Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Άλλα ζώα

Άλλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 01-06-10, 19:19
Το avatar του χρήστη giotiss
giotiss Ο χρήστης giotiss δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2010
Περιοχή: Veroia
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή πολλά άλατα σε χελωνιέρα

Πριν λιγες μέρες το φίλτρο μου, eheim aquaball 2208 σταμάτησε να λειτουργεί ! Τρομαγμενος πήρα στο κατάστημα που το αγόρασα και μου είπαν να το πάω για αντικατάσταση. Το άνοιξε λοιπόν το παλικάρι στο μαγαζί και διαπίστωσε οτι είχε φρακάρει απο τα άλατα! Εγώ δε γνώριζα μέχρι τότε οτι και η αντλία του ανοίγει για να καθαριστεί. Το θέμα είναι οτι και τα τζάμια του ενυδρείου έχουν γεμίσει με άλατα τα οποία μέχρι να γίνει το περιστατικό με το φίλτρο δεν ήξερα τι ήταν. Αυτό που πρέπει να γίνει τώρα είναι να καθαριστεί καλά το ενυδρείο εσωτερικά με απορυπαντικό για τα άλατα, να ξεπλιθεί καλά καλά αλλά δε ξέρω μετά τι νερό να βάλω. Το ενυδρείο έχει περίπου 45 λίτρα νερό και μέσα ζεί ένα μόνο χελωνάκι, στην αρχή σκέφτηκα να βάλω 45 λίτρα εμφιαλομένο αλλά τώρα πιστεύω πως είναι καλύτερα να βάλω και μερικά λίτρα απο το νερό της βρύσης. Κοίταξα και για φίλτρο βρύσης αλλα πρέπει να πάω σε κάτι πολύ ακριβό για να κρατάει και τα άλατα και το πρόβλημα είναι πως τόσο καιρό πίνουμε απο εκεί νερο. Άντε απο εδώ και πέρα εμείς θα πίνουμε εμφιαλομένο αλλα στο ενυδρείο της χελώνας τι νερό να βάλω? Ξέχασα να πω πως ακόμη και το καβούκι της κρατάει επάνω άλατα, γενικά πολλά άλατα τα οποία τόσο καιρό έβλεπα αλλά δεν ήξερα τι γίνετε, πίστευα οτι ήταν βρωμιά απο το χελωνάκι! Τι μου προτείνετε λοιπόν να κάνω?
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
κατασκευή καπακιού για χελωνιέρα giotiss DIY . Φτιάχτο μόνος σου 0 11-04-10 13:10
λάθος επιλογή uvb σε νέα χελωνιέρα giotiss Άλλα ζώα 7 08-03-10 17:45
Μήπως χάλασα το υπόστρωμα? gfdimopo Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 12 29-10-07 20:53
Βγαίνουν τα άλατα με κεζάπ; KIRKMAN Αρχάριοι γλυκού νερού 5 01-04-06 01:08
Φωσφορικά άλατα mitas Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 13 21-01-03 13:21

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05810 seconds with 14 queries