Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 08-07-08, 13:43
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Δεν εχει αλλαξει τιποτα. Τρωει ελαχιστα , τσιμπολογαει κατεψυγμενη τροφη που συνηθως την ξαναφτυνει. Ειναι αδυνατο αλλα ενεργητικο. Του εβαλα για παρεα ενα μωρο κριμπενσις και το δεχτηκε. Του το εβαλα μπας και παρακινηθει απο ανταγωνισμο και φαει αλλα δεν βλεπω διαφορα.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 07-03-09, 13:16
Το avatar του χρήστη lucky13
lucky13 Ο χρήστης lucky13 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2009
Περιοχή: Αθήνα, Αμπελοκηποι
Μηνύματα: 470
Προεπιλογή

Kανοντας ενα search επεσα εδω πανω. Τελικα τι εγινε αλεξανδρε με το ram σου? Πηρα και εγω 2 πριν μια εβδομαδα και συμπεριφερονται ακριβως το ιδιο.. Τρωνε flakes και τα ξαναφτυνουν μετα απο λιγο.. Το PH ειναι γυρο στο 6.5 και η θερμοκρασια 25C
__________________
Το παλιο μου 60lt Το καινουργιο 120lt
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 07-03-09, 14:12
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Τελικα δεν τα καταφερε, το ειχα 2 μηνες και δοκιμσα καθε θεραπεια, αλλα δεν ετρωγε ουτε την ζωντανη αρτεμια.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 07-03-09, 14:18
Το avatar του χρήστη lucky13
lucky13 Ο χρήστης lucky13 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2009
Περιοχή: Αθήνα, Αμπελοκηποι
Μηνύματα: 470
Προεπιλογή

Oποτε και εγω με flakes μονο δεν παιζει να κανω τπτ ε?
__________________
Το παλιο μου 60lt Το καινουργιο 120lt
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 07-03-09, 14:27
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Το δικο μου ηταν αρρωστο αλλα γενικα ακομα και τα Κριμπενσις που ειχα δεν τρωγανε φλεικς και ταμπλετες, παρα μονο ζωντανες και κατεψυγμενες τροφες. Δοκιμασες κατεψυγμενα bloodworms;
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 07-03-09, 16:03
Το avatar του χρήστη lucky13
lucky13 Ο χρήστης lucky13 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2009
Περιοχή: Αθήνα, Αμπελοκηποι
Μηνύματα: 470
Προεπιλογή

Όχι δεν έχω δοκιμάσει ακόμα. Παίζει να πάω η σήμερα το απόγευμα η δευτέρα αλλιώς για καλλιέργεια αρτεμια αρκει να βρω κανενα pet shop να πουλαει αυγα..
__________________
Το παλιο μου 60lt Το καινουργιο 120lt
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 07-04-09, 03:40
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Εχω κι εγω ταλαιπωρηθει αρκετα μ'αυτα τα ψαρια, μεχρι που στο τελος βαρεθηκα, και εβαλα στο ενυδρειο και ενα κοπαδι καρδιναλιους, γιατι δε μπορουσα να τα βλεπω αλλο σε αυτην την κατασταση.. Πρεπει να εισαι αρκετα τυχερος τελικα για να βρεις στα μαγαζια ψαρια της προκοπης.. Τα 2 πρωτα μου πεθαναν το ενα μετα το αλλο, πιθανοτατα λογω hole in the head disease.. Δεδομενου οτι δε μπορω να φανταστω κατι που να πηγαινε στραβα στο ενυδρειο, ολες οι συνθηκες ηταν αψογες, χαμηλο ph, συχνες αλλαγες, υψηλες θερμοκρασιες, το μονο που μπορω να φανταστω ηταν να τα πηρα αρρωστα! Ψαχνοτας για αντικαταστατες, εβρισκα μονο long fin, golden και balloon.. Και τα μονα που εδειχναν καπως πιο καθαρα, και που τελικα αγορασα, ειναι παρα πολυ αδυναμα, μηνες τωρα προσπαθω να τα συνεφερω, και η θηλυκια ακομη ειναι τελειως αχρωμη.. Απογοητευση.. Παντως, το προβλημα της νηστειας (καποια φαση ειχα προβλημα και με πλαναρια, απο τα υπολειματα τροφης που δεν ετρωγαν) το ελυσα με αρτεμιες, και κυριως με γκρινταλ (να'ναι καλα ο fishme και ο πσφε), τα οποια ειναι πολυ ευκολα σαν καλλιεργεια.. Να πω, τελος, οτι απο τη στιγμη που μπηκανε στο ενυδρειο οι καρδιναλιοι, τα ψαρια τρωνε τα παντα, χωρις κανενα προβλημα (ενδεικτικο της χρησιμοτητας των dither fish)..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 12-03-10, 19:53
Το avatar του χρήστη gallos_11
gallos_11 Ο χρήστης gallos_11 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-01-2009
Περιοχή: Βυθός του μπικίνι
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Χθες απέκτησα 2 ramirezi και συγκεκριμένα apistogramma ramirezi gold (balloon) σαν αυτό της παρακάτω φωτογραφίας. Σήμερα όταν πήγα να τα ταϊσω με flakes παρατήρησα ότι δεν προλάβαιναν να φάνε αφού τα tetra που είναι μαζί τρέχουν σφαίρα και τρώνε όλη την τροφή! Επειδή έχω χάσει 3 ψαράκια γι'αυτόν τον λόγο δεν θέλω να πάθω το ίδιο... Αυτά τα tetra (rainbow) με φοβερή ταχύτητα δεν αφήνουν να προλάβει άλλος να φάει... Καμιά πρόταση για άλλου είδους τροφή εκτός από flakes ώστε να μην μείνουν νηστικά τα ramirezi..? Διάβασα για ζωντανές και κατεψυγμένες τροφές αλλά επειδή απ' ότι κατάλαβα χρειάζονται χρόνο προετοιμασίας, ψάχνω κάτι άμεσο προσωρινά να μην συμβεί το κακό και μετά ψάχνω για αρτέμια κλπ... (Δεν είμαι πολύ έμπειρος, δεν ήξερα για την αρτέμια αλλά το κοίταξα...)
Νομίζω πάντως απ' όσο έχω παρατηρήσει καλύτερο θα ήταν τροφή που πηγαίνει στον πάτο για να αποφύγω τα tetra, εκεί δεν ορμούν τόσο πολύ. Έκανα μια προσπάθεια με χάπι-ταμπλέτα (στρογγυλό καφεπράσινο σαν ασπιρίνη) τροφή του φλύφτη. Έκαναν 2-3 δαγκωνιές τα ram αλλά μετά πηγαίνει ο γλύφτης και δεν τα αφήνει πάλι...
Καμιά πρόταση? Γιατί έχω τρελαθεί... Ευχαριστώ!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Ram_balloon_gold.jpg
Εμφανίσεις:  226
Μέγεθος:  33,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 12-03-10, 23:30
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

αααχχχ αυτα τα balloοn...με τετοιο "σκεβρωμενο" σωμα που να προλαβει το ψαρακι τα ταχυτατα τετρα??
τετοια"κατασκευασμενα" ψαρια εχουν δυσκολιες στην κολυμβηση σε σχεση με το κανονικο φαινοτυπο του ψαριου. ετσι αφενος δε τα επιλεγουμε....αν ομως το κανουμε τα κραταμε με τετοιους συγκατοικους που να προλαβαινουν να τρωνε. ετσι π.χ. και στα χρυσοψαρα...δε κραταμε τα double tail με τα κοινα...γιατι τα πρωτα κολυμπουν πολυ πιο αργα. θα πρεπει να σκαρφιστεις εναν τροπο να προλαβαινουν να φανε...
δες και εδω στην κατηγορια balloοns http://www.aquarist.gr/news/DyedFish/DyedFish.htm
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 13-03-10, 18:51
Το avatar του χρήστη gallos_11
gallos_11 Ο χρήστης gallos_11 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-01-2009
Περιοχή: Βυθός του μπικίνι
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή


Να πω ότι δεν είχα διαβάσει για τα παπαγαλόψαρα και τα τροποποιημένα ψάρια, εντάξει. Αλλά είναι από τα πρώτα πράγματα που είχα διαβάσει! Όμως την πάτησα ως νέος... Ελπίζω τουλάχιστον να καταφέρω να τους προσφέρω όσο καλύτερη ζωή γίνεται!
Εύχομαι αύριο να έχω καλύτερα νέα...
-------------------------
Ευτυχώς σήμερα έφαγαν flakes και οι δύο ικανοποιητικά, ειδικά το ένα θα έλεγα πολύ!
Ελπίζω να συνεχίσουν έτσι και καλύτερα...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gallos_11 : 13-03-10 στις 18:51 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ramirezi kill_bill Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 15 18-03-08 17:48
Φυλλο Ramirezi Vasilizzz Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 8 25-02-08 21:29
Ζευγάρι Ramirezi Gandalf72 Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 16 16-04-05 23:14
RAMIREZI ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΑΤΣΙΩΠΗΣ Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 1 12-02-05 21:17
RAMIREZI ΙΧΘΥΣ Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 5 11-03-04 01:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06372 seconds with 16 queries