Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-10-20, 20:06
sharred Ο χρήστης sharred δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-01-2012
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 135
Προεπιλογή

Θέλεις γέννες πίστεψέ με, τα guppies ζούν 2-3 χρόνια και τα μικρά τους τουλάχιστον σε μένα στο κεντρικό ενυδρείο δεν ζουν πολλά. Το καλοκαίρι παίρνω τις γκαστρωμένες και τις βάζω σε κουβάδες οι οποίοι γεμίζουν άλγη και προνύμφες κουνουπιών και βλέπεις τα μωρά μέσα σε 1-2 μήνες να έχουν φτάσει ικανοποιητικό μέγεθος και ολόκληρο το χρωματισμό τους και μετά τα μεταφέρω στο κεντρικό ενυδρείο. Όσα γενιούνται στο κεντρικό ενυδρείο είτε τα τρώνε ή πρέπει να περάσει 6μηνο για να βγάλουν χρώμα και δεν πιάνουν το μέγεθος που τα άλλα που έχω στους κουβάδες πιάνουν σε μόλις 2 μήνες. Και έχω πολλές κρυψώνες και τα ταίζω σωστά. Γαρίδες θέλεις για να σου καθαρίζουν τον βυθό οπωσδήποτε. Το εξωτερικό φίλτρο κάνει τη διαφορά, είναι πολύ καλύτερο από το εσωτερικό. Μπορείς άνετα να βάλεις και 20 guppies με ένα καλό φίλτρο στα 50 λίτρα +καμιά 20αριά γαρίδες (πάρε μόνο 4 γιατί πολλαπλασιάζονται εύκολα) και μερικά σαλιγκάρια.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-10-20, 20:18
Το avatar του χρήστη dearangelo
dearangelo Ο χρήστης dearangelo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-02-2020
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 121
Προεπιλογή

καλησπέρα, τα Πλάτυ ειναι ενα σίγουρο birth control, δε μένει λέπι απο μικρα... τα γκαπάκια, δεν τα τρώνε και πολύ τα μωρά τους γενικά, εξαρτάται απο την προσωπικότητα του αρσενικού... ευκολες οι γέννες, αλλα οχι και τόσο... ρισκάρισέ το... καποιος θα τα παρει όταν θα έχει πλεόνασμα... έχουν φαση οι γέννες... αν δεν βρίσκεις... πήγαινέ τα στο πετσοπ... θα τα παρουν σίγουρα... βλέποντας και κανοντας... αν δεν θελεις γέννες, πάρε νέον, πανέμορφα και ευκολα σχετρικά... δεν ειναι ζωοτόκα...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-10-20, 21:49
dkarae Ο χρήστης dkarae δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-10-2020
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Το νέον μου αρέσουν και εμένα πάρα πολύ αλλά έχω διαβάσει ότι θέλουν άλλες συνθήκες από τα γκάπυ. Στο pet μου είπαν βέβαια ότι πάνε άνετα μαζί.

Σε ένα βίντεο από εξωτερικό, ειδικά για παιδιά, προτείνανε τα darios (ζεβρα νομίζω) και είδα και μερικά με πολύ ωραία χρώματα. Λέγανε ότι είναι αρκετά κινητικά και εύκολα ψαράκια. Έχει κανείς άποψη ή τα έχει κανείς στο ενυδρείο του;

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-10-20, 22:09
Το avatar του χρήστη dearangelo
dearangelo Ο χρήστης dearangelo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-02-2020
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 121
Προεπιλογή

συνθήκες? Αμαζόνιος με κεντρική Αμερική... δεν υπάρχουν πολλές διαφορές, κοιτα pH και θερμοκρασία... δεν έχουν ασυμβατότητες... αλλα και πάλοι, οι "καθαροί" του χόμπυ, μπορει να διαφωνουν, στην ουσία δεν πειραζει το ένα το άλλο... αδιάφορα μεταξύ τους...
αλλα, γιατι να πάρεις και γκάπυ, βάλε μόνο νεον... ισως ομως το ενυδρείο σου ειναι κάπως... μικρό για αυτα, γιατι ρίχνουν τρέξιμο γενικώς...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-10-20, 13:11
dkarae Ο χρήστης dkarae δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-10-2020
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Γκάπυ είναι το σιγουράκι.... τα θέλουν και τα παιδιά. Οπότε θα πάω σε 1 αρσενικά και 3 θηλυκά. Οπότε αυτά θα είναι τα πρώτα στο 50ντάρι μου. 4 γκάπυ.

Στο πλάνo τώρα είναι τι άλλο να βάλουμε μαζί:
1) Να τα βάλω με 6-8 ζεβρα ντάριος ή cherry bards που μας αρέσουν και να βάλω και 4 γατοψαράκια πχ albino cory κάτω;
3) ή να βάλω άλλα 4-5 πλάτυ ή ξιφοφόρους + 4 γατοψαράκια κάτω;

Ακούω γνώμες των εμπειρότερων....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-10-20, 13:45
sharred Ο χρήστης sharred δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-01-2012
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 135
Προεπιλογή

Βάλε μόνο guppies ή βάλε και endlers που αν ζευγαρώσουν με guppies βγάζουν πολύ όμορφα υβρίδια. Είχα πολλά χρόνια ψαρόσουπα με μόλυ ξιφοφόρους και guppies. Δεν πήγε καλά, καθώς έτρωγαν όλα τα μωρά οπότε δεν υπήρχε νέο αίμα στο ενυδρείο και κάποια στιγμή ψοφούσαν και έπρεπε να ξαναγοράζω. Επίσης τα μόλυ μου έτρωγαν τα φυτά και οι ξιφοφόροι τις γαρίδες.Έβαλα μόνο guppies και ηρέμησα! Έχουν και τεράστια ποικιλία χρωμάτων και σχεδίων οπότε δεν υστερούν σε σχέση με άλλα είδη.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-11-20, 07:22
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.442
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Τα εντλερ απειλουνται με εξαφανιση ... Δε νομιζω οτι ειναι τοσο εξυπνο να βοηθησουμε αυτη τη διαδικασια δημιουργώντας υβριδια αντι να προσπαθησουμε να κρατησουμε καθαρο το ειδος εστω πια στα ενυδρεια!
Τους καταστρεψαμε τον βιοτοπο ... ας μη τα αφανισουμε τελειως απο τον πλανητη!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3 (0 μέλη και 3 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νέος στο χόμπι Nidis Αρχάριοι γλυκού νερού 27 11-12-13 10:17
Βοήθεια νέος στο χόμπι! Superpzarr Αρχάριοι γλυκού νερού 28 30-03-11 14:48
Νέος στο χόμπι.. Βοήθεια.. spitogatos13 Αρχάριοι γλυκού νερού 30 06-05-10 13:24
νέος στο χόμπι ψάχνει για συμβουλές gemini_str Γλυκό νερό - Γενικά 12 04-06-04 00:05

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04715 seconds with 15 queries