Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 13-02-13, 22:46
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Παράθεση:
αλλα συνηθως απο οσο γνωριζω μεγαλωνουν με βαση το μεγεθος του ενυδρειου ετσι δεν ειναι?
ναι παθαινουν νανισμο το οποιο δεν ειναι φυσιολογικο και εξασθενειται σταδιακα το ανοσοποιητικο τους....
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 13-02-13, 22:46
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ALEXANDROS OSCAR Εμφάνιση μηνυμάτων
οκ παω πασο.
αλλα συνηθως απο οσο γνωριζω μεγαλωνουν με βαση το μεγεθος του ενυδρειου ετσι δεν ειναι?
δεν τα πηρα μεγαλα..εκει μεγαλωσαν και δεν υπηρξε καποια μεταβολη!
λαθος αποψη εχω?
Ισχύει
Αν θες διάβασε αυτό
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....E9%F3%EC%FC%F2
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 13-02-13, 22:47
ALEXANDROS OSCAR Ο χρήστης ALEXANDROS OSCAR δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2013
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

σε ευχαριστω ηταν πολυ χρησιμο!!!
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 13-02-13, 22:47
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ALEXANDROS OSCAR Εμφάνιση μηνυμάτων
χαιρομαι! αν και θεωρω υπερβολη καπως τα 210 λιτρα για ενα μονο οσκαρ..αλλα αυτο ειναι και λιγο αποψη!

επανηλθαν αλλα μου καθονται πολυ στο βυθο και συνοστιζονται μεταξυ τους και μου κανει εντυπωση!
είσαι ο μόνος που μου το λες. τα ξένα σάιτ αναφέρουν γύρω στα 75γαλλόνια το ένα (δηλ.280λ), 100γαλ.τα δύο (δηλ.390λ). τώρα ο δικός μου είναι 30εκ και τον βλέπω καλά. βέβαια ο εχθρός του καλού είναι το καλύτερο αλλά προς το παρόν δεν μπορώ να του το παρέχω.
παρακολούθησέ τα, πάντως όταν είναι ομάδα λειτουργούν διαφορετικά από τα μεμονομένα, γιατί υπάρχει η αλληλεπίδραση. ελπίζω να πάνε όλα καλά, είναι ψάρια που ζουν πολύ και ευτυχώς είναι ανθεκτικά. έχεις καθόλου φυτά μέσα ή μπα?
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 13-02-13, 22:55
ALEXANDROS OSCAR Ο χρήστης ALEXANDROS OSCAR δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2013
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

οχι τιποτα ευτυχως.
αλωστε ζουνε τρελα αρμονικα....οταν ηταν μικρα ειχαμε εντασεις...
τι να πω θα τα αφησω να δω πως θα συνεχισουν!!!!
ευχαριστω πολυ παντως.
-------------------------
ολος περιεργως δεν εχω καθολου τσακωμους μεταξυ τους παροτι ειναι 3 ηδη...2 tiger ενα albino και 2 παραλαγη του tiger
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
είσαι ο μόνος που μου το λες. τα ξένα σάιτ αναφέρουν γύρω στα 75γαλλόνια το ένα (δηλ.280λ), 100γαλ.τα δύο (δηλ.390λ). τώρα ο δικός μου είναι 30εκ και τον βλέπω καλά. βέβαια ο εχθρός του καλού είναι το καλύτερο αλλά προς το παρόν δεν μπορώ να του το παρέχω.
παρακολούθησέ τα, πάντως όταν είναι ομάδα λειτουργούν διαφορετικά από τα μεμονομένα, γιατί υπάρχει η αλληλεπίδραση. ελπίζω να πάνε όλα καλά, είναι ψάρια που ζουν πολύ και ευτυχώς είναι ανθεκτικά. έχεις καθόλου φυτά μέσα ή μπα?

εχεις ενα δικιο αλλα ειχα πιο παλια 2 οσκαρ σε 200 ενυδρειο και ζησανε 6 χρονια και με δυσκολες συνθηκες...και φαντασου οτι μετα τα εδωσα γιατι επρεπε να φυγω. ημουν φοιτητης.

εχω φυτα ...συνθετικα εννοειται...
τα αληθηνα εζησαν μονο 2 μερες...χεχεχεχεχεχεχε
κυριως βραχια και ενα αεροπλανο ναυαγιο στο οποιο μπαινουν..απορω πως χωρανε!!!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ALEXANDROS OSCAR : 13-02-13 στις 22:55 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 13-02-13, 22:57
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

πάντως το ποστ για τον νανισμό αναφέρει οτι τα όσκαρ δεν περιλαμβάνονται σ αυτά που παθαίνουν νανισμό λόγω έλλειψης χώρου. τώρα τι άλλα θέματα μπορεί να προκύψουν από αυτό και τι λέμε μικρό χώρο, εφ όσον όλοι ενδιαφερόμαστε για το καλό των ζώων μας, το συζητάμε.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 13-02-13, 23:01
dimost Ο χρήστης dimost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2011
Περιοχή: λαμια
Μηνύματα: 489
Προεπιλογή

https://www.youtube.com/watch?v=VTHuUjmkF58
και φυτα μπαινουν αρκει να υπαρχει χωρος
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 13-02-13, 23:03
ALEXANDROS OSCAR Ο χρήστης ALEXANDROS OSCAR δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2013
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
πάντως το ποστ για τον νανισμό αναφέρει οτι τα όσκαρ δεν περιλαμβάνονται σ αυτά που παθαίνουν νανισμό λόγω έλλειψης χώρου. τώρα τι άλλα θέματα μπορεί να προκύψουν από αυτό και τι λέμε μικρό χώρο, εφ όσον όλοι ενδιαφερόμαστε για το καλό των ζώων μας, το συζητάμε.

δεν νομιζω οτι ισχυει ο νανισμος στα οσκαρ...
αυτα μεγαλωνουν σαν τρελα....
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 13-02-13, 23:09
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimost Εμφάνιση μηνυμάτων
https://www.youtube.com/watch?v=VTHuUjmkF58
και φυτα μπαινουν αρκει να υπαρχει χωρος
δικά σου είναι αυτά? πολύ όμορφα και το ενυδρείο επίσης. τέτοιος τιγρέ είναι κι εμένα.
κοίτα ο δικός μου είναι στυλ "τσαμπουκά" του έχω μια μεγάλη κοτρώνα που όταν ήταν μικρός καμμιά φορά κρυβόταν πίσω της και ένα ξύλο μοπάνι που τώρα έχω αρχίσει να σκέφτομαι πως είναι πολύ ελαφρύ γι αυτόν γιατί το κάνει βόλτα στο ενυδρείο και φοβάμαι μην κάνει καμμιά ζημιά στα τζάμια. έχει χαλάσει τον θερμαντήρα του, κουνάει τις άκρες από τα φίλτρα και όταν τρώει γεμίζει νερά τον τόπο. ούτε σκέψη για φυτά, α ούτε ανέχεται φως στο ενυδρείο, μόνο του δωματίου.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 13-02-13, 23:14
ALEXANDROS OSCAR Ο χρήστης ALEXANDROS OSCAR δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2013
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

εχω και εγω αρκετα φυτα!
δημο δουλευεις σε πετ???
-------------------------
σοβαρα???
πρεπει να δεις τα δικα μου...
λες και ειναι οικογενεια...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ALEXANDROS OSCAR : 13-02-13 στις 23:14 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 13-02-13, 23:19
dimost Ο χρήστης dimost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2011
Περιοχή: λαμια
Μηνύματα: 489
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
δικά σου είναι αυτά? πολύ όμορφα και το ενυδρείο επίσης. τέτοιος τιγρέ είναι κι εμένα.
κοίτα ο δικός μου είναι στυλ "τσαμπουκά" του έχω μια μεγάλη κοτρώνα που όταν ήταν μικρός καμμιά φορά κρυβόταν πίσω της και ένα ξύλο μοπάνι που τώρα έχω αρχίσει να σκέφτομαι πως είναι πολύ ελαφρύ γι αυτόν γιατί το κάνει βόλτα στο ενυδρείο και φοβάμαι μην κάνει καμμιά ζημιά στα τζάμια. έχει χαλάσει τον θερμαντήρα του, κουνάει τις άκρες από τα φίλτρα και όταν τρώει γεμίζει νερά τον τόπο. ούτε σκέψη για φυτά, α ούτε ανέχεται φως στο ενυδρείο, μόνο του δωματίου.
ναι τα δικα μου ειναι
κοιτα οτι κανουν ζημιες κανουν αλλα αμα τα δεσεις καλα τα φυτα και εχεις και ορεξη να τακτοποιεις το ενυδρειο μπορει και να ζησουν τα φυτα
εγω εκτος απο της ανουμπιες εχω μεσα και κρυπτοκορινες και κανα δυο αλλα φυτα
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
δικά σου είναι αυτά? πολύ όμορφα και το ενυδρείο επίσης. τέτοιος τιγρέ είναι κι εμένα.
κοίτα ο δικός μου είναι στυλ "τσαμπουκά" του έχω μια μεγάλη κοτρώνα που όταν ήταν μικρός καμμιά φορά κρυβόταν πίσω της και ένα ξύλο μοπάνι που τώρα έχω αρχίσει να σκέφτομαι πως είναι πολύ ελαφρύ γι αυτόν γιατί το κάνει βόλτα στο ενυδρείο και φοβάμαι μην κάνει καμμιά ζημιά στα τζάμια. έχει χαλάσει τον θερμαντήρα του, κουνάει τις άκρες από τα φίλτρα και όταν τρώει γεμίζει νερά τον τόπο. ούτε σκέψη για φυτά, α ούτε ανέχεται φως στο ενυδρείο, μόνο του δωματίου.
ναι τα δικα μου ειναι
κοιτα οτι κανουν ζημιες κανουν αλλα αμα τα δεσεις καλα τα φυτα και εχεις και ορεξη να τακτοποιεις το ενυδρειο μπορει και να ζησουν τα φυτα
εγω εκτος απο της ανουμπιες εχω μεσα και κρυπτοκορινες και κανα δυο αλλα φυτα
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ALEXANDROS OSCAR Εμφάνιση μηνυμάτων
εχω και εγω αρκετα φυτα!
δημο δουλευεις σε πετ???
-------------------------
σοβαρα???
πρεπει να δεις τα δικα μου...
λες και ειναι οικογενεια...
οχι δεν δουλευω σε pet
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimost : 13-02-13 στις 23:19 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 13-02-13, 23:28
ALEXANDROS OSCAR Ο χρήστης ALEXANDROS OSCAR δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2013
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

τι να σου πω... εμενα παλι αλλο ψαρι δεν εζησε.....
-------------------------
τα δε φυτα τα κοβουν ακομα και τα πλαστικα!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ALEXANDROS OSCAR Εμφάνιση μηνυμάτων
τι να σου πω... εμενα παλι αλλο ψαρι δεν εζησε.....
-------------------------
τα δε φυτα τα κοβουν ακομα και τα πλαστικα!


ευχαριστώ πολυ ολουσ σας!
καλο βραδυ να εχετε!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ALEXANDROS OSCAR : 13-02-13 στις 23:28 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 13-02-13, 23:37
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
πάντως το ποστ για τον νανισμό αναφέρει οτι τα όσκαρ δεν περιλαμβάνονται σ αυτά που παθαίνουν νανισμό λόγω έλλειψης χώρου. τώρα τι άλλα θέματα μπορεί να προκύψουν από αυτό και τι λέμε μικρό χώρο, εφ όσον όλοι ενδιαφερόμαστε για το καλό των ζώων μας, το συζητάμε.
και τα oscar παθαινουν νανισμο οπως ολα τα ψαρια η διαφορα τους ειναι οτι σε αντιθεση με ολα τα αλλα ψαρια μεγαλωνει μονο το σωμα του ψαριου κανονικα αλλα το κεφαλι παραμενει μικρο (δεν αναπτυσετε) το εχω δει με τα ματια σε ενα τυπο να τον χαρακτηρησω με επιεικια που ειχε ενα oscar σε 60λτ το σωμα του ψαριου δε χωραγε εννοειτε να στριψει μεσα στο ενυδρειο το κεφαλι του ομως ηταν οσο 1 χρονων πολυ λυπηρο θεαμα τελειος απαραδεκτος ο τυπος.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ασθενειες Φυτών ZEIN Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 45 18-02-13 01:56
ασθενειες δισκων akis.orestiada Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 8 01-09-10 10:59
Ασθενειες κοραλιων BLACK EAGLE.. Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού 2 26-03-08 08:56
Βιβλίο για ασθενειες ψαριων... imichal Βιβλιογραφία Γλυκού Νερού 2 01-02-08 00:31
FAO (ασθενειες) Christina Ιστοσελίδες στο Internet 0 06-10-07 00:33

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05639 seconds with 13 queries