Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 07-11-14, 17:26
Το avatar του χρήστη Michali[s]
Michali[s] Ο χρήστης Michali[s] δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2013
Περιοχή: Athina - Glyfada
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

Τακη και Πολυκαρπε ευχαριστω πολυ.

Ξεκαθαρισα αρκετα, απο τις απαντησεις σας.


Η αληθεια ειναι οτι τελευταιο χερι πανω απο ριπουλινη περναω Smaltoxyl hydro το οποιο ειναι υδατοδιαλυτο και δεν αναφερει πουθενα ( συσκευασια ή site ) οτι μπορει να εφαρμοστει με πιστολι. Δινει πινελο - ρολο - σφουγγαρι. Με ρολο το ξυλο καταληγει να εχει την υφη τοιχου και δεν ειναι και οτι καλυτερο. Την επομενη φορα θα παρω διαλυτου για εφαρμογη με πιστολι.


Τελευταια απορια. Νομιζα το aquaxyl plus ειναι συντηριτικο εμποτισμου. Λαθος?
Επισης Τακη, οταν λες πατοχαρτο εννοεις το ντουκοχαρτο ? 1000αρι γυαλοχαρτο?
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 07-11-14, 17:43
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Michali[s] Εμφάνιση μηνυμάτων
Η αληθεια ειναι οτι τελευταιο χερι πανω απο ριπουλινη περναω Smaltoxyl hydro το οποιο ειναι υδατοδιαλυτο και δεν αναφερει πουθενα ( συσκευασια ή site ) οτι μπορει να εφαρμοστει με πιστολι. Δινει πινελο - ρολο - σφουγγαρι. Με ρολο το ξυλο καταληγει να εχει την υφη τοιχου και δεν ειναι και οτι καλυτερο. Την επομενη φορα θα παρω διαλυτου για εφαρμογη με πιστολι.
Σε αυτά του είδους χρώματα (βερνικοχρώματα ριπολινες κλπ) χρησιμοποιώ ρολλάκι από αφρολέξ, και μάλιστα το πορτοκαλί, αφου έχει προηγηθεί καλό στοκάρισμα τρίψιμο , βελατούρα τριψιμο όσο χρειαστεί, με το ρολάκι αυτό μου στρώνουν μια χαρα. Έβαψα ντουλάπα κρεβάτι γραφείο , και γενικά όλα τα ξύλινα στο παιδικό δωμάτιο και πολλοί νομίζουν πως είναι λάκα με πιστόλι , θέλει λίγο υπομονή και μακριά από σκόνες και μυγάκια ( ο μεγαλύτερος εχθρός). Το πιστόλι είναι πολύ καλό αλλά θες ειδικό χώρο για να μη κάνεις όλο το κόσμο χάλια και το πιστόλι που κοστίζει λίγο




Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Michali[s] Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελευταια απορια. Νομιζα το aquaxyl plus ειναι συντηριτικο εμποτισμου. Λαθος?
Σωστά, συντηρητικό είναι, τώρα το έψαξα γιατί δεν το ήξερα, δεν χρησιμοποιώ όμως νερού γιατί θεωρώ πως δεν προστατεύουν από υγρασία, έχω χρησιμοποιήσει μόνο διαλύτου και είμαι πολύ ευχαριστημένος, και μια που συζητάμε για κατασκευές που μπορεί να πέσουν και νερά, θεωρώ καλύτερα τα συντηρητικά διαλύτου


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Michali[s] Εμφάνιση μηνυμάτων
Επισης Τακη, οταν λες πατοχαρτο εννοεις το ντουκοχαρτο ? 1000αρι γυαλοχαρτο?
Γυαλόχαρτο ψιλό, από 200αρι και πάνω, δεν βάφεις και αυτοκίνητο που θέλουν 1000αρια

__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 07-11-14, 18:01
Το avatar του χρήστη Michali[s]
Michali[s] Ο χρήστης Michali[s] δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2013
Περιοχή: Athina - Glyfada
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

Νομιζω πως το λαθος μου με το ρολο ειναι οτι δεν αραιωνω ( σχεδον ) καθολου την ρεπουλινη. Οπως και να εχει δεν το ξαναδοκιμαζω, αφου υπαρχει πιστολι.


Ευχαριστω πολυ Τακη.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 11-11-14, 04:04
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Τάκη... το βερνίκι εμποτισμού (diaxyl)... με νερό καθαρίζει από το πινέλο;
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 11-11-14, 10:57
Το avatar του χρήστη Michali[s]
Michali[s] Ο χρήστης Michali[s] δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2013
Περιοχή: Athina - Glyfada
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

Αν μιλας για το Diaxyl Decor της βιτεξ, υπαρχουν δυο κατηγοριες. Η απλη Diaxyl Decor καθαριζει με διαλυτη και η Diaxyl Decor(w) ειναι βασεως νερου. Καθαριζει με νερο.

Το απλο :http://www.vitex.gr/technical/TDS/5_...L-DECOR-GR.pdf

Και το νερου :http://www.vitex.gr/technical/TDS/5_...R-WATER-GR.pdf
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 11-11-14, 11:16
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Michali[s] Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν μιλας για το Diaxyl Decor της βιτεξ, υπαρχουν δυο κατηγοριες. Η απλη Diaxyl Decor καθαριζει με διαλυτη και η Diaxyl Decor(w) ειναι βασεως νερου. Καθαριζει με νερο.

Το απλο :http://www.vitex.gr/technical/TDS/5_...L-DECOR-GR.pdf

Και το νερου :http://www.vitex.gr/technical/TDS/5_...R-WATER-GR.pdf
Σωστός
Εγώ παιδιά προτιμώ του διαλύτου , γιατί όταν πρόκειται να υπάρχουν νερά και υγρασίες θεωρώ πως είναι καλύτερο, έτσι τουλάχιστον έχει φανεί σε ότι έχω φτιάξει έως τώρα, και αυτά μια φορα τα φτιάχνουμε, δεν είναι για κάθε μέρα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 11-11-14, 16:33
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Το πρώτο έχω πάρει... πέρασα το κόντρα πλακέ θαλάσσης για να του δώσω λίγο χρώμα... και να "ταιριάξει"... με το χώρο.
Παράλληλα όμως... "έβαψα" και το μπαλκόνι... γι αυτό ρωτάω!!!!!

ΥΓ. Πάντως γράφει ότι... είναι ΠΟΛΥ τοξικό για τους υδρόβιους οργανισμούς (φαντάζομαι... ΌΧΙ αφού έχει στεγνώσει... αλλά σαν υγρό).-
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 11-11-14, 16:35
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Το πρώτο έχω πάρει... πέρασα το κόντρα πλακέ θαλάσσης για να του δώσω λίγο χρώμα... και να "ταιριάξει"... με το χώρο.
Παράλληλα όμως... "έβαψα" και το μπαλκόνι... γι αυτό ρωτάω!!!!!
Με λίγο διαλυτικό θα φύγει, προσωπικά χρησιμοποιώ για διαλύτη διαλυτικό νίτρου, και με αυτό καθαρίζω κανα λεκέ αν λερώσω πουθενά
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 11-11-14, 16:43
Το avatar του χρήστη Michali[s]
Michali[s] Ο χρήστης Michali[s] δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2013
Περιοχή: Athina - Glyfada
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

Οι κλασσικες ανακαινισεις που δεν εκτιμουνται ποτε.. Διαλυτη και αν σου τσαμπουκαλευτουν, με μια σπατουλα - ελαφρα ελαφρα - μην φτιαξεις κανα γλυπτο. Φευγει ευκολα.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 11-11-14, 17:13
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για τις επιπλέον... οδηγίες.-
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 14-11-14, 12:44
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή ξυλινη βαση version 2.0

καλησπερα παιδια, εφτιαξα μια καλυτερη βαση μετα τις συμβουλες σας. οπου μπηκε βιδα, εγινε τρυπα μικρη και εγινε η φρεζα που λεγαμε εδω πανω. οντως εχει διαφορα ο τροπος αυτος, δεν σκιστηκε πουθενα το ξυλο σε εκεινη τη βαση. και μπηκε παντου ειδικη ξυλοκολλα ετσι ωστε να μην μποσικαρει το ξυλο καθολου και για να δεσει πολυ καλα η ολη κατασκευη. εγινε γενικα πολυ καλυτερη δουλεια πιστευω, νιωθω πιο καλα τωρα με αυτη τη βαση. το περασα και δυο χερια με το συντηρητικο ξυλου της Vivechrom Vivexyl. μπηκαν και 8 ποδια κουζινας απο κατω διοτι στο σημειο που θα μπει, τα πλακακια δεν ειναι πολυ ισια και ετσι θα το ρυθμισω οπως πρεπει. σημερα τη τελειωσα. μενει μονο να ντυθει με MDF περιμετρικα για ομορφια και να μπουν οι υποδοχες για τον φωτισμο. θα εχουμε παλι update πολυ συντομα πιστευω.

ειναι απιστευτα στιβαρη τωρα, δεν κουνιεται καθολου μα καθολου με εμενα πανω. καμια σχεση θα ελεγα με την προηγουμενη βαση που εκανα και με την μαμα βαση του Rio 180.

ολα τα υλικα ηταν απο το Praktiker, το Leroy Merlin (και τα δυο στη Πειραιως) και απο το χρωματοπωλειο της γειτονιας μου.

Καδρονια μικρα, καδρονι μεγαλο, κομματια MDF 10αρι και 15αρι, ποδια κουζινας, βιδες, γωνιες, bison super wood glue και vivechrome vivexyl

οι φωτογραφιες:













εκει θα μπει ο κοντρολερ











παρατηρησεις αποψεις γνωμες ολες δεκτες
-------------------------
α δεν σας ειπα. η αλλη βαση αξιοποιηθηκε δεν διαλυθηκε, εγινε ο παγκος εργασιας για ολες τις δουλειες που κανω στο μπαλκονι μου και παραλληλα ενα τραπεζι πολυ ανετο για τα μετρα του μπαλκονιου


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stanisalus18 : 14-11-14 στις 12:44 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 14-11-14, 17:56
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Βελτιώνεσαι ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 14-11-14, 18:01
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Τα μαστόρια πολλαπλασιάζονται!
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 14-11-14, 18:32
polykarpos Ο χρήστης polykarpos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2012
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος, Αθήνα-Μοσχάτο
Μηνύματα: 332
Προεπιλογή

αδερφε αν κανεις κ ενα ακομη σαν αυτο σε μορφη κολώνας απο το πατωμα ως το ταβανι τοτε το σπιτι θα ειναι αντισεισμικο 100%!!!!

η μεγαλυτερη χαρα σε ενα φορουμ ειναι οταν καποιος φιλος συχομπιστας συμβουλεψει καποιον αλλον κ πει ιδεες κ το αλλο μελος παρει τα πιο καλα απο οσα εχουν ειπωθεί κ κάνει ενα αποτέλεσμα σαν την δικιά σου βάση!

κ μονο που είπες ότι δεν εχει καμια σχέση αυτη με την προηγούμενη καθώς κ την "μαμίσια" του ενυδρείου τότε έχουμε πετύχει σαν φόρουμ στο 300%

αντε κ εις ανώτερα όλων μας , οσο ζουμε μαθαίνουμε
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 15-11-14, 01:24
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Το μόνο που μου "προβληματίζει" λίγο Γιάννη... είναι τα πόδια.
Νομίζω υπάρχουν... και πιο χαμηλά.
Κατά τα άλλα... ωραία δουλειά (αλλά ΔΕΝ έγραψες το κόστος)... ΕΥΓΕ.-
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 16-11-14, 00:48
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Βελτιώνεσαι ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα μαστόρια πολλαπλασιάζονται!
να ειστε παντα καλα παιδια

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από polykarpos Εμφάνιση μηνυμάτων
αδερφε αν κανεις κ ενα ακομη σαν αυτο σε μορφη κολώνας απο το πατωμα ως το ταβανι τοτε το σπιτι θα ειναι αντισεισμικο 100%!!!!

η μεγαλυτερη χαρα σε ενα φορουμ ειναι οταν καποιος φιλος συχομπιστας συμβουλεψει καποιον αλλον κ πει ιδεες κ το αλλο μελος παρει τα πιο καλα απο οσα εχουν ειπωθεί κ κάνει ενα αποτέλεσμα σαν την δικιά σου βάση!

κ μονο που είπες ότι δεν εχει καμια σχέση αυτη με την προηγούμενη καθώς κ την "μαμίσια" του ενυδρείου τότε έχουμε πετύχει σαν φόρουμ στο 300%

αντε κ εις ανώτερα όλων μας , οσο ζουμε μαθαίνουμε
τεραστια ειναι η χαρα αυτη και εγω χαιρομαι με το αποτελεσμα και που εμαθα δυο τρια πραγματακια απο δω. να εισαι καλα. οντως οσο ζουμε, μαθαινουμε

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Το μόνο που μου "προβληματίζει" λίγο Γιάννη... είναι τα πόδια.
Νομίζω υπάρχουν... και πιο χαμηλά.
Κατά τα άλλα... ωραία δουλειά (αλλά ΔΕΝ έγραψες το κόστος)... ΕΥΓΕ.-
δεν υπηρχαν νομιζω πιο χαμηλα ποδια ειναι μονο των 10 ποντων τα συγκεκριμενα. να ηταν πιο χαμηλα δεν θα ελεγε διοτι δεν θα μπορουσα να βαλω το χερι μου μεσα στα πισω ποδια για την ρυθμιση τους με τα πλακακια. χρειαστηκαν τα ποδια εδω μιας και τα πλακακια ειναι λιγο στραβα. ειναι οκτω ποδια σε μια επιφανεια 75 με 30 εκατοστων. να εισαι καλα κυρ νικο. εχω χασει την μπαλα εδω δυστυχως με το κοστος διοτι δεν το εκανα μεσα σε δυο τρεις μερες και δεν εχω τις αποδειξεις ολες μαζεμενες για να πω στα σιγουρα ποσο μου κοστισε. δεν τελειωσε ετσι κι αλλιως.
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 16-11-14, 13:20
polykarpos Ο χρήστης polykarpos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2012
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος, Αθήνα-Μοσχάτο
Μηνύματα: 332
Προεπιλογή

αν και το κοστος ειναι κατι που ενδιαφερει απαντες απο θεμα εξοδων ομως σε καθε κατασκευή που κανουμε , ειδικα αν τα δινουμε λιγα λιγα κ οχι ολα μαζεμενα τοτε το κερδος που εισπρατουμε απο το αποτέλεσμα δεν μπορει να γραφτει σε ΚΑΜΙΑ απόδειξη !!!


επίσης καμια φορά μπαίνει ενα μεγάλο δίλημμα οσο αφορά τις DIY κατασκευές

αν ειναι πιο φτηνό τελικά το χειροποίητο ή το εργοστασιακό!

ειναι ενα ερωτημα με απειρες απαντήσεις , ομως εκ πείρας το μονο που μπορώ να πω μετα σιγουριάς κ βεβαιότητας ειναι οτι τα πλείστα εργοστασιακά για λόγους κόστους δεν ειναι κ το ΤΟΠ αλλα αγκίζουν τα βασικά στάνταρ στην αντοχή , αλωστε καμια εταιρεία δεν θα ήθελε να φτιαξει βαση που δεν αντεχει το ενυδρείο της , εκει ειναι που παιζει ο παράγοντας
αντοχη στον χρόνο
αντοχη στην υγρασια
αντοχη στα νερα κοκ


σε καθε περίπτωση ενα DIY έπιπλο είναι πιο στιβαρό αν έχουν γίνει σωστές επιλογές υλικών , δεν εχει τοση ευπάθεια σε νερά κ υγρασίες κ το καλύτερο είναι οτι είναι δικό μας έργο κ μπορουμε να του δίνουμε κ εμείς την μορφή που θέλουμε (να εχει ραφακι, να εχει πορτουλα κοκ)

επιπλέον το εργοστασιακό θες δεν θες θα τα σκασεις ΟΛΑ CASH ενω την κατασκευή μας , οσο εχεις δίνεις κ κανεις στο ενδιάμεσο το κουμάντο σου!

Τα ποδαράκια για τις διαστάσεις ειναι υπερ αρκετά αν κ παραδοσιακά θα πω οτι ειμαι εναντίων στα πλαστικα ποδαράκια!


περιμενω να δω την τελική μορφή με το βαψιματάκι , τον κοντρόλερ κ βεβαια μην ξεχασεις το ενυδρείο!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 16-11-14, 17:03
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

εκανα τους υπολογισμους μου μολις και σας γραφω το κοστος στη συγκεκριμενη βαση που εκανα. το ξαναλεω δεν ειναι ετοιμη η βαση, θα εχει συνεχεια, απλως με αυτα τα κομματια οπως το βλεπετε στις φωτογραφιες μου στοιχισε ...

Απο το Praktiker πηρα τα καδρονια, τα οποια προσωπικα τα θεωρησα πολυ καλυτερα απο του Leroy Merlin, ηταν τεσσερα συνολικα, ενα μεγαλο το οποιο ηταν στα 7.5 ευρω και τα τρια μικρα τα οποια ηταν στα 3.5 ευρω το ενα. 18 ευρω συνολο. μπορειτε να τα δειτε και στο site του Praktiker.

Στο Leroy Merlin, πηρα τα MDF κομματια στις διαστασεις που ηθελα και ηταν πεντε κομματια, τα δυο ηταν 16αρες και τα τρια ηταν 10αρες σε παχος. συνολικα τα πεντε κομματια μου στοιχισαν 10.5 ευρω. Επισης απο κει πηρα τα οκτω ποδαρακια κουζινας τα οποια ειχαν 0.25 λεπτα του ευρω, οποτε συνολικα 2 ευρω.

Μεχρι στιγμης για τα καδρονια, τα MDF κομματια και τα ποδαρακια κουζινας (18+10.5+2) το κοστος ειναι στα 30.5 ευρω.

Αγοραστηκαν και διαφορες βιδες και γωνιες σε διαφορα μεγεθη, υπηρχαν μερικες κιολας στην ντουλαπα απο πριν οποτε δεν γνωριζω το κοστος ακριβως για αυτες. Επισης η ξυλοκολλα και το συντηρητικο ξυλου τα οποια δεν τα ειχα, τα αγορασα αλλα δεν τελειωσαν οποτε δεν τα βαζω στο κοστος της κατασκευης της βασης. οπως και τα διαφορα εργαλεια που επισης τα ειχα.

Αυτα...
-------------------------
επισης για οποιον αναρωτιεται γιατι δεν υπαρχει ραφι ειναι επειδη θα μπει sump εκει μεσα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stanisalus18 : 16-11-14 στις 17:03 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 18-11-14, 16:09
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Γιάννη... το ύψος στα ποδαράκια είναι σημαντικό μειονέκτημα... ανάλογα με το βάρος που θα δεχτούν. ΜΗΝ το βλέπεις απλά στην στατικότητα... σκέψου το χτεσινοβραδυνό "χορό" (που ήταν και σχετικά μικροί σε ένταση και διάρκεια).
Εγώ ήμουν εκείνη την ώρα στον υπολογιστή και αμέσως πήγα να τσεκάρω τα ενυδρεία.... αν και τα μέσα (στο fish room) είναι σε μεταλλικές βάσεις (κοιλοδοκό και ημι-βαρέως τύπου rack) οπότε ΔΕΝ έχουν "ανάγκη"... ενώ αυτό που ήταν πίσω μου στο σαλόνι, έχει την ξύλινη (μαμά) της Juwel... και είναι το μόνο για το οποίο (ΔΕΝ σου κρύβω... ότι ψιλό-) φοβάμαι.-
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 27-12-14, 23:36
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

BORKED

επειδή δεν εχω ίντερνετ στο σπίτι πάλι, σας δείχνω ένα μικρό βίντεο μέσω του κινητού μου από την τελική κατάληξη της βάσης αυτής. περισσότερες πληροφορίες κ φωτογραφίες θα ανεβάσω όταν μπορέσω. ελπίζω να σας αρέσει. είναι όλο DIY από μένα προσωπικα. με ένα σαμπ από κάτω
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 27-12-14, 23:49
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Μπραβο βρε Γιάννη.
Ωραίο και εξυπνο το στηριγμα για το φωτιστικό
Περιμενουμε πιο λεπτομερείς φωτογραφίες
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 28-12-14, 00:15
polykarpos Ο χρήστης polykarpos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2012
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος, Αθήνα-Μοσχάτο
Μηνύματα: 332
Προεπιλογή

παρα πολυ καλη δουλειά μαστοράκο κ όντος η βάση για το φωτιστικό είναι όλα τα λεφτα! τώρα μου έβαλες ιδέες !!! άλλωστε αυτή ειναι η όλη ιδέα των παρουσιάσεων...


θα σου έκανα μια μικρή πρόταση για το φωτιστικό , είναι στηριγμένο στις δυο άκρες απο δυο νήματα (δεν ξερω αν ειναι μεταλλικά κτλ...) αλλά εγώ θα έκανα διπλά κρεμαστά σε κάθε άκρη.
αν υπολογίσεις οτι η μια πλευρά έχει κ το καλώδιο όπου αν δεθεί με ενα δεματικό τότε μπορεί να κάνει κ την δουλειά του κρεμαστού όμως απο την άλλη πλευρά θα εβαζα διπλό νήμα με ανεξάρτητο δέσιμο

το φωτιστικό είναι κ αυτό δικό σου? δεν το πρόσεξα!

όλα τα παραπάνω τα λέω πάντα καλοπροαίρετα κ προς αποφυγή παρεξηγήσεων όμως το πάν ειναι η ασφάλεια η δική σου κ βέβαια τα ζωντανά! δεν θα θελα να μαθω ποτέ ότι κάτι πήγε στραβό κ έκανε "μπατζιν τζαμπινγκ" το φωτιστικό...

Καλές επιτυχίες κ παντα έτσι με καλές κατασκευές!!!
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 29-12-14, 00:03
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Και γιατί να είναι κρεμαστό το φωτιστικό... και όχι μέσα σε καπάκι;
Όμορφη τελικά η κατασκευή... εύγε Γιάννη.-
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 29-12-14, 15:52
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Ωραια κατασκευη...και μ αρεσει να βλεπω δωμάτια...με περισσότερα απο ενα ενυδρεια!!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 02-01-15, 02:47
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπραβο βρε Γιάννη.
Ωραίο και εξυπνο το στηριγμα για το φωτιστικό
Περιμενουμε πιο λεπτομερείς φωτογραφίες
χαιρομαι που σου αρεσει οι φωτογραφιες αναμενονται ...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από polykarpos Εμφάνιση μηνυμάτων
παρα πολυ καλη δουλειά μαστοράκο κ όντος η βάση για το φωτιστικό είναι όλα τα λεφτα! τώρα μου έβαλες ιδέες !!! άλλωστε αυτή ειναι η όλη ιδέα των παρουσιάσεων...


θα σου έκανα μια μικρή πρόταση για το φωτιστικό , είναι στηριγμένο στις δυο άκρες απο δυο νήματα (δεν ξερω αν ειναι μεταλλικά κτλ...) αλλά εγώ θα έκανα διπλά κρεμαστά σε κάθε άκρη.
αν υπολογίσεις οτι η μια πλευρά έχει κ το καλώδιο όπου αν δεθεί με ενα δεματικό τότε μπορεί να κάνει κ την δουλειά του κρεμαστού όμως απο την άλλη πλευρά θα εβαζα διπλό νήμα με ανεξάρτητο δέσιμο

το φωτιστικό είναι κ αυτό δικό σου? δεν το πρόσεξα!

όλα τα παραπάνω τα λέω πάντα καλοπροαίρετα κ προς αποφυγή παρεξηγήσεων όμως το πάν ειναι η ασφάλεια η δική σου κ βέβαια τα ζωντανά! δεν θα θελα να μαθω ποτέ ότι κάτι πήγε στραβό κ έκανε "μπατζιν τζαμπινγκ" το φωτιστικό...

Καλές επιτυχίες κ παντα έτσι με καλές κατασκευές!!!
να ειστε καλα κυρ πολυκαρπε σας ευχαριστω, θα μπει τζαμι απο πανω για να μην υπαρχουν τρελες αποριες σε θερμοκρασια κ για να μην εχω θεματα με την υγρασια στο σπιτι δεν ειναι ετοιμο ετσι κ αλλιως, θελει καποιες δουλειες στις λεπτομερειες ακομα

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Και γιατί να είναι κρεμαστό το φωτιστικό... και όχι μέσα σε καπάκι;
Όμορφη τελικά η κατασκευή... εύγε Γιάννη.-
χαιρομαι που σου αρεσει προτιμω το κρεμαστο φωτιστικο παρα να ειναι σε καπακι μεσα αν δεν ειναι απο τα ετοιμα ενυδρεια.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραια κατασκευη...και μ αρεσει να βλεπω δωμάτια...με περισσότερα απο ενα ενυδρεια!!!!!!!!
θανκς σοκολατενιε πουμα, επιασαν τα δυο ενυδρεια σχεδον ολο το χωλ στο σπιτι
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βαση ενυδρειου Notis_xalandri DIY . Φτιάχτο μόνος σου 4 18-06-13 17:17
βαση ενυδρειου 2*55*60 ραφαηλ10 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 22 22-07-10 13:50
βαση ενυδρειου pavlos t Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 15-03-10 00:36

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09314 seconds with 15 queries