Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-07-05, 23:50
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή Ερωτηση για Sacem Marathon φιλτρα

Γεια χαρα ,

εχει δοκιμασει κανεις αυτα τα εξωτ. φιλτρα? μου φαινονται πολυ οικονομικα γα το capacity τους

Επισης ξερει κανεις τι περιλαμβανει το πακετο , οπως τα πουλα στο Aquaristic ? ειναι ετοιμα για χρηση οπως τα eheim ή θελουν σωληνακια κλπ?

Thanks
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-07-05, 00:27
Το avatar του χρήστη NIDAL
NIDAL Ο χρήστης NIDAL δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2004
Περιοχή: NIKAIA
Μηνύματα: 154
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην NIDAL Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην NIDAL
Προεπιλογή

Εχω 3 τετοια!Ενα 500αρι και 2 χιλιαρια.Ολα δουλευουν περιπου ενα χρονο και δεν εχω αντιμετωπισει κανενα προβλημα.Η συσκευασια περιλαμβανει τα παντα εκτος απο διακοπτες.Σε γενικες γραμμες για τα λεφτα τους ειναι αψογα
__________________
Αυταααααααααα........

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-07-05, 08:34
Το avatar του χρήστη Gorgi
Gorgi Ο χρήστης Gorgi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2004
Περιοχή: Αθηνα - Εξάρχεια
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή

Ενδιαφέρον αυτό που λες Nidal, από θόρυβο πως είναι συγκριτικά με τα Eheim Classic?
__________________
Γιώργος




Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-07-05, 09:25
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Αυτο που παρατηρησα εγω, γιατι τα κοιταζα προχτες ειναι οτι καταναλωνουν περισσοτερο ρευμα. τα εηειμ ξεκινανε απο 5w ενω αυτα απο 25w
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-07-05, 10:24
shadow Ο χρήστης shadow δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-06-2004
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

Στα ιδια παιζουν και στο ρευμα.
Αναλογα την αποδοση του κυκλοφορητη ειναι και η καταναλωση.
Ξεκινανε απο 3,5 w στα 330λ/ω και φτανουν στα 29w για τα 2000λ/ω

Sacem Marathon 1000: Pump output: 1000 l/h, Power consumption: 16 W, Filter volume: 6,0 l

Eheim external filter 2217 : Pump output: 1000 l/h, Power consumption: 20 W, Filter volume: 6,0 l
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-07-05, 11:21
Το avatar του χρήστη Gorgi
Gorgi Ο χρήστης Gorgi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2004
Περιοχή: Αθηνα - Εξάρχεια
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή

Tricky: Μπορείς να δεις την σελίδα του κατασκευαστή και να διαβάσεις αρκετά για τα συγκεκριμένα φίλτρα. www.sacem.it
Έχει και ένα pdf με τις οδηγίες εγκατάστασης KAI στα Ελληνικά που μπορείς να κατεβάσεις (αν όχι μπορώ να στο στείλω με email).

Αυτό που θα ήθελα να διευκρινίσει όποιος μπορεί (και συγνώμη Tricky αν σου κλέβω το thread) είναι σχετικό με την δυνατότητα ανύψωσης των Marathon (η οποία μάλλον είναι χαμηλή) και πιο συγκεκριμένα με το 500 το οποίο δίνει Pump output: 800 l/h & Pump head: 0.90 m/Ws.

Για να γίνω πιο σαφής...θέλω να το χρησιμοποιήσω σαν προφίλτρο για το fluidized bed filter της Red Sea. Όμως η RS λέει πως για να έχει σωστή απόδοση πρέπει να τροφοδοτείτε από μια αντλία (φίλτρο στην προκειμένη) με απόδοση 600 lph και 1.5m head.

Αυτό που με προβληματίζει είναι αν θα δουλέψει σωστά με το Marathon 500 καθώς ναι μεν ο κυκλοφοριτής αποδίδει αρκετά (ακόμα και με γεμάτο το φίλτρο δεν πρέπει να πέφτει πολύ κάτω από τα 600 lph) αλλά η ανύψωση δεν πλήρη τις προϋποθέσεις τις RS και φοβάμαι πως με 1,4 m head δεν θα αποδίδει σωστά, αν όχι καθόλου.

Και κάτι πιο γενικό...πως γίνεται ρε παιδιά φίλτρα που αποδίδουν το ίδιο σε κυκλοφορία (π.χ. 800 lph) να έχουν διαφορετική ικανότητα ανύψωσης
__________________
Γιώργος




Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-07-05, 00:59
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Gorgi
Και κάτι πιο γενικό...πως γίνεται ρε παιδιά φίλτρα που αποδίδουν το ίδιο σε κυκλοφορία (π.χ. 800 lph) να έχουν διαφορετική ικανότητα ανύψωσης
Είναι σαν να έχουμε 2 αυτοκίνητα που μπορούν να τρέξουν με 100 χιλ/ω
και οταν φτάσουν σε μια ανυφορίτσα το ενα να τραβάει καλύτερα

Ισχύς λοιπόν
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-07-05, 04:59
Το avatar του χρήστη NIDAL
NIDAL Ο χρήστης NIDAL δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2004
Περιοχή: NIKAIA
Μηνύματα: 154
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην NIDAL Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην NIDAL
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Gorgi
Ενδιαφέρον αυτό που λες Nidal, από θόρυβο πως είναι συγκριτικά με τα Eheim Classic?
Το ιδιο αθορυβα!!!
__________________
Αυταααααααααα........

Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-07-05, 13:08
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Γεια σας παιδια και ευχαριστω για τις πληροφοριες ...
συνεχιζοντας τη συγκριση Sacem Marathon 1000 με Eheim external filter 2217 (αλλωστε αυτο το μοντελο με ενδιαφερει) , μιλαμε για μισα λεφτα το ενα με το αλλο ! (55 ευρω εναντι 110 ευρω) ...αν ειναι και δυο αξιοπιστα και αθορυβα (βασικο!) τοτε δεν βρισκω το λογο για EHEIM ...ενταξει , καποιες διαφορες θα υπαρχουν (στην ποιοτητα κατασκευης μαλλον) αλλα και παλι ειναι μισα λεφτα ....
Να σας πω και το project : σκεφτομαι να μετατρεψω το ενα 120 λιτρο ενυδρειο μου (100 περιπου καθαρα νερο) απο γλυκο σε αλμυρο fish only (χωρις καν ζωντανο βραχο στην αρχη τουλαχιστον) και μεσα να βαλω ενα ζευγαρι true percula clowns (tank bred) ...για τα υπολοιπα αυτου του project θα ανοιξω αλλο θεμα στην καταλληλη κατηγορια.Το ενυδρειο τωρα εχει ενα εσωτερικο φιλτρο 600 λιτρα/ωρα ...εαν βαλω το Sacem Marathon 1000 μονο του , θα επαρκει για φιλτραρισμα (με δεδομενο οτι θα υπαρχουν μονο δυο ψαρακια μεσα) ή πρεπει να κρατησω και το εσωτερικο ?εαν κρατησω και το εσωτερικο , θα μπορουσα να κανω πιο αραιες αλλαγες νερου (οχι οτι βαριεμαι αλλα απο πλευρας διαταραξης συνθηκων κλπ)? ουφ , πολλα ειπα !!

Gorgi , εαν μπορεις στειλε μου το pdf στο keepthenetfree@yahoo.com Thanks !!

Nidal , οι διακοπτες που δεν περιλαμβανονται στη συσκευασια ειναι ευκολο να μπουν ? ποσο κοστιζουν ?

ευχαριστω ολους,

Βασιλης
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-07-05, 13:44
Το avatar του χρήστη Gorgi
Gorgi Ο χρήστης Gorgi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2004
Περιοχή: Αθηνα - Εξάρχεια
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή

Tricky η μόνη αμφιβολία που έχω όσον αφορά την ποιότητα των Sacem είναι το κατά πόσο σωστά φιλτράρουν το νερό χωρίς αυτό να παρακάμπτει τα υλικά φίλτρανσης (bypass - μακριά από μας) .
Αν πάλι θες να πας σε θαλασσινό σκέψου τα εξής:

1. Το Eheim έχει μεγαλύτερη χωρητικότητα σε υλικά (5.5 L - 7 L).
2. Το Eheim σηκώνει το νερό πάνω από 2 μέτρα ενώ το Sacem 1.25 πράγμα που σημαίνει πως το 2217 είναι πολύ πιο κοντά στα 1000 λ/ω από το Sacem.

Να ξέρεις πάντως ότι ειδικά για το θαλασσινό το φτηνό το πληρώνεις διπλοτριπλοτέτραπλο

Τώρα για αυτά που λες για το εσωτερικό πρόσφατα ένα μέλος έκανε την ιδία σχεδόν ερώτηση στο θαλασσινό κομμάτι του board και πήρε αρνητική απάντηση. Τσέκαρε λίγο τα topics και θα το δεις.

Υ.Γ.
Τσέκαρε και το mail σου.
Υ.Γ. 2
Όσο για τα 110€ που κάνει το 2217 το aquaristikshop το έχει προσφορά στα 85€...καλύτερο τώρα εεε
__________________
Γιώργος




Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05394 seconds with 14 queries