Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-10-13, 17:46
Aquarium13 Ο χρήστης Aquarium13 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-10-2013
Περιοχή: Corfu
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή Χρυσόψαρα παρέα σε ΑμεΑ

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΛΗ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ. ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΟΛΥΤΙΜΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΑΝΕΒΑΣΕΙ. ΠΡΙΝ ΑΠΟ 4 ΜΗΝΕΣ ΑΓΟΡΑΣΑ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 60 ΛΙΤΡΩΝ. ΑΡΧΙΚΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΜΕ 2 ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΓΛΕΙΦΤΗ. ΤΟ ΕΧΩ ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΕΙ ΜΕ ΠΛΑΣΤΙΚΑ ΦΥΤΑ ,ΕΝΑ ΞΥΛΟ, ΜΙΑ ΣΤΡΩΣΗ ΧΑΛΙΚΙ, ΕΝΑ ΚΑΡΑΒΙ-ΝΑΥΑΓΙΟ, ΕΝΑΝ ΑΣΤΕΡΙΑ ,ΜΙΑ ΜΑΣΚΑ ΔΥΤΗ ΚΑΙ ΕΝΑ ΚΟΧΥΛΙ.ΤΑ ΥΛΙΚΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΛΛΗΛΑ ΓΙΑ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ,ΑΓΟΡΑΣΜΕΝΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΕΤ ΣΟΠ. ΛΟΓΩ ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΟΥ,ΣΤΑΔΙΑΚΑ ΠΡΟΣΘΕΤΑ ΚΙ ΑΛΛΑ.... ΜΕ ΤΑ ΑΠΟ 4ΜΗΝΕΣ ΕΧΩ ΠΡΟΣΘΕΣΕΙ ΑΛΛΑ 6 ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ. ΣΥΝΟΛΙΚΑ 8 ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ ΚΑΙ 1 ΓΛΕΙΦΤΗ. ΤΑ ΤΑΙΖΩ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟ 24ΩΡΟ (ΝΙΦΑΔΕΣ SERA GOLDY).ΚΟΛΥΜΠΑΝΕ ΠΟΛΥ ΖΩΗΡΑ ΚΑΙ ΣΥΝΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΡΜΟΝΙΚΑ. ΠΡΙΝ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΟΜΩΣ,ΤΟ ΕΝΑ ΨΟΦΗΣΕ ΑΠΟ ΔΥΣΚΟΙΛΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΧΘΕΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΨΟΦΗΣΕ ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΑΠΟ ΝΥΚΤΙΚΗ ΚΥΣΤΗ. ΑΛΛΑΓΗ ΝΕΡΟΥ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟ ΜΗΝΑ.Ο ΓΛΕΙΦΤΗΣ ΞΑΦΝΙΚΑ ΕΠΙΤΕΘΗΚΕ ΚΑΙ ΕΓΛΕΙΦΕ ΤΑ ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ ΚΑΘΩΣ ΑΡΓΟΠΕΘΑΙΝΑΝΕ.ΤΑ ΕΒΓΑΛΑ ΜΕ ΑΠΟΧΗ ΤΑΨΟΦΙΑ... ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΑΤΟΜΟ ΣΕ ΑΝΑΠΗΡΙΚΟ ΑΜΑΞΙΔΙΟ ΚΑΙ ΠΡΑΚΤΙΚΑ ΑΔΥΝΑΤΩ ΝΑ ΤΑ ΦΡΟΝΤΙΖΩ Ο ΙΔΙΟΣ, ΤΑ ΦΡΟΝΤΙΖΟΥΝ ΟΙ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΜΟΥ. ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΑΡΙΘΜΗΤΙΚΑ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΕΤΕ.

1). ΕΧΩ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΧΑΡΤΑΚΙΑ ΤΕΣΤ ΝΕΡΟΥ. ΠΟΙΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΟΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ ?

2). ΠΩΣ ΠΡΟΜΗΘΕΥΩ ΜΕ ΕΝΑΝ ΕΙΔΙΚΟ ΤΡΟΠΟ,ΤΟ ΧΑΠΙ ΤΡΟΦΗ (SERA VIFORMO) ΓΙΑ ΤΟΝ ΓΛΕΙΦΤΗ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΤΡΩΝΕ ΤΑ ΑΛΛΑ ΨΑΡΙΑ ?

3). ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΡΟΦΗΣ ? ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ SERA GOLDY.ΑΛΛΕΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΣΑΣ?


4). ΤΙΣ ΝΥΦΑΔΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΟΦΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΔΙΝΩ ΜΟΥΛΙΑΣΜΕΝΕΣ ?

5).ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΤΗΣ ΑΝΤΛΙΑΣ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΚΑΝΕΙ ΣΥΧΝΑ ΕΝΑ ΣΥΝΕΧΗ ΗΧΟ, ΓΙΑΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ?
ΕΝΥΔΡΕΙΟ JUWEL SET AQUARIUM RECORD 60.

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΥΓΕΙΑ


Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-10-13, 18:00
Το avatar του χρήστη michael151
michael151 Ο χρήστης michael151 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-08-2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης-Δαφναρα Αθηνα
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Καλησπερα φιλε μου και καλως ορισες στο χομπι! Βασικα χωρις ιχνος προσβολης προς το ατομο σου μιας και δε γνωριζομαστε ή εχουμε να χωρισουμε κατι, θα σου απαντησω πρωτα πρωτα στο οτι μαλλον ΔΕΝ διαβασες αρκετες απο τις πολυτιμες πληροφοριες που εχουν ανεβασει οι συνχομπιστες!
Και αυτο γιατι 1ον θα ηξερες ηδη οτι στα 60 λιτρα ΔΕΝ χωρανε 8 χρυσοψαρα κι ενας Pleco πιθανα μιλωντας για τον "γλυφτη" σου! Ουτε ενα δε χωραει κι αυτο αν ειναι ειναι οριακα! 2ον Πλαστικα φυτα, καραβακια, δυτες,χαλικι με χρωμα και αλλα φαιδρα στο καδο των σκουπιδιων αμεσα!! Φροντιζουμε ΠΑΝΤΑ να δινουμε ενα φυσικο αποτελεσμα στα ψαρια που φιλοξενουμε,σαν εκεινα να ζουσαν στο φυσικο περιβαλλον τους! 3ον απο που γνωριζεις απο τι πεθανε καθε ψαρακι σου??!! αναφερεις δοισκιλιοτητα και νυκτικη κυστη.. πως το γνωριζεις αυτο? τα υπολοιπα τα εχεις ψαξει? μετρησες αμμωνια, Ph, θερμοκρασια?! μαλλον οχι!
4ον Μετα τα λιγα που σου εχω γραψει κι ευχομαι να μη με παρεξηγησες, πιστευεις πως ακομη φταιει η ποιοτητα της τροφης σου καπου ή αν ειναι μουλιασμενη οταν ταιζεις??!!
5ον συνεχη ηχο κανει ο κυκλοφορητης γιατι ειτε δεν ειναι τοποθετημενος σωστα, ειτε γιατι δε δουλευει σωστα!
6ον Αν και εισαι ανθρωπος με ειδικες αναγκες ΜΠΟΡΕΙΣ να εχεις ψαρακια στη κατοχη σου με απολυτη επιτυχια, ισως με λιγη βοηθεια στις αλλαγες!
Απλα αδερφε μου αρχισε λιγο να διαβαζεις γιατι μονο ετσι θα καταλαβεις τι "παιζει" με το "συνθετο" χομπι του ενυδρειου!!
Ελπιζω μιας και οι απαντησεις μου ειναι λιγο αποτομες να μη με παρεξηγησες! δεν ειχα διαθεση να σε προσβαλω!!
__________________
michael151
Every Dream is Just a Journey Away....


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-10-13, 18:08
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

καλωσηρθες.προς το παρον,αυτο που πρεπει να αλλαξεις ειναι ο αριθμος των ψαριων που εχεις στο ενυδρειο σου.

καταρχην δωσε τον πλεκο πισω στο καταστημα.δεν κανει για το ενυδρειο σου.

τα χρυσοψαρα που εχεις ειναι υπερβολικα πολλα για τα λιτρα σου.στο ενυδρειο που εχεις τωρα,πρεπει να μεινει μονο ενα.αν θες παραπανω θα πρεπει να παρεις μεγαλυτερο ενυδρειο.

αν βαλεις και φωτογραφια απτο ενυδρειο σου και τα ψαρια θα σε βοηθησουμε περισσοτερο.

διαβασε τα υπομνηματα στους αρχαριους.θα τα βρεις εδω.(πανω πανω που λεει αρχαριοι γλυκου νερου.)

δωσε τα εξτρα ψαρια γρηγορα στο καταστημα γιατι θα πεθανουνε αδικα.ηδη εχουνε ταλαιπωρηθει αρκετα και βασανιζονται τωρα.


οι μετρησεις σου πρεπει να ειναι 0 αμμωνια(αυτη δεν την μετρανε τα χαρτακια που εχεις),0 νιτρωδη(ΝΟ2) και πανω απο 0 νιτρικα(ΝΟ3)

μεχρι να δωσεις τα παραπανισια χρυσοψαρα και τον πλεκο,ταισμα πολυ ελαφρυ μερα παρα μερα,και αλλαγες νερου 20 λιτρα μερα παρα μερα με αντιχλωριο.(αν δεν εχεις καποιο,παρε το seachem prime)

εχεις πολλα λαθη στο ενυδρειο σου,και δυστυχως αν δεν διαβασεις(εσυ η καποιος δικος σου) τα απαραιτητα για να τα διορθωσεις,δεν θα ζησουνε τα ψαρια σου.

καλο διαβασμα και οτι δεν καταλαβεις,ρωτα εδω.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-10-13, 18:09
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες στην κοινότητά μας. Αν και έχεις κάνει λάθη, εφόσον ενδιαφέρεσαι θα σε βοηθήσουμε να βάλεις τα πράγματα σε μια σωστή σειρά.

Μόνο για αρχή θα σε παρακαλέσω να γράφεις με πεζά Ελληνικά.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-10-13, 18:11
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες και καλό διάβασμα.
Γράφε σε παρακαλώ με πεζά γράμματα.
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-10-13, 18:35
Aquarium13 Ο χρήστης Aquarium13 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-10-2013
Περιοχή: Corfu
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Φωτο

Διαστ. 61x31x36 cm
Όγκος περ. 54 l
Ενυδρείο Μαύρο Κωδικός 21054 1χ
Φωτισμός 15W
Τύπος φίλτρου Compact Super
Αντλία 280 l/h
Θερμαντήρας 50 W
-------------------------
Σας ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σας. Το θέμα είναι ότι τα υπόλοιπα χρυσόψαρα εδώ και τέσσερις μήνες δεν παρουσιάζουν κανένα πρόβλημα.Γνωρίζω ότι είναι υπερβολικός ο αριθμός των οκτώ. Ο γλείφτης κάνει σημαντική δουλειά στον καθαρισμό του ενυδρείου. Επιτέθηκε μόνο δυο φορές όταν αντιλήφθηκε ότι τα δύο ψάρια ήταν έτοιμα να ψοφήσουν. Γενικά δεν ενοχλεί τα υπόλοιπα. Σας παρακαλώ πολύ να συνεχίσουμε την ανταλλαγή πληροφοριών. Τα χρυσόψαρα φαντάζομαι ότι ανήκουν στην κατηγορία του κρύου νερού, έτσι ώστε να κοιτάξω στην κατάλληλη κατηγορία.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20131007_214017.jpg
Εμφανίσεις:  1755
Μέγεθος:  66,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20131007_214005.jpg
Εμφανίσεις:  1497
Μέγεθος:  74,7 KB  

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Alex_Salonica : 08-10-13 στις 18:57
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-10-13, 19:08
Το avatar του χρήστη Kostas12
Kostas12 Ο χρήστης Kostas12 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2013
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 408
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες στην παρέα μας
Ακολούθησε τις οδηγίες που σου έδωσαν οι προηγούμενοι, δηλαδή να απομακρύνεις κάποια ψάρια και να βγάλεις όλα τα ψεύτικα από μέσα από το ενυδρείο, με τόσα ψάρια μέσα στο ενυδρείο και με το φίλτρο που βλέπω ότι έχεις σύντομα το νερό θα γίνει τοξικό για τα ψάρια και φεύγουν ένα ένα, εάν κάνεις ότι σου είπαν θα έχεις ένα ενυδρείο υγιές και όμορφο, τα χρυσόψαρα είναι κρύου νερού, δηλαδή θέλουν θερμοκρασίες γύρω στους 18 C
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-10-13, 19:49
stephos Ο χρήστης stephos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-03-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Οι αντλίες στα ενυδρεία Juwel αν και θεωρούνται από τις πλέον "ήσυχες", συχνά κάνουν θόρυβο από συντονισμό με τα κουτιά των φίλτρων και τα πλαστικά καπάκια τους. Το έκανε και το δικό μου πολλές φορές και είναι πολύ ενοχλητικό πόσο δε μάλλον για τα ψαράκια που το ακούνε όλη μέρα.

Η άμεση λύση είναι να βγάλεις την αντλία και να την καθαρίσεις, κυρίως το προπελάκι που πιάνει άλγες και γυρίζει έκκεντρα δημιουργώντας ταλαντώσεις και συντονισμούς. Αν δεν ησυχάσει και με αυτό, εγώ έκοψα ένα μικρό κομμάτι φελλό από μπουκάλι κρασί και το σφήνωσα ανάμεσα στο αντλιάκι και το κουτί του φίλτρου. Από τότε δεν το ξαναάκουσα να κάνει θόρυβο.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-10-13, 20:42
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καλως ηρθες στην παρεα μας κατ'αρχην.

Αν διαβασεις προσεκτικα αυτο Όλα για τα Χρυσόψαρα - Προφίλ, Είδη, Εξοπλισμός.
θα εξηγησεις και μονος σου τα προβληματα που εχεις με το ενυδρειο.
Αν μπορεσει καποιος να σε βοηθησει να διορθωσεις τα λαθη, λεγοντας του τι να κανει, θα ειναι καλο.
Οτι δεν καταλαβεις ρωτα.

Τα προβληματα που εγραψες ειναι ακριβως η αποδειξη για αυτα που εχω γραψει να προσεχονται στο πιο πανω αρθο.

Ο "γλειφτης" μαλλον Gyrinocheilus aymonieri πρεπει να ειναι, για αυτο οσο μεγαλωνει γινεται επιθετικος και κολλαει και στα ψαρια.
Δεν μπορεις να ταισεις αλλα ψαρια μεσα στο ενυδρειο, οσο υπαρχουν τα αδηφαγα χρυσοψαρα μεσα (αλλος ενας λογος ασυμβατοτητας των χρυσοψαρων με αλλα ψαρια, εκτος των θερμοκρασιων, των παραμετρων κλπ)

Αν κουνησει καποιος λιγο την αντλια μεσα στο φιλτρο ή το θερμαντηρα (που δεν χρειαζεται στα χρυσοψαρα και μπορεις να τπ βγαλεις να μη καιει και ρευμα) μπορει να σταματησει,
Καμια φορα συντονιζει το πλαστικο που ακουμπανε.
Μπορει ομως να θελει κι ενα καθαρισμα. (μαλλον αυτο φταιει, αν δε καθαριζεται το φιλτρο και η φτερωτη μεσα στην αντλια)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-10-13, 11:45
Aquarium13 Ο χρήστης Aquarium13 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-10-2013
Περιοχή: Corfu
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Ακολουθησα τις οδηγιες που μου γραψατε σχετικα με το μοτερ της αντλιας και οντως διορθωθηκε το προβλημα με το θορυβο.
Σας ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας .

Τα πλαστικα φυτα και τα διακοσμητικα με χρωμα δημιουργουν προβλημα στο νερο ???
Οταν βλεπω τα ψαρια να πηγαινουν και να ανασαινουν στην επιφανεια σημαινει κατι ???
Καθε ποτε να βραζω ξεφλουδισμενο αρακα για ταχρυσοψαρα ??
Τους εδωσα μια φορα για το πεπτικο τους συστημα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 10-10-13, 12:01
Το avatar του χρήστη Kostas12
Kostas12 Ο χρήστης Kostas12 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2013
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 408
Προεπιλογή

Τα διακοσμητικά και τα πλαστικά φυτά βγάλτα δεν προσφέρουν κάτι στο νερό, μόνο κακό θα σου κάνουν, τώρα το ότι ανεβαίνουν στην επιφάνεια τα ψάρια είναι μάλλον γιατί το νερό δεν έχει αρκετό οξυγόνο και προσπαθούν να αναπνεύσουν, βάλε μια αεραντλία να δουλεύει full, ή καλύτερα να βγάλεις μερικά ψάρια από μέσα είναι πολλά για τα λίτρα σου.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 10-10-13, 13:54
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το gasping (λαχανιασμα) στην επιφανεια ειναι ένδειξη για διαφορα προβλημα.
Τα συνηθέστερα ειναι
Ελειπες οξυγονο (βαζεις αεραντλια ή σηκωνεις την εξοδο του φιλτρου να κανει αναταραξη ή μειωνεις ιχθυοφορτωση)
Προβλημα με αμμωνια ΝΗ3/ΝΗ4 (κανεις τεστ και λυνεις το προβλημα αναλογα την αιτια του - κανεις αλλαγη νερου με νερο ιδια θερμοκρασιας, βαζεις αρεραντλια κλπ, ριχνεις seachem prime 1 δοση για καθε 1 ppm αμμωνια που μετρησες, κι αυτα σαν πρωτη κινηση μεχρι να βρεις την αιτια και να την εξαλειψεις)
Προβλημα με νιτρωδη ΝΟ2 (ιδια αντιμετωπιση με την αμμωνια)
Προβλημα με υδροθειο (συνηθως απο διαταραξη του βυθου και απελευθερωση χοντρων φυσαλιδων που μυριζουν σαν κλουβιο αυγο - αλλαγη νερου, ανοιγμα καπακιου, προσευχη να μην εχουν παρει οι φυσαλιδες καποιο ψαρι που περναγε απο πανω - προσεχουμε να εχουμε καθαρο βυθο και καλη κυκλοφορια νερου πανω του ετσι ωστε να μη μενει σκουπιδι και βυθιζεται μεσα του δημιουργωντας αναεροβιες περιοχες με οργανικα που εξελισονται σε υδροθειο και μεθανιο)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 21-10-13, 19:09
Aquarium13 Ο χρήστης Aquarium13 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-10-2013
Περιοχή: Corfu
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

καλησπερα και παλι σε ολα τα μελη!
παραθετω τα παρακατω αιτηματα σε περιπτωση που μπορειτενα με βοηθησετε.
1).τοποθετησα αντλια αερα (mouse air pump M-101 super silent). ποσες ωρες την ημερα πρεπει να δουλευει η αντλια μεσα στο ενυδρειο;
2).τοποθετησα τεστ για την αμμωνια ammonia alert (seachem) και βγηκε το αποτελεσμα ασφαλες. καθε ποτε πρεπει να το χρησιμοποιω και ποσες ωρες να μενει μεσα στο νερο;
3).ο γλειφτης ειναι ενα γατοψαρο μικρο μαυρο του βυθου και δεν επιτειτηθεται στα χρυσοψαρα, τον εχω 3 μηνες και βγαινει συνηθως μετα το απογευμα.
4).καθε ποτε να βραζω μπιζελι αρακα προοληπτικα;
εχω ανεβασει φωτογραφια απο το ενυδρειο σε περιπτωση που θελετε να μου δωσετε καποια συμβουλη. ευχαριστω πολυ
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 22-10-13, 00:03
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

1. Απο μηδεν εως 24 ωρες, αναλογα τις απαιτησεις του καθε ενυδρειου για οξυγονωση. Φαινεται απο τις ανασες των ψαριων συνηθως. Αν λαχανιαζουν δεν τους επαρκει, Ενα νορμαλ ενυδρειο δεν χρειαζεται αεραντλια. Φτανει η αναταραξη απο την εξοδο του φιλτρου. Ενα ενυδρειο φορτωμενο με ψαρια θελει επιπλεον οξυγονωση. (αλλα θελει και πολλα "επιπλεον" ακομα, απο ενα νορμαλ ενυδρειο. πχ πολυ πιο συχνα αλλαγη νερου)
2. Νομιζω αυτο ειναι για μονιμο στο ενυδρειο. Αν και δεν ειναι και τοσο ασφαλες. Οταν σου δειξει προβλημα αυτο, ειναι για "φευγα" τα ψαρια.
3. Τοτε μαλλον ειναι common pleco. Aν ειναι μικρο τοτε ειναι μωρο. Αυτα γινονται 30-50 εκ και θελουν πολυ μεγαλο ενυδρειο (150χ60 εκ μηκοςχ πλατος). Επσης ειναι τροπικο ψαρι και οχι κρυου νερου, (θελει σε πιο ζεστο και πιο μαλακο νερο). Ειναι και ρυπαρο ψαρι και θελει και πολλα λιτρα για παρτη του οσο μεγαλωνει.
4. Αναλογα, πχ εγω δεν τους δινω σχεδον ποτε. Αν δεις και δεν αφοδευουν τους δινεις. Τα ψαρια θελουν πιο συχνα ταισμα και με ποικιλια καλης ποιοτητας φρεσκων τροφων (οχι ληγμενων και οχι ανοιγμενων πανω απο 3-4 μηνες,)
(επισης να ειναι τροφες που βουλιαζουν).
Για να ταιζεις καλα ομως χρειαζεται πολυ νερο για καθε ψαρι για να σηκωνει τους ρυπους του.

Για να μη το παιδευουμε, αν θελεις να εισαι ανετος κι εσυ και το ενυδρειο, κρατα δυο απο τα fancy χρυσοψαρα και ολα τα αλλα δωσε τα.
Αλλιως θα καταλαβεις και μονος σου οτι ολο για προβληματα θα γραφεις και ολο θα αγοραζεις αχρηστα πραγματα για να λυσεις το προβλημα.
Αν θελεις να λυσεις μια και καλη το προβλημα, αγορασε ενα ενυδρειο 400 λιτρα 1.5 μετρο και κρατα τα ψαρια ολα, (εκτος του πλεκο)


Διαβασε αυτο που εγραψα και πιο πανω
Όλα για τα Χρυσόψαρα - Προφίλ, Είδη, Εξοπλισμός.
Εχει γραφτει για να μην τετοια υπαρχουν προβληματα με τα ενυδρεια με χρυσοψαρα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 22-10-13, 10:36
Aquarium13 Ο χρήστης Aquarium13 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-10-2013
Περιοχή: Corfu
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Απο μηδεν εως 24 ωρες, αναλογα τις απαιτησεις του καθε ενυδρειου για οξυγονωση. Φαινεται απο τις ανασες των ψαριων συνηθως. Αν λαχανιαζουν δεν τους επαρκει, Ενα νορμαλ ενυδρειο δεν χρειαζεται αεραντλια. Φτανει η αναταραξη απο την εξοδο του φιλτρου. Ενα ενυδρειο φορτωμενο με ψαρια θελει επιπλεον οξυγονωση. (αλλα θελει και πολλα "επιπλεον" ακομα, απο ενα νορμαλ ενυδρειο. πχ πολυ πιο συχνα αλλαγη νερου)
2. Νομιζω αυτο ειναι για μονιμο στο ενυδρειο. Αν και δεν ειναι και τοσο ασφαλες. Οταν σου δειξει προβλημα αυτο, ειναι για "φευγα" τα ψαρια.
3. Τοτε μαλλον ειναι common pleco. Aν ειναι μικρο τοτε ειναι μωρο. Αυτα γινονται 30-50 εκ και θελουν πολυ μεγαλο ενυδρειο (150χ60 εκ μηκοςχ πλατος). Επσης ειναι τροπικο ψαρι και οχι κρυου νερου, (θελει σε πιο ζεστο και πιο μαλακο νερο). Ειναι και ρυπαρο ψαρι και θελει και πολλα λιτρα για παρτη του οσο μεγαλωνει.
4. Αναλογα, πχ εγω δεν τους δινω σχεδον ποτε. Αν δεις και δεν αφοδευουν τους δινεις. Τα ψαρια θελουν πιο συχνα ταισμα και με ποικιλια καλης ποιοτητας φρεσκων τροφων (οχι ληγμενων και οχι ανοιγμενων πανω απο 3-4 μηνες,)
(επισης να ειναι τροφες που βουλιαζουν).
Για να ταιζεις καλα ομως χρειαζεται πολυ νερο για καθε ψαρι για να σηκωνει τους ρυπους του.

Για να μη το παιδευουμε, αν θελεις να εισαι ανετος κι εσυ και το ενυδρειο, κρατα δυο απο τα fancy χρυσοψαρα και ολα τα αλλα δωσε τα.
Αλλιως θα καταλαβεις και μονος σου οτι ολο για προβληματα θα γραφεις και ολο θα αγοραζεις αχρηστα πραγματα για να λυσεις το προβλημα.
Αν θελεις να λυσεις μια και καλη το προβλημα, αγορασε ενα ενυδρειο 400 λιτρα 1.5 μετρο και κρατα τα ψαρια ολα, (εκτος του πλεκο)


Διαβασε αυτο που εγραψα και πιο πανω
Όλα για τα Χρυσόψαρα - Προφίλ, Είδη, Εξοπλισμός.
Εχει γραφτει για να μην τετοια υπαρχουν προβληματα με τα ενυδρεια με χρυσοψαρα.
Σε ευχαριστω πολυ για τις πολυτιμες και χρησιμες συμβουλες σου.Πολυ θα το ηθελα να εχω περισσοτερο χωρο στο δωματιο μου για να αγοραζα ενα μεγαλυτερο ενυδρειο αλλα δυστυχως δεν τον διαθετω.Σε ευχαριστω για τον χρονο που αφιερωσες να μου γραψεις.Θ α τα πουμε και μελλοντικα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 22-10-13, 13:01
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Νο προμπλεμ με το χωρο,
Απλα κρατας δυο ψαρακια στο ενυδρειο αυτο, δινεις τα υπολοιπα και ησυχαζεις.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 06-12-13, 10:44
Aquarium13 Ο χρήστης Aquarium13 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-10-2013
Περιοχή: Corfu
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Καλημερα σε ολα τα μελη! υστερα απο 5 μηνες που λειτουργει το ενυδρειο μου και εχοντας διαβασει πληροφοριες απο το φορουμ, αποφασισα μετα κ απο την συμβουλη του ιδιοκτητη του pet shop, να προσθεσω ενα μικρο ψαρι μονομαχο. Του εχω αγορασει ειδικη τροφη αλλα ειναι διστακτικο τις πρωτες ημερες. Δεν τον ενοχλουν τα υπολοιπα χρυσοψαρα και συνηθως κρυβεται πισω απο τα φυτα κ βγαινει σπανια! τι με συμβουλευετε για την μεταχειριση γενικα του μονομαχου?
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 06-12-13, 11:22
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Δηλαδή μετά από τον πλέκο έβαλες και άλλο ψάρι που δεν έχει καμία θέση μαζί με τα χρυσόψαρα; Η συμβουλή μου για τη μεταχείρισή του είναι να επιστραφεί στο μαγαζί ή να αποκτηθεί ένα ενυδρείο για αυτόν.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 06-12-13, 15:23
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Aquarium13 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα σε ολα τα μελη! υστερα απο 5 μηνες που λειτουργει το ενυδρειο μου και εχοντας διαβασει πληροφοριες απο το φορουμ, αποφασισα μετα κ απο την συμβουλη του ιδιοκτητη του pet shop, να προσθεσω ενα μικρο ψαρι μονομαχο. Του εχω αγορασει ειδικη τροφη αλλα ειναι διστακτικο τις πρωτες ημερες. Δεν τον ενοχλουν τα υπολοιπα χρυσοψαρα και συνηθως κρυβεται πισω απο τα φυτα κ βγαινει σπανια! τι με συμβουλευετε για την μεταχειριση γενικα του μονομαχου?
Καλημερα.
Πληροφοριες τετοιες εδω, δεν βρηκες. Αν εχει "παραπεσει" καποιο τετοιο ποστ και το βρηκες, δωσε το λινκ των θεματος να απαντησω καταλλήλως.
Μπορεις πλεον να ρωτας τον πετσοπα που ξερει καλυτερα ή να κανεις οτι θελεις μονος σου, γιατι δεν βλεπω να καταλαβαινεις και τσαμπα σπαταλαμε χρονο να σου γραφουμε.
Συγνωμη για την σκληρη γλωσσα, αλλα ετσι εχουν τα πραγματα.
Καλη συνεχεια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 10-12-13, 11:13
Aquarium13 Ο χρήστης Aquarium13 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-10-2013
Περιοχή: Corfu
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

ενταξει θα φροντισω να τον επιστρεψω στον ιδιοκτητη του pet shop, διαφορετικα θα το τοποθετησω σε ξεχωριστο χωρο αν και ο ιδοκτητης του μαγαζιου μου ειχε πει οτι μερικα ειδη μονομαχων μπορουν να συμβιωσουν αρμονικα με χρυσοψαρα. σας ευχαριστω για τις συμβουλες σας!
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 10-12-13, 19:46
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Aquarium13 Εμφάνιση μηνυμάτων
ενταξει θα φροντισω να τον επιστρεψω στον ιδιοκτητη του pet shop, διαφορετικα θα το τοποθετησω σε ξεχωριστο χωρο αν και ο ιδοκτητης του μαγαζιου μου ειχε πει οτι μερικα ειδη μονομαχων μπορουν να συμβιωσουν αρμονικα με χρυσοψαρα. σας ευχαριστω για τις συμβουλες σας!
Στο μυαλό του συγκεκριμένου πετσοπα, μπορούν να συμβιώσουν φύκια (θαλάσσης) με μεταξωτές κορδέλες

Το θέμα είναι εσύ ποιον επιλέγεις να εμπιστεύεσαι στα ενυδρειακά?
Τον ίδιο ή το διάβασμα σου?
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 10-12-13, 22:26
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

3 ειναι τα πλεον ταλαιπωρημενα ειδη ψαριων απο αρχαριους χομπυστες

με τη σειρα:
1. χρυσοψαρα (που ενω ειναι ψαρια για λιμνες η τεραστια ενυδρεια καταλληγουν σε γυαλες)
2. pleco (που ειναι πανεμορφα τροπικα γατοψαρα και καταληγουν να πουλιουνται ως "γλυφτες" για οτι ενυδρεια να ναι)
3. Μονομαχοι (που ...τεσπα, ειδικα αυτο το ειδος εχει ολοκληρη ιστορια... αν σε ενδιαφερει να μαθεις γι αυτο ψαξτο γιατι αν αρχισω να γραφω δε θα τελειωσω ουτε το πρωι)

Εσυ τα "δοκιμασες" και τα 3!


btw πολλοι θα πουν και για πανγκασιους, αλλα μιλαω για ειδη ψαριων που υπαρχει ελπιδα σωτηριας, εκει απλα δεν παιζει τετοιο σεναριο
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 11-12-13, 10:12
Aquarium13 Ο χρήστης Aquarium13 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-10-2013
Περιοχή: Corfu
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Σε ευχαριστω πολυ για τις χρησιμες οδηγιες σου και με αρκετη δοση χιουμορ! Απλως ηθελα να υπαρχει ποικιλια στο ενυδρειο μου, εχεις δικιο
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Παρέα για τα καταστήματα Βασίλης Μαιόπουλος Θαλασσινό νερό - Γενικά 11 28-04-07 15:18
Παρέα για Χρυσόψαρα... CASPER Χρυσόψαρα 13 07-09-06 13:03
Στρώσιμο με χρυσόψαρα, για...χρυσόψαρα! soulmate Χρυσόψαρα 1 26-05-03 23:53

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08966 seconds with 16 queries