Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-04-07, 16:45
Το avatar του χρήστη Nightfall
Nightfall Ο χρήστης Nightfall δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-04-2007
Περιοχή: Παπάγου
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή Επιλογή Mbuna Malawi Cichlids

Ελπίζω να το ποστάρω στο σωστό section.
Είμαι αρχάριος (μα εντελώς λέω) και είπα πριν αγοράσω το ενυδρείο να λύσω όλες τις απορίες εδώ (και να 'στε καλά) καλά πάμε.
Τα σχετικά με τον ενυδρείο αναλύονται εδώ :

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=16828

Εν συντομία θα φτιάξω ένα 400λιτρο με Malawi Cichlids και έχω καταλήξει στα εξής που μου αρέσουν με σειρά προτεραιότητας (από το ποιο συμπαθές στο ποιο αδιάφορο, ειδικά από τα 4 πρώτα θα τα ήθελα και όλα αν γίνεται):

1. Pseudotropheus Demasoni
2. Pseudotropheus Msobo Magunga
3. Pseudotropheus Socolofi
4. Labidochromis sp. “yellow”
5. Cinotilapia Afra
6. Pseudotropheus sp. “Acei”
7. Iodotropheus Sprengerae
8. Maylandia Livingstonii

και θά θελα αν γίνεται και γατόψαρο/α
Synodontis njassae

Ποια ταιριάζουν μεταξύ χωρίς προβλήματα και πόσα πρέπει να βάλω στο 400άρι χωρίς να έχω πολυ μεγάλο πληθυσμο ?

Ευχαριστώ πολύ,

Αλέξανδρος
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-04-07, 19:05
Το avatar του χρήστη johnny69
johnny69 Ο χρήστης johnny69 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Tα Demasoni είναι πανέμορφο αλλά και πολύ ζόρικο ψάρι. Ισως το πιο ζορικό απο τα mbuna. Η μόνη φορά που μπορώ να πω ότι το κρατησα με επιτυχία ήταν σε group πάνω από 10 ατόμων. Πολύ επίσης ζόρικα είναι και τα socolofi.
Για να μη σε κουράζω δύο προτάσεις έχω.
1. Demasoni (πάνω από 10 οπωσδήποτε)
Labidochromis yellow
Acei ή Iodotropheus


2. Μόνο Demasoni. Δεν το έχω κάνει αλλά πιστεύω ότι ένα ενυδρείο με καμια 20αριά demasoni και πολλές πολλές πέτρες θα ειναι πανέμορφο. Θα απολαύσεις ένα ή δυο εντυπωσιακα κυρίαρχα αρσενικα και σίγουρα θα έχεις πολλά μικρά (μου το είχε προτείνει παλιότερα ο iliovas).

Τέλος θα έλεγα να μη βαλεις κάποιο είδος synodontis γιατι τα τσακίζουν τα μωρά.
ΚΑλή επιτυχία
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-04-07, 15:44
Το avatar του χρήστη Nightfall
Nightfall Ο χρήστης Nightfall δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-04-2007
Περιοχή: Παπάγου
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

Δεν το ήξερα ότι είναι τόσο aggresive .
Δε θα μου άρεσε η ιδέα ενός μόνο είδους.

Αν έβαζα 10-12 Demasoni , 4 Labidochromis yellow και 4 Acei θα ήταν πολλά για 400άρι ?

Μπορείτε να προτείνεται και κάποιο συνδυασμό εφικτό με Pseudotropheus Msobo Magunga ή/και Pseudotropheus Socolofi ?

Απ'ότι βλέπω το Pseudotropheus Msobo Magunga έχει μπλε αρσενικά και κίτρινα θηλυκα ! Υπάρχουν στην Ελλάδα ?
(Edit: Βρήκα (thx sot) στην Ελλάδα, το κακό είναι ότι είναι και αυτά άγρια τόσο που πλακώνουν και τα demasoni !!)

Να προσθέσω ότι και η Metriaclima estherae μου αρέσει ιδιαίτερα που μόλις ανακάλυψα αν ταιριάζει με κάποια από αυτά.

Ευχαριστώ πολυ
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-04-07, 20:17
Το avatar του χρήστη mmbuna
mmbuna Ο χρήστης mmbuna δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2004
Περιοχή: ¶γιος Στέφανος
Μηνύματα: 402
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην mmbuna Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην mmbuna
Προεπιλογή

Καταρχήν, κοίτα εδώ τα περισσότερα προφίλ τους είναι σωστά, θα σε βοηθήσει πολύ!

http://www.cichlid-forum.com/profile...gory.php?cat=2

Έχω τα ίδια λίτρα με σένα, μόνο με μπούνα και γατόψαρα οπότε μιλάω εκ πείρας...
Ο ψήφος μου είναι ο παρακάτω:

Ξέχνα για αρχή τα Pseudotropheus Demasoni, Pseudotropheus Msobo Magunga, Pseudotropheus Socolofi, Cynotilapia Afra (αν και κάποια είδη είναι πιο ήρεμα) και τα Maylandia Livingstonii.
Όλα αρκετά επιθετικά ψάρια, και θα μπορέσεις να βάλεις ίσως ένα γκρουπάκι αργότερα στα 400 σου.


Για αρχή, (εύκολα ψάρια, όμορφες αντιθέσεις με τα χρώματά τους, και αρκετά κοινωνικά) προτείνω τον παρακάτω συνδιασμό:

Labidochromis sp. “yellow” (1+4)

Pseudotropheus sp. “Acei” (1+4)

Iodotropheus Sprengerae (1+5-6)
__________________
eLearning Industry Learn all about Corporate eLearning


Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-04-07, 20:52
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Yeah ...right !!! welcome to the club !!

Έχω demasoni. Ένα έχω να σου πω...
Πολύ όμορφα ψάρια ... αλλά κωλοχαρακτήρες με όλη την σημασία της λεξεως. (Ας μου επιτραπέι η έκφραση, είναι γεγονός).
Δέν παίζει να μην κινηγηθούν, δεν παίζει να μην κάνουν το ενυδρείο εργοτάξιο απο της ανασκαφές (αν και γενικό κουσούρι των mbuna), και γενικά είναι πολύ κυρίαρχα ψάρια που υπερασπίζονται με ΔΟΝΤΙΑ (το εννοω και αυτό) την περιοχή τους.
Πιστεύω πως όσα και να βάλεις θα παίζει κινηγητό, ειδικά αν υπάρχει πάνω απο 1 αρσενικό. Για το θέμα της αναπαραγωγής, τα έχω 1 χρόνο και μόλις πριν 3 εβδομάδες είδα την πρώτη γέννα με μόλις 3 μικρά. (την θηλυκιά την ενοχλούσαν ακόμα και μέσα στην γεννήστρα... πάλι καλά που έβγαλε και αυτά τα 3).
Η επιλογή δική σου.
BTW 2 φορές προσπάθησα να βάλω Labidochromis με άσχημα αποτελέσματα ... (για τις Labidochromis).

P.S Nightfall εχεις ΠΜ.
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-04-07, 13:02
Το avatar του χρήστη Nightfall
Nightfall Ο χρήστης Nightfall δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-04-2007
Περιοχή: Παπάγου
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Μήπως υπάρχει κανένα άλλο Mbuna με όμορφο μπλε χρώμα (έχω βίτσιο με το μπλε τι να κάνω ) που να είναι λίγο καλύτερος χαρακτήρας και να μπορώ να το συνδιάσω με Labidochromis κίτρινο ?

Εναλλακτικά σκέφτηκα να βάλω μόνο Msobo που είναι μπλε τα αρσενικά και κίτρινα τα θηλυκά , γίνεταί ?

Socolofi me Labidochromis γίνεται ή θα έχουμε 3ο παγκόσμιο ?

Και τα ρημάδια τα demasoni μου αρέσουν υπερβολικά...
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-04-07, 13:07
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Eίναι παλιοχαρακτήρες....όχι ιδιαίτερα επιθετικά αλλά πολύ κινητικά...γυρνάνε γύρω γύρω όλη την ώρα και κυνηγιούνται.

Αναγκάστηκα να τα χαρίσω
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-04-07, 14:28
Το avatar του χρήστη Nightfall
Nightfall Ο χρήστης Nightfall δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-04-2007
Περιοχή: Παπάγου
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

Παντως στην υπέροχη λίστα που έδωσε ο mmbuna τα socolofi τα έχει στα ποιο εύκολα ψάρια για malawi ενυδρείο.

http://www.cichlid-forum.com/profile...ies.php?id=919

Αλήθεια όλα αυτά τα είδη τα βρίσκουμε στην Ελλάδα ή μόνο πολύ μικρή επιλογή ?
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-04-07, 18:42
Το avatar του χρήστη Z_X
Z_X Ο χρήστης Z_X δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-11-2006
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 950
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Z_X
Προεπιλογή

Εάν σκέφτεσαι να βάλεις ένα είδος για κοίτα και εδώ,πολλές πέτρες,καθαρά νερά και μία ομάδα 10-12 ατόμων
http://www.cichlid-forum.com/profile....php?genus=212
Δύσκολο ψαράκι αλλά πολύ ωραίο.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-04-07, 02:43
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Τα tropheus ειναι για αρκετα πεπειραμενους χομπιστες, καλο θα ηταν να ασχοληθει (αν του αρεσουν) αρκετα αργοτερα ο φιλος μας.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-04-07, 09:59
Το avatar του χρήστη Nightfall
Nightfall Ο χρήστης Nightfall δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-04-2007
Περιοχή: Παπάγου
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

Ασε αν είναι τόσο δύσκολα όχι. Δε μου άρεσαν και τα περισσότερα που είδα (πολύ μαυρίλα).
Απ ότι κατάλαβα ο συνδιασμός που προτείνει ο mmbuna (Labidochromis sp. “yellow” - Pseudotropheus sp. “Acei” - Iodotropheus Sprengerae ) είναι αρκετά ειρηνικός και βιώσιμος.
Παρόλα αυτά δεν έχει καποια απο τα ειδη που μου άρεσαν παρα πολύ.
Ο ακόλουθος συνδιασμός είναι εφικτός ?

Socolofi (1 + 5)
Labidochromis sp. “yellow” (1+4) ή/και Pseudotropheus sp. “Acei” (1+4)

Μήπως αν έστηνα της πέτρες με τέτοιο τρόπο ώστε να υπάρχουν σπηλιές στα 2 άκρα του ενυδρείου ? Ισως με αυτό τον τρόπο να μπορούσαν να βάλω demasoni με
Labidochromis sp. “yellow” ή Pseudotropheus sp. “Acei" (ή θα γίνουν τα Labis μικρές κίτρινες μπουκίτσες ?)


__________________

Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-04-07, 10:18
Το avatar του χρήστη johnny69
johnny69 Ο χρήστης johnny69 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nightfall Εμφάνιση μηνυμάτων


Μήπως αν έστηνα της πέτρες με τέτοιο τρόπο ώστε να υπάρχουν σπηλιές στα 2 άκρα του ενυδρείου ? Ισως με αυτό τον τρόπο να μπορούσαν να βάλω demasoni με
Labidochromis sp. “yellow” ή Pseudotropheus sp. “Acei" (ή θα γίνουν τα Labis μικρές κίτρινες μπουκίτσες ?)


Σε 400 lt με πολλές πέτρες , μπορεις (κάτι τέτοι είχα κάνει και εγώ με επιτυχία) να βάλεις 1+3 labidochromis yellow , 1+3 Ps Acei και 10-14 demasoni μικρά. Στην πορεια, οταν μεγαλώσουν λίγο και αρχίσουν οι τσαμπουκάδες και οι αναπαραγωγές μπορεις να αφαιρεις τα παραπανω αρσενικά demasoni ωστε να καταλήξεις ιδανικά με ενα-δυο αρσενικά και τα υπόλοιπα θηλυκα.

Οχι βεβαια οτι ειναι δυνατόν να πετύχεις με την πρώτη το 1+3 στα labidochronis και στα Αcei αλλά τουλάχιστο εκει τα πράγματα είναι πιο ήρεμα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-04-07, 10:58
Το avatar του χρήστη Nightfall
Nightfall Ο χρήστης Nightfall δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-04-2007
Περιοχή: Παπάγου
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnny69 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε 400 lt με πολλές πέτρες , μπορεις (κάτι τέτοι είχα κάνει και εγώ με επιτυχία) να βάλεις 1+3 labidochromis yellow , 1+3 Ps Acei και 10-14 demasoni μικρά. Στην πορεια, οταν μεγαλώσουν λίγο και αρχίσουν οι τσαμπουκάδες και οι αναπαραγωγές μπορεις να αφαιρεις τα παραπανω αρσενικά demasoni ωστε να καταλήξεις ιδανικά με ενα-δυο αρσενικά και τα υπόλοιπα θηλυκα.

Οχι βεβαια οτι ειναι δυνατόν να πετύχεις με την πρώτη το 1+3 στα labidochronis και στα Αcei αλλά τουλάχιστο εκει τα πράγματα είναι πιο ήρεμα.
Ευχαριστώ πολύ. Αυτή μου ακούγεται η πιο ενδιαφέρουσα (και κοντά στα γούστα μου) λύση.
Τα demasoni πρέπει να είναι 2 + 8-12 δηλαδή ?
Είναι εύκολο να ξεχωρίσουν το φύλλο ή υπάρχει περίπτωση να βρεθώ με 10 αρσενικα και να γίνει αρένα μάχης το ενυδρείο ?
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 27-04-07, 12:11
Το avatar του χρήστη johnny69
johnny69 Ο χρήστης johnny69 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Ειναι αδύνατο να ξεχωρίσεις τα φύλα , ειδικα οταν ειναι πολύ μικρά.
Εγω αυτο που λέω ειναι να παρεις 10-14 μικρά , στα οποια λογικα θα υπάρχουν και αρσενικα και θηλυκα. Καθως μεγαλώνουν και αρχισουν να ζευγαρώνουν θα αρχίσουν οι τσαμπουκάδες. Αν δεις οτι μεταξυ δύο πέφτει πολύ ξύλο βγάλε το ένα από τα δύο (εαν προλάβεις). Οταν θα μεινεις με ενα δύο κυρίαρχα αρσενικά τα πράγματα θα ηρεμήσουν κάπως. Πάντα θα υπάρχει κυνηγητό , μη ξεχνας ότι ειναι κιχλίδες, αλλά χωρις σκοτωμούς.

Για να καταλαβεις , εγώ σε ίδιο ενυδρείο με το δικό σου έβαλα 14 demasoni, ένα το έχασα την επόμενη μερα μάλλον δεν προσαρμόστηκε και άλλα δύο τα έβγαλα γιατι απο το ανελέητο κυνηγητο ενος αρσενικού είχαν κρυφτεί πίσω απο τους σωλήνες του φίλτρου (μάλιστα δεν δυσκολεύτηκα καθόλου , σχεδόν πηδήξαν στην απόχη). Μου έμειναν 11 τα οποία δεν ειχαν κανενα σοβαρό πρόβλημα και είχα γέννες κάθε εβδομαδα σχεδόν.

Τέλος , πριν πας σε μαγαζι και τα σκάσεις (τα demasoni ειναι και ακριβούτσικα ) , ρώτα στο forum μήπως έχει κάποιος να σου πουλήσει απο γέννες δικές του. Δυστυχώς εγώ τα δικα μου τα έχω δώσει όλα ...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 27-04-07, 12:16
Το avatar του χρήστη Nightfall
Nightfall Ο χρήστης Nightfall δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-04-2007
Περιοχή: Παπάγου
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

Ευχαριστώ και πάλι Johnny !
Με τα labidos και τα acei πως τα πήγαν ?
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 27-04-07, 13:16
Το avatar του χρήστη johnny69
johnny69 Ο χρήστης johnny69 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Η επιθετικότητά τους συνήθως εκδηλώνεται μεταξύ τους η σε ψάρια με παρόμοιο χρωματισμό.
Με τα labidochromis και τα Acei δεν υπήρξε ποτε το παραμικρο.
Βεβαια και τα labidos και τα Acei γίνονται αρκετά μεγαλύτερα απο τα demasoni - σχεδον διπλάσια - οπότε δεν ειναι και ευκολοι αντίπαλοι.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 28-04-07, 08:44
Το avatar του χρήστη mmbuna
mmbuna Ο χρήστης mmbuna δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2004
Περιοχή: ¶γιος Στέφανος
Μηνύματα: 402
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην mmbuna Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην mmbuna
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nightfall Εμφάνιση μηνυμάτων
Παντως στην υπέροχη λίστα που έδωσε ο mmbuna τα socolofi τα έχει στα ποιο εύκολα ψάρια για malawi ενυδρείο.

http://www.cichlid-forum.com/profile...ies.php?id=919

Αλήθεια όλα αυτά τα είδη τα βρίσκουμε στην Ελλάδα ή μόνο πολύ μικρή επιλογή ?
Μερικές παρατηρήσεις εδώ.

1) Στην λίστα, ο βαθμός δυσκολίας κάθε ψαριού αναφαίρετε στο είδος αυτό καθαυτό και όχι στην συνύπαρξη του με άλλα είδη.


2) Τα socolofi (αν σκεφτεσαι τα γαλαζια) και τα acei είναι αρκετά κοντα σε χρωματισμούς (και τα 2 γαλάζια), και κατα την γνώμη μου θα έχεις υβριδισμούς σε βάθος χρόνου.


3) Η λίστα αυτή που σου έδωσα είναι μερικά μόνο από τα mbuna, και φυσικά δεν έρχεται όλη Ελλάδα! Μακάρι να τα έφερναν όλα τα είδη εδώ. Ακόμα και όταν κάνουν καμμια εισαγωγή της προκοπής, τα φέρνουν μικρά με αποτέλεσμα να χρειάζεσαι μήνες, αρκετά ταξίδια στο petshop σου, και αρκετή διαπραγμάτευση για να καταλήξεις με χαρέμι στις αναλογίες που πρέπει. ΠΧ έφερε φίλος ενήλικα Pseudotropheus crabro που του είχα ζητήσει και ήταν όλα (και τα 8 αρσενικά)!!! Αντε βρές θυληκά τώρα....


4) Τα 10-15 Demasoni σε 400 λίτρα με άλλα 2 είδη, άσχετο με το αν τα άλλα ήδη γίνονται διπλάσια η ακόμα και εξαπλάσια απο τα Demasoni, είναι παρατραβηγμένο! Στα mbuna, 9 στις 10, το τελικό -ενήλικο- μέγεθος του κάθε είδους ΔΕΝ είναι απαραίτητα συνδεδεμένο μα τον τσαμπουκά τους και την αντοχή τους.


5) Επειδή σε βλέπω να 'ψάχνεσε' για ριγέ ψάρια (και δεν σε κακολογώ), αντί για τα τερατάκια τα demasoni δεν κοιτάς τα Labidochromis Mbamba ή ακόμα τα Cynotilapia Afra? Δοκιμασμένα (από εμένα) τσαμπουκαλεύονται αρκετά μεταξύ τους (γιαυτό, θα θέλεις 1 αρσενικό και 5-6 θυληκά για να είσαι safe) αλλά ελάχιστα ενοχλούν τα Caeruleus τα Iodotropheus και τα Acei.

Labidochromis Caeruleus
Pseudotropheus Acei
Iodotropheus Sprengerae
&
Labidochromis Mbamba ή Cynotilapia Afra

Πολύ όμορφοι συνδιασμοί χρωμάτων (κατ'εμέ πάντα), αρκετά ταιριασμένοι χαρακτήρες, ίδιες περιβαντολογικές και διατροφικές απαιτήσεις. Αν και δεν θα έβαζα άλλο είδος μέσα, έτσι θα έχεις και λίγο χώρο για να παίξεις με τα αρσενικά/θυληκά μέχρι να σου βγούνε τα χαρέμια σου σωστά.
__________________
eLearning Industry Learn all about Corporate eLearning


Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 28-04-07, 09:45
Το avatar του χρήστη johnny69
johnny69 Ο χρήστης johnny69 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mmbuna Εμφάνιση μηνυμάτων

4) Τα 10-15 Demasoni σε 400 λίτρα με άλλα 2 είδη, άσχετο με το αν τα άλλα ήδη γίνονται διπλάσια η ακόμα και εξαπλάσια απο τα Demasoni, είναι παρατραβηγμένο! Στα mbuna, 9 στις 10, το τελικό -ενήλικο- μέγεθος του κάθε είδους ΔΕΝ είναι απαραίτητα συνδεδεμένο μα τον τσαμπουκά τους και την αντοχή τους.

Φιλε μου , ειναι ο μοναδικός τρόπος κατα τη γνωμη μου για να κρατησεις demasoni σε βαθος χρόνου. Ξεκινας από 10-15 μικρά και καταλήγεις σε 8-9 ενηλικα με ενα ή (επειδη μιλαμε για 400λτ) 2 αρσενικά.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 28-04-07, 10:35
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mmbuna Εμφάνιση μηνυμάτων


5) Επειδή σε βλέπω να 'ψάχνεσε' για ριγέ ψάρια (και δεν σε κακολογώ), αντί για τα τερατάκια τα demasoni δεν κοιτάς τα Labidochromis Mbamba ή ακόμα τα Cynotilapia Afra? Δοκιμασμένα (από εμένα) τσαμπουκαλεύονται αρκετά μεταξύ τους (γιαυτό, θα θέλεις 1 αρσενικό και 5-6 θυληκά για να είσαι safe) αλλά ελάχιστα ενοχλούν τα Caeruleus τα Iodotropheus και τα Acei.

Labidochromis Caeruleus
Pseudotropheus Acei
Iodotropheus Sprengerae
&
Labidochromis Mbamba ή Cynotilapia Afra

Πολύ όμορφοι συνδιασμοί χρωμάτων (κατ'εμέ πάντα), αρκετά ταιριασμένοι χαρακτήρες, ίδιες περιβαντολογικές και διατροφικές απαιτήσεις. Αν και δεν θα έβαζα άλλο είδος μέσα, έτσι θα έχεις και λίγο χώρο για να παίξεις με τα αρσενικά/θυληκά μέχρι να σου βγούνε τα χαρέμια σου σωστά.
Θα συμφωνήσω
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 30-04-07, 11:07
Το avatar του χρήστη Nightfall
Nightfall Ο χρήστης Nightfall δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-04-2007
Περιοχή: Παπάγου
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mmbuna Εμφάνιση μηνυμάτων
5) Επειδή σε βλέπω να 'ψάχνεσε' για ριγέ ψάρια (και δεν σε κακολογώ), αντί για τα τερατάκια τα demasoni δεν κοιτάς τα Labidochromis Mbamba ή ακόμα τα Cynotilapia Afra? Δοκιμασμένα (από εμένα) τσαμπουκαλεύονται αρκετά μεταξύ τους (γιαυτό, θα θέλεις 1 αρσενικό και 5-6 θυληκά για να είσαι safe) αλλά ελάχιστα ενοχλούν τα Caeruleus τα Iodotropheus και τα Acei.

Labidochromis Caeruleus
Pseudotropheus Acei
Iodotropheus Sprengerae
&
Labidochromis Mbamba ή Cynotilapia Afra
Ευχαριστώ πολύ.Δεν μου ακούγεται και άσχημος συνδιασμός !
Να υπόθέσω αναλογία 1+3 για τα 3 ήρεμα είδη ?

Μεταξύ Cynotilapia Afra και Labidochromis Mbamba (μου αρέσουν εξίσου) , ποιο είναι πιο ειρηνικο ?
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 30-04-07, 12:21
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Ειρηνικό mbuna ;
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 05-05-07, 15:43
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειρηνικό mbuna ;
. Μπραβο φιλε mmbuna ωραιος συνδυασμος αυτα θελω κι"εγω αλλα εδω στην κυπρο δεν τα βρησκω για τα 430L που εχω.Μιλαω για τα labido mbamba και τα cynotilapia afra.Τα αλλα τα βρισκω αλλα τι αλλο να βαλω μαζι τους?
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 06-05-07, 09:12
Το avatar του χρήστη mmbuna
mmbuna Ο χρήστης mmbuna δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2004
Περιοχή: ¶γιος Στέφανος
Μηνύματα: 402
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην mmbuna Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην mmbuna
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nightfall Εμφάνιση μηνυμάτων
Να υπόθέσω αναλογία 1+3 για τα 3 ήρεμα είδη ?
Σε γενικές γραμμές, όσα περισσότερα θυληκά τόσο καλύτερα, οπότε θα σου έλεγα 1+4/5 αν έχεις τον χόρο, αν όχι, το 1+3 δεν είναι πρόβλημα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nightfall Εμφάνιση μηνυμάτων
Μεταξύ Cynotilapia Afra και Labidochromis Mbamba (μου αρέσουν εξίσου) , ποιο είναι πιο ειρηνικο ?
Mbamba σίγουρα πιο ήρεμα από τα Afra!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
. Μπραβο φιλε mmbuna ωραιος συνδυασμος αυτα θελω κι"εγω αλλα εδω στην κυπρο δεν τα βρησκω για τα 430L που εχω.Μιλαω για τα labido mbamba και τα cynotilapia afra.Τα αλλα τα βρισκω αλλα τι αλλο να βαλω μαζι τους?
Τα Mbamba τα φέρνουν τακτικώτερα τα Ελληνικά μαγαζιά, και μάλιστα υπάρχουν αυτή την στιγμή διαθέσιμα. Τώρα πως τα έρθουν Κύπρο, είναι μια άλλη ιστορία!?
__________________
eLearning Industry Learn all about Corporate eLearning


Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 06-05-07, 11:55
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Ειναι κρίμα, να υπαρχουν τετοιες ομορφιες και να μην τα βρισκουμε εδω στην κυπρο.Τι θα ελεγες για pseudotrofeous εκτος απο asei που θα βαλω.Εχω 2 sokolofi και σκευτομαι να τα κρατησω γιατι εχω εμπειρια με αυτα τα ψαρια τα εχω 2 χρονια ειναι κολ.....ψαρα το ξερω αλλα μου αρεσουν πολυ. Και επειδη το ξαναστηνω το ενυδρειο απο την αρχη δεν θελω να τα κανω μπαχαλο οπως την πρωτη φορα. Γι' αυτο θελω να κανω σωστους συνδυασμους απο την αρχη.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 03-09-07, 13:32
Το avatar του χρήστη Nightfall
Nightfall Ο χρήστης Nightfall δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-04-2007
Περιοχή: Παπάγου
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

Επανέρχομαι ύστερα από καιρό. Περίμενα καρτερικά να περάσει το καλοκαίρι και οι πολλοί καύσωνες για να ξεκινήσω τώρα το ενυδρείο.
Η παραγγελία έχει γίνει και ένα ΡΙΟ 400 θα είναι στη διάθεση μου σε λίγες μέρες και τα υπόλοιπα μηχανήματα (2 φίλτρα Eheim Prof.III 2076 μεταξύ άλλων) σε 2-3 εβδομάδες λογικά.
Οσον αφορά τα ψάρια δεν έχει αλλάξει κάτι αφου τα Mbuna τα βρίσκω πανέμορφα και σε συνδυασμό με το βαθμό ευκολίας ενυδρείου malawi θα επιμείνω εκεί.
Οσον αφορά τα ψάρια κατεληξα στα :

Labidochromis Caeruleus 5 (με σκοπο να έχω 1+4)
Pseudotropheus Acei 5 (με σκοπο να έχω 1+4)
Iodotropheus Sprengerae 5 (με σκοπο να έχω 1+4)

και λέω να ρισκάρω για ένα γκρουπάκι demasoni αφού ο έρωτας ήταν κεραυνοβόλος.
Θα διαμορφώσω το aquascape με πάρα πολλές σπηλιες και περάσματα με την ελπίδα να έχει το κάθε είδος το χώρο του.

Είναι πολλά τα ψάρια ? Εχω ελπίδα να ζήσει ειρηνικά αυτό το setup ? Αν τους αρχίσω γαλλικά,πιάνο,μπαλέτο στα demasoni θα ηρεμήσουν ? Τι λέτε ?

ΥΓ: Ευχαριστώ γνωστό Sir του site για την αμέριστη υπομονή που έδειξε στο αδιάκοπο πρήξιμο που του έκανα όλο το καλοκαίρι (Και προκαταβολικά συγνώμη για το ακόμα χειρότερο που ακολουθεί αφού μένει και δίπλα )
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 04-09-07, 16:05
Το avatar του χρήστη Nightfall
Nightfall Ο χρήστης Nightfall δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-04-2007
Περιοχή: Παπάγου
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

Ψάχνωντας το setup με βαση αυτά που έγραψα παραπάνω, γράφτηκα και σε ένα ξένο φόρουμ και έκανα την αντίστοιχη ερώτηση.

http://www.cichlid-forum.com/phpBB/viewtopic.php?t=151498

Ολοι (μα όλοι) όσοι μου απάντησαν λένε να βάλω τουλάχιστον 10 demasoni (!) επιβεβαιώνοντας αυτό που λέει ο Johny69.
Φοβάμαι λίγο για τον αριθμό των ψαριων , αν μπούνε 25-26 ψάρια θα είναι overstocked το 400άρι (demasoni,labidos ,spengerae γίνονται max 7,5-8 εκ και τα ασέι αν θυμάμαι καλά 11) ?
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 04-09-07, 16:31
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Και βέβαια θα είσαι τούμπανο από την αρχή έτσι, δεν θα στο πρότεινα.
Γνώμη μου είναι στα λίτρα σου να μείνεις στα Labidochromis caeruleus & Pseudotropheus acei μόνο.
Τα Ps acei με καλές συνθήκες....περνάνε χαλαρά τους 11 πόντους.
22+ μετρήσαμε τον συγχωρεμένο.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 04-09-07, 16:46
Το avatar του χρήστη Nightfall
Nightfall Ο χρήστης Nightfall δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-04-2007
Περιοχή: Παπάγου
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από halvas69 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και βέβαια θα είσαι τούμπανο από την αρχή έτσι, δεν θα στο πρότεινα.
Γνώμη μου είναι στα λίτρα σου να μείνεις στα Labidochromis caeruleus & Pseudotropheus acei μόνο.
Τα Ps acei με καλές συνθήκες....περνάνε χαλαρά τους 11 πόντους.
22+ μετρήσαμε τον συγχωρεμένο.
Κάτι μου λέει ότι θα αφήσω τα Acei τότε
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 04-09-07, 21:14
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Είναι αρκετά ήρεμα για mbuna πάντως, ξανασκέψου το
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
malawi με mbuna ΠΟΛΑΤΟΓΛΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΣ Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 5 16-03-07 00:38
100 new PHOTOS - Malawi cichlids (Haps & Mbuna) iliovas Malawi 0 02-11-06 10:23
pleco σε ενυδρειο με malawi cichlids? prodigy Γατόψαρα Ν. Αμερικής 10 08-09-06 17:44
Μalawi Mbuna cichlids??? skorpion Malawi 35 25-06-03 23:46
malawi cichlids combinations batza Malawi 22 30-01-03 00:05

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10898 seconds with 13 queries