Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-08-12, 21:59
Το avatar του χρήστη kapamarou
kapamarou Ο χρήστης kapamarou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: πειραια;
Μηνύματα: 125
Προεπιλογή αποριες για νεο χρυσοψαροενυδρειο.

καλησπερα,
εχω ενα ενυδρειο κυβο(της anubia)που τωρα ειναι τιγκα στα γκαπυ και το βαρεθηκα,δεν ειναι περιεργο για μενα ακομα δεν εχω βρει αυτο που με συναρπαζει...σκεφτομαι να βαλω χρυσοψαρα,καταννοω οτι το ενυδρειο με περιοριζει λογο διαστασεων παρα τα 200 λιτρα αλλα θα ηθελα τις συμβουλες σας για να μη τα κανω χαλια οσο αφορα την ιχθυοφορτωσει..
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-08-12, 22:09
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

μπορείς άνετα να βάλεις 4-5..
Έχεις δίκιο για τις διαστάσεις, θα ήταν καλύτερα αν ήταν λίγο πιο μακρύ, αλλα θα είσαι εντάξι..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-08-12, 22:17
Το avatar του χρήστη Efh
Efh Ο χρήστης Efh δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2010
Περιοχή: αθηνα αργυρουπολη
Μηνύματα: 544
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Efh
Προεπιλογή

προτιμησε fancy χρυσοψαρα
που γινονται σε τελικο μεγεθος μικροτερα απο τα απλα....
__________________
http://bp0.blogger.com/_lf-nooJL-pI/R-edpcW6MDI/AAAAAAAAAKk/MUDmUKYz0Vw/s1600-h/Yhai+Demekin+1.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-08-12, 22:17
Το avatar του χρήστη kapamarou
kapamarou Ο χρήστης kapamarou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: πειραια;
Μηνύματα: 125
Προεπιλογή

μου αρεσει ο αριθμος 5 αλλα δεν εχω σκοπο να τα μεταφερω αργοτερα σε μεγαλυτερο ενυδρειο θα ειναι ενταξει εκει μεσα?
θα μπορουσα να βαλω διαφορετικα ειδη χρυσοψαρου μεσα(φυσικα δεν εννοω commet η common) που μεγαλωνουν αρκετα αλλα σε fancy?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-08-12, 23:52
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μη βαλεις ειδη οπως common, comet και shubunkin, γιατι γινονται μεγαλα και γρηγοροι κολυμβητες.
Θελουν μηκος

Fancy ναι
Εγω θα εβαζα ιδιο ειδος (και για τυχων αναπαραγωγες)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-08-12, 07:05
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

εγω να ρωτησω κατι αλλο, γιατι σκεφτηκες τα χρυσοψαρα? κανενα αλλο ειδος δε σου αρεσει?
-------------------------
εγω να ρωτησω κατι αλλο, γιατι σκεφτηκες τα χρυσοψαρα? κανενα αλλο ειδος δε σου αρεσει?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vangelis21 : 19-08-12 στις 07:05 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-08-12, 20:23
Το avatar του χρήστη kapamarou
kapamarou Ο χρήστης kapamarou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: πειραια;
Μηνύματα: 125
Προεπιλογή

στα 3 χρονια εχω αλλαξει αρκετα ενυδρεια με διαφορες συνθεσεις,ειχα φτασει σε σημειο να εχω 4 ενυδρεια μεσα στο σπιτι και η γυναικα μου με ειχε πρηξει(οποιος ειναι παντρεμενος καταλαβαινει).τα χρυσοψαρα παντα μου αρεσαν,εχω δει και ενυδρεια και δεν μοιαζουν καθολου ΄΄βαρετα΄΄μιας και ειναι αρκετα υπερκινητικα..

να πω την αληθεια δεν με ενδιαφερει η αναπαραγωγη αλλα με νοιαζει ο αριθμος των ψαριων να μπορει να συμβιωσει εκει γιατι οπως προανεφερα δεν θα μπορω να τα μεταφερω αργοτερα σε αλλο ενυδρειο..για αυτο ρωτησα αν 5 χρυσοψαρα θα ειναι ενταξει οσον αφορα τις διαστασεις του ενυδρειου.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-08-12, 20:30
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

5 fancy θα ειναι ΟΚ και για αυτα και για σενα (ανετη συντηρηση, θεαμα)

Εχεις απολυτο δικιο.
Χρυσοψαρα σε ανετο ενυδρειο ειναι απο τα καλυτερα θεαματα χωρις αγχος και εξοδα.
Το 140αρι με εχει ευχαριστησει τοσο πολυ που ψηνομαι και το μεγαλυτερο μου ενυδρειο να το κανω χρυσοψαρα.
Επισης, οσοι ερχονταν στο σπιτι, ενω στην αρχη καρφωνοντουσταν στο μεγαλο με τα περουβιανα κλπ, καθε φορα που ερχονται, κολλανε περισσοτερο στα χρυσοψαρα. Τουε κερδιζουν αργα αλλα σταθερα, οπως και εμας.
Το μονο που θελουν, ειναι φαι, αλλαγη νερου (βρυση), και ψυξη-ανεμιστηρια το καλοκαιρι (και πολυ αναπληρωση εξατμισης λογω ψυξης - με βρυσης- σε περιπτωση απουσιας χρειαζεται οπωσδηπτε αυτοματη αναπληρωση ή καποιος να αναπληρώνει συχνα - εγω καθε μερα γιατι ειναι ψηλα η αντλια του εσωτερικου φιλτρο)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-08-12, 20:49
Το avatar του χρήστη kapamarou
kapamarou Ο χρήστης kapamarou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: πειραια;
Μηνύματα: 125
Προεπιλογή

το ειδα το ενυδρειο σου και ειναι πραγματικα τελειο
οσον αφορα το βυθο τωρα εχω λευκη αμμο αλλα σκεφτομαι να βαλω μαυρο χαλικι,το εχω δει και μου αρεσε παρα πολυ,δεν νομιζω να τα επηρεασει αρνητικα..?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-08-12, 21:22
Predator..Steven Ο χρήστης Predator..Steven δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-08-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Φιλε μου καλησπερα..
Πιστευω πως αφου βαρεθηκες τα γκαπυ θα βαρεθεις και τα χρυσοψαρα..
Εγω στη θεση σου στα 200 λιτρα θα εβαζα ενα erythrinus wolfish...
Eχει τελικο μεγεθος 20-25 εκατοστα και ειναι το μικροτερο λυκοψαρο..
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 19-08-12, 22:08
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kapamarou Εμφάνιση μηνυμάτων
το ειδα το ενυδρειο σου και ειναι πραγματικα τελειο
οσον αφορα το βυθο τωρα εχω λευκη αμμο αλλα σκεφτομαι να βαλω μαυρο χαλικι,το εχω δει και μου αρεσε παρα πολυ,δεν νομιζω να τα επηρεασει αρνητικα..?
Ναι το μαυρο εχω διαβασει τους παει πιο καλα
Αν δοκιμαζα κατι αλλο, μαυρο θα εβαζα
Προσεξε μονο τη διατομη.
Ή θα ειναι μικρο ετσι ωστε να μη σφηνωσει οταν το βαλουν στο στομα τους για πιπιλιμα, ή θα ειναι μεγαλο και δεν μπορουν να το βαλουν στο στομα τους καθολου, ακομα κι οταν μεγαλωσουν (υπολογιζε μακροχρονα)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 19-08-12, 22:56
Το avatar του χρήστη kapamarou
kapamarou Ο χρήστης kapamarou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: πειραια;
Μηνύματα: 125
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Predator..Steven Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε μου καλησπερα..
Πιστευω πως αφου βαρεθηκες τα γκαπυ θα βαρεθεις και τα χρυσοψαρα..
Εγω στη θεση σου στα 200 λιτρα θα εβαζα ενα erythrinus wolfish...
Eχει τελικο μεγεθος 20-25 εκατοστα και ειναι το μικροτερο λυκοψαρο..

δεν μπορω να πω οτι με ενθουσιαζει...πιστευω τα χρυσοψαρα θα με ανταμειψουν.


η διαμετρος που εχω βρει 1-2 για το χαλικι...μες τη βδομαδα θα παω να τα παρω και θα ξεκινησω...ευχαριστω ολους για τις μεχρι τωρα συμβουλες σας και θα ενημερωσω με φωτο
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 19-08-12, 23:19
Predator..Steven Ο χρήστης Predator..Steven δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-08-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

α οκ...
Εγω συμβουλη σου εδωσα,τι θα εκανα εγω..
Αλλα δεν μπορουμε να εχουμε ολοι τις ιδιες αποψεις..
Σου ευχομαι να το κανεις πολυ ωραιο το ενυδρειο σου φιλε
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 19-08-12, 23:21
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Δε πιστευω οτι ειναι θεμα αποψεων αλλα θεμα αισθητικής ...
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 19-08-12, 23:36
Predator..Steven Ο χρήστης Predator..Steven δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-08-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Δεν θα διαφωνησω...
Δεν ειναι και ο,τι ομορφοτερο..
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 19-08-12, 23:48
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Predator..Steven Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιστευω πως αφου βαρεθηκες τα γκαπυ θα βαρεθεις και τα χρυσοψαρα..

Τι σχεση εχουν τα γκαπυ με τα χρυσοψαρα?
Τα γκαπυ ειναι ανωνυμα κοπαδοψαρα απο αυτα που γνωριζουμε μονο εναν αριθμο και ο χομπυστας που τα εχει τα βλεπει ως συνολο, ενω αντιθετα τα χρυσοψαρα ειναι εξυπνα, παιχνιδιαρικα με προσωπικοτητες και χαρακτηρες, το καθε ενα εχει το ονομα του και ειναι κανονικοτατα pets οπως ειναι καθε ψαρι με χαρακτηρα.

Αν ειχα τη δυνατοτητα για ενα ενυδρειο μακροστενο πανω απο 500 λιτρα ειναι πολυ πιθανο να ηταν η επιλογη μου
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 19-08-12, 23:53
Predator..Steven Ο χρήστης Predator..Steven δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-08-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Πασο πασο!!
χαχα οκ
απλα δεν εχω κατσει ποτε να ασχοληθω με χρυσοψαρα ως τωρα γι αυτο το ειπα...
Δεν ξερω εμενα μου φαινονται μονοτονα...
Να μου πεις αφου δεν εχεις ασχοληθει γιατι τα λες μονοτονα?
Ε δεν ξερω...απλα εγω παντα θα προτεινω την αγρια μερια
Φιλικα παντα
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 20-08-12, 03:55
Το avatar του χρήστη ShadowVValker
ShadowVValker Ο χρήστης ShadowVValker δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι σχεση εχουν τα γκαπυ με τα χρυσοψαρα?
Τα γκαπυ ειναι ανωνυμα κοπαδοψαρα απο αυτα που γνωριζουμε μονο εναν αριθμο και ο χομπυστας που τα εχει τα βλεπει ως συνολο, ενω αντιθετα τα χρυσοψαρα ειναι εξυπνα, παιχνιδιαρικα με προσωπικοτητες και χαρακτηρες, το καθε ενα εχει το ονομα του και ειναι κανονικοτατα pets οπως ειναι καθε ψαρι με χαρακτηρα.
Δε θεωρώ τα γκάπυ ανώνυμα κοπαδόψαρα.. Αυτό θα μπορούσες ίσως να το πεις για τέτρα, αλλά τα γκάπυ ξεχωρίζουν χρωματικά και λόγω χαρακτήρα το κάθε ένα..
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 20-08-12, 09:03
Το avatar του χρήστη kapamarou
kapamarou Ο χρήστης kapamarou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: πειραια;
Μηνύματα: 125
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Predator..Steven Εμφάνιση μηνυμάτων
α οκ...
Εγω συμβουλη σου εδωσα,τι θα εκανα εγω..
Αλλα δεν μπορουμε να εχουμε ολοι τις ιδιες αποψεις..
Σου ευχομαι να το κανεις πολυ ωραιο το ενυδρειο σου φιλε


και παλι σε ευχαριστω φιλε μου για τη συμβουλη σου..μου εχει κατσει ομως μιας και ξεκινησα με τα χρυσοψαρα..
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 20-08-12, 10:38
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

Όπως αναφέρθηκε παραπάνω τα χρυσόψαρα γίνονται κανονικό πετ (τρώνε από το χέρι, είναι παιχνιδιάρικα, μπορείς να τα χαιδέψεις, κλπ).
το ερώτημα μου είναι κατά πόσο μας δίχνουν φυσικές συμπεριφορές, δηλαδή αντιδρούν μεταξύ τους, δημιουργείται ιεραρχία μεταξύ τους, υπερασπίζονται την περιοχή τους, κλπ.
το να κολυμπούν συνέχεια χωρίς ουσιαστικό λόγο και να κυνηγούνται μεταξύ τους για παιχνίδι, μήπως στην πορεία γίνεται βαρετό; επίσης μου φάινεται κάπως το ότι ανοιγοκλείνουν συνέχεια το στόμα τους σα να θέλουν να μιλήσουν...
το μάτι του χομπίστα είναι διαφορετικό από τα μάτι των επισκεπτών, που σίγουρα ενθουσιάζονται από το μέγεθος του ψαριού αλλά και από το πόσο ζωιρό και παιχνιδιάρικο είναι.
για να μη παρεξηγηθώ η εμπειρία μου με χρυσόψαρα περιορίζεται σε 2-3 που είχα κρατήσει πιτσιρικάς σε γυάλα και σε ότι έχω διαβάσει για αυτά τον τελευταίο χρόνο.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 20-08-12, 11:29
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

Δεν χρειάζεται να τρελαινόμαστε με τις συμπεριφορές. Δεν αποκτάς έναν σκύλο για να ορμάει σε όποιον βρει, ούτε μια γάτα για να σου κουβαλάει σκοτωμένα πουλιά. Δεν είναι αυτοσκοπός η παρατήρηση συμπεριφορών, ούτε ταιριάζει σε όλα τα ψάρια. Πόσο μάλλον στα χρυσόψαρα εκτροφής, που είναι tank bred εδώ και δεκαετίες.
Κι έπειτα και σε λίμνη μεγάλη να τα βάλεις το ίδιο θα κάνουν: θα κολυμπούν από δω κι από κει και θα ανοιγοκλείνουν το στόμα και θα κυνηγιούνται (όχι πάντα για παιχνίδι )
Αν είναι παιχνιδιάρικα και μαθαίνουν την παρουσία και τη φροντίδα μας δεν είναι κακό. Που και που πρέπει να αντλούμε κι ευχαρίστηση από την ενασχόλησή μας, όχι για να επιβεβαιωθούμε εμείς, αλλά για να νιώθουμε ότι η φροντίδα μας πιάνει τόπο και ότι υπάρχει άδολη χαρά από ένα "πραγματάκι" προς εμάς.
Δεν είναι τυχαίο ότι και ο πιο έμπειρος ενυδρειόφιλος, ακόμη κι αν έχει ολόκληρο fish room, θα ασχοληθεί να δώσει ονόματα στα χρυσόψαρα που έχει!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 20-08-12, 12:58
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rtolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν είναι παιχνιδιάρικα και μαθαίνουν την παρουσία και τη φροντίδα μας δεν είναι κακό. Που και που πρέπει να αντλούμε κι ευχαρίστηση από την ενασχόλησή μας, όχι για να επιβεβαιωθούμε εμείς, αλλά για να νιώθουμε ότι η φροντίδα μας πιάνει τόπο και ότι υπάρχει άδολη χαρά από ένα "πραγματάκι" προς εμάς.
Δεν είναι τυχαίο ότι και ο πιο έμπειρος ενυδρειόφιλος, ακόμη κι αν έχει ολόκληρο fish room, θα ασχοληθεί να δώσει ονόματα στα χρυσόψαρα που έχει!
συμφωνώ μαζί σου.
απλώς προσωπική μου άποψη είναι ότι οι φυσικές συμπεριφορές των ψαριών είναι που τελικά κρατούν το ενδιαφέρον του χομπίστα αμείωτο για μεγάλο χρονικό διάστημα με κάποιο είδος.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 20-08-12, 13:11
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από genecr Εμφάνιση μηνυμάτων
συμφωνώ μαζί σου.
απλώς προσωπική μου άποψη είναι ότι οι φυσικές συμπεριφορές των ψαριών είναι που τελικά κρατούν το ενδιαφέρον του χομπίστα αμείωτο για μεγάλο χρονικό διάστημα με κάποιο είδος.
Ποια συμπεριφορα δεν θα βαρεθει καποιος στο τελος?
Θα γεννησουν μια θα γεννησουν δυο, 100, 200, θα μαλωσουν για την ιεραρχια 1,2 100 κλπ κλπ στο τελος τα ιδια θα βλεπεις.
Το μονο που μενει για να εχει μεγαλη διαρκεια ενα ενυδρειο, ειναι να ειναι απροβληματιστο, να μην κουραζει η συντηρηση του και να βλεπεις ομορφα και υγειη ψαρια.
Για καποιους, ρολο παιζει και το κοστος συντηρησης.

Νομιζω οτι τα χρυσοιψαρα τα εχουν ολα και συμφερουν
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 20-08-12, 13:41
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποια συμπεριφορα δεν θα βαρεθει καποιος στο τελος?
Θα γεννησουν μια θα γεννησουν δυο, 100, 200, θα μαλωσουν για την ιεραρχια 1,2 100 κλπ κλπ στο τελος τα ιδια θα βλεπεις.
Το μονο που μενει για να εχει μεγαλη διαρκεια ενα ενυδρειο, ειναι να ειναι απροβληματιστο, να μην κουραζει η συντηρηση του και να βλεπεις ομορφα και υγειη ψαρια.
Για καποιους, ρολο παιζει και το κοστος συντηρησης.

Νομιζω οτι τα χρυσοιψαρα τα εχουν ολα και συμφερουν
εδώ βαριόμαστε άλλα και άλλα ... τα ψάρια δε θα βαρεθούμε...
προσωπικά μου κεντρίζει το ενδιαφέρον περισσότερο ένα ενυδρείο τύπου "σκάκι" που προκειμένου να αντιμετωπιστούν τα διάφορα "προβληματα" απαιτεί συνεχή ενασχόληση δική μας με το aquascape πχ, παρά ένα ενυδρείο που τρέχει μόνο του.
είμαι από τους τύπους που θεωρώ ότι το στήσιμο ενός ενυδρείου είναι η καλύτερη στιγμή του χόμπι
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 20-08-12, 19:22
Το avatar του χρήστη kapamarou
kapamarou Ο χρήστης kapamarou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: πειραια;
Μηνύματα: 125
Προεπιλογή

παιδια ολα ειναι επιλογες και πως το βλεπει ο καθενας...εγω το μονο που ζηταω(τουλαχιστον για τωρα)ειναι ενα ενυδρειο που απλα θα με ξεκουραζει και δεν θα με αγχωνει...απλα πραγματα
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 20-08-12, 19:46
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Τα χρυσοψαρα πιστευω ειναι η τελεια επιλογη αν δε θες να "αγχωνεσε" , ουτε θα εισαι με ενα ph-μετρο στο χερι ουτε θα τρελενεσαι για τις συνθηκες ουτε τιποτα τετοιο. λιγο καθαρο νερακι μονο, αρκετο ταισμα και ειναι οκ
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 20-08-12, 20:17
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα χρυσοψαρα πιστευω ειναι η τελεια επιλογη αν δε θες να "αγχωνεσε" , ουτε θα εισαι με ενα ph-μετρο στο χερι ουτε θα τρελενεσαι για τις συνθηκες ουτε τιποτα τετοιο. λιγο καθαρο νερακι μονο, αρκετο ταισμα και ειναι οκ
δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα αλλα οκ
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 23-08-12, 23:08
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

Παράθεση:
Νομιζω οτι τα χρυσοιψαρα τα εχουν ολα και συμφερουν


Παράθεση:
προσωπικά μου κεντρίζει το ενδιαφέρον περισσότερο ένα ενυδρείο τύπου "σκάκι" που προκειμένου να αντιμετωπιστούν τα διάφορα "προβληματα" απαιτεί συνεχή ενασχόληση δική μας με το aquascape πχ, παρά ένα ενυδρείο που τρέχει μόνο του.
Όλα είναι θέμα γούστου και δυνατοτήτων, κυρίως οικονομικές και χρονικές, του καθενός. Και του τι θέλει να αποκομίσει και πόσο "στα βαθιά" είναι διατεθειμένος να πέσει. Αυτό που εσένα σου αρέσει σε κάποιον άλλο μπορεί να γεννά άγχος.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 23-08-12, 23:44
Σωτος1981 Ο χρήστης Σωτος1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-06-2011
Περιοχή: πολυκαστρο
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

θα προσθεσω οτι ειναι ενα απο τα πιο αδικημενα ψαρια που υπαρχουν στο χομπυ μας.τα πιο πολλα καταληγουν σε γυαλες και επιζουν για 5-6 μηνες,χωρις φυσικα να μπορουν να δειξουν την ομορφια τους!
θεωρω οτι ειναι μια ιδανικη επιλογη και αξιζει καποιος να ασχοληθει μαζι τους σοβαρα.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 24-08-12, 01:06
Το avatar του χρήστη kapamarou
kapamarou Ο χρήστης kapamarou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: πειραια;
Μηνύματα: 125
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Σωτος1981 Εμφάνιση μηνυμάτων
θα προσθεσω οτι ειναι ενα απο τα πιο αδικημενα ψαρια που υπαρχουν στο χομπυ μας.τα πιο πολλα καταληγουν σε γυαλες και επιζουν για 5-6 μηνες,χωρις φυσικα να μπορουν να δειξουν την ομορφια τους!
θεωρω οτι ειναι μια ιδανικη επιλογη και αξιζει καποιος να ασχοληθει μαζι τους σοβαρα.

θα συμφωνησω απολυτα!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
αποριες ΖΒ andronikos Θαλάσσια Βιολογία 6 17-11-11 21:41
Αποριες Dimitrisss123 Αρχάριοι γλυκού νερού 8 04-02-10 15:05
αποριες ΤΟΛΟΥΚΟΣ Γλυκό νερό - Γενικά 1 22-03-09 19:13
Αποριες για KOI kingelvis Χρυσόψαρα 8 19-06-07 20:05
Aποριες, αποριες περισσοτερες αποριες Nik25 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 13 24-05-07 12:51

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08607 seconds with 13 queries