Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-11-07, 15:38
sam Ο χρήστης sam δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή Carrefour Φιλτρο

Καλησπερα! Καλως ηλθα στην παρεα σας. Αγορασα και γω λοιπον την Παρασκευη το 120 λτ ενυδρειο απο τα Carrefour.Και εχω τις εξης ερωτησεις για να παω καπως ενημερωμενος στο μαγαζι και να μην με πιασουν κοτσο:
1) Το φιλτρο που εχει(450 λτ/ωρα λεει πανω) αρκει?Ή να κοιταξω αμεσως σε καποιο εξωτερικο; Θα προτιμουσα για οικονομικους λογους να μην το αλλαξω τωρα. Αν λοιπον το κρατησω τα 2 σφουγγαρακια αρκουν;(μπλε+υαλοβαμβακας)
2) Τι χαλικι να βαλω;Κατι γενικο που να "πιανει" πολλες ποικιλιες ψαριων και φυτων.
3) Για να αρχισω το στρωσιμο ειναι υποχρεωτικο να βαλω το χαλικι και τα φυτα πρωτα ή οχι;
4) Καποια προταση για καποιον σοβαρο επαγγελματια στο Ηρακλειο Κρητης που να μην ψαχνει μονο τα λεφτα μου???
Αυτα προς το παρον.Το εχω τοσες μερες και διαβαζω διαβαζω χωρις να κανω τιποτα.Βοηθηστε με παρακαλωωω
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-11-07, 16:06
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

σιγουρα δεν ειμαι ιδιατερα εμπειρος αλλα θα ηθελα να σου πω μερικα πραγματα απο την δικια μου οπτικη γωνια

το φιλτρο ειναι μια χαρα για αρχη μεχρι να φτασεις στο σημειο να το φωρτωσεις τοσο πολυ με ψαρια θα εχεις προλαβει να διαβασεις μερικα πραγματα για να εχεις δικια σου αποψη

οταν ειχα ρωτησει εδω και σε αλλα φορουμ μου ειχαν πει στο μαμισιο φιλτρο να παρω eheim subtrat pro, ετσι εκανα και δεν ειχα ποτε κανενα προβλημα (χωραει περιπου 0,7λιτρα)
ΜΗΝ ΤΟ βαλεις μονο με το μπλε σφουγγαρι και υαλοβαμβακα

θα παρεις και ενα πακετο υαλοβαμβακα για να κοψεις στο μεγεθος του να κανεις τις αλλαγες (μαζευει πολυ βρωμα)

για χαλικι νομιζω οτι ειναι καλο 2-3χιλ σχετικα λευκο χρωμα για να δειχνει ομορφα με τα φωτα και να μην τραυματιζει τα ψαρια βυθου
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-11-07, 16:13
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

το φιλτρο αμα του προσθεσεις 1λιτρο substrat αφου το βαλεις σε καλτσες και του αλλαξεις κυκλοφορητη μιας και ειναι λιγο αναξιοπιστος ειναι μια χαρα

βεβαια με ενα 2213 σου λυνονται τα χερια και απο θεμα χωρου και αισθητικης οποτε νομιζω καλυτερα να το αγορασεις εξ αρχης πριν δωσεις κανα 50€ για τα παραπανω και τελικα αποφασισεις οτι θα παρεις εξωτερικο<ετσι εκανα και εγω>
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-11-07, 16:26
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

steady 1 λιτρο δεν χωραει με τιποτα

(τουλαχιστον στο δικο μου που το φιλτρο ειναι κολημενο στο τζαμι περνει 0,7 subtrat μπλε σφουγαρι και τον υαλλοβαμβακα)

που στηριζεις αυτο που λες οτι ειναι αναξιοπιστος ο Pacific που εχει μεσα; (τον εχω ενα χρονο και δεν εχει κανενα προβλημα, πρεπει να ξερω κατι
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-11-07, 16:28
Το avatar του χρήστη MiziGr
MiziGr Ο χρήστης MiziGr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 991
Προεπιλογή

Καλώς όρισες. Είχα και εγώ το ίδιο ενυδρείο, είχα αφαιρέσει εντελώς το εσωτερικό και είχα αγοράσει ένα 2213! Δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα οποτέ στο συνιστώ!
__________________
Δεν είμαι γυναικολόγος αλλά θα του ρίξω μια ματιά

Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-11-07, 16:52
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από orck Εμφάνιση μηνυμάτων
steady 1 λιτρο δεν χωραει με τιποτα

(τουλαχιστον στο δικο μου που το φιλτρο ειναι κολημενο στο τζαμι περνει 0,7 subtrat μπλε σφουγαρι και τον υαλλοβαμβακα)

που στηριζεις αυτο που λες οτι ειναι αναξιοπιστος ο Pacific που εχει μεσα; (τον εχω ενα χρονο και δεν εχει κανενα προβλημα, πρεπει να ξερω κατι
αν σηκωσεις ποιο ψηλα τον κυκλοφορητη και βαλεις και στο δικο του διαμερισμα ισως να χωραει και παραπανω το εχουν κανει παρα πολοι χομπιστες και εγω για καιρο

η αληθεια ειναι οτι απλα εχω ακουσει πολους να λενε οτι τους χαλασε ετσι ξαφνικα δεν λεω οτι ειναι για πεταμα

εγω σε ενα ενυδρειο που θα εδινα τοσα λεφτα για να το στησω<γιατι θελει πολλα λεφτα εστω και ενα απλο ενυδρειο να στησεις>δεν θα εμπιστευομουν α την φιλτρανση<τον ποιο σημαντικο παραγοντα> σε κατι λιγοτερο απο το καλυτερο,και δεν ειναι τραγικο να βαλει καποιος εναν eheim compact 600αρι και να εχει το κεφαλι του ησυχο..
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-11-07, 17:00
sam Ο χρήστης sam δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Ευχαριστω για τις ταχυτατες απαντησεις? Ποσο εχει αυτο το eheim substrat pro? 15 ευρω περιπου? Το ιδιο υλικο δεν μπαινει και στο εξωτερικο; Αν το παρω το εξωτερικο αργοτερα θα χρειαστω αλλα υλικα? Και παλι στρωσιμο?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-11-07, 17:36
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

οχι δεν θα χρειαστεις αλλα υλικα και παλι στρωσιμο βαζεις τα παλια υλικα απλα συνηθως τα δινουν με υλικα τα εξωτερικα νομιζω
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-11-07, 17:43
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

ναι 15 ευρω εχει το λιτρο
τα ιδια υλικα ειναι λιγο σχετικο, στο εσωτερικο περνει μονο το 1 λιτρο και τερμα (τωρα που το λεμε παω να δω αν μπορω να το βαλω ολο το λιτρο) αν παρεις ενα εξωτερικο συνηθως μπορεις να βαλεις και αλλα υλικα (ειναι ενας λογο που θεωρειται καλυτερο το εξωτερικο)
πχ συνηθως στα φιλτρα της eheim περνει βιολογικο υλικο (subtrat pro, το ιδιο με πριν) μηχανικο (mech) και τα κλασικα μπλε σφουγγαρια και γυαλοβαμβακα

εαν ξεκινησεις με το εσωτερικο και αργοτερα αγορασεις το εξωτερικο πρεπει ειτε να μπολιασεις το εξωτερικο με μερος των υλικων του εσωτερικων (αυτα που εχουν λειτουργησει τοσο καιρο και εχουν βιολογια) ειτε να δουλεψεις παραλληλα το εξωτερικο μεχρι να φτιαξει και αυτο


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sam Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστω για τις ταχυτατες απαντησεις? Ποσο εχει αυτο το eheim substrat pro? 15 ευρω περιπου? Το ιδιο υλικο δεν μπαινει και στο εξωτερικο; Αν το παρω το εξωτερικο αργοτερα θα χρειαστω αλλα υλικα? Και παλι στρωσιμο?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-11-07, 17:49
sam Ο χρήστης sam δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Οκ καταλαβα.Ναι θα μεινω στο εσωτερικο τελικα και βλεπω στην πορεια.Πρεπει να αρχισω για να δω τι αναγκες εχω.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 12-11-07, 19:59
Το avatar του χρήστη tsagod
tsagod Ο χρήστης tsagod δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-10-2007
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

και εγω ιδιο ενυδρειο εχω... αμεσως του αλλαξα τον κυκλοφοριτη με εναν eheim 600λ/ω (το εχω ρυθμισει στα 3/4 γιατι προκαλει μεγαλη αναταραξη), του εχω προσθεση και μακαρονι με τον τροπο που λεει ο steady...και ολ ειναι OK. Η τιμη του κυκλοφοριτη ηταν 23 ευρω!!!!!!!!!
__________________


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ενυδρείο carrefour el00140 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 15 06-02-08 22:56
φιλτρο carrefour Ryu Αρχάριοι γλυκού νερού 7 14-10-07 23:28
Κατεψυγμένη γαρίδα Carrefour heiko27 Γλυκό νερό - Γενικά 7 21-07-07 16:46
Νεα Ενυδρεία Carrefour eliasfot1 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 31 11-10-06 15:33
Ενυδρείο Carrefour - Χαρακτηριστικά george Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 07-07-06 21:42

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04758 seconds with 13 queries