Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-10-06, 21:29
Το avatar του χρήστη leonm
leonm Ο χρήστης leonm δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 814
Προεπιλογή Διάυγεια νερού

Εδω και αρκετό καιρό το νερό θολώνει. Μετά την εβδομαδιαία αλλαγή και για κάποιες μέρες έχει μια λίγο άσπρη θολούρα (για 3-4 μέρες) που μετά γυρνάει προς το καφέ.Δεν είναι κάθε μέρα, ούτε φορά το ίδιο έντονη όμως γενικά η διάυγεια δεν είναι αυτή που είχε παλιότερα.
ΝΟ3 5-10, ΡΟ4 0,25, Fe 0.25, ΚΗ 4-6, Ρh 6.7-6.8
Οι παραπάνω μετρήσεις δεν είναι απόλυτες, δηλαδή προσπαθώ να τις κρατώ σ αυτά τα επίπεδα προσθέτοντας Ν, Ρ, Κ, Fe, Flourish -έχουν ελάχιστες μεταβολές με 3-4 τεστ την εβδομάδα.Φωτισμός 5χ36w στα 400l.
Στην αρχή νόμιζα ότι φταίει κάποιο απ τα λιπάσματα, έκανα κάποιες δοκιμές να δω τι φταίει και παλιότερα νόμιζα οτι ηταν απ το flourish όμως τελικά και μετά από αλλαγή χωρις να βάλω τίποτα για 1-2 μέρες γίνεται το ίδιο.
Τι λέτε;;;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-10-06, 00:05
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leonm
ΝΟ3 5-10, ΡΟ4 0,25, Fe 0.25, ΚΗ 4-6, Ρh 6.7-6.8
Τι λέτε;;;
λεμε ότι λείπει το ποιο σημαντικό στις μετρήσεις σου !!!
αμμωνία ??? Η αμμωνία προκαλεί θολούρα ... άσπρη ...

Μήπως μέσα στο ενυδρείο σου έχεις ξύλο ???
Αν ναι το ξύλο ( ιδίως όταν είναι καινούργιο ) προκαλεί θολούρα ... καφέ ...
Δώσε παραπάνω πληροφορίες ...
Τι φυτά έχεις μέσα ...
CO2 ???
Φίλτρο ???
μπορεί να είναι και bacterial bloum … (νομίζω έτσι λέγετε ... ένα search θα σου λύσει την απορία . )
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lsourtzo : 03-10-06 στις 00:08
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-10-06, 08:28
Το avatar του χρήστη leonm
leonm Ο χρήστης leonm δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 814
Προεπιλογή

Αμμωνία δεν υπάρχει (είναι στο 0) και ξύλο καινούριο έχει να μπει πολλούς μήνες.Για bacterial bloum σκέφτηκα στην αρχή όμως το ενυδρείο είναι στρωμένο 1,5 χρόνο τώρα και οι μετρήσεις είναι οκ
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-10-06, 08:38
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leonm
Αμμωνία δεν υπάρχει (είναι στο 0) και ξύλο καινούριο έχει να μπει πολλούς μήνες.Για bacterial bloum σκέφτηκα στην αρχή όμως το ενυδρείο είναι στρωμένο 1,5 χρόνο τώρα και οι μετρήσεις είναι οκ
εγώ έχω βάλει τα ξύλα εδώ και 5 μήνες και ακόμα το νερό παίρνει χρώμα ...
και να φανταστείς ότι είχα πλύνει το ξύλο πάρα πολύ καλά ... απλά επειδή ήταν μεγάλο δεν το είχα βράσει ... ( μάλλον αυτό παίζει καθοριστικό ρόλο .. )
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-10-06, 08:51
Το avatar του χρήστη leonm
leonm Ο χρήστης leonm δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 814
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lsourtzo
εγώ έχω βάλει τα ξύλα εδώ και 5 μήνες και ακόμα το νερό παίρνει χρώμα ...
και να φανταστείς ότι είχα πλύνει το ξύλο πάρα πολύ καλά ... απλά επειδή ήταν μεγάλο δεν το είχα βράσει ... ( μάλλον αυτό παίζει καθοριστικό ρόλο .. )
Η λίγο προς το καφέ θολούρα μπορεί να είναι απο ξύλο όμως δεν με απασχολεί αυτή τόσο.Αυτή που με ενδιαφέρει είναι η άσπρη.Ακόμη δεν είναι τόσο έντονη όσο κάποιες φωτογραφίες που έχω δει από bacterial bloum, απλά το νερό χάνει τη διάυγεια του και αυτό συμβαινει 1-2 μήνες τώρα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-10-06, 11:07
profitia Ο χρήστης profitia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-07-2004
Περιοχή: Αθήνα, Βύρωνας
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Μήπως έχεις κάποιο υπόστρωμα; Κάποια υποστρώματα του εμπορίου (της Tetra που το έχω δοκιμάσει σίγουρα) αφήνουν αυτή τη θολούρα που λες στην παραμικρή ανατάραξη.

Αν το νερό έχει πολλές μικροφυσαλίδες οξυγόνου πάλι, ενδέχεται να δημιουργηθεί το φαινόμενο, το οποίο όμως σε καμμιά περίπτωση δεν διαρκεί τόσο.

Βεβαίως τα υπεροξυγονωμένα νερά είναι ένας παράγοντας που θα ευνοήσει το bacterial bloom. Θα αυξηθούν δηλαδή τα βακτήρια τόσο ώστε να καταναλώσουν τα νιτρικά της δεξαμενής σου. Θα σου πρότεινα να μετρήσεις νιτρικά αμέσως μετά την αλλαγή νερού και ξανά σε 2-3 μέρες. Με τη σύγκριση των αποτελεσμάτων ίσως μπορέσουμε να φτάσουμε σε κάποιο συμπέρασμα.
__________________
Μπάμπης

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-10-06, 11:39
Το avatar του χρήστη leonm
leonm Ο χρήστης leonm δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 814
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από profitia
Μήπως έχεις κάποιο υπόστρωμα; Κάποια υποστρώματα του εμπορίου (της Tetra που το έχω δοκιμάσει σίγουρα) αφήνουν αυτή τη θολούρα που λες στην παραμικρή ανατάραξη.

Αν το νερό έχει πολλές μικροφυσαλίδες οξυγόνου πάλι, ενδέχεται να δημιουργηθεί το φαινόμενο, το οποίο όμως σε καμμιά περίπτωση δεν διαρκεί τόσο.

Βεβαίως τα υπεροξυγονωμένα νερά είναι ένας παράγοντας που θα ευνοήσει το bacterial bloom. Θα αυξηθούν δηλαδή τα βακτήρια τόσο ώστε να καταναλώσουν τα νιτρικά της δεξαμενής σου. Θα σου πρότεινα να μετρήσεις νιτρικά αμέσως μετά την αλλαγή νερού και ξανά σε 2-3 μέρες. Με τη σύγκριση των αποτελεσμάτων ίσως μπορέσουμε να φτάσουμε σε κάποιο συμπέρασμα.
Υπόστρωμα δεν έχω, σε κάποια σημεία είναι άμμος και σε άλλα λεπτόκοκκο χαλίκι.
Υπεροξυγόνοση πάλι δεν νομίζω-υπάρχει απλώς μια μικρή ανατάραξη στην επιφάνεια για να μην έχω μεγάλες απώλειες σε CO2.
Υπάρχει αρκετή μπίγλα που την άφηνα γιατί κάτω απ το γρασίδι δεν φαινόταν όμως τελευταία προσπαθω να την καθαρίζω όσο μπορώ γιατι μου δημιουργεί πρόβλημα στην ΚΗ.
Αλλαγή κάνω καθε εβδομάδα γύρω στα 180 λίτρα.
Τα νιτρικά είναι 5-10 με 3-4 τεστ την εβδομάδα (προσθέτω Ν όταν είναι στο 5).
Μετά την αλλαγή νερού το νερό ήταν καθαρό για 1-2 μέρες και μετά άρχιζε να εμφανίζετε η άσπρη θολούρα (ξαναλέω δεν είναι πολύ έντονη).Μάλιστα το πρωί το νερό ήταν συνήθως καθαρό και μετά από 5-6 ώρες που άναβαν τα φώτα αρχιζε να εμφανίζετε.Προχθές ήταν η πρώτη φορά που αμέσως μετά την αλλαγή (σε 2-3 ώρες) εμφανίστηκε αρκετά έντονη χωρίς να έχω προσθέσει κάποιο λίπασμα (γι αυτό και άνοιξα το post)
Δεν ξέρω ακόμη αν μπορεί να έχει σχέση αλλα για Κ βάζω θειοθειικό κάλιο (τα υπόλοιπα είναι της σεκεμ)
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-10-06, 13:42
profitia Ο χρήστης profitia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-07-2004
Περιοχή: Αθήνα, Βύρωνας
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Αν μιλούσαμε για θαλασσινό θα σου έλεγα κατευθείαν για κατακρήμνιση ασβεστίου, στου γλυκού νερού τώρα μπορεί να συμβεί αυτό σε περιορισμένο βαθμό όταν σε σχετικά σκληρό νερό επέλθει μια χημική δυσαναλογία.

http://www.thetropicaltank.co.uk/cloudywt.htm

Τώρα με τη δική σου σκληρότητα τη να πω;
Προφανώς κάποιο χημικό ή κάποιος συνδιασμός χημικών φταίει. Στη θέση σου θα δοκίμαζα να ρίχνω τα λιπάσματα μου με διαφορά μιας ημέρας, έτσι ώστε να ελαχιστοποιήσω την πιθανότητα αλληλεπίδρασης κάποιων στοιχείων.
__________________
Μπάμπης

Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-10-06, 18:05
Το avatar του χρήστη leonm
leonm Ο χρήστης leonm δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 814
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από profitia
Αν μιλούσαμε για θαλασσινό θα σου έλεγα κατευθείαν για κατακρήμνιση ασβεστίου, στου γλυκού νερού τώρα μπορεί να συμβεί αυτό σε περιορισμένο βαθμό όταν σε σχετικά σκληρό νερό επέλθει μια χημική δυσαναλογία.

http://www.thetropicaltank.co.uk/cloudywt.htm

Τώρα με τη δική σου σκληρότητα τη να πω;
Προφανώς κάποιο χημικό ή κάποιος συνδιασμός χημικών φταίει. Στη θέση σου θα δοκίμαζα να ρίχνω τα λιπάσματα μου με διαφορά μιας ημέρας, έτσι ώστε να ελαχιστοποιήσω την πιθανότητα αλληλεπίδρασης κάποιων στοιχείων.
Ευχαριστώ για τη βοήθεια.
Αυτό που σκέφτομε να κάνω είναι για μερικές μέρες να βάζω μόνο Κ ή flourish για να δω κατ αρχην πως θα πάει(είχα δοκιμάσει κάτι τέτοιο και παλιότερα αλλά δεν είχα βγάλει κάποιο συμπερασμα...)
Σήμερα πάντως είναι καθαρό το νερό (αλλαγή την Κυριακή και θολο Κυριακή-Δευτέρα)
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-10-06, 18:53
pet Ο χρήστης pet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-05-2006
Περιοχή: ιλίσια
Μηνύματα: 196
Προεπιλογή

Μήπως ρίχνεις στα ψαράκια σου φρούτα? Το παθαίνω αυτό από τη μπανάνα κυρίως και το σταφύλι... μέσα σε λίγη ώρα ασπρίζει το νερό. Γίνεται χειρότερο με την προσθήκη λιπασματος.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 03-10-06, 19:19
Το avatar του χρήστη leonm
leonm Ο χρήστης leonm δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 814
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pet
Μήπως ρίχνεις στα ψαράκια σου φρούτα? Το παθαίνω αυτό από τη μπανάνα κυρίως και το σταφύλι... μέσα σε λίγη ώρα ασπρίζει το νερό. Γίνεται χειρότερο με την προσθήκη λιπασματος.
Οχι .Μόνο απ τις τροφές της tropical και αφού πρώτα περαστούν από διχτάκι-σιτα για να καθαρίσουν απ τα υπολείματα-σκόνη για να μην επιβαρύνετε χωρίς λόγο το νερό του ενυδρείου.
Κάτι με τη χημεία του νερού πρέπει να είναι αλλά τώρα τι ακριβώς
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 03-10-06, 20:07
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

δεν δοκιμαζεις ανθρακα να δεις μηπως εχεις αποτελεσμα;;;; Βαλτο σε διχτακι στην εξοδο του φιλτρου...... Δεν εχεις να χασεις τιποτα......
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 03-10-06, 21:55
profitia Ο χρήστης profitia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-07-2004
Περιοχή: Αθήνα, Βύρωνας
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

O άνθρακας πιθανότατα θα το καθαρίσει, το θέμα είναι να βρει από που προέρχεται η θολούρα.
__________________
Μπάμπης

Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 03-10-06, 21:55
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

Παράθεση:
Υπάρχει αρκετή μπίγλα που την άφηνα γιατί κάτω απ το γρασίδι δεν φαινόταν όμως τελευταία προσπαθω να την καθαρίζω όσο μπορώ γιατι μου δημιουργεί πρόβλημα στην ΚΗ.
Το μυαλό μου πήγε ότι 'σκαλίζεις' πάλι το ενυδρείο και το υπόστρωμα . . . αλλά αφού δεν έχεις... και η διαφορά των ημερών δεν κόλλαγε.

Μήπως έχει αλλάξει κάτι στο νερό του δικτύου ;
Δεν μιλάω για το χρώμα αλλά σε συνδυασμό με το δκό σου νερό ;
Το φαινόμενο έχει περιοδικότητα ; (δηλαδή μπορεί να συμβαίνει την δευτερη ή τρίτη μέρα της αλλαγής και να κρατάει 1μέρα ; )
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Juan : 03-10-06 στις 22:11
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 03-10-06, 22:36
Το avatar του χρήστη leonm
leonm Ο χρήστης leonm δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 814
Προεπιλογή

Το μεγαλύτερο πρόβλημα μέχρι τώρα εκτός απ το οπτικό (κάποιες μέρες της εβδομάδας) είναι ότι η macrandra από κόκκινη είναι καφέ και ακόμη ανησυχώ για το glosso αν και ακόμη δεν έχω παρατηρήσει κάτι.
Το νερό του δικτύου δεν το τσεκάρω, μόνο το νερό του ενυδρείου.
Περιοδικότητα υπάρχει.Για 1-2 μέρες μετά την αλλαγή είναι καθαρό, μετά αρχίζει να ασπρίζει το απόγευμα -βράδυ(το πρωί είναι συνήθως καθαρό) και 1-2 μέρες πριν την αλλαγή ψιλοκαφετίζει.Το τελευταίο μπορεί και να είναι και από ξύλο, διορθώνετε με την αλλαγή και δεν το θεωρώ και μεγάλο πρόβλημα.Αυτά μέχρι και πριν πριν την τελευταία αλλαγή που έγραψα παραπάνω τι έγινε σ αυτήν.
Πήγα πάντως σήμερα και πήρα Κ της seachem για να βάλω για 2-3 μέρες μόνο αυτό και να δω πως θα πάει.
Αλλαγές μεγάλες στο ενυδρείο δεν έχουν γίνει.Ακόμη το ΚΗ τον τελευταιο καιρό το κρατάω στο 4-6 βάζοντας σόδα και από μπίγλα έχει μαζέψει πολύ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη leonm : 03-10-06 στις 23:34
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 04-10-06, 08:40
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

εχωντας αποκλισει διαφορα, υπαρχει πιθανοτητα να ειναι καποια αιωρούμενη άλγη, ειδικότερα αν η δοκιμή με τον ανθρακα δεν την καθαρίσει.
δοκιμασε να μεταβάλεις λιγο τις παραμετρους.
λιγο αλλαγη θερμοκρασιας, πιο συχνες αλλαγές νερού, και κανε μια καλη σκουπα στο βυθό να μαζεψεις λιγη μπίχλα...
συνηθως αυτές οι άλγες θέλουν ειδικές συνθήκες για να αναπτυχθούν.
ειχα παρατηρησει μια τετοια, που πρασινιζε το νερό στην επιφάνεια μονο τα απογεύματα...
εφυγε μόνη της μετα από λίγο.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 04-10-06, 12:35
Το avatar του χρήστη Carebean pirate
Carebean pirate Ο χρήστης Carebean pirate δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2006
Περιοχή: cy
Μηνύματα: 790
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Carebean pirate
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leonm
Εδω και αρκετό καιρό το νερό θολώνει. Μετά την εβδομαδιαία αλλαγή και για κάποιες μέρες έχει μια λίγο άσπρη θολούρα (για 3-4 μέρες) που μετά γυρνάει προς το καφέ.Δεν είναι κάθε μέρα, ούτε φορά το ίδιο έντονη όμως γενικά η διάυγεια δεν είναι αυτή που είχε παλιότερα.
ΝΟ3 5-10, ΡΟ4 0,25, Fe 0.25, ΚΗ 4-6, Ρh 6.7-6.8
Οι παραπάνω μετρήσεις δεν είναι απόλυτες, δηλαδή προσπαθώ να τις κρατώ σ αυτά τα επίπεδα προσθέτοντας Ν, Ρ, Κ, Fe, Flourish -έχουν ελάχιστες μεταβολές με 3-4 τεστ την εβδομάδα.Φωτισμός 5χ36w στα 400l.
Στην αρχή νόμιζα ότι φταίει κάποιο απ τα λιπάσματα, έκανα κάποιες δοκιμές να δω τι φταίει και παλιότερα νόμιζα οτι ηταν απ το flourish όμως τελικά και μετά από αλλαγή χωρις να βάλω τίποτα για 1-2 μέρες γίνεται το ίδιο.
Τι λέτε;;;
Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ την τελευταία φορά που έκανα αλλαγή νερου στο ενυδρείο μου...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 10-10-06, 21:12
Το avatar του χρήστη leonm
leonm Ο χρήστης leonm δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 814
Προεπιλογή

Ελπίζω να μην βιάστηκα να το γράψω, όμως νομίζω ότι το πρόβλημα μάλλον λύθηκε.Eδώ και αρκετές μέρες το νερό είναι διαυγές, η macrandra άρχισε να ξαναπαίρνει το χρώμα της και η φωτοσύνθεση στο glosso είναι έντονη.Αυτό που άλλαξε είναι ο πιο συστηματικός καθαρισμός του βυθού και αντί για το θειοθειικό κάλιo το Κ της shechem.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 11-10-06, 15:20
Το avatar του χρήστη caverman
caverman Ο χρήστης caverman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2005
Περιοχή: Σταθμός Πλακεντίας - Αττική
Μηνύματα: 682
Προεπιλογή

Ελπίζω να λύθηκε,
Είναι σίγουρο ότι το θειοθειικό κάλιο δεν είχε και τίποτα άλλο μέσα;
Γιατί αν η έξαρση οφειλόταν στην περίσεια καλίου δεν θα είχε εμφανιστεί και με το shechem;;

Θα έχει σημασία πάντως να το εντοπίσουμε προς αποφυγή χρήσης του στο μέλλον...
__________________
Cave Mania...

Εσύ ... είσαι μέλος του ΠΣΦΕ;;;
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 11-10-06, 22:27
Το avatar του χρήστη leonm
leonm Ο χρήστης leonm δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 814
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από caverman
Ελπίζω να λύθηκε,
Είναι σίγουρο ότι το θειοθειικό κάλιο δεν είχε και τίποτα άλλο μέσα;
Γιατί αν η έξαρση οφειλόταν στην περίσεια καλίου δεν θα είχε εμφανιστεί και με το shechem;;

Θα έχει σημασία πάντως να το εντοπίσουμε προς αποφυγή χρήσης του στο μέλλον...
Σίγουρα δεν φταίει η περίσσεια καλίου γιατί η δόση ήταν αρκετά μικρότερη του συνιστώμενου, άλλωστε όσοι το χρησιμοποιούν δεν νομίζω να έχουν πρόβλημα.
Δεν μπορώ με σιγουριά να πω ότι φταίει το θειοθειικό κάλιο( όχι θειικό) γιατί μόνο ενδείξεις υπάρχουν.Το πρόβλημα εμφανίστηκε χρονικά (περίπου)λίγο μετά τη χρήση του και ίσως λύθηκε όταν σταμάτησε.Ακόμη όταν αυτό ξεραθεί αφήνει ένα λευκό ίζημα- δεν ξερω πόσο σημασία έχει αυτό.
Αν πάντως κάποιος πάντως θέλει να το τσεκάρει μου έχει μείνει πάνω από μισό λίτρο-να του το στείλω, διαφορετικά θα πάει στις γλάστρες την Ανοιξη...
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 12-10-06, 12:26
Μάριος Ο χρήστης Μάριος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2006
Περιοχή: Κύπρος, Λεμεσός
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

Η περίπτωσή σου είναι καθαρή περίπτωση ή βακτυρίων ή αιορούμενης άλγης... Ο καλύτερος και μονιμότερος τρόπος αντιμετόπισης είναι η χρήση αποστείρωτη UV. Αυτό μπορείς να τον δανιστείς και από κάποιον φίλο σου που έχει ήδη, να τον τρέξεις για μια βδομάδα και όλα θα είναι εντάξει...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 12-10-06, 14:34
Το avatar του χρήστη Carebean pirate
Carebean pirate Ο χρήστης Carebean pirate δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2006
Περιοχή: cy
Μηνύματα: 790
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Carebean pirate
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μάριος
Η περίπτωσή σου είναι καθαρή περίπτωση ή βακτυρίων ή αιορούμενης άλγης... Ο καλύτερος και μονιμότερος τρόπος αντιμετόπισης είναι η χρήση αποστείρωτη UV. Αυτό μπορείς να τον δανιστείς και από κάποιον φίλο σου που έχει ήδη, να τον τρέξεις για μια βδομάδα και όλα θα είναι εντάξει...
Καλοσώρησες....η παρέα των Κυπρίων μεγαλώνει..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 12-10-06, 22:02
Το avatar του χρήστη leonm
leonm Ο χρήστης leonm δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 814
Προεπιλογή

Ξέχασα να γράψω απ την αρχή-γιατί εδώ και μερικές εβδομάδες την έχω βγάλει για άλλους λόγους-ότι το πρόβλημα υπήρχε έχοντας στην αρχή uv.Της tetra 5w με κυκλοφορητή γύρω στα 800 λίτρα, γι αυτό δεν μου φαινόταν και πολύ πιθανό να είναι άλγη ή βακτηρίδια.Μπορεί βέβαια και κάτι να μην πήγαινε καλά με τη uv (αν και δεν είχαν συμπληρωθεί οι ώρες για αντικατάσταση της λάμπας).Το θέμα είναι ότι το ενυδρείο συνεχίζει να πηγαίνει καλά οπότε όλα είναι οκ.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 19-10-06, 10:40
Μάριος Ο χρήστης Μάριος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2006
Περιοχή: Κύπρος, Λεμεσός
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leonm
Ξέχασα να γράψω απ την αρχή-γιατί εδώ και μερικές εβδομάδες την έχω βγάλει για άλλους λόγους-ότι το πρόβλημα υπήρχε έχοντας στην αρχή uv.Της tetra 5w με κυκλοφορητή γύρω στα 800 λίτρα, γι αυτό δεν μου φαινόταν και πολύ πιθανό να είναι άλγη ή βακτηρίδια.Μπορεί βέβαια και κάτι να μην πήγαινε καλά με τη uv (αν και δεν είχαν συμπληρωθεί οι ώρες για αντικατάσταση της λάμπας).Το θέμα είναι ότι το ενυδρείο συνεχίζει να πηγαίνει καλά οπότε όλα είναι οκ.
5W με 800 λτ/ώρα

απλά δεν κάνεις τίποτα...ούτε για αιωρούμενη άλγη δεν κάνει αυτό.... το νερό περνάει πολύ γρήγορα από τη λάμπα και δεν προλαβαίνει να σκοτώσει τους μικροοργανισμούς.

5W με maximum 100λτ/ώρα θα δουλέψει το uv
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 19-10-06, 11:22
Το avatar του χρήστη leonm
leonm Ο χρήστης leonm δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 814
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μάριος
5W με 800 λτ/ώρα

απλά δεν κάνεις τίποτα...ούτε για αιωρούμενη άλγη δεν κάνει αυτό.... το νερό περνάει πολύ γρήγορα από τη λάμπα και δεν προλαβαίνει να σκοτώσει τους μικροοργανισμούς.

5W με maximum 100λτ/ώρα θα δουλέψει το uv
Τη συγκεκριμένη uv η tetra τη δίνει για μέχρι 400l ενυδρείο και για κυκλοφορητή μέχρι 1000λίτρα/ωρα
http://www.aquaristic.net/AQ147bdf73...700+1161248332
Αλλες πάντως uv στα λίτρα αυτά συνιστώντε με αρκετα περισσότερα w.
Ακόμη το πρόβλημα που είχα για καιρό με την πτώση της kh έχει σταματήσει τελευταία.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Θα παίξω κανένα Τζόκερ μου φαίνεται..... Dimopoulos_d Malawi 3 23-03-06 17:03
Άνοδος σκληρότητας νερού newfish Γλυκό νερό - Γενικά 0 22-12-02 19:25
Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο newfish Bettas 0 22-12-02 19:06
ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΧΩΡΙΣ ΨΑΡΙΑ (με αμμωνία) Tolis Γλυκό νερό - Γενικά 0 14-12-02 02:55

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09896 seconds with 15 queries