Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-07-06, 09:54
Το avatar του χρήστη leonm
leonm Ο χρήστης leonm δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 814
Προεπιλογή Συνδυασμός reef και γλυκού νερού ενυδρείου

Μπορεί να συνδιαστεί ένα reef με άλλο ενυδρείο γλυκου νερού ή αργά ή γρήγορα το γλυκό θα εγκαταλειφθεί; Συνδιάζει κάποιος και τα δύο; Η ερώτηση είναι γιατί ενώ αρχικά σκεφτόμουν για ενα 120λιτρο εδώ και μέρες έχει αρχίζει να τρίζει το 400αρι με τους δίσκους.Το κρατάει ακόμη στη θέση του το κόστος...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-07-06, 09:57
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

λεωνιδα,εχω αρκετους γνωστους που τα συνδιαζουν και τα δυο.....το θεμα ειναι αν τελικα σκεφτεσαι για το 400ρι,αν μπορεις να αντεξεις το οικονομικο φορτιο....αλλιως για αρχη κανα fish only στο 120αρι για να ''περπατησεις'' σιγα-σιγα στο αλατι.....λεω....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-07-06, 11:37
shadow Ο χρήστης shadow δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-06-2004
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

εχω 2 γλυκα 120λτ φυτεμενο κ 30λτ
1 αλμυρο 60λτ
κοιταζω πλεον το 120 και μου φαινεται βαρετο
κοιταζω το 60 και καθε μερα εχω κατι καινουργιο να δω.Ειναι απλα ενας τελείος διαφορετικος κοσμος με μεγαλυτερη δυναμικη και συνεχεις απροβλεπτες αλλαγες.
Θα εκανα το 120 θαλλασινο αλλα ειναι μικρο.Θα το κρατησω ως εχει για συναισθηματικους λογους κ αργοτερα θα παω και σε 220 ή και παραπανω reef
ειναι πολλα τα λεφτα βλεπεις
αποψεις βεβαια ειναι αυτες και θα ακουσεις πολλες
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-07-06, 12:14
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Μην μπερδευετε τους δισκους με τα ενυδρεια του γλυκου νερου...... Και συ Λεωνιδα κατσε καλα μην κατεβω στην Κρητη και αρχισω τις μπαλωθιες..... Εκανες τετοιο ενυδρειο και αρχιζεις τα μα μου..... Ξεκινα ενα 120 λιτρο αλμυρο και το 400αρι με δισκους παραμενει το επικεντρο.... Αλλωστε αναπαραγωγες στο αλμυρο δεν θα δεις..... Και νομιζω οτι η συγκινηση της αναπαραγωγης δισκων ειναι κατι που πρεπει να νιωσουμε......Το λεω και συγκινουμαι......
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-07-06, 13:59
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

¶ντε και το ΄νοιωσες! Και μετά???
Πέραν της πλάκας όμως, είναι δύσκολο να κρατηθούν ένα 400 άρι με δίσκους και ένα θαλασσινό. Όχι ακατόρθωτο βέβαια.
Το θέμα έχει να κάνει σχετικά με τα λίτρα. Αν κάνεις το 120άρι θαλασσινό, έπειτα από λίγο καιρό οι δίσκοι θα τρέμουν περισσότερο. Αυτό είναι βέβαιο.
Θα σου πρότεινα να κάνεις υπομονή να κλείσεις τον κύκλο σου με τους δίσκους (άντε να κάνεις και αναπαραγωγές –θα σε βοηθήσει το 120άρι-) και μετά πας φουλ σε θαλασσινό.
Αν δεν κρατιέσαι και κάνεις το 120άρι θαλασσινό και επειδή θα θες σε σύντομο χρονικό διάστημα να το μεγαλώσεις, ο εξοπλισμός που θα αγοράσεις φρόντισε να είναι για περισσότερα λίτρα. Για το μέλλον.
Δεν σου προτείνω να κρατήσεις 3 δίσκους στο 120άρι και το 400άρι να το κάνεις θαλασσινό, γιατί είναι αμαρτία (για τους δίσκους).

Συνάδελφοι προσοχή!!! Μετά τους δίσκους τι???
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-07-06, 14:12
shadow Ο χρήστης shadow δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-06-2004
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

ποιος ειπε οτι δεν βλεπεις αναπαραγωγες στο αλμυρο ?Πιο δυσκολα μεν αλλα
απο καποια ψαρια,γαριδες,σαλιγκαρια με τις καταλληλες συνθηκες σιγουρα.
Το δυσκολο ειναι μεγαλωσεις τον γονο.
Οπως ειπα κ πριν ειναι ενας τελείος διαφορετικος κοσμος με μεγαλυτερη δυναμικη και συνεχεις απροβλεπτες αλλαγες,σε σχεση με ενα φυτεμενο-κοινωνικο που απλα βλεπεις τα φυτα να μεγαλωνουν και μερικα ψαρια να πηγαινουν πανω κατω.Ειναι μαγια να βλεπεις το θαυμα της φυσης να εξελισετε μπροστα σου και καινουργια παραξενη ζωη να μεγαλωνει εκει που πριν πιστευες οτι δεν υπηρχε τιποτα.Στο γλυκο το "καδρο " ειναι πιο στατικο και αν δεν βαλεις το χερι σου δεν αλλαζει σχεδον τιποτα.
Αν δεν το ζησεις απο κοντα απο μερικες εικονες και περιγραφες δεν θα το καταλαβεις.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-07-06, 14:51
Το avatar του χρήστη leonm
leonm Ο χρήστης leonm δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 814
Προεπιλογή

Τώρα και κάμποσες μέρες που το ψάχνω συστηματικά θάλεγα ότι δεν είναι τόσο τα θαλασσινά ψάρια όσο τα κοράλια.Οταν μετά κοιτάζω το ενυδρείο μου τα φυτά μου φαίνονται σαν απλά χόρτα...Reef ακόμη δεν έχω δει από κοντά οπότε δεν μπορώ να πω κάτι άλλο.Μακάρι να είναι μια περαστική κρίση.
Αν κάποια στιγμή το αποφασίσω στο 120αρι θα μπει μόνο του το ζευγάρι δίσκων.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-07-06, 16:16
Το avatar του χρήστη Νίκος
Νίκος Ο χρήστης Νίκος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2004
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 111
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Νίκος
Προεπιλογή

Eγώ θα σου πρότεινα να μήν κανεις υπομονη!! Και όχι με την έννοια να μην ενημερωθείς πρώτα, αλλά να μην χάσεις άλλο χρόνο με τους δίσκους. Δεν μιλάω απέξω, ήμουν περίπου στην ίδια φάση πριν 2 χρόνια. Είχα ένα 400l με δίσκους φουλ φυτεμένο, αυγά, (βλ εξώφυλλο περιοδικού) ρώταγα τι να κάνω που ήθελα θαλασσινό και όλοι μου έλεγαν να κάνω υπομονή και να φτιάξω πρώτα ένα μικρότερο. Εκανα λοιπόν ένα με 240l και αυτό ήταν! Ολη μέρα κοιτούσα το αλμυρό και πήρα την απόφαση να κάνω το μεγάλο. Μόλις είχε κάνει τον κύκλο του και ξανά μανα από την αρχή στο 400άρι. Καταλαβαίνεις πόσα έξοδα ήταν παραπάνω? Κάντο είναι μονόδρομος. Εμείς είμαστε εδώ.
__________________
Gus
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο newfish Bettas 0 22-12-02 19:06
Marine & Reef: Τα πρώτα μας βήματα Tolis Θαλασσινό νερό - Γενικά 0 14-12-02 04:23
ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΧΩΡΙΣ ΨΑΡΙΑ (με αμμωνία) Tolis Γλυκό νερό - Γενικά 0 14-12-02 02:55
Φίλτρο Ενυδρείου newfish Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 14-12-02 00:56

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04418 seconds with 15 queries