Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-03-09, 22:35
Το avatar του χρήστη kostas_dimi_xapsas
kostas_dimi_xapsas Ο χρήστης kostas_dimi_xapsas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή Βοήθεια για μετακόμιση σε νέο ενυδρείο

Γεια σας παιδιά μετά από λίγη σκέψη αποφασίσαμε και αγοράσαμε ένα καινούριο Rio 180 όπως θα διαβάσατε από το ποστ από την dimitrak2000.
Το Σαββατοκύριακο σκεφτόμαστε να κάνουμε την μετακόμιση από το 54αρι στο νέο μεγαλύτερό μας!
Σχετικά με το εγχείρημα αυτό έχω κάποιες απορίες και θα ήθελα τα φώτα σας!

1. το χαλίκι από το παλιό (κανέναν μήνα τρέχει το 54αρι) μπορώ να το χρησιμοποιήσω και αν ναι πρέπει να ξεπλένω πρώτα ή να το βάλω από το παλιό απευθείας στο νέο?
2. Στο 54αρι όταν έκανα αλλαγές ετοίμαζα το νερό τους 2 κουβάδες προσθέτοντας αντιχλώριο και ρυθμίζοντας την θερμοκρασία και μετά έμπενε το νερό στο ενυδρείο! Τώρα όμως που τα λίτρα είναι κάπως περισσότερα και δεν σκοπεύω να μεταφέρω 5-6 κουβάδες μέσα από το σαλόνι σκέφτηκα να το γεμίζω με λάστιχο απευθείας απότην βρίση αλλά το πρόβλημα μου είναι το αντιχλώριο.... να το ρίχνω προκαταβολικά στο νερό ανάλογα με την ποσότητα του νερού που θα συμπληρόσω γιατί φαντάζομε το να το ρίξω αφού συμπληρόσω το νερό δεν παίζει μιας και το χλώριο θα προλάβει να κάνει την ζημιά! όποιος έχει καμία ιδέα ας μου πει!
__________________
Και τα ψαράκια μας έχουν Ψυχούλες!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-03-09, 23:11
Το avatar του χρήστη asourtzo
asourtzo Ο χρήστης asourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2006
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 392
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην asourtzo
Προεπιλογή

Πρωτα θα ριχνεις το αντιχλωριο και μετα θα συμπληρωνεις το νερο Και οσο το δυνατον γινετε η θερμοκρασια του νερου να μην εχει τρελες διαφορες απο την θερμοκρασια του ενυδρειου σου
Οσον αφορα το χαλικι (να υποθεσω οτι θα προσθεσεις και αλλο χαλικι) αμα θες ξεπλυνε το, αλλα πιστευω και οπως ειναι να το βαλεις δεν θα εχεις καποιο προβλημα , ισως λιγη θολουρα παραπανω.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-03-09, 23:15
Το avatar του χρήστη kostas_dimi_xapsas
kostas_dimi_xapsas Ο χρήστης kostas_dimi_xapsas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Ναι και εγώ με το αντιχλώριο έτσι το φαντάστηκα αλλά ήθελα να σιγουρευτώ, Ναι θα προσθέσω και άλλο χαλίκι αλλά αφού μου λες πως εκτός από θολούρα δεν θα έχω κάποιο άλλο πρόβλημα θα το βάλω έτσι! Προτιμώ να έχω για κάποιο διάστημα μία κάποια θολούρα αλλά να κρατήσω την έστω λίγη βιολογία που ίσως έχει συσσωρευτεί στο χαλίκι παρά να την χάσω!
Thanks!
__________________
Και τα ψαράκια μας έχουν Ψυχούλες!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βοήθεια για νέο ενυδρείο Guderian Αρχάριοι γλυκού νερού 8 23-10-08 22:21
Νέο ενυδρείο - επιλογές - βοήθεια! aquaman Αρχάριοι γλυκού νερού 1 31-08-08 23:04
Βοήθεια - Θάνατοι σε κοινωνικό ενυδρείο antonis_p Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 7 10-03-08 21:50
Μετακόμιση ψαριών σε νέο ενυδρείο jstiva Αρχάριοι γλυκού νερού 2 29-03-07 13:41
Βοήθεια Αρχάριος με φυτεμένο ενυδρείο stamatulakis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 7 30-12-06 22:06

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,14251 seconds with 13 queries