Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 10-04-11, 17:19   #1
Οδηγίες.
elias 68
Junior Member
Εγγραφή: 25-01-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 21

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
elias 68 Ο χρήστης elias 68 δεν είναι συνδεδεμένος 10-04-11, 17:19
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Εχω το juwel record 60 στρώνω με safe start και είμαι στην 18η μέρα. Στο βυθό εχω jbl manado λίπασμα 6 πόντους.Φυτά εχω ανουμπια νανα,barteri και εχθές έβαλα vallisneria rubra πίσω, hygrophila corymposa μπροστά και ακριβως στη μέση cryptocoryne wendtii. Λίπασμα εβδομαδιαίο sera florena και ταμπλέτες της dennerle cryptocoryne tabs. Απο φωτισμό εχω τη daylight t8 15watt με ανακλαστήρα και διαρκεί 8 ώρες. Αγόρασα μια plant της sera αλλά το φώς της τα κοκκινίζει πολύ και την έβγαλα. Να βάλω και 2η λάμπα ή θα μπλέξω με άλγες? Ποια η γνώμη σας για co2 της sera με ταμπλέτες? Βακτήρια ρίχνω της api, test υγρά εχω αλλά δεν εχω κάνει μετρήσεις. Πότε να κάνω και πότε χρειάζεται αλλαγή νερού? Απο ψαράκια εχω 6 platy, 4 είχα αγοράσει αλλά ο pet έκανε <λάθος> και μου έδωσε 3 αρσενικά και ενα θηλυκό και ετσι αναγκαστικά τα έκανα 3 ζευγάρια. Θερμοκρασία εχω 26 βαθμούς και οσο για τις ταμπλέτες έβαλα μια στην cryptocoryne μια στη hygrophila και δύο στις vallisneria που τις σκόρπισα γιατί ήταν 6 ρίζες. Αν χρειάζομαι δύο λάμπες τι να βάλω plant, grolux, daylight, μπλέ, γιατί εχω ακούσει όλους τους συνδιασμούς. Συγκεκριμένα απο 4 pet πήρα τέσσερις διαφορετικές γνώμες με τις λάμπες που προανέφερα. ΤΈΛΕΙΑ. Αν με καλύπτει το co2 της sera θα μπορούσα να βάλω και ενα κόκκινο φυτάκι εκτός απο το κερατόφυλλο που δεν βρήκα και θα βάλω?
Εμφανίσεις: 6025
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-04-11, 20:41
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από elias 68 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω το juwel record 60 στρώνω με safe start και είμαι στην 18η μέρα. Στο βυθό εχω jbl manado λίπασμα 6 πόντους.Φυτά εχω ανουμπια νανα,barteri και εχθές έβαλα vallisneria rubra πίσω, hygrophila corymposa μπροστά και ακριβως στη μέση cryptocoryne wendtii. Λίπασμα εβδομαδιαίο sera florena και ταμπλέτες της dennerle cryptocoryne tabs. Απο φωτισμό εχω τη daylight t8 15watt με ανακλαστήρα και διαρκεί 8 ώρες. Αγόρασα μια plant της sera αλλά το φώς της τα κοκκινίζει πολύ και την έβγαλα. Να βάλω και 2η λάμπα ή θα μπλέξω με άλγες? Ποια η γνώμη σας για co2 της sera με ταμπλέτες? Βακτήρια ρίχνω της api, test υγρά εχω αλλά δεν εχω κάνει μετρήσεις. Πότε να κάνω και πότε χρειάζεται αλλαγή νερού? Απο ψαράκια εχω 6 platy, 4 είχα αγοράσει αλλά ο pet έκανε <λάθος> και μου έδωσε 3 αρσενικά και ενα θηλυκό και ετσι αναγκαστικά τα έκανα 3 ζευγάρια. Θερμοκρασία εχω 26 βαθμούς και οσο για τις ταμπλέτες έβαλα μια στην cryptocoryne μια στη hygrophila και δύο στις vallisneria που τις σκόρπισα γιατί ήταν 6 ρίζες. Αν χρειάζομαι δύο λάμπες τι να βάλω plant, grolux, daylight, μπλέ, γιατί εχω ακούσει όλους τους συνδιασμούς. Συγκεκριμένα απο 4 pet πήρα τέσσερις διαφορετικές γνώμες με τις λάμπες που προανέφερα. ΤΈΛΕΙΑ. Αν με καλύπτει το co2 της sera θα μπορούσα να βάλω και ενα κόκκινο φυτάκι εκτός απο το κερατόφυλλο που δεν βρήκα και θα βάλω?
Καλοριζικο.
Βαλε και καμια φωτο.

Παμε με τη σειρα.
Στρωσιμο.
Απο τη στιγμη που εχεις ψαρια μεσα και εισαι ακομα στο στρωσιμομ\ επρεπε να μετρας οπωσδηποτε και να επεμβαινεις αναλογα αν ανεβαζει αμμωνια νιτρωδη (και οταν στρωσει μετρηση νιτρικα).

Λιπανση αν δεν εχεις σκοπο να το κανεις πιο απαιτητικο φυτεμενο, τσαμπα εβαλες υποστρωμα, ενω βαζεις και ταμπλετες και γενικο λιπασμα.
Γενικα σε νεο ενυδρειο δεν βαζουμε λιπασματα χωρις λογο.
Φωτισμος (ενταση), λιπανση και παροχη διοξειδιου εξαρτουνται απο την ποσοτητα και απαιτητικοτητα φυτων, και μαλιστα σε ισορροπια.
Αν ανεβαζεις φωτισμο χωρις να βαζεις διοξειδιο και χωρις να εχεις σωστη αναλογια λιπασματων και φυσικα φυτα που θα τα καταναλωνουν ολα αυτα, θα γινει της Παναγιας της Αλγοκρατουσας.
Οι ταμπλετες ειδικα και το υποστρωμα λιπανσης ειναι συνηθως πλουσια σε σιδηρο, κατι που ειναι σοβαρη αιτια αλγων.
Αναλογα τι θα κανεις με τα υπολοιπα (φωτισμο διοξειδιο και φυτομαζα) θα κανονισεις και την λιπανση.

Με την daylight (αρκετα φωτεινη και ασπρη) που ηδη εχεις, καλο ταιρι κανει με την nature που την βαζει και η juwel σαν ταιρι.
Γενικα για φυτα κανουν οι λαμπες 3000-6000Κ και ειναι
Αν δεν σου αρεσει το κοκκινο ροζ χρωμα δεν θα σου αρεσει ουτε η grolux.
Τι χρωματα θελεις να τονιστουν?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-04-11, 21:02
elias 68 Ο χρήστης elias 68 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Η plant τόνιζε ωραία τα φυτά και τα ψαράκια αλλά θα ήθελα να υπάρχει και το άσπρο φώς για να μην είναι τόσο κόκκινο. Λίπασμα έριξα επειδή στη νανα ανουμπια άρχισαν να κιτρινιζουν 2 απο τα φύλα της και ταμπλέτες επειδή τα φυτά που αγόρασα μου ειπε η <ειδικός> στα φυτά, οτι τις έχουν ανάγκη. Ποια παει μπροστα και ποιά πίσω? Αρα τα φυτά που εχω δεν χρειάζονται co2 και ουτε αλλο φως? Μόλις έκανα μετρήσεις ammonia εχω ανάμεσα στο 0 με 0,5mg, NO2 ανάμεσα στο 0 με 0,5mg και ΝΟ3 ανάμεσα στο 0 με 10mg. Τα test ειναι υγρα της sera. Τι κάνω τώρα?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-04-11, 22:32
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από elias 68 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η plant τόνιζε ωραία τα φυτά και τα ψαράκια αλλά θα ήθελα να υπάρχει και το άσπρο φώς για να μην είναι τόσο κόκκινο.

Λίπασμα έριξα επειδή στη νανα ανουμπια άρχισαν να κιτρινιζουν 2 απο τα φύλα της και ταμπλέτες επειδή τα φυτά που αγόρασα μου ειπε η <ειδικός> στα φυτά, οτι τις έχουν ανάγκη.

Ποια παει μπροστα και ποιά πίσω?

Αρα τα φυτά που εχω δεν χρειάζονται co2 και ουτε αλλο φως? Μόλις έκανα μετρήσεις ammonia εχω ανάμεσα στο 0 με 0,5mg, NO2 ανάμεσα στο 0 με 0,5mg και ΝΟ3 ανάμεσα στο 0 με 10mg. Τα test ειναι υγρα της sera.

Τι κάνω τώρα?
(προσπαθησε να ξεχωριζεις τις ενωτητες με παραγραφους για να γινονται καταννοητες)


Δεν καταλαβα αν εβαλες και τις δυο λαμπες μαζι και ειδες το φωτισμο ή απλα αντικατεστησες την daylight με την plant.
Αν εκανες το δευτερο (και μαλλον αυτο εκανες) ηταν φυσικη η αντιδραση σου.
Οι δυο λαμπες που εχεις ειναι πολυ καλος συνδυασμος για φυτεμενο μετριων απαιτησεων.
Θα εχεις 36W σε 60 λιτρα και με ανακλαστηρα θα εχεις πολυυυυ φως (μπορει να χρειαστει να τον βγαλεις τουλαχιστον στην αρχη για να μη γινει αποτομα η αλλαγη του φωτισμου και εχεις αλγες)
Τα φυτα σου δεν εχουν τετοιες αναγκες αλλα δεν θα πουν και οχι σε κατι τετοιο, εκτος της ανουμπιας που προτιμαει χαμηλοτερο. Αν την τοποθετησεις σε πιο σκιερο μερος θα παει καλα.
Με τον αναβαθμισμενο φωτισμος θα μπορεσεις να βαλεις και πιο δυσκολα φυτα με ολα οσα εχεις μεσα (λιπασματα υποστρωματα ταμπλετες).
Πρεπει μονο να βαλεις ενα ηλεκτρονικο μπαλαστ 18W (εκτος ενυδρειου), αδιαβροχα ακροφυσια και να κανεις την εγκατασταση.
Και φυσικα παροχη CO2 (φτανει και diy)

Ρωτας για ποια λαμπα παει μπροστα?
Η day μπροστα και η plant πισω αλλα δεν ειναι και κανονας.

Εχεις ακομα αμμωνια και νιτρωδη.
Φυσικα δεν ειναι σε ψηλα επιπεδα αλλα δεν ειναι και σωστο για τα ψαρια.
Αν εχεις αντιχλωριο που δεσμευει και αμμωνια νιτρωδη οπως το prime βαζε διπλη δοση (εως 5πλη δοση που ειναι το μαξιμουμ αναλογα την ποσοτητα αμμωνιας).
Αυτο δεν εξαφανιζει την αμμωνια ΝΗ3 αλλα την μετατρεπει σε αμμωνιο ΝΗ4 που δεν ειναι τοσο τοξικο. Και ενω στα τεστ θα βλεπεις ακομα την υπαρξη της (αφου το τεστ μετραει ολικη αμμωνια ΝΗ3+ΝΗ4 και δεν ξεχωριζει την τοξικη ελευθερη αμμωνια ΝΗ3 που σκοτωνει τα ψαρια), ετσι τα βακτηρια θα συνεχισουν να εχουν τροφη ενω τα ψαρια θα ειναι ασφαλη
Βαλε αεραντλια για να βοηθησεις την οξυγονωση των ψαριων λογω αμμωνιας και νιτρωδων ή/και στην αναγκη σε μεγαλυτερη μετρηση προσθεσε ενα υποτονικο διαλυμα ενυδρειακου αλατιου APi ή χοντρο τυροκομικο (για τα νιτρωδη).
Δοσολογια 0,1% δλδ 1 γραμμ αλατι για καθε 1 λιτρο νερο. (πρεπει να υπολογισεις τα πραγματικα λιτρα νερου του ενυδρειου σου)
Βαζεις πρωτα το αλατι σε δοχειακι με νερο απο το ενυδρειο με αεραντλια μεχρι να λιωσει και το προσθετεις σιγα σιγα στο ενυδρειο.
Σε τοσο μικρη ποσοτητα δε θα πειραξει τα φυτα που εχεις.
Την αεραντλια οταν μηδενισουν αμμωνια νιτρικα τη βγαζεις. Φτανει η ελαφρια αναταραξη της επιφανειας απο το φιλτρο.

Σε πιο σοβαρα ανεβασμενες μετρησεις προτεινω μικρες αλλαγες καθε μερα ή μερα παρα μερα (πχ 10%) μεχρι μεγαλυτερες αναλογα τις μετρησεις (πρεπει να κρατας χαμηλα ΝΗ3 και ΝΟ2) και βαζε και βακτηρια αφου εχεις.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-04-11, 23:16
elias 68 Ο χρήστης elias 68 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Σωστα κατάλαβες. Εβγαλα την μια και εβαλα την αλλη. Η Τ8 που εχω ειναι 438mm και ειναι 15 watt. Δεν υπαρχουν με μεγαλυτερη ενταση σε αυτη τη διασταση. Ειμαι ενημερωμενος για το τι θα χρειαστω για την τοποθετηση της δευτερης λαμπας.1. Αεραντλια ποια να παρω που να μην κανει θόρυβο? Αντιχλωριο εχω της API το stress coat. 2.Στην αλλαγη νερου να βαλω πιο πολυ αντιχλωριο η να προσθεσω κι αλλο ετσι? 3. Τις ταμπλετες να προσπαθησω να τις βγαλω? 4.Υπαρχουν test με μεγαλυτερη ακριβεια?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-04-11, 00:03
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από elias 68 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σωστα κατάλαβες. Εβγαλα την μια και εβαλα την αλλη. Η Τ8 που εχω ειναι 438mm και ειναι 15 watt. Δεν υπαρχουν με μεγαλυτερη ενταση σε αυτη τη διασταση. Ειμαι ενημερωμενος για το τι θα χρειαστω για την τοποθετηση της δευτερης λαμπας.1. Αεραντλια ποια να παρω που να μην κανει θόρυβο? Αντιχλωριο εχω της API το stress coat. 2.Στην αλλαγη νερου να βαλω πιο πολυ αντιχλωριο η να προσθεσω κι αλλο ετσι? 3. Τις ταμπλετες να προσπαθησω να τις βγαλω? 4.Υπαρχουν test με μεγαλυτερη ακριβεια?
OK προχωρα και πιστευω οτι θα σου αρεσει ο συνδυασμος.
(Αν εβαζες Τ5 θα ειχες περισσοτερα βατ σε ιδιο μηκος)

Αεραντλια τωρα, ολες κανουν καποιο θορυβο, δεν τη γλυτωνεις τελειως, εκτος αν υπαρχει καποια ου δεν ξερω, οποτε ας την προτεινει καποιος.
Μια οικονομικη ειναι της sera και δεν ειναι θορυβωδης.

Καλο το αντιχλωριο και λεει οτι Also works instantly to remove chlorine, chloramines and ammonia from tap water.
http://www.aquariumpharm.com/Product...x?ProductID=43
Αλλα δεν διευκρινιζει τι την κανει την αμμωνια, αφου τη θελουμε σε ατοξικη μορφη για το στρωσιμο.
Πιστευω
ομως οτι θα δουλευει το ιδιο με το prime
το οποιο : removes chlorine, chloramine and ammonia. Prime&#174; converts ammonia into a safe, non-toxic form that is readily removed by the tank’s biofilter
http://www.seachem.com/Products/prod...ges/Prime.html

Διαβασε τις οδηγιες του
stress coat για τη δοσολογια.
Μπορεις να βαλεις και σκετο στο ενυδρειοσαν "φαρμακο".


Δεν τις ξερω τις ταμπλετες σου, αλλα αν ειναι σκληρες σαν της seachem μπορεις να τις βγαλεις χωρις να διαλυθουν και `να τις φυλαξεις για αργοτερα που θα ξεθυμανει το υποστρωμα
.

Υπαρχουν πιο ακριβη τεστ πχ τα JBL, αλλα δεν χρειαζεται, καλα ειναι και τα sera.
Μη ξοδευεσαι παλι.

__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-04-11, 00:17
elias 68 Ο χρήστης elias 68 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Προσπάθησα να βγάλω μια και διαλύθηκε δυστηχώς στο νερό. Ωραία. Η βλακεία μου είναι αφού ήξερα τι φυτά ήθελα και τι απαιτήσεων είναι, τι τους ακούω τους "ειδικούς" πωλητές? Και κάτι ακόμα τελευταία για απόψε. Αλλαγή νερού πότε θα κάνω και η αεραντλία εχει κάποια ιδιαιτερότητα στην τοποθετησή της? Το αντιχλώριο θέλει 10ml στα 38L. Πόσο να ρίξω?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-04-11, 00:31
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από elias 68 Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσπάθησα να βγάλω μια και διαλύθηκε δυστηχώς στο νερό. Ωραία. Η βλακεία μου είναι αφού ήξερα τι φυτά ήθελα και τι απαιτήσεων είναι, τι τους ακούω τους "ειδικούς" πωλητές? Και κάτι ακόμα τελευταία για απόψε. Αλλαγή νερού πότε θα κάνω και η αεραντλία εχει κάποια ιδιαιτερότητα στην τοποθετησή της? Το αντιχλώριο θέλει 10ml στα 38L. Πόσο να ρίξω?
Αλλαγη νερου κανε μια μικρη 20% θα ελεγα ετσι για φρεσκαρισμα.
Βαλε 20ml
Αεραντλια τιποτα απλα τη βαζεις να κανει μπουρμπουληθρες και το ιδιαιτερο ειναι οτι αν την εχεις πιο χαμηλα απο το ενυδρειο να βαλεις στο σωληνακι μια ανεπιστροφη βαλβιδα για να μη γυρισει πισω το νερο και πλημμυρίσεις.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-04-11, 11:48
elias 68 Ο χρήστης elias 68 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Εβαλα αεραντλία, έκανα μια μικρή αλλαγή νερού προσθέτωντας το διπλό αντιχλώριο και η μετρήσεις που εχω εδώ και μέρες είναι ΝΗ3 ΝΗ4 0 NO2 0,5 και ΝΟ3 μεταξύ 0 και 10 mg. Eνα platy όμως το έχασα χωρίς να εχω δει κατι παράξενο. Δεν εχω CO2 και διάβασα οτι με την αεραντλία χάνεται το λιγοστό CO2 που υπάρχει. Ετσι είναι? Πόσο ακόμα θα την έχω σε λειτουργία?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-04-11, 13:44
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από elias 68 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εβαλα αεραντλία, έκανα μια μικρή αλλαγή νερού προσθέτωντας το διπλό αντιχλώριο και η μετρήσεις που εχω εδώ και μέρες είναι ΝΗ3 ΝΗ4 0 NO2 0,5 και ΝΟ3 μεταξύ 0 και 10 mg. Eνα platy όμως το έχασα χωρίς να εχω δει κατι παράξενο. Δεν εχω CO2 και διάβασα οτι με την αεραντλία χάνεται το λιγοστό CO2 που υπάρχει. Ετσι είναι? Πόσο ακόμα θα την έχω σε λειτουργία?
Αστο το CO2 τωρα και κοιτα να εχεις O2. Κρατα τη μεχρι να μηδενισουν και τα ΝΟ2.
Αλλαγες συχνα.
Αν εχεις βακτηρια, ριχνε.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 17-04-11, 22:23
elias 68 Ο χρήστης elias 68 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Βακτήρια εχω τις api, 1η,7η και14η ημέρα εριξα απο 15 ml. Tην 21η που έκανα και την αλλαγή έριξα το διπλάσιο απο αυτο που λέει. API STRESS ZYME 1st, 7th, 14th 10 ml στα 38L. Μετα λέει οτι θέλει εβδομαδιαια 5ml στα 38L. Ποσο συχνα αλλαγές να κάνω και με τα βακτήρια που εχω να βάζω το διπλάσιο?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-04-11, 21:58
elias 68 Ο χρήστης elias 68 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Εδω και 8 ημέρες οι τιμές που εχω στις μετρήσεις ειναι μηδενικές. Την αεραντλία την έβγαλα, η ροή του φίλτρου είναι καλή αλλά δεν ξέρω πότε πρέπει να το καθαρίσω και να βγάλω τον ενεργό άνθρακα. Το ενυδρείο τρέχει απο τις 23/3 και το φίλτρο που εχω είναι αυτό https://www.juwel-aquarium.de/en/filter_full.htm.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 29-04-11, 01:08
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ελπιζω να συνεχιζεις να παρεχεις ρυπους στο ενυδρειο για να συνεχιζεται ο κυκλος του αζωτου και ετσι να παραμενει ζωντανη η βιολογια του φιλτρου.

Αν ειναι ετσι λοιπον, το οτι εχει μηδενικα αμμωνια και νιτρικα και δεν εχεις ενδειξεις νιτρικων σημαινει οτι τα φυτα τα καταναλωνουν ολα, αλλα το ενυδρειο ειναι στρωμενο, ετοιμο και λειτουργει σωστα.

Το φιλτρο θα τα καθαρισεις μονο αν βουλωσει και πεσει αρκετα ροη του, ή αν περασουν μερικοι μηνες (πχ 4-6) το καθαριζεις προληπτικα.

Τον ενεργο ανθρακα μπορεις να τον πεταξεις πια α) γιατι σελιγο κλεινει ο μηνας που μπορει να προσφερει στη φιλτρανση και β) γιατι θα θελεις να μην κατακραταει ποσοστο λιπανσης που τυχων θα ριχνεις για τα φυτα.

- Αν δεν περειχες ρυπους ομως μπορει να εχει χαθει βιολογια.
Θα ειμαστε σιγουροι οτι λειτουργει ο κυκλος του αζωτου αν βλεπαμε και καποια νιτρικα στις μετρησεις.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 29-04-11, 17:10
elias 68 Ο χρήστης elias 68 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Βακτήρια ρίχνω εβδομαδιαία οσα ml γράφει στις οδηγίες. Βλέπεις δεν μου απάντησες όταν σε ρώτησα. Αλλαγή νερού εχει να γίνει εδώ και 8 ημέρες και διαρκώς κάνω μετρήσεις να ξέρω τι γίνεται. Τα φυτά που έχω πάνε καλά εκτός απο την cryptocoryne. Κάθε μέρα χάνω ένα φύλο απο λάθος στο φύτεμα. Την έβαλα μάλλον πιό βαθιά απ ότι έπρεπε με αποτέλεσμα να κόβονται και να ανεβαίνουν στην επιφάνεια.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 29-04-11, 21:57
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από elias 68 Εμφάνιση μηνυμάτων
Βακτήρια ρίχνω εβδομαδιαία οσα ml γράφει στις οδηγίες. Βλέπεις δεν μου απάντησες όταν σε ρώτησα. Αλλαγή νερού εχει να γίνει εδώ και 8 ημέρες και διαρκώς κάνω μετρήσεις να ξέρω τι γίνεται. Τα φυτά που έχω πάνε καλά εκτός απο την cryptocoryne. Κάθε μέρα χάνω ένα φύλο απο λάθος στο φύτεμα. Την έβαλα μάλλον πιό βαθιά απ ότι έπρεπε με αποτέλεσμα να κόβονται και να ανεβαίνουν στην επιφάνεια.
Δεν μιλησα για βακτηρια αλλα για ρυπους.
Τα βακτηρια τρεφονται με ρυπους.
Υπαρχει κατι που να δημιουργει ρυπους στο ενυδρειο? πχ τροφη, ψαρια, αμμωνια?
Αν δεν υπαρχει ρυπος δεν στρωνει το ενυδρειο.
Εκτος και αν το προιον που χρησιμοποιεις ως βακτηρια εχει κατι για να τρεφει τα βακτηρια.
Τι λενε οι οδηγιες? Να ριχνεις μονο βακτηρια και θα στρωσει μονο του? ή λεει να βαλεις και ψαρια?

Δεν εκανες λαθος στο φυτεμα μαλλον. Οι crypt το συνηθιζουν στην αρχη να χανουν τα φυλλα τους και μετα να πετανε φρεσκα υγειη.

Αλλαγη νερου χωρις ζωντανα στο ενυδρειο δεν χρειαζεται, εκτος ορισμενων περιπτωσεων.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 29-04-11, 22:45
elias 68 Ο χρήστης elias 68 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Εχω 5 platy. Στρώνω με safe start και στην ουσία απο την αρχή με καθοδηγείς στο τι να κάνω σε αυτό το θέμα <οδηγίες>. Σύντομα θα πιούμε μπύρες αν κάνεις κέφι και εννοείται κερνάω μιάς και πήρες μονότερμα της απαντήσεις και είσαι και κιθαρίστας.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 30-04-11, 00:57
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

OK ειχαμε καιρο να τα πουμε και δεν εκανα επανηληψη να θυμηθω τι ειχε παιχτει

Αφου υπαρχουν ψαρια και ταιζεις και εχεις μηδενικες τιμες συνεχως, εχει στρωσει.
Θα πρεπει να αρχισεις να αυξανεις το ταισμα.
Ποσες φορες ταιζεις την ημερα?
Πρεπει να ανεβασει και λιγα νιτρικα να εχουν θρεπτικα τα φυτα.

Θα πιουμε και κατι για το καλο
Ειμαι του κρασιου, ξεχνα το ζυθο
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 30-04-11, 10:50
elias 68 Ο χρήστης elias 68 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Ταίζω μια φορά την ημέρα στίς εφτά το απόγευμα τόσο ώστε σε ένα λεπτό να την έχουν φάει. Ο φωτισμός διαρκεί απο τις τρείς μέχρι τις έντεκα. 1.Να ταίζω το ίδιο κάθε 12 ώρες? 2.Σήμερα θα βγάλω τον άνθρακα, να κάνω και μια αλλαγή νερού ένα 30%? (juwel 63 lt.). 3.Κρασί ...... κρασί μέσα είμαι.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 30-04-11, 14:31
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αν δεν εχεις μεγαλη ιχθυοφορτωση και δεν ταιζεις και πολυ μπορεις να μικρυνεις λιγο το ποσοστο αλλαγης πχ στο 20%

Αρχισε να ταιζεις και λιγο το πρωι (και σταδιακα αυξανεις σε ιδια ποσοητα με το ...δειπνο ) και αν συνεχισουν οι τιμες να ειναι μηδενικες και στα νιτρικα, εχεις δυνατοτητα για περισσοτερο ταισμα ή/ και μικροτερη αλλαγη νερου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Εχασα τις οδηγίες του χρονοδιακόπτη! tsoum Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 30 21-04-11 13:42
Οδηγίες για το στήσιμο βάσης rio 240. kilo_me Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 22-12-10 14:12
Tetra Fungistop. οδηγίες? Strahos Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 4 25-09-06 14:04
Tetra Co2 Οδηγίες χρήσης PascM Γλυκό νερό - Γενικά 2 04-04-06 23:16
Παρακαλώ για οδηγίες μαιευτικής 3leon Malawi 8 02-02-05 09:12

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08737 seconds with 13 queries