Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Επί παντός επιστητού

Επί παντός επιστητού Εδώ μπορείτε να συζητήσετε τα πάντα εκτός ενυδρειακών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-12-15, 22:30
Το avatar του χρήστη Gemomar
Gemomar Ο χρήστης Gemomar δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-05-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 68
Προεπιλογή

δε ξέρω πόσο πιο λάιτ ή πιο κακό είναι από το κανονικό αλλά προσωπικά με βοήθησε να μειώσω το κάπνισμα . εννοείτε με στόχο να το κόψω μαχαίρι , πράγμα που έκανα και ... με λένε Γιώργο και είμαι καλά εδώ και 3 χρόνια ... κάπνιζα 5-7 πακέτα την ημέρα και ήθελα 200 + ευρώ το μήνα πάγιο έξοδο ... με το ηλέκτρονικό σαφώς πέφτει πολύ το κόστος του μήνα .... αλλά προσωπική συμβουλή ... αν σκέφτεται κανείς να κάνει μόνο ηλεκτρονικό ... και να μην έχει στόχο να το κόψει .... μην μπει καν στο κόπο .... μπορεί απλά να μειώσει τα κανονικά τσιγάρα στο 1 πακέτο την εβδομάδα ! (λέμε τώρα) και να μείνει στο κλασικό, γνωστό σε όλους, χρόνια τώρα 3πτυχο πίσσα-νικοτίνη-άνθρακα που χρόνια ξέρουμε τι σκ..τ.α προκαλεί στον οργανισμό ... με την λογική ότι ο άνθρωπος το καπνό τον έχει στη ζωή του πάνω από 100 χρόνια τουλάχιστον ! οπότε γιατί να μην μείνεις στα γνωστά ναρκωτικά σου ! ? ....

απλά ... πάρτε μια βαθιά ανάσα και κόφτε το μια και καλή ! αυτό είναι η λύση ... ή μια στο τόσο ! είναι ακόμα καλύτερο ! φιλικά Γιώργος .... και είμαι καλά
ή μια πιο χιουμοριστική προσέγγιση .... θα σας έλεγα και άλλα για να εμβαθύνω αλλά είμαι ... πολύ πιωμένος για να γράφω τόσο κείμενο
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-12-15, 22:40
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Gemomar Εμφάνιση μηνυμάτων
με λένε Γιώργο και είμαι καλά εδώ και 3 χρόνια ... κάπνιζα 5-7 πακέτα την ημέρα
5 με 7 πακετα?????Ρε φιλε ετσι εξηγειται το ντουμανι που εβλεπα να βγαινει απ το λιμανι..και γω νομιζα πως ηταν το Νησος Μυκονος που πηραν φωτια οι τσιμινιερες του...
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-12-15, 23:14
Το avatar του χρήστη giorgosg
giorgosg Ο χρήστης giorgosg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-11-2013
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 193
Προεπιλογή

Σας εγραψα (αλλη μια) ερευνα γιατι τις προαλλες ειχα
διαβασει και αυτη

http://www.seleo.gr/epistimi/ugeia/1...s#.Vms717_EqBu

Αυτη βεβαια δεν επικαλειται μελέτη του Πανεπιστημίου του Χάρβαρντ......
__________________
Ουδείς ασφαλέστερος εχθρός του ευεργετηθέντος αχαρίστου....


Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-12-15, 23:48
Charioan Ο χρήστης Charioan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-06-2015
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

μιας και ειναι η δουλεια μου τα ηλεκτρονικα τσιγαρα και ειμα ατμιστης πολλα χρονια και το χω και αυτο μαζι με τα ενυδρεια σαν χομπυ θα σ πω οτι το 99% των υγρων πλεον δεν περιεχουν διακετυλιο.αρα το αν θα το εισπνεουμε ειναι καθαρα δικο μας θεμα.επιλεγουμε αν θελουμε υγρα αναπληρωσης με διακετυλιο η οχι.υπαρχουν πολλα πραγματα που πιθανως ειναι επιβλαβη αλλα και παλι εμεις επιλεγουμε το αν θα τα ατμισουμε.πχ οταν σ λενε οτι συρμα Ni200 δεν πρεπει να λειτουργει σε vw mode ουτε να το κανεις dry burn γιατι ειναι τοξικο γιατι να το κανεις;γιατι να ατμιζεις στα 5 volts που πιθανον να παρεγεται φορμαλδευδη οπως εχω διαβασει;γιατι να σου σκασει η μπαταρια στα χερια οταν εσυ φταις που δεν γνωριζεις τον νομο του ohm και παιρνεις λαθος μπαταρια;αν ληφθουν υποψιν καποιες βασικες προυποθεσεις θα φτασεις στο σημειο να λαμβανεις μονο την ατμοποιημενη γλυκερινη και προπυλαινογλυκολη την νικοτινη(υπαρχουν και τα μηδενικα υγρα) και καποιο ποσο αρωματος που ολα πλεον ειναι usp grade.οσο και να φροντισουν οι εταιριες για να κανουν κατι πιο υγιεινο βασικο ειναι να συμπεριφερομαστε σωστα και εμεις στο ηλ. τσιγαρο.κατι που ισχυει σε ολες τις συσκευες.μην ξεχναμε το μεγαλο πληγμα των καπνοβιομηχανιων μετα το ηλεκτρονικο τσιγαρο.ποιος μ λεει εμενα οτι δεν κρυβονται συμφεροντα πισω απο ολο αυτο;διαβαστε και τις ερευνες του κυριυ φαρσαλινου που εχει κανει γιατι αυτος να εχει αδικο;φιλικα παντα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-12-15, 00:03
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Post

Φίλοι μου ο πόλεμος που γίνεται στο Η/Τ είναι φοβερός. Οι απώλειες στις καπνοβιομηχανίες είναι τεράστιες. Αυτό προσπαθούν να το περιορίσουν όσο μπορούν τουλάχιστον τώρα που το θέμα Η/Τ είναι άγουρο, δεν υπάρχουν αρκετές μελέτες και φυσικά δεν υπάρχουν επιπτώσεις από μακροχρόνια χρήση. Όλα αυτά θα γίνουν γνωστά σε 50 χρόνια και βάλε. Τότε θα μπορούν βγουν πολύ πιο σωστά συμπεράσματα και απόψεις επί του θέματος.
Αυτό που παραδέχονται αρκετοί επιστήμονες είναι ότι το μόνο σίγουρο τουλάχιστον μέχρι σήμερα, το Η/Τ τσιγάρο είναι πιο ασφαλές από το συμβατικό. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι το κάνει ένα ασφαλές προϊόν χωρίς προβλήματα και επιπτώσεις στην υγεία. Οτιδήποτε εισέρχεται στον ανθρώπινο πνεύμονα που είναι εκτός του φυσικού αέρα είναι επιβλαβές. Έχει αποδειχτεί μετά από χρόνιες μελέτες ότι ο κάτοικος μεγαλούπολης, επιβαρύνεται σαν να καπνίζει 2 τσιγάρα σε σύγκριση με έναν κάτοικο της επαρχίας.
Αυτό που στηρίζουν ολοένα και περισσότεροι επιστήμονες είναι πως το Η/Τ είναι μια πολύ καλή μέθοδος διακοπής του καπνίσματος και ως έτσι πρέπει να το βλέπουν οι καπνιστές. Σαν ένα μεταβατικό στάδιο πριν την οριστική απεξάρτηση από την νικοτίνη.
Από προσωπική εμπειρία έχω δει φοβερά αποτελέσματα όσο αφορά την εξάρτισή μου στην νικοτίνη. Όταν ξεκίνησα το Η/Τ, άτμιζα υγρά περιεκτικότητας 1,8% νικοτίνης και παρόλα αυτά η επιθυμία μου για τσιγάρο ήταν έντονη. Με προσπάθεια (η αλήθεια είναι) απέφυγα τις πρώτες εβδομάδες το συμβατικό τσιγάρο και πλέον, ένα χρόνο σχεδόν μετά, ατμίζω υγρά περιεκτικότητας 0,6%. Πλέον όταν βγαίνω για ψώνια ή για διάφορες άλλες δουλειές από το σπίτι, δεν παίρνω μαζί μου το Η/Τ. Όταν πηγαίνω κάποια επίσκεψη όπου υπάρχουν παιδιά επίσης δεν το παίρνω μαζί μου. Έχω διαπιστώσει πως έχουν περάσει 8, 10 ίσως και παραπάνω ώρες όπου δεν με έχει απασχολήσει το ότι δεν έχω μαζί μου το Η/Τ. Θέλω να πιστεύω πως του χρόνου θα έχω φτάσει σε υγρά μηδενικής νικοτίνης. Από 'κει και πέρα θα προσπαθήσω να περιορίζω τη χρήση του ώστε να απεξαρτηθώ από την συνήθεια τη μηχανική.
Έρευνες όπως είπα δεν υπάρχουν πάρα πολλές, υπάρχουν όμως αρκετές όπου το μόνο σίγουρο που αποδέχονται είναι ότι είναι κατά πολύ ασφαλέστερο από το συμβατικό. Κάποιες μιλούν για ποσοστά του 95% και άνω!!!
Δεν θέλω να παρασύρω κανένα φίλο και να τον προτρέψω στο να κόψει το συμβατικό τσιγάρο και να στραφεί προς το Η/Τ. Την προσωπική μου εμπειρία και άποψη αναφέρω επί του θέματος. Μεγάλοι άνθρωποι ήμαστε, ότι νομίζει ο καθένας κάνει.
Κλείνοντας θα σας παραθέσω κάποια άρθρα που αφορούν θέματα υγείας (έρευνες, συνεντεύξεις επιστημόνων, εκπομπές κτλ) επάνω στο Η/Τ καθώς επίσης και τρία βιντεάκια που αποδεικνύουν τις διαφορές Η/Τ vs Συμβατικού. Το τρίτο βίντεο (με τα ποντίκια) καλό θα είναι όσοι είναι ιδιαίτερα ευαίσθητοι σε θέματα ζωοφιλίας να μην το δουν. Το θεωρώ τραγικό για τα ζωάκια...

Σας ευχαριστώ για την ανάγνωση!!!


  1. Εδώ
  2. Εδώ
  3. Εδώ
  4. Εδώ
  5. Εδώ
  6. Εδώ
  7. Εδώ
  8. Εδώ
  9. Εδώ
Και τα τρία βίντεο (προσοχή στο 3ο όπως είπα πιο πάνω):


BORKED

BORKED

BORKED
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-12-15, 00:42
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Έχω διαβάσει ένα σωρό τέτοιες έρευνες, αλλά κρύβουν ποιες καπνοβιομηχανίες τις παραγγέλνουν.
Είναι πολλά και μεγάλα τα συμφέροντα παιδιά, και οι κυβερνήσεις δεν κάνουν τίποτα γιατί χάνουν δις φόρους.
Ατμίζω πάνω από 4 χρόνια, από τότε δεν έχω βάλει τσιγάρο στο στόμα μου, κόπηκε ο βήχας από τη 2η ημέρα, ευχαριστιέμαι το καφέ , δεν λαχανιάζω , δεν βρωμάνε ρούχα , σπίτι , γραφείο, αυτοκίνητο, το οικονομικό δεν το συζητάω, με τη γυναίκα μου θέλαμε πάνω από 300 Ευρώ το μήνα, και τώρα με 50-60 Ευρώ περνάμε 3-4 μήνες, και πόσα άλλα καλά να πω
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-12-15, 01:06
Το avatar του χρήστη globalzero
globalzero Ο χρήστης globalzero δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2015
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Προεπιλογή

το διακετύλιο δεν ειναι κόλπο ή παρασκεύασμα κάποιας καπνοβιομηχανίας.
Είναι υπαρκτό και από τους λίγους αναγνωρισμένους κίνδύνους .

Υπάρχουν εταιρίες που βγάζουν κάποιες αναλύσεις και προσαρμόζουν τις συνταγες. ¶λλες δε κάνουν τίποτα και συνεχίζουν όπως πριν με γενικόλογες υποσχέσεις και συνεχή χρήση τους. βάλε μια πουτίγκα στην ετικέτα να γουστάρει ο κοσμάκης.

Διαλέγεις ψάχνεις και όσο μπορείς προφυλάσσεσαι . Δε μπορώ να καταλάβω επειδή το τσιγάρο είναι τρις χειρότερο και ι καποιοι από εμάς να συνεχίζουν να χρησιμοποιούν υγρά που σου λένε ότι έχουν διακετύλιο.

Πάντως έχουμε φάει αρκετό διακετύλιο όλα αυτά τα χρόνια και οι τίτλοι από τους δημοσιογράφους του κώλου , ναι είναι παραπλανητικοί και σκοπεύουν να δημιουργήσουν σύγχηση, επισκέψεις και διαφημίσεις.

Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-12-15, 14:39
Το avatar του χρήστη Michali[s]
Michali[s] Ο χρήστης Michali[s] δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2013
Περιοχή: Athina - Glyfada
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

Ρε παιδια μιας και τα λετε εδω ομορφα και ωραια και δειχνετε να γνωριζετε τι πρεπει να αποφευγουμε και τι οχι, δεν προτεινετε καποιο απο αυτα τα τσιγαρα/υγρα ?

Εχω σκεφτει αρκετες φορες να το ξεκινησω μπας και καταφερω να το κοψω σταδιακα, αλλα παντα πελαγωνω μπροστα στις επιλογες - μπαταρια/αντισταση/υγρα/μαρκα κτλ κτλ.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Συζήτηση για τα log \/ag Greek Aquarist's Boards 23 25-09-12 19:14
Συζήτηση για τις συνθήκες διαβίωσης μονομάχων Nick74 Bettas 27 26-05-12 18:07
Θέμα για συζήτηση Ioanna.bar Γλυκό νερό - Γενικά 41 20-11-11 15:53
Συζήτηση για βακτήρια και στρώσιμο george Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 18 30-10-10 17:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10116 seconds with 15 queries