Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 20-11-11, 23:21  
Πολλες αποριες
NasiaTim
Junior Member
Εγγραφή: 20-11-2011
Περιοχή: Λεμεσός, Κύπρος
Μηνύματα: 23

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
NasiaTim Ο χρήστης NasiaTim δεν είναι συνδεδεμένος 20-11-11, 23:21
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Γεια σας

Πολυ ενδιαφέρον το φορουμ!Σαν τελειως αρχαρια εχω ενα εκατομμυριο αποριες και απο οσα διαβασα εδω δεν μπορω να βασιστω αποκλειστικα σε αυτα που μου ειπαν στο πετ σοπ! Καταρχην διαβασα αρκετα για τεστ παρολα αυτα οταν αγορασαμε το ενυδρειο δεν μας ειπαν τιποτα για τεστ!Θα το γεμισουμε με νερο τις επομενες ημερες και θα το εκτιμουσα παρα πολυ αν μπορειτε να μου υποδειξετε κατι να διαβασω που να περιεχει ολες αυτες τις σημαντικες πληροφοριες που δυστυχως, αγνοω!Ευχαριστω
Εμφανίσεις: 8518
Απάντηση με παράθεση
  #61  
Παλιά 22-12-11, 10:59
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Εγώ προτείνω όχι γλύφτες. Βάλε αν θες 4-5 σαλίγκαράκια (Neritina natalensis ) για την άλγη.

Τα "ψαράκια" που έχεις για γλύφτες πρώτον θα σου γίνουν 20εκ. (λόγω μικρού ενυδρείου διαφορετικά θα μεγάλωναν περισότερο) και σε κάποια φάση δεν θα ασχολούνται καν με την άλγη αλλά θα τρώνε ότι ταϊζεις και τα λαμπίτος.
....Τα πιο πάνω φυσικά ΜΟΝΟ αν τους επιτρέψουν τα αφρικανάκια σου να μεγαλώσουν...πράγμα δύσκολο!

...Α και ΑΝ...ΑΝ μεγαλώσουν, είναι και αυτά αρκετά επιθετικά ψάρια και θέλουν τη δική τους περιοχή.....οπότε καταλαμβαίνεις και μόνη σου το πρόβλημα που θα υπάρξει!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 22-12-11, 11:14
panos1gr Ο χρήστης panos1gr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-02-2011
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ-ΚΑΣΤΟΡΙΑ
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

[QUOTE=Plakas;638554]Εγώ προτείνω όχι γλύφτες. Βάλε αν θες 4-5 σαλίγκαράκια (Neritina natalensis ) για την άλγη.


Σύμφωνο με τον φίλο για σαλιγκαρια να βαλεις apple snail
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 22-12-11, 11:52
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Φίλε η δική μου εμπειρία λέει ότι τα τρώνε τα μιλοσαλιγκαρια. (Τουλάχιστον 2 που έβαλα δεν τα έχω δει ξανά εδω και 8 μήνες )
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 23-12-11, 14:14
NasiaTim Ο χρήστης NasiaTim δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-11-2011
Περιοχή: Λεμεσός, Κύπρος
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

Τελικά μάλλον αναγκαστικά θα φύγουν οι καθαριστές.Απο το πρωι τσακώνονται(ο ενας επιτίθεται συνέχεια στον άλλο) και πρόσεξα ότι το πάνω πτερύγιο του ενός έχει μείνει το μισό. δλδ plakas λες ότι τα σαλιγκάρια ειναι η καλύτερη λύση (εκτός από apple snails)?
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 23-12-11, 21:25
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Ναι. Τα σαλιγκάρια από άποψη καθαρισμού κατά τη γνώμη μου κάνουν την καλύτερη δουλειά αφού όχι μόνο καθαρίζουν άλγη και υπολοίματα τροφών αλλά δεν επιβαρύνουν και σχεδον καθόλου τη βιολογία του ενυδρείου σου.

Τα apple snail δεν είμαι και εντελός σίγουρος ότι δεν κάνουν....απλά με βάση την εμπειρία που έγραψα πιο πάνω αυτή η εικόνα μου έμεινε.
....έχω όμως την εντύπωση ότι για αφρικάνικα είναι προτιμότερα τα Neritina natalensis τα οποία είναι πολύ λιγότερο εκτεθιμένα στις επιθέσεις από τα apple snail.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 24-12-11, 02:32
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Την καλυτερη δουλεια με τις αλγες την κανουν τα zebra (Neritina natalensis). Ακομα και την μαυρη αλγη εξαφανιζουν.Το μονο κακο ειναι να μη πεσεις σε θηλυκα. Παει το ενυδρειο. Διαστικτο θα γινει.

Τα apple ειναι για "τα ματια" αλγοφαγα. Πιο πολυ τα απομειναρια απο το φαι των ψαριων τρωνε.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
νεο ενυδρειο 60 λιτρων , πολλες αποριες !!!! PANOSLUCKY3 Αρχάριοι γλυκού νερού 7 25-09-11 10:54
Πολλες αποριες βοηθηστε αρχαρια!! Efh Χρυσόψαρα 177 03-01-11 01:52
τελικα ειναι πολλες οι αποριες emma Αρχάριοι γλυκού νερού 15 22-09-10 02:20
πολλεσ αποριεσ για τα ενυδρεια happyfish Χρυσόψαρα 33 31-08-10 13:36
Πολλες αποριες.Χρειαζομαι την βοηθεια σας aNe Γλυκό νερό - Γενικά 6 03-08-10 00:01

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03779 seconds with 13 queries