Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #241  
Παλιά 14-11-13, 20:20
Το avatar του χρήστη afroditoula
afroditoula Ο χρήστης afroditoula δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

Αποφάνθηκα σχεδον και σκεφτομαι να βαλω 10 neon μεσα και ισως λιγα rasbora ...πιστεύετε θα ειναι οκ?η μηπως θα υπαρχει προβλημα συμβατότητασ και λιτρων?επισης σκεφομαι για ludwigia repens rubin Kai crinum natans...
__________________
Μ' ένα τοστ είμαι απ' το πρωί κι αντί να λιποθυμώ εγώ λιποθύμησε η μάνα μου μόλις το 'μαθε...
Απάντηση με παράθεση
  #242  
Παλιά 14-11-13, 21:34
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

γιατι δεν βαζεις ενα κοπαδι αρλεκινακια που συναντιουνται και στη φυση;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #243  
Παλιά 14-11-13, 23:35
Το avatar του χρήστη afroditoula
afroditoula Ο χρήστης afroditoula δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

Δεν μου αρεσουν και τοσο...μηπως υπαρχει κανα βίντεο να τα δω και σε συμπεριφορά?
__________________
Μ' ένα τοστ είμαι απ' το πρωί κι αντί να λιποθυμώ εγώ λιποθύμησε η μάνα μου μόλις το 'μαθε...
Απάντηση με παράθεση
  #244  
Παλιά 15-11-13, 13:06
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

http://www.youtube.com/watch?v=G3p0qJMtJH0
http://www.youtube.com/watch?v=9lskh65zt6I

επισης εχε κατα νου οτι τα νεον αν δεν εχουν τις καταλληλες συνθηκες αρρωσταινουν πολυ ευκολα και μπορει να παθεις χοντρη ζημια....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #245  
Παλιά 19-11-13, 21:30
Το avatar του χρήστη afroditoula
afroditoula Ο χρήστης afroditoula δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

Σημερα μπήκαν 5 πολυ μικρα apple snail (προσωρινά) μαλλον τα δυο θα κρατησω ισως και το ενα αλλα ο μονομαχος δεν φαινεται να τα πολυ συμπαθει....τι να κανω?αν δεν συμπαθει τα σαλιγκάρια τοτε με αλλους συγκατοικους τι θα κανει?
__________________
Μ' ένα τοστ είμαι απ' το πρωί κι αντί να λιποθυμώ εγώ λιποθύμησε η μάνα μου μόλις το 'μαθε...
Απάντηση με παράθεση
  #246  
Παλιά 19-11-13, 21:41
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από afroditoula Εμφάνιση μηνυμάτων
Σημερα μπήκαν 5 πολυ μικρα apple snail (προσωρινά) μαλλον τα δυο θα κρατησω ισως και το ενα αλλα ο μονομαχος δεν φαινεται να τα πολυ συμπαθει....τι να κανω?αν δεν συμπαθει τα σαλιγκάρια τοτε με αλλους συγκατοικους τι θα κανει?
Ο δικός μου συγκατοικούσε άψογα με red cherry,με galaxy rasbora, με cloud minnows και έδειξε "αντιπαθεια" σε ένα zebra nerite!!!

Όπως του ρθει ειναι...δεν μπορείς να γενικεύσεις ή να βγαλεις ασφαλές συμπέρασμα επειδή αντιπαθησε τα apples
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #247  
Παλιά 19-11-13, 21:50
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Δεν υπαρχει δυστυχως κανονας...

Αν δεις οτι τα ενοχλει, καλυτερα να τα απομακρυνεις.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #248  
Παλιά 19-11-13, 22:09
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Αν δεν τα "συμπαθεί" μπορεί να τους φάει τις κεραίες και να έχουν πρόβλημα (μου είχε τύχει στο παρελθόν). Θέλει παρακολούθηση να δεις τι ακριβώς κανει...
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #249  
Παλιά 19-11-13, 23:44
Το avatar του χρήστη afroditoula
afroditoula Ο χρήστης afroditoula δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

παει και τα σκουνταει και τα επεξεργαζεται...δεν τα δαγκωνει...ουτε φουσκωνει οπως εκανε στην θυληκια...και αυτα οταν τα σκουνταει απλα μαζευονται στο καβουκι τους...
http://youtu.be/KA_T4-WQK-E
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  SAM_0393.jpg
Εμφανίσεις:  191
Μέγεθος:  47,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  SAM_0397.jpg
Εμφανίσεις:  200
Μέγεθος:  70,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  SAM_0398.jpg
Εμφανίσεις:  195
Μέγεθος:  69,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  SAM_0407.jpg
Εμφανίσεις:  180
Μέγεθος:  60,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  SAM_0409.jpg
Εμφανίσεις:  201
Μέγεθος:  59,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  SAM_0410.jpg
Εμφανίσεις:  206
Μέγεθος:  47,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  SAM_0411.jpg
Εμφανίσεις:  178
Μέγεθος:  42,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  SAM_0413.jpg
Εμφανίσεις:  193
Μέγεθος:  38,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  SAM_0414.jpg
Εμφανίσεις:  189
Μέγεθος:  51,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  SAM_0415.jpg
Εμφανίσεις:  175
Μέγεθος:  53,6 KB  
__________________
Μ' ένα τοστ είμαι απ' το πρωί κι αντί να λιποθυμώ εγώ λιποθύμησε η μάνα μου μόλις το 'μαθε...
Απάντηση με παράθεση
  #250  
Παλιά 20-11-13, 01:03
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από afroditoula Εμφάνιση μηνυμάτων
παει και τα σκουνταει και τα επεξεργαζεται...δεν τα δαγκωνει...ουτε φουσκωνει οπως εκανε στην θυληκια...και αυτα οταν τα σκουνταει απλα μαζευονται στο καβουκι τους...
http://youtu.be/KA_T4-WQK-E

αυτο δεν ειναι απαραιτητα αντιπαθεια, ουτε τιποτα... Μπορει να ειναι και "ελα να γινουμε φιλοι".
Μονομαχος που νοιωθει κατι σαν εχθρο/αντιπαλο το πρωτο που κανει ειναι φλερινγκ
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #251  
Παλιά 20-11-13, 01:34
Το avatar του χρήστη afroditoula
afroditoula Ο χρήστης afroditoula δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

πιστευετε το κερατοφυλλο πως ειναι πολυ???
__________________
Μ' ένα τοστ είμαι απ' το πρωί κι αντί να λιποθυμώ εγώ λιποθύμησε η μάνα μου μόλις το 'μαθε...
Απάντηση με παράθεση
  #252  
Παλιά 20-11-13, 12:02
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

μια χαρα ειναι το κερατοφυλλο.ομως 5 aplle snaills θα σε αυτα τα λιτρα θα σου δημιουργησουν τρελα σκαπανεβασματα στις σκληροτητες και το ph.ακομα και 2 να κρατησεις θα πρεπει να ελεγχεις το καπακι του ενυδρειου μηπως βρεις τσαμπι απο αυγα και να τα απομακρυνεις....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #253  
Παλιά 20-11-13, 14:53
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leandros69 Εμφάνιση μηνυμάτων
μια χαρα ειναι το κερατοφυλλο.ομως 5 aplle snaills θα σε αυτα τα λιτρα θα σου δημιουργησουν τρελα σκαπανεβασματα στις σκληροτητες και το ph.ακομα και 2 να κρατησεις θα πρεπει να ελεγχεις το καπακι του ενυδρειου μηπως βρεις τσαμπι απο αυγα και να τα απομακρυνεις....
+1 κιεμενα μου φαινονται πολλα τα απλ.θα αφηνα μονο ενα μεσα.
Απάντηση με παράθεση
  #254  
Παλιά 20-11-13, 23:27
Το avatar του χρήστη afroditoula
afroditoula Ο χρήστης afroditoula δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

παιδια εβγαλα τα 4 και αφησα ενα μονο πολυ μικρο και αυτο θα το βγαλω καποια στιγμη οταν το βρω...αυτο που παρατηρησα σημερα ...ειναι οτι μαλλον το ψαρακι μου εχει fin rot..απο το πρωι μεχρι τωρα το βραδυ εγινε η ουρα του σαν τσουγγρανα το πρωι δεν ειχε τιποτα...εκανα αλλαγη νερου 50% εκτος προγραμματισμου...τι να κανω???να βαλω αλατι και μετα φαρμακα???δεν θελω....
__________________
Μ' ένα τοστ είμαι απ' το πρωί κι αντί να λιποθυμώ εγώ λιποθύμησε η μάνα μου μόλις το 'μαθε...
Απάντηση με παράθεση
  #255  
Παλιά 20-11-13, 23:33
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

ουτε αλατι,ουτε φαρμακα.πηγαινε και παρε melafix ειναι σκευασμα με tea tree oil .θα προσεξεις ομως την δοσολογια σε σχεση με τα λιτρα σου γιατι ειναι καυστικο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #256  
Παλιά 20-11-13, 23:36
Το avatar του χρήστη afroditoula
afroditoula Ο χρήστης afroditoula δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

Ωχχχχχχ....ηθελα να ξερά ποιος με εχει ματιασει απο την αρχη...
__________________
Μ' ένα τοστ είμαι απ' το πρωί κι αντί να λιποθυμώ εγώ λιποθύμησε η μάνα μου μόλις το 'μαθε...
Απάντηση με παράθεση
  #257  
Παλιά 20-11-13, 23:45
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

κανεις.συμβαινει συχνα στους μονομαχους.στρες,κακοι παραμετροι νερου.....
παρε melafix και να τηρησεις σωστα τις δοσολογιες.θα το αφησεις για 7 μερες και μετα θα το αφησεις να φευγει με τον καιρο με τις αλλαγες.αποφυγε τα φαρμακα γιατι σκοτωνουν και τη βιολογια του φιλτρου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #258  
Παλιά 20-11-13, 23:48
Το avatar του χρήστη afroditoula
afroditoula Ο χρήστης afroditoula δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

Παιζει να εγινε επειδη εβαλα τα σαλιγκάρια?
__________________
Μ' ένα τοστ είμαι απ' το πρωί κι αντί να λιποθυμώ εγώ λιποθύμησε η μάνα μου μόλις το 'μαθε...
Απάντηση με παράθεση
  #259  
Παλιά 20-11-13, 23:50
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

αυτο μπορεις να το ξερεις μονο αν εχεις παρει μετρησεις πριν και μετα.το apple πρεπει να το υπολογιζεις στο ενυδρειο σαν ψαρι.βαζοντας αποτομα μεσα 5 πιθανο να αποκτησες αμμωνια.και αυτο γιατι το φιλτρο σου ειχε ρυπους απο ενα ψαρι,αρα και την αναλογη βιολογια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #260  
Παλιά 21-11-13, 00:04
Το avatar του χρήστη afroditoula
afroditoula Ο χρήστης afroditoula δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

Αυτο πάλι με τρις μετρήσεις δεν το χω...δεν μπορω να καταλαβω το τεστ και τοσο...ειναι υγρο της jbl και εχει ια γραμμη πανω με χρώματα και 9 κύκλους απο κατω το χρωμα που έβγαινε στο νερο απο το ενυδρειο δεν υπαρχει στους κύκλους μονο πανω στην γραμμη...
__________________
Μ' ένα τοστ είμαι απ' το πρωί κι αντί να λιποθυμώ εγώ λιποθύμησε η μάνα μου μόλις το 'μαθε...
Απάντηση με παράθεση
  #261  
Παλιά 22-11-13, 13:36
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

μιλας για το τεστ αμμωνιας τωρα;
παντως να ξερεις γενικα,πως οταν βλεπεις οποιοδηποτε προβλημα το πρωτο που χρειαζεται να κανεις ειναι μετρησεις.οποτε θα πρεπει να το συνηθισεις.
στις μετρησεις πρεπει να ακολουθεις πιστα τις οδηγιες του τεστ και τους χρονους που αναγραφει.εγω πχ βαζω χρονομετρο καθε φορα.
το υγρο θα πρεπει να το κοιτας απτη μερια που λεει το τεστ.(συνηθως απο πανω αλλα αυτο εξαρταται απτο τεστ)και με φως της μερας,αλλα οχι απευθειας στον ηλιο.

στη χειροτερη,βγαλτο φωτογραφια και βαλτο εδω να παρεις και αλλη γνωμη(αν και στη φωτογραφια μπορει να αλλαζει το χρωμα οποτε παλι κατα προσεγγιση θα σου πει καποιος)

αλλιως ζητας δευτερη γνωμη απο οποιονδηποτε κοντα σου και αν εχεις υποψια οτι το τεστ δεν δειχνει σωστα τοτε παιρνεις αλλο τεστ.πχ αν κανεις μετρηση και στη βρυση και σου δειχνει το ιδιο ενω δεν θα επρεπε να δειχνει τιποτα.

επισης,οταν κανεις μετρησεις να τις κανεις ολες.μη μετρας μονο αμμωνια δηλαδη.μετρα και νιτρωδη και νιτρικα.
γιατι αν κανεις μετρηση αμμωνιας και σου δειχνει κατι ενδιαμεσο μπορει η μετρηση για νιτρωδη να σου δειξει επισης κατι.οποτε αν μετρησεις νιτρωδη,σημαινει οτι υπηρξε η υπαρχει και αμμωνια.αρα βγαζεις πιο ασφαλες συμπερασμα τι γινεται.
το ιδιο ισχυει και με τα νιτρικα.

ετσι κιαλλιως πρεπει να τις κανεις ολες τις μετρησεις γιατι ακομα κιαν δε μπορεις να διακρινεις εσυ τα χρωματα σωστα,δεν μπορει να σου πει κ κανεις αποδω με ασφαλεια τι να κανεις

για το φινροτ,συμφωνω να μη βαλεις φαρμακα,αλλα κανε μια θεραπεια με μελαφιξ η παραλληλα και με πιμαφιξ.
καλυτερα ομως ειναι να συμπληρωσεις τη φορμα ασθενειων και να ανοιξεις ενα θεμα στις ασθενειες.βαζοντας και φωτογραφιες.
Απάντηση με παράθεση
  #262  
Παλιά 22-11-13, 17:12
Το avatar του χρήστη afroditoula
afroditoula Ο χρήστης afroditoula δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
μιλας για το τεστ αμμωνιας τωρα;
παντως να ξερεις γενικα,πως οταν βλεπεις οποιοδηποτε προβλημα το πρωτο που χρειαζεται να κανεις ειναι μετρησεις.οποτε θα πρεπει να το συνηθισεις.
στις μετρησεις πρεπει να ακολουθεις πιστα τις οδηγιες του τεστ και τους χρονους που αναγραφει.εγω πχ βαζω χρονομετρο καθε φορα.
το υγρο θα πρεπει να το κοιτας απτη μερια που λεει το τεστ.(συνηθως απο πανω αλλα αυτο εξαρταται απτο τεστ)και με φως της μερας,αλλα οχι απευθειας στον ηλιο.

στη χειροτερη,βγαλτο φωτογραφια και βαλτο εδω να παρεις και αλλη γνωμη(αν και στη φωτογραφια μπορει να αλλαζει το χρωμα οποτε παλι κατα προσεγγιση θα σου πει καποιος)

αλλιως ζητας δευτερη γνωμη απο οποιονδηποτε κοντα σου και αν εχεις υποψια οτι το τεστ δεν δειχνει σωστα τοτε παιρνεις αλλο τεστ.πχ αν κανεις μετρηση και στη βρυση και σου δειχνει το ιδιο ενω δεν θα επρεπε να δειχνει τιποτα.

επισης,οταν κανεις μετρησεις να τις κανεις ολες.μη μετρας μονο αμμωνια δηλαδη.μετρα και νιτρωδη και νιτρικα.
γιατι αν κανεις μετρηση αμμωνιας και σου δειχνει κατι ενδιαμεσο μπορει η μετρηση για νιτρωδη να σου δειξει επισης κατι.οποτε αν μετρησεις νιτρωδη,σημαινει οτι υπηρξε η υπαρχει και αμμωνια.αρα βγαζεις πιο ασφαλες συμπερασμα τι γινεται.
το ιδιο ισχυει και με τα νιτρικα.

ετσι κιαλλιως πρεπει να τις κανεις ολες τις μετρησεις γιατι ακομα κιαν δε μπορεις να διακρινεις εσυ τα χρωματα σωστα,δεν μπορει να σου πει κ κανεις αποδω με ασφαλεια τι να κανεις

για το φινροτ,συμφωνω να μη βαλεις φαρμακα,αλλα κανε μια θεραπεια με μελαφιξ η παραλληλα και με πιμαφιξ.
καλυτερα ομως ειναι να συμπληρωσεις τη φορμα ασθενειων και να ανοιξεις ενα θεμα στις ασθενειες.βαζοντας και φωτογραφιες.
Πηγα στο πετ σοπ σημερα και εκανα και εκει μετρήσεις με τον υπάλληλο να καταλαβω τα τεστ...τα καταλαβα...εκανα και στο ενυδρειο μου αμμωνια 0 no2 =0,05 no3=1
__________________
Μ' ένα τοστ είμαι απ' το πρωί κι αντί να λιποθυμώ εγώ λιποθύμησε η μάνα μου μόλις το 'μαθε...
Απάντηση με παράθεση
  #263  
Παλιά 23-11-13, 00:06
Το avatar του χρήστη afroditoula
afroditoula Ο χρήστης afroditoula δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

αν γνωριζα ποσο αγχοτικο ειναι αυτο το χομπι θα επαιρνα ενα καναρινι....εκανα παλι μετρησεις με υγρα παντα της jbl
αμμωνια<0,05
no2=0,025
no3=1
ph=7,5
kh=7
τα φωτα σας παρακαλω γιατι δεν μου φαινονται και πολυ σωστες...επισης επισυναπτω χθεσινη φωτο απο την ουρα του μονομαχου...το πρωι που τον ειδα ειχαν πεσει τα κομματια που θυμιζουν τσουγκρανα,πηγα πηρα μελαφιξ εβαλα...λετε να το σωσω το ψαρακι μου??
επισης πηρα της jbl τροφη novo fil blood worms για δοκιμη του εριξα λιγο και ξετρελαθηκε!!!φανηκε να του αρεσουνε πολυ!!!τι γνωμη εχετε??
τελος οσον αφορα το ph εχω διαβασει οτι τα φυλλα πλατανου το κατεβαζουν...ποσα φυλλα πρεπει να μπαινουν???σε ποσο καιρο φαινεται η διαφορα??
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  SAM_0416.jpg
Εμφανίσεις:  162
Μέγεθος:  31,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  SAM_0419.jpg
Εμφανίσεις:  153
Μέγεθος:  47,9 KB  
__________________
Μ' ένα τοστ είμαι απ' το πρωί κι αντί να λιποθυμώ εγώ λιποθύμησε η μάνα μου μόλις το 'μαθε...
Απάντηση με παράθεση
  #264  
Παλιά 23-11-13, 00:38
Το avatar του χρήστη rottbea
rottbea Ο χρήστης rottbea δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 14-12-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 1.855
Προεπιλογή

Εισαι σιγουρη οτι εχει στρωσει το φιλτρο σου?
__________________



Η γρια η Κοντακ εχει το ζουμ ιν!


Δημητρης
Απάντηση με παράθεση
  #265  
Παλιά 23-11-13, 01:01
Το avatar του χρήστη afroditoula
afroditoula Ο χρήστης afroditoula δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rottbea Εμφάνιση μηνυμάτων
Εισαι σιγουρη οτι εχει στρωσει το φιλτρο σου?
μακαρι να ηξερα!!!!υποτιθεται μου εφεραν μπολι πιο εμπειροι και μου το εφτιαξαν...τι να πω και τι να κανω..
__________________
Μ' ένα τοστ είμαι απ' το πρωί κι αντί να λιποθυμώ εγώ λιποθύμησε η μάνα μου μόλις το 'μαθε...
Απάντηση με παράθεση
  #266  
Παλιά 23-11-13, 01:05
Το avatar του χρήστη rottbea
rottbea Ο χρήστης rottbea δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 14-12-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 1.855
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από afroditoula Εμφάνιση μηνυμάτων
μακαρι να ηξερα!!!!υποτιθεται μου εφεραν μπολι πιο εμπειροι και μου το εφτιαξαν...τι να πω και τι να κανω..
Αφροδιτη κανενας δεν φτιαχνει τιποτα!
Καποιος προσπαθησε να σε βοηθησει.Μπορει να μην επιασε το μπολι.Αρχισε αλλαγες νερου να πεσει η αμμωνια και βλεπουμε.
__________________



Η γρια η Κοντακ εχει το ζουμ ιν!


Δημητρης
Απάντηση με παράθεση
  #267  
Παλιά 23-11-13, 01:10
Το avatar του χρήστη afroditoula
afroditoula Ο χρήστης afroditoula δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rottbea Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφροδιτη κανενας δεν φτιαχνει τιποτα!
Καποιος προσπαθησε να σε βοηθησει.Μπορει να μην επιασε το μπολι.Αρχισε αλλαγες νερου να πεσει η αμμωνια και βλεπουμε.
οι μετρησεις αυτες γινανε 10 ωρες μετα απο αλλαγη νερου ...θεωρειται το <0,05 αμμωνια ??
__________________
Μ' ένα τοστ είμαι απ' το πρωί κι αντί να λιποθυμώ εγώ λιποθύμησε η μάνα μου μόλις το 'μαθε...
Απάντηση με παράθεση
  #268  
Παλιά 23-11-13, 01:14
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από afroditoula Εμφάνιση μηνυμάτων
αν γνωριζα ποσο αγχοτικο ειναι αυτο το χομπι θα επαιρνα ενα καναρινι....εκανα παλι μετρησεις με υγρα παντα της jbl
αμμωνια<0,05
no2=0,025
no3=1
ph=7,5
kh=7
τα φωτα σας παρακαλω γιατι δεν μου φαινονται και πολυ σωστες...επισης επισυναπτω χθεσινη φωτο απο την ουρα του μονομαχου...το πρωι που τον ειδα ειχαν πεσει τα κομματια που θυμιζουν τσουγκρανα,πηγα πηρα μελαφιξ εβαλα...λετε να το σωσω το ψαρακι μου??
επισης πηρα της jbl τροφη novo fil blood worms για δοκιμη του εριξα λιγο και ξετρελαθηκε!!!φανηκε να του αρεσουνε πολυ!!!τι γνωμη εχετε??
τελος οσον αφορα το ph εχω διαβασει οτι τα φυλλα πλατανου το κατεβαζουν...ποσα φυλλα πρεπει να μπαινουν???σε ποσο καιρο φαινεται η διαφορα??
Ειχες μετρήσει πριν ρίξεις melafix ? έχω ακούσει ότι το melafix δεν επηρεάζει τη βιολογία
Απάντηση με παράθεση
  #269  
Παλιά 23-11-13, 01:16
Το avatar του χρήστη afroditoula
afroditoula Ο χρήστης afroditoula δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειχες μετρήσει πριν ρίξεις melafix ? έχω ακούσει ότι το melafix δεν επηρεάζει τη βιολογία
ναι..ιδιες τιμες...
__________________
Μ' ένα τοστ είμαι απ' το πρωί κι αντί να λιποθυμώ εγώ λιποθύμησε η μάνα μου μόλις το 'μαθε...
Απάντηση με παράθεση
  #270  
Παλιά 23-11-13, 01:18
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από afroditoula Εμφάνιση μηνυμάτων
οι μετρησεις αυτες γινανε 10 ωρες μετα απο αλλαγη νερου ...θεωρειται το <0,05 αμμωνια ??
σε ένα σωστά στρωμένο ενυδρείο πρέπει να είναι 0
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από afroditoula Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι..ιδιες τιμες...
άρα δεν είχε στρώσει το ενυδρείο σου, για να μη ταλαιπωρείς το ήδη ταλαιπωρημένο ψαράκι είναι καλύτερα να βρεις πάλι μπόλι, δεν έπιασε το 1ο, και αρχισε αλλαγες και prime

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 23-11-13 στις 01:18 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09530 seconds with 13 queries