Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-01-11, 14:40
SlimData Ο χρήστης SlimData δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 84
Προεπιλογή Χρυσοψαράδικο - Κατασκευή κι επιλογές

Καλησπέρα στην παρέα.
Περίπου πριν ενάμιση μήνα έφτιαξα το πρώτο μου ενυδρείο (60λιτρο) και τώρα έχοντας αυτή την εμπειρία πάω γρήγορα-γρήγορα για ένα 180άρι.
Σε 2-3 μέρες παραλαμβάνω τα τζάμια και ξεκινάω δουλειά.
Έχω ρίξει πολύ διάβασμα αλλά ακόμα είμαι σε πολύ χαμηλό επίπεδο γνώσεων και θα χρειαστώ τη βοήθειά σας για να κάνω σωστές επιλογές. Και η διαδικασία στρωσίματος θα τηρηθεί ευλαβικά, θέλω να είναι ιδανικό το περιβάλλον όταν θα μπούνε τα ψαράκια.

Πάρα πολλές οι ερωτήσεις μου, όποιος έχει την διάθεση και υπομονή βοηθάει!

1. Οι διαστάσεις του ενυδρείου θα είναι 90*40*50. 180 λίτρα λοιπόν συν 45 κιλά τα τζάμια... Χοντρικά 220-225 κιλά λοιπόν και θα πατάει σε ξύλινο πάτωμα. Υπάρχει πρόβλημα με αυτό? Επίσης για έπιπλο τι θα μου προτείνατε? Θα το άντεχε αποκλειστικά ξύλινη κατασκευή ή χρειάζομαι οπωσδήποτε σιδερένια βάση?

2. Πάμε στους ενοίκους! Θα μπούνε μέσα δυο ryukin και θέλω να βάλω επιπλέον από ένα vailtail και black moor.. Έχω έναν μικρό ενδοιασμό για το τελευταίο όμως. Φοβάμαι μην αντιμετωπίσει πρόβλημα με την τροφή σε σχέση με τα άλλα. Τι λέτε?

3. Φίλτρο! Σκέφτομαι να φτιάξω φίλτρο τύπου αμβούργου. Υπάρχει κάποιος λόγος να μην το κάνω?

4. Εφ'όσον καταλήξω σε φίλτρο τύπου αμβούργου, θα μου άρεσε στο πλαι του να φτιάξω ένα μικρό "βραχάκι" από φελιζόλ. Πως το βάφουμε όμως? Βρήκα 2-3 θέματα στο φορουμ με την ίδια απορία που δεν καταλήγουν κάπου σε βαφή αλλά σε άλλες λύσεις. Είδα όμως ότι η juwel έχει κάτι αντίστοιχο για την πλάτη του ενυδρείου σε μαύρο/καφέ/γκρι. Αυτοί τι βαφή χρησιμοποιούν? Μπορώ κάπως να μάθω?

5. Καπάκι. Τα έτοιμα ενυδρεία έχουν το εντελώς κλειστό μαύρο πλαστικό. Αν φτιάξω εγώ ένα διαφανές με πλεξιγκλας υπάρχει πρόβλημα? Δημιουργείται κάποια ενόχληση για τα ψάρια?

Αυτά προς το παρόν.. Στην πορεία έχω πολλές ακόμα ερωτήσεις..
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για κάθε βοήθεια..
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-01-11, 16:02
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

1) ξύλινη βάση με σιδερογωνίες μιά χαρά! ΑΝ το πάτωμα δεν είναι παλιό και σάπιο και βάλεις μεγάλες πατούσες ή πολλά σημεία για να πατάει δεν θα υπάρξει απολύτως κανένα πρόβλημα..

2) Δεν έχω ιδέα!

3) Οχι μια χαρά είναι!!! Αν εννοείς ενσωματωμένο sump, είναι ίσως η πιο φτηνή και η πιο καλή λύση απο πλευράς υλικών, οικονομίας συστήματος, κτλ κτλ κτλ, όλο και πιο πολλοί επιλέγουν αυτήν την λύση τελευταία, και γω αναμεσα τους!

4) Εχει πολλά θέματα και πολύ προσφατα απο συνφορουμίστες που βάψανε βραχάκια για paludariums, ρίξε μια ματιά

5) ΔΙαφανες δεν υπάρχει πρόβλημα για τα ψάρια αλλά για σένα αφου το φώς θα διαχέεται και απο πάνω! Βάλε κάτι σκούρο για να μην τρως το φως και μόνο γι αυτο!

Αν όμως κάνεις εσωτερικό sump κάνε το ενυδρείο λίγο μεγαλύτερο για να ενσωματώσεις το sump χωρίς να χάσεις τα λίτρα που θέλεις ως καθαρό χώρο
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-01-11, 16:14
SlimData Ο χρήστης SlimData δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 84
Προεπιλογή

Γιατρέ μου ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου..
Στο θέμα του φίλτρου εννοώ αυτο.. http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...a/filters5.htm
Και τώρα θα πάω να μελετήσω για το βάψιμο που λες..
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-01-11, 17:10
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

To αμβούργου είναι μιση δουλειά! Δεν κάνεις όλη την πλάτη sump να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο? Ρίχνω μια ιδέα!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-01-11, 18:36
Το avatar του χρήστη ραφαηλ10
ραφαηλ10 Ο χρήστης ραφαηλ10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-05-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 642
Προεπιλογή

Και εγώ έτσι το έκανα το ενυδρείο μου με εσωτερικό σαμπ αλλά λίγο διαφορετικά και έχει πολύ καλό αποτέλεσμα.Έκανα ένα τετραγονο. Με γυαλί στην γωνία της πλάτης του ενυδρείο. Και ανοιξα μια τρύπα σχεδόν στην μέση του γυαλιου. .Για να διέρχεται το νερό και να περνάει μέσα στο σαμπ. .Χώρισα το σαμπ σε δύο μεριές με ένα γυαλί ανάμεσα και το γέμισαν με υλικό και θερμότατη και στην άλλη μεριά έβαλα έναν κυκλοφοριτη ενωμένο. Με ένα λάστιχο που πετάει το νερό από το σαμπ. Πολύ καλή δουλειά και φτηνή δεν ξέρω τώρα αν σε βοήθησα η σε μπέρδεψαν περισότερο για την κατασκευή του φίλτρου
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-01-11, 19:51
SlimData Ο χρήστης SlimData δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 84
Προεπιλογή

Η αλήθεια είναι ότι με μπέρδεψες λίγο αφού οι γνώσεις μου είναι κάπως περιορισμένες..
Νομίζω όμως ότι δεν θα αλλάξω τα πλάνα μου, εκτός κι αν μου πείτε ότι τα οφέλη για τα ψαρακια θα είναι μεγάλα, οπότε να το κάνω.
Σκέφτομαι όμως ότι έτσι θα χάσω πολύ περισσότερα λίτρα απ'όσα υπολόγιζα..
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-01-11, 20:18
Το avatar του χρήστη ραφαηλ10
ραφαηλ10 Ο χρήστης ραφαηλ10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-05-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 642
Προεπιλογή

εγω απο τα 120 λιτρα εχασα τα 20 βαρια βαρια...
τωρα αν αλλαξεις γνωμη και θες να στο εξηγισω καλυτερα πες μου
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-01-11, 21:22
SlimData Ο χρήστης SlimData δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 84
Προεπιλογή

Διαβάζοντας λίγο πιο προσεκτικά καταλαβαίνω καλύτερα τι εννοείς. Βέβαια μια φωτογραφία ή ένα σχεδιάκι θα βοηθούσε περισσότερο.
Το θέμα είναι, το χρειάζομαι ή είναι υπερβολή για τα χρυσόψαρα??
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-01-11, 21:42
Το avatar του χρήστη ραφαηλ10
ραφαηλ10 Ο χρήστης ραφαηλ10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-05-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 642
Προεπιλογή

Δεν ξέρω να σου απαντήσω για αυτό πάντως ξέρω πως αν είσαι αρρωστακι. Δεν θα μήνες μόνο σε χρυσόψαρα οπότε θα σε βάλω μια φωτό εγώ μόλις παω σπίτι...:-y
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-01-11, 21:59
SlimData Ο χρήστης SlimData δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 84
Προεπιλογή

Λοιπόν, πήρα χθες τα τζάμια και έχω κάνει τις ετοιμασίες για να κάνω αύριο τις κολλήσεις, αν γυρίσω νωρίς από τη δουλειά.

Το φίλτρο θα είναι τύπου αμβούργου. Θέλω λίγη βοήθεια στο εξής. Το ύψος του ενυδρείου θα είναι 50 εκατοστά, άρα, η αντλία που χρειάζομαι πρέπει να έχει μανομετρικό 0,5 μέτρο, σωστά? Η κυκλοφορία νερού που δίνει με ενδιαφέρει καθόλου?

Π.χ. έχω βρει αυτές τις δυο.

Αυτή http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1214 έχει μανομετρικό 0.5 μέτρο και κυκλοφορία 150-300 lt/h.

Αυτή http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1212 έχει μανομετρικό 1.3 μέτρα και κυκλοφορία 150-600 lt/h.

Ποια από τις δυο χρειάζομαι?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 09-01-11, 22:52
Το avatar του χρήστη neos
neos Ο χρήστης neos δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 07-02-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 373
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SlimData Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάμε στους ενοίκους! Θα μπούνε μέσα δυο ryukin και θέλω να βάλω επιπλέον από ένα vailtail και black moor.. Έχω έναν μικρό ενδοιασμό για το τελευταίο όμως. Φοβάμαι μην αντιμετωπίσει πρόβλημα με την τροφή σε σχέση με τα άλλα. Τι λέτε?
Χωρίς να είμαι ειδικός, δε νομίζω ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τη σύνθεση που αναφέρεις. Όλες οι fancy ποικιλίες έχουν παρόμοιες ανάγκες (θερμοκρασία κλπ) και διατροφικές συνήθειες.

Αντλία θα λεγα τη δεύτερη όχι λόγω μεγαλύτερου μανομετρικού αλλά επειδή γυρνάει περισσότερα λίτρα (3-4 φορές τα λίτρα του ενυδρείου).

Καλή συνέχεια!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 09-01-11, 22:56
SlimData Ο χρήστης SlimData δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 84
Προεπιλογή

Στη σύνθεση ψαριών έχω κι εγώ τον ενδοιασμό για το black moor.
Έχω δει μπροστά μου ενυδρείο με ryukin και black moor και το τελευταίο έτρωγε μεν αλλά λιγότερο από το ryukin αφού αργούσε λίγο να εντοπίσει την τροφή.

Για αντλία θεωρείς ότι η πρώτη καλύπτει τις ανάγκες μου σωστά?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 09-01-11, 23:06
Το avatar του χρήστη neos
neos Ο χρήστης neos δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 07-02-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 373
Προεπιλογή

Πως τα κατάφερα έτσι με τη διατύπωση; Και στα δύο ήθελα να πω το αντίθετο από αυτό που κατάλαβες. Προσωπικά δε νομίζω ότι το black moor θα χει σοβαρό πρόβλημα με τα υπόλοιπα. Με common και με comet θα είχε σίγουρα πρόβλημα να προλάβει να φάει αλλά με άλλα fancy λίγο πολύ θα τα καταφέρνει αν ρίχνεις την τροφή απλωτά σε 2-3 σημεία...
Όσο για την αντλία νομίζω ότι πρέπει να πάρεις τη δεύτερη ή κάποια τέλος πάντων που να γυρνάει 500-600 λίτρα την ώρα και όχι μικρότερη...
Θα σου πουν και οι πιο έμπειροι καμιά γνώμη, σόρρυ που σε μπέρδεψα...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 09-01-11, 23:50
SlimData Ο χρήστης SlimData δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 84
Προεπιλογή

Ωραίος!

Λοιπόν, είσαι ο τέταρτος που μου λέει ότι τα ψάρια δεν θα έχουν πρόβλημα μεταξύ τους οπότε το κλειδώνω αυτό...

Τώρα για την αντλία, μου φαίνεται κι εμένα πολλή καλύτερη η επιλογή με την μεγαλύτερη ροή αλλά δεν θα υπάρχει πρόβλημα που έχει τόσο υψηλό μανομετρικό?

edit: Εν τω μεταξύ, μια χαρά διατύπωση έκανες πριν, δεν ξέρω πως κατάλαβα τα αντίθετα..
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 09-01-11, 23:58
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SlimData Εμφάνιση μηνυμάτων
Το φίλτρο θα είναι τύπου αμβούργου. Θέλω λίγη βοήθεια στο εξής. Το ύψος του ενυδρείου θα είναι 50 εκατοστά, άρα, η αντλία που χρειάζομαι πρέπει να έχει μανομετρικό 0,5 μέτρο, σωστά? Η κυκλοφορία νερού που δίνει με ενδιαφέρει καθόλου?

Π.χ. έχω βρει αυτές τις δυο.

Αυτή http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1214 έχει μανομετρικό 0.5 μέτρο και κυκλοφορία 150-300 lt/h.

Αυτή http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1212 έχει μανομετρικό 1.3 μέτρα και κυκλοφορία 150-600 lt/h.

Ποια από τις δυο χρειάζομαι?
Μανομετρικο 0.5 μετρο, σημαινει οτι στο μισο μετρο θα σταματαει τελειως η ροη του νερου, ή θα ειναι παρα πολυ μικρη.
Η πρωτη λοιπον δεν σου κανει.

Αν καταλαβα καλα θελεις να καλυψεις 180 λιτρα ενυδρειο.
Ισως οριακα σου φτασει και η 600λιτρη.
Το θετικο ειναι οτι στο μισο μετρο η αποδοση δεν θα εχει πεσει πολυ κατω απο τα 600 max που εχει.
Μη ξεχνας οτι ειναι ρυθμιζομενη η ροη τους.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 10-01-11, 00:20
SlimData Ο χρήστης SlimData δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 84
Προεπιλογή

Δεν το ήξερα ότι είναι ρυθμιζόμενης ροής..
Βασικά τα λίτρα μετά από μια αλλαγή λόγω του επίπλου που δεν μπορούσε να γίνει μεγαλύτερο θα είναι 160 και φαντάζομαι ότι μαζί με υλικά κτλ το νερό θα είναι περίπου στα 140.
¶ρα μου κάνει η eheim 1001 με 600lt/h ροή. Κλειδώνει κι αυτό!

Που θα μπορέσω μεγάλα σφουγγάρια ξέρουμε?
Το κομμάτι θα πρέπει να είναι 45*20 και δεν είμαι σίγουρος ακόμα για το πάχος και την πυκνότητα που θα χρειαστώ..
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 10-01-11, 00:27
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αυτα θες http://www.aquaristic.net/en/Filteri...se/Filterfoam/
Ελλαδα δεν ξερω.

Προτιμησε coarse (χοντρυτρυπο) ή το medium.
Το ψιλοτρυπο (fine) θα βουλωσει
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 10-01-11, 00:47
SlimData Ο χρήστης SlimData δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 84
Προεπιλογή

Φίλε delta ήδη με δυο μηνύματα μου έχεις δώσει τεράστια βοήθεια και σε ευχαριστώ πάρα πολύ όπως και τους υπόλοιπους φίλους που μπήκαν στον κόπο να βοηθήσουν..

Νομίζω ότι και με την ολοκλήρωση τους θέματος "φίλτρο" τα σχέδια για την όλη κατασκευή ολοκληρώνονται.

Θα προχωρήσω την κατασκευή και θα επανέλθω με κάποιες τελευταίες απορίες που έχω για φυτά και άμμο, εκτός κι αν προκύψει κάτι νωρίτερα..

Και πάλι σας ευχαριστώ όλους..

edit: δεν πρόλαβα να το πω και επανέρχομαι γιατί ξέχασα κάτι βασικό!
τι πάχος να προτιμήσω στο σφουγγάρι??
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 10-01-11, 01:27
Το avatar του χρήστη Efh
Efh Ο χρήστης Efh δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2010
Περιοχή: αθηνα αργυρουπολη
Μηνύματα: 544
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Efh
Προεπιλογή

προσωπικα επειδη και γω χρυσοψαρου ειμαι
φαινονται καλοι οι συνδυασμοι σου
ομως...το black moor τι το θες?
εμενα προσωπικα δεν μ αρεσει καθολου σαν ψαρι!
προτιμο shubunkin comet..
θα σου προτινα fan tail μου φαινεται καλυτερο
__________________
http://bp0.blogger.com/_lf-nooJL-pI/R-edpcW6MDI/AAAAAAAAAKk/MUDmUKYz0Vw/s1600-h/Yhai+Demekin+1.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 10-01-11, 01:34
SlimData Ο χρήστης SlimData δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 84
Προεπιλογή

Το black moor με το κοντόχοντρο σώμα σε στυλ ryukin δεν με ξετρελαίνει..
Έχω βρει όμως ένα με πιο μακρόστενο σώμα που είναι πάρα πολύ όμορφο...
Θα προσπαθήσω τις επόμενες μέρες να το βγάλω φωτογραφία και να το ανεβάσω..
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 10-01-11, 03:23
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Στο petcumulus που απο οτι ειδα θα παρεις την αντλια σου, θα παρεις και το σφουγγαρι.
Ρωτα τα παιδια, εχουνε οτι κομματι θες και στις καλητερες τιμες που εχω βρει Ελλαδα.
5 εκατοστα παχος και χοντροτρυπο πιστευω θα ειναι μια χαρα.
Το κομματι 50χ50 πιστευω θα σε καλληψει.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 10-01-11, 10:24
SlimData Ο χρήστης SlimData δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 84
Προεπιλογή

Εννοείται ότι αν το έχουν θα το πάρω από εκεί γιατί βλέπω ότι τα παιδιά βοηθάνε και καλό είναι να τους βοηθάμε κι εμείς..

Το 50*50 μου είναι αρκετό, θα φαγωθεί λίγο από πάνω και σχεδόν θα κοπεί στη μέση αλλά νομίζω ότι θα καταλήξω στο medium γιατί απ'ότι βλέπω οι γνώμες για το πάχος διαφέρουν..
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 11-01-11, 13:25
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Αν και το θέμα της αντλίας του φίλτρου σου το έκλεισες, επέτρεψέ μου να σου πω ότι για το φίλτρο πρέπει να σε αποσχολεί μόνο η ροή της αντλίας και όχι το μανομετρικό της, μιας και η αντλία απλά θα βγάζει το νερό έχω από το φίλτρο αμβούργου, δεν θα έχει να καλύψει υψομετρική διαφορά!!

Θα σε απασχολούσε το μανομετρικό αν την έβαζες στον πάτο του ενυδρείου (οπότε θα έπρεπε να είναι ικανή να "σπρώξει" το νερό έως την επιφάνεια), αλλά δεν έχεις λόγο να το κάνεις αυτό!!
__________________

Όσο ζω διαβάζω
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 11-01-11, 13:38
SlimData Ο χρήστης SlimData δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 84
Προεπιλογή

Θανάση κάπως έτσι το κατάλαβα από αυτά που μου είπαν τα παιδιά, οπότε, για περίπου 145 λίτρα νερό τα 600lt/h είναι ακριβώς αυτό που χρειάζομαι, σωστά?

Αν τα παραπάνω ισχύουν η eheim 1001 θα είναι η αντλία μου.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 11-01-11, 14:02
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία από χρυσόψαρα ξέρω ότι λόγω μεγέθους είναι γενικά "βρώμικα" ψάρια και όπως σου είπε και πιο πάνω ο delta66, η 600αρα είναι οριακή αλλά μάλλον θα σε καλύψει. Εγώ στην θέση σου θα έψανχα για λίγο πιο μεγάλη αντλία χωρίς όμως να με απασχολεί το μανομετρικό της. Μόνο και μόνο για να έχω το κεφάλι μου ύσηχο!!
__________________

Όσο ζω διαβάζω
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 11-01-11, 14:11
SlimData Ο χρήστης SlimData δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 84
Προεπιλογή

Να σου πω, έχεις απόλυτο δίκιο..
Σκεφτόμουνα να μείνω σε αυτήν αφού με κάλυπτε έστω και ορικά, γιατί ήδη έχω φύγει αρκετά εκτός μπατζετ αλλά τι να κάνουμε...
Είπα να κάνω ότι καλύτερο και θα κάνω ότι καλύτερο μπορώ..

Θα πάω στην 1002 λοιπόν που γυρίζει 1000lt/h..
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 11-01-11, 14:22
Το avatar του χρήστη maneni
maneni Ο χρήστης maneni δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 186
Προεπιλογή

η eheim 1001 αναμενεται (υπολογιζω τις απωλειες γυρω στα 25εκ) να σου βγαζει περιπου 500λ/h πραγματικα. Ισως οχι αρκετα. Το επομενο μοντελο (1002) υπολογιζω περι τα 15-20 εκ απωλειες και πραγματικη ροη γυρω στα 900λ/h.


Επισης το επιπλο μπορει να ειναι καλιστα μονο απο ξυλο. Η κατασκευη ειναι αρκετα ελαφρια για να την υποστηριξει
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 11-01-11, 14:24
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Γιατί δεν κοιτάς και προς Κίνα μεριά για φτηνές αντλίες? Έχει γίνει μεγάλη κουβέντα στο φόρουμ (με θερμούς υποστηρικτές εκατέρωθεν ) αλλά μιλάμε για το 1/3 της τιμής της eheim!!!
__________________

Όσο ζω διαβάζω
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 11-01-11, 15:20
SlimData Ο χρήστης SlimData δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 84
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maneni Εμφάνιση μηνυμάτων
η eheim 1001 αναμενεται (υπολογιζω τις απωλειες γυρω στα 25εκ) να σου βγαζει περιπου 500λ/h πραγματικα. Ισως οχι αρκετα. Το επομενο μοντελο (1002) υπολογιζω περι τα 15-20 εκ απωλειες και πραγματικη ροη γυρω στα 900λ/h.


Επισης το επιπλο μπορει να ειναι καλιστα μονο απο ξυλο. Η κατασκευη ειναι αρκετα ελαφρια για να την υποστηριξει
Θα παω στην 1002, πείστηκα ..
Για το έπιπλο που λες έτσι έμαθα κι εγώ σήμερα.. Μάλλον θα είναι αποκλειστικά ξύλο, βρήκα ήδη και άνθρωπο του έδωσα διαστάσεις και περιμένω να μου πει τιμή.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasisg Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί δεν κοιτάς και προς Κίνα μεριά για φτηνές αντλίες? Έχει γίνει μεγάλη κουβέντα στο φόρουμ (με θερμούς υποστηρικτές εκατέρωθεν ) αλλά μιλάμε για το 1/3 της τιμής της eheim!!!
Φίλε Θανάση επειδή κι εγώ είμαι γενικότερα στο εμπόριο συσκευών (άλλων χρήσεων αλλά...) νομίζω ότι μετά από όσα έχω δει τους τελευταίους μήνες δεν ξανακουμπάω κινέζικο. Ακόμα κι αν στον συγκεκριμένο τομέα τα προιόντα τους είναι αξιοπρεπή, ο φόβος του να συμβεί κάτι και να μη μπορώ να αντιδράσω λόγω περιορισμένων γνώσεων με αποτρέπει..
Οπότε όπως πολύ σωστά είπες κι εσύ, καλύτερα ο εξοπλισμός να με βοηθάει να έχω το κεφάλι μου ήσυχο..
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 11-01-11, 16:52
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SlimData Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε Θανάση επειδή κι εγώ είμαι γενικότερα στο εμπόριο συσκευών (άλλων χρήσεων αλλά...) νομίζω ότι μετά από όσα έχω δει τους τελευταίους μήνες δεν ξανακουμπάω κινέζικο. Ακόμα κι αν στον συγκεκριμένο τομέα τα προιόντα τους είναι αξιοπρεπή, ο φόβος του να συμβεί κάτι και να μη μπορώ να αντιδράσω λόγω περιορισμένων γνώσεων με αποτρέπει..
Οπότε όπως πολύ σωστά είπες κι εσύ, καλύτερα ο εξοπλισμός να με βοηθάει να έχω το κεφάλι μου ήσυχο..
Σου το έθεσα απλά ως επιλογή μιας και ανέφερες ότι είσαι εκτός μπάτζετ. Τώρα όσον αφορά τα κινέζικα, δεν μπορώ να πω ότι είμαι θιασώτης των πολύ φτηνών λύσεων, ειδικά όταν δεν έχει αποδειχθεί ακόμα η αξιοπιστία τους. Από την άλλη πιστεύω ότι οι Γερμανοί έχουν πάρει ψηλα τον αμανέ και υπερχρεώνουν κάτι το οποίο θα μπορούσε να είναι πιο φθηνό!! Η αλήθεια είναι κάπου στην μέση!!!
__________________

Όσο ζω διαβάζω
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Θα το κάνω κοινωνικό τελικά (το χρυσοψαράδικο) Τηλέμαχος Ζωοτόκα 73 11-12-10 10:33
Χρυσοψαράδικο: Η εξέλιξη! Τηλέμαχος Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 78 08-11-10 14:41
20λιτρο τι επιλογές έχω? endymion Αρχάριοι γλυκού νερού 0 10-07-10 17:54
Νέο ενυδρείο - επιλογές - βοήθεια! aquaman Αρχάριοι γλυκού νερού 1 31-08-08 23:04
Επιλογές φόντου Celda Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 17 16-12-05 20:59

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09292 seconds with 13 queries