Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 20-05-12, 19:14
orbion Ο χρήστης orbion δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2012
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή

δεν θέλω neon μικρά δεν με παίρνει από χώρο μονο αυγά να κάνουν μου φτάνει ram θα ήθελα

στο video φαίνεται η επιθετικότητα για αυτό τι έχεις να πεις?? εμενα μου μοιάζει σαν να προστατεύει την θηλυκιά δεν ξέρω

το ψάρι ήταν cory panda

τώρα με έβαλες σε υποψίες πως θα καταλάβω αν είναι χαλκός?? αυτό δεν το έχω ψάξει πάντως από εκεί που τις πήρα μου έδειξαν 4 είδη και μου είπαν πως αυτές δίνουμε σε "ενυδριαδες" lol μετά έκανα το test στο σπίτι και ήταν ok αφρίζανε


τα neon συνεχίζουν και μπαινοβγαίνουν *στα φυτά ακόμα δυο δυο .. που και που ένα απότομο κυνήγημα σε όποιο πλησιάζει. δεν κινούνται στο φως έχω ανάψει μονο την nature που βαράει στο μισό ενυδρείο τις προηγούμενες μέρες κινούνταν σχεδόν παντού ύποπτο..
μετρήσεις τωρα
ph 6,9-7
kh 6
gh 4
nh4/nh3 0
no2 0
po4 0

όσο για το θάνατο του panda από την στιγμή που έχω bba σημαίνει ότι υπάρχει έλλειψη σε co2 άρα δεν πέθανε από co2
αλλα και ο πινακας ph-kh μαρτυρα ότι είμαι φυσιολογικός σε co2

ακόμη αν είχε πρόβλημα το ενυδρείο από υπερβολικό co2 κάποιο ψάρι θα ανέβαινε στην επιφάνεια για οξυγόνο δεν το έχει κάνει κανένα ως τώρα

ούτε σε υπερβολική δόση excel μπορούμε να το αποδώσουμε γιατί βάζω 1,5 ml κάθε 2 ημερες αλλα και οι αμάνο θα την είχαν ακούσει πρώτα από το excel και τα σαλιγκάρια δολοφόνοι που το ψόφιο πάντα το τίμησαν ιδιαιτερα (δεν αφήσανε τίποτα μια φλούδα έβγαλα και τα νιτρικά ούτε που ανεβήκανε)
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
νεον επιθετηκα το ακουσαμε και αυτο

φιλε δεν πιστεύεις ότι τις παίζουν μεταξύ τους?
χωρίς να κάνουν πληγές ούτε κομμένες ουρές..
απλά κυνηγητό σου φαίνεται περίεργο? δεν μου έχεις πει ακόμα που μπορεί να ευθύνεται.. εγώ το στηρίζω η σε αναπαραγωγή η σε "ιχθιοφορτηση" που δεν παίζει

δεν είναι δυνατόν να παίζουν ξύλο μεταξύ τους μονο. θα την πέφταν και σε άλλο ψάρι οποιο πλησίαζε η αμάνο

σας έδειξα video αλλα έτσι είναι όταν κάτι είναι δύσκολο να συμβεί αν δεν το έχεις ζήσει δύσκολα θα σου πουν τα forum και οι petshopades

κλασικά από την αρχή test,χωρός,είδος ψαριών έχω βαρεθεί να τα λέω καμια ουσιαστική απάντηση... μόλις τους τα λες συνήθως η αλλάζει η κουβέντα η δεν παίρνεις απάντηση γιατί απλά ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ η θα ακούσεις κάτι άλλο που δεν ταιριάζει στα δικά σου δεδομένα (κοινώς κοτσάνες)

αλλα thnx
harris samos
προσπαθείς να με βοηθήσεις
"παροολα" αυτά μπορείς να αφήσεις την ειρωνεία για τα μεγάλα post μου και το κυνηγητό που πέφτει με τα neon μου θα ήσουν κομπλέ

το ότι το άκουσες και αυτό δεν σημαίνει ότι δεν συμβαίνει η ότι έχεις περισσότερες γνώσεις για το συγκεκριμένο είδος έτσι δεν μπορείς να το κοροϊδέψεις...

φυσικά κανεις δεν μπορεί να σε βοηθήσει παρα μονο εσύ που έχεις απόλυτη γνώση για το ενυδρείο σου

p.x. σου σύνδεσα το co2 με τις αμάνο που θα κάνανε κωλοτούμπες αν ήταν υπερβολικό τα σαλιγκάρια αλλα και η bba δεν θα είχε εμφανιστεί..

όλα αυτά δεν έχω την απαίτηση να τα γνωρίζεις.
μπορείς όμως απλά εάν γνωρίζεις να μου πεις τους λόγους που είναι επιθετικά χωρίς ειρωνείες
και μετά θα βγάλω τα συμπεράσματα μου εγώ γιατί αδιάβαστος δεν είμαι..
θα με χαρακτήριζα άπειρο γιατί δεν μου έχει ξανά συμβεί

υ.γ. την γλίτωσα με το βρακί από τους διαχειριστές γιατί ξέφυγα από το θέμα.επέστρεψα ξανά στο θέμα μονο που είχα πιο σκληρή γλώσσα.. λέτε να την γλυτώσω και τώρα η θα το κλειδώσουν το θέμα??

το στάνταρ
αν ήμουν γνωστός κάποιου εδώ μέσα η απαντήσεις και το γλύψιμο θα πέφταν βροχή επίσης και αν ήμουν παλιός στο forum δεν θα είχα αμφιβολίες για το κλείδωμα lol αυτό ισχύει σε όλα τα forum το έχω δει και εδώ μέσα.

ε ρε κόμπλεξ σε όλα τα hobby.. αλλα και σε όλη την ελλάδα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη orbion : 20-05-12 στις 19:14 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 20-05-12, 20:21
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παιζουν ξυλο και τα tetras.
Φυσικα, οπως το εγραψες, οχι με σοβαρες επιπτωσεις.
Το κανουν για λογους ιεραρχιας (οπως ολα τα κοπαδοψαρα) και για να κερδισουν καποια θηλυκια.
Συνηθως οταν ειναι μεγαλη η ομαδα, η επιθετικοτητα σπαει.
Ποσα ατομα ειναι?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 20-05-12, 20:39
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Το στανταρ ειναι οτι δεν καταλαβαινω τι προβλημα(τα) εχεις ...
Αν ειναι προβλημα η επιθετικοτητα στα νεον ... τοτε δεν εχεις προβλημα!
Η bba μπορει να υπαρχει ακομα και αν εχεις φουλ CO2 απλα το επιπλεον CO2 το εκμεταλευονται τα φυτα και "πολεμουν" τις αλγες ... τα φυτα ομως χρειαζονται εκτος απο CO2 και αλλα πραγματα ωστε να αναπτυχθουν ακομα πιο γρηγορα!
Αναλογα με τα φυτα CO2-φως-λιπανση παιζουν μεγαλο ρολο και αυξανοντας μονο το 1 απο τα 3 μπορει να μην εχει ευεργετικό αποτελεσμα σε αυτα!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 20-05-12, 21:17
orbion Ο χρήστης orbion δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2012
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιζουν ξυλο και τα tetras.
Ποσα ατομα ειναι?


ευχαριστώ για τις απαντήσεις έχω πολλές απορίες και προβλήματα

τα neon είναι 10 και τα 3 έχουν φουσκωμένη κοιλια εδώ και ένα μηνα πλέον όσο περνάνε οι ημερες βλέπω πως όλο μεγαλώνει την τελευταία εβδομάδα παίζουν κυνηγητό αυτά που δεν έχουν φουσκωμένη κοιλια

όσο για την bba δεν μπορώ να βρω την ριζα του προβλήματος όσο και να προσπαθώ με "μεμετρισεις" έχετε ιδέα τι άλλο μπορώ να κάνω?

τα ram μου δεν τα βρίσκουν μεταξύ τους η "ραμιρεζα" όταν την βλέπει να σκαλίζει άμμο φυτά ο αρσενικός την κυνηγάει δεν ξέρω γιατί.

τα demasoni θέλουν αεραντλία?

είχα και ένα θάνατο κόρη πάντα που δεν γνωρίζω γιατί πέθανε αφού οι τιμές είναι φυσιολογικές σε όλα.

αν μπορείτε να με βοηθήσετε με αυτά τα θέματα θα ήμουν υπόχρεος γιατί έχετε εμπειρία χρόνων


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Το στανταρ ειναι οτι δεν καταλαβαινω τι προβλημα(τα) εχεις ...
η αλήθεια είναι ότι δεν έπαιρνα απάντηση στα ερωτήματα μου και κάθε φορα έγραφα κάτι παραπάνω από αυτά που παρατηρώ καθημερινά ένα ενυδρείο εξελίσσεται σε καθημερινή βάση για αυτό μπλέχτηκα και εγώ και εσείς.. ζητω συγγνώμη
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 20-05-12, 21:28
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

αληθεια πηστευεις οτι σε ηρωνεβομε ?????

μαλλον κανεις λαθος ολα τα ψαρια της πεζουνε οπως λες απλα νε νεον δεν θα εχεις το ιδιο προβλημα οσο μια ποιο αγρια κυχληδα ασ πουμε τα νεον ισα ισα κυνηγιουντε λογικο να υπαρχει ιεραρχεια

οσο για τα ποστ καντα οσο μεγαλα θες φιλε μου εγω σου ειπα να τα μικρινης για να μη μιλας μονος σου και να σου απαντανε σε αυτα που ρωτας

τωρα τις τιμες σου δεν της λες τελειες ιδικα για νεον

ph 6,9-7
kh 6
gh 4
nh4/nh3 0
no2 0
po4 0



λειπουν τα no3 ειναι πολυ συμαντικα θα μας δειξουν πολλα

το στάνταρ
αν ήμουν γνωστός κάποιου εδώ μέσα η απαντήσεις και το γλύψιμο θα πέφταν βροχή επίσης και αν ήμουν παλιός στο forum δεν θα είχα αμφιβολίες για το κλείδωμα lol αυτό ισχύει σε όλα τα forum το έχω δει και εδώ μέσα.

ε ρε κόμπλεξ σε όλα τα hobby.. αλλα και σε όλη την ελλάδα


οσο για αυτο δε το σχολιαζω καν σαν να μην το ειπες δεν υσχηει κατι τετειο εδω μεσα εδω σου απαντανε αμα ξερουν αλλα με τοσο μεγαλα ποστ μεχρι να το διαβασουν ξεχνανε τη ρωταγες ειναι απλο


τσακονοντε για την ιεραρχεια απλο ειναι κοπαδοψαρα οσο περισοτερα τοσο μεγαλητερη ασφαλια νιοθουν και λιγοτερη επιθετηκοτητα και στρες βεβαια τους νεους χομπιστες τους ξεγελαει το μικρο μεγεθος τους και τα βαζουν σε μικρα ενυδρεια και αυτο ειναι λαθος
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 20-05-12, 21:52
orbion Ο χρήστης orbion δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2012
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή

ευχαριστώ ναι έτσι όπως τα γραφεις έχεις δίκιο πλέον δεν θα δίνω σημασία στο κυνηγητό

συγγνώμη αν σε παρεξήγησα αλλα μου έδωσες το δικαίωμα..

nh3/nh4 είναι ένα test και περνώ 0
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 20-05-12, 22:08
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Προφανως (αν δεν ειναι καμια ασθενεια) εχεις 3 θηλυκα και 7 αρσενικα τα οποια μαλωνουν ποιο θα τις παρει.

Τα ραμ δεν σημαινει οτι θα γινουν απαραιτητα "αγαπητο" ζευγαρι αν βαλουμε στο ενυδρειο ενα αρσενικο και ενα θηλυκο.
Δωσε τους λιγο καιρο μπορει να τα βρουν.
Αν βλεπεις σκληρες μαχες και ασχημα σημαδια συμπεριφορας , χωρισε τα και δοκιμασε με αλλο ταιρι.

Για τα demasoni ανοιξε ξεχωριστο θεμα στην κατηγορια αφρικανικων (χωρις ποστ σεντονια , καλο συντακτικο και καθαρη κατανοητη εκφραση με ροη)

Το cory μπορει να πηγε απο 1002 λογους,
Γιαυτο υπαρχει και η φορμα διαγνωσης στην κατηγορια ασθενειων (copy paste και συμπληρωση στοιχειων) που ζητουνται ολες οι απαραιτητες πληροφοριες που ισως οδηγησουν σε μια διαγνωση.
Ανοιγεις νεο θεμα.

Το ιδιο και για τις αλγες αναλογη κατηγορια που δινεις στοιχεια μετρησεις κλπ
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 20-05-12, 22:11
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από orbion Εμφάνιση μηνυμάτων
ευχαριστώ ναι έτσι όπως τα γραφεις έχεις δίκιο πλέον δεν θα δίνω σημασία στο κυνηγητό

συγγνώμη αν σε παρεξήγησα αλλα μου έδωσες το δικαίωμα..

nh3/nh4 είναι ένα test και περνώ 0
αυτο που μετρας ειναι αμμωνια και ειναι λογικο να ειναι 0 αφου το φιλτρο ειναι στρωμενο

εγω σου ζηταω no3
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 20-05-12, 22:12
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ενα στρωμενο ενυδρειο μπορει να εχει ΝΗ3 0, ΝΟ2 0, και ΝΟ3 0.
Αρκει καποια στιγμη να παρατηρησαμε στις μετρησεις ανοδο και πτωση (μηδενισμο) ΝΗ3 και ΝΟ2 εστω και μικρη (και παλι χωρις να ειναι απαραιτητο αφου μπορει να ολοκληρωθηκε "σιωπηλα" ο κυκλος του αζωτου)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 20-05-12, 22:24
orbion Ο χρήστης orbion δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2012
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτο που μετρας ειναι αμμωνια και ειναι λογικο να ειναι 0 αφου το φιλτρο ειναι στρωμενο

εγω σου ζηταω no3
no3 δεν έχω test αλλα την παρασκευή που έκανα με stik.. (δεν έχω πάντα γιατί μου δίνει ένας φίλος ιχθυολόγος) δεν μου είπε κάτι αλλα δεν syngkratisa και εγώ την τιμή ξενέρωσα τώρα λέτε να παίζει τίποτα με αυτό? η αλήθεια είναι ότι δεν ήξερα καν ότι υπάρχει μονο το no3 ήξερα

θέλω διάβασμα prrr
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 20-05-12, 22:31
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

κατι ακομα το ph πως το κατεβαζεις ?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενα στρωμενο ενυδρειο μπορει να εχει ΝΗ3 0, ΝΟ2 0, και ΝΟ3 0.
Αρκει καποια στιγμη να παρατηρησαμε στις μετρησεις ανοδο και πτωση (μηδενισμο) ΝΗ3 και ΝΟ2 εστω και μικρη (και παλι χωρις να ειναι απαραιτητο αφου μπορει να ολοκληρωθηκε "σιωπηλα" ο κυκλος του αζωτου)
με καθε μερα αλλαγες ναι μπορει τα no3 να ειναι 0 αλλα λιγο χλωμο
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από orbion Εμφάνιση μηνυμάτων
no3 δεν έχω test αλλα την παρασκευή που έκανα με stik.. (δεν έχω πάντα γιατί μου δίνει ένας φίλος ιχθυολόγος) δεν μου είπε κάτι αλλα δεν syngkratisa και εγώ την τιμή ξενέρωσα τώρα λέτε να παίζει τίποτα με αυτό? η αλήθεια είναι ότι δεν ήξερα καν ότι υπάρχει μονο το no3 ήξερα

θέλω διάβασμα prrr
τα στικ ειναι αναξιοπηστα στο ειπα και ποιο πανω μην τα εμπειστευεσε

στο ειπα
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη harris samos : 20-05-12 στις 22:31 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 20-05-12, 22:48
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από orbion Εμφάνιση μηνυμάτων
no3 δεν έχω test αλλα την παρασκευή που έκανα με stik.. (δεν έχω πάντα γιατί μου δίνει ένας φίλος ιχθυολόγος) δεν μου είπε κάτι αλλα δεν syngkratisa και εγώ την τιμή ξενέρωσα τώρα λέτε να παίζει τίποτα με αυτό? η αλήθεια είναι ότι δεν ήξερα καν ότι υπάρχει μονο το no3 ήξερα

θέλω διάβασμα prrr
Για ξαναδεστα γιατι εχεις μπερδεψει τα ΝΗ3 αμμωνια και τα ΝΟ3 νιτρικα.
Δεν βγαζω νοημα απο τα γραφομενα σου
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 20-05-12, 22:53
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

πληροφοριακα και βασει προσωπικων μου παρατηρησεων, σε μετρησεις που κανω πριν την αλλαγη νερου εχω βρει διαφορες τιμες οσον αφορα το no3. εχω βρει τιμες απο 0 εως 15, το ενυδρειο τρεχει 7 μηνες (100 λιτρα καθαρα) και ειναι φουλ φυτεμενο με ενα ζευγαρι κριμπ (τωρα εχω γεννα και ταιζω 4 φορες τη μερα, αλλαγη νερου καθε τρεις μερες) και ενα ζευγαρι νταρφ γκουραμι.
εχω παρατηρησει οτι η τιμη των νιτρικων ανεβαινει στο 15 οταν στην προηγουμενη αλλαγη νερου εχω κλαδεψει αρκετα και εχει μειωθει σημαντικα η ποσοτητα των φυτων. ακομα και τωρα που ταιζω φουλ, δεν εχω μετρησει νιτρικα πανω απο 5, επειδη εχω παρατησει τα φυτα και εχουν κατακλυσει τα παντα, λογω γεννας, επειδη δεν θελω να βαζω χερι στο ενυδρειο.
ξεχασα να πω οτι χρησιμοποιω, flourish, trace, pottasium, iron της seachem σε ελαχιστες ποσοτητες και diy co2.
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 20-05-12, 23:02
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
με καθε μερα αλλαγες ναι μπορει τα no3 να ειναι 0 αλλα λιγο χλωμο
Γινεται και εχουμε και πολλα παραδειγματα και στο φορουμ..
Παιζει ρολο η παλαιοτητα του ενυδρειου (βυθος βασικα), η ιχθυοφορτωση (ειδος και ποσοτητα), το ταισμα (ειδος και ποσοτητα), η παραγωγη ρυπων γενικοτερα (ακομα κι απο θανατο ψαριου, φυτου, βιολογιας κλπ), η φυτομαζα (ειδος και ποσοτητα) και οι αλλαγες.
Χωρις να ανακατεψουμε τεχνικα μεσα (φιλτρα απονιτροποιησης κλπ)

Ολα τα ενυδρεια μπορουν να εχουν λιγο εως πολυ απονιτροποιηση, αλλιως θα επρεπε να κανουμε και 100% αλλαγες, αν στηριζομαστε μονο σε αυτες, για να μην εχουμε συνεχη, εστω και μικρη, ανοδο νιτρικων.
Χωρις μερικη απονιτροποιηση, ενα ενυδρειο που ξεκιναει και εχει μετα απο μια εβδομαδα λειτουργιας NO3 30ppm και κανουμε αλλαγη 30%, θα εχει μετα την αλλαγη ΝΟ3 21ppm, αν ανεβαζει νιτρικα 30ppm την εβδομαδα (οπως στην αρχη), την επομενη εβδομαδα θα εχουμε (30+21) 51ppm και μετα την αλλαγη 30% θα εχουμε ΝΟ3 35,7ppm και την επομενη θα εχουν ανεβει (35,7+30) στα 65.7ppm και μετα την αλλαγη 30% θα πεσουν στα 45,99ppm και οσο παει θα ανεβαινει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 20-05-12, 23:02
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από orbion Εμφάνιση μηνυμάτων
Λίπανση:flourish εδω και 4 ημέρες το γυρισα σε excel
Αν και χρονια φορουμιτης δε μπορεσα να διαβασω τα ποστ σου, αλλα αυτο ειναι λαθος, ειδικα τη στιγμη που εχεις co2 (και το diy ειναι οκ )
Το excel ΔΕΝ ειναι λιπασμα αλλα υποτειθεμενο υποκαταστατο του co2 και μαλιστα εχει παρει πολυ κακες κριτικες οτι μπορει να δημιουργει προβληματα σε ευαισθητα ψαρια. (οποτε για να εχουμε το κεφαλι μας ησυχο καλυτερα το αποφευγουμε γενικοτερα)
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 21-05-12, 01:32
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Το πιο πιθανο με την ΒΒΑ ειναι να εμφανιστηκε λογω του υπερβολικου για μενα λιπασματος (seachem flourish) που εριχνες επειδη την ειχα πατησει και εγω με αυτην την αλγη και αλλες πλεον ριχνω στο ενυδρειο 0,20 ml απο το flourish σε 120 lt ανα 2 η 3 βδομαδες ,ειναι υπερβολικα δυνατο κατα την γνωμη μου για ενυδρεια με ευκολα φυτα σαν των περισσοτερων (μεσα και εγω)+ το excel ανα 2ημερο που σιγουρα αλλαζαν πολυ γρηγορα οι τιμες στο Co2 και ενα πραγμα που εχω μαθει εδω ειναι οτι οποια τιμη αλλαζει γρηγορα και οχι σταδιακα σε ενα ενυδρειο καπου θα το πληρωσεις στο τελος

Κοψε το λιπασμα για κανα μηνα μη σου πω μεχρι να σου <<ζητησουν>> τα φυτα κρατα το DIY Co2 χωρις να ριχνεις excel και νομιζω δε θα εχεις προβλημα
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 21-05-12, 14:03
orbion Ο χρήστης orbion δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2012
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
κατι ακομα το ph πως το κατεβαζεις ?
το ph το κατέβασα με acid buffer seachem βοηθάει και co2 αλλα έχω βάλει μονο μια φορα από μια δόση και δεν χρειάστηκε ξανά σύμφωνα με τις μετρήσεις που έκανα
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chs Εμφάνιση μηνυμάτων
Το πιο πιθανο με την ΒΒΑ ειναι να εμφανιστηκε λογω του υπερβολικου για μενα λιπασματος (seachem flourish) που εριχνες επειδη την ειχα πατησει και εγω με αυτην την αλγη και αλλες πλεον ριχνω στο ενυδρειο 0,20 ml απο το flourish σε 120 lt ανα 2 η 3 βδομαδες ,ειναι υπερβολικα δυνατο κατα την γνωμη μου για ενυδρεια με ευκολα φυτα σαν των περισσοτερων (μεσα και εγω)+ το excel ανα 2ημερο που σιγουρα αλλαζαν πολυ γρηγορα οι τιμες στο Co2 και ενα πραγμα που εχω μαθει εδω ειναι οτι οποια τιμη αλλαζει γρηγορα και οχι σταδιακα σε ενα ενυδρειο καπου θα το πληρωσεις στο τελος

Κοψε το λιπασμα για κανα μηνα μη σου πω μεχρι να σου <<ζητησουν>> τα φυτα κρατα το DIY Co2 χωρις να ριχνεις excel και νομιζω δε θα εχεις προβλημα

έχεις δίκιο για το flouris κάπως εστί πρέπει να ξεκίνησε γιατί έριχνα 3 ml την εβδομάδα σε κάποια φάση λέω κάτσε να το αυξήσω λίγο να πειραματιστώ και έβαζα κάθε 3 μέρες εδώ και 3 εβδομάδες δεν έχω βάλει καθόλου flouris παρα μονο excel
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γινεται και εχουμε και πολλα παραδειγματα και στο φορουμ..
Παιζει ρολο η παλαιοτητα του ενυδρειου (βυθος βασικα), η ιχθυοφορτωση (ειδος και ποσοτητα), το ταισμα (ειδος και ποσοτητα), η παραγωγη ρυπων γενικοτερα (ακομα κι απο θανατο ψαριου, φυτου, βιολογιας κλπ), η φυτομαζα (ειδος και ποσοτητα) και οι αλλαγες.
Χωρις να ανακατεψουμε τεχνικα μεσα (φιλτρα απονιτροποιησης κλπ)

Ολα τα ενυδρεια μπορουν να εχουν λιγο εως πολυ απονιτροποιηση, αλλιως θα επρεπε να κανουμε και 100% αλλαγες, αν στηριζομαστε μονο σε αυτες, για να μην εχουμε συνεχη, εστω και μικρη, ανοδο νιτρικων.
Χωρις μερικη απονιτροποιηση, ενα ενυδρειο που ξεκιναει και εχει μετα απο μια εβδομαδα λειτουργιας NO3 30ppm και κανουμε αλλαγη 30%, θα εχει μετα την αλλαγη ΝΟ3 21ppm, αν ανεβαζει νιτρικα 30ppm την εβδομαδα (οπως στην αρχη), την επομενη εβδομαδα θα εχουμε (30+21) 51ppm και μετα την αλλαγη 30% θα εχουμε ΝΟ3 35,7ppm και την επομενη θα εχουν ανεβει (35,7+30) στα 65.7ppm και μετα την αλλαγη 30% θα πεσουν στα 45,99ppm και οσο παει θα ανεβαινει.
και πως ρίχνουμε τους ρύπους εάν αυτοί με κάθε αλλαγή ανεβαίνουν?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη orbion : 21-05-12 στις 14:03 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 21-05-12, 15:05
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από orbion Εμφάνιση μηνυμάτων
και πως ρίχνουμε τους ρύπους εάν αυτοί με κάθε αλλαγή ανεβαίνουν?
Αυτο λεω, οτι δεν ανεβαινουν τοσο οσο θα ανεβαιναν αν δεν γινοταν μερικη απονιτροποιηση..
Αυτο το λιγο που ανεβαινουν και δεν μπορει να αντιμετωπιστει με φυσικο τροπο, το αντιμετωπιζουμε με διαφορους αλλους τροπους.
πχ αλλαγες νερου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 21-05-12, 22:54
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

τα ζουμια για μενα σε ενα ενυδρειο ειναι αχρηστα αμα θες να κατεβασεισ το ph βρες αλλο τροπο οπος αντιστρωφη οσμοση για παραδειγμα η τυρφη

2 κοψε το εξελ δε χρειαζετε αφου εχεις co2


ειδες ποσα προβληματα λυσαμε
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
αρρωστο νεον τετρα και αγγελοψαρο... Λάζαρος Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 3 11-09-11 13:06
νεον τετρα με τι? zapatas Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 4 21-06-11 00:33
ταιριαζουν guppy ξιφοφοροι με νεον τετρα,cardinal tetra,corydoras aeneus & paleatus gemen Ζωοτόκα 9 01-09-10 14:46
60λιτρο με Νεον και Ροδοστομα Τετρα velocity Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 24 20-10-09 22:47
γεννησαν τα νεον τετρα doctor Άλλα ψάρια Ν. Αμερικής 19 18-09-09 07:59

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08342 seconds with 15 queries