Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-01-06, 18:03
Το avatar του χρήστη gkoutis
gkoutis Ο χρήστης gkoutis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-10-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 38
Talking Ψάρια και μουσική!

Δεν ξέρω που πρέπει να μπει αυτό το θέμα, αν έχω κάνει λάθος ας με συχωρήσουν οι moderators και ας το μετακινήσουν!

Πιστεύετε ότι τα ψάρια ακούν την μουσική που ακούμε και εμείς;
Αντιδρούν σε αυτή;

Πολλές φόρες νομίζω ότι τα ψαράκια μου χορεύουν έτσι ρυθμικά που κολυμπάν όλα μαζί…

Έχετε παρατηρήσει κάτι παρόμοιο?

Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-01-06, 18:13
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Σιγουρα αντιλαμβανονται τα ηχητικα κυματα. Υποθετω πως ειναι μαλλον ενοχλητικα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-01-06, 18:16
ΠΕΤΡΟΣ Ο χρήστης ΠΕΤΡΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-11-2005
Περιοχή: Iωάννινα
Μηνύματα: 72
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην ΠΕΤΡΟΣ Send a message via Skype™ to ΠΕΤΡΟΣ
Προεπιλογή

κατι τετοιο τον εχουν επιχειρησει επιστημονικα.βρισκεται βεβαια σε πειραματικο σταδιο.αυτο που πιστευουν ή μαλλον που θελουν να πιστευουν ειναι οτι η με την μουσικη θα ζουν για μεγαλυτερο χρονικο διαστημα.καλα ετσι λενε τωρα δεν ξερω κατα ποσο ειναι εφικτο αυτο..............................

τι μουσικη ακουσ που αρεσουν και στα ψαρακια σού;

βαλτουσ λιγω τιεστο να δουμε τι θα κανουν

φιλικα πετροσ
__________________
Fish lover
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-01-06, 18:19
Το avatar του χρήστη gkoutis
gkoutis Ο χρήστης gkoutis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-10-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

Εγώ πιστεύω ότι είναι και θέμα είδος μουσικής!

Στην κλασική μουσική θα ηρεμούν πχ… δεν πιστεύω ότι ενοχλούνται με όλα τα είδη μουσικής.

Άμα τους βάζω ραπ καπνίζουν χόρτο (Anoubia πάντα το χόρτο )και βαράνε στον πισινό τα αρσενικά τα θηλυκά!

Από είδος μουσικής βάζω τα πάντα , απλά αυτά που δεν είναι ήρεμα σε ρυθμό δεν την βάζω πολύ δυνατά
την ένταση για να μην συμβαίνει αυτό που είπε ο tolis



Δεν νοιώθω ότι κακοπερνάνε άλλα ότι το διασκευάζουν



Πέτρο θα το δοκιμάσω

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gkoutis : 07-01-06 στις 18:26
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-01-06, 18:25
ΠΕΤΡΟΣ Ο χρήστης ΠΕΤΡΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-11-2005
Περιοχή: Iωάννινα
Μηνύματα: 72
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην ΠΕΤΡΟΣ Send a message via Skype™ to ΠΕΤΡΟΣ
Προεπιλογή

το καθε ειδοσ ηχητικων κυμματων που προερχεται απο μουσικη πιστευω οτι τα στρεσαρει και οχι οτι τα ευχαριστει.η παρατηρηση σου ομωσ αξιζει να συζητηθει παιρετερω.

φιλικα πετροσ
__________________
Fish lover
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-01-06, 18:31
Το avatar του χρήστη gkoutis
gkoutis Ο χρήστης gkoutis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-10-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

Η μουσική ηρεμεί και τα άγρια θηρία, έτσι λένε!

Το θέμα είναι αν μπορούν να καταλάβουν τον ήχο όπως τα δελφίνια (αν δεν κάνω λάθος).

Αλλά ας ακούσουμε και άλλες γνώμες!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-01-06, 19:27
Το avatar του χρήστη parrot
parrot Ο χρήστης parrot δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-12-2005
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 223
Προεπιλογή Μουσική...

Πιστεύω πως αν η μουσική δεν είναι δυνατά και δεν έχει πολλά μπάσα, δεν τα ενοχλεί. Τα δικά μου η μουσική τα αφήνει μάλλον αδιάφορα, στην αρχή με κοιτάνε για λίγο γιατί όντως ακούν κάτι αλλά μετά συνεχίζουν να κάνουν ότι έκαναν πάντα... Με κλασική πάντως δεν έχω δοκιμάσει... ίσως να έχει ενδιαφέρον.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-01-06, 19:38
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Τα ψαρια εχουν εντελως αλλες αντιδρασεις απο τα θηλαστικα. Η (οποιου ειδους) μουσικη μεταφραζεται απλως σε ηχους και κραδασμους που δεν γνωριζει το DNA τους και τα στρεσσαρει.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-01-06, 15:07
Το avatar του χρήστη gkoutis
gkoutis Ο χρήστης gkoutis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-10-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

Διαβάστε λίγο αυτό το άρθρο που βρήκα.

Βέβαια ξέρω ότι δεν ταιριάζει στην περίπτωση του ενυδρείου αλλά είναι και αυτό μια πληροφορία…

H μουσική «γιατρεύει» τα ψάρια
Πειράματα στο Γεωπονικό Πανεπιστήμιο για ένα πιο γευστικό πιάτο με τη βοήθεια του... Mότσαρτ Tης Aλεξανδρας Kασσιμη
O απαλός φωτισμός και η ανάλογη μουσική παραπέμπουν συνήθως σε ρομαντικές βραδιές. Tην ερωτική αυτή ατμόσφαιρα εκτός από τους ανθρώπους απολαμβάνουν και τα ψάρια, όπως αποδεικνύουν τα πειράματα που πραγματοποιούνται στο Eργαστήριο Eφαρμοσμένης Yδροβιολογίας του Γεωπονικού Πανεπιστημίου Aθηνών. H δημιουργία ιδανικών συνθηκών διαβίωσης των οικόσιτων ψαριών είναι απαραίτητη για την «ψυχολογική» τους ανάταση. H ηρεμία των ψαριών που εκτρέφονται για εμπορικούς σκοπούς είναι ιδιαίτερα σημαντική καθώς όπως εξηγεί στην «K» ο διευθυντής του εργαστηρίου και καθηγητής του Γεωπονικού Πανεπιστημίου κ. Σωφρόνιος Παπουτσόγλου «τα ψάρια που βρίσκονται εκτός φυσικού περιβάλλοντος βρίσκονται εξ ορισμού υπό πίεση που δημιουργεί ανωμαλίες στην ανάπτυξή τους, ενώ παράλληλα αλλοιώνει την ποιότητα του κρέατος». Kαθώς όλοι μας ξεχωρίζουμε κυρίως γευστικά το προϊόν του ψαρά από αυτό του ιχθυοτροφείου, σκοπός της έρευνας είναι ο περιορισμός στο μεγαλύτερο δυνατό βαθμό της διαφοράς αυτής. «Tα ψάρια αντιδρούν καλύτερα σε συγκεκριμένα χρώματα και ήχους» αποφαίνεται ο κ. Παπουτσόγλου.
Aντίστοιχη προτίμηση φαίνεται να έχουν και στη μουσική. Στο συμπέρασμα αυτό κατέληξαν οι επιστήμονες όταν τοποθέτησαν ηχεία στις δεξαμενές των ψαριών τα οποία τους «έκαναν παρέα» παίζοντας συγκεκριμένη συμφωνία του Mότσαρτ επί δυόμισι μήνες. Oι κυπρίνοι «απόλαυσαν» Mότσαρτ τις τέσσερις πρώτες εβδομάδες ενώ στη συνέχεια μάλλον «τον βαρέθηκαν» όπως εξηγεί ο κ. Παπουτσόγλου: «Συμπεραίνουμε την ικανοποίηση των ψαριών από τις αυθόρμητες αντιδράσεις τους και από το ότι η όρεξή τους για φαγητό αυξήθηκε, βασικές ενδείξεις για την ψυχολογική κατάσταση ενός ψαριού». Παράλληλα, κατά τον πρώτο μήνα διεξαγωγής του πειράματος, συγκεκριμένοι βιολογικοί δείκτες ήταν σε επίπεδα που υποδηλώνουν ικανοποίηση του ψαριού. «Στη συνέχεια θα δοκιμάσουμε άλλα είδη μουσικής, μετάδοση με διαλείμματα σε πέστροφες και σε ένα ακόμη είδος θαλασσινού ψαριού», εξηγεί ο κ. Παπουτσόγλου. H παρακολούθηση των ψαριών γίνεται με κάμερες που βρίσκονται στα ενυδρεία ώστε να παρατηρούνται όλες οι κινήσεις τους. Παράλληλα όπως αποδεικνύεται, τα διαφορετικά χρώματα των δεξαμενών επηρεάζουν την ψυχολογία των ψαριών καθώς αυτά προσπαθούν να εναρμονιστούν με το περιβάλλον, προς αποφυγή του εχθρού. Xαρακτηριστικό ήταν το παράδειγμα ενός κοπαδιού από τσιπούρες που βρίσκονταν σε λευκές δεξαμενές. Tο χρώμα τους είχε γίνει «διάφανο» και διακρίναμε μόνο τα μάτια τους καθώς αυτές «αντιλαμβανόμενες ενδεχόμενο κίνδυνο έπρεπε να προφυλαχθούν» διευκρινίζει ο κ. Παπουτσόγλου. H προσπάθεια προσαρμογής στο περιβάλλον καθιστά το κρέας τους πιο σκληρό, με αποτέλεσμα να «χάνει» σε ποιότητα.
Aντίστοιχα πειράματα διεξάγονται με γνώμονα το φωτισμό των ενυδρείων και προς το παρόν παρακολουθείται η αντίδρασή τους σε ερυθρό, γαλάζιο, πράσινο και κίτρινο φωτισμό.



apo: http://rds.yahoo.com/_ylt=AhJzHomUhK...05/2004_102920
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-01-06, 21:16
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Ενδιαφέρον το άρθρο, αλλά είμαι της γνώμης ότι αν βάψουν σκουρόχρωμες (Ακόμα και μαύρες) τις δεξαμενές και πετάξουν τα ηχεία στα σκουπίδια, θα έχουν τις ποιό χαλαρουά τσιπούρες στην Μεσόγειο !
Βρε κάτσε να δεις πως την λέγανε την παροιμία με το σεξ και το ψάρεμα.
Αλήθεια το "Γεωπονικό Πανεπιστήμιο" τι σχέση έχει με τα ψάρια ?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 08-01-06, 22:00
Το avatar του χρήστη gkoutis
gkoutis Ο χρήστης gkoutis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-10-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από halvas69
Αλήθεια το "Γεωπονικό Πανεπιστήμιο" τι σχέση έχει με τα ψάρια ?
?????????????????

Έλα μου ντε!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-01-06, 22:25
ΠΕΤΡΟΣ Ο χρήστης ΠΕΤΡΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-11-2005
Περιοχή: Iωάννινα
Μηνύματα: 72
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην ΠΕΤΡΟΣ Send a message via Skype™ to ΠΕΤΡΟΣ
Προεπιλογή

ο κ.Παπουτσόγλου πήγε στη Βρετανία όπου ειδικεύθηκε στην Ωκεανολογία και στην Yδροβιολογία και στη συνέχεια έκανε το διδακτορικό του στην Iχθυολογία στο Πανεπιστήμιο Πατρών. Επιστρέφοντας, έγινε γρήγορα Eκτακτος και μετά Τακτικός Καθηγητής Εφηρμοσμένης Υδροβιολογίας στο Γεωπονικό Πανεπιστήμιο.

εκ τησ καθημερινησ


τωρα για τα περαιτερω,οντωσ ισχυουν αυτα που λεει αλλα η ερευνα βρισκεται σε πειραματικο σταδιο.
__________________
Fish lover
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-01-06, 23:27
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Eπειδή με τον γραπτό λόγο δεν περνάει εύκολα το συναίσθημα θα ήθελα να διευκρινήσω ότι δεν έχω καμμία πρόθεση να θίξω την έρευνα ή τον Πέτρο που το πόσταρε, απλά εκφράζω αυτά που μου υπαγορεύει η λογική μου.
Είναι γνωστό το ότι οι δονήσεις (πχ σεισμοί,χτύπημα τζαμιού στα ενυδρεία κλπ) όπως είναι και τα κύματα του ήχου, προκαλούν στρές στα ψάρια, ανάλογα με την ένταση τους.
Όσο μικρότερη είναι τόσο λιγότερο γίνεται αντιληπτή από τα ψάρια και αν είναι δε και συνεχής (Πχ κυκλοφορητής) με την πάροδο του χρόνου την συνηθίζουν.....νομίζω.
Και να μην ξεχνάμε ότι τα ψάρια δεν έχουν αυτιά αλλά τα αντιλαμβάνονται όλα αυτά με την πλευρική τους γραμμή.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 09-01-06, 11:13
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

Με είχε απασχολήσει και εμένα το θέμα αυτό αλλά δεν είναι και τόσο απλό...
Πάντως σε καμία περίπτωση δεν νομίζω τα ψάρια να αντιλαμβάνονται την μουσική όπως εμείς.
Ο τρόπος που ακούμε τους ήχους-μουσική αλλάζει κατά πολύ όταν τους ακούμε στο νερό. Το μέσο διάδοσης (νερό) παίζει σημαντικό ρόλο, η ταχύτητα (χ3 σχεδόν) όπως και η θερμοκρασία και αλλάζει αρκετά από τον τρόπο που έχουμε μάθει να ακούμε στον αέρα.
Μπορείς να προσδιορίσει την πηγή του ήχου στο νερό ; (για τους ψαροντουφεκάδες).
Οι ιδιότητες του ήχου αλλάζουν, αλλά και αυτό να βρεις (δηλαδή το πως-συμπεριφορά) δεν ξέρουμε τα ψάρια πως λειτουργούν και κυρίως πως είναι το αντίστοιχο αισθητήριο τους. (πχ φάσμα συχνοτήτων για τα θηλαστικά έστω) Το δελφίνι πχ νομίζω ότι μπορεί και νατιλαμβάνεται υπέρηχους που δεν μπορούμε εμείς (με το αυτί).
Επειδή λοιπόν το θέμα είναι να μην τα ενοχλούμε πρέπει να αναζητήσουμε αν 'περνάει' ήχος στο ενυδρείο και πως (κυρίως την ένταση). Το τζάμι που μεσολαβεί είναι πολύ καλό από θέμα ανάκλασης και βοηθάει και το νερό που είναι πιο πυκνό από τον αέρα.
Μάλλον η μετατροπή την ενέργειας (από κύμα σε μηχανική-κραδασμούς), νομίζω είναι το ζητουμενό μας, όπως είπατε και παραπάνω.
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 10-01-06, 10:13
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Juan
Επειδή λοιπόν το θέμα είναι να μην τα ενοχλούμε πρέπει να αναζητήσουμε αν 'περνάει' ήχος στο ενυδρείο και πως (κυρίως την ένταση).
Εχω ασχοληθεί λιγο με το θέμα αυτό
Η ένταση του ήχου μειώνεται κατα πολύ μέσα στο νερό.
Απο ερευνες που εχουν γίνει η μείωση ειναι κοντά στα 60 dB.
Αυτό φυσικά εξαρτάτε και απο το βάθος του νερού την θερμοκρασία.
Το ίδιο το νερό κάνει απόσβεση ενα μέρος του ακουστικού κύματος.
Ακόμη και η συχνότητα αλλάζει στο νερό και η ταχύτητα μετάδοσης του ήχου.

Το ενυδρείο εχει κάποια μάζα και παρουσιάζει κάποια αδράνεια.
Οπότε και δεν επηρεάζεται εύκολα απο ήχους.
Εχει επίπεδες επιφάνειες όπου αντανακλάτε ο ήχος.
Ομως σίγουρα εχει κάποιες συχνότητες συντονισμού.
Μεγαλύτερες πιθανότητες εχει να περάσει ενας ήχος στην επιφάνεια του νερού και απο εκεί μέσα στο νερό παρά μέσα απο το τζάμι.
Ενυδρεία χωρίς καπάκια ειναι ποιο επηρρεπή στον ήχο-θόρυβο.
Φυσικά μην περιμένουμε να εχουμε αρμονικούς ήχους μέσα στο νερό.
Οπότε τα περί κλασικής μουσικής μέσα στο νερό μου φαντάζουν σχεδόν μπουρμπουλήθρες.
Οι συχνότητες που επηρεάζουν ποιο εύκολα τα ψάρια στο νερό ειναι ηχοι χαμηλής συχνότητας και οι απότομες μεταβολές της έντασης του ήχου μπορουν να επηρεάσουν τα ψάρια.
Ο συνεχής ήχος μπορεί και να συνηθιστεί.
Εχω κάνει πειράματα με ροζ και λευκό θόρυβο και παρατήρησα στα ψάρια μια σχεδόν απάθεια στις υψηλές συχνότητες.
Τα πρόχειρα συμπεράσματα μου ειναι οτι γενικά ο ήχος επηρεάζει αρνητικά τα ψάρια.
Το πείραμα μου ηταν ευκαιριακό και δεν έκανα τότε αναλυτικές μετρήσεις.
Ισως τις επαναλάβω στο μέλλον και προσθέσω περισσότερα στοιχεία στο gab.
ΥΓ.
Η ταχύτητα τπου ήχου στον αέρα ειναι περίπου 340 m/sec ενώ στα υγρά απο 1.500 m/sec
Ευχαριστώ
Μου δώσατε ενα θέμα για περισσότερη έρευνα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lasal : 10-01-06 στις 10:51
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 11-01-06, 01:18
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lasal
.....
......
Εχω κάνει πειράματα με ροζ και λευκό θόρυβο και παρατήρησα στα ψάρια μια σχεδόν απάθεια στις υψηλές συχνότητες.
Τα πρόχειρα συμπεράσματα μου ειναι οτι γενικά ο ήχος επηρεάζει αρνητικά τα ψάρια.
Το πείραμα μου ηταν ευκαιριακό και δεν έκανα τότε αναλυτικές μετρήσεις.
Ισως τις επαναλάβω στο μέλλον και προσθέσω περισσότερα στοιχεία στο gab.
.....
ΥΓ.
Ευχαριστώ
Μου δώσατε ενα θέμα για περισσότερη έρευνα
Και εμένα με ενδιαφέρει Γιάννη και θα ψάξω ...
Πάντως αν είχαμε ένα υδρόφωνο (νομίζω το λένε) θα μπορούσαμε να κάνουμε πείραμα. Μπας και έχει κανείς ;
Νομίζω ότι υπάρχει η δυνατότητα από γνώσεις και (λοιπών)μηχανημάτων από την παρέα ...
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 11-01-06, 20:58
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Ρε αφήστε κάτω τα ψαράκια αλλιώς θα έρθω εγώ με Subwooferόφωνο να σας ρίχνω μερικές ψιλές την ώρα που κοιμάστε.
Μου θέλετε και πειράματα........βρε ουστ κόπροι !
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 12-01-06, 00:00
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από halvas69
θα έρθω εγώ με Subwooferόφωνο να σας βοηθήσω την ώρα που θα κοιμούντε τα ψάρια
Νομίζω πως βρηκαμε άξιο συνεργάτη και Subwooferόφωνο
Αυτό μας έλειπε για τα πειράματα
ts ts ts
(halvas is known as meggele)
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 12-01-06, 10:56
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από halvas69
Ρε αφήστε κάτω τα ψαράκια αλλιώς θα έρθω εγώ με Subwooferόφωνο να σας ρίχνω μερικές ψιλές την ώρα που κοιμάστε.
Μου θέλετε και πειράματα........βρε ουστ κόπροι !

Την 'φασαρία' μπορούμε να την κάνουμε και σε ένα ενυδρείο, χωρίς ψαράκια στην αρχή.
Υπάρχει κανείς τουλάχιστον να μπεί σε καμία 'μπανιέρα' και να μας πει τι ακούει ;
Κάποιοι κάνουν ψαροντούφεκο έχω μάθει.... θα έχουν και το εξοπλισμό !
Αυτό το πείραμα θα έχει σίγουρα επιτυχία... με photos και τα λοιπά
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 12-01-06, 11:23
Το avatar του χρήστη soza
soza Ο χρήστης soza δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: KEA
Μηνύματα: 898
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην soza
Προεπιλογή

Εμπρος συνδρομοι!!!
Ζητουνται εθελοντες!!!
Ποσα ντεσιμπελ αντεχετε αραγε?
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 12-01-06, 17:20
Το avatar του χρήστη gkoutis
gkoutis Ο χρήστης gkoutis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-10-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

Υπάρχουν όργανα που μετράνε στον νερό ντεσιμπελ;
Και αν υπάρχει μου φαίνεται ότι θα είναι ο εξοπλισμός του κουστό!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 12-01-06, 23:13
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Κάνω εγώ ψαρ***(Μπιιιιπππ) ---Απαγορευμένη λέξη--- και είναι γεγονός ότι οι θόρυβοι πχ από κινητήρα έσω-έξω κλπ ακούγονται πολύ δυνατά και ταξιδεύουν σε μεγάλη απόσταση επίσης δεν έχεις και την δυνατότητα προσανατολισμού του ήχου.
Κοινώς δεν ξέρεις πόσο κοντά είναι το σκάφος που περνάει και ούτε από που έρχεται ο θόρυβος-που βρίσκεται το σκάφος.
Η μόνη λύση είναι να βγάλεις το κεφάλι από το νερό και να δεις με τα μάτια σου που είναι μην φας καμμιά προπέλα στο κεφάλι.
Στην περιοχή της Πάτρας που πάμε καμμιά φορά τυχαίνει να ακούω βουητό απο κινητήρα να βγάζω το κεφάλι έξω να να βλέπω το πλοίο να είναι μεσοπέλαγα σε μεγάλη απόσταση (1-2 χλμ) από εμένα....τόσο χάλια αλλά πάντα φυλάγομαι.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 13-01-06, 01:12
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από halvas69
Η μόνη λύση είναι να βγάλεις το κεφάλι από το νερό και να δεις με τα μάτια σου που είναι μην φας καμμιά προπέλα στο κεφάλι.

Γιώργο για να το λές αυτό σίγουρα θα σου λείπει εξοπλισμός.
Μην παίζεις το παιχνίδι "it can be only one"
Κοίτα τι σου βρήκα.
http://www.scienceadventures.com/sum...ope%20copy.gif
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 13-01-06, 01:18
Το avatar του χρήστη gkoutis
gkoutis Ο χρήστης gkoutis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-10-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από halvas69
Κοινώς δεν ξέρεις πόσο κοντά είναι το σκάφος που περνάει και ούτε από που έρχεται ο θόρυβος-που βρίσκεται το σκάφος.
Η μόνη λύση είναι να βγάλεις το κεφάλι από το νερό και να δεις με τα μάτια σου που είναι μην φας καμμιά προπέλα στο κεφάλι.
Στην περιοχή της Πάτρας που πάμε καμμιά φορά τυχαίνει να ακούω βουητό απο κινητήρα να βγάζω το κεφάλι έξω να να βλέπω το πλοίο να είναι μεσοπέλαγα σε μεγάλη απόσταση (1-2 χλμ) από εμένα....τόσο χάλια αλλά πάντα φυλάγομαι.
Μια παρά πολύ μικρή συμβουλή (που θα ξέρεις μάλλον)

Μεσοπέλαγα (και σχεδόν πάντα και παντού) ψάρεμα μόνο με σημαδούρα!!!!!!!

Και όχι ότι θα σε σώσει γιατί υπάρχουν και ηλίθιοι, γι’ αυτό καλύτερα να το αποφεύγεις ! Έκανα και εγώ κάποτε για πολύ μικρό χρονικό διάστημα αλλά παρατήρησα ότι είμαι καλύτερος στο να παρατηρώ τα ψάρια παρά να τα χτυπάω με το ψαρο******!



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lasal

Γιώργο για να το λές αυτό σίγουρα θα σου λείπει εξοπλισμός.
Μην παίζεις το παιχνίδι "it can be only one"
Κοίτα τι σου βρήκα.
http://www.scienceadventures.com/sum...ope%20copy.gif
XAAXAXAXXAXAXAXAXa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 13-01-06, 02:02
Το avatar του χρήστη soza
soza Ο χρήστης soza δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: KEA
Μηνύματα: 898
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην soza
Προεπιλογή

καλο λασαλ!! αχχαχα
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 14-01-06, 01:47
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Με χάζεψες Γιάννη χααχαχαχαχα
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 21-01-06, 23:11
Tom@
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Δεν ξέρω για ψάρια αλλά οι χελώνες μου μόλις ακούσουν μουσική ή καποιον άλλον μελωδικό ήχο μένουν ακίνητα και τεντώνουν το λαιμό τους όσο πιο πολύ μπορούν...
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 03-05-09, 10:40
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gkoutis Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια παρά πολύ μικρή συμβουλή (που θα ξέρεις μάλλον)

Μεσοπέλαγα (και σχεδόν πάντα και παντού) ψάρεμα μόνο με σημαδούρα!!!!!!!
Πολύ γερό τόπικ

Πάντως
ναι μεν οφ τόπικ τώρα
αλλά ζήτημα ζωής και θανάτου
οπότε συμπαθάτε με

Ψαροντούφεκο πάντα με ζευγάρι
ή
Ψαροντούφεκο ποτέ μόνος

και βέβαια σημαδούρα γιατί οι λιμενικοί αφορμές ψάχνουν

αλλά το ζευγάρι σώνει ζωές και βλέπει και τις βάρκες και σε κρατάει στην κράμπα και αν πιαστείς σε καμια πετονιά κανα δίχτυ βοηθάει την κατάσταση κι αν βγείς μισοζαλισμένος απο καμιά ταρζανοβουτιά σε προλαβαίνει πρίν την αναστολή των λειτουργιών σου


Επι του ήχου (ώς ηχολήπτης) και επιφυλασσόμενος να ρωτήσω τον φίλο ιχθυολόγο
το πάχος του τζαμιού και οι διαστάσεις του ενυδρείου παίζουν μεγάλο ρόλο

η πλευρική γραμμή λαμβάνει μετατοπίσεις νερού

τα μπάσσα σίγουρα γίνονται αντιληπτότερα των πρίμων τα οποία κατα
πάσα πιθανότητα δεν περνάνε καν το πάχος του τζαμιού



σίγουρα στρεσάρονται τα ψάρια με τους όχι βιοτοπικούς ήχους
π.χ. μότορχεντ απο ηχοσύστημα με σαμπγούφερ ή έστω μπετόβεν σε φορτίσιμο

αλλά μάλλον τελικά (κι αφού ανακαλύπτουν σταδιακά ότι τελικά επιβιώνουν της επίθεσης-τρώνε το φαγάκι τους και κοιμούνται ήσυχα το βραδάκι) εξοικιώνονται και δεν τα απασχολεί

μήπως κιόλας αν τα ταίζουμε κάθε φορά μετά την μουσική αρχίσουν να ψάχνουν φαί μόλις κλείνει ο ήχος???
το ψάρι του παβλόφ ένα πράμα δηλαδή...
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 03-05-09, 17:19
Το avatar του χρήστη Yannis_K
Yannis_K Ο χρήστης Yannis_K δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2008
Περιοχή: Ανθούσα
Μηνύματα: 137
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikrosaquaristas Εμφάνιση μηνυμάτων
σίγουρα στρεσάρονται τα ψάρια με τους όχι βιοτοπικούς ήχους
π.χ. μότορχεντ απο ηχοσύστημα με σαμπγούφερ
Φαντάσου να δουν και τον Lemmy από κοντά τι έχουν να πάθουν

Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 03-05-09, 18:57
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

όχι φαντάσου εσύ τύπο με το ενυδρείο παραμασχαλα σε λάιβ των μότορχεντ για να μην χάσουν τα ψαράκια την εμπειρία
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ψάρια που βάφονται newfish Γλυκό νερό - Γενικά 6 15-11-05 23:19
ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΧΩΡΙΣ ΨΑΡΙΑ (με αμμωνία) Tolis Γλυκό νερό - Γενικά 0 14-12-02 02:55
Αρρώστια ...HELP !!!!!! newfish Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 0 13-12-02 23:12
Συλλογή και Διατήρηση ειδών σαν κατοικίδια Tolis Γλυκό νερό - Γενικά 0 11-12-02 04:00

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12840 seconds with 13 queries