Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-08-12, 08:47
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΚΑΙ...ΑΠΟΡΙΕΣ

Εχω εδω και 6 μηνες ενα πλαστικο κουτι που μετατραπηκε σε 'ενυδρειο'. Μερικοι ισως να με θυμαστε ακομα, με τις τοσες χαζες αποριες που ειχα.

Σκεφτομαι να αγορασω ενα κανονικο ενυδρειο πια, αλλα 'δυστηχως' για σας εχω ακομα πολλες αποριες... Θα σας πω στην συνεχεια πως εγω θα το ηθελα, αλλα θα εκτιμουσα ιδιαιτερα αν μου λυνατε καποια ερωτηματα:

1) Οπως φαινεται και στο προχειρο σχεδιακι, σκεφτομαι να το βαλω στο σαλονι, για να μπορω και να το κοιταζω. Ποια θεση προτεινετε, χ1 ή χ2;

2) Αν καποια στιγμη θελησω να το μεταφερω, αυτο πρακτικα πως γινεται; Εννοειται οτι θα εχει ενα σεβαστο βαρος, και μιλαμε παντα για ενυδρειο μαζι με βαση. Υπαρχει τροπος μετακινησης;

3) Στο σαλονι, οπως ειναι φυσικο, και τα φωτα θα θελησω να αναψω,και την τηλεοραση μπορει να βαλω λιγο δυνατα, μιας και ειμαι φανατικος ταινιακιας. Τα φωτα και ο ηχος, υπαρχει περιπτωση να τα στρεσαρει και μετα να βγαζουν στιγματα και ...κερατα;

4) Η θερμοκρασια τους, πρεπει ναι μεν, να μεταβαλλεται κατα την διαρκεια του χρονου, αλλα οχι με τρελλες αποκλισεις. Το καλοκαιρι, θεωρω πως δεν υπαρχει προβλημα μιας κι αν κανει πολυ ζεστη θα ανοιγω το air, αν το θελω και για μενα ή θα τους εχω και κανα ανεμιστηρακι. Το χειμωνα ομως που το δωματιο, στο πολυ κρυο, παει ακομα και 16 βαθμους, αν εγω ανοιξω την θερμανση η θερμοκρασια στο δωματιο μπορει να παει π.χ. 20-21 βαθμους. Δηλαδη η μεταβολη μεσα σε λιγες ωρες θα ναι πανω απο 2 βαθμους, που ειναι και το επιτρεπτο οριο. Τι γινεται τοτε; Μηπως η λυση ειναι να τους εχω και ανεμιστηρα το χειμωνα ταυτοχρονα με θερμοστατη, και να εχω ορισει μια θερμοκρασια π.χ. 18-20 βαθμους;

Αυτα προς το παρων και αν μου ρθει και τιποτα αλλο το συμπληρωνω
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  SALONI.jpg
Εμφανίσεις:  532
Μέγεθος:  15,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-08-12, 09:21
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

1. σε οποια θεση περναει λιγοτερος κοσμος συνεχως απο κοντα με θορυβο αποτομες κινησεις κλπ. Μια αλλη περαμετρος ειναι να μην χτυπαει απευθειας ηλιακο φως και να μην ειναι σε σημειο που μπορει να αλλαξει αποτομο η θερμοκρασια (για μικρα ενυδρεια που μπορουν να επηρεαστουν πιο ευκολα πχ απο ενα καλοριφερ που ειναι κολλητα ή ενα airco - στα μεγαλα πανω απο 250-300 λιτρα δεν θα υπαρχει προβλημα, οικονομια θερμανσης θα γινεται).

2. Αναλογα το μεγεθος. μεχρι 200 λιτρα ενυδρειο εχω μετακινησει μαζι με τη βαση τσουλητά. Μετα θελει αδειασμα μεχρι ενα σημειο για να ελαφρυνει.

3. Αν ειναι μακρυα οπως στη Χ2 θεση δεν θα υπαρχει σοβαρο προβλημα, Τα μπασα ενα προσεχεις πιο πολυ. Αν παιζουν πολυ τα φωτα, μπορεις να το σκεπαζεις αν θελεις.
Ειναι και θεμα ψαριων και στησιματος ενυδρειου κλπ. Αλλα μπορει να μην εχουν προβλημα και να βρισκουν ησυχια κι αλλα οχι.

4, Το καλοκαιρι θα εχεις δυνατα ανεμιστηρια (με controller stc-1000) Και το χειμωνα θερμανση στους 18 (αναλογα θα παρατηρησεις ποσο ανεβαινει με το καλοριφερ). Αν δεν ειχες σκαμπανεβασματα δεν θα σε ενοιαζε οσο και να κατεβει.
Συνηθως δεν ανεβαινει ουτε κατεβαινει, οσο του χωρου η θερμοκρασια.
Θα κοιταζεις να ανεβαινει μεχρι 1-2C μεσα στη διαρκεια της ημερας οταν αναβει καλοριφερ.
Μπορεις να ασφαλεια να εχεις και τα ανεμιστηρια για ασφαλεια.
Αναπληρωση εξατμισης το καλοκαιρι θα χρειαζεσαι αρκετη (ανωτατη θερμικρασια μεχρι 25C ιδανικα)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-08-12, 09:41
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Και στις 2 θεσεις που προτεινω, ειναι περασμα. Δεν το χτυπαει μεν απευθειας ο ηλιος, αλλα θελοντας και μη, απο κει θα περνω συνεχεια.

Η μετακινηση παλι, μαλλον φανταζει δυσκολη, γιατι εμενα το πατωμα ειναι με πλακακια και εχουν αναμεσα τους αυλακωσεις, δεν ξερω κατα ποσο γινεται να τσουλησει.

Με το φως μπορω ας πουμε να βαζω ενα καλλυμα, αλλα με τον ηχο; Μπασα δεν εχω ιδιαιτερα, δεν εχω subwoofer, αλλα οκ τα ηχεια ειναι σχετικα μεγαλα και δεν θα θελα να μην μπορω εστω και μια φορα την εβδομαδα, να βλεπω ταινια με λιγο δυνατο ηχο, μουσικη αν βαλω σπανια ακουω δυνατα.

Θερμανση με καλοριφερ, την εχω κοψει, εδω και χρονια και ειδικα φετος δεν προβλεπεται με τπτ. Την βγαζω ή με το air ή με αεροθερμα στα αλλα δωματια. Γι αυτο και λεω οτι αν λειπω απο το σπιτι, και η θερμοκρασια πεσει π.χ. στους 16 βαθμους, και θελησω να αναψω το air, αναγκαστικα θα πρεπει να εχω ανεμιστηρακια, για να κρατησουν την μεταβολη στα πλαισια του 1-2 βαθμων.


Χμμμ... απο οτι καταλαβαινω ενυδρειο σε δωματιο που μενουμε, δεν μπαινει. Θελει...ειδικες συνθηκες και ειλικρινα απορω γιατι τα χρυσοψαρα τα λεμε pet...
Κριμα και ειχα κανει σκεψεις για το τι να παρω
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-08-12, 09:51
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δεν ειναι τραγικα τα πραγματα.
Και εγω με πλακακι ειμαι και μεταφερεται μεχρι 200.
Μπορεις και το σηκωνεις ελαφρα αν θελεις να αποφυγεις το αυλακι.
Σκεφτεσαι αν δεν κατσει στη μια μερια να το μεταφερεις στην αλλη?
Γινεται.
Εδω κανουμε μετακομιση και δεν μπορει να μεταφερθει λιγα μετρα?

Και τα υπολοιπα φως ηχος κλπ δεν ειναι τραγικα.
Σε νορμαλ συνθηκες ολα ειναι ΟΚ
Δεν τρομαζουν ολα τα ψαρια. Συνηθιζουν κιολας. Και ηχο και κινηση
Μη τρελαίνεσαι.
Βαλτο στη Χ2.
Για ολα υπαρχουν λυσεις.
Μονο στην κρεββατοκαμαρα δεν θα εβαζα ενυδρειο
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-08-12, 09:57
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Τσουλητα παντως δεν παιζει νομιζω να γινεται. Ενταξει δεν θα κανω και συνεχεια μετακινησεις, αλλα λεμε μια φορα αν θελησω, αυτο καταρχην δεν θα σηκωνεται, αν μιλαμε για 100-200 κιλα βαρος.

Οι θεσεις χ1-χ2 μην φανταστεις οτι εχουν καμια τρελη αποσταση, απλα το σχεδιο μου βγηκε λιγο....μεγαλο. Θα προτιμουσα την χ1 για καλυτερη θεαση.

Το φως ομως και ο ηχος, αυτα λιγο με...τρομαζουν. Γιατι αν ειναι να στρεσσαρονται καθε φορα, που ανοιγω το φως (αναμεσα στις θεσεις χ1 και χ2, υπαρχει στο ταβανι λαμπα, που αυτη αναβω πιο συχνα) ή που βαζω καμια ταινια, τοτε...χαιρετισματα. Θελω σε αυτο πανω, να ειμαστε σιγουροι για να μην...κλαιω μετα

Θερμοκρασια το χειμωνα, περιπου ποσο ειναι ανεκτη; Συμφωνεις στην γνωμη μου οτι δεν ειναι pet, οπως συχνα χαρακτηριζονται;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-08-12, 10:15
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Εχουμε ακριβως την ιδια διαταξη στο σαλονι εγω το εχω βαλει στην χ2 θεση γιατι αν το ειχα στην χ1 δε νομιζω οτι θα εβλεπα την ταινια το πιο πιθανο ειναι οτι θα χαζευα το ενυδρειο σκεψου οτι βγαινω στο μπαλκονι και παλι το ενυδρειο χαζευω.Απο θορυβο και κοσμο δεν εχω κανενα θεμα μιας και καμμια φορα τσιτωνω και εγω το home theater και φρικαρουν πιο πολυ οι γειτονες παρα τα ψαρια (πολυκατοικια γαρ) οταν επισης σε γνωρισουν τα χρυσοψαρα δε τα πειραζει καθολου να περνας απο μπροστα μη σου πω θα σε ψαχνουν κιολας.Το μονο που προσεχω ειναι οταν σβηνουν τα φωτα στο ενυδρειο μεχρι να την κανω για υπνο δεν σβηνω το φως στο σαλονι.
Οσο για την θερμοκρασια παιρνεις ενα θερμοστατη και ηρεμησες χωρις κανενα αγχος για την θερμοκρασια καλη αρχη ξανα!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-08-12, 10:23
Το avatar του χρήστη constantinos
constantinos Ο χρήστης constantinos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-05-2012
Περιοχή: Παγκράτι, Υμηττός, Βύρωνας
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

Eγώ θα έλεγα την χ2 γιατι πρωτον η χ1 ειναι διπλα στο ηχειο και δευτερον μπορει να εχει καλυτερη θεαση αλλά οταν θα βλέπεις τηλεοραση ή ταινια και εχεις αναμενα τα φωτα του ενυδρειου θα σου αποσπάει την προσοχή.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-08-12, 10:46
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
Θερμοκρασια το χειμωνα, περιπου ποσο ειναι ανεκτη;
Συμφωνεις στην γνωμη μου οτι δεν ειναι pet, οπως συχνα χαρακτηριζονται;
Για κοινα χρυσοψαρα και κατω απο 5C, για καποιες ιδιατερες ποικιλιες μεχρι 10-15C

Διαφωνω.
Εγω απο τα ψαρια που εχω διατηρησει, τα χρυσοψαρα και ο μονομαχος ηταν τα πιο ανετα με τον ανθρωπο, και κατ'εξαιρεση ενα θηλυκο ραμιρεζι, μεχρι που ερχοταν και εμπαινε στη χουφτα μου και το μετεφερα στη γεννηστρα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-08-12, 12:15
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chs Εμφάνιση μηνυμάτων
Το μονο που προσεχω ειναι οταν σβηνουν τα φωτα στο ενυδρειο μεχρι να την κανω για υπνο δεν σβηνω το φως στο σαλονι.
Δεν καταλαβα... Το φως στο σαλονι το χεις ανοιχτο γιατι καθεσαι εκει ή για αυτα;
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από constantinos Εμφάνιση μηνυμάτων
Eγώ θα έλεγα την χ2 γιατι πρωτον η χ1 ειναι διπλα στο ηχειο και δευτερον μπορει να εχει καλυτερη θεαση αλλά οταν θα βλέπεις τηλεοραση ή ταινια και εχεις αναμενα τα φωτα του ενυδρειου θα σου αποσπάει την προσοχή.

Το ηχειο ομως εχει μια κλιση και κοιταζει κκαπως λοξα... Ισως να μου την αποσπα στην αρχη μεχρι να το συνηθισω...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για κοινα χρυσοψαρα και κατω απο 5C, για καποιες ιδιατερες ποικιλιες μεχρι 10-15C

Διαφωνω.
Εγω απο τα ψαρια που εχω διατηρησει, τα χρυσοψαρα και ο μονομαχος ηταν τα πιο ανετα με τον ανθρωπο, και κατ'εξαιρεση ενα θηλυκο ραμιρεζι, μεχρι που ερχοταν και εμπαινε στη χουφτα μου και το μετεφερα στη γεννηστρα.
Βασικα ηθελα να πω, ποια ειναι η επιθυμητη θερμοκρασια που πρεπει να εχουμε τον χειμωνα;
Προσωπικα κατοικιδιο, θεωρω ενα ζωο, που μπορει να ζησει κοντα στον ανθρωπο, σε συνθηκες παρομοιες με αυτες που ζει ο ανθρωπος. Π.χ. σκυλος,γατα κλπ. Τα ψαρια τωρα, θελουν ειδικες συνθηκες που δεν εχουν καμια σχεση με κατ (οικια)


Ερχομαι και στο ...προκειμενο τωρα:
Μου χει μεινεi ενα comet, αν δεν κανω λαθος. Θελω να το κρατησω και ισως να του παρω και μια παρεα. Πιθανων στο μελλον να κοιταξω και σε fancy, παντα αναφερομαι σε πληθος 2 ατομων. Σκεφτομαι να παρω ενα ενυδρειο και μια βαση. Ξερω οτι θα μου πειτε απο 180 λιτρα και πανω, αλλα επειδη το κοστος ανεβαινει πολυ, τοσο στην αγορα οσο και γενικα στην λειτουργια του, σκεφτομαι 2 εναλλακτικες προτασεις:
1) http://www.petsupermarket.gr/4070/%C...%86%CE%AD.html μαζι με την βαση του
2)http://www.petsupermarket.gr/4009/%C...5cm-126lt.html μαζι με την βαση του και αυτο: http://www.petsupermarket.gr/5797/%C...%82-200lt.html


Ακουω γνωμες και ισως αλλες προτασεις

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lionor : 28-08-12 στις 12:15 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-08-12, 17:53
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασικα ηθελα να πω, ποια ειναι η επιθυμητη θερμοκρασια που πρεπει να εχουμε τον χειμωνα;

Προσωπικα κατοικιδιο, θεωρω ενα ζωο, που μπορει να ζησει κοντα στον ανθρωπο, σε συνθηκες παρομοιες με αυτες που ζει ο ανθρωπος. Π.χ. σκυλος,γατα κλπ. Τα ψαρια τωρα, θελουν ειδικες συνθηκες που δεν εχουν καμια σχεση με κατ (οικια)

Ερχομαι και στο ...προκειμενο τωρα:
Μου χει μεινεi ενα comet, αν δεν κανω λαθος. Θελω να το κρατησω και ισως να του παρω και μια παρεα. Πιθανων στο μελλον να κοιταξω και σε fancy, παντα αναφερομαι σε πληθος 2 ατομων.
Eπιθιμητη ειναι κι αυτη που εχουν στη φυση αυτην την εποχη.
Το θεμα ειναι οτι καποια χρυσοψαρα εχουν αναπαραχθει σε ενυδρεια για ενυδρεια καιι δεν τους απει τοσο η πολυ χαμηλη θερμοκρασια των λιμνων (μεχρι και κατω απο 5C), αν και οταν εχει βαθος μια λιμνη δεν παγωνει χαμηλα στο βυθο και βρισκουν σημεια να σταθουν.
Συν οτι πεφτουν σε ναρκη, και κατω απο 10C σταματανε και το φαγητο.
Τα fancy ειδη ειναι για πιο ψηλες θερμοκρασιες, πχ 15-20C ειναι OK το χειμωνα (αν και πολλα τα εχουν βαλει και ζουνε και σε λιμνες)

Ααα ΟΚ αν το θετεις ετσι, ναι δεν ειναι κατοικιδια απο τη στιγμη πυ ζουν μεσα σε νερο.
Εγω αναφερθηκα στο ποσο πολυ εξημερωνονται και ζουν φιλικα με τον ανθρωπο.

Πρεπει να σκεφτεις δυο πραγματα με το comet.
Γινεται μεγαλο και κολυμπαει γρηγορα σε σχεση με τα κοντροχοντρα fancy και θα υπαρξει θεμα στο ταισμα.
Επισης το μηκος τους προυποθετει και μεγαλυτερες απαιτησεις σε μηκος στο ενυδρειο.
80 εκ ειναι ΟΚ για fancy (πχ veiltail, funtail, ryukin , oranda κλπ) αλλα για τα comet, commnon και shubunkin, ενα ενυδρειο πανω απο 120 εκ ειναι καλο.
-------------------------
Στα ενυδρεια που εχεις βαλει, οι τιμες ειναι χωρις τη βαση νομιζω (εχει ξεχωριστες τιμες για τις βασεις)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 28-08-12 στις 17:53 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 28-08-12, 19:32
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω εδω και 6 μηνες ενα πλαστικο κουτι που μετατραπηκε σε 'ενυδρειο'. Μερικοι ισως να με θυμαστε ακομα, με τις τοσες χαζες αποριες που ειχα.

Σκεφτομαι να αγορασω ενα κανονικο ενυδρειο πια, αλλα 'δυστηχως' για σας εχω ακομα πολλες αποριες... Θα σας πω στην συνεχεια πως εγω θα το ηθελα, αλλα θα εκτιμουσα ιδιαιτερα αν μου λυνατε καποια ερωτηματα:

1) Οπως φαινεται και στο προχειρο σχεδιακι, σκεφτομαι να το βαλω στο σαλονι, για να μπορω και να το κοιταζω. Ποια θεση προτεινετε, χ1 ή χ2;

2) Αν καποια στιγμη θελησω να το μεταφερω, αυτο πρακτικα πως γινεται; Εννοειται οτι θα εχει ενα σεβαστο βαρος, και μιλαμε παντα για ενυδρειο μαζι με βαση. Υπαρχει τροπος μετακινησης;

3) Στο σαλονι, οπως ειναι φυσικο, και τα φωτα θα θελησω να αναψω,και την τηλεοραση μπορει να βαλω λιγο δυνατα, μιας και ειμαι φανατικος ταινιακιας. Τα φωτα και ο ηχος, υπαρχει περιπτωση να τα στρεσαρει και μετα να βγαζουν στιγματα και ...κερατα;

4) Η θερμοκρασια τους, πρεπει ναι μεν, να μεταβαλλεται κατα την διαρκεια του χρονου, αλλα οχι με τρελλες αποκλισεις. Το καλοκαιρι, θεωρω πως δεν υπαρχει προβλημα μιας κι αν κανει πολυ ζεστη θα ανοιγω το air, αν το θελω και για μενα ή θα τους εχω και κανα ανεμιστηρακι. Το χειμωνα ομως που το δωματιο, στο πολυ κρυο, παει ακομα και 16 βαθμους, αν εγω ανοιξω την θερμανση η θερμοκρασια στο δωματιο μπορει να παει π.χ. 20-21 βαθμους. Δηλαδη η μεταβολη μεσα σε λιγες ωρες θα ναι πανω απο 2 βαθμους, που ειναι και το επιτρεπτο οριο. Τι γινεται τοτε; Μηπως η λυση ειναι να τους εχω και ανεμιστηρα το χειμωνα ταυτοχρονα με θερμοστατη, και να εχω ορισει μια θερμοκρασια π.χ. 18-20 βαθμους;

Αυτα προς το παρων και αν μου ρθει και τιποτα αλλο το συμπληρωνω


1) για μενα, σιγουρα Χ1

2) το προβλημα στη μετακινηση στημενου ενυδρειου δεν ειναι τοσο το βαρος οσο η ζημια που μπορει να προκληθει

3) οχι

4) το χειμωνα με τον θερμοστατη δε θα εχεις κανενα προβλημα. Για ποια ψαρια μιλας και λες 18 βαθμους (το ειδα διαβαζοντας μετα, δε νομιζω να πεφτει κατω απο 18 με καποιον τροπο και αν βαλεις θερμοστατη στα 22 θα εισαι μια χαρα)? (παντως θερμοκρασια δωματιου και νερου δεν ειναι ιδιες)
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-08-12, 20:14
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Σπυρο, τα ενυδρεια που εβαλα, ειναι η τιμη χωρις την βαση ναι. Τα comet, συμφωνα με οσα εχω διαβασει ως τωρα, δεν θα πρεπε ισως καθολου να τα προωθουν για ενυδρεια. Αυτα ειναι ψαρια λιμνης, σε στυλ κοϊ δηλ. Οι προτασεις μου καταρχην για 125λιτρο πως φαινονται; Καλυτερη ειναι η 1η ή η 2η; Στην 2η λυση, το φιλτρακι αυτο θα ειναι επαρκες ή θα ταν καλυτερο κατι αλλο;
Μεσα σκεφτομαι να εχω ή 2 commet ή 2 fancy. Θα πηγαινα κατευθειαν σε fancy, αλλα το ενα commet που εχω τωρα τι να το κανω; Αλλη....λυση ειναι να το αφηνα, μονο του στο 125αρι αν και τους αρεσει να ζουνε κοινωνικα σε ομαδες.
Βαγγελη γιατι λες την θεση χ1; Ισως λογω θεασης;
Για την θερμοκρασια, αυτο που θελω να ρωτησω ειναι, το χειμωνα, με την πιθανοτητα το δωματιο να παιζει σε θερμοκρασιες απο 16 εως και 23-24 βαθμους, στην περιπτωση που ανοιξω το air, και εφοσον αυτη η μεταβολη γινει σε διαστημα ισως και λιγοτερο της μιας ωρας, ποια ειναι η επιθυμητη θερμοκρασια που θα πρεπει αυτα να εχουν;
Α! ηθελα να ρωτησω ακομα, αν ειναι αναγκαιο να εχω ανοιχτα τα φωτα του ενυδρειου, ποσες ωρες την ημερα και για ποιο λογο;
Στην την επιλογη ενυδρειου και φιλτρου, τι αλλες εναλλακτικες εχω; Εννοειται και απο αλλα μαγαζια. Το σκεπτικο μου, ειναι να προσθεσω μεσα χαλικι, καμια ριζα και καμια πετριτσα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 28-08-12, 21:11
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
Σπυρο, τα ενυδρεια που εβαλα, ειναι η τιμη χωρις την βαση ναι. Τα comet, συμφωνα με οσα εχω διαβασει ως τωρα, δεν θα πρεπε ισως καθολου να τα προωθουν για ενυδρεια. Αυτα ειναι ψαρια λιμνης, σε στυλ κοϊ δηλ. Οι προτασεις μου καταρχην για 125λιτρο πως φαινονται; Καλυτερη ειναι η 1η ή η 2η; Στην 2η λυση, το φιλτρακι αυτο θα ειναι επαρκες ή θα ταν καλυτερο κατι αλλο;
Μεσα σκεφτομαι να εχω ή 2 commet ή 2 fancy. Θα πηγαινα κατευθειαν σε fancy, αλλα το ενα commet που εχω τωρα τι να το κανω; Αλλη....λυση ειναι να το αφηνα, μονο του στο 125αρι αν και τους αρεσει να ζουνε κοινωνικα σε ομαδες.
Βαγγελη γιατι λες την θεση χ1; Ισως λογω θεασης;
Για την θερμοκρασια, αυτο που θελω να ρωτησω ειναι, το χειμωνα, με την πιθανοτητα το δωματιο να παιζει σε θερμοκρασιες απο 16 εως και 23-24 βαθμους, στην περιπτωση που ανοιξω το air, και εφοσον αυτη η μεταβολη γινει σε διαστημα ισως και λιγοτερο της μιας ωρας, ποια ειναι η επιθυμητη θερμοκρασια που θα πρεπει αυτα να εχουν;
Α! ηθελα να ρωτησω ακομα, αν ειναι αναγκαιο να εχω ανοιχτα τα φωτα του ενυδρειου, ποσες ωρες την ημερα και για ποιο λογο;
Οσως αφορα την επιλογη ενυδρειου και φιλτρου, τι αλλες εναλλακτικες εχω; Εννοειται και απο αλλα μαγαζια. Το σκεπτικο μου, ειναι να προσθεσω μεσα χαλικι, καμια ριζα και καμια πετριτσα.
Mια χαρα ενυδρεια ειναι και τα δυο.
Το juwel ειναι πιο ευχρηστο το καπακι του για εργασιες (ανεμιστηρακια κλπ) μπαινοβγαινει ευκολα κλπ

Ε οχι, τα comet ειναι ψαρια για ενυδρειο καμια σχεση με τα Koi.
Απλα θελουν καποια ευρυχωρο ενυδρειο οπως καθε ψαρι με τετοιο τελικο μεγεθος.

Το φιλτρο καλο ειναι, ισως χρειαστει καποιο κυκλοφορητακι μεσα για ενισχυση της καλης κυκκλοφορια νερου.
Κοιτα και για το λιγο μεγαλυτερο φιλτρο αν σε παιρνει.

Θα πρεπει να τσεκαρεις τις θερμοκρασιες που ανεβαζει το ενυδρειο, οταν ανοιγεις θερμανση και αναλογως να ρυθμισεις τον controller για να μη δουλευει ουτε πολυ ο θερμαντηρας ουτε πολυ τα ανεμιστηρια.
Εχε in mind γενικα οτι δεν πρεπει μεσα σε μια ωρα να αλλαξει πανω απο 1C βαθμο η θερμοκρασια και σε 24 πανω απο 2-3C.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 28-08-12, 22:56
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

[QUOTE=lionor;686874]Δεν καταλαβα... Το φως στο σαλονι το χεις ανοιχτο γιατι καθεσαι εκει ή για αυτα;
-------------------------

Θα σου εξηγησω τα φωτα στο ενυδρειο μου κλεινουν γυρω στις 11 αλλα μεχρι να πεσω για υπνο μπορει καλη ωρα οπως τωρα να ειμαι στο αλλο δωματιο που εχω το pc παρολο που δεν ειναι κανεις στο σαλονι το φως του σαλονιου δεν το κλεινω γιατι μπορει σε καμμια ωρα να ξαναπαω εκει.
Οποτε αν το εκλεινα θα επικρατουσε σκοταδι θα χαλαρωναν πληρως τα ψαρια θα το ανοιγα ξαφνικα μετα απο καμμια ωρα και θα φρικαραν τα ψαρακια, σκεψου απλα σαν παραδειγμα να κοιμασαι βραδυ να εχεις χαλαρωσει και ξαφνικα να ανοιξει ενας ενα φακο μπροστα στα ματια σου, θα την ακουσεις δε θα την ακουσεις?
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 29-08-12, 00:09
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αντι να καις τα φωτα του σαλονιου, βαλε μια λαμπα οικονομιας διπλα στο ενυδρειο με χρονοδιακοπτη
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 29-08-12, 00:16
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Και στο σαλονι οικονομιας ειναι τωρα μαζευομαστε γιαυτο ειμαι χαλαρος
Εννοεις κατι σαν λαμπατερ κοντα στο ενυδρειο?ο χρονοδιακοπτης για πιο λογο?
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 29-08-12, 00:34
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Για να μη το εχεις στο νου σου.
Θα αναβει πριν κλεισουν τα φωτα του ενυδρειου και θα κραταει μεχρι να πατε για υπνο.
Αν και ολα αυτα μπορει και να μη χρειαζονται.
Αν αναβεις ενα φως στο διπλα δωματιο δεν περναει φως στο χωρο του ενυδρειου?
Ετσι οταν θα αναψεις το φως του χωρου, θα εχει γινει καποια υποτυπωδης ομαλοτερη μεταβαση απο σκοταδι σε φως.
-------------------------
Αλλιως βαλε αυτοματα ρολα κλειστου τυπου στο ενυδρειο
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 29-08-12 στις 00:34 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 29-08-12, 09:00
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το φιλτρο καλο ειναι, ισως χρειαστει καποιο κυκλοφορητακι μεσα για ενισχυση της καλης κυκκλοφορια νερου.
Κοιτα και για το λιγο μεγαλυτερο φιλτρο αν σε παιρνει.
Θα πρεπει να τσεκαρεις τις θερμοκρασιες που ανεβαζει το ενυδρειο, οταν ανοιγεις θερμανση και αναλογως να ρυθμισεις τον controller για να μη δουλευει ουτε πολυ ο θερμαντηρας ουτε πολυ τα ανεμιστηρια.
Εχε in mind γενικα οτι δεν πρεπει μεσα σε μια ωρα να αλλαξει πανω απο 1C βαθμο η θερμοκρασια και σε 24 πανω απο 2-3C.
Φιλτρο μου λες για μεγαλυτερο, για να μπορει να 'σηκωνει' με πιο ανεση το νερο; To fluval 206 εχει 780l/h σε σχεση με το 205 που εχει 680l/h

Αν ανοιξω το air στην θερμανση ας πουμε, δεν υπαρχει περιπτωση να αλλαξει η θερμοκρασια πανω απο ενα βαθμο στο ενυδρειο, μεσα σε μια ωρα; Εχω ελεγκτη θερμοκρασιας, αλλα σε αυτη την περιπτωση θα πρεπει να θεσω ενα πολυ κοντινο ευρος θερμοκρασιας π.χ 19 εως 20 βαθμους. Ετσι ομως, τα ανεμιστηρια θα δουλευουν περισσοτερο τον χειμωνα απο οτι το καλοκαιρι!

Η φωτοπεριοδος ειναι ιδια χειμωνα-καλοκαιρι; Περιπου ποσες ωρες την ημερα και ειναι απαραιτητη, εφοσον δεν εχω φυτα;
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 29-08-12, 16:32
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να μη το εχεις στο νου σου.
Θα αναβει πριν κλεισουν τα φωτα του ενυδρειου και θα κραταει μεχρι να πατε για υπνο.
Αν και ολα αυτα μπορει και να μη χρειαζονται.
Αν αναβεις ενα φως στο διπλα δωματιο δεν περναει φως στο χωρο του ενυδρειου?
Ετσι οταν θα αναψεις το φως του χωρου, θα εχει γινει καποια υποτυπωδης ομαλοτερη μεταβαση απο σκοταδι σε φως.
-------------------------
Αλλιως βαλε αυτοματα ρολα κλειστου τυπου στο ενυδρειο

θεικο

@lionor γενικα γνωμη μου οσο μεγαλυτερο σε παιρνει οικονομικα παντα τοσο το καλυτερο.(οσον αφορα το φιλτρο)
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 29-08-12, 17:12
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

εγω θα προτεινα αν ποιανουν τα χερια σου (πανευκολο ειναι τελικα) και εχεις ορεξη να ασχοληθεις λιγο, αφου τελικα πας απο το μηδεν να φτιαξεις μια diy υπερχειληση http://reefbuilders.com/forums/diy-p...flow-sump.html και να χρησιμοποιησεις οσο μεγαλο θες κουτι για sump.
Ειλικρινα σου λευνει τα χερια και εχεις ανα πασα στιγμη προσβαση στο φιλτρο σου και σε ολα τα υλικα, συν οτι κανεις απο κει τις αλλαγες, λιπανσεις, βαζεις εκει μεσα ανεμιστηρακια, αεραντλιες, co2 , θερμαντηρες κι οτι αλλο θες
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 29-08-12, 17:45
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
σκεφτομαι 2 εναλλακτικες προτασεις:
1) http://www.petsupermarket.gr/4070/%C...%86%CE%AD.html μαζι με την βαση του
2)http://www.petsupermarket.gr/4009/%C...5cm-126lt.html μαζι με την βαση του και αυτο: http://www.petsupermarket.gr/5797/%C...%82-200lt.html


Ακουω γνωμες και ισως αλλες προτασεις
η διαφορά της τιμής είναι χαοτική ακόμα και αν λάβουμε υπόψη τα έχτρα που παρέχει η jewel. δεν είναι και καμιά εταιρεία της πλάκες η hagen, μια χαρά ενυδρεία φτιάχνει (και με χοντρά τζάμια)
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 29-08-12, 18:12
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Τα χερια μου δεν μπορω να πω οτι...πιανουν ιδιαιτερα...

Η διαφορα τιμης δεν ειναι και τοσο χαοτικη νομιζω. Αν προτιμησω ας πουμε το rio 125, παει μαζι με την βαση στα 287 ευρω ενω το αντιστοιχο hagen (δεν εχει λαμπες) μαζι με βαση και φιλτρο παει κανα 280 ευρω.

Το θεμα ειναι τελικα τι να προτιμησω; Ενα rio που ειναι κομπλε ή χωριστα γυαλα και φιλτρο;

Πηγα σημερα μια βολτα απο το petsupermarket αλλα δυστηχως κανουν μετακομιση σε ενα διπλανο κτιριο, δεν μπορεις να δεις και πολλα πραγματα (αυτο ας το γνωριζουν τα παιδια εδω, μην πηγαινουν αδικα εκει, θελει λιγο καιρο μεχρι να ολοκληρωθει η μετακομιση). Ειδα για λιγο τα ενυδρεια της hagen, ενταξει δεν ξερω και πολλα απο αυτα, βασικα δεν ξερω τι να προσεξω... Με ΄χαλασε΄ λιγο το καπακι τους, που ειναι ΄παραμορφωμενο΄ σαν να το εχεις καψει μοιαζει και απο πισω που περνανε τα καλωδια, ειναι μικρες οι τρυπες και δεν ξερω αν θα χωρανε τα λαστιχα του εξωτερικου φιλτρου.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 29-08-12, 18:37
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων

Η διαφορα τιμης δεν ειναι και τοσο χαοτικη νομιζω. Αν προτιμησω ας πουμε το rio 125, παει μαζι με την βαση στα 287 ευρω ενω το αντιστοιχο hagen (δεν εχει λαμπες) μαζι με βαση και φιλτρο παει κανα 280 ευρω.

Η τιμη που βλεπεις στα hagen ειναι ΜΑΖΙ με τη βαση και φιλτρο, αλλα τουλαχιστο εγω προσωπικα δεν κραταω τα μαμισια φιλτρα καμιας εταιριας (συνηθως τα παζαρευω για καμια τροφη η τιποτε αλλο)
Οποτε η διαφορα ειναι χαοτικη μια και το ενα παει 287 ενω το αλλο καπου στα 150
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 29-08-12, 18:42
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Δεν με καταλαβες μαλλον... Τα hagen (αν δεν κανω λαθος water home λεγονται) που εγω τα ειδα σημερα, ειναι χωρις λαμπες και χωρις φιλτρο. Μονο η γυαλα. Οταν λεω μαζι με φιλτρο, εννοω καποιο εξωτερικο με κοστος ας πουμε γυρω στα 90 ευρω χοντρικα.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 29-08-12, 18:43
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
Η διαφορα τιμης δεν ειναι και τοσο χαοτικη νομιζω. Αν προτιμησω ας πουμε το rio 125, παει μαζι με την βαση στα 287 ευρω ενω το αντιστοιχο hagen (δεν εχει λαμπες) μαζι με βαση και φιλτρο παει κανα 280 ευρω.
άρα πάνω κάτω τα ίδια, με τη διαφορά του φίλτρου (εσωτερικό/εξωτερικό). οι λάμπες πόσο να έχουν 4-5 ευρώ. το εσωτερικό φίλτρο του ριο θα σε καλήψει, ή στην πορεία θα πας σε εξωτερικό (όπως γίνεται συνήθως);
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 29-08-12, 19:01
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Eλα ντε; που να να ξερω...; Ασχετος τελειως ειμαι με αυτα

Σκεφτομαι και μια αλλη επιλογη: http://www.petsupermarket.gr/4012/%C...0cm-160lt.html + την βαση του + fluval 305 ή το rio 180
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 29-08-12, 19:50
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

με της hagen μπορείς να το έχεις και open http://www.aquarticles.com/articles/..._Aquarium.html (μιας και το καπάκι είναι αποσπόμενο) για κανα reefακι στο μέλλον
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 29-08-12, 21:32
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
Eλα ντε; που να να ξερω...; Ασχετος τελειως ειμαι με αυτα

Σκεφτομαι και μια αλλη επιλογη: http://www.petsupermarket.gr/4012/%C...0cm-160lt.html + την βαση του + fluval 305 ή το rio 180

Αυτο το εχω και ειχα και το 300ρι αδερφακι του.
Μια χαρα μεχρι τωρα (ενα και εναμισι χρονο τα εχω) και τα καπακια τους εχουν αρκετο χωρο για οτι θες. (εχω κανει κι ενα σωρω πατεντες και χωραει κι αλλες τοσες)
Το προτεινω ανεπιφυλακτα, τουλαχιστο απο τη μεχρι τωρα εμπειρια μου.
Το φιλτρο που δινει μαζι προσπαθησε να του το ανταλλαξεις με τιποτα αλλο (στην αρχη τσιναει αλλα στο τελος υποχωρει) και παρε εξωτερικο.
Τα φιλτρα elite της hagen απο το ιδιο μαγαζι (ειναι η low bagget σειρα της hagen) ειναι παμφθηνα, κι εχουν απιστευτους χωρους (διπλασιους και τριπλασιους απο την ακριβγ σειρα) και μεχρι τωρα οσα πηρα (4) βγηκαν σκυλια, και εκτος αυτου αν δεις λιτρα την ωρα και χωρητικοτητα υλικων κανουν για παραπανω λιτρα απ οσα λενε (κατι πρωτογνωρο)
Αν επενδυσεις και σε μια καλη λαμπιτσα (ειτε την πανακριβη flora glo ειτε την οικονομικοτατη αλλα πολυ καλη sylvania grolux απο ηλεκτρολογειο) εχεις ενα σουπερ συνδυασμο με πολυ χαμηλο κοστος
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 30-08-12, 09:37
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το φιλτρο που δινει μαζι προσπαθησε να του το ανταλλαξεις με τιποτα αλλο (στην αρχη τσιναει αλλα στο τελος υποχωρει) και παρε εξωτερικο.
......εχεις ενα σουπερ συνδυασμο με πολυ χαμηλο κοστος
Φανταζομαι εννοεις τα rio της juwel ε; Οταν λες τσιναει, εννοεις οτι θελει καποια προσπαθεια για να βγει; O συνδυασμος δεν ξερω, αλλα το κοστος ξεπερναει τα 400 ευρω, μοιαζουν καπως πολλα για μενα.
-------------------------
Σπυρο νομιζω οτι το Lido που εχεις, εχει το ιδιο φιλτρο με τα rio 125 και 180. Αν μπορεις πες μου τπτ για αυτο. Απο θεμα αποδοσης, ευκολια καθαρισμου, αν παιρνει βιολογικο υλικο, αν χρειαζονται αλλαγη τα σφουγαρια, αν κανει θορυβο. Ακομη ο θερμοστατης του απο τους ποσους βαθμους ξεκιναει;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lionor : 30-08-12 στις 09:37 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 30-08-12, 09:43
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

δες και τις αγγελίες
πχ. http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=64336
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Kαινουργιο ενυδρειο 100 λιτρων-στησιμο-αποριες goldfish Χρυσόψαρα 4 13-01-12 19:41
Αποριες αρχαριου για 80lt κοινωνικο ενυδρειο.. aivas80 Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 8 24-12-11 00:59
νεο ενυδρειο 60 λιτρων , πολλες αποριες !!!! PANOSLUCKY3 Αρχάριοι γλυκού νερού 7 25-09-11 10:54
Αποριες για DIY ενυδρειο.. Raven DIY . Φτιάχτο μόνος σου 5 20-07-07 23:12
Το ενυδρειο μου πλεον ειναι φυτεμενο και αρχισαν οι αποριες! mikenuke Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 19 21-09-03 23:24

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,22052 seconds with 14 queries