Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-05-06, 08:55
Το avatar του χρήστη giannisg
giannisg Ο χρήστης giannisg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2006
Περιοχή: N.Ηράκλειο
Μηνύματα: 266
Προεπιλογή Φίλτρο τύπου Αμβούργου

Μαζί με τον κολλητό μου Didymo σκεπτόμαστε να χρησιμοποιήσουμε το παραπάνω φίλτρο στο ενυδρείο του (120lt), λόγω ανεπαρκούς λειτουργείας του ήδη υπάρχοντος εσωτερικού φίλτρου. Έχουμε διαβάσει όλα τα σχετικά ποστ και link που αναφέρονται στο forum, παρολαυτά όμως υπάρχουν ορισμένες απορίες...
1. Το ενυδρείο στο οποίο θα γίνει η εφαρμογή τρέχει περίπου 8 μήνες με πλήρη ιχθυοφόρτιση και μεγάλο αριθμό φυτών. Αυτο που μας προβληματίζει είναι πώς μπορεί να τοποθετηθεί το φίλτρο (αν μπορεί) με την μικρότερη δυνατή φασαρία αλλα και ταλαιπωρία των ψαριών.
2. Επειδή οι εποχές που περνάμε είναι δύσκολες όταν τέθηκε θέμα αντικατάστασης του εσωτερικού φίλτρου σκεφτήκαμε και τη αγορά ενος εξωτερικού κάννιστρου αλλά μας φρέναρε το οικονομικό. Το θέμα είναι το εξής: Μπορεί το φίλτρο Αμβούργου να αντικαταστήσει επάξια ενα εξωτερικό φίλτρο για το συγκεκριμένο ενυδρείο?
3. Βρήκαμε σε γνωστό κατάστημα το σφουγγάρι για την συγκεκριμένη εφαρμογή 50χ50χ5 σε τιμή σχεδόν 30ευρώ. Έχω την εντύπωση οτι είναι αρκετά τσιμπιμένη. Έχετε να μας προτείνετε κάτι πιο οικονομικό?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-05-06, 09:39
Το avatar του χρήστη mmbuna
mmbuna Ο χρήστης mmbuna δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2004
Περιοχή: ¶γιος Στέφανος
Μηνύματα: 402
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην mmbuna Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην mmbuna
Προεπιλογή

Πόσο χρειάζεσαι, έχω να σου χαρίσω αν δεν θέλεις πολύ.

Το χρησιμοποιώ και εγώ για φίλτρο Αμβούργου και είχα πάρει ένα φύλλο 50Χ50Χ10 αλλά το καταραμένο το Αλζχάϊμερ δεν μ'αφήνει να θυμηθώ από πού??...
__________________
eLearning Industry Learn all about Corporate eLearning


Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-05-06, 09:51
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Arrow

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannisg
...Αυτο που μας προβληματίζει είναι πώς μπορεί να τοποθετηθεί το φίλτρο (αν μπορεί) με την μικρότερη δυνατή φασαρία αλλα και ταλαιπωρία των ψαριών...
...Το θέμα είναι το εξής: Μπορεί το φίλτρο Αμβούργου να αντικαταστήσει επάξια ενα εξωτερικό φίλτρο για το συγκεκριμένο ενυδρείο?...
1. Πρέπει να το ξεστήσεις, να στεγνώσει, να κολλήσεις κάθετες κόντρες στη γωνία και να σφηνώσεις το σφουγγάρι. Αλλοιώς χρειάζεσαι σφουγγάρι λίγο μεγαλύτερο από το πλάτος του ενυδρείου, αλλά έτσι θα χάσεις πολύ χώρο.
2. Και καλύτερα...!
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-05-06, 10:00
Το avatar του χρήστη giannisg
giannisg Ο χρήστης giannisg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2006
Περιοχή: N.Ηράκλειο
Μηνύματα: 266
Προεπιλογή

Aγαπητέ Filoxenos, μάλλον το σφουγγάρι θα πιάνει όλο το πλάτος του ενυδρείου γιατί το βλέπω αδύνατο να ξεστηθεί όλο το ενυδρείο...
Εχω διαβάσει και εγώ ότι η συγκεκριμένη πρόταση είναι άκρως ενδιαφέρουσα και αποτελεσματική. Αλλα ρε παιδια γιατί όλοι προτιμουν το εξωτερικό φίλτρο?
Για αισθητικούς λόγους?

Φίλε mmbuna σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την προσφορά σου, αλλα χρειζόμαστε πολύ... (¶σε που σκέφτομαι να το κάνω και εγώ στο δικό μου)
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-05-06, 11:18
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannisg
Αλλα ρε παιδια γιατί όλοι προτιμουν το εξωτερικό φίλτρο?
Για αισθητικούς λόγους?
Συγκρινόμενο με ενα απλό εσωτερικό φίλτρο πάντα ειναι ποιό εύκολο στην συντήρηση το εξωτερικό, μπορείς να βάλεις διαφορετικά υλικά, έχει μεγαλύτερη βιολογική επιφάνεια, δεν σου καταλαμβάνει χώρο και φυσικά και λόγους αισθητικούς.

Συγκρινόμενο με ενα φίλτρο αμβούργου η διαφορές ειναι δύο.
Για λόγους αισθητικούς και οτι καταλαμβάνει κάποιο χώρο το αμβούργου.
Το φίλτρο αμβούργου ομως εχει και ενα μεγάλο πλεονέκτημα... δεν έχει σχεδον καθόλου συντήρηση.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-05-06, 11:25
Το avatar του χρήστη giannisg
giannisg Ο χρήστης giannisg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2006
Περιοχή: N.Ηράκλειο
Μηνύματα: 266
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lasal
Συγκρινόμενο με ενα απλό εσωτερικό φίλτρο πάντα ειναι ποιό εύκολο στην συντήρηση το εξωτερικό, μπορείς να βάλεις διαφορετικά υλικά, έχει μεγαλύτερη βιολογική επιφάνεια, δεν σου καταλαμβάνει χώρο και φυσικά και λόγους αισθητικούς.
Απο ότι έχω διαβάσει όμως και σε δικά σου άρθρα φιλε Lasal αλλά και γενικώς στο GAB στον χώρο που δημιουργείται μετάξυ τζαμιού και σφουγγαριού μπορουμε να βάλουμε επιπλεον βιολογικο υλικο (μακαρόνι π.χ.) οπότε το πρόβλημα βασικά είναι αισθητικό! Έτσι δεν είναι?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-05-06, 11:49
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannisg
Απο ότι έχω διαβάσει όμως και σε δικά σου άρθρα φιλε Lasal αλλά και γενικώς στο GAB στον χώρο που δημιουργείται μετάξυ τζαμιού και σφουγγαριού μπορουμε να βάλουμε επιπλεον βιολογικο υλικο (μακαρόνι π.χ.) οπότε το πρόβλημα βασικά είναι αισθητικό! Έτσι δεν είναι?
Αισθητικό ειναι σίγουρα.
Δεν ειναι απαραίτητο το μακαρόνι, το σφουγγάρι απο μόνο του αρκεί.
Εχει ήδη μεγάλη βιολογική επιφάνεια.
Οχι οτι θα του κάνει κακό
Φυσικά μπορείς να τοποθετήσεις και την αντίσταση μέσα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-05-06, 11:54
Το avatar του χρήστη giannisg
giannisg Ο χρήστης giannisg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2006
Περιοχή: N.Ηράκλειο
Μηνύματα: 266
Προεπιλογή

Φίλε Lasal, με έπεισες!
Ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-05-06, 10:44
Το avatar του χρήστη spirosta
spirosta Ο χρήστης spirosta δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-07-2005
Περιοχή: Αθήνα-Καλλιθέα
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

Με την ευκαιρία... Που στο καλό θα βρω σφουγγάρι μεγάλο κομμάτι εδώ στην καλλιθέα ή κάπου κοντά ή κάπου τελος πάντων. Έχω ήδη κάνει παραγγελία από aquaristic.net (η οποία δεν ξέρω σε πόσα χρόνια θα έρθει) αλλά θέλω και άλλο κομμάτι 50*50 ας πούμε. Όποιος ξέρει... Α... και να είναι σε λογική τιμή όχι από φαρμακείο...
__________________
Μια φορά και έναν καιρό...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-05-06, 14:01
Το avatar του χρήστη giannisg
giannisg Ο χρήστης giannisg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2006
Περιοχή: N.Ηράκλειο
Μηνύματα: 266
Προεπιλογή

Υδρόκοσμος
Λεωφ. Γαλατσίου 117-119, 111 46 Γαλάτσι
Τηλ. - Fax: 210 2136616

Για ένα κομμάτι 50χ50χ5 τιμή 20 ευρώ...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 18-05-06, 15:07
George1961
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φιλε Giannisgδεν χρειαζεται να ξεστησειςτιποτα για να φτιαξεις Αμβουργου στο ενυδρειο σου.
Αν πιανουν λιγο τα χερια σου παρε ένα κομματι πλεξι η γυαλι 3αρακι και φτιαξε την κατασκευουλα που επισυναπτω. Στα μετρα που είναι περνει 1,5 λιτρο σφουγγαρι (υπερ αρκετο για τα 120 λιτρα σου)και μπορεις να βαλεις πισω του και άλλο υλικο η θερμαντικο στοιχειο.Με τις βεντουζες στη πλατη μπαινει οπου σε βολευει στηριζοντας και στο υποστρωμα από κατω.Μπορεις επισης να προσαρμοσεις την κατασκευη σου στα μετρα που σε βολευουν.Εαν μαλιστα το φτιαξεις από σκουρο γκρι η μαυρο πλεξι μειωνεις αρκετα το αισθητικο μειονεκτημα. Στην διαθεσή σου για κάθε διευκρινηση.
Φιλικα Γιωργος
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  FILTRO AMBOYRGOY.jpg
Εμφανίσεις:  704
Μέγεθος:  24,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 18-05-06, 15:16
Το avatar του χρήστη giannisg
giannisg Ο χρήστης giannisg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2006
Περιοχή: N.Ηράκλειο
Μηνύματα: 266
Προεπιλογή

Φίλε George, γ***τη ιδέα!!!. Εσύ την έχεις υλοποιήσει?
Το σχέδιο είναι σαφέστατο δεν έχω απολύτως καμμία απορία!
Σε ευχαριστώ πολύ
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 18-05-06, 15:47
Το avatar του χρήστη olyon
olyon Ο χρήστης olyon δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-03-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Για να σου δώσω άλλη μια ιδέα giannisg, δες το και σε γωνία...
Προσωπικά την ιδέα την πήρα από εδώ http://www.greekaquarist.com/vb/show...EF%E4%E9%EA%DC και την υλοποίησα σταθεροποιόντας το σφουγγάρι με βεντούζες.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  _DSCN0890.jpg
Εμφανίσεις:  616
Μέγεθος:  182,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 18-05-06, 15:48
George1961
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Δουλευω ένα σε μικρότερο μεγεθος σε ένα 50λιτρο με ζωοτοκα περιπου 3 μηνες και τα παει περιφημα με 3cm παχος σφουγγαρι και ένα κυκλοφορητη 300λιτ/ωρα και ένα στα μετρα που ειδες με 700αρι κυκλοφορητη σε 85 καθαρα λιτρα τοποθετημενο στην πλατη. Με δυο ψηλα φυτα μπροστα δεν φαινεται καθολου.
Φιλικα Γιωργος
http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=11708
Σημ. Στο μεγάλο μαζι με το σφουγγαρι συρταρωνει και μια πλαστική μαυρη σιτα μπροστα από αυτές που βαζουν στα αλουμινια για τα εντομα και ετσι το σφουγγαρι εξαφανιζεται εντελως.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη George1961 : 18-05-06 στις 15:56
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 18-05-06, 23:01
Το avatar του χρήστη KOKORAS
KOKORAS Ο χρήστης KOKORAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-02-2006
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ ΑΚ. ΠΛΑΤΩΝΑ
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή

George να σε ρωτήσω εάν έχεις μεγάλη ροή νερού στην έξοδο της αντλίας σου 700L/h λογικά θά έχεις. Εάν ναι τί έκανες για να την μειώσεις?
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 19-05-06, 09:46
George1961
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KOKORAS
George να σε ρωτήσω εάν έχεις μεγάλη ροή νερού στην έξοδο της αντλίας σου 700L/h λογικά θά έχεις. Εάν ναι τί έκανες για να την μειώσεις?
spraybar
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 19-05-06, 09:55
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Arrow

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από George1961
spraybar
Και αν βγάλεις και το μπροστινό της καπάκι ώστε να βγάζει και από εκεί, τη μειώνεις ακόμα περισσότερο, διαχέοντας το νερό πιο πολύ.
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 19-05-06, 10:13
George1961
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από filoxenos
Και αν βγάλεις και το μπροστινό της καπάκι ώστε να βγάζει και από εκεί, τη μειώνεις ακόμα περισσότερο, διαχέοντας το νερό πιο πολύ.
Κι εδώ πατεντα εχει πεσει για να εχω τη ροη προς μια κατευθυνση
Το D.I.Yκανει καλο, ακονίζει το μυαλο (κάνει και ρίμα)
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  SPRAYBAR.jpg
Εμφανίσεις:  492
Μέγεθος:  21,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 19-05-06, 11:49
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από George1961
Φιλε Giannisgδεν χρειαζεται να ξεστησεις τιποτα για να φτιαξεις Αμβουργου στο ενυδρειο σου.
Καλό ειναι να καθήσει το σφουγγάρι μέχρι στον πάτο για να περνάει το νερό μόνον απο το σφουγγάρι και οχι απο το χαλίκι.
Αν υπάρχει εναλακτική λύση για την φιλοξενία των ψαριών τότε είναι καλύτερο να το ξεστήσει αλλιώς θα κάνει συμβιβασμό με κίνδυνο να μη φιλτράρει σωστά.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από olyon
και την υλοποίησα σταθεροποιόντας το σφουγγάρι με βεντούζες.
Πολύ πρωτότυπη η ιδέα με τις βεντούζες.
Ομως
Εχω μια μικρή ένσταση και στους δυό σας
Για να δουλέψει ΣΩΣΤΑ το φίλτρο αμβούργου δεν πρέπει να υπάρχει ούτε ενα κενό απο το πλάι του σφουγγαριού ή και απο κάτω.
Φιλικά πάντα
Lasal
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 19-05-06, 13:03
Το avatar του χρήστη olyon
olyon Ο χρήστης olyon δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-03-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Συμφωνώ και επαυξάνω για το ότι δεν πρέπει να υπάρχουν κενά ανάμεσα στο σφουγγάρι και στο τζάμι, έυκολα γίνεται κατανοητό εμπειρικά. Στην περίπτωση ενός ήδη στημένου ενυδρείου όπως του giannisg προτείνω τις βεντούζες, αρκετές σε κάθε πλευρά, για τα αναφερθέντα κενά.
Με αυτόν τον τρόπο, μπορεί κανείς να δοκιμάσει αυτή τη μέθοδο φίλτρανσης και εύκολα να την αντικαταστήσει οποιαδήποτε στιγμή, χώρις να ξεστήνει ή ξεκολλάει. Το χαλίκι και το υπόστρωμα να μην είναι εσωτερικά του φίλτρου, πράγματι. Θα συμπλήρωνα και η στάθμη του νερού να 'ναι πιο χαμηλά απο το σφουγγάρι, για ευνόητους λόγους.

Προσωπικά, στερέωσα ενα κομμάτι Vesicularia dubyana (java moss) για να καλύψει την επιφάνεια ως αναρριχόμενο, με ικανοποιητικό αποτέλεσμα. Ο στόχος είναι ένας "τοίχος" από java moss ως μέρος του aquascape.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 19-05-06, 16:42
George1961
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλοι μου μπορεί να μην το διατυπωσα-περιεγραψα σωστα αλλα στο σχεδιακι φαινεται καθαρα ότι η κατασκευη εχει και πατο που σημαινει ότι το σφουγγαρι σφραγίζει και από τις τρεις πλευρες του όπως είναι το ζητουμενοη δε τοποθετηση του γινεται με τις βεντουζες της πλατης πανευκολα και ως προς το υψος ώστε το σφουγγαρι να υπερβαινει την σταθμη του νερου.Το βολικο με αυτή την κατασκευη είναι ότι δεν χρειαζεται ουτε καν να σκαψω το υποστρωμα για την τοποθετηση , μπορω να το παρω στο χερι όποτε θελω και να το χειριστω σαν οποιοδηποτε εσωτερικο φιλτρο και εμενα τουλαχιστον η ιδεα φιλτρο τ.Αμβουργου με τις ευκολιες ενός απλου εσωτερικου με καλυπτει απολυτα ακομα και στην πρακτικη να βαλω ένα να στρωνει με μικρη αντλια για το επομενο ενυδρειο η για backupστα ηδη υπαρχοντα, η ακομα και να του αλλαζω πανευκολα θεση μεχρι να πετυχω το σωστο κυκλο του νερου και αναλογα με την διαρυθμιση του κάθε ενυδρειου (πλατη η πλαινο,σε γωνια δεξια η αριστερη , μεση πισω με διακλαδωση στην εξοδο δεξια και αριστερα κλπ) καθως και να περιποιηθω το οποιοδηποτε φυτο δέσω επανω του.
Φιλικα Γιωργος
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 20-05-06, 09:53
Το avatar του χρήστη olyon
olyon Ο χρήστης olyon δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-03-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Καμία αντίρρηση στη μέθοδο σου George1961. Εγώ απλά παρέθεσα κάποιες προτάσεις στον giannisg και γενικότερα, καθ' ότι έχω εκπλαγεί με την αποτελεσματικότητα αυτού του τρόπου φιλτραρίσματος. Η απλότητα της λειτουργίας και η μοναδική χρήση του σφουγγαριού προσφέρουν έδαφος για πατέντες.

Θα υποστηρίξω πάντως ότι το καμπυλωτό σφουγγάρι σε μια πίσω γωνία κρύβεται ευκολότερα και έχει λιγότερα αντιαισθητικά αποτελέσματα. Στην περίπτωση που ακουμπάει στο μπροστινό τζάμι, 'όπως και να 'χει θα φαίνεται. Επίσης ο χώρος που σχηματίζεται στη γωνία είναι μικρότερος και πιο συμμαζεμένος. Προσωπικά, αυτός ο χώρος με εξυπηρετεί να προσθέτω βιόμπαλες σε διχτάκι ή ένα κομμάτι μαύρου σφουγγαριού, ακριβώς μπροστά από την είσοδο της αντλίας. ¶ποψη μου είναι ότι δείχνει και λειτουργεί πιο συμπαγές ως φίλτρο, απ' ότι αν σχημάτιζε ορθογώνιο.
Έχοντας μια αερόπετρα στο βάθος δίπλα στην αντλία, επιτυγχάνω κάποια επιπλέον κυκλοφορία του όγκου του νερού εντός του φίλτρου. Βάζοντας την αερόπετρα ακριβώς μπροστά από την αντλία, οι φυσαλίδες περνούν μέσα της και καταλήγουν αμέτρητες στην έξοδο του λάστιχου... όμως μάλλον επιβαρύνεται η αντλία ρουφώντας και αέρα. Το μόνο που δε χώρεσε είναι ο θερμοστάτης ... αλλά έτσι κι αλλιώς έγραφε να τοποθετείται στην έξοδο του νερού.

Επαναλαμβάνω ότι παραθέτω τις δικές μου εφαρμογές στο ενυδρείο, προς πληροφόρηση και κρίση.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 20-05-06, 11:34
Το avatar του χρήστη giannisg
giannisg Ο χρήστης giannisg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2006
Περιοχή: N.Ηράκλειο
Μηνύματα: 266
Προεπιλογή

Kύριοι, σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Το συγκεκριμένο project δεν αφορά καταρχήν εμένα αλλά τον κολλητό μου didymo, οπου το φίλτρο έχει ήδη εγκατασταθεί παράλληλα με το παλιο, και περιμένουμε να περάσουν κάποιες μέρες για να ¨στρωθεί".
Αυτο που θέλω να τονίσω εγώ , μετά απο πολύ ψάξιμο στο διαδίκτυο, είναι οτι σύμφωνα με όλες τις πληροφορίες το φίλτρο τύπου Αμβούργου είναι ενα ικάνοτατο φίλτρο (σίγουρα για ενυδρεία μέχρι 120lt που μας ενδιαφέρουν εμας τους δύο), οπότε δεν κρίνεται απαραίτητη η αγορά ενός εξωτερικού κάννιστρου (αυτο βεβαια μένει να το δούμε και στην πράξη).
Οι λύσεις οι οποίες παρουσιάστηκαν παραπάνω είναι σίγουρα πολύ ενδιαφέρουσες αλλά αυτό που θέλουμε εμείς αυτη την στιγμή είναι το σωστό φιλτράρισμα του ενυδρείου ώστε να εξασφαλίσουμε την καλή λειτουργεία του.
¶ρα πιστεύω οτι όλα τα παραπάνω post ίσως αποδειχθούν ένας πολύ καλός οδηγός για όλους εμάς τους αρχάριους, που θέλουμε ενα καλό και αξιόπιστο σύστημα σύστημα φίλτρανσης χωρίς κόστος.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 20-05-06, 11:51
Το avatar του χρήστη didymos
didymos Ο χρήστης didymos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή

Όταν ο giannisg έγραφε για το φίλτρο τύπου Αμβούργου είχε στο μυαλό του αυτό το ενυδρείο στη συννημένη εικόνα.
Απλά την ανέβασα για να δείτε που είναι το εσωτερικό μαμά φίλτρο και που μπήκε το τύπου Αμβούργου. Κατά τ' άλλα η φωτογραφία είναι άθλια καθότι η φωτογραφική μου δεν την παλεύει πλέον

Επίσης σκοπεύω να αλλάξω τη θέση των φυτών γιατί κάποια έχουν καβαλήσει κάποια άλλα και γίνεται ένα μικρό τουρλουμπούκι εκεί μέσα.

Τεσπά. Το ερώτημά μου είναι πόσο καιρό να αφήσω το μαμά φιλτροκούτι παράλληλα με το μεγάλο φίλτρο;

Επίσης θα ήταν καλό να αγόραζα substrate το οποίο θα το έβαζα πίσω από το Αμβούργου και να βγάλω το μακαρόνι που έχω στο μαμά φιλτροκούτι; Το έχω ήδη 8 μήνες και το κακό είναι ότι το είχα βάλει χύμα.
Εννοείται πως αν βάλω τελικά substrate θα αργήσω περισσότερο να βγάλω το φιλτροκούτι.

Λοιπόν, τι λέτε;
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  enydreio.jpg
Εμφανίσεις:  562
Μέγεθος:  164,3 KB  
__________________
La vita e bella...άμα υπάρχει το χρήμα
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 20-05-06, 12:18
Το avatar του χρήστη olyon
olyon Ο χρήστης olyon δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-03-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Τι εννοείς με το "substrate"; Κάποιο μέσο φιλτραρίσματος; Substare σημαίνει υπόστρωμα. Για το πόσο χρόνο θα λειτουργείς και τα 2 φίλτρα ταυτόχρονα δεν γνωρίζω ακριβώς, αλλά είχα διαβάσει σε ανάλογο post για 1 μήνα περίπου... Κάποιος με σχετική εμπειρία θα σε βοηθήσει πιο αξιόπιστα.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 20-05-06, 12:24
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

ΕΗΕΙΜ SUBSTRATE
http://www.eheim.de/eheim/inhalte/in...ail_27605_ehen
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 21-05-06, 12:10
George1961
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

[quote=olyon]Καμία αντίρρηση στη μέθοδο σου George1961.
Φίλε μου αντιρρηση μπορει να υπάρξει μονο μετα απο διεξοδικη μελετη και κατανοηση της προτασης του αλλου,που μαλλον δεν υφισταται στην προκειμενη περιπτωση
Παράθεση:
Στην περίπτωση που ακουμπάει στο μπροστινό τζάμι, 'όπως και να 'χει θα φαίνεται
επισης να εισαι σιγουρος οτι μιλαμε για την ιδια μεθοδο φιλτραρισματος
Παράθεση:
Εγώ απλά παρέθεσα κάποιες προτάσεις στον giannisg και γενικότερα, καθ' ότι έχω εκπλαγεί με την αποτελεσματικότητα αυτού του τρόπου φιλτραρίσματος
φιλε olyon το DIY ειναι θεμελιωδης λιθος της εξελιξης και επειδη βρηκα την ιδεα σου,για γωνιακη τοποθετηση ,αξιολογη ειπα να την εξελιξω λιγο συμφωνα με τα δικα μου προτυπα αισθητικής και λειτουργικοτητας
Παράθεση:
Επαναλαμβάνω ότι παραθέτω τις δικές μου εφαρμογές στο ενυδρείο, προς πληροφόρηση και κρίση
Φιλικα Γιωργος
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ΦΙΛΤΡΟ ΑΜΒΟΥΡΓΟΥ ΓΩΝΙΑ.jpg
Εμφανίσεις:  550
Μέγεθος:  26,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Φίλτρο βυθού και υπόστρωμα. newfish Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 30-03-03 21:32
Περι βιολογικων φιλτρων Tolis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 28-12-02 04:36
κάνει ή δεν κάνει το φίλτρο; newfish Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 23-12-02 15:39
CO2 και εσωτερικό φίλτρο Tolis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 0 15-12-02 04:55
Σχέδιο για εξωτερικό φίλτρο κάδο newfish DIY . Φτιάχτο μόνος σου 0 14-12-02 15:05

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10018 seconds with 14 queries