγκεκριμένη παραλία ? Η πρώτη που σκέφτηκα είναι η Λούτσα.
Μπορείς να βάλεις ότι θες, προτίμησε άμμο από θάλασσα υπάρχει
άφθονη από την Μητέρα φύση και είναι δωρεάν .
Αν βάλεις και πέτρες ασβεστολιθικές υπάρχουν πολλές δες εδώ οι σκληρότητες θα πάνε καλά.
(πχ φεγγαρόπετρες οι οποίες έχουν και πολλές μικρές τρύπες, θα τις χρειαστούν τα μωράκια για τις πρώτες βδομάδες)
Αλλά και να χρειαστεί να συμπληρώνεις λίγο αλατάκι ή σόδα είναι μικρό το κόστος.
Βρες παραλία λίγο απόμερη αλλιώς την άμμο να την πάρεις μέσα από το νερό
(καλό πλύσιμο και αν έχεις χώρο χρόνο και όρεξη βράστη λίγο).
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-01-09, 11:20
Το avatar του χρήστη Yannis_K
Yannis_K Ο χρήστης Yannis_K δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2008
Περιοχή: Ανθούσα
Μηνύματα: 137
Προεπιλογή

ok !!
Μόλις τοποθετήσω τις πέτρες θα ανεβάσω φωτογραφίες να μου πείτε τη γνώμη σας.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-01-09, 11:32
Το avatar του χρήστη Yannis_K
Yannis_K Ο χρήστης Yannis_K δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2008
Περιοχή: Ανθούσα
Μηνύματα: 137
Προεπιλογή

Ψάχνω για εξωτερικό φίλτρο και από ότι φαίνεται τα 2026, 2028 δεν πωλούνται πλέον σε aquaristic.net, aquaristicshop κτλ. και τα αντίστοιχα είναι τα eheim professional 3 2073,2075. Σκέφτομαι να πάρω το 2075 καθώς το μεγαλύτερο είναι (?) καλλίτερο, το οποίο έχει 1250 lt/h και στη περιγραφή του aquaristic.net λέει ότι έχει ρυθμιζόμενη ροή εξόδου http://www.aquaristic.net/shop.php/s...el%203%202075/ . Στο manual όμως από το site της eheim http://www.eheim.de/eheim/pdf/en/anleitungen/afilter/2071,%202073,%202074e,%202075%20professionel3.pdf δεν γίνεται καμία αναφορά για ρύθμιση ροής. Έψαξα και στο internet αλλά δεν έβγαλα άκρη.

Γνωρίζει κανείς αν τελικά ρυθμίζει τη ροή και εάν όχι θα έχω πρόβλημα λόγω υπερβολικής ροής ? Οι διαστάσεις του ενυδρείου είναι 120 Χ 40 Χ50.
Εάν δεν υπάρχει πρόβλημα το παραγγέλνω και ας μη ρυθμίζει αλλιώς πάω σε 2073 που έχει 1050 lt/h αλλά δυστυχώς και μικρότερο κάδο υλικών.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Στήσιμο Rio180 soupia Γλυκό νερό - Γενικά 22 09-01-09 23:14
(Malawi) Ενυδρειο malawi 300lt imichal Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 18 11-07-08 15:46
Στήσιμο Θαλασσινού... klaz Reef 29 19-05-08 16:41
(Malawi) Ενυδρειο malawi 240lt imichal Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 12 06-05-08 22:35
στήσιμο ενυδρείου JENI Γλυκό νερό - Γενικά 10 14-04-08 01:43

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,18048 seconds with 14 queries