Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-12-13, 17:57
Το avatar του χρήστη Elenikgr
Elenikgr Ο χρήστης Elenikgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-12-2013
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή Λαχανικά για χρυσόψαρα

Προς το παρόν έχω ένα fancy calico κι ένα comet sarassa (το οποίο μετακομίζει σε ένα μεγάλο ενυδρείο ενός γνωστού μετά τις διακοπές). Κάθε ψαρούλης είναι 3 και 4 εκ. αντίστοιχα (χωρίς την ουρά). 'Εχω ψιλο-φυτέψει μερικά κλαδέματα που μου έστειλε ένας φίλος απο το φόρουμ,και περιμένω κι άλλα στο τέλος της βδομάδας... τα άτιμα βοσκάνε σαν κατσίκια, και μου αποψιλώνουν την πρασινάδα!!! Πείτε σας παρακαλώ πως να τους φτιάξω λαχανικά μπας και σταματήσουν το μασούλημα...
Τι λαχανικά, πόσο βρασμένα και υποθέτω ότι πρέπει να τα λιώνω; εκτός από τον αρακά που δίνεται σαν καθαρτικό απ' ότι κατάλαβα, τι άλλα μπορώ να τους δώσω μπας και χορτάσουν και προλάβουν να βλαστήσουν τα έρμα τα φυτάκια μου;

Ερώτηση: μόλις με το καλό φύγει ο comet ψαρούλης (που γίνεται μεγαλούτσικος) μπορώ να βάλω άλλο ένα fancy μέσα στο ενυδρείο, ή θα κινδυνέψουν; Το ενυδρείο είναι 54 λίτρα καθαρά, με εσωτερικό φίλτρο 480 lt/h και κάνω 30% αλλαγές εβδομαδιαία + ανατάραξη επιφάνειας + αεραντλία (την οποία τη γλεντάνε απίστευτα). Τώρα που είναι δύο κυνηγιούνται, φτύνουν χαλικάκια, κρύβονται, γενικώς πάνε ΠΑΝΤΟΥ μαζί. Είναι καλό να μείνει το fancy μόνο του;

Ευχαριστώ για την υπομονή σας και Καλές Γιορτές!
__________________
"...you can put a man on trial but you can't make the guilty pay... and you can cage an animal but you can't take away the rage..."

#nomorebullshit
C.C. 17/05/2017
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-12-13, 20:59
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74230
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-12-13, 21:54
Το avatar του χρήστη Elenikgr
Elenikgr Ο χρήστης Elenikgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-12-2013
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Αυτό το έχω διαβάσει εδώ και καιρό! Εκτός από τις τροφές που συστήνει λέει ότι καλό είναι να τρώνε και φυτάκια (Κλαδέματα, lemna minor, κερατόφυλλο κλπ) αλλά διάβασα ότι αρέσκονται και σε λαχανικά, αλλά δεν βρήκα πως (ωμά; βρασμένα; και πόσο; πολτοποιημένα; ποσότητα; - μαρούλι, σπανάκι, καρότα, - τι άλλο χωρίς να μπορέσω να βρω λεπτομέρειες για το πως θα τα παρασκευάσω. Γι΄αυτό ρώτησα. Επειδή έχω κήπο με φρέσκα λαχανικά για τα παιδιά, δεν θα ήταν κόπος να κάνω κάτι και για τους ψαρούληδες, απλά δεν θέλω από άγνοια να κάνω καμιά ζημιά.
__________________
"...you can put a man on trial but you can't make the guilty pay... and you can cage an animal but you can't take away the rage..."

#nomorebullshit
C.C. 17/05/2017
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-12-13, 22:15
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Elenikgr Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό το έχω διαβάσει εδώ και καιρό! Εκτός από τις τροφές που συστήνει λέει ότι καλό είναι να τρώνε και φυτάκια (Κλαδέματα, lemna minor, κερατόφυλλο κλπ) αλλά διάβασα ότι αρέσκονται και σε λαχανικά, αλλά δεν βρήκα πως (ωμά; βρασμένα ζεματισμένα; και πόσο; πολτοποιημένα; ποσότητα; - μαρούλι, σπανάκι, καρότα, - τι άλλο μπρόκολοχωρίς να μπορέσω να βρω λεπτομέρειες για το πως θα τα παρασκευάσω. Γι΄αυτό ρώτησα. Επειδή έχω κήπο με φρέσκα λαχανικά για τα παιδιά, δεν θα ήταν κόπος να κάνω κάτι και για τους ψαρούληδες, απλά δεν θέλω από άγνοια να κάνω καμιά ζημιά.
Αυτό?
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...8&postcount=51
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-12-13, 23:03
Το avatar του χρήστη Elenikgr
Elenikgr Ο χρήστης Elenikgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-12-2013
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Thank you!!!!
__________________
"...you can put a man on trial but you can't make the guilty pay... and you can cage an animal but you can't take away the rage..."

#nomorebullshit
C.C. 17/05/2017
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-12-13, 23:06
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Elenikgr Εμφάνιση μηνυμάτων
Thank you!!!!
Τον Σπύρο (delta66) πρέπει να ευχαριστήσουμε απο κοινού!
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-12-13, 23:18
Το avatar του χρήστη Elenikgr
Elenikgr Ο χρήστης Elenikgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-12-2013
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Ευχαριστούμε Σπύροοοοοοο!!!!!

Καλά, δεν θα τόβρισκα με τπτ. Είμαι και από ξενύχτι οικογενειακής θαλπωρής, που εξελίχθηκε σε ολονύχτια λάντζα... μετά τις διακοπές θέλω διακοπές...
__________________
"...you can put a man on trial but you can't make the guilty pay... and you can cage an animal but you can't take away the rage..."

#nomorebullshit
C.C. 17/05/2017
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-12-13, 01:46
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Προσοχη στο ταισμα με πρωτεινη. (πχ η κατεψυγμενη που εγραψα)
Ενδεικνυται για τα νεαρα ψαρια. Στα ενηλικα οταν ειναι ζεστοτερο το νερο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τί χρυσόψαρα;; Τηλέμαχος Χρυσόψαρα 4 26-08-10 07:50
110 λτ χρυσόψαρα bouldoza Ενυδρεία με χρυσόψαρα 3 22-06-10 20:01
Μηχανικό vs βιολογικό φίλτρο hitman Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 05-03-09 23:58
Λαχανικά στη διατροφη των ψαριων peace Αρχάριοι γλυκού νερού 2 30-10-07 14:27
Στρώσιμο με χρυσόψαρα, για...χρυσόψαρα! soulmate Χρυσόψαρα 1 26-05-03 23:53

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04115 seconds with 13 queries