Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 01-02-15, 23:06
babis100nx Ο χρήστης babis100nx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-08-2010
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 305
Προεπιλογή ψαροσύνθεση στα 182λ και αλλα..

Καλησπέρα παιδια μου εδωσαν ενα ενυδριο περιπου στα 185λιτρα.η κατασκευή ειναι diy και σκεύτομαι να το στήσω και να αδειάσω το 100λ που εχω ζωοτοκα γαρίδες και εναν πλεκο...οι ερωτησεις μου ειναι οι εξης και θα τις αριθμισω για να μπορειτε να μου απαντατε καλύτερα γιατι είναι μπολικες.
1)Πως θα τσεκαρω σωστα οτι το ενυδρειο δεν χανει απο πουθενα..δηλαδη να το γεμισω μια φορα και να τ αφησω 2-3 μερες να δω αν ειναι οκ?επειδη ειναι diy εχω καποια ερωτηματικα επειδη μου το χαρισε γνωστος μου ο οποιος μου ειπε οτι το ετρεχε κανονικα για αρκετα χρονια...Απλα θελω να κανω ελενχο πριν βαλω ψαρακια.
2)Το ενυδρείο δεν εχει καπακι και οι διαστασεις του μηκους του ειναι περιεργεσ ειναι 90cm και απο οτι βλεπω στο εμποριο οτι κυκλοφορει ειναι στα 80cm να φτίαξω μονος μου?ή να παω σε κατι ετοιμο και αν ειναι να παω σε κατι ετοιμο παρακαλω να μου δωσετε λινκ..
3)Σκεύτομαι να βαλω μεσα σκαλαρια.το μονο ψαρι που θα κρατησω ειναι ο πλεκο ο οποιος ειναι σχεδον 3μιση χρονων και λογω τον λιγο λιτρων που είχα δεν εχει παρει το σωστο μεγεθος λοιπον τωρα ωρα να απολαυσει τα διπλασια λιτρα σχεδον.
4)Απο φυτα σκεύτομαι να κρατήσω μονο κερατόφυλο και ανουμπίες τι αλλα φυτα να βάλω*δεν εχω co2 μονο diy χρησιμοποιω καποιες φορες οχι συστηματικα.
5)Χαλίκι ή αμμο?
6)Υποστρωμα ή οχι?
και αν ναι ποσο θα χρειαστω για ενα ενυδρειο 90*45*45?
7)700lt/h για 150 λιτρα της eihem φιλραρισμα εσωτερικο φιλτρο αν κρατησω χαμηλη ψαροσυνθεση θα μου καλυπτει αυτα τα 30 λιτρα διαφορα?
Θα μπορεσω να γλυτωσω να μην μπουν λαθροεπιβατες απο το παλιο στο νεο ενυδρειο μεσων των φυτων?και αν ναι πως.
Ευχαριστω πολυ τωρα αν μου ερθει κατι αλλο θα σας ρωτησω!
__________________
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νέα ψαροσύνθεση. Michalis... Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 6 12-02-14 19:16
Ψαροσύνθεση 120 λτ nireas Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 4 03-10-13 16:56
Νέο 60χ35χ40 - Ψαροσύνθεση Stergios90 Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 5 09-05-13 09:46
ψαροσύνθεση ανδρεα Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 14 16-04-13 20:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:49.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04686 seconds with 14 queries