Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
 
Παλιά 15-12-12, 23:20
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Cool Δειλά δειλά και με πολλές απορίες ακόμη...

Ξεκίνησα λοιπόν το νέο μου 180άρι. Η αλήθεια είναι ότι δεν το ξεκίνησα με μεγάλη χαρά γιατί άλλαξα γνώμη λόγο επικείμενης μετακόμισης και δεν ήθελα να το στήσω. Δεν κατάφερα όμως να το πουλήσω και έτσι το ξεκίνησα από χθες. Τι έκανα τώρα:
  • Το καθάρισα καλά με ένα πανάκι που το βούταγα σε αραιωμένη χλωρίνη.
  • Του έβαλα ένα εσωτερικό φίλτρο με κενό κάδο, ρίζες και πέτρες.
  • Του έριξα 9 λίτρα χλωρίνη (klinex πράσινη) και έβαλα μπροστά το φίλτρο. Το άφησα να δουλέψει 30-40 λεπτά και το άδειασα.
  • Το γέμισα ξανά και το άφησα με ανοιχτό το φίλτρο για 30 ακόμη λεπτά.
  • Το άδειασα (από νερό και υλικά) και το ξέπλυνα με ένα σφουγγάρι βουτώντας το σε λεκάνη με σκέτο νερό.
  • Το γέμισα ξανά και το άδειασα στο καπάκι, εντελώς όμως αυτή τη φορά. Αφού του ρούφηξα όσο περισσότερο μπορούσα το νερό, του έβαλα από την μια πλευρά έναν τάκο ώστε να μαζευτεί το νερό στην άλλη πλευρά για να μπορέσω να το αδειάσω εντελώς. Δεν έμεινε σχεδόν τίποτα. Μια μικρή υγρασία μόνο που δεν μαζευόταν ούτε με το vetex.
  • Έκανα μύξη τριών χαλικιών [Flourite Black (7 Κιλά) + Dennerle crystal quarz gravel Diamond black (10 Κιλά) + Φυσικό χαλίκι μαύρο (10 Κιλά) ] και το ξέπλυνα καλά (3 φορές). Το μείγμα δεν το απολύμανα με χλωρίνη γιατί φοβόμουν μην γίνει κατακράτηση χλωρίνης λόγο Flourite και Dennerle (ως παθητικών υποστρωμάτων).
  • Έβαλα το χαλίκι μέσα και το έστρωσα με έναν χάρακα. Μου βγήκε από 4εκ – 6εκ ύψος. Το έστρωσα έτσι ώστε να έχει μεγαλύτερο ύψος πίσω για να δείχνει μεγαλύτερο βάθος, όπως διάβασα .
  • Έβαλα πρόχειρα ρίζες και πέτρες (τις πέτρες πάνω στις ρίζες) και τοποθέτησα δυο αερόπετρες και θερμαντήρα (300W).
  • Έβαλα στο εσωτερικό φίλτρο τα υλικά του (σφουγγάρι άνθρακα και κόκκους άνθρακα) και το τοποθέτησα και αυτό.
  • Έπλυνα το εξωτερικό φίλτρο και τα υλικά του. Τα υλικά του τα άλλαξα ως εξής (Ξεκινάω από πάνω προς τα κάτω):
    • Στον έναν κάδο είχε τα σφουγγάρια τα οποία απλά τα έπλυνα.
    • Στους δύο επόμενους είχε MicroMec το οποίο επειδή ήταν λίγο, έριξα τον έναν μέσα στον άλλο μέχρι να γεμίσει και τον άλλο τον γέμισα με δικό μου (MicroMec).
    • Στον τέταρτο και τελευταίο είχε Cermec το οποίο και έβγαλα. Εκεί αφού έστρωσα ένα τούλι, έβαλα ενεργό άνθρακα (1 λίτρο) μέσα σε διχτάκι. Θα τον αντικαταστήσω με Matrix (1 λίτρο) που έχω πάρει για το σκοπό αυτό.
  • Τέλος τοποθέτησα το θερμόμετρο, έριξα 30ml – 40ml Prime (δεν είχα άλλο – έχω πάρει όμως τώρα) και τα έβαλα όλα εμπρός [ Εσωτερικό & εξωτερικό φίλτρο, θερμαντήρα και αεραντλία (στο φουλ) ] .

Όλα αυτά τελείωσαν χθες στις 22:00. Θέλω να σας ρωτήσω τώρα:
  • Πρώτα απΆ όλα έχω κάνει κάτι λάθος;
  • Μέχρι πότε να το αφήσω να δουλέψει έτσι;
  • Πότε να ξεκινήσω να ρίχνω αμμωνία;
  • Όταν θα ρίξω αμμωνία, πρέπει να βγάλω τον άνθρακα; Αν όχι πότε πρέπει να τον βγάλω; Ρωτάω γιατί θέλω να στρωθεί και το Matrix που θα αντικαταστήσει τον άνθρακα. Πάνω σε αυτό έχω απορία και για την θέση του. Μετέπειτα είδα σε σχέδιο (δείτε την τρίτη φωτογραφία από τα βελάκια) της Eheim πως ο ενεργός άνθρακας πάει πάνω πάνω (πριν τα σφουγγάρια) αλλά βαριόμουν να ανοίξω πάλι το φίλτρο να το αλλάξω. Θα έχω πρόβλημα με αυτό; Επίσης θέλω να ρωτήσω αν το Matrix είναι καλύτερο απο το Cermex (νομίζω πως αυτό είναι μόνο για μηχανικό φιλτράρισμα).
  • Έχω πάρει υγρή αμμωνία (1 λίτρο) από το φαρμακείο η οποία γράφει 23%. Είναι κατάλληλη αυτή; Την ζήτησα να μην έχει αρώματα και χρώματα και μου είπαν πως είναι καθαρή. Την κούνησα όπως διάβασα εδώ μέσα και όντως δεν άφρισε. Πόση να ρίξω (θέλω να στρώσω με την μέθοδο της μεγάλης δοσολογίας μιας και δεν έχω βάλει ακόμη τα φυτά μου μέσα) και πότε να ξεκινήσω ;
  • Πριν ξεκινήσω να ρίχνω αμμωνία να κάνω μια ακόμη αλλαγή 100% ;
  • Όταν ρίξω αμμωνία, μετά από πόσο καιρό να ξεκινήσω να μετράω νιτρώδη;
  • Τι θερμοκρασία να ανεβάσω;
  • Τα φώτα δεν τα έχω ανάψει ακόμη. Έχω δύο άλλα ενυδρεία ακόμη (60λιτ και 30λιτ) για να διατηρώ τα φυτά μου και δεν έχω άλλο χρονοδιακόπτη. Ο φωτισμός μου είναι 4 λάμπες (2Χ54W & 2X39W) που ανάβουν ξεχωριστά (θέλω δύο χρονοδιακόπτες δηλαδή). Πρέπει να ανάψω τα φώτα μέχρι να ολοκληρωθεί το στρώσιμο;

Ζητώ συγνώμη για τα πολλαπλά ερωτήματά μου. Το έκανα για να μην ανοίγω πολλά θέματα και μπερδεύω και εσάς αλλά και εμένα μιας και αφορούν πάνω κάτω το ίδιο θέμα οι απορίες μου. Για το στρώσιμο δεν ρωτάω κάτι άλλο μιας και έχω βρει τα ανάλογα υπομνήματα.

Σας ευχαριστώ όλους προκαταβολικά!!!


ΥΓ. Μου εύχομαι να το χαρώ μέχρι να το ξεστήσω και να μην πάνε χαράμι οι κόποι και τα χρήματά μου….
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #61  
Παλιά 31-12-12, 19:06
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Η τελευταία μέτρηση σήμερα.... (της χρονιάς) :
NH3/NH4= 1
NO2= (Δεν μέτρησα)
NO3= (Δεν μέτρησα)

Θα δούμε πως θα πάει από του χρόνου...

ΥΓ. Έριξα 2ml αμμωνία μετά την μέτρηση.


ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!

__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 31-12-12, 19:16
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

αρωστημενε τεστακια κανε μια καλη αλλαγη και βαλε τα ψαρια ετοιμο ειναι .
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 31-12-12, 19:23
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelios816 Εμφάνιση μηνυμάτων
αρωστημενε τεστακια κανε μια καλη αλλαγη και βαλε τα ψαρια ετοιμο ειναι .
Θα μετρήσω και αύριο να δω πως πάει. Χθες αν διάβασες παραπάνω μου έβγαλε 0,5 νιτρώδη και μόνο 10 νιτρικά...
Για να δω αύριο.... Χθες είχα νιτρικά 10 και αμμωνία 0. Έριξα 3ml αμμωνία και πήγε στο 5. Σήμερα ήταν στο 1. Έριξα 2ml σήμερα. Να δω αύριο τι θα μου δείξει. Λογικά πρέπει να μου έχει σηκώσει τα νιτρικά. Το θέμα είναι όμως να μην μετράω και νιτρώδη. Για να δούμε τι θα γίνει με την νέα χρονιά...
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 31-12-12, 21:16
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Καλη χρονια και να παει καλα το ενυδρειο σου...(εγραψα κατι πριν αλλα τελικα ηταν λαθος....νομιζα οτι δεν μετραγες νο3...)
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 01-01-13, 15:06
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλη χρονια και να παει καλα το ενυδρειο σου...(εγραψα κατι πριν αλλα τελικα ηταν λαθος....νομιζα οτι δεν μετραγες νο3...)
Σ' ευχαριστώ πολύ φιλαράκι!!!
Σου εύχομαι και εγώ ότι καλύτερο τη νέα χρονιά! Υγεία και ευτυχία!!!
-------------------------
Φετινές μετρήσεις λοιπόν (01/01):
NH3/NH4: 1-3
NO2: 5
NO3: 50

Κάτι πάει να γίνει. Για να δούμε... Τουλάχιστον ξεκίνησε καλά η χρονιά...!


ΥΓ. Δεν θα ρίξω αμμωνία σήμερα να δώ πόση θα έχω αύριο.
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Skydiver : 01-01-13 στις 15:06 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 02-01-13, 17:45
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Σημερινή μέτρηση (02/01):
NH3/NH4= 0
NO2= (Δεν μέτρησα)
NO3= (Δεν μέτρησα)

Σαν να πηγαίνει καλά...

ΥΓ. Έριξα 3ml αμμωνία μετά την μέτρηση.
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 02-01-13, 18:23
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Μετρα και ΝΟ2 ... αν ειναι 0 και αυτο ειναι ετοιμο .... μη χαλας αδικα τα τεστακια!!

Κανεις αλλαγη 100% μπορει και παραπανω και ειναι ετοιμο για ψαρια!!!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 02-01-13, 18:32
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Μετρα και ΝΟ2 ... αν ειναι 0 και αυτο ειναι ετοιμο .... μη χαλας αδικα τα τεστακια!!

Κανεις αλλαγη 100% μπορει και παραπανω και ειναι ετοιμο για ψαρια!!!!
Επειδή αύριο δουλεύω όλη την ημέρα και σήμερα εκτός του ότι δεν προλαβαίνω να το στήσω (φυτά), δεν μπορώ να πάω να πάρω ούτε τα ψάρια (χρόνος και οικονομικό), θα το αφήσω να δουλέψει με τα 3ml που του έριξα και την Παρασκευή να' μαστε καλά θα μετρήσω αμμωνία, νιτρώδη και νιτρικά να δω τι έχει κάνει.
Καλή χρονιά Γιώργο μου!!! Σου εύχομαι υγεία και ότι καλύτερο το νέο έτος!!!
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 04-01-13, 12:20
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Σημερινές μετρήσεις (04/01) :
NH3/NH4: 0
NO2: 5
NO3: 100

Η αμμωνία που έριξα (3ml) την Τετάρτη (02/01) το απόγευμα, καταναλώθηκε. Τα νιτρικά μου έχουν ανέβει στο τέρμα (100+). Τα νιτρώδη μου όμως παραμένουν και αυτά στο τέρμα (5+). Ελπίζω να αρχίσουν να πέφτουν σύντομα.


ΥΓ. Έριξα 3ml αμμωνία μετά την μέτρηση και μια (1) ώρα μετά μέτρησα ξανά και είχα 5. Να δω πόση θα έχω αύριο. Θα προσπαθήσω να μετρήσω ακριβώς μετά από 24 ώρες. Είδομεν...
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 05-01-13, 13:35
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Σημερινές μετρήσεις (05/01) :
NH3/NH4: 0
NO2: (Αύριο)
NO3: (Αύριο)

Η αμμωνία που έριξα (3ml) χθες (04/01) το πρωί, καταναλώθηκε. Νιτρικά και νιτρώδη δεν μέτρησα. Θα το κάνω αύριο. Ελπίζω να έχουν αρχίσει να πέφτουν τα νιτρώδη.


ΥΓ. Έριξα 5ml αμμωνία μετά την μέτρηση και μια (1) ώρα μετά μέτρησα ξανά και είχα κάπου στο 8. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι σωστό το αποτέλεσμα γιατί την μέτρηση την έκανα με 50% απιονισμένο - 50% νερό ενυδρείου, για να έχω πιο ακριβή μέτρηση μιας και ο πίνακας του τεστ πάει από το 5 στο 10. Να δω πόση θα έχω αύριο. Θέλω να βρω τι ποσότητα πρέπει να ρίχνω ώστε να μην μου μηδενίζει η αμμωνία και μένουν από τροφή τα βακτήρια. Πιστεύω το ιδανικό θα είναι να βρω πόσα ml πρέπει να ρίχνω ώστε να μετράω μετά από 24 ώρες όχι λιγότερο από 1.
Προφανώς φυτά δεν μπορώ να βάλω ακόμη... Θα μου τα κάψει η αμμωνία;
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
πολλές απορίες!!!!!!!!! sunsity DIY . Φτιάχτο μόνος σου 27 29-10-12 18:45
Απορίες πολλές... puntomad Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 30 15-10-11 19:57
Χελώνες Νερού (Red Ear Sliders): Πολλές απορίες ενός αρχάριου exelix ¶λλα ζώα 6 20-12-09 17:16
Αγορά αντίστροφης όσμωσης ...πολλές απορίες alexinio Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 12-08-08 09:52
Απορίες, πολλές απορίες... oikonm Αρχάριοι γλυκού νερού 9 25-06-07 22:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06307 seconds with 16 queries