Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-10-05, 19:35
Το avatar του χρήστη DJK
DJK Ο χρήστης DJK δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-06-2005
Περιοχή: Νέο Ψυχικό
Μηνύματα: 196
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην DJK
Προεπιλογή TetraAqua Aquasafe ...???

Πριν από περίπου 2 μήνες είχα ανοίξει ένα thread για το Juwel Vision 180 που ήθελα να αγοράσω από το Aquaristic.net. Άργησα τελικά να κάνω την παραγγελία, έκανε και 1 μήνα το Aquaristic.net να τα στείλει, κάποια στιγμή έφτασαν. Σε εκείνο το thread o φίλος George είχε γράψει να πάρω και άλλο αντιχλώριο γιατί το δικό μου μπουκάλι Aquasafe των 250ml δεν θα ήταν αρκετό. Μου έκανε εντύπωση αυτό που είπε αλλά τον άκουσα και πήρα άλλο ένα των 500ml.
Έχω και τα δύο μπροστά μου και τα συγκρίνω και βλέπω ότι κάτι δεν πάει καλά, και να εξηγηθώ:

Μπουκάλι #1. 250 ml Αγορασμένο από Αμερική περίπου 6euro. Περιεχόμενο διαφανές. 5ml για κάθε 10 γαλόνια (38 λίτρα). Συγκεκριμένα στο τέλος γράφει "treats 500 Gallons/1893 liters"

Μπουκάλι #2. 500ml Αγορασμένο από Γερμανία 7,28euro. Περιεχόμενο πράσινο. 5ml για κάθε 10 λίτρα. Το μεγάλο μπουκάλι δηλαδή είναι για μόνο 1000 λίτρα!!!

Είμαι αρκετά μπερδεμένος, αν κάποιος ξέρει τίποτα για αυτό το θέμα ας μου πει και εμένα που νοιώθω ότι μας κοροϊδεύουν. Έχω στείλει mail στην Tetra Γερμανίας και Αμερικής και περιμένω απάντηση σχετικά με τις διαφορές και γιατί αυτές υπάρχουν. Θα γράψω εδώ τις απαντήσεις τους.

Ελπίζω να μην σας κούρασα πολύ με την "έκθεσή" μου,
Δημήτρης

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DJK : 15-10-05 στις 19:38
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-10-05, 21:05
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

μπορει να προκειται για λα8ος μεταφρασης
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-10-05, 21:45
Το avatar του χρήστη DJK
DJK Ο χρήστης DJK δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-06-2005
Περιοχή: Νέο Ψυχικό
Μηνύματα: 196
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην DJK
Προεπιλογή

Από τα Αγγλικά στα Γερμανικά ή το ανάποδο; Ποιο είναι το σωστό;

Το χρώμα είναι σίγουρα διαφορετικό, το αμερικάνικο είναι εντελώς διαφανές και το γερμανικό σκούρο πράσινο.

Δεν μοιάζει με λάθος πάντως. Στο Αμερικάνικο μπουκάλι γράφει 2 φορές στις οδηγίες 5ml/10 Gallons (38lt) και στο τέλος γράφει σαφώς ότι είναι για "500 GALLONS/1893 LITERS". Στο γερμανικό site που βρήκα αγγλικό manual γράφει 5ml/10lt. Η διαφορά είναι σχεδόν *4 αρκετή δηλαδή για να σκοτώσει τα ψάρια. Η μόνη "λογική" εξήγηση είναι ότι στην Αμερική πιθανώς να βάζουν λιγότερο χλώριο στο νερό. ¶ραγε για την Ελλάδα ποια είναι η σωστή αναλογία για κάθε πόλη;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-10-05, 23:39
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Της sera πάντως το ανάλογο προϊόν λέει 5ml για κάθε 20 λίτρα νερό και επιπλέον έχει αγχολυτική επίδραση στα ψάρια το πυκνό διάλυμα, δεν τα σκοτώνει σίγουρα. Της tetra τώρα δεν ξέρω αν έχει έπ’ ακριβώς ίδιες ιδιότητες αλλά και οι δύο τιμές μου κάνουν υπερβολικές. Το αμερικάνικο πολύ λίγο και το ευρωπαϊκό, που έχω και εγώ, 5ml/10 λίτρα μου κάνει πολύ. Ότι σε φωτίσει από κει και πέρα...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-10-05, 00:17
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Δεν μπορεις να κρινεις απο αλλα προιοντα, το Prime εχει 1μλ/40λιτρα, το σωστο ειναι αυτο που εκανε, να επικοινωνησει με τους κατασκευαστες.
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-10-05, 00:26
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Μην κανουμε συγκρισεις - και της Aquarium Pharm εχει μια σταγονα για 100 λιτρα η κατι παρομοιο.
Επειδη η τετρα ειναι τεραστια εταιρεια, δεν αποκλειεται να φτιαχνουν αλλο προιον στην Αμερικη κι αλλο στην Ευρωπη.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-10-05, 00:33
Misa Ο χρήστης Misa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-12-2004
Περιοχή: Maroussi
Μηνύματα: 31
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Misa
Προεπιλογή

Ρίξε μια ματιά μήπως το πιο συμπυκνωμένο (US) είναι προϊόν που απευθύνεται σε λίμνες και όχι σε ενυδρεία. Έχει συμβεί αυτό στην επαγγελματική συσκευασία του Melafix της Aquarium Pharmaceuticals όπου το συνηθισμένο είναι 5ml/40lit ενώ το επαγγελματικό (το οποίο κάπου γράφει pond) είναι 5ml/190lit και είναι πιο πρασινωπό.
__________________
Κανείς δεν είναι τέλος ...τελείως ...τέλεος ...τέλειος ντε!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-10-05, 00:52
Το avatar του χρήστη DJK
DJK Ο χρήστης DJK δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-06-2005
Περιοχή: Νέο Ψυχικό
Μηνύματα: 196
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην DJK
Προεπιλογή

Περιμένω από Δευτέρα την απάντησή τους. Καί τα δύο προϊόντα είναι για ενυδρεία και υπάρχουν στα sites της Tetra (www.tetra.de και www.tetra-fish.com). Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Όπως το προϊόν της Sera έτσι και το Aquasafe γράφει ότι προφυλάσσει από πληγές και ασθένειες και μειώνει το άγχος.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DJK : 16-10-05 στις 00:54
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-10-05, 19:36
Το avatar του χρήστη DJK
DJK Ο χρήστης DJK δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-06-2005
Περιοχή: Νέο Ψυχικό
Μηνύματα: 196
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην DJK
Exclamation

Ήμουνα για λίγες μέρες μακριά από τον υπολογιστή οπότε και άργησα να δω τα mail μου. Μου ήρθαν οι απαντήσεις από Γερμανούς και Αμερικάνους. Οι Αμερικάνοι έγραψαν "βλακείες" οι Γερμανοί ήταν πιο ψαγμένοι:

Dear Dimitris, Thank you very much for you e-mail. The German AquaSafe does not bind chloramine but chlorine and also offers other benefits for the aquarium as mentioned in the product description on the packaging. As the water conditions in the US are different from the German ones the US AquaSafe binds chloramine and the product formula is therefore slightly different. It depends on the water conditions in Greece which product is more suitable for your aquarium. If you have to bind chloramine you should use the US version. If not, we would recommend to use the German AquaSafe. We hope to have been of assistance to you. Kind regards, The Tetra Team www.tetra.net

Έτσι για το τυπικό παραθέτω και την απάντηση των Αμερικάνων στην ίδια ερώτηση:

Hello, The formulas are different. In the US the Yellow bottle is for aquarium use and the Green is for pond use. They have a different formulation. If you have an aquarium use the yellow bottle. Best regards, US Tetra Consumer Relations

Τελικά αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι αν το Αμερικάνικο προϊόν που έχω είναι κατάλληλο σαν αντιχλώριο και αν μπορώ να το χρησιμοποιήσω ή αν πρέπει να το πετάξω.. ή να το χρησιμοποιώ σαν συμπληρωματικό σε μικρή δόση.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-10-05, 20:18
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Μια χαρα ειναι, και καταλληλοτερο του γερμανικου.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 20-10-05, 21:24
George-A Ο χρήστης George-A δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: MN, USA
Μηνύματα: 512
Προεπιλογή

Μια χαρά ειναι το 'US version' σε όλες τις περιπτώσεις, αλλά το θέμα είναι ότι τελικά χλωραμίνες βάζουν μόνο στα αμερικάνικα νερά;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 20-10-05, 21:28
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Οχι βεβαια..
Στην ΑΘηνα τουλαχιστον βαζουν χλωραμινη κανονικα και με το νομο..
Οσο για το αν ειναι καλυτερη η us version.. κατι με σπιτια και πλακωματα μου ρχονται στο μυαλο..

only joking.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05388 seconds with 12 queries