Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 22-12-13, 11:17   #1
Ξεκίνημα ενυδρείου - επείγον! Γνώμες
 
Το avatar του χρήστη Elenikgr
Elenikgr
Member
Εγγραφή: 05-12-2013
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 31

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Elenikgr Ο χρήστης Elenikgr δεν είναι συνδεδεμένος 22-12-13, 11:17
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Το Σάββατο το πρωί χάσαμε ένα ψαράκι.Έστησα το μεγάλο ενυδρείο την Πέμπτη το βράδυ, (52.8 λίτρα καθαρά) παρενέβην στο φίλτρο κόβοντας μικρό μέρος του σφουγγαριού, συμπληρώνοντας το κενό με ενυδρειακό υαλοβάμβακα sera και γεμίζοντας το κλουβάκι του βιολογικού υλικού με sera siporax mini (πήρε ένα ολόκληρο πακετάκι) αφού αφαίρεσα τον άνθρακα λόφω του ότι -απ' ότι μου είπαν στο pet shop - εμποδίζει την ανάπτυξη βακτηριδίων που τα χρειάζομαι απελπισμένα , μου είπε να τον κρατήσω και να τον βάλω σε άλλο μικρότρερο φίλτρο ως συμπληρωματικό σε περίπτωση που θα θελήσω να κάνω κάποια θεραπεία και χρειαστώ απορρόφηση. Έστησα το ενυδρείο ακολουθώντας ευλαβικά τις οδηγίες από εδώ, έβαλα σε λειτουργία, έβαλα το θερμοστάτη στους 28 για την καλύτερη ανάπτυξη των βακτηριδίων σημείωσα ημερομηνίες, κι έριξα τροφούλα για να ανεβάσω την αμμωνία, και να ξεκινήσω τον κύκλο μου.
ΑΛΛΑ:
Παρά τις καθημερινές αλλαγές νερού στο μικρό ενυδρείο και την πολλή προσοχή στους μικρούς του κατοίκους, δυστυχώς το ασημί μας fancy μας άφησε το Σάββατο το πρωί. Παρά του ότι ήταν ζωηρό, λαίμαργο, πολύ κινητικό... ξαφνικά το Σάββατο το πρωί κολυμοπούσε με δυσκολία έναντι στη ροή του φίλτρου, παρά του ότι δεν έδειχνε να έχει δυσφορία στην αναπνοή. Φαινόταν σαν να μην μπορούσε να καταδυθεί... Επίσης γύριζε και στο πλάι, και ρολάριζε στην επιφάνεια. Τα συμπτώματα έδειχναν νυκτική κύστη, οποτε αποφάσισα να κάνω την πρώτη λύση - νηστεία και μπιζελάκι την επομένη. Έκανα αλλαγή του νερού στο 30% και έβαλα σε σωστή αναλογία αλάτι. Τα άλλα δύο μια χαρούλα, δραστήρια και κινητικά, έπαιζαν με τα χαλικάκια όπως πάντα... μια ώρα μετά, κι ενώ είχε αρχίσει φαινομενικά να συνέρχεται (κολυμπούσε περίπου 10 εκ. κάτω από την επιφάνεια και ήταν πιο δραστήριο, πήγα να απλώσω ρούχα. Η κόρη μου ήλθε στα μισά κλαίγοντας και μου είπε ότι το ασημί ψαράκι δεν κολυμπούσε.
ΧΑΜΟΣ (γιατί πρέπει ΠΑΝΤΑ να πεθαίνουν ΜΟΝΟ αυτά που λατρεύουν τα παιδιά Επί 1 ώρα προσπαθούσα να ηρεμήσω τρεις που κλαίγαν καθισμένοι στη σειρά... Ο σύζυγος πήρε ένα φίλο που προ 10 ημερών (το έμαθα χτες, έστησε ένα ενυδρείο σαν το δικό μας με 2 fancy). Ήλθε το παιδί με υγρά τεστ και στικ παραμάσχαλα, και άρχισε σχολαστικά να μετρά. Το σοκ:
Μηδέν αμμωνία στο μικρό ενυδρείο (φαίνεται ότι έστρωσε τελικά).
Μετράει το μεγάλο ενυδρείο και σημείωνε τις μετρήσεις σε ένα χαρτί. Μου είπε ότι ο κύκλος είχε αρχίσει φυσιολογικά αλλά τα ψαράκια μας ήταν σε οριακό σημείο, γιατί ναι μεν ήταν μια χαρά η αμμωνία, αλλά οι καθημερινές αλλαγές νερού 'έπαιζαν' με τη βιολογία, γιατί φεύγανε πολλά βακτήρια εκτός και τα εναπομείναντα δεν προλάβαιναν τους ρύπους... δεν θα την πάλευαν ένα μήνα στο μικρό. έφυγε επί τόπου, πήγε σπίτι του και έφερε ένα μπουκαλάκι με Tetra Safe Start. Έβαλε σχεδόν το μισό μπουκάλι στο ενυδρείο και με σύριγγα 7 ml στο φίλτρο, κατ' ευθείαν από τη σήτα του φίλτου. Μετά κάναμε καφέ.
Μία ώρα μετά μετράει.
Μηδέν αμμωνία.
Μηδέν νιτρώδη.
0,25 νιτρικά
0 χλώρια
7,8 PH

Έβγαλε μόνος του το θερμοστάτη, αφαίρεσε 5 λίτρα νερό από το ενυδρείο και πρόσθεσε 6 λίτρα νερό κρύο με αλάτι/seachem prime που έφερε επίσης μαζί του. Μετά από 15 λεπτά η θερμοκρασία ήταν στους 21.
Μου είπε να περιμένω ακόμη μία ώρα, και μετά να βάλω τα ψαράκια που μας απέμειναν (ένα ακόμη fancy calico κι ένα comet που μετά τις διακοπές μετακομίζει σε έναν γνωστό με μεγάλο ενυδρείο). Έκανα τη μεταφορά με τη σακούλα κλπ. κλπ.

Το απόγευμα ξαναήλθε κι έκανε μετρήσεις.
0 αμμωνία.
0 νιτρώδη.
0,20 νιτρικά

Μου είπε ότι με τον ίδιο τρόπο έστησε το δικό του ενυδρείο, που τρέχει με καθημερινές μετρήσεις τέλεια... έχω ήδη παραγγείλει υγρά τεστ από το ιντερνετ (μια και στο ΜΟΝΟ πετ που βρήκα τα API τα ΄χει 21!!!! ευρώ το κουτί) και μου είπε ότι θάρχεται κάθε απόγευμα να μετράει αλλά είναι σίγουρος πως δουλεύει, γιατί είναι το τρίτο ενυδρείο που στήνει με το safe start. Τα ψαράκια μας σήμερα το πρωί ήταν μια χαρά, δραστήρια, κινητικά, έριξα ελάχιστη τροφή (μου είπε ότι τα βακτήρια θέλουν ρύπους, αλλά να ταϊζω με πολλή τσιγκουνιά, σε 2-3 μέρες μια μέρα νηστεία και μετά μπιζελάκι, και να το κάνω 1 φορά την εβδομάδα και δεν θάχω πρόβλημα).

Συμπεράσματα;
Ξέρω ότi το ενυδρείο είναι μικρό για 2 χρυσόψαρα, αλλά κατάφερα να βρω σπίτι για το comet οπότε θα μας μείνει το fancy calico. Έχω φυτέψει αραιά, κι έχω συννενοηθεί για περισσότερα κλαδέματα για να το πυκνώσω. Περιέχει προς το παρόν υπόστρωμα JBL στους 2,5 πόντους, σκούρο χαλίκι ψιλό, ένα ξύλο mopani που μούλιασε απί μια βδομάδα και ζεματίστηκε, τρεις ριζούλες μικρότερες που ζεματίστηκαν, και μια πέτρα που ΕΙΝΑΙ ασβεστολικθική (άφρισε με το άκουα φόρτε) αλλά δεν τη βγάζω ακόμη αφού το PH και η σκληρότητα μετρούνται συμβατές με τα ψάρια μας.
Και λέω: ΜΗΠΩΣ το safe start δούλεψε;
Ψάχνοντας στο ίντερνετ, διάβασα μόνο καλές κριτικές για το συγκεκριμένο προϊόν. Τυχαίο; Δεν θέλω να διαφημίσω αλλά είχα ξαναβάλει άλλων τύπων βακτήρια (στο μικρό)χωρίς αποτέλεσμα (το μικρό είναι σε λειτουργία παρπάνω από μήνα) και γι΄αυτό ξεκίνησα το στρώσιμο με την τροφή για να κάνω σωστή δουλειά.
Παρακολούθώ στενά, και ο φίλος θα ξανάρθει το βράδυ για μετρήσεις..
__________________
"...you can put a man on trial but you can't make the guilty pay... and you can cage an animal but you can't take away the rage..."

#nomorebullshit
C.C. 17/05/2017
Εμφανίσεις: 8640
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-12-13, 12:37
Το avatar του χρήστη Αντζι
Αντζι Ο χρήστης Αντζι δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2013
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Εγω επειδη ειμαι αρχαρια και δεν θελω να πω κατι ενω εγω η ιδια δεν γνωριζω θα πω μονο οτι απο την αρχη του κειμενου σου σταθηκα στο οτι ανεβασες την θερμοκρασια 28 σε χρυσοψαρα.Ξερω οτι ειναι κρυου νερου.Μπορουν να αντεξουν τετοιες θερμοκρασιες;Καλα σιγουρα υπαρχουν λαθη πιο επιληψημα απο αυτο που εγω αναφερω αλλα απαντω και περιμενω και τους ειδικους να πουν την γνωμη τους.Θα ηθελα να μου λυθει η απορια αν ολα αυτα που εκανες αρχικα ηταν "επιτρεπτο"να γινουν με ψαρια μεσα και δη χρυσοψαρα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-12-13, 12:54
ελιοτ Ο χρήστης ελιοτ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-07-2010
Περιοχή: Ανω Γλυφαδα
Μηνύματα: 221
Προεπιλογή

απο βικιπαιδια

Τα χρυσόψαρα είναι ψάρια ποταμόδρομα και ζουν κυρίως σε περιοχές με νηματική ροή, πυκνή βλάστηση και μαλακούς αμμοπηλώδεις πυθμένες. Παρόλα αυτά τα χρυσόψαρα ζουν και σε στάσιμα νερά γιατί έχουν ελάχιστες απαιτήσεις και είναι πάρα πολύ ανθεκτικά. Γι αυτό το λόγο χρησιμοποιούνται ευρύτατα σε ενυδρεία αλλά και γυάλες. Μπορούν να ζήσουν σε εύρος θερμοκρασιών 1-40 °C, pH 6-8 και σκληρότητα 5-20dH.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-12-13, 13:00
Το avatar του χρήστη Αντζι
Αντζι Ο χρήστης Αντζι δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2013
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Α μαλιστα.Δεν το κατεχω καθολου και δεν διαβαζω συνηθως θεματα με χρυσοψαρα.Σε ευχαριστω πολυ για την πληροφορια.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-12-13, 13:09
Το avatar του χρήστη Elenikgr
Elenikgr Ο χρήστης Elenikgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-12-2013
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Ίσως ο τρόπος που έγραψα να μην ήταν σαφής.
Η διαδικασία του στρωσίματος έγινε στο καινουριο μεγαλύτερο ενυδρείο και ξεκίνησε την Πέμπτη ΧΩΡΙΣ ΨΑΡΙΑ. Τα ψαράκια μας φιλοξενούνταν στο μικρότερο ενυδρείο μας από τότε που μας τα χάρισαν, και σκοπός μου ήταν να στρώσω σωστά το μεγαλύτερο ενυδρείο από την αρχή για να τα μετραφέρω εκεί. Τα ψάρια μεταφέρθηκαν στο νέο ενυδρείο από το μικρό χτες το απόγευμα, μετά από την παρέμβαση του φίλου του συζύγου με μετρήσεις και την πρόσθεση του safestart - όχι από την αρχή της διαδικασίας του κύκλου στρωσίματος, γι' αυτό και αναφέρω ότι έριξα τροφή για να ξεκινήσω τη διαδικασία.
Όσο για τη θερμοκρασία, στο ξενοδοχείο όπου εργαζόμουν για χρόνια, είχαμε λιμνούλα με χρυσόψαρα (τα οποία ήταν εκατοντάδες μια και η λίμνη ήταν πετρόχτιστη και τεράστια, με τεχνητό καταρράκτη και ροή γύρω από το κτίριο της ρεσεψιόν-αγκάλιαζε όλη την είσοδο με την κυρίως λίμνη δίπλα στην κεντρική είσοδο). Το χειμώνα έπεφτε στους 5 βαθμούς, αλλά το καλοκαίρι, λόγω της απ' αυθείας έκθεσής της στον ήλιο, μπορεί να έπιανε και τους 30 (μια και στην περιοχή, οι 40 υπό σκιάν ήταν συνηθιμσένο φαινόμενο). Και όμως, ζούσαν, αναπτύσσονταν, γεννούσαν, και ήταν η 'πηγή' ζωντανών για όλο το προσωπικό τους ξενοδοχείου που ήθελε ψάρια για το ενυδρείο του. Επίσης, ήταν και είναι απίστευτα ανθεκτικά, μια και όταν άρχισαν να προσλαμβάνουν τα ξενοδοχεία αθρόα αλλοδαπούς για κηπουρούς και συντηρητές, το μόνο που γινόταν γι' αυτά ήταν η αυτόματη αφαλάτωση του νερού της θάλασσας που τροφοδοτεί λίμνη, πισίνες, και τις δεξαμενές του ξενοδοχείου με νερό χρήσης... Λίγο πολύ δηλαδή, ζουν μόνα τους. Και ζουν μια χαρά ακόμη και σήμερα...
__________________
"...you can put a man on trial but you can't make the guilty pay... and you can cage an animal but you can't take away the rage..."

#nomorebullshit
C.C. 17/05/2017
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-12-13, 13:16
Το avatar του χρήστη Αντζι
Αντζι Ο χρήστης Αντζι δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2013
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Παρανοησα εγω τοτε.Με συγχωρεις.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-12-13, 15:00
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ελιοτ Εμφάνιση μηνυμάτων
απο βικιπαιδια

Τα χρυσόψαρα είναι ψάρια ποταμόδρομα και ζουν κυρίως σε περιοχές με νηματική ροή, πυκνή βλάστηση και μαλακούς αμμοπηλώδεις πυθμένες. Παρόλα αυτά τα χρυσόψαρα ζουν και σε στάσιμα νερά γιατί έχουν ελάχιστες απαιτήσεις και είναι πάρα πολύ ανθεκτικά. Γι αυτό το λόγο χρησιμοποιούνται ευρύτατα σε ενυδρεία αλλά και γυάλες. Μπορούν να ζήσουν σε εύρος θερμοκρασιών 1-40 °C, pH 6-8 και σκληρότητα 5-20dH.
6pH και 5 dH δεν ειναι για χρυσοψαρα αλλα για δισκους
Ανθεκτικα ψαρια ειναι μονο τα πλαστικα που πουλανε στα Jumbo
Σε γυαλα δεν μπαινουν ψαρια αλλα κομποστα
40 βαθμοι δεν ειναι θερμοκρασια για χρυσοψαρα αλλα για ψαροσουπα


Μην εμπιστευεστε τη wikipedia, απλα εινει χρησιμη -οπως καθε εγκυκλοπαιδια- για γενικουρες, απο κει και περα για εξειδικευμενες γνωσεις υπαρχουν αλλα καλυτερα καναλια, διαφορετικα δε θα υπηρχε λογος υπαρξης αυτου του φορουμ οπως και των χιλιαδων σχετικων σελίδων και βιβλιων.
Σχετικα με τη διατηρηση ψαριων αριστες βασεις δεδομενων ειναι οι fishbase.org για πολυ γενικα και το seriuslyfish.com για πιο αναλυτικα (και υπαρχουν αλλες πολυ πιο εξειδικευμενες για διαφορους τυπους ψαριων).

Αν τα χρυσοψαρα αντεχαν σε τετοιες θερμοκρασιες χωρις προβλημα δε θα υπηρχε προβλημα με το ick ουτε οι γιαπωνεζοι θα τα στελναν σε παγο, και φυσικα οσο αυθαιρετοπ ειναι το 40 βαθμοι, αλλο τοσο ειναι και το 1 ως min (απ το μυαλο του τα εβγαλε οποιος τα εγραψε αυτα? ) αφου μιλαμε για ψαρι που στους βιοτοπους ζει σε κατω απο -10 χωρις κανενα απολυτως προβλημα...

Τελος στη wikipedia οποιος θελει τοπ αλλαζει οπως θελει (δε θελει καν εγγραφη) και μπορει να γραψει ανετα ως ιδανικες συνθηκες τους 450 βαθμους, μηδενικο οξυγονο, και οξινο περιβαλλον με ph 1-2 (συνθηκες Αφροδιτης ) μεχρι να το δει καποιος αλλος που εχει αλλη γνωμη και να το αλλαξει βαζοντας ως ιδανικο το υγρο αζωτο




-------------------------




Ηδη αλλαξε (βλεποντας την κοτσανα ειχα μπει για να το κανιβαλλισω λιγο γραφοντας πως τα χρυσοψαρα δεν ειναι ψαρια αλλα λαχανικα, αλλα καποιος -προφανως που ειδε αυτες τις βλακειες εδω μεσα- μπηκε και εγραψε κανονικο αρθρο)

Τα χρυσόψαρα αποτελούν το κατά κόρον ψάρι για «γυάλα» και αυτό λόγω των ελάχιστων απαιτήσεων του. Ωστόσο τα χρυσόψαρα χρειάζονται αρκετό χώρο, περίπου 30 λίτρα νερού για κάθε ψάρι, ώστε να μπορούν να αναπτυχθούν σωστά αλλά και να αναπαραχθούν. Ακόμη ένας παράγοντας είναι ότι προτιμούν να ζουν σε ομάδες γι αυτό η καλύτερη αναλογία που προκύπτει είναι ανά 100 λίτρα νερού περίπου 3 χρυσόψαρα. Βέβαια θα πρέπει η ποιότητα του νερού να είναι κατάλληλη ώστε να μπορούν να ζήσουν σε ανεκτές βιοχημικές συνθήκες.
Διατροφικά τα χρυσόψαρα ως παμφάγα τρέφονται με διάφορες τροφές όπως έχει αναφερθεί προηγουμένως, ωστόσο για την διατήρηση τους μέσα σε ενυδρείο θα πρέπει να βρίσκονται σε πυθμένα με άμμο ή πολύ λεπτό χαλίκι για να μπορούν να «ψάχνουν» την τροφή τους μέσα σε αυτόν. Κατάλληλες τροφές για τα χρυσόψαρα θεωρούνται και οι τροφές που προσφέρονται για όλα τα είδη ψαριών.
Η μεγάλη ζήτηση αυτού του είδους προέτρεψε τους επιστήμονες να δημιουργήσουν αρκετές παραλλαγές με διάφορες μορφές αλλά και ποικιλία χρωμάτων. Παρόλα αυτά όλα αυτά τα υβρίδια που έχουν προκύψει δεν παρουσιάζουν τις ίδιες ανάγκες στο περιβάλλον τους. Συνηθέστερα γίνεται συχνά το λάθος να αντιμετωπίζονται όλα με τον ίδιο τρόπο και να τοποθετούνται σε «γυάλες» χωρίς θερμοστάτη αλλά ακόμη και να «μπλέκουν» είδη με διαφορετικές ανάγκες στον ίδιο χώρο. Οι συνηθέστερες ποικιλίες χρυσόψαρων είναι οι ακόλουθες: Black Moor, Bubble eye, Butterfly tail, Calico, Celestial eye, Comet, Common (Carassius auratus), Fantail, Lionchu, Lionhead, Oranda, Panda Moor, Pearlscale, Pompom, Ranchu, Ryukin, Shubunkin, Telescope eye και Veiltail.
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A7%...B1%CF%81%CE%BF



btw, ειναι λιγο μαλ...α να τρολλαρει καποιος στη wikipedia, αλλα αν δεις κατι πολυυυυ ηλιθιο, η ακομα χειροτερο επικινδυνο και βαριεσαι η δεν γνωριζεις ή απλα δεν γουσταρεις να κατσεις να γραψεις κατι σωστο, ο κανιβαλλισμος ειναι σωστος τροπος ωστε να κανει κουκου σε καποιον αλλο να γραψει τα δικα του
-------------------------




Τα χρυσόψαρα θέλουν νερό με γενική σκληρότητα από 8 μέχρι 25 °dGH αλλά κατά προτίμηση 12 μέχρι 18 °dGH.
Η θερμοκρασία μπορεί να κυμαίνεται από 4°C μέχρι 30°C, αλλά είναι πιο σωστό, το καλοκαίρι να είναι από 18°C μέχρι 24°C, και τον χειμώνα από 6°C μέχρι 14°C. Είναι σημαντικό να υπάρχουν αυτές οι διαφορές στην θερμοκρασία του χειμώνα και του καλοκαιριού. Η μόνιμη υψηλή θερμοκρασία δεν είναι σίγουρο ότι δημιουργεί προβλήματα στην υγεία των ψαριών, αλλά συντομεύει την διάρκεια της ζωής τους. Επιπλέον οι μεγάλες θερμοκρασίες επιταχύνουν τον μεταβολισμό των ψαριών και αυτό σημαίνει περισσότερη τροφή και άρα μεγαλύτερη επιβάρυνση του νερού με τα απόβλητα τους.
Το γεγονός ότι αντέχουν σε χαμηλές θερμοκρασίες, σε συνδυασμό με την προσαρμοστικότητα τους στην σκληρότητα και το ΡΗ του νερού, τα κάνει ιδανικά ψάρια για την λίμνη στον κήπο. Δεν έχουν πρόβλημα ακόμα και αν το νερό παγώσει στην επιφάνεια του, αφού αυτή η πτώση της θερμοκρασίας γίνεται σταδιακά. Είναι αλήθεια, ότι ενώ αντέχουν τις διακυμάνσεις της θερμοκρασίας, δεν αντέχουν την απότομη αλλαγή της, κάτι που ισχύει και για όλα τα άλλα ψάρια. Τις τελευταίες δεκαετίες, με την κεντρική θέρμανση των κατοικιών, είναι δύσκολο να έχουμε τις κατάλληλες θερμοκρασίες για την περίοδο του χειμώνα αφού κανένα σπίτι δεν έχει θερμοκρασίες από 6°C μέχρι 14°C.



http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/goldfish.htm




.



__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 22-12-13 στις 15:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-12-13, 15:57
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Εγω να πω την αληθεια συμπερασμα δεν εβγαλα με το αρχικο σου κειμενο, εστω αν το διαβασε 2 φορες.

Ερωτησεις για να συνεχισουμε:

1.Τα ψαρακια ηταν στους 28 βαθμους και με την αλλαγη η θερμοκρασια εφτασε στους 21?
2.Τα ψαρακια ηταν σε αστρωτο ενυδρειο υποθετω και απο ποτε?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-12-13, 17:57
Το avatar του χρήστη Elenikgr
Elenikgr Ο χρήστης Elenikgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-12-2013
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Το νερό κατέβηκε στους 21βαθμούς μετά τη μερική αλλαγή που έκανε ο φίλος του συζύγου.Το 60άρι άρχισε να τρέχει την Πέμπτη χωρίς ψάρια. Στους 28 το είχα πάει για να βοηθηθεί η ανάπτυξη των βακτηρίων. Τα ψάρια μας τάφεραν δώρο πριν από 1μήνα και βάλε με ένα 15λιτρο του τζάμπο. Μόλις διάβασα λιγάκι αποφάσισα να πάρω κάτι μεγαλύτερο μια και κανένα πετ δεν τα δεχόταν για φιλοξενία... τροποποίησα το φίλτρο, έβαλα βακτήρια και έκανα30%αλλαγές νερού και τα πήγανε σχετικά καλά έως χτες, που φέραμε το φίλο του συζύγου μετά το θάνατο του fancy. Συγχρόνως έψαχνα και για σπίτι για το ένα (ένα Sarassa comet) που ξέρω ότι γίνεται ψαρούκλα, και βρήκα. Ξεκαθαρίστηκε λίγο;
__________________
"...you can put a man on trial but you can't make the guilty pay... and you can cage an animal but you can't take away the rage..."

#nomorebullshit
C.C. 17/05/2017
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-12-13, 19:43
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ελιοτ Εμφάνιση μηνυμάτων
απο βικιπαιδια

Τα χρυσόψαρα είναι ψάρια ποταμόδρομα και ζουν κυρίως σε περιοχές με νηματική ροή, πυκνή βλάστηση και μαλακούς αμμοπηλώδεις πυθμένες. Παρόλα αυτά τα χρυσόψαρα ζουν και σε στάσιμα νερά γιατί έχουν ελάχιστες απαιτήσεις και είναι πάρα πολύ ανθεκτικά. Γι αυτό το λόγο χρησιμοποιούνται ευρύτατα σε ενυδρεία αλλά και γυάλες. Μπορούν να ζήσουν σε εύρος θερμοκρασιών 1-40 °C, pH 6-8 και σκληρότητα 5-20dH.

Για εξειδικευμένα θέματα είναι καλύτερα να αντλούμε τις πληροφορίες μας από εξειδικευμένα site
Οι γενικές πληροφορίες του Wikipedia περιλαμβάνουν πολλές φορές... μεγάλες "κοτσάνες"! (όπως πχ η παραπάνω)

Το ανέφερε πιο πάνω κι ο Νίκος...αλλά η επανάληψη δεν έκανε ποτέ κακό!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pink corall Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρανοησα εγω τοτε.Με συγχωρεις.
Καθόλου δεν παρανόησες
Απλά διάβασες λανθασμένες πληροφορίες, οι οποίες είναι καλό να αποφεύγονται... αλλιώς αλίμονο στα χρυσόψαρα!!!!
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ChocolatePuma : 22-12-13 στις 19:43 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-12-13, 19:44
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ξεκαθαριστηκε, νομιζω.

Οποτε, το συμπερασμα μου:
-Το φιλτρο δεν στρωνει σε λιγες μερες, οτι και να βαλεις. Μονο με μπολι. Αλλιως οι μετρησεις ειναι λαθος.
-το ενυδρειο στρωθηκε με τα ψαρια. Λογικος ο θανατος του ψαριου, αφου η εκθεση του σε αμμωνια και νιτρωδη αλατα ηταν εντονη.
-Στο στρωσιμο μπορεις να αυξησεις κι αλλο τη θερμοκρασια, για να επιταχυνθει η διαδικασια, εφοσον δεν υπαρχουν ψαρια μεσα, φυσικα. Η επαναφορα της θερμοκρασιας να γινει παρα πολυ σταδιακα στα φυσιολογικα επιπεδα, γιατι και τα βακτηριδια ειναι ζωντανοι αργανισμοι και επηρεαζονται απο τις αλλαγες συνθηκων.


Αν και παλι το 60αρι δεν ειναι το καταλληλο σε λιτρα ενυδρειο, ειναι σιγουρα μια καλη αρχη και ενδειξη ενδιαφεροντος. Οταν οι συνθηκες ευνοησουν, η μετακομιση σε μεγαλυτερο θα ηταν καλη ιδεα. Καλη συνεχεια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 22-12-13, 22:17
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Elenikgr Εμφάνιση μηνυμάτων
1. συμπληρώνοντας το κενό με ενυδρειακό υαλοβάμβακα
2. αφαίρεσα τον άνθρακα λόγω του ότι -απ' ότι μου είπαν στο pet shop - εμποδίζει την ανάπτυξη βακτηριδίων
3. έβαλα σε λειτουργία, έβαλα το θερμοστάτη στους 28 για την καλύτερη ανάπτυξη των βακτηριδίων
4. σημείωσα ημερομηνίες, κι έριξα τροφούλα για να ανεβάσω την αμμωνία, και να ξεκινήσω τον κύκλο μου.

5. ΑΛΛΑ: Παρά τις καθημερινές αλλαγές νερού στο μικρό ενυδρείο και την πολλή προσοχή στους μικρούς του κατοίκους, δυστυχώς το ασημί μας fancy μας άφησε το Σάββατο το πρωί. Παρά του ότι ήταν ζωηρό, λαίμαργο, πολύ κινητικό... ξαφνικά το Σάββατο το πρωί κολυμοπούσε με δυσκολία έναντι στη ροή του φίλτρου, παρά του ότι δεν έδειχνε να έχει δυσφορία στην αναπνοή. Φαινόταν σαν να μην μπορούσε να καταδυθεί... Επίσης γύριζε και στο πλάι, και ρολάριζε στην επιφάνεια. Τα συμπτώματα έδειχναν νυκτική κύστη, οποτε αποφάσισα να κάνω την πρώτη λύση - νηστεία και μπιζελάκι την επομένη. Έκανα αλλαγή του νερού στο 30% και έβαλα σε σωστή αναλογία αλάτι. Τα άλλα δύο μια χαρούλα, δραστήρια και κινητικά, έπαιζαν με τα χαλικάκια όπως πάντα... μια ώρα μετά, κι ενώ είχε αρχίσει φαινομενικά να συνέρχεται (κολυμπούσε περίπου 10 εκ. κάτω από την επιφάνεια και ήταν πιο δραστήριο, πήγα να απλώσω ρούχα. Η κόρη μου ήλθε στα μισά κλαίγοντας και μου είπε ότι το ασημί ψαράκι δεν κολυμπούσε.
ΧΑΜΟΣ (γιατί πρέπει ΠΑΝΤΑ να πεθαίνουν ΜΟΝΟ αυτά που λατρεύουν τα παιδιά Επί 1 ώρα προσπαθούσα να ηρεμήσω τρεις που κλαίγαν καθισμένοι στη σειρά... Ο σύζυγος πήρε ένα φίλο που προ 10 ημερών (το έμαθα χτες, έστησε ένα ενυδρείο σαν το δικό μας με 2 fancy). Ήλθε το παιδί με υγρά τεστ και στικ παραμάσχαλα, και άρχισε σχολαστικά να μετρά. Το σοκ:
Μηδέν αμμωνία στο μικρό ενυδρείο (φαίνεται ότι έστρωσε τελικά).
Μετράει το μεγάλο ενυδρείο και σημείωνε τις μετρήσεις σε ένα χαρτί. Μου είπε ότι ο κύκλος είχε αρχίσει φυσιολογικά αλλά τα ψαράκια μας ήταν σε οριακό σημείο, γιατί ναι μεν ήταν μια χαρά η αμμωνία, αλλά οι καθημερινές αλλαγές νερού 'έπαιζαν' με τη βιολογία, γιατί φεύγανε πολλά βακτήρια εκτός και τα εναπομείναντα δεν προλάβαιναν τους ρύπους... δεν θα την πάλευαν ένα μήνα στο μικρό. έφυγε επί τόπου, πήγε σπίτι του και έφερε ένα μπουκαλάκι με Tetra Safe Start. Έβαλε σχεδόν το μισό μπουκάλι στο ενυδρείο και με σύριγγα 7 ml στο φίλτρο, κατ' ευθείαν από τη σήτα του φίλτου. Μετά κάναμε καφέ.
Μία ώρα μετά μετράει.
Μηδέν αμμωνία.
Μηδέν νιτρώδη.
0,25 νιτρικά
0 χλώρια
7,8 PH

Έβγαλε μόνος του το θερμοστάτη, αφαίρεσε 5 λίτρα νερό από το ενυδρείο και πρόσθεσε 6 λίτρα νερό κρύο με αλάτι/seachem prime που έφερε επίσης μαζί του. Μετά από 15 λεπτά η θερμοκρασία ήταν στους 21.

Και λέω: ΜΗΠΩΣ το safe start δούλεψε;
1. Δεν ειναι υαλοβαμβακας.
Πολλοι θα το διαβασουν και θα πουν "δεν κοβω λιγο απο ενα κομματι που βρηκα στην οικοδομη" ή "ας βαλω απο του απορροφητηρα της κουζινας"?
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....382#post803382

2. Ολα τα τελευταια που ακουμε απο τα πετσοπ, ειναι "στεφανι κι εξω".

3. 28 ειναι καπως καλα για αναπτυξη βιολογιας (30 ειναι καλυτερα) αλλα 28 ειναι ψηλα για τα ψαρια αυτα και κανει και πιο τοξικη την αμμωνια.

4. Καλα εκανες για να ξεκινησει ο κυκλος του αζωτου. Αλλα τα ψαρια γιατι τα εβαλες πριν ολολοκληρωθει κιολας?

5. Το στρες πολλοι το ερμηνευουν ως "ζωηραδα και κινητικοτητα".
Απο οτι φαινεται λαθος ερμηνεια εδωσες.
Προσπαθησε τωρα, οταν θα δεις τα ψαρια να ειναι πραγματικα ζωηρα, να θυμασαι να ξεχωριζεις ποτε ειναι ζωηραδα και ποτε ειναι στρες,

Τη νυκτικη κυστη δεν τη γιατρευεις με αρακα, ωστοσο μπορει να βοηθησει λιγο, το "ξαλαφρωμα".
Τη κυστη μπορει να την επηρεασουν κι αλλα πραγματα οπως αμμωνια, θερμικο σοκ κλπ. (προσφατο σχετικο ποστ)

Ναι μερικες φορες βοηθαει ή νομιζουμε οτι βοηθαει τo safe start, αλλα απο την μετρηση των νιτρικων δεν φαινεται να βοηθησε.
Αν μηδενισε αμμωνια και νιτρωδη, που ειναι τα νιτρικα που παραχθηκαν? (και δεν εχεις φυτα, απο οτι ειπες, να τα καταναλωσαν)
0.25 ή 25 εννοεις?

Κι αφου ο φιλος, πηγε σπιτι του και ειχε ενυδρειο με χρυσοψαρα, γιατι δεν εφερε μπολι και εφερε μπουκαλακι???
Πειραματα, σε τετοια κατασταση?

Απο 28C, μεσα σε 15 λεπτα πτωση σε 21C?
Αν επιζησουν τα εναπομειναντα απο το θερμικο σοκ, θα΄ναι θαυμα.

Πολλα λαθη και παιδικα.
Απο τα πρωτα παραγματα που μαθαινουμε ειναι η σταθεροτητα των παραμετρων και το στρωσιμο του ενυδρειου.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ελιοτ Εμφάνιση μηνυμάτων
απο βικιπαιδια

Τα χρυσόψαρα είναι ψάρια ποταμόδρομα και ζουν κυρίως σε περιοχές με νηματική ροή, πυκνή βλάστηση και μαλακούς αμμοπηλώδεις πυθμένες. Παρόλα αυτά τα χρυσόψαρα ζουν και σε στάσιμα νερά γιατί έχουν ελάχιστες απαιτήσεις και είναι πάρα πολύ ανθεκτικά. Γι αυτό το λόγο χρησιμοποιούνται ευρύτατα σε ενυδρεία αλλά και γυάλες. Μπορούν να ζήσουν σε εύρος θερμοκρασιών 1-40 °C, pH 6-8 και σκληρότητα 5-20dH.
Κατι τετοια γραφονται και εχουμε αυτην την κατασταση στο χομπι με τα χρυσοψαρα.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Elenikgr Εμφάνιση μηνυμάτων
Έστησα το μεγάλο ενυδρείο την Πέμπτη το βράδυ, (52.8 λίτρα καθαρά)
Το μικρο ενυδρειο ποσα λιτρα ειναι δλδ?
Για comet, sarasa, shubunkin common χρυσοψαρα, το μεγαλο ενυδρειο ειναι .. πολυ μικρο.
Και για Fancy μικρο ειναι, απλα μπορει να τα φιλοξενησει για 3-4 μηνες, μεχρι να πανε σε καταλληλο ενυδρειο, που δεν θα διακοψει την αναπτυξη τους κλπ
Εδω περισσοτερα http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74230
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τις τελευταίες δεκαετίες, με την κεντρική θέρμανση των κατοικιών, είναι δύσκολο να έχουμε τις κατάλληλες θερμοκρασίες για την περίοδο του χειμώνα αφού κανένα σπίτι δεν έχει θερμοκρασίες από 6°C μέχρι 14°C.
Τα fancy χρυσοψαρα, μεσα απο τις εκτροφες τοσων αιωνων, εχουν "γυρισει" σε πιο "ενυδρειακες" θερμοκρασιες.
15-27C ειναι ιδανικες, αναλογα τις εναλλοαγες των εποχων.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 22-12-13 στις 22:17 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 22-12-13, 23:16
ελιοτ Ο χρήστης ελιοτ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-07-2010
Περιοχή: Ανω Γλυφαδα
Μηνύματα: 221
Προεπιλογή

Κατι τετοια γραφονται και εχουμε αυτην την κατασταση στο χομπι με τα χρυσοψαρα.




επισημη μηχανη αναζητησης και πληροφοριων ειναι η βικιπαιδεια.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 22-12-13, 23:20
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ελιοτ Εμφάνιση μηνυμάτων
επισημη μηχανη αναζητησης και πληροφοριων ειναι η βικιπαιδεια.
Σου εξηγησε ο Νικ για το "Βικι".
Διαβασε πχ το αγγλικο βικι για τα χρυσοψαρα.
http://en.wikipedia.org/wiki/Goldfish
Ιδιως τα δυο τελευταια κεφαλαια "in aquaria" και "controversy over proper treatment".
Καμια σχεση με το ελληνικο.
"Επισημη" μηχανη αναζητησης και πληροφοριων κι αυτο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 23-12-13, 08:13
Το avatar του χρήστη Elenikgr
Elenikgr Ο χρήστης Elenikgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-12-2013
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Οκέι... άλλη μια φορά.
Υαλοβάμβακας: Λάθος μου, ίσως εκ παραδρομής επειδή το είπε έτσι ο υπάλληλος του πετ. Ενυδρειακό βαμβάκι είναι με ταμπέλα της Sera.
Το ότι ο άνθρακας εμποδίζει την ανάπτυξη των βακτηρίων μου το είπαν τρεις σε πετ (ένας εκ των οποίων θεωρείται ο πιο πεπειραμένος μια και είναι στο χώρο 40 χρόνια). Επίσης διάβασα και σε φόρουμ ότι ο άνθρακας είναι άχρηστος στο στρώσιμο, εκτός και αν έχει μπει φάρμακο για κάποια ασθένεια, το οποίο και απορροφά καθαρίζοντας το νερό. Όχι;
Όταν ανέβασα το νερό στους 28 το ενυδρείο ΔΕΝ είχε ψάρια. Ήταν άδειο από ζωντανά, το ανέβασα για να βοηθηθεί η ανάπτυξη των βακτηρίων, βάσει με αυτά που διάβασα για το στρώσιμο με τροφή.
Τα ψάρια ΔΕΝ τα έβαλα!!!
Τα ψάρια κολυμπούσαν χωρίς κανένα πρόβλημα, έφτυναν τα χαλικάκια, γενικά, δεν κολυμπούσαν σαν τρελά ούτε και φαίνονταν στρεσαρισμένα. Ειδικά αυτό που πέθανε είχε συνηθίσει τόσο την παρουσία μας, που κολλούσε τη μουσούδα του στο γυαλί όποτε άγγιζα κάποιο σημείο. Δεν είχα ιδέα ότι τα χρυσόψαρα είναι τόσο επικοινωνιακά επειδή ποτέ δεν είχα ψάρια. Μας προέκυψαν από δώρο και από τότε τρέχω.
Θερμικό σοκ δεν ήταν με τίποτα, επειδή άλλαζα το νερό με ευλαβικό έλεγχο της θερμοκρασίας. Το μικρό ενυδρείο τρέχει πάνω από μήνα, και λόγω της ιχθυοφόρτωσης έκανα καθημερινές αλλαγές του 30% με πρόσθεση σε αναλογία αλλαγής αντιχλωρίου (πρώτα) και μετά ενυδρειακού αλατιού και βακτηρίων. Μέχρι να στρωθεί το νέο ενυδρείο δεν είχα άλλη επιλογή, επειδή δεν ξέρω από που αγοράστηκαν τα ζωντανά και κανένα πετ από τα 3 που ρώτησα δεν δέχτηκε να τα πάρει ή έστω να τα φιλοξενήσει.
Μπόλι δεν έφερε γιατί και αυτός έστρωσε το ενυδρείο του προ 10ημέρου με Safe start και η βιολογία του έτσι κι αλλιώς υποθέτω ότι δεν έχει αναπτυχθεί. Ή επειδή το ενυδρείο του είναι επίσης μικρό (60άρι με 2 fancy) θα ήταν παρακινδυνευμένο να βγάλει βιολογικό υλικό ακόμα και αν ήταν έτοιμο; Δεν θα μπορούσα να του κάνω κριτική πάνω στο θέμα!!!
Η θερμοκρασία και πάλι, έπεσε ΧΩΡΙΣ ψάρια στο εσωτερικό του ενυδρείου.
Το μικρό ενυδρείο είναι 15 λίτρα. Μας το έφεραν δώρο φίλοι μαζί με τρία χρυσόψαρα (2 fancy κι ένα comet) μετά από μια εκδρομή που πήγαμε τα παιδιά στο Creta Aquarium κι ενθουσιάστηκαν και χοροπήδαγαν για ψαράκια. ¶σχετοι αυτοί, κερδοσκόπος ο πετσοπάς, άσχετοι κι εμείς - κι έτσι βρεθήκαμε αλεξιπτωτιστές στο χόμπι με 3 ψαράκια - ένα εκ των οποίον μπορεί να ξεπεράσει και τους 30 πόντους- και διαβάζοντας, προσπάθησα να κάνω τη ζωή τους καλύτερη, σε μια εποχή που η δική μας ζωή και των παιδιών μας, βαδίζει ολοταχώς προς το χειρότερο (από οικονομική, κοινωνική, και κυρίως προνοιακή άποψη...). Τρεις μέρες μετά, άλλο ένα ζευγάρι μας έφερε άλλα δύο από τα οποία κατάφερα να δώσω το ένα σε ένα μπαμπά συμμαθήτριας της κόρης μου που έχει μεγάλο ενυδρείο, όταν η μικρή ενθουσιάστηκε με το ψαράκι και της το χαρίσαμε. Το άλλο -ένα shubunkin- σφήνωσε ανάμεσα στο φίλτρο και το γυαλί μια νύχτα και δεν το πρόλαβα. Έτσι μείναμε με τρία.
Ένας λόγος που μπόρεσα να αγοράσω ενυδρείο μέχρι 60 -εκτός από το χώρο- είναι ο οικονομικός. Να τα χάριζa σε άλλους (ποιους; Δεν κάνεις δώρα που χρειάζονται φροντίδα, τώρα ξέρω πως είναι) θα είχαν την ίδια μοίρα - ίσως και χειρότερη, και όπως ετόνισα τα πετ δεν δέχτηκαν να τα πάρουν ούτε για φιλοξενία. Τα ψαράκια μεταφέρθηκαν στο μεγάλο ενυδρείο το Σάββατο, όταν ο φίλος του συζύγου έκρινε κατάλληλες τις μετρήσεις - τα δικά μου τεστ (για να βλέπω τι γίνεται καθημερινά) έρχονται από ebay μια και αδυνατώ παντελώς να δώσω 60 και κάτι ευρώ μια και τόσο κοστίζουν τα τρία βασικά στα πετ του Ηρακλείου. Διάβασα ότι για να αποφεύγεται το θέμα της νυκτικής κύστης να μουσκεύεται η τροφή ( flakes, pellets) σε νερό του ενυδρείου ώστε να βουλιάζει απ' ευθείας στοτάισμα, και τα ψάρια να μην καταπίνουν αέρα προσπαθώντας να φάνε. Εφαρμόζεται και αυτό.
Αυτά όσον αφορά τις διευκρινίσεις μου...
__________________
"...you can put a man on trial but you can't make the guilty pay... and you can cage an animal but you can't take away the rage..."

#nomorebullshit
C.C. 17/05/2017
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 23-12-13, 09:48
Το avatar του χρήστη Nickthefish
Nickthefish Ο χρήστης Nickthefish δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-05-2009
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Καλημέρα,αρχικα εφόσον θα γίνει ενυδρειακο βαμβάκι επίσημα να αλλάξει παρακαλώ και η λεξη μακαρόνια σε κυλίνδρους καθώς έχουν συμβεί ενα δυο περιστατικά που το ενυδρείο "λασπωσε.Απο εκεί και πέρα αν ο άνθρακας δεσμεύει βακτήρια ή αν τα σκευάσματα έτοιμων βακτηρίων δουλεύουν δυστυχώς είναι υψηλα γραμματα για ολους μας και δεν είμαστε σε θέση να το αποδείξουμε το αντίθετο. Η προσωπική μου άποψη είναι πως δουλεύουν απλα το ενυδρείο χρειαζεται ειδική μεταχείριση στη πορεία του.Καλη η θεωρία των προφίλ ψαριων ,στη πράξη τα πραγματα μπορεί να απέχουν πολύ απο τις επίσημες συνθήκες.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 23-12-13, 10:08
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nickthefish Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα,αρχικα εφόσον θα γίνει ενυδρειακο βαμβάκι επίσημα να αλλάξει παρακαλώ και η λεξη μακαρόνια σε κυλίνδρους καθώς έχουν συμβεί ενα δυο περιστατικά που το ενυδρείο "λασπωσε.

δεν θα αλλαξει τωρα,παντα ετσι λεγοτανε.εμεις το αλλαζουμε για "συντομια".

Απο εκεί και πέρα αν ο άνθρακας δεσμεύει βακτήρια

δεν "δεσμευει",αλλα αν εννοεις το οτι αναπτυσεται βιολογια πανω του,ισχυει.οπως και σε ολα τα υλικα.απλα δεν ειναι ιδανικο υλικο γιαυτη τη δουλεια.

ή αν τα σκευάσματα έτοιμων βακτηρίων δουλεύουν δυστυχώς είναι υψηλα γραμματα για ολους μας και δεν είμαστε σε θέση να το αποδείξουμε το αντίθετο.

δεν ειναι καθολου ψηλα.εχει αποδειχθει και στην πραξη οτι καποια δουλευουνε.η συγχυση εχει επικρατησει κυριως,γιατι οι πετσοπαδες(αλλα και οι αγοραστες) δεν διαβαζουνε τις οδηγιες και τις περιγραφες στις συσκευασιες.καποια σκευασματα δεν ειναι "βακτηρια".μεριδιο ευθυνης εχουνε και οι εταιριες που αρκετες φορες εχουνε "παραπλανητικη" περιγραφη πανω στα προιοντα τους.

Η προσωπική μου άποψη είναι πως δουλεύουν απλα το ενυδρείο χρειαζεται ειδική μεταχείριση στη πορεία του.

συμφωνω.

Καλη η θεωρία των προφίλ ψαριων ,στη πράξη τα πραγματα μπορεί να απέχουν πολύ απο τις επίσημες συνθήκες.
δεν ειναι θεωρια,τα προφιλ εχουνε γραφτει μετα απο εμπειρια και μελετη.καποιες πληροφοριες μπορει να πεφτουνε λιγο "εξω" μερικες φορες,αλλα αυτο εξαρταται κυριως απτο ποσο εγκυρες ειναι οι πηγες που κοιταμε.μην τα ισοπεδωνουμε και ολα.απο κει και περα εξαρταται και απο μας το ποσο θα το ψαξουμε.δεν κοιταμε μια σελιδα μονο.διασταυρωνουμε...
οπως και ναχει,ειναι ενας μπουσουλας πολυ χρησιμος για ολους και απαραιτητος για καποιον που ξεκιναει.

φιλικα
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 23-12-13, 16:32
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Elenikgr Εμφάνιση μηνυμάτων
1.Το ότι ο άνθρακας εμποδίζει την ανάπτυξη των βακτηρίων μου το είπαν τρεις σε πετ (ένας εκ των οποίων θεωρείται ο πιο πεπειραμένος μια και είναι στο χώρο 40 χρόνια). Επίσης διάβασα και σε φόρουμ ότι ο άνθρακας είναι άχρηστος στο στρώσιμο, εκτός και αν έχει μπει φάρμακο για κάποια ασθένεια, το οποίο και απορροφά καθαρίζοντας το νερό. Όχι;

2. Όταν ανέβασα το νερό στους 28 το ενυδρείο ΔΕΝ είχε ψάρια. Ήταν άδειο από ζωντανά, το ανέβασα για να βοηθηθεί η ανάπτυξη των βακτηρίων, βάσει με αυτά που διάβασα για το στρώσιμο με τροφή.
Θερμικό σοκ δεν ήταν με τίποτα, επειδή άλλαζα το νερό με ευλαβικό έλεγχο της θερμοκρασίας.
Η θερμοκρασία και πάλι, έπεσε ΧΩΡΙΣ ψάρια στο εσωτερικό του ενυδρείου.

3. γιατί και αυτός έστρωσε το ενυδρείο του προ 10ημέρου με Safe start και η βιολογία του έτσι κι αλλιώς υποθέτω ότι δεν έχει αναπτυχθεί. Ή επειδή το ενυδρείο του είναι επίσης μικρό (60άρι με 2 fancy) θα ήταν παρακινδυνευμένο να βγάλει βιολογικό υλικό ακόμα και αν ήταν έτοιμο; Δεν θα μπορούσα να του κάνω κριτική πάνω στο θέμα!!!

4. Το μικρό ενυδρείο είναι 15 λίτρα. Μας το έφεραν δώρο φίλοι μαζί με τρία χρυσόψαρα (2 fancy κι ένα comet)

5. και διαβάζοντας, προσπάθησα να κάνω τη ζωή τους καλύτερη, σε μια εποχή που η δική μας ζωή και των παιδιών μας, βαδίζει ολοταχώς προς το χειρότερο (από οικονομική, κοινωνική, και κυρίως προνοιακή άποψη...).

6. Τρεις μέρες μετά, άλλο ένα ζευγάρι μας έφερε άλλα δύο
1. Ρωτα τους συγκεκριμενα, για ποιο λογο εμποδίζει την ανάπτυξη των βακτηρίων. Να δουμε, μπορει να ειναι κατι που δεν το γνωριζω και να μη κανουμε λαθος προτασεις.
Παντως σε οσα ενυδρεια εβαλα ανθρακα στις πρωτες μερες λειτουργιας τους, ηταν καλυτερα.
Μαλιστα γνωριζω ενυδρεια που απο αγνοια των ιδιοκτητων τους, εμειναν με το ανθρακα και αφου τελειωσει η δραση του, και αυτος εγινε το βασικο
βιολογικο υλικο του φιλτρου (αφου δεν υπηρχε αλλο υλικο στο φιλτρο).

2. ΟΚ αν δεν ηταν μεσα ψαρια.
30-31C ειναι η ιδανικη για στρωσιμο
Απο 28C σε 21C δεν επεσε η θερμοκρασια? "Θερμικο σοκ" παθαινουν και τα βακτηρια.

3. OK τοτε.

4. ΕΛΕΟΣ με τα ζωα-δωρα.
Αν ηθελαν να σου κανουν ενα σωστο δωρο, να σου επαιρναν ενα 300λιτρο ενυδρειο και ενα εξωτερικο φιλτρο.
Οχι να σε φορτωσουν με ευθυνες που δεν μπορεις να αναλαβεις.
Αυτο δεν ειναι δωρο, ειναι καταδικη.

5. Μπραβο σου.

6.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 24-12-13, 14:55
Το avatar του χρήστη Elenikgr
Elenikgr Ο χρήστης Elenikgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-12-2013
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Ρωτα τους συγκεκριμενα, για ποιο λογο εμποδίζει την ανάπτυξη των βακτηρίων. Να δουμε, μπορει να ειναι κατι που δεν το γνωριζω και να μη κανουμε λαθος προτασεις.
Παντως σε οσα ενυδρεια εβαλα ανθρακα στις πρωτες μερες λειτουργιας τους, ηταν καλυτερα.
Μαλιστα γνωριζω ενυδρεια που απο αγνοια των ιδιοκτητων τους, εμειναν με το ανθρακα και αφου τελειωσει η δραση του, και αυτος εγινε το βασικο
βιολογικο υλικο του φιλτρου (αφου δεν υπηρχε αλλο υλικο στο φιλτρο).

Μου είπαν ότι ο άνθρακας είναι καλύτερος σαν υλικό να απορροφά ρύπους σε περίπτωση που κάνω φαρμακευτική αγωγή. Όχι ότι είναι κακό υλικό, απλά δεν ενδείκνυται για βιολογικό υλικό, και ότι είναι καλύτερα στο φίλτρο μου να καταλάβει χώρο το πιο καλό βιολογικό (όπως το siporax). Τον άνθρακα τον φύλαξα για ένα μικρότερο φίλτρο που έχω, ως συμπληρωματική φίλτρανση, όταν και αν χρειαστεί.

2. ΟΚ αν δεν ηταν μεσα ψαρια.
30-31C ειναι η ιδανικη για στρωσιμο
Απο 28C σε 21C δεν επεσε η θερμοκρασια? "Θερμικο σοκ" παθαινουν και τα βακτηρια.

Δεν ξέρω αν συνέβη αυτό, επειδή δεν έχω εμπειρία, αλλά από τότε όλες οι μετρήσεις μου είπε ότι είναι πολύ καλές, και τα ψαράκια φαίνονται να είναι πολύ καλά, χωρίς παράξενες συμπεριφορές.

3. OK τοτε.


4. ΕΛΕΟΣ με τα ζωα-δωρα.
Αν ηθελαν να σου κανουν ενα σωστο δωρο, να σου επαιρναν ενα 300λιτρο ενυδρειο και ενα εξωτερικο φιλτρο.

Ω, ναι... αυτό θα ήταν....
Οχι να σε φορτωσουν με ευθυνες που δεν μπορεις να αναλαβεις.
Αυτο δεν ειναι δωρο, ειναι καταδικη.

Καταδίκη δεν θα τόλεγα (για τα ψαράκια βέβαια είναι σίγουρα) απλά θα ήθελα να έμπαινα στο χόμπι πιο ομαλά και με περισσότερες γνώσεις και να κάνω τα πράγματα σωστά για όλους. Με τσαντίζει να βρίσκομαι προ τετελεσμένου.


5. Μπραβο σου.

6.
Ε, ναι... έτσι... έπρεπε να με δεις την πρώτη φορά που διάβασα ότι ένα χρυσόψαρο γίνεται έως και 35 εκ. και χρειάζεται περί τα 40 λίτρα για να ζήσει... και άσχετοι και οι φίλοι μας, που όταν τους το είπα κοιτάζανε τα ψαράκια με δυσπιστία (λες και θάπρεπε να διαφέρουν από οποιοδήποτε άλλο ζώο που ναι μεν γεννιέται μικρό αλλά κάποτε μεγαλώνει), αλλά αυτός στο πετ που τους τα πούλησε... προφανώς μετράει τα 2,5 ευρώ που κοστίζει το ζωντανό, και όχι τις ανάγκες του πόσο μάλλον τη ζωή του...
__________________
"...you can put a man on trial but you can't make the guilty pay... and you can cage an animal but you can't take away the rage..."

#nomorebullshit
C.C. 17/05/2017
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 24-12-13, 16:10
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ελιοτ Εμφάνιση μηνυμάτων

επισημη μηχανη αναζητησης και πληροφοριων ειναι η βικιπαιδεια.


Η wikipedia οπως οποιοδηποτε wiki ειναι ελευθερο εργαλειο οπου ο καθε ανθρωπος μπορει ελευθερα να συμπληρωσει, να επεξεργαστει, να αλλαξει η να ξεκινησει οποιοδηποτε αρθρο (σε μερικες περιπτωσεις μπορεις και να το κανιβαλισεις, αλλα πεφτει alert αν πχ εξαφανιστει ενα αρθρο 2 σελιδων και αντικατασταθει με μια σειρα), οποτε ειναι λαθος να θεωρειται πηγη γνωσεων.
Στα σωστα δομημενα αρθρα συνηθως αναγραφονται κατω και οι πηγες οπου μπορει καποιος να ανατρεξει για περισσοτερες πληροφοριες, αλλα οταν μιλαμε για ενυδριακα βρισκομαστε ηδη μεσα σε μια αστειρευτη πηγη πληροφοριων, δεν εχει νοημα να μεταφερουμε κατι απο τη wikipedia.
Βεβαια καλως το μετεφερες ωστε να αλλαχθει με σωστα στοιχεια, οπως και ηδη εγινε
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 24-12-13, 16:23
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Elenikgr Εμφάνιση μηνυμάτων
Μου είπαν ότι ο άνθρακας είναι καλύτερος σαν υλικό να απορροφά ρύπους σε περίπτωση που κάνω φαρμακευτική αγωγή. Όχι ότι είναι κακό υλικό, απλά δεν ενδείκνυται για βιολογικό υλικό, και ότι είναι καλύτερα στο φίλτρο μου να καταλάβει χώρο το πιο καλό βιολογικό
Ετσι ναι. (και οχι μονο για φαρμακα, και για πολλα ακομα)
Τελειως διαφορετικο ομως, απο αυτο που εγραψες στην αρχη:
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Elenikgr Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ότι ο άνθρακας εμποδίζει την ανάπτυξη των βακτηρίων μου το είπαν τρεις σε πετ (ένας εκ των οποίων θεωρείται ο πιο πεπειραμένος μια και είναι στο χώρο 40 χρόνια).
Παρολα αυτα, σε ενα νεοστημενο ενυδρειο, ο ενεργος ανθρακας ειναι χρησιμοτατος.
Μετα απο μια εβδομαδα μπορει να αφαιρεθει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 24-12-13, 16:52
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Μου είπαν ότι ο άνθρακας είναι καλύτερος σαν υλικό να απορροφά ρύπους σε περίπτωση που κάνω φαρμακευτική αγωγή. Όχι ότι είναι κακό υλικό, απλά δεν ενδείκνυται για βιολογικό υλικό, και ότι είναι καλύτερα στο φίλτρο μου να καταλάβει χώρο το πιο καλό βιολογικό (όπως το siporax). Τον άνθρακα τον φύλαξα για ένα μικρότερο φίλτρο που έχω, ως συμπληρωματική φίλτρανση, όταν και αν χρειαστεί.
ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ πορωδες υλικο ειναι μια χαρα βιολογικο.
Σε μεγαλες ποσοτητες ακομα και μη πορωδη ειναι μια χαρα (μερικοι εχουν βαλει με μια χαρα αποτελεσματα ακομα και ουπατ) ενω σε μικρα φιλτρα ειναι προτιμοτερα τα οσο πιο πορωδη υλικα γινεται, ωστε να δημιουργειται οσο γινεται μεγαλυτερη επιφανεια για αποικηση.
Το καλυτερο υλικο σε επιφανεια δεν ειναι το siporax αλλα η απλη ταπεινη παμφθηνη ελαφροπετρα.
Το πλεονεκτημα του siporax ειναι οτι επειδη ειναι ψημενες ινες γυαλιου δε φθειρεται με το χρονο οποτε δε θελει ποτε συμπληρωμα, ενω ελαφροπετρα προφανως πρεπει να συμπληρωσει καποιος λιγη επειτα απο χρονια (οποτε μιλαμε για αχρηστο πλεονεκτημα).
Ο ενεργος ανθρακας καλο ειναι να μπαινει σε ολα τα νεοστημενα ενυδρεια.
Απο κει και περα στα φυτεμενα τον βγαζουμε μετα απο λιγες μερες γιατι ειναι -συμφωνα με οσα γνωριζουμε μεχρι τωρα- αχρηστος αφου την αποτοξικοποιηση του νερου την κανουν τα φυτα, και επισεις δρα ανταγωνιστικα στα φυτα μας απορροφωντας τις ρυπογονες ουσιες τις οποιες τα φυτα τις χρησιμοποιουν ως τροφη (οταν λεμε φυτεμενο εννωουμε φυτεμενο, οχι ενυδρειο που απλα εχει μια ανουμπια οπως τα συνηθη χρυσοψαραδικα). Τωρα σε περιπτωση μη φυτεμενων οπως ειναι τα αφρικανικα και τα χρυσοψαραδικα υπαρχουν διαφορες αποψεις για το αν η μονιμη χρηση ειναι απαραιτητη η οχι, αλλα προσωπικα αν ειχα τετοιο ενυδρειο θα τη θεωρουσα ευεργετικη (μπορει να κανω και λαθος, αλλα οπως και να χει σε τοσο μικρο ενυδρειο μαλλον μονο καλο θα κανει).
Επισεις ανθρακας που χρησιμοποιηθηκε δεν ξαναχρησιμοποιειται (μονο στις γλαστρες)

Παράθεση:
Δεν ξέρω αν συνέβη αυτό, επειδή δεν έχω εμπειρία, αλλά από τότε όλες οι μετρήσεις μου είπε ότι είναι πολύ καλές, και τα ψαράκια φαίνονται να είναι πολύ καλά, χωρίς παράξενες συμπεριφορές.

απλα μην ξαναεμπιστευτεις πετσοπαδες σε τιποτα. Ειναι ελαχιστοι αυτοι οι οποιοι πραγματικα γνωριζουν, και ως αρχαριος ακομα και σε αυτους να πεσεις δεν εχεις δυνατοτητα να τους αξιολογησεις, οποτε πας με τη λογικη του "ολοι τους ειναι ασχετοι μεχρι αποδειξεως του διαφορετικου".

Τα ψαρια οπως ολοι οι εξωθερμοι οργανισμοι δεχονται ρυθμιση της θερμοκρασιας του σωματος τους απο το περιβαλλον τους ΑΜΕΣΑ (δεν εχουν μηχανισμους να ρυθμιστει η θερμοκρασια του σωματος τους απο τη ροη του αιματος) κατι που σημαινει πως ανεβοκατεβαζοντας τη θερμοκρασια του νερου τους ανεβοκατεβαζεις ΑΚΑΡΙΑΙΑ και τη θερμοκρασια του οργανισμου τους.
Ο ανθρωπος που οσο να ναι ειναι πιο ανθεκτικος σε ολα μπορει να ζησει σε μια διαφορα θερμοκρασιας σωματος λιγο κατω απο 35 εως λιγο πανω απο 42 (7 βαθμοι διαφορα απο την υποθερμια ως το εγκεφαλικο), κι αυτες οι μεταβολες γινονται σταδιακα λογο του ρολου του αιματος ως ρυθμιστη θερμοκρασιας.
Στα ψαρια θελει πολυ λεπτο χειρισμο και ποτε μεγαλα αποτομα σκαμπανευασματα (1-2 βαθμοι ειναι οριακη ασφαλης μεταβολη).
Εχε υπ οψη σου οτι το θερμικο σοκ σκοτωνει ακομα και υγειεστατα ψαρια, ποσο μαλλον ψαρια που εχουν υποστει προσφατα δηλητηριασεις απο αμμωνια
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 24-12-13, 21:01
Το avatar του χρήστη Elenikgr
Elenikgr Ο χρήστης Elenikgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-12-2013
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides.../goldfish2.htm

Αυτό το βρήκα κάνοντας τη βόλτα μου εδώ στο forum, στο θέμα χρυσόψαρα. Δείτε τι λέει για τον άνθρακα. Φυσικά, οι γνώμες μπορεί - και πρέπει- να διίστανται, αλλά μου θυμίζει πολύ αυτά που άκουσα επανειλημμένως στα πετ που πήγα.
__________________
"...you can put a man on trial but you can't make the guilty pay... and you can cage an animal but you can't take away the rage..."

#nomorebullshit
C.C. 17/05/2017
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 25-12-13, 13:25
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ο ανθρακας ειναι καλο να μπαινει αρχικα για μερικες μερες στο ενυδρειο, για να απορροφησει πιθανες βλαβερες ουσιες. Το πως το κανει ο καθενας, διαφερει. Στα δικα μου νεοστημενα ενυδρεια βαζω ανθρακα και filter wool για 4-5 μερες, ωστε να καθαρισουν τα παντα και μετα βαζω ψαρια. Εχω τρεξει και ανθρακα σε ενυδρειο που εχει ηδη ψαρια. Το αποτελεσμα ηταν και στις δυο περιπτωσεις θετικο, χωρις κανενα προβλημα.

Βλαβερες συνεπειες δεν εχει ο ανθρακας, εκτος αν χρησιμοποιηθει περισσοτερο απο ενα μηνα, οπου χανει τη δραση του και δεν αποκλειεται να απελευθερωσει καποιες ουσιες στο νερο. Για οσο χρησιμοποιειται, θα απορροφησει τα παντα, απο λιπασματα για φυτα, μεχρι υπολλειματα φαρμακευτικης αγωγης. Να προκαλεσει κακο σε ψαρι, δεν βλεπω να υπαρχει καποιος λογος, εκτος αν χρησιμοποιηθει περισσοτερο απο το χρονικο διαστημα που ειναι ενεργος. Στην περιπτωση που ειναι σφουγγαρι, μετα απο το μηνα, μπορει να γινει τοπος αποικησης βακτηριδιων, οπως και οποιοδηποτε πορωδες υλικο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 25-12-13, 15:37
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Elenikgr Εμφάνιση μηνυμάτων
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides.../goldfish2.htm
Αυτό το βρήκα κάνοντας τη βόλτα μου εδώ στο forum, στο θέμα χρυσόψαρα. Δείτε τι λέει για τον άνθρακα. Φυσικά, οι γνώμες μπορεί - και πρέπει- να διίστανται, αλλά μου θυμίζει πολύ αυτά που άκουσα επανειλημμένως στα πετ που πήγα.
Δεν λεει πουθενα αυτο που εγραψες οτι σου ειπαν σε τρια πετσοπ, οτι "εμποδίζει την ανάπτυξη των βακτηρίων".
Το θεμα της διαστασης των αποψεων ειναι στο αν πρεπει να αποφευγεται για συνεχη χρηση.
Aυτα λεει:
Παράθεση:
Η προσθήκη ενεργού άνθρακα στο φίλτρο δεν θεωρείται αναγκαία και πρέπει να αποφεύγεται. Η χρήση του συνιστάται μόνο σε περιπτώσεις που θέλουμε να αποχρωματίσουμε το νερό ή να αφαιρέσουμε κατάλοιπα φαρμάκων μετά από μια θεραπεία.
Και φυσικα δεν χρειαζεται μονο σε αυτες τις περιπτωσεις ο ανθρακας.
Αυτα τα εγραψε ενδεικτικα για τις συνηθεις χρησεις του. Οχι οτι απαγορευεται σε αλλες περιπτωσεις
Πχ αν βρεθει καποιο τοξικο στο ενυδρειο απο αυτα που κατακρατα ο ανθρακας (και αναφερονται αναλυτικα πιο πανω στο λινκ).
Αν δεις πχ τα ψαρια να χτυπιουνται και θυμηθεις οτι εβαλες χερια μεσα που ισως ειχαν καταλοιπα σαπουνιου, θα κανεις μεγαλη αλλαγη νερου και θα βαλεις ενεργο ανθρακα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Γνώμες για κατασκευή ενυδρείου QuakeGG DIY . Φτιάχτο μόνος σου 19 23-07-13 19:46
Ξεκίνημα Ενυδρείου Panikos DIY . Φτιάχτο μόνος σου 4 16-01-13 22:41
Ξεκίνημα νέου ενυδρείου xristoss Τεχνικά θέματα για ενυδρεία με ασπόνδυλα 1 22-04-12 06:55
ξεκίνημα ενυδρείου mikrosaquaristas Αρχάριοι γλυκού νερού 7 01-03-11 13:51
Ξεκίνημα ενυδρείου απο την αρχή cobalt Αρχάριοι γλυκού νερού 5 06-01-08 16:45

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,14639 seconds with 13 queries