Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #121  
Παλιά 19-01-18, 17:11
Το avatar του χρήστη Dimitra_
Dimitra_ Ο χρήστης Dimitra_ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Νικολέτα Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω ότι αυτή εδώ είναι η καλύτερη λύση εαν παω σε εξωτερικά τελικά που μαλλον για εκει ειμαι πιθανοτερο σε 2-3 φτανουν απο Γερμανια και σε καλη τιμη

http://www.teich-tip.de/sunsun-aquar...lter-tank.html
-------------------------
Απλώς έχω ακόυσει ότι η λάμπα UV καταστρέφει το πλαστικό σιγά σιγά που έρχεται σε επαφή ίσχυει δεν έχω επιλογή να κλεινω την λάμπα ?
Νικολέτα ,ειδες τα μεταφορικά ;
Απάντηση με παράθεση
  #122  
Παλιά 20-01-18, 00:53
surtugal Ο χρήστης surtugal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-03-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Νικολέτα κάνε μια ερώτηση και εδώ όσον αφορά το εξωτερικό sump. Είναι Θεσσαλονίκη.

https://www.dreamwaters.co/
__________________
Χρήστος
Απάντηση με παράθεση
  #123  
Παλιά 20-01-18, 15:11
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Καλησπέρα σε όλους θέλω να σας ενημερώσω ότι η παραγγελία του ενυδρείου για το οποιο συζητουσαμε της προηγουμενες μέρες ακυρώθηκε , φυσικά χάσαμε μια μικρή προκαταβολή όπως γίνεται σε αυτες τις περιπτώσεις αλλά παιδιά ήταν βιαστική η κινησή μου να πάω σε έτοιμο . Την επόμενη βδομάδα θα παμε με τον πατερα μου στους γνωστους του στο εργοστασιο με τζαμια στην Σινδο και θα παραγγειλουμε τα τζαμια . Επίσης συζητούσα χθες με ενα παιδί που κάνει ενυδρεία και σαμπ εδω θεσσαλονικη και μου ειπε οτι το ενυδρειο καλο ειναι να πατάει στην άκρες του επίπλου και οτι το μήκος το θες για χρυσοψαρα ειδικα μονουρα εαν βάλεις πολλα , το 2μετρο δεν θα πατουσε οπότε οι διαστάσεις που μου πρότεινε να πάμε είναι οι εξής : 2,20 μηκος ( ακριβώς το μήκος του επίπλου ) , * 0,70 πλάτος *0,70 ύψος . Φυσικά πρόκειται για τεράστιο ενυδρείο το οποίο ειναι 1.100 λίτρα δηλαδη περιπου 250 λιτρα μεγαλυτερο απο το άλλο , μπορεί και να πάμε σε μικρότερο ύψος π.χ. στους 0,60 θα το δούμε . Το σκεφτομαστε για αυτες τις διαστάσεις δεδομενου οτι το βαρος θα απλωνει καλυτερα σε πιο μεγάλο μηκος . Εννοείται θα παει για σαμπ φίλτρο απλως θα αρκεσει το 120αρι ??? Ή να κανω σαμπ το 300αρι που έχω , απλως ειναι σχετικα καινουργιο και χωρις γρατζουνιες και δεν ξερω εαν πρεπει να το κανω σαμπ ... Θεωρώ με βάση αναζήτηση που εκανα στο φορουμ και γενικως το σαμπ την καλυτερη και πιο αποτελεσματικη αλλα και πρακτικη στο καθαρισμα φιλτρανση . Πολλοι απο εσας τους χρυσοψαραδες το συστηνεται σαν πρωτη επιλογη . Φυσικά για τα τζαμια θα μαθουμε τιμές την ερχομενη πεμπτη καλως εχοντων των πραγματων αλλά η κατασκευη λογικά θα γίνει στο σαλόνι του σπιτιού μας . Δεν ξέρω βέβαια πως θα μεταφερθουν τα τζαμια απο το εργοστασιο στο σπιτι και με τι κόστος . Πιστεύω ότι θα γίνει μια σωστή κατασκευή καθως το σκεφτήκαμε πολύ τις 2 αυτές μέρες , δεν ξέρω παιδιά εσεις τι λέτε για αυτο το ενυδρειο ? Υπάρχει κάποιο σημείο που πρέπει να δούμε πριν δώσουμε παραγγελια τα τζάμια την Πέμπτη ????
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από surtugal Εμφάνιση μηνυμάτων
Νικολέτα κάνε μια ερώτηση και εδώ όσον αφορά το εξωτερικό sump. Είναι Θεσσαλονίκη.

https://www.dreamwaters.co/
Ευχαριστώ πολύ Surtugal θα τους επισκεφτω και αυτους

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Νικολέτα : 20-01-18 στις 15:11 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #124  
Παλιά 20-01-18, 17:15
komori Ο χρήστης komori δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2010
Περιοχή: Κιλκίς
Μηνύματα: 368
Προεπιλογή

Αφού θα το κάνεις diy με κάποιον που ξέρει να κολλάει κάνε και το sump στα μέτρα σου μια και καλή. Το έπιπλο είναι ξύλινο? Αντέχει τόσο βάρος?
Απάντηση με παράθεση
  #125  
Παλιά 21-01-18, 17:58
Το avatar του χρήστη christoschor
christoschor Ο χρήστης christoschor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2016
Περιοχή: ΥΜΗΤΤΟΣ
Μηνύματα: 479
Προεπιλογή

Έχοντας χρυοψαραδικο 450 λίτρων με 3 μεγάλα εξ γέρικα φίλτρα, πιστεύω ότι στο μέγεθος σου μόνο sub θα έβαζα. Αν πας σε εξωτερικά,η κατασκευή που έχω στο νου μου (δυo eheim 1500xl) πάει από 800 ευρώ και ανω
Απάντηση με παράθεση
  #126  
Παλιά 23-01-18, 13:47
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Καλησπέρα παιδιά και συγνώμη για την απουσία μου . Για δείτε αυτό και πείτε μου γνώμες (https://www.youtube.com/watch?v=vFK_DNnfHl0) . Είναι σαμπ . Υπάρχει δηλαδή και div κατασκυεη που εγω φυσικα και δεν μπορω να κανω αλλά εαν παραγγείλω κάτι έτοιμο όπως η Jenifer ? Επισής σήμερα θα πάω να μιλήσω με το πολύ χρήσιμο link του surtugal στην dreamwaters για την κατασκευη και εαν γίνεται να κατασκευάσουν ενυδρείο μαζί με σαμπ με δικά μου τζάμια με διαστάσεις 2,10*0,80*0,70 . Επίσης εαν ολα πάνε καλά την Πέμπτη το πρωί θα πάμε στο εργοστάσιο να παραγγείλουμε τα τζάμια . Τι προτείνετε 12αρι ή 15 άρι τζάμι ???
Απάντηση με παράθεση
  #127  
Παλιά 23-01-18, 13:58
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Εμπιστεύσου τον dreamwaters που είναι έμπειρος επαγγελματίας http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=94192
Νομίζω θα σου προτείνει την καλύτερη λύση για τις ανάγκες σου και τις δυνατότητες σου
Απάντηση με παράθεση
  #128  
Παλιά 25-01-18, 15:26
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Καλησπέρα σε όλους σήμερα λοιπόν επισκεφτήκαμε ένα άτομο από την dreamwaters και μας είπε τα εξής :

Ενυδρείο 2,05*0,80*0,55 ( 900 λίτρα ) + σαμπ 1,20*0,50*0,50 ( 300 λίτρα )

με δικά τους τζάμια κοστίζει :

1 . 500 ευρώ : ( η αμοιβή τους - κόλημα - στήσιμο ενυδρείου ) ουσιαστικά μόνο το κόλημα .

2. 120 ευρώ : σωληνώσεις χοντρες μαύρες ( ολα μέσα ρακορ , βάνες κ.λπ. ) + τρύπες * 3 φ50 στην πλάτη του ενυδρειου 3 εκατοστά κάτω από την τελική στάθμη .

3. 60 ευρώ : 8 φισίγκια σηληκώνες

4. 50 ευρώ : χειροποίητο κουτί υπερχείλισης με χτένια

5. 10ευρώ : ντύσιμο πλάτης με πλαστικό μαύρο βινύλιο

6. 600 ευρώ : όλα τα τζάμια ( 15άρι για το βασικό ενυδρείο και 10άρι για το σάμπ ) + κοντρες + χωρισματα σαμπ

7. 175 ευρώ : καπάκι από πάνω με δύο λάμπες led όπως ακριβώς στην εικόνα μου είπε ( http://prntscr.com/i5ewxh )

Συνολικά λοιπόν το ενυδρείο έτοιμο κομπλέ χωρίς απόδειξη αλλά με εφ όρου ζωης όπως είπε εγγύηση θα μας κοστίσει πάνω κάτω γύρω στα 1515 ευρώ .
Πώς σας φαίνεται για κατασκεύη το κόστος ? Μου είπε ότι γίνεται και στον χώρο μ αλλά και στο εργαστήριό του . Στην πρώτη περίπτωση βάζω επιπλέον 50 ευρώ στην αμοιβή για τις βενζίνες του και 1 μήνα θα έχει τα εργαλεία του στο σαλόνι μας και στην δεύτερη περίπτωση ο γερανός που θα το φέρει κοστίζει 70 ευρώ και πρέπει να κουβαληθει το ενυδρειο στο σαλόνι με 6 άτομα . Οπότε πάμε στα 1515+50 = 1565 ευρώ και 1585 ευρώ αντίστοιχα . Η αλήθεια είναι ότι δεν περίμενα ότι η αμοιβή για τις κολήσεις μόνο θα είναι 500 ευρώ ... Εκεί με χαλάει πολύ ...
Απάντηση με παράθεση
  #129  
Παλιά 25-01-18, 16:34
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Nικολέτα εμένα μου φαίνεται μια χαρά η τιμή για ένα αντίστοιχο που έκανα πρόσφατα εκεί μας βγήκε
Το θέμα είναι δικό σου και η απόφαση . Το καλό είναι ότι οι άνθρωποι ξέρουν την δουλειά τους !
Βάλε το 6 με bolt το κόλλησες δίπλα στο 600 και έπαθα εγκεφαλικο !!!
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #130  
Παλιά 25-01-18, 17:19
KostasGR Ο χρήστης KostasGR δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-10-2016
Περιοχή: Χαΐδάρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Νικολέτα Εμφάνιση μηνυμάτων
Η αλήθεια είναι ότι δεν περίμενα ότι η αμοιβή για τις κολήσεις μόνο θα είναι 500 ευρώ ... Εκεί με χαλάει πολύ ...
Αν σου φαίνονται πολλά κάνεις μόνη σου την μελέτη, την αγορά των κομματιών και το κάνεις μόνη σου με κάποιον που ξέρει.

Η τεχνογνωσία αλλά και ο κόπος του άλλου πληρώνονται. Θα ασχοληθεί 1 μήνα αν κατάλαβα για να το ολοκληρώσει, πόσα περίμενες να σου ζητήσει;
Απάντηση με παράθεση
  #131  
Παλιά 25-01-18, 17:28
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KostasGR Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν σου φαίνονται πολλά κάνεις μόνη σου την μελέτη, την αγορά των κομματιών και το κάνεις μόνη σου με κάποιον που ξέρει.

Η τεχνογνωσία αλλά και ο κόπος του άλλου πληρώνονται. Θα ασχοληθεί 1 μήνα αν κατάλαβα για να το ολοκληρώσει, πόσα περίμενες να σου ζητήσει;
γιατι εγω πιστεύω οτι μετα τζαμια σπιτι της θελει 4 μεροκάματα.η τεχνογνωσια κ βεβαια πληρωνεται οπως κ το μονοπώλιο.(μου αρεσε το 10 ευρω για το βυνιλιο).
Απάντηση με παράθεση
  #132  
Παλιά 25-01-18, 17:33
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Δημήτρη και μενα το βινύλιο 10 ευρω μου βγήκε αλλά το πέρασα μόνη μου συμφωνώ μαζί σου, αλλά το θέμα είναι η κοπέλα δεν μπορεί να τα φτιάξει μόνη της , ούτε υπάρχει κάποιος να βοηθήσει . Να ήταν κανα 200 λιτρο ίσως το πάλευε και μόνη αλλά σε τόσα λίτρα .... δυσκολεύει η δουλειά.

Νικολέτα πόσο σου έβγαινε το έτοιμο 800 λίτρα ???
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #133  
Παλιά 25-01-18, 18:06
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Artemisia Εμφάνιση μηνυμάτων
Δημήτρη και μενα το βινύλιο 10 ευρω μου βγήκε αλλά το πέρασα μόνη μου συμφωνώ μαζί σου, αλλά το θέμα είναι η κοπέλα δεν μπορεί να τα φτιάξει μόνη της , ούτε υπάρχει κάποιος να βοηθήσει . Να ήταν κανα 200 λιτρο ίσως το πάλευε και μόνη αλλά σε τόσα λίτρα .... δυσκολεύει η δουλειά.

Νικολέτα πόσο σου έβγαινε το έτοιμο 800 λίτρα ???
ξερω ποσο κανει αρτεμισια μου γιατι τυχαινει να πουλαω, το οτι μπηκε στον λογαριασμο επισημανα.οπως κ το 50αρικο αν της το παει αλλιως, τις βενζινες να πηγαινοερχεται.επισης γιατι 300 λιτρα σαμπ....εσυ το θεωρεις απαρετητο;;;;;γιατι 15αρι τζαμι που σχεδον διπλασιαζει την τιμη .μην βαλει 80 βαθος ,να βάλει 65 κ θα ειναι παλι με 12αριτζαμι αθανατο.επισης μου αρεσε το χωρις αποδειξη αλλα με εγγύηση.το ότι ξαναεβαλες στο τραπεζι το μεταχειρισμενο ,συμφωνω απολυτος.
Απάντηση με παράθεση
  #134  
Παλιά 25-01-18, 18:20
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Για τα 300 λίτρα sump θέλει ένα α χώρο για μηχανικό και ένα β για βιολογικό σύν τον χώρο που θέλει (σε λίτρα) για την επιστροφή του ενυδρείου, νομίζω οτι υπάρχει συντελεστης που βγάζουν τα sump συμφωνα με τα λίτρα , το 1/3 ???
Γίνεται και με μικρότερο δεν λέω, αλλά εξαρτάται και πόσο εξυπηρετικό θα είναι....
Το χωρίς απόδειξη , εντάξει είναι γνωστό σε όλους μας και παίζει παντού
Για τα τζάμια τι να σου πώ ??? είμαι ασχετη δεν έχω φτιάξει ενυδρείο μόνη
Το άλλο που την ρώτησα καινούριο ήταν όχι μεταχειρισμένο γιατι δεν θυμάμαι τιμή .
Θα σε έχω υπόψην για βινύλιο
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #135  
Παλιά 25-01-18, 20:44
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Artemisia Εμφάνιση μηνυμάτων
Για τα 300 λίτρα sump θέλει ένα α χώρο για μηχανικό και ένα β για βιολογικό σύν τον χώρο που θέλει (σε λίτρα) για την επιστροφή του ενυδρείου, νομίζω οτι υπάρχει συντελεστης που βγάζουν τα sump συμφωνα με τα λίτρα , το 1/3 ???
Γίνεται και με μικρότερο δεν λέω, αλλά εξαρτάται και πόσο εξυπηρετικό θα είναι....
Το χωρίς απόδειξη , εντάξει είναι γνωστό σε όλους μας και παίζει παντού
Για τα τζάμια τι να σου πώ ??? είμαι ασχετη δεν έχω φτιάξει ενυδρείο μόνη
Το άλλο που την ρώτησα καινούριο ήταν όχι μεταχειρισμένο γιατι δεν θυμάμαι τιμή .
Θα σε έχω υπόψην για βινύλιο
Καλησπέρα Αρτεμισία μ , το άλλο το ενυδρείο 840 λίτρα έτοιμο έβγαινε 700 ευρώ μαζί με καπάκι και δύο λάμπες Τ8 54 watt . Αλλά δεν είχε εργοστασιακά τρύπες για σαμπ ... οποτε εκει ηταν η ολη η ιστορια δεν τρυπουσε με τιποτα κανενας δεν το τολμούσε...

Όσο αναφορά αυτο το ενυδρείο , το παιδί που βρήκαμε σήμερα ας μην πω όνομα , ήταν πολύ ευγενικό και μου εξήγησε πολλά πράγματα καθόμασταν 1 ώρα και ίσως παραπάνω και μου ανέλυε τα πάντα απλώς θα ήθελα κάτι καλύτερο στην τιμή ίσως άμα έκοβε κάτι από εκείνο το 500αρικο αμοιβη ... Δυσκολευόμαστε αυτο το διάστημα . Κατα τα άλλα κανένα παράπονο δεν έχω ίσα ίσα είναι μάλλον η επιλογή που θα ακολουθήσω αρκεί να γίνει μία μικρή διευκόλυνση έστω. Αύριο το απογευμα θα έρθει να δει το χώρο και θα μου κάνει 3D σχέδια του ενυδρειου πως θα φαίνεται μετά στον υπολογιστή για να έχω μια εικόνα . Επίσης θα πάω να δω ένα ενυδρειο που έκανε πρόσφατα μεγάλο . Τα τζάμια 15αρια θελει για αυτες τις διαστάσεις και ο ίδιος μ ειπε ότι σε μεγάλα ενυδρεια , χρυσοψαράδικα ειδικά αλλά και επειδή ειναι σε όροφο καλύτερα να δίνουμε επιφάνεια και όχι τόσο ύψος . Τα τζάμια λογικά θα τα πάρουμε εμείς έτοιμα με τρύπες στα σημεία που θα μας πει το παιδί αυτό αλλά δεν το ξέρω ακόμη . Μακάρι να γίνει κάποια διευκολυνση αύριο , και να το αποφασίσουμε !
Απάντηση με παράθεση
  #136  
Παλιά 25-01-18, 21:01
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Κατάλαβα Νικόλ
Για κανένα δεν είναι εύκολο να δίνει τέτοια ποσά , το καταλαβαίνω . Αλλά όπως είπα και πιο πάνω η απόφαση είναι δική σου όπως επίσης τωρα που ξέρεις μπορείς να το καθυστερήσεις λίγο, δέν είναι ότι τα ψάρια σου δεν έχουν χώρο
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #137  
Παλιά 25-01-18, 21:25
Το avatar του χρήστη Dimitra_
Dimitra_ Ο χρήστης Dimitra_ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Νικολέτα Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα Αρτεμισία μ , το άλλο το ενυδρείο 840 λίτρα έτοιμο έβγαινε 700 ευρώ μαζί με καπάκι και δύο λάμπες Τ8 54 watt . Αλλά δεν είχε εργοστασιακά τρύπες για σαμπ ... οποτε εκει ηταν η ολη η ιστορια δεν τρυπουσε με τιποτα κανενας δεν το τολμούσε...

Όσο αναφορά αυτο το ενυδρείο , το παιδί που βρήκαμε σήμερα ας μην πω όνομα , ήταν πολύ ευγενικό και μου εξήγησε πολλά πράγματα καθόμασταν 1 ώρα και ίσως παραπάνω και μου ανέλυε τα πάντα απλώς θα ήθελα κάτι καλύτερο στην τιμή ίσως άμα έκοβε κάτι από εκείνο το 500αρικο αμοιβη ... Δυσκολευόμαστε αυτο το διάστημα . Κατα τα άλλα κανένα παράπονο δεν έχω ίσα ίσα είναι μάλλον η επιλογή που θα ακολουθήσω αρκεί να γίνει μία μικρή διευκόλυνση έστω. Αύριο το απογευμα θα έρθει να δει το χώρο και θα μου κάνει 3D σχέδια του ενυδρειου πως θα φαίνεται μετά στον υπολογιστή για να έχω μια εικόνα . Επίσης θα πάω να δω ένα ενυδρειο που έκανε πρόσφατα μεγάλο . Τα τζάμια 15αρια θελει για αυτες τις διαστάσεις και ο ίδιος μ ειπε ότι σε μεγάλα ενυδρεια , χρυσοψαράδικα ειδικά αλλά και επειδή ειναι σε όροφο καλύτερα να δίνουμε επιφάνεια και όχι τόσο ύψος . Τα τζάμια λογικά θα τα πάρουμε εμείς έτοιμα με τρύπες στα σημεία που θα μας πει το παιδί αυτό αλλά δεν το ξέρω ακόμη . Μακάρι να γίνει κάποια διευκολυνση αύριο , και να το αποφασίσουμε !
Πάντως Νικολέτα μου , φυσιολογική μου φαίνεται η τιμή... Καταλαβαίνω οτι είναι πολλά , ειδικα για την εποχή μας...
Ωστόσο και εμας το ενυδρείο είχε παει γύρω στα 800 ¤ αλλά το Σάμπ και αυτά τα κάναμε μόνοι μας...

Η δουλειά του και όλη η μελέτη αλλά κι τα σχεδια τα 3d κλπ είναι πολλή δουλειά και δικαιολογούνται τα 500¤
Όπως είπε κι η Αρτεμισία καθυστέρησε το αφού ακόμα τα ψάρια θα είναι μικρά κι δεν θα έχουν θέμα στο 300αρι...
Απάντηση με παράθεση
  #138  
Παλιά 25-01-18, 21:45
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΔημήτρηςΤ Εμφάνιση μηνυμάτων
ξερω ποσο κανει αρτεμισια μου γιατι τυχαινει να πουλαω, το οτι μπηκε στον λογαριασμο επισημανα.οπως κ το 50αρικο αν της το παει αλλιως, τις βενζινες να πηγαινοερχεται.επισης γιατι 300 λιτρα σαμπ....εσυ το θεωρεις απαρετητο;;;;;γιατι 15αρι τζαμι που σχεδον διπλασιαζει την τιμη .μην βαλει 80 βαθος ,να βάλει 65 κ θα ειναι παλι με 12αριτζαμι αθανατο.επισης μου αρεσε το χωρις αποδειξη αλλα με εγγύηση.το ότι ξαναεβαλες στο τραπεζι το μεταχειρισμενο ,συμφωνω απολυτος.

Δημήτρη είπα κάτι λάθος ? Δεν ήθελα να προσβάλω κάποιον με την τιμη για το βινύλιο ούτε που ήξερα μέχρι το πρωί τι ακριβώς είναι ...
-------------------------
Ναι παιδιά συμφωνώ , η αλήθεια είναι οτι το ενυδρειο αυτο το προσπαθούμε αλλά τα παρατάμε κοντα 3 χρόνια . Το θέλω πολύ εάν μπορέσει το παιδί να κάνει μία διευκόλυνση είτε κοβοντας ενα πολυ μικρο ποσό είτε με πίστωση χρόνου ή αλλιως δόσεις πληρωμης τότε δεν έχω λόγο να μην τον εμπιστευτώ . Εξάλλου και η άλλη προσφορά που είχα ήταν κοντά λίγο πιο κάτω στα λεφτά χωρίς λάμπες και καπάκι . Τέλοςπάντων αύριο θα συνατηθούμμε με τον άνθρωπο και θα σας πω νέα ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας !!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Νικολέτα : 25-01-18 στις 21:45 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #139  
Παλιά 25-01-18, 21:50
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Να είσαι καλά βρε Νικόλ
Δεν σε κρίνει κανένας , κουβέντα κάνουμε όλοι μην αισθάνεσαι και ασχημα
Θα το ξαναπώ τα λεφτα δεν τα θεωρώ "ευκολα" νομίζω κανένας ! Μακαρι να μπορούσα να σε βοηθήσω αλλά εγω ενα 100λιτρο έχω κολλήσει μόνη και αυτό απο αναγκη
Δημήτρη το τρόμαξες το κορίτσι ....
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #140  
Παλιά 25-01-18, 22:01
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Artemisia Εμφάνιση μηνυμάτων
Να είσαι καλά βρε Νικόλ
Δεν σε κρίνει κανένας , κουβέντα κάνουμε όλοι μην αισθάνεσαι και ασχημα
Θα το ξαναπώ τα λεφτα δεν τα θεωρώ "ευκολα" νομίζω κανένας ! Μακαρι να μπορούσα να σε βοηθήσω αλλά εγω ενα 100λιτρο έχω κολλήσει μόνη και αυτό απο αναγκη
Δημήτρη το τρόμαξες το κορίτσι ....
Ευχαριστώ Αρτεμισία μου και όλους σας , αυριο θα σας πω τα νέα μακάρι να τα βρούμε και να αρχίσει η κατασκυεή γιατι θέλει και 1-1.5 μήνα για να αρχισει να λειτουργει !!!
Απάντηση με παράθεση
  #141  
Παλιά 25-01-18, 22:10
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Οχι βρε νικολετα τι λαθος να ειπες.κριμα που εισαι μακρια μόνο.
Απάντηση με παράθεση
  #142  
Παλιά 26-01-18, 12:11
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

εμενα μου φαινονται παρα πολλα.. αλλα δεν εχει σημασια τι μου φαινεται εμενα

Νικολετα υπαρχει και η λυση ενος εξωτερικου φιλτρου / κρεμαστου / sump πλατης , ενος χωριστου ενυδρειου (ας το πουμε ετσι) , οπου μια αντλια θα ναι μεσα στο κυριως ενυδρειο και θα στελνει νερο σε αυτο το φιλτρο.

το φιλτρο αυτο θα εχει τρυπα (ή 2 τρυπες αναλογα την δυναμη της αντλιας ) και μ εναν σωληνα θα επιστρεφει το νερο πισω στο ενυδρειο.

το φιλτρο αυτο θα πρεπει να ναι στο ιδιο υψος με το ενυδρειο (διπλα του δλδ) και πιο ψηλο, καμια 20ρια ποντους απο το κυριως ενυδρειο , ωστε να κανει υπερχειληση..

οι διαστασεις του θα γινουν οπως σε βολευει εσενα (το επιπλο δλδ) , αν μεγαλο πλατος η βαση, μπορει να "κρυφτει" και πισω απο το ενυδρειο
δες το σχημα..
σκεψου το κι αυτο
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  φιλτρο.jpg
Εμφανίσεις:  182
Μέγεθος:  25,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #143  
Παλιά 26-01-18, 13:47
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsala Εμφάνιση μηνυμάτων
εμενα μου φαινονται παρα πολλα.. αλλα δεν εχει σημασια τι μου φαινεται εμενα

Νικολετα υπαρχει και η λυση ενος εξωτερικου φιλτρου / κρεμαστου / sump πλατης , ενος χωριστου ενυδρειου (ας το πουμε ετσι) , οπου μια αντλια θα ναι μεσα στο κυριως ενυδρειο και θα στελνει νερο σε αυτο το φιλτρο.

το φιλτρο αυτο θα εχει τρυπα (ή 2 τρυπες αναλογα την δυναμη της αντλιας ) και μ εναν σωληνα θα επιστρεφει το νερο πισω στο ενυδρειο.

το φιλτρο αυτο θα πρεπει να ναι στο ιδιο υψος με το ενυδρειο (διπλα του δλδ) και πιο ψηλο, καμια 20ρια ποντους απο το κυριως ενυδρειο , ωστε να κανει υπερχειληση..

οι διαστασεις του θα γινουν οπως σε βολευει εσενα (το επιπλο δλδ) , αν μεγαλο πλατος η βαση, μπορει να "κρυφτει" και πισω απο το ενυδρειο
δες το σχημα..
σκεψου το κι αυτο
Ναι αλλά το ενυδρείο θα είναι ακριβώς στις διαστάσεις του επίπλου πολύ φραδύ και με μεγάλο μηκος και χαμηλο σχετικα υψος , οποτε το άλλο ενυδρειο - φιλτρο θα πρεπει να μπει πανω στο βασικο ενυδρειο και δεν θα φαινεται τόσο ωραιο δεν ξέρω... Δεν εχω ιδεα και πως θα γίνει μια τετοια κατασκευη οπως αυτη π λες ..
Απάντηση με παράθεση
  #144  
Παλιά 26-01-18, 23:57
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Τοτε μονο αν μπορεί να μπει/στηθει μια μικρή βαση, διπλα στην βαση του ενυδρείου στο ιδιο περιπου ύψος και να μπει δεξια, αριστερα, πισω... οπου βολευει.

Πανω στο κυρίως ενυδρείο, δεν μπαίνει.
Απάντηση με παράθεση
  #145  
Παλιά 14-02-18, 21:41
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Καλησπέρα σε όλους , μου λείψατε ολοι σόρρυ για την απουσία μου και που δεν είχατε νέα αλλά τρέχαμε με τους μηχανικους γιατί θέλαμε να ειμαστε 100% για ένα τέτοιο εγχείρημα κατασκευής μεγάλου ενυδρειου μόλις πήραμε και την 4η θετική γνώμη προχωρήσαμε κανονικά. Τα τζάμια θα είναι στο σαλόνι μου τρυπημένα και έτοιμα την άλλη βδομάδα και θα αρχίσει η κατασκευή . Το ενυδρείο μαζί με το έπιπλό του θα πατήσει πάνω σε μία τάβλα πλακάς θαλλάσης ή mdf μελαμίνη 2,90*1,25 περίπου διαστάσεις . Τί λέτε να επιλέξω από τα δύο ? Θα είναι 5cm πάχους για να κατανεμηθεί ακόμη καλύτερα το μεγάλο βάρος του ενυδρείου. Οι διαστάσεις του ενυδρειου θα είναι 2,06 * 0,81 * 0,60 . Και του σαμπ 1,20 * 0,50 * 0,50 .
Απάντηση με παράθεση
  #146  
Παλιά 15-02-18, 09:31
Το avatar του χρήστη WiSe
WiSe Ο χρήστης WiSe δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-09-2017
Περιοχή: Καλύβια Αττικής
Μηνύματα: 528
Προεπιλογή

Οχι mdf κατα τη γνωμη μου, αλλα οτι και να επιλεξεις περισσοτερη σημασια εχει ο σκελετος της βασης.
__________________
The aim of the wise is not to secure pleasure, but to avoid pain.

Aristotle
Απάντηση με παράθεση
  #147  
Παλιά 16-02-18, 20:23
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από WiSe Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι mdf κατα τη γνωμη μου, αλλα οτι και να επιλεξεις περισσοτερη σημασια εχει ο σκελετος της βασης.
Ναι μαλλον για πλακας θαλασσης θα παμε που ειναι και πιο οικονομικο και αντεχει στην υγρασια
Απάντηση με παράθεση
  #148  
Παλιά 17-02-18, 21:09
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Καλησπέρα σε όλους σήμερα ήρθανε τα τζάμια για το ενυδρείο το σαμπ θα έρθει έτοιμο . Πολύ βαρύ τζάμι το 15αρι και για τη βαση χρείαστηκαν 3 άτομα για να ερθει πανω . Ολα σιγα σιγα είναι έτοιμα να αρχίσουν !!!
Απάντηση με παράθεση
  #149  
Παλιά 17-02-18, 23:06
surtugal Ο χρήστης surtugal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-03-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Αυτά είναι!!! Με το καλό η κατασκευή και καλογέμιστο!!!
__________________
Χρήστος
Απάντηση με παράθεση
  #150  
Παλιά 18-02-18, 09:39
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

To ενυδρειάκι μας . Πώς σας φαίνεται κάπως μικρό μου φαίνεται χαχαχαχα ..


1. http://prntscr.com/igbg4t

2. http://prntscr.com/igbg9y





Υ.Γ. Φυσικά δεν ήρθαν ακομή κόντρες και όλα τα σχετικά ενίσχυσης . Όπως ούτε και το σαμπ το οποιο θα μου το φέρει έτοιμο ο τεχνικός .
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Εξωτερικό φίλτρο chemicalgoo Φίλτρανση 2 07-09-12 19:08
Εξωτερικό φίλτρο?? anastapalios Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 07-02-11 17:41
DIY Εξωτερικό Φίλτρο mikeaegina DIY . Φτιάχτο μόνος σου 8 04-11-05 17:58

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09892 seconds with 14 queries