Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
Παλιά 23-12-08, 19:25   #1
Βάλτε Όλοι Ένα Χεράκι!
Axairontas
Member
Εγγραφή: 14-01-2008
Περιοχή: Xolargos / Athina
Μηνύματα: 30

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Axairontas Ο χρήστης Axairontas δεν είναι συνδεδεμένος 23-12-08, 19:25
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Έχω αγοράσει από τον Ιούνιο ένα Juwel 125lt με την ελπίδα να το έκανα θαλασσινό.Οι υποχρεώσεις όμως δεν μου άφησαν οικονομικό περιθώριο για κάτι τέτοιο και εγκατέλειψα την ιδέα.Τώρα με το δώρο των Χριστουγέννων είπα να το ξεκινήσω, γιατί σπαράζει η ψυχή μου να το βλέπω άδειο τόσους μήνες.
Αυτό που θα ήθελα από εσάς είναι η άποψή σας όσο αφορά το είδος (ή είδη) των ψαριών.Το Budget που διαθέτω για το στήσιμο είναι γύρω στα 150Euro.Θα επιθυμούσα να αποφύγω προσθήκες εξωτερικών φίλτρων ή άλλων εξαρτημάτων που θα με έκαναν να ξεφύγω από αυτά τα χρήματα (αχ αυτό το χρήμα). Με μία έρευνα αγοράς που έκανα θα χρειαστώ γύρω στα 50Euro για το χαλίκι ,για φυτεμένο, 50 (και ίσως λέω πολλά) για φυτά και άλλα τόσα για κάποιο ίσως διακοσμητικό,κατά προτίμηση βράχο,πέτρα.
Λοιπόν τι λέτε να βάλω; Οι απαιτήσεις του ενυδρείου τι κατοίκους θα μπορούσε να φιλοξενήσει;Σαφώς & δε με ενδιαφέρει η μεγάλη ποσότητα των ψαριών. Aν θα μπορούσα να βάλω παραπάνω από ένα είδος θα ήταν ευχάριστο,αρκεί να υπάρχει συμβατότητα. Σκέφτηκα επίσης & κρύο νερό , αλλά επειδή δεν υπάρχει κλιματισμός στο σπίτι φοβάμαι τις επιπτώσεις το καλοκαίρι.Στο μικρό το 60lt που έχω κατέβαζα τη θερμοκρασία με ένα μικρό ανεμιστήρα & μέχρι 25C και στις μεγάλες ζέστες μέχρι 27C.
Περιμένω τις ιδέες & τις συμβουλές σας. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων & καλές γιορτές σε όλους!!!
Εμφανίσεις: 2302
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04356 seconds with 13 queries