Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 09-02-13, 13:19   #1
Βοηθεια για στρωσιμο ΞΑΝΑ
 
Το avatar του χρήστη Αντζι
Αντζι
Senior Member
Εγγραφή: 09-02-2013
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 552

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Αντζι Ο χρήστης Αντζι δεν είναι συνδεδεμένος 09-02-13, 13:19
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπερα σας.Ειμαι νεο μελος στην παρεα σας αν και γνωριζω την υπαρξη σας απο καιρο.Χωρις πολα λογια να μην σας κουραζω θετω τον προβληματισμο που με καιει και τα υπολοιπα εν καιρω..
Εχω ενα Rio 125 lt.Το εχω σχεδον 4 χρονια.Τα τελευταια 2 μετα την γεννηση του μικρου μου λιγο παραμελημενο η αληθεια ειναι.Ολα ''καλα'' μεχρι την μερα που ο μικρος μου καταφερε να ριξει μεσα στο ενυδρειο οοολη την τροφη μαζι με κατι αλλα... με αποτελεσμα τα γινει ενας κακος χαμος και η μονη λυση ηταν να αδειαζω/καθαρισω εντελως το ενυδρειο.Το ενα ψαρακι το εχασα δυστηχως.Αυτη την στιγμη που μιλαμε τα αλλα 2 ειναι σε αλλο σημειο,το ενυδρειο καθαρισμενο και γεματι μεχρι την μεση με νερο και καιγομαι να το κανω σωστα αυτη την φορα.να πω οτι απο την μερα αγορας δεν εχω αλλαξει τα σφουγγαρια παρα μονο τον ανθρακα φυσικα και τον υαλοβαμβακα συμφωνα με οδηγιες που ειχα παρει οταν το αγορασα.Ξερω οτι δεν ειμαι καθολου συνεπης και εχω κανει τραγικα λαθη και φταιω και εγω γιατι εμπιστευτηκα υποτιθεται καποιους γνωστες και δεν ενημερωθηκα.Θελω λοιπον αυτη τη φορα να τα κανω ολα σωστα οποτε χρειαζομαι την βοηθεια σας.Εχω σκοπο να παω σε πετ σοπ να αγορασω απο την αρχη καποια πραγματα οπως πρωτα θελω τις οδηγιες σας.
πειτε μου πως να ξεκινησω,τι να αλλαξω αλλα το πιο σημαντικο πως να συντηρησω τα ψαρια μεχρι να φτιαξω ξανα το ενυδρειο μου σωστα.Ρωτηστε οτι θελετε γιατι ισως τα εγραψα λιγο μπερδεμενα.Περιμενω με αγωνια απαντηση σας.Ευχαριστω πολυ...
τα ψαρακια ειναι αυτα:
ενα:
http://www.amazonios.gr/product_info...oducts_id=1546
και 2:

http://www.amazonios.gr/product_info...oducts_id=1562
εκ των οποιων το ενα απεβιωσε δυστηχως...
Εμφανίσεις: 11625
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-02-13, 14:34
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pink corall Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα σας.Ειμαι νεο μελος στην παρεα σας αν και γνωριζω την υπαρξη σας απο καιρο.Χωρις πολα λογια να μην σας κουραζω θετω τον προβληματισμο που με καιει και τα υπολοιπα εν καιρω..
Εχω ενα Rio 125 lt.Το εχω σχεδον 4 χρονια.Τα τελευταια 2 μετα την γεννηση του μικρου μου λιγο παραμελημενο η αληθεια ειναι.Ολα ''καλα'' μεχρι την μερα που ο μικρος μου καταφερε να ριξει μεσα στο ενυδρειο οοολη την τροφη μαζι με κατι αλλα... με αποτελεσμα τα γινει ενας κακος χαμος και η μονη λυση ηταν να αδειαζω/καθαρισω εντελως το ενυδρειο.Το ενα ψαρακι το εχασα δυστηχως.Αυτη την στιγμη που μιλαμε τα αλλα 2 ειναι σε αλλο σημειο,το ενυδρειο καθαρισμενο και γεματι μεχρι την μεση με νερο και καιγομαι να το κανω σωστα αυτη την φορα.να πω οτι απο την μερα αγορας δεν εχω αλλαξει τα σφουγγαρια παρα μονο τον ανθρακα φυσικα και τον υαλοβαμβακα συμφωνα με οδηγιες που ειχα παρει οταν το αγορασα.Ξερω οτι δεν ειμαι καθολου συνεπης και εχω κανει τραγικα λαθη και φταιω και εγω γιατι εμπιστευτηκα υποτιθεται καποιους γνωστες και δεν ενημερωθηκα.Θελω λοιπον αυτη τη φορα να τα κανω ολα σωστα οποτε χρειαζομαι την βοηθεια σας.Εχω σκοπο να παω σε πετ σοπ να αγορασω απο την αρχη καποια πραγματα οπως πρωτα θελω τις οδηγιες σας.
πειτε μου πως να ξεκινησω,τι να αλλαξω αλλα το πιο σημαντικο πως να συντηρησω τα ψαρια μεχρι να φτιαξω ξανα το ενυδρειο μου σωστα.Ρωτηστε οτι θελετε γιατι ισως τα εγραψα λιγο μπερδεμενα.Περιμενω με αγωνια απαντηση σας.Ευχαριστω πολυ...
τα ψαρακια ειναι αυτα:
ενα:
http://www.amazonios.gr/product_info...oducts_id=1546
και 2:

http://www.amazonios.gr/product_info...oducts_id=1562
εκ των οποιων το ενα απεβιωσε δυστηχως...

Καταρχην δε μας λες ποιο απο τα δυο απεβιωσε!

το ενυδρειο σου τωρα ειναι στρωμενο η οχι?
τεστ για μετρησεις εχεις?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-02-13, 14:47
Το avatar του χρήστη Αντζι
Αντζι Ο χρήστης Αντζι δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2013
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

γραφω οτι ειχα 2 αγγελοψαρα και πεθανε το ενα.ισως δεν φαινεται καλα.
για μετρησεις εχω για ph και αμμωνια ναι
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-02-13, 14:53
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pink corall Εμφάνιση μηνυμάτων
γραφω οτι ειχα 2 αγγελοψαρα και πεθανε το ενα.ισως δεν φαινεται καλα.
για μετρησεις εχω για ph και αμμωνια ναι
οντως με μπερδεψε το κειμενο σου!

οποτε εχεις ενα αγγελοψαρο τωρα και ενα κλοουνακι?
θα πρεπει να αγορασει υγρα τεστ για ολες τις μετρησεις ( αυτα που εχεις + No2, No3) για να μπορεσεις να στρωσεις και να διατηρησεις ενα ενυδρειο.

Σε ποια περιοχη μενεις? Ακου πως σου προτεινω να ξεκινησεις

- πας αγοραζεις τα τεστ
- τεσταρεις το νερο και μας λες τι βρηκες. Αν εχεις νιτρωδη και αμμωνια 0 αλλα νιτρικα 10+ τοτε εισαι στρωμενος. Αν δεν εισαι στρωμενος (δηλαδη αν βρεις νιτρωδη η αμμωνια, η αν εχεις 0 νιτρικα) τοτε ποσταρε εδω τα αποτελεσματα να το δουμε. ισως χρειαστεις να βαλεις αγγελια στο φορουμ για μπολι
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-02-13, 14:59
Το avatar του χρήστη Αντζι
Αντζι Ο χρήστης Αντζι δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2013
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

θελω σας παρακαλω πρωτα απο ολα να μου πειτε τι πρεπει να κανω με τα ψαρακια που απεμειναν ωστε να τα συντηρησω σωστα μεχρι να φτιαξω το ενυδρειο.ειναι σε ενα γυαλινο βαζο αυτη τη στιγμη πολυ ψηλο αλλα φυσικα δεν ειναι οτι καλυτερο.ηταν εντελως προχειρη λυση μεσα στον πανικο μου να τα βγαλω απο εκει
-------------------------
εχω αυτο:
http://www.pace-aquatics.co.uk/image...e_p1253206.jpg


και αυτο:


http://www.mondoanimaleshop.it/91-17...ra-test-ph.jpg

και αυτο:

http://www1.tetra.de/tetra_cf/tet_in...6_a01_v001.png

πρεπει να παρω κατι αλλο?για να καταλαβεται λοιπον:
το ενυδριο ειναι γεμισμενο μεχρι την μεση με νερο βρυσης.δεν εχω ριξει denitrol ουτε biotopol τα οποια τα ριχνεις οταν κανεις στρωσιμο και οταν αλλαζεις νερο.τα σφουγγαρια δεν τα εχω μεσα διοτι τα ξεπλυνα...ελεγα να παρω καινουρια μιας και δεν τα εχω αλλαξει ποτε...τι κανω?να το γεμισω με νερο βρυσης?τα σφουγγαρια να τα βαλω παλι μεσα και να τα αλλαξω αλλη στιγμη καλυτερα?φανταστειτε ενα ενυδριο μεσα με το χαλικι και νερο.ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ.τα ψαρακια ειναι αλλου
μενω Βυρωνα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Αντζι : 09-02-13 στις 14:59 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-02-13, 15:01
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pink corall Εμφάνιση μηνυμάτων
θελω σας παρακαλω πρωτα απο ολα να μου πειτε τι πρεπει να κανω με τα ψαρακια που απεμειναν ωστε να τα συντηρησω σωστα μεχρι να φτιαξω το ενυδρειο.ειναι σε ενα γυαλινο βαζο αυτη τη στιγμη πολυ ψηλο αλλα φυσικα δεν ειναι οτι καλυτερο.ηταν εντελως προχειρη λυση μεσα στον πανικο μου να τα βγαλω απο εκει
μα νομιζω σου εξηγησα. Αυτα που σου ειπα να κανεις δεν εννοουσα "μεσα στη βδομαδα" εννοουσα ΤΩΡΑ. πεταξου καπου αν βρεις ανοικτα τωρα και παρε ενα τεστ (η μπορεις να ζητησεις απο καποιον συμφορουμιτη να κανετε μαιζ το τεστ για μια φορα στην αναγκη) και μετα αναλογα τα αποτελεσματα μεχρι το βραδυ να εχεις βρει μπολι αν χρειαζεται.

τα ψαρια που εχεις σε βαζο, ποσο καιρο ειναι εκει? εχεις αεραντλια να τους βαλεις μεσα?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pink corall Εμφάνιση μηνυμάτων
θελω σας παρακαλω πρωτα απο ολα να μου πειτε τι πρεπει να κανω με τα ψαρακια που απεμειναν ωστε να τα συντηρησω σωστα μεχρι να φτιαξω το ενυδρειο.ειναι σε ενα γυαλινο βαζο αυτη τη στιγμη πολυ ψηλο αλλα φυσικα δεν ειναι οτι καλυτερο.ηταν εντελως προχειρη λυση μεσα στον πανικο μου να τα βγαλω απο εκει
-------------------------
εχω αυτο:
http://www.pace-aquatics.co.uk/image...e_p1253206.jpg


και αυτο:


http://www.mondoanimaleshop.it/91-17...ra-test-ph.jpg

και αυτο:

http://www1.tetra.de/tetra_cf/tet_in...6_a01_v001.png

πρεπει να παρω κατι αλλο?ειναι γεμισμενο μεχρι την μεση.τα σφουγγαρια δεν τα εχω μεσα διοτι τα ξεπλυνα...ελεγα να παρω καινουρια μιας και δεν τα εχω αλλαξει ποτε...τι κανω?να το γεμισω με νερο βρυσης?τα σφουγγαρια να τα βαλω παλι μεσα και να τα αλλαξω αλλη στιγμη καλυτερα?
μενω Βυρωνα
το τριτο τεστ (τα στικακια) αστα στην ακρη, να παρεις υγρα. Βεβαια, τωρα που ειναι αναγκη κανε ενα τεστ με τα στικακια να δουμε μετρησεις.

εκτος απο τα σφουγγαρια δεν εχεις αλλο υλικο στο φιλτρο σου??? ποσο καιρο τα εχεις τα σφουγγαρια? οταν λες τα ξεπλυνες, εννοεις με νερο βρυσης?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vangelis21 : 09-02-13 στις 15:01 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-02-13, 15:06
Το avatar του χρήστη Αντζι
Αντζι Ο χρήστης Αντζι δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2013
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

αεραντλια δενεχω οχι .
εχω και τα υγρα τεστ τα εβαλα πιο πανω οποτε παω να τα κανω(να γεμισω το ενυδριο μεχρι επανω πρωτα ?)
δεν εχει μονο σφουγγαρια.εχει 3 σφουγαρια,ανθρακα και υαλοβαμβακα στην κορυφη.αυτη τη στιγμη τα εχω εκτος ενυδριου.δυστηχως τα ξεπλυνα με νερο βρυσης ναι.μετα διαβασα οτι δεν κανει....
να τα βαλω μεσα και μετα να κανω τα τεστ?
τα ψαρακια ειναι εκει 3 μερες
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-02-13, 15:11
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pink corall Εμφάνιση μηνυμάτων
αεραντλια δενεχω οχι .
εχω και τα υγρα τεστ τα εβαλα πιο πανω οποτε παω να τα κανω(να γεμισω το ενυδριο μεχρι επανω πρωτα ?)
δεν εχει μονο σφουγγαρια.εχει 3 σφουγαρια,ανθρακα και υαλοβαμβακα στην κορυφη.αυτη τη στιγμη τα εχω εκτος ενυδριου.δυστηχως τα ξεπλυνα με νερο βρυσης ναι.μετα διαβασα οτι δεν κανει....
να τα βαλω μεσα και μετα να κανω τα τεστ?
τα ψαρακια ειναι εκει 3 μερες
λοιπον, δωσε βαση γιατι γινεται ενας χαμος. εκτος απο τα τεστ που θα πρεπει να πας να παρεις ΑΜΕΣΑ θα χρειαστεις και βιολογικο υλικο για το φιλτρο σου. ετσι πες το στο πετ σοπ.

τα τεστ που εχεις ΔΕΝ ειναι αρκετα. το pH δεν μας ενδιαφερει καν αυτη τη στιγμη. ξεχνα το. κανε απο τα στικακια και γραψε προσεκτικα ολες τις τιμες εδω. Οπως ειναι το ενυδρειο. Μην αλλαξεις τιποτα ακομα.

Για τα ψαρακια τωρα, το σωστο ειναι να βρεις καποιον με σωστο ενυδρειο να στα κρατησει μερικες μερες. Αν δεν γινεται με τιποτα τωρα αυτο η θα πρεπει να βρεις μεγαλυτερο κουβα να τα βαλεις ειτε αστα εκει που ειναι ΑΛΛΑ θα πρεπει να τους αλλαζεις νερο καθε μερα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-02-13, 15:16
Το avatar του χρήστη Αντζι
Αντζι Ο χρήστης Αντζι δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2013
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

λοιπον θα παω τωρα.ζηταω τεστ για ολες τις μετρησεις?ετσι το λεω?
καποιον με ενυδρειο δεν εχω οποτε θα αλλαξω το νερο.με απλο βρυσης?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-02-13, 15:20
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pink corall Εμφάνιση μηνυμάτων
λοιπον θα παω τωρα.ζηταω τεστ για ολες τις μετρησεις?ετσι το λεω?
καποιον με ενυδρειο δεν εχω οποτε θα αλλαξω το νερο.με απλο βρυσης?
τα τεστ που ΠΡΕΠΕΙ να εχεις για να δεις τι κινδυνους εχει το ενυδρειο σου ειναι
- νιτρωδη (υγρα τεστ)
- νιτρικα (υγρα τεστ)
- αμμωνια (αυτο το εχεις ηδη)

και τα αλλα τα εχεις σε στικακια, τα οποια ομως δεν ειναι 100% αξιοπιστα παντα. Παντως αν δεν βρεις καπου υγρα τεστ τωρα η αν δεν εχεις λεφτα για ξοδεμα, τοτε και τα στικακια τωρα στην κανουν την δουλεια κατα τη γνωμη μου (αν εχουν πανω No3, No2 - που εχουν)

αντιχλωριο εχεις? στις αλλαγες βαζουμε παντα αντιχλωριο
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 09-02-13, 15:22
Το avatar του χρήστη Αντζι
Αντζι Ο χρήστης Αντζι δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2013
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

N03 mg/l 10
N02 mg/l 0.5

gh >7d

KH 10d
ph 7.6

με το στικακι αυτα.βοηθανε?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 09-02-13, 15:23
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

ναι βοηθανε, κανε και με τα υγρα αμμωνιας που εχεις και πες μας τι δειχνει
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 09-02-13, 15:25
Το avatar του χρήστη Αντζι
Αντζι Ο χρήστης Αντζι δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2013
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

αντιχλωριο οχι μου εχει τελειωσει.εχω biotopol και denitrol...βοηθαει σε κατι?να βαλω τα σφουγγαρια μεσα και το φιλτρο και να ξεκινησει να δουλευει?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 09-02-13, 15:27
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Λοιπόν, όπως είσαι γεμίζεις το ενυδρείο και βάζεις αντιχλώριο ανάλογο των λίτρων σου. Το νερό να μην είναι παγωμένο, αλλά να φτάσει σταδιακά στους 25. Το λέω σταδιακά γιατί άμα τα έχεις ήδη στο βάζο θα έχουν παγώσει, να μην φάνε κι άλλο σοκ μεγάλης αλλαγής θερμοκρασίας.

Βάλε αγγελία για μπόλι γράφοντας και την περιοχή σου, μην ταΐζεις και ένα ένα θα τα βρούμε.

Το να κάνεις μετρήσεις σε ενυδρείο που τώρα το ξέπλυνες και άλλαξες το νερό και έπλυνες και το φίλτρο δε θα σου δείξουν κάτι ιδιαίτερα χρήσιμο και σίγουρα δεν είναι κρίσιμο αυτή τη στιγμή το αν το pH σου είναι 7,4 ή 7,8 για να τα βγάλεις από το βάζο.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 09-02-13, 15:30
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pink corall Εμφάνιση μηνυμάτων
αντιχλωριο οχι μου εχει τελειωσει.εχω biotopol και denitrol...βοηθαει σε κατι?να βαλω τα σφουγγαρια μεσα και το φιλτρο και να ξεκινησει να δουλευει?
να κανεις τεστ αμμωνιας να μας πεις ποσο ειναι . To biotopol ειναι αντιχλωριο, δε λεει πανω?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν, όπως είσαι γεμίζεις το ενυδρείο και βάζεις αντιχλώριο ανάλογο των λίτρων σου. Το νερό να μην είναι παγωμένο, αλλά να φτάσει σταδιακά στους 25. Το λέω σταδιακά γιατί άμα τα έχεις ήδη στο βάζο θα έχουν παγώσει, να μην φάνε κι άλλο σοκ μεγάλης αλλαγής θερμοκρασίας.

Βάλε αγγελία για μπόλι γράφοντας και την περιοχή σου, μην ταΐζεις και ένα ένα θα τα βρούμε.

Το να κάνεις μετρήσεις σε ενυδρείο που τώρα το ξέπλυνες και άλλαξες το νερό και έπλυνες και το φίλτρο δε θα σου δείξουν κάτι ιδιαίτερα χρήσιμο και σίγουρα δεν είναι κρίσιμο αυτή τη στιγμή το αν το pH σου είναι 7,4 ή 7,8 για να τα βγάλεις από το βάζο.
μα αν το ενυδρειο του ειναι τιγκα στην αμμωνια γιατι να τα βαλει εκει? και πως θα βλεπει πως στρωνει και αν το ενυδρειο του χωρις τεστ?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vangelis21 : 09-02-13 στις 15:30 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 09-02-13, 15:33
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Αφού γράφει ότι το άδειασε εντελώς το ενυδρείο, τι αμμωνία να έχει;

Αυτή τη στιγμή δεν είναι προτεραιότητα να δει αν στρώνει, προτεραιότητα είναι να βγουν τα ψάρια από τα βάζα και να μπουν σε καθαρό νερό.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 09-02-13, 15:35
Το avatar του χρήστη Αντζι
Αντζι Ο χρήστης Αντζι δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2013
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

τα σφουγγαρια και το φιλτρο να τα βαλω?
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 09-02-13, 15:36
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Εννοείται ότι θα τα βάλεις. Ελπίζω να μην έκανες τίποτα πλυσίματα με σαπούνια, αλλά απλά ξέβγαλμα με νερό.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 09-02-13, 15:38
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

που λεει οτι το αδεισε και το ξαναγεμισε το ενυδρειο? το εχασα αυτο. Αλλα και παλι, εδω εχει ηδη νιτρωδη. Και αν τα βαλει εκει τα ψαρια, χωρις μπολι πως θα τα κρατησει? αναγκαιο το μπολι πρωτα γιατι αν δε βρει την εβαψαν.

ναι βαλτο το φιλτρο αλλα θα πρεπει να του αγορασεις υλικα
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 09-02-13, 15:43
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Βάλε αγγελία για μπόλι γράφοντας και την περιοχή σου, μην ταΐζεις και ένα ένα θα τα βρούμε.
Για το άδεισμα το έχει γράψει κανά δυο φορές παραπάνω και στο πρώτο μήνυμα. Για τα νιτρώδη πού έγραψε ότι έχει; Και να έχει στο βάζο θα έχει λιγότερα;
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 09-02-13, 15:44
Το avatar του χρήστη Αντζι
Αντζι Ο χρήστης Αντζι δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2013
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

μονο με νερο ξεπλυνα ευτυχως.
τι τεστ της αμμωνιας δεν δειχνει τιποτα...το νερο δεν εχει παρει καν χρωμα...σημαινει κατι?μηπως ειναι ανενεργα τα τεστ?καλυτερα να παω να παρω.
μην με βρισετε αλλα δεν ξερω καν τι ειναι το μπολι και που χρησιμευει...δεν μου εχει πει κανεις για αυτο...
τα σφουγγαρια δεν τα εχω αλλαξει ποτε εδω και 4 χρονια..αλλαζα μονο ανθρακα και υαλοβαμβακα.να τα βαλω η να παρω καινουρια?
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 09-02-13, 15:46
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32934

Με το μπόλι στρώνεις αμέσως το ενυδρείο σου, όχι βέβαια ότι αμέσως μπορείς να το φορτώσεις στο φουλ.

Τα σφουγγάρια να τα βάλεις, τον άνθρακα μόνο αν έχεις καινούργιο.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 09-02-13, 15:49
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

βρες μπολι αμεσα και παρε οσα σου χρειαζονται (βιολογικο υλικο για το φιλτρο και τεστ). βακτηρια ειπες οτι εχεις για να βοηθησεις στο στρωσιμο και αντιχλωριο.

ανθρακα μη βαζεις
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 09-02-13, 15:53
Το avatar του χρήστη Αντζι
Αντζι Ο χρήστης Αντζι δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2013
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

λοιπον για να συνοψισω.

Γεμιζω με νερο βρυσης το υπολοιπο ενυδριο

βαζω τα σφουγγαρια,φιλτρο και υαλοβαμβακα(ανθρακα θα παρω καινουριο)

αντιχλωριο δεν εχω.εχω denitrol...ειναι αλλο πραγμα?πειτε μου γιατι σε λιγο παω να αγορασω οτι χρειαζομαι

μετα απο ολα αυτα τι τεστ πρεπει να κανω ωστε να ξερω οτι ειμαστε ετοιμοι να ριξω τα ψαρια?
προφανως θα παρω νεο τεστ αμμωνιας.αυτο ειναι χαλασμενο οπως ειπα.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 Εμφάνιση μηνυμάτων
βρες μπολι αμεσα και παρε οσα σου χρειαζονται (βιολογικο υλικο για το φιλτρο και τεστ). βακτηρια ειπες οτι εχεις για να βοηθησεις στο στρωσιμο και αντιχλωριο.

ανθρακα μη βαζεις
τωρα το ειδα.λοιπον αρα αγοραζω βιολογικο υλικο και τεστ. εχω denitrol αυτη τη στιγμη.μπολι απο οτι καταλαβα δεν αγοραζεται...αν δεν βρω τι κανω?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Αντζι : 09-02-13 στις 15:53 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 09-02-13, 15:56
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

¶λλο είναι αυτό, από αυτή τη μάρκα το Biotopol είναι το αντιχλώριο. Ο άνθρακας μικρή διαφορά θα κάνει, έλεγα αν είχες ήδη.

Κάνεις αυτά, φτιάχνεις τη θερμοκρασία (την οποία σιγά σιγά θα φτάσεις στους 25), βάζεις τα ψάρια, βρίσκεις μπόλι.

Ποιο είναι το φίλτρο σου;
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 09-02-13, 16:01
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

μπολι μπορει να εχει να σου δωσει και ο πετσοπας αλλα δεν ειναι η καλυτερη λυση. Αν δε βρισκεις απο αλλου παντως, εγω προσωπικα θα το ζηταγα απο τον πετσοπα.

το biotopol ειναι αντιχλωριο. Δες για ποσα λιτρα κανει και πως χρησιμοποιειται και αναλογα πραττεις αν νομιζεις οτι χρειαζεσαι κι αλλο. Αν παρεις κι αλλο, παρε prime.

Το αλλο ειναι βακτηρια τα οποια θα χρησιμοποιησεις για να στρωθει πιο ευκολα και γρηγορα το ενυδρειο μαζι με το μπολι.

ανθρακα μην παρεις.

για τεστ ζητα αν εχει το API test kit. ειναι λιγο ακριβουτσικο (καμια 30αρια ευρω) αλλα εχει ολα τα τεστ μεσα εκτος απο σκληροτητες που εχει το στικακι σου ετσι κι αλλιως
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 09-02-13, 16:05
Το avatar του χρήστη Αντζι
Αντζι Ο χρήστης Αντζι δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2013
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

το φιλτρο γραφει bioflow 600
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 Εμφάνιση μηνυμάτων
μπολι μπορει να εχει να σου δωσει και ο πετσοπας αλλα δεν ειναι η καλυτερη λυση. Αν δε βρισκεις απο αλλου παντως, εγω προσωπικα θα το ζηταγα απο τον πετσοπα.

το biotopol ειναι αντιχλωριο. Δες για ποσα λιτρα κανει και πως χρησιμοποιειται και αναλογα πραττεις αν νομιζεις οτι χρειαζεσαι κι αλλο. Αν παρεις κι αλλο, παρε prime.

Το αλλο ειναι βακτηρια τα οποια θα χρησιμοποιησεις για να στρωθει πιο ευκολα και γρηγορα το ενυδρειο μαζι με το μπολι.

ανθρακα μην παρεις.

για τεστ ζητα αν εχει το API test kit. ειναι λιγο ακριβουτσικο (καμια 30αρια ευρω) αλλα εχει ολα τα τεστ μεσα εκτος απο σκληροτητες που εχει το στικακι σου ετσι κι αλλιως
ανθρακας λετε δεν χρειαζεται καθολου δηλαδη?
το biotopol εχει οδηγιες αναλογα τι θες.πχ για αλλαγη νερου λεει 10μλ για το δικο μου ενυδρειο αν δεν κανω λαθος.
εαν ομως ειναι για αστρωτο θελει για καποιες μερες καπια μλ.
εμενα τωρα θεωρειται ξανα αστρωτο ετσι δεν ειναι?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Αντζι : 09-02-13 στις 16:05 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 09-02-13, 16:45
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Το biotopol ειναι αντιχλωριο,βαλε οσο λενε οι οδηγιες για τα λιτρα του
νερου που εβαλες.Το detitrol ειναι βακτηρια βαζε οσο λενε οι οδηγιες
της συσκευασιας.Το νερο που θα βαλεις να εχει περιπου την θερμοκρασια
που εχει το νερο εκει που εχεις τα ψαρια.Βαλε τα σφουγγαρια στο φιλτρο
και βαλτο να δουλευει οπως και τον θερμαντηρα.Μην βαζεις τον ανθρακα,
βιολογικο υλικο αγοραζεις απο Δευτερα.
Καλη επιτυχια και μην πανικοβαλεσαι.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 09-02-13, 17:02
Το avatar του χρήστη Αντζι
Αντζι Ο χρήστης Αντζι δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2013
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stav Εμφάνιση μηνυμάτων
Το biotopol ειναι αντιχλωριο,βαλε οσο λενε οι οδηγιες για τα λιτρα του
νερου που εβαλες.Το detitrol ειναι βακτηρια βαζε οσο λενε οι οδηγιες
της συσκευασιας.Το νερο που θα βαλεις να εχει περιπου την θερμοκρασια
που εχει το νερο εκει που εχεις τα ψαρια.Βαλε τα σφουγγαρια στο φιλτρο
και βαλτο να δουλευει οπως και τον θερμαντηρα.Μην βαζεις τον ανθρακα,
βιολογικο υλικο αγοραζεις απο Δευτερα.
Καλη επιτυχια και μην πανικοβαλεσαι.

σε ευχαριστω παρα πολυ.θελω να κανω σωστη δουλεια υτη τη φορα.
συμφωνα με τις οδηγιες που μου εδωσαν και τα αλλα παιδια λοιπον το ενυδριο το γεμισα,εβαλα biotopol,μετα απο λιγο denitrol,το φιλτρο και τα σφουγγαρια οκ και δουλευει.το μονο που δεν εχω να κανω ειναι τεστ αμμωνιας.ετοιμαζομουν να παω τωρα γιατι δεν μπορουσα νωριτερα με το μωρο.μπορω και αυτο απο δευτερα η ειναι σημαντικο πριν βαλω μεσα τα ψαρια?
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 09-02-13, 17:10
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pink corall Εμφάνιση μηνυμάτων
σε ευχαριστω παρα πολυ.θελω να κανω σωστη δουλεια υτη τη φορα.
συμφωνα με τις οδηγιες που μου εδωσαν και τα αλλα παιδια λοιπον το ενυδριο το γεμισα,εβαλα biotopol,μετα απο λιγο denitrol,το φιλτρο και τα σφουγγαρια οκ και δουλευει.το μονο που δεν εχω να κανω ειναι τεστ αμμωνιας.ετοιμαζομουν να παω τωρα γιατι δεν μπορουσα νωριτερα με το μωρο.μπορω και αυτο απο δευτερα η ειναι σημαντικο πριν βαλω μεσα τα ψαρια?
Το αφιλτρο ειναι αστρωτο,ειτε δεις σημερα την αμμωνια ειτε την Δευτερα
το ιδιο κανει.Μια δυο ημερες μην ταιζεις και μετα ταισμα με φειδω.Βαλε
μια αγγελια και ζητα μπολι τα βακτηρια μην σταματας να τα ριχνεις παντα
συμφωνα με τις οδηγιες
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
τα εκανα θαλασσα... ξανα απο την αρχη.. λιγη βοηθεια zweet Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 20 17-04-12 10:36
βοηθεια για στρωσιμο scooby14 Αρχάριοι γλυκού νερού 4 28-05-10 17:49
την βοηθεια σας για στρωσιμο lio2006 Αρχάριοι γλυκού νερού 8 26-05-10 12:11
στρωσιμο ξανα... platy Αρχάριοι γλυκού νερού 6 13-11-09 22:45
βοηθεια στο στρωσιμο ilias kostas Αρχάριοι γλυκού νερού 9 10-10-06 16:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10011 seconds with 13 queries