Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-10-07, 17:52
navis Ο χρήστης navis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-10-2007
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή Απορια σχετικά με το φίλτρο

Γεια σας, εχω ενα ενυδρειο 84 λίτρα, διάβασα κάποια πράγματα, ρωτησα σε τρια διαφορετικά πετ σοπ, ξαναδιάβασα, και εχω καποιες αποριες... ελπιζω να μην σας κουρασω.

Το φιλτρο μου είναι μάρκας fluval εσωτερικό,το αντιστοιχο μοντελο για τα λιτρα μου, συμφωνα με τις οδηγιες αυτού που μου το πούλησε εβρεξα λιγο το σφουγγαράκι και απλά το έβαλα στην πριζα προσεχοντας να το τοποθετήσω σε τετοιο σημείο ωστε να ειναι μέσα στο νερό και να γινεται και η ανατάραξη της επιφανείας για την οξυγόνωση (αν καταλαβα καλά) ο ιδιος μου εδωσε και ενα μπουκαλάκι με υγρό για το στρώσιμο του ενυδρειου με τα απαραίτητα βακτήρια,μου εδωσε και αντιχλωριο και μου ειπε να το βαλω να δουλευει για μια εβδομαδα κ μετα να παω να παρω ψαρι,ως εδώ καλά. Απ οτι καταλαβα αυτό ειναι η μεθοδος του στρωσιματος με χρυσοψαρο την οποια δεν προτιμουν οι περισσότεροι απ οτι διαβασα.

Η απορία μου όμως ειναι η εξής: το φιλτρο αυτό εχει μεσα μονο δυο λευκά σφουγγαρακια, αυτό τι σημαίνει? οτι εχω μονο μηχανικό φιλτραρισμα και οχι βιολογικο? βιολογικό θα εχω μολις αναπτυχθουν τα βακτηρια και αρχίσει ο κύκλος του αζωτου? τα διαφορα υλικά που εχω διαβασει (μακαρόνι κ κατι τετοια περιεργα) ειναι για να αναπτυχθούν ευκολοτερα τα βακτήρια? δηλαδή γινεται και χωρίς αυτά, ή πρεπει απαραιτητα να παρω, και αν ναι που θα μπουν, υπαρχει περιπτωση να μην μπαινουν στο φιλτρο μου? και κατι τελευταιο, ο ανθρακας ειναι απαραίτητος? απο οτι ειχα καταλαβει μαλλον οχι, αλλά μετα πηγα σε ενα αλλο πετ σοπ και ο εμπορος εκει μου ειπε οτι φιλτρο με σκετο σφουγγαρι δεν γινεται και οτι πρεπει να βαλω και ανθρακα, εγώ καταλαβα (απο το υφος του κυριως)οτι απλά ηθελε να μου πουλήσει κι άλλο φιλτρο.

Ρωταω γιατι με τα μαγαζια δεν καταφερα να βγαλω ακρη και γιατι απο τα αρθρα που διάβασα ψιλομπερδευτηκα με το θεμα του φιλτρου, ευχαριστω εκ των πρωτερων.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-10-07, 20:19
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

http://www.aquatek.gr/board/showthread.php?t=13655
http://www.aquatek.gr/board/showthread.php?t=13656
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-10-07, 20:26
navis Ο χρήστης navis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-10-2007
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

Σ'ευχαριστώ πολύ, αν και ειχα ηδη διαβάσει κάτι παρόμοιο για τον κυκλο του αζώτου και το στρώσιμο, τα διαβασα με προσοχη, παρόλα αυτά δεν μου λύνει την απορία μου σχετικά με το φιλτρο, anyway thanks κ παλι
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-10-07, 20:31
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Ο άνθρακας δε χρειάζεται παρά μόνον σε συγκεκριμένες περιπτώσεις όπως πχ μετά από μια θεραπεία για να απομακρύνει από το ενυδρείο το φάρμακο.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-10-07, 09:01
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Εαν το φιλτρο σου εχει χωρο για μακαρονι,siporax κ.λ.π βαλε τοσο οσο να
μπορει να υπαρχει χωρος και για σφουγγαρι.Εφοσον ριχνεις βακτηριδια θα
πρεπει να τα "ταιζεις" να ριχνεις τριμμενη τροφη.Επισης πρεπει να παρεις υγρα τεστ αμμωνιας και νιτρωδων.Καλη επιτυχια.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πρόβλιμα με το φίλτρο! ολγα Αρχάριοι γλυκού νερού 7 16-11-06 09:37
Σχετικά με το υπόστρωμα scissorhands Γλυκό νερό - Γενικά 5 06-03-05 16:38
Ερωτήσεις σχετικά με το Juwel Rio 400 pavloukos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 28-12-04 17:57
Βοήθεια σχετικά με το φίλτρο!!! Anonymous Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 17 20-01-03 13:12

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03363 seconds with 13 queries