Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-10-07, 14:05
Iznogoud Ο χρήστης Iznogoud δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-10-2007
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 89
Προεπιλογή Καταιγισμός ερωτήσεων

Λοιπόν ως αρχάριος - άσχετος που είμαι θα ήθελα να θέσω μερικές ερωτήσεις.
Έχω το 120λ του carefour το οποίο αυτή τη στιγμή έχει μέσα μόνο νερό.

1.Είμαι στο στρώσιμο με αμμωνία. Το ενυδρείο λειτουργεί 4 μέρες.
Μέσα στο νερό κυκλοφορούν κάτι σωματίδια σαν σκόνη και κάτι σαν τρίχες που υποθέτω ότι είναι από τον υαλοβάμβακα.
Πήρα βακτηρίδια της SERA να ρίξω μέσα.
Αφού ολοκληρωθεί κάποια στιγμή το στρώσιμο, αυτά (οι σκόνες) θα έχουν φύγει; Θα φύγουν με την αλλαγή νερού πριν βάλω τα ψάρια; Μήπως πρέπει να αδειάσω το ενυδρείο και να το ξαναγεμίσω πριν ρίξω τα βακτηρίδια;
Το φίλτρο είναι ένα κομμάτι υαλοβάμβακας και ένα μπλε σφουγγαράκι. Κάνουνε ή πρέπει να βάλω και κάτι άλλο;

2.Αποφάσισα να το κάνω κοινωνικό ενυδρείο μετά από πιέσεις εξωτερικών παραγόντων (σύζυγος-πιτσιρικάς ).
Σκέφτομαι λοιπόν να βάλω γκαπάκια - σκαλάρια - SAE και κανέναν γλύφτη (έτσι δεν τους λένε; ).
Ταιριάζουν αυτά μεταξύ τους;
Αν ναι πόσα πρέπει να βάλω από το καθένα στα 120λ; (μην χώσω καμιά 30αρια ψάρια μέσα )
Ο κλόουν (chromobotia macracanthus) ταιριάζει μαζί τους;
Μου είπαν στο μαγαζί ότι μπορώ να έχω ένα ζευγάρι μέσα με τα γκαπάκια.
Επίσης μου άρεσαν τα ramirezi. Αυτά μπαίνουν μέσα; Με ένα γρήγορο διάβασμα είδα ότι ταιριάζουν, αλλά ας μου πει κάποιος που ξέρει σίγουρα.
Προτάσεις - συμβουλές δεκτές.

3. Το ενυδρείο θα είναι φυτεμένο.Διάβασα το ποστ με τα εύκολα φυτά και είπα για αρχή να βάλω κερατόφυλλο και ανούμπια. Αργότερα θα βάλω κι άλλα. Πρέπει να βάλω υπόστρωμα από κάτω από το χαλίκι; Ή δεν είναι απαραίτητο; Αν βάλω, τι βάζουνε;
Έχω μπερδευτεί (μάλλον επειδή τα διαβάζω όλα μαζί).

Αυτά για αρχή. Όποιος έχει το κουράγιο ας απαντήσει.

Π.Σ. : Μην γελάσει κανείς αλλά το ενυδρείο μέχρι που το γεμίζουμε; Ξεπερνάμε την έξοδο του φίλτρου που βγαίνει το νερό ή όχι;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-10-07, 14:43
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Iznogoud Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν ως αρχάριος - άσχετος που είμαι θα ήθελα να θέσω μερικές ερωτήσεις.
Έχω το 120λ του carefour το οποίο αυτή τη στιγμή έχει μέσα μόνο νερό.

1.Είμαι στο στρώσιμο με αμμωνία. Το ενυδρείο λειτουργεί 4 μέρες.
Μέσα στο νερό κυκλοφορούν κάτι σωματίδια σαν σκόνη και κάτι σαν τρίχες που υποθέτω ότι είναι από τον υαλοβάμβακα.
Πήρα βακτηρίδια της SERA να ρίξω μέσα.
Αφού ολοκληρωθεί κάποια στιγμή το στρώσιμο, αυτά (οι σκόνες) θα έχουν φύγει; Θα φύγουν με την αλλαγή νερού πριν βάλω τα ψάρια; Μήπως πρέπει να αδειάσω το ενυδρείο και να το ξαναγεμίσω πριν ρίξω τα βακτηρίδια;
Το φίλτρο είναι ένα κομμάτι υαλοβάμβακας και ένα μπλε σφουγγαράκι. Κάνουνε ή πρέπει να βάλω και κάτι άλλο;
Καλά θα ήταν να βάλεις και μια σακουλίτσα με siporax ή substrat ή έστω μακαρόνι για να βρουν τα βακτηρίδια καλή επιφάνεια για να στήσουν αποικίες. Επίσης καλύτερο θα ήταν να χρησιμοποιήσεις κάποιο εξωτερικό φίλτρο που θα το έκανες καθαρά βιολογικό (ίσως για αργότερα μην μπαίνεις στα έξοδα αμέσως)

2.Αποφάσισα να το κάνω κοινωνικό ενυδρείο μετά από πιέσεις εξωτερικών παραγόντων (σύζυγος-πιτσιρικάς ).
Σκέφτομαι λοιπόν να βάλω γκαπάκια - σκαλάρια - SAE και κανέναν γλύφτη (έτσι δεν τους λένε; ).
Ταιριάζουν αυτά μεταξύ τους;
Αν ναι πόσα πρέπει να βάλω από το καθένα στα 120λ; (μην χώσω καμιά 30αρια ψάρια μέσα )
Ο κλόουν (chromobotia macracanthus) ταιριάζει μαζί τους;
Μου είπαν στο μαγαζί ότι μπορώ να έχω ένα ζευγάρι μέσα με τα γκαπάκια.
Επίσης μου άρεσαν τα ramirezi. Αυτά μπαίνουν μέσα; Με ένα γρήγορο διάβασμα είδα ότι ταιριάζουν, αλλά ας μου πει κάποιος που ξέρει σίγουρα.
Προτάσεις - συμβουλές δεκτές.
Τα guppies (ειδικά τα μικρά) είναι ένα ωραίο γεύμα για τα σκαλάρια (ειδικά όταν αυτά μεγαλώσουν). Το SAE βοηθάει με τις άλγες, προσωπικά οι γλύφτες δε μου αρέσουν (περί ορέξεως). Πριν βάλεις οποιοδήποτε ψάρι ψάξε τα καλά αν ταιριάζουν μεταξύ τους (επιθετικότητα κτλ) καθώς επίσης και τις συνθήκες που ζουν, πχ δε μπορείς να έχεις ψάρι που ζει σε μαλακά νερά μαζίμε κάποιο που απαιτεί σκληρό νερό κτλ. Τα ramirezi είναι ωραία ψαράκια (χρωματιστά - καλή κινητικότητα) και με ένα χαρεμάκι στα λίτρα σου μπορείς να έχεις και γέννες. Με 2 χαρέμια guppies (2 αρσενικό 6-7 θηλυκές) σε δυο μήνες θα βαρεθείς να βλέπεις ψάρια. Και τα δυο είναι καλά για αρχάριους (εδώ ισχύει επίσης το περί ορέξεως.

3. Το ενυδρείο θα είναι φυτεμένο.Διάβασα το ποστ με τα εύκολα φυτά και είπα για αρχή να βάλω κερατόφυλλο και ανούμπια. Αργότερα θα βάλω κι άλλα. Πρέπει να βάλω υπόστρωμα από κάτω από το χαλίκι; Ή δεν είναι απαραίτητο; Αν βάλω, τι βάζουνε;
Έχω μπερδευτεί (μάλλον επειδή τα διαβάζω όλα μαζί).
Κανένα από τα δυο φυτά που λες δεν απαιτεί υπόστρωμα γιατί απλά δεν φυτεύονται. Απλά τα δένεις κάπου (ρίζα, πέτρα). Ειδικά το κερατόφυλλο το πετάς στο ενυδρείο και όπως σου κάτσει (πολύ καλή κρυψώνα για νεογέννητα και ρουφήχτρα νιτρικών που στηναρχή τουλάχιστον δε θα θέλεις να έχεις). Απο κει και πέρα υπάρχουν και άλλα όπως το Microsorum ή κρυπτοκορίνες που είναι εύκολα φυτά. Όσο για το υπόστρωμα...εξαρτάται τι έχεις βάλει κάτω (χοντρό χαλίκι κτλ). Πάντως με ψιλό χαλαζιακό χαλίκι και μια δυο ταμπλέτες στην αρχή θα είσαι μια χαρά.
Αυτά για αρχή. Όποιος έχει το κουράγιο ας απαντήσει.

Π.Σ. : Μην γελάσει κανείς αλλά το ενυδρείο μέχρι που το γεμίζουμε; Ξεπερνάμε την έξοδο του φίλτρου που βγαίνει το νερό ή όχι; Το ενυδρείο που πήρες πάνω στο μαύρο κουτί που περιέχει το φίλτρο έχει μια ένδειξη με ένα βελάκι (αν δε κάνω λάθος) που υποδικνύει το Maximum.
Καή αρχή και υπομονή
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-10-07, 14:48
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Γεια σου ! 1. Οχι, να μην αλλαξεις το νερο. Σκονη,σωματιδια κλπ θα φυγουν μονα τους σιγα σιγα.
2.Κοινωνικο μονο με ζωοτοκα προτεινω. Τα Guppy δεν ταιριαζουν ουτε με σκαλαρια ουτε με ραμ. Για τον κλουν ουτε να το σκεφτεσαι.. Γενικα μην εμπιστευεσαι αυτα που θα ακουσεις απο υπλληλους πετ σοπ.Καλυτερα ειναι να αφιερωθεις στο σωστο στρωσιμο αυτη την στιγμη και παραλληλα να διαβασεις για τα ψαρια και την συμβατοτητα τους και οταν θα εισαι ετοιμος ολα τα παιδια εδω θα σε κατευθυνουν σε σωστες επιλογες ωστε αργοτερα να μην εχεις προβληματα.
3.Εφοσον τα φυτα σου θα ειναι χαμηλων απαιτησεων δεν χρειαζεσαι υποστρωμα παρα μονο χαλικι και εναν φωτισμο γυρω στο 0.5 watt/l.
Να γεμισεις με νερο μεχρι το σημειο που να υπαρχει αρκετη αναταραξη απο την εξοδο του φιλτρου ωστε να γινεται καποια οξυγονωση.
Υ.Γ. Κανεις δεν προκειται να γελασει εδω μεσα μαζι σου ! Εισαι εδω για να σε βοηθησουμε γιαυτο χαλαρωσε και ρωτα ο,τι σε απασχολει.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-10-07, 14:49
Το avatar του χρήστη nickall13
nickall13 Ο χρήστης nickall13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-12-2004
Περιοχή: Γέρακας-Χαλκίδα
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Τα ramirezi καλό θα ήταν να τα αποφύγεις για αρχή. Θέλουν κάποια εμπειρία.Δεν είναι για αρχάριους. Ο κλόουν μεγαλώνει πολύ για το ενυδρείο σου. Απόφυγέ τον κι αυτόν
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-10-07, 14:50
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Τα ραμιρεζι δεν θαλεγα οτι ειναι καλα για αρχαριους.

Το ζευγαρι κλοουν που σου προτεινε το μαγαζι θα ειναι πιστοποιημενο? (μερικες φορες τεινω να υποκυψω στο αιτημα του γαβρου να βαλω το εικονακι...). Οι κλοουν αισθανονται καλα μονο σε κοπαδι απο 5-6ατομα και πανω, και γινονται μεγαλοι για τα λιτρα σου.

Σκαλαρια με γκαπις δεν. Αφου εχεις και πιτσιρικά, εγω θα προτεινα να βαλεις γκαπις, πλατυς και μολυς μεσα, να γινονται και γεννες να μαθαινει και να ενθουσιαζεται κι ο μικρος.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-10-07, 14:58
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Ακομα και σκαλαρια με Ραμ και SAE η οττο θα γινοταν, αν και τα σκαλαρια γινονται αρκετα μεγαλα για τα λιτρα σου..
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-10-07, 15:11
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Θελει μια καποια εμπειρια ενα τετοιο setup.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-10-07, 15:41
Iznogoud Ο χρήστης Iznogoud δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-10-2007
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 89
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

¶ρα καταλήγουμε στα γκάπυ και στα πλάτυ για αρχή.
Τα μόλυ ποια είναι; Τα black molly;
Αφού δεν θα μπούνε σκαλάρια μπορώ να βάλω neon μαζί τους;
Πόσα ψάρια από το καθένα να υπολογίζω, πεντάδες, εξάδες;

Πάντως στο μαγαζί είχε στο ενυδρείο με τα σκαλάρια και γκάπυ μέσα.

Όσον αφορά το γέμισμα, δεν πειράζει δηλαδή η έξοδος του νερού να είναι κάτω από την επιφάνεια; (Γιατί τώρα είναι από πάνω και ακούγεται λες και τρέχει το καζανάκι στην τουαλέτα ).
Με την ανατάραξη εννοείτε απλά να αναδεύετε το νερό, χωρίς μπουρμπουλήθρες, σπλασαρίσματα, κλπ;
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-10-07, 16:01
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Υπολογισε 1-2 αρσενικα και 3-4 θηλυκιες απο τα γκαπι και τα πλατυ, και αν θες και μολλυ 1 αρσ και 2 θηλυκιες, αν και θα προτεινα να εχεις δυο και οχι τρια ειδη λογω των λιγων λιτρων.
Αν βαλεις και άλλα ειδη, αφ ενος θα πρεπει ναναι συμβατα (τα νεον δεν ειναι), αφ ετερου μιας και αυτα ειναι θηρευτες, θα χασεις ενα σημαντικο παραγοντα, που ειναι να βλεπεις τα ζωοτοκα να γεννανε και τα μικρα να μεγαλωνουν.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-10-07, 16:46
Το avatar του χρήστη caverman
caverman Ο χρήστης caverman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2005
Περιοχή: Σταθμός Πλακεντίας - Αττική
Μηνύματα: 682
Προεπιλογή

Να συμπληρώσω ότι δεν θα τα βάλει όλα μαζί αλλά με διαφορά 10-15 ημερών το ένα είδος από το άλλο για να προσαρμοστεί σταδιακά και η φίλτρανση στην ιχθυοφόρτιση.
__________________
Cave Mania...

Εσύ ... είσαι μέλος του ΠΣΦΕ;;;
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 24-10-07, 16:23
Lenore Ο χρήστης Lenore δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2007
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Θα πρέπει να σκεφτείς ξανά πάντως για το κερατόφυλλο . Καλό είναι για αρχή , αλλά μεγαλώνει πολύ γρήγορα και θα σου σπάσει τα νεύρα να το κόβεις συνεχώς . Επίσης , από την δικιά μου (πολύ μικρή) επειρία , το κερατόφυλλο ''παίρνει'' την πλειοψηφία των θρεπτικών , με αποτέλεσμα τα άλλα φυτά να μην αναπτύζονται το ίδιο .
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-10-07, 16:31
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Το κερατοφυλο επιπλεει, και το να κοβεις μερικα κοτσανακια μια φορα το μηνα δεν ειναι τραγικο. Τραβαει θρεπτικα και οργανικα και για ενα ενυδρειο αρχαριου ειναι πολυ χρησιμο.

Το να τραβαει πολυτιμα θρεπτικα αλλων φυτων παιζει σε πολυ λιγες περιπτωσεις σε αντισταθμισμα με αυτα που προσφερει.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ενα πακετάκι ερωτήσεων απο εναν τελείως άσχετο αλλά με πολύ μεράκι να μάθει τα πάντα. oranda Αρχάριοι γλυκού νερού 35 10-06-07 11:56

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05739 seconds with 13 queries