Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής

Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής Παρουσιάσεις ενυδρείων Ν. Αμερικής, συζητήσεις για διακόσμηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #271  
Παλιά 15-11-16, 00:14
Το avatar του χρήστη Tanganyiκας
Tanganyiκας Ο χρήστης Tanganyiκας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: ¶νω Λιόσια
Μηνύματα: 1.618
Προεπιλογή

Ο αρσενικός είναι όντως πολύ όμορφος!
Απάντηση με παράθεση
  #272  
Παλιά 15-11-16, 00:24
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Πολυ ωραια ειναι ολα τα κλαδια.
Και στη φυση δεν υπαρχει μονο ενα ειδος.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #273  
Παλιά 15-11-16, 00:26
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Σωστό κι αυτό......γιατί μου αρέσει το αποτέλεσμα και δύσκολα θα βρω ρίζα με λεπτά μακριά κλαδιά να την τοποθετήσω σε αυτή τη διάταξη.
Απάντηση με παράθεση
  #274  
Παλιά 15-11-16, 08:01
Το avatar του χρήστη DEXFISH
DEXFISH Ο χρήστης DEXFISH δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2014
Περιοχή: Χίος
Μηνύματα: 856
Προεπιλογή

Ρε συ είναι πολύ ωραία τα κλαδιά! Μη σου πω ότι κυρίως κλαδιά θα βρεις στο περιβάλλον τους παρά ρίζες. Βάση κάποιων βιντεο το λέω, γιατί είμαι άσχετος με αυτά. Οπτικά είναι πολύ όμορφο στα δικά μου μάτια.
__________________
Σταύρος ο cheap-ης
Απάντηση με παράθεση
  #275  
Παλιά 15-11-16, 10:15
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Τα κλαδιά ωραία είναι και στην φύση σίγουρα δεν έχει μόνο ένα είδος. Απλά τα συγκεκριμένα βγάζουν μάτι ότι είναι ψιλοάσχετα (πχ οι κόμποι που έχουν πάνω τους) σε σχεση με τα υπόλοιπα...

Επίσης να πω ότι δεν καταλαβαίνω γιατί έχεις λυσσάξει να το κάνεις πιο μαύρο το νερό ???
Σούπερ είναι όπως είναι τώρα !!! Πόσο πιο μαύρο δηλαδή ???

Εγώ στο έχω ξαναπεί αυτό που θα έκανα, θα ήταν να βάλω αρκετά φύλλα στο βυθό.

Αυτό και μόνο αυτό !!!
Απάντηση με παράθεση
  #276  
Παλιά 15-11-16, 10:44
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Λάμπρο δεν είναι τόσο μαύρο το νερό όσο δείχνει στη φωτογραφία. Το κλείστρο της μηχανής που "παίζει" με μεγάλη ταχυτητα το δείχνει τον πολύ. Φύλλα εβαλα.μια φορά αλλά σε τρεις-τεσσερις μέρες γέμισαν α τρύπες και σε.μια.εβδομαδα δεν υπήρχε ούτε κοτσάνι μέσα σε εκτίθεσαι με τα άπειρα σκουπίδια και υπολείμματά τους που είχαν γεμίσει κάθε γωνιά της γυαλας. Δοκίμασα πάλι με δυο πλατανοφυλλα πριν μια.εβδομαδα και εγινε το ίδιο. Δεν το επιχειρώ ξανά. Κρίμα γιατί τα φύλλα στον βυθό δίνουν ένα απίστευτο αποτέλεσμα αν δεις φωτογραφια σε προηγούμενη σελίδα.
Απάντηση με παράθεση
  #277  
Παλιά 15-11-16, 11:25
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Safarpn Εμφάνιση μηνυμάτων
Λάμπρο δεν είναι τόσο μαύρο το νερό όσο δείχνει στη φωτογραφία. Το κλείστρο της μηχανής που "παίζει" με μεγάλη ταχυτητα το δείχνει τον πολύ. Φύλλα εβαλα.μια φορά αλλά σε τρεις-τεσσερις μέρες γέμισαν α τρύπες και σε.μια.εβδομαδα δεν υπήρχε ούτε κοτσάνι μέσα σε εκτίθεσαι με τα άπειρα σκουπίδια και υπολείμματά τους που είχαν γεμίσει κάθε γωνιά της γυαλας. Δοκίμασα πάλι με δυο πλατανοφυλλα πριν μια.εβδομαδα και εγινε το ίδιο. Δεν το επιχειρώ ξανά. Κρίμα γιατί τα φύλλα στον βυθό δίνουν ένα απίστευτο αποτέλεσμα αν δεις φωτογραφια σε προηγούμενη σελίδα.
Πάνο, και στα άλλα ενυδρεία πως καταφέρνουν και έχουν μέσα φύλλα ? Δεν νομίζω να τα αλλάζουν κάθε λίγο.
Δεν το ψάχνεις λιγάκι ? Όντως δίνουν πολύ πιο ατμοσφαιρική νότα.
Απάντηση με παράθεση
  #278  
Παλιά 15-11-16, 11:50
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Έβαλα δύο πλατανοφυλλα σου λέω και ρην άλλη μέρα είχαν τουλάχιστον 20 τρύπες διαμέτρου 1-2 εκ. η καθε μια. Τη δουλειά την κάνει το Sturisoma ή οι L204...... αν ζουν ακόμα γιατί έχω να τα δω κάνα 6-7 μήνες. Πως αλλιώς γεμίζουν σε.μια.μερα τόσες τρύπεςες.και τα πλακωσες με κάνα Καλασνικοφ;
Απάντηση με παράθεση
  #279  
Παλιά 17-11-16, 04:20
tsantos Ο χρήστης tsantos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-02-2008
Περιοχή: ΚΕΡΚΥΡΑ
Μηνύματα: 493
Προεπιλογή

Πολυ ωραιο ειναι Πανο,πολυ ατμοσφαιρικο και τα severum κουκλια!!!
Ωραια τα φυλλα δε λεω αλλα πολυ βρωμια οταν λιωνουν,μπορει να στην κανει και το apple τη ζημια!εχω δει σε ποταμι ξερα φυλλα που οταν τα σηκωσα απ το νερο ηταν απ την κατω μερια γεματα physa snail που τα μασουλαγαν,μπορει και αυτα να κανουν την ιδια δουλεια.
Απάντηση με παράθεση
  #280  
Παλιά 17-11-16, 09:11
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Λες ρε Αλέξανδρε; Έχω τρία μέσα. Θα τα βγάλω κάπου και θα ρίξω μέσα στο ενυδρείο κάνα φύλλο πάλι και ένα φύλλο εκει που θα εχω αυτά. Αν κάνουν αυτά τη ζημιά, θα φανεί και αν την κάνουν, έφυγαν δώρο σε κανα χομπίστα.
Απάντηση με παράθεση
  #281  
Παλιά 17-11-16, 18:26
tsantos Ο χρήστης tsantos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-02-2008
Περιοχή: ΚΕΡΚΥΡΑ
Μηνύματα: 493
Προεπιλογή

Μπορει,θελουν πολυ φαει τα σκασμενα,δες ενα βιντεακι που ειχα τραβηξει ποιο παλια πως κατεβαζει τη φακη
https://www.youtube.com/watch?v=xxBobvddP2g
Απάντηση με παράθεση
  #282  
Παλιά 26-11-16, 10:56
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Έλαβα αρκετά μηνύματα αυτές τις μερες και σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια όπως και για όσα διάβασα στο τελευταίο θέμα που είχα ανοίξει. Αυτά που είπατε τα έλαβα σοβαρά υπόψη μου, σκέφτηκα αρκετά πράγματα, τα ζύγισα και κατάλαβα ότι δεν αξίζει για ένα - δύο άτομα να χάσω όλα αυτά που προσφέρει το φόρουμ και φυσικά την καλή παρέα όλων και κάποιων από εσάς με τους οποίους έχω δεθεί λίγο παραπάνω από άλλους. Το φόρουμ ανήκει σε ολους μας. Δυστυχώς για κάποιους, θα συνεχίσω να τους χαλάσω την αισθητική με την παρουσία μου αλλά θα τους ζητήσω την επόμενη φορά να είναι πιο προσεκτικοί σε όσα μου λένε και.μου καταλογίζουν κι αν θελήσουν ξανά τέτοιου είδους "παιχνιδάκια", να ξέρουν ότι θα τα παίξω διαφορετικά. Δεν είμαστε παιδάκια, έτσι δεν είναι;
Απάντηση με παράθεση
  #283  
Παλιά 26-11-16, 11:22
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Ωραιος!

Δεν εγραψα στο θεμα που ανοιξες, γιατι περιμενα να γραψω εδω , στο επομενο update

Αντε και φωτο επι του θεματος!!!
Απάντηση με παράθεση
  #284  
Παλιά 26-11-16, 11:50
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Οτι λεει ο απο πανω
Απάντηση με παράθεση
  #285  
Παλιά 26-11-16, 13:55
Το avatar του χρήστη Tanganyiκας
Tanganyiκας Ο χρήστης Tanganyiκας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: ¶νω Λιόσια
Μηνύματα: 1.618
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Safarpn Εμφάνιση μηνυμάτων
Έλαβα αρκετά μηνύματα αυτές τις μερες και σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια όπως και για όσα διάβασα στο τελευταίο θέμα που είχα ανοίξει. Αυτά που είπατε τα έλαβα σοβαρά υπόψη μου, σκέφτηκα αρκετά πράγματα, τα ζύγισα και κατάλαβα ότι δεν αξίζει για ένα - δύο άτομα να χάσω όλα αυτά που προσφέρει το φόρουμ και φυσικά την καλή παρέα όλων και κάποιων από εσάς με τους οποίους έχω δεθεί λίγο παραπάνω από άλλους. Το φόρουμ ανήκει σε ολους μας. Δυστυχώς για κάποιους, θα συνεχίσω να τους χαλάσω την αισθητική με την παρουσία μου αλλά θα τους ζητήσω την επόμενη φορά να είναι πιο προσεκτικοί σε όσα μου λένε και.μου καταλογίζουν κι αν θελήσουν ξανά τέτοιου είδους "παιχνιδάκια", να ξέρουν ότι θα τα παίξω διαφορετικά. Δεν είμαστε παιδάκια, έτσι δεν είναι;
Αν ήθελες ας μην επέστρεφες!!!!!!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #286  
Παλιά 26-11-16, 16:31
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Σιγά μη σου έστελνα τύρφη αν δεν ξαναέγραφες
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #287  
Παλιά 26-11-16, 16:44
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Λοιπόν εγω θα πω αυτό που ντρεπονται να πουν οι ..."άλλοι" .....!!!
Δεν καταλαβαίνω γιατί ξαναγυρισες !!!
Καλά δεν ήμασταν ???
Τωρα θα σε ξαναυποστούμε ???
Τέλος πάντων.......θα κάνω την καρδιά μου πετρα και θα σου ξαναμιλήσω.
Απάντηση με παράθεση
  #288  
Παλιά 26-11-16, 17:32
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Οι πραγματικοί φίλοι παντως είναι τον Τάκη. Του λες να σου στείλει ένα λίτρο τύρφη απο εκείνη που χρησιμοποιεί αυτός, σου απαντάει ότι θα σου στείλει 10 λίτρα γιατί είναι large τύπος και δε σηκώνει πολλές κουβέντες και τελικά σου στέλνει 100 λίτρα. Την άλλη φορά θα του ζητήσω 50¤.
Απάντηση με παράθεση
  #289  
Παλιά 27-11-16, 16:45
Το avatar του χρήστη DEXFISH
DEXFISH Ο χρήστης DEXFISH δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2014
Περιοχή: Χίος
Μηνύματα: 856
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Safarpn Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι πραγματικοί φίλοι παντως είναι τον Τάκη. Του λες να σου στείλει ένα λίτρο τύρφη απο εκείνη που χρησιμοποιεί αυτός, σου απαντάει ότι θα σου στείλει 10 λίτρα γιατί είναι large τύπος και δε σηκώνει πολλές κουβέντες και τελικά σου στέλνει 100 λίτρα. Την άλλη φορά θα του ζητήσω 50¤.
Πρόσεχε γιατί με 50 ευρώ αγοράζεις 700 λίτρα τύρφη. Κανόνισε να σου στείλει 2 τόνους.
__________________
Σταύρος ο cheap-ης
Απάντηση με παράθεση
  #290  
Παλιά 04-12-16, 11:57
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Κάτι που μου έκανε θετική εντύπωση σήμερα και είπα να το γράψω. Με 24 ώρες επεξεργασία του νερού με την συγκεκριμένη τύρφη κηπουρικής που χρησιμοποιώ, φέρνω το ph από 8,2 στο 7,5. Λίγο κατέβαινε, ενώ αν και την άφησα στο βαρέλι και δύο 24ώρα, δε το κατέβαζε περισσότερο. Χθες έβαλα την τύρφη που βαζω πάντα στα φίλτρα και προσθεσα στο βαρέλι ένα δικτυ με alder cones. Μετά από 18 ώρες (και όχι 24) διαπίστωσα ότι και το νερό ήταν πολύ πιο σκούρο (....l'm gonna drink to that) και το ph έπεσε στο 6,5 ίσως και πιο κάτω. (....I'm gonna drink to that also). Το δίχτυ με τα alder cones λοιπόν, διαπίστωσα ότι κάνει τρομερή δουλειά στο βαρέλι σε λίγες ώρες μάλιστα και πολύ καλύτερη δουλειά απο το να ρίξεις τους κώνους μέσα στο ενυδρείο για black water ή πτώση του pH. κάθε φορά λοιπόν μέσα στο βαρέλι αλλαγής θα μπαίνει και αυτό το δίχτυ και τέλος το άγχος. Βάζοντάς το μόνο για 18 ώρες κάθε φορά δε, τη δουλειά τους θα την κάνουν για πολυυυυυυυ καιρό ακόμα .... Ο lingistis να ειναι καλά.
Απάντηση με παράθεση
  #291  
Παλιά 21-12-16, 18:06
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Undertaker Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάτι που μου έκανε θετική εντύπωση σήμερα και είπα να το γράψω. Με 24 ώρες επεξεργασία του νερού με την συγκεκριμένη τύρφη κηπουρικής που χρησιμοποιώ, φέρνω το ph από 8,2 στο 7,5. Λίγο κατέβαινε, ενώ αν και την άφησα στο βαρέλι και δύο 24ώρα, δε το κατέβαζε περισσότερο. Χθες έβαλα την τύρφη που βαζω πάντα στα φίλτρα και προσθεσα στο βαρέλι ένα δικτυ με alder cones. Μετά από 18 ώρες (και όχι 24) διαπίστωσα ότι και το νερό ήταν πολύ πιο σκούρο (....l'm gonna drink to that) και το ph έπεσε στο 6,5 ίσως και πιο κάτω. (....I'm gonna drink to that also). Το δίχτυ με τα alder cones λοιπόν, διαπίστωσα ότι κάνει τρομερή δουλειά στο βαρέλι σε λίγες ώρες μάλιστα και πολύ καλύτερη δουλειά απο το να ρίξεις τους κώνους μέσα στο ενυδρείο για black water ή πτώση του pH. κάθε φορά λοιπόν μέσα στο βαρέλι αλλαγής θα μπαίνει και αυτό το δίχτυ και τέλος το άγχος. Βάζοντάς το μόνο για 18 ώρες κάθε φορά δε, τη δουλειά τους θα την κάνουν για πολυυυυυυυ καιρό ακόμα .... Ο lingistis να ειναι καλά.
Ενδιαφέρον. Περιμένουμε update πάνω σε αυτό όταν θα το έχεις κάνει αρκετές φόρες ώστε να δεις αν όντως κάνει δουλειά με τα ίδια alder cones κάθε φορά.
Απάντηση με παράθεση
  #292  
Παλιά 02-01-17, 15:11
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Ένα update μιας και άλλαξα τύρφη. Με προτροπή του καλού μου φίλου Τάκη, πήγα και πήρα τύρφη από το Praktiker...... 200 λίτρα....... μου είπε ο καλός μου φίλος Τάκης να πάρω. Το θέμα είναι ότι θα σας μπερδέψω τώρα με τις μετρήσεις γιατί τα τεστ της Sera και της ΑΡΙ που έχω, δίνουν το ph με μια αρκετά μεγάλη απόκλιση μεταξύ τους και δε ξέρω ποιο να πιστέψω. Έχουμε και λέμε:
Με την παλιά τύρφη κηπουρικής, έβαζα στο βαρέλι 1100 γρ. τύρφη και κατέβαζα το ph στα 105 λίτρα νερό, από 8,2 στο 7,5 (ΑΡΙ) ή 7 (Sera), μετα από 24 ώρες επεξεργασίας.
Με την τύρφη από το Praktiker κατέβασα στα ίδια λίτρα νερου το ph στο 6,6 (ΑΡΙ) ή 5,8 (Sera) μετα από 18 ώρες επεξεργασίας, βάζοντας ΜΟΝΟ 400 γραμμάρια τυρφης. Νωρίς ανακάλυψα τα Praktiker........ Συνιστώ ανεπιφύλακτα την τύρφη από το Praktiker τόσο για λόγους οικονομίας (τα 200 λίτρα μόνο 18,9¤) όσο και αποτελεσματικότητας και πρακτικότητας (πολύ μεγάλη πτώση του pH σε πολύ λίγο χρόνο με μικρή ποσότητα). Θα δοκιμάσω να ξαναχρησιμοποιησω την ίδια τυρφη αν και δε το βλέπω σκόπιμο μιας και τα 200 λίτρα θα τελειώσουν σε κανα χρόνο και βάλε.
Απορώ πραγματικά με καποιους κυρίους που επιμένουν στη ΜΗ χρήση της τύρφης κηπουρικής και προτείνουν τις επώνυμες τυρφες. Δηλαδή για το Θεό, εδώ μιλάμε για τσάμπα αποτελεσματικό πράμα που θα γλιτώσει τόσους χομπιστες από ένα κάρο πεταμένα λεφτά !!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #293  
Παλιά 02-01-17, 15:43
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Πάνο,
ευχάριστα νέα σου,
τουλάχιστον ησύχασες με αυτό θέμα ,
και ως προς την αποτελεσματικότητα, αλλά και ως προς το κόστος,
τώρα για τα υπόλοιπα,
που κάποιοι εθελοτυφλούν,
ή μιλάνε γιατί δεν ξέρουν αλλά λόγω εγωισμού δεν κάθονται να μάθουν,
ή κρύβονται από πίσω οικονομικά συμφέροντα.
Για οποιοδήποτε λόγο όμως που κάποιοι είναι αρνητικοί σε τέτοιες λύσεις,
θα συνεχίσουμε να ψάχνουμε να βρούμε αποτελεσματικές ,
ασφαλής αλλά και οικονομικές λύσεις που έχουν σχέση με το χόμπι μας,
γιατί το χόμπι μας δεν είναι ελιτίστικο και δεν απευθύνεται σε λίγους,
ΟΛΟΙ μπορούν να ασχοληθούν και να νιώσουν τη χαρά που νιώθουμε εμείς,
και αυτοί που αντιδρούν, ας ψάχνουν μέσα στη τύρφη μήπως βρουν καμιά σαγιονάρα.
Παρεμπιπτόντως, αν βρεις καμιά σαγιονάρα μέσα, στείλε μου την να έχω να φοράω το καλοκαίρι
Αντε πάλι με τις "τσιπιές" σου χρονιάρες μέρες
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #294  
Παλιά 02-01-17, 18:24
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή .

Πολυ ενδιαφερουσα η διαπιστωση, πραγματικα θα βοηθησει πολλα παιδια!!
Πανο να σε ρωτησω κατι,ο λογος που μενεις στη χρηση της τυρφης εναντι ας πουμε μιας οσμωσης ειναι το καφετι χρωμα που δινει η τυρφη στο νερο ή και οικονομικος;
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #295  
Παλιά 02-01-17, 19:13
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από energy52 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολυ ενδιαφερουσα η διαπιστωση, πραγματικα θα βοηθησει πολλα παιδια!!
Πανο να σε ρωτησω κατι,ο λογος που μενεις στη χρηση της τυρφης εναντι ας πουμε μιας οσμωσης ειναι το καφετι χρωμα που δινει η τυρφη στο νερο ή και οικονομικος;
Το χρώμα είναι ένας βασικός παράγοντας. Αν μπορούσα να είχα νερό σαν γαλλικό καφέ, θα το έκανα και αν κοιτάξεις τα θέματά μου, ψάχνω τρόπους να κάνω το νερό όσο πιο σκούρο γίνεται. Όσμωση είχα παλιότερα που είχα φυτεμένο και ήταν και ο λόγος να πάω στην Αφρική τότε γιατί αν και είχα καλή συσκευή όσμωσης, το δίκτυο στην περιοχή μου έχει τόσο χαμηλή πίεση που μάζευα τότε 30 λίτρα νερό καθαρό σε περίπου 5 με 6 ώρες. Βάλε τώρα πόση ώρα θα χρειαζόμουν για να μαζέψω 105 - 110 λίτρα. Έπρεπε να είχα τη συσκευή μόνιμα στη βρύση και φυσικά μια βρύση μονίμως ανοιχτή και πιασμένη για τη δουλειά αυτή και στο καπάκι να έχω υπομονή γαϊδάρου.....οοοοοοχι φιλαράκι!
Απάντηση με παράθεση
  #296  
Παλιά 02-01-17, 19:31
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

ωραιος Πανο!
ειχα δουλεψει και τις δυο τυρφες.. αλλα του πρακτικερ για πολυ μικρο διαστημα...ετσι δεν εκανα μετρηση για να δω διαφορες...


τωρα, ο καθενας κρινει και αποφασιζει μονος του
Απάντηση με παράθεση
  #297  
Παλιά 02-01-17, 19:47
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Ναι το ξερω πως το θελεις το νερο οσο πιο σκουρο γινεται το διαβαζω το θεμα σου!!
Κι αφου τα πραγματα εχουν οπως τα λες πολυ καλα κανεις, το ιδιο θα εκανα στη θεση σου.Ξερεις ειμαι στη φαση να αγορασω κι εγω οσμωση για το φυτεμενο μου και ψαχνομαι ακομη..Να σαι καλα!!
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #298  
Παλιά 02-01-17, 20:29
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Μπορείς πάλι να χρησιμοποιεί τύρφη χωρίς να έχεις σκούρο νερό. Κάπου στην αρχή του θέματός μου το γράφει ο delta66. Βάζεις άνθρακα.
Απάντηση με παράθεση
  #299  
Παλιά 18-01-17, 15:18
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Αν δε τρελαθώ σήμερα....δε θα τρελαθώ ποτέ!
Μετά από κάποιες ελλαγές νερού με την τύρφη από τα πράκτικερ, λέω σήμερα να κάνω μια μέτρηση του νερού του ενυδρείου. Θυμίζω οτι το νερό ενυδρείου ήταν στο 7,8 περίπου. Στο βαρέλι αλλαγής μετρούσα 6,4 με τεστ της ΑPI και 5,5 με sera. Κάνω λοιπόν μια μέτρηση στο ενυδρείο και βλέπω ph8 με της ΑΡΙ και 7,6 με της sera. Θα τρελαθούμε τελείως;;;;;;;
Απάντηση με παράθεση
  #300  
Παλιά 18-01-17, 15:21
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

GH? KH? TDS?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βοήθεια για Ν.Αμερικάνικο stanlee Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής 18 18-07-13 15:57

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08637 seconds with 14 queries