Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Ψάρια για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Ψάρια για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Ποιά είναι τα ιδανικότερα ψάρια για την δεξαμένη μου και ποιές απαιτήσεις έχουν?

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-03-10, 21:36
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή Αναπαραγωγή ΚΟΙ....Προετοιμασίες

Μετά από την επιτυχημένοι προσπάθεια που έκανα για αναπαραγωγή χρυσόψαρων που πήρα από την λίμνη μου και τα έβαλα σε ενυδρείο αποφάσισα να δοκιμάσω το ίδιο και με τα ΚΟΙ.
Έχω διαμορφώσει το ενυδρείο με τέτοιο τρόπο ώστε όταν γεννηθούν τα αυγά να τακακαθήσουν στον πάτο του ενυδρείου κάτω από το διαχωριστικό που έχω βάλει.
Με αυτό τον τρόπο οι γονείς δεν θα φάνε τα αυγά.
Όταν αυτό επιτύχει θα αφαιρέσω τα ψάρια και θα τα επιστρέψω στην λίμνη.

Έχω κάνει μια επιλογή από ωραίους πατεράδες!!!!!

Το ΚΟΙ με το κόκκινο κεφάλι και το άσπρο σόμα όπως θα προσέξετε είναι το θηλυκό και τα άλλα 3 είναι αρσενικά (πιστεύω)!
Ακολουθούν 5 φωτογραφίες και 1 βίντεο.

Ας ευχηθούμε όλα να πάνε καλά.











http://www.youtube.com/watch?v=lTaLUv9GMrs
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-03-10, 23:26
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

τα ψαρια σου ειναι πανεμορφα.
δε θελουν φυτα ή καποια απομιμηση φυτου (κετσες...ενυδρειακο "μαλλι") να εναποθεσουν τα αυγα τους?
καλη επιτυχια ευχομαι!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-03-10, 06:26
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
τα ψαρια σου ειναι πανεμορφα.
δε θελουν φυτα ή καποια απομιμηση φυτου (κετσες...ενυδρειακο "μαλλι") να εναποθεσουν τα αυγα τους?
καλη επιτυχια ευχομαι!

Ναι τους γονείς τους έχω επιλέξει και μου αρέσουν πολύ…… για σκέψου απογόνους αν πετύχει το πείραμα!!!

Από ότι ξέρω η γονιμοποιήσει γίνεται ακριβός την ώρα της γέννας, το ίδιο δευτερόλεπτο και τα αυγά που γλιτώνουν από τους γονής, αυτόν τον ειδών τουλάχιστον, είναι αυτά που μπαίνουν σε διάφορα σημεία της λίμνης και δεν μπορούν να τα φάνε. Για αυτό έβαλα την σήτα
Αν ξέρη κάποιος άλλος πληροφορίες σχετικά με αυτά ας μας ενημερώσει για να πάρω τα μέτρα μου τώρα που είναι αρχή.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-03-10, 11:57
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων

Ναι τους γονείς τους έχω επιλέξει και μου αρέσουν πολύ…… για σκέψου απογόνους αν πετύχει το πείραμα!!!

Από ότι ξέρω η γονιμοποιήσει γίνεται ακριβός την ώρα της γέννας, το ίδιο δευτερόλεπτο και τα αυγά που γλιτώνουν από τους γονής, αυτόν τον ειδών τουλάχιστον, είναι αυτά που μπαίνουν σε διάφορα σημεία της λίμνης και δεν μπορούν να τα φάνε. Για αυτό έβαλα την σήτα
Αν ξέρη κάποιος άλλος πληροφορίες σχετικά με αυτά ας μας ενημερώσει για να πάρω τα μέτρα μου τώρα που είναι αρχή.
Πας για sanke Α?

Όντως φαίνεται για καλούς γονείς με καλές προϋποθέσεις.

Γιάννο, χρειάζεται να βάλεις κάποιο αντικείμενο στο ενυδρείο ώστε το θηλυκό να αποθέσει απάνω του τα αυγά, ακολούθως ναι, το αρσενικό/ά θα γονημοποιήσουν τα αυγά. Σίγουρα η γονιμοποίηση θεν θα γίνει μέσα στο νερό, αλλά σε κάποιο αντικείμενο, όπως π.χ. πολύ σωστά έθεσε το ζήτημα ο Πάνος με τη χρήση κάποιου φυτού, ίσως με πλούσιο ρίζωμα. Αυτό βέβαια μπορεί να γίνει και με χρήση τεχνιτού μαλακού αντικειμένου χωρίς προεξοχές που θα τραυματίσουν ή ακόμα και να σκοτώσουν το θυλυκό. Πάντοτε η διαδικασία ζευγαρώματος είναι πολύ ανταγωνιστική για τα αρσενικά και αρκετά επίπονη για το θηλυκό.

Γιάννο, οπωσδήποτε να βάλεις μέσα στο ενυδρείο μιά πολύ δυνατή αεραντλία. Πιστεύω επίσης ότι το ενυδρείο σου είναι πολύ μικρό για την αναπαραγωγή.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-03-10, 12:15
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Πας για sanke Α?

Όντως φαίνεται για καλούς γονείς με καλές προϋποθέσεις.

Γιάννο, χρειάζεται να βάλεις κάποιο αντικείμενο στο ενυδρείο ώστε το θηλυκό να αποθέσει απάνω του τα αυγά, ακολούθως ναι, το αρσενικό/ά θα γονημοποιήσουν τα αυγά. Σίγουρα η γονιμοποίηση θεν θα γίνει μέσα στο νερό, αλλά σε κάποιο αντικείμενο, όπως π.χ. πολύ σωστά έθεσε το ζήτημα ο Πάνος με τη χρήση κάποιου φυτού, ίσως με πλούσιο ρίζωμα. Αυτό βέβαια μπορεί να γίνει και με χρήση τεχνιτού μαλακού αντικειμένου χωρίς προεξοχές που θα τραυματίσουν ή ακόμα και να σκοτώσουν το θυλυκό. Πάντοτε η διαδικασία ζευγαρώματος είναι πολύ ανταγωνιστική για τα αρσενικά και αρκετά επίπονη για το θηλυκό.

Γιάννο, οπωσδήποτε να βάλεις μέσα στο ενυδρείο μιά πολύ δυνατή αεραντλία. Πιστεύω επίσης ότι το ενυδρείο σου είναι πολύ μικρό για την αναπαραγωγή.

Το sanke δεν ξέρω τη είναι…..για πες.

Επειδή δεν έχω κάνει ξανά κάτι τέτοιο…… η σήτα που έβαλα από κάτω δεν κάνει?
Αν η γονιμοποίηση γίνεται μετά την γέννα από το αρσενικό τότε δεν κάνει.
Από διάφορα βίντεο που έχω δει όμως έβγαλα το συμπέρασμα ότι η γονιμοποίηση γίνεται ακριβός την ώρα της γέννας.
Αν βγάλω την σήτα και βάλω ένα φυτό η κάτι άλλο δεν υπάρχει κίνδυνος τα αυγά να φαγωθούν από τους γονείς?

Ναι συμφωνώ ότι το ενυδρείο είναι μικρό αλλά δεν έχω εναλλακτική λύση.
Είναι 700 λίτρα και ελπίζω να τα καταφέρουν.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-03-10, 12:28
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Όταν είδα την πρώτη φωτο νόμιζα ότι είναι ψεύτικα!!!
Τι κουκλιά είναι αυτά;
Καλή επιτυχία!!!!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-03-10, 12:32
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Το sanke δεν ξέρω τη είναι…..για πες.

Επειδή δεν έχω κάνει ξανά κάτι τέτοιο…… η σήτα που έβαλα από κάτω δεν κάνει?
Αν η γονιμοποίηση γίνεται μετά την γέννα από το αρσενικό τότε δεν κάνει.
Από διάφορα βίντεο που έχω δει όμως έβγαλα το συμπέρασμα ότι η γονιμοποίηση γίνεται ακριβός την ώρα της γέννας.
Αν βγάλω την σήτα και βάλω ένα φυτό η κάτι άλλο δεν υπάρχει κίνδυνος τα αυγά να φαγωθούν από τους γονείς?

Ναι συμφωνώ ότι το ενυδρείο είναι μικρό αλλά δεν έχω εναλλακτική λύση.
Είναι 700 λίτρα και ελπίζω να τα καταφέρουν.
Ε, ναι! Την ώρα που βγαίνουν τα αυγά από το θηλυκό, γονημοποιούνται από το αρσενικό. Όχι όμως στο νερό, αλλά σε κάποιο μαλακό αντικείμενο.

Γιάννο, τα ψάρια κατά την διάρκεια της γονημοποίησης θα έχουν άλλα στο νου τους, αντί να τρώνε τα αβγά. Όταν τελειώσει η διαδικασία, τότε αφαιρείς τα ψάρια.

Ναι, η σήτα είναι αντελώς αχρίαστη.

"Sanke" είναι μια περιζήτητη πικιλία ΚΟΙ που σαν γνώρισμα της έχει λευκό σώμα ώς φόντο. Το κόκκινο και το μαύρο, παρουσιάζονται στο σώμα του ψαριού ως μεγάλες πιτσίλλες. Όσο πιο διακριτικές και συμμετρικές είναι αυτές ανά χρώμα και σχήμα, τόσο πιο ακριβό είναι το ψάρι. Τέτοιων προδιαγραφών μεγάλα ψάρια μπορούν να πουληθούν σε συλλέκτες για δεκάδες χιλιάδες ευρά!

Πού ξέρεις Γιάννο? Ίσως φανείς τυχερός, αν και μια τέτοια επιτυχία προϋποθέτει δυστυχώς άριστα γονήδια...
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Aναπαραγωγή ancistrus ΠΕΤΡΟΣ Γατόψαρα Ν. Αμερικής 17 02-04-08 02:12
Αναπαραγωγή puravlos Bettas 4 18-06-07 15:07
Αναπαραγωγή Γκουράμι Celda ¶λλα λαβυρινθόψαρα 16 22-11-05 22:11
Αναπαραγωγή αγγελόψαρων anasios ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 30 18-11-05 01:53
Αναπαραγωγή Ottocinclus lasal Γατόψαρα Ν. Αμερικής 7 30-09-05 21:47

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05530 seconds with 14 queries