Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 25-04-12, 13:07  
ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΑΛΛΑ ΜΕ ΔΙΑΘΕΣΗ!ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΑΣ...
 
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma
Senior Member
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος 25-04-12, 13:07
Αξιολόγηση: (1 votes - 1,00 average)

Καλησπέρα σε όλους και ευχαριστω που με δεχτηκατε στην παρεα σας
Ειμαι 38 χρονων και πριν 2 μηνες εφεραν δωρο στον μικρο μου γιο (4 χρονων) ενα ενυδρειο 30 λιτρων με ενσωματωμενη λαμπα και εσωτερικό φίλτρο

Αγορασα εναν θερμοστατη, μια ανουμπια, υποστρωμα (καφε χρωματος) ειδικο για την αναπτυξη φυτων, τοποθετησα επισης ενα κομματι ξυλο στον πυθμενα και ενα διακοσμητικο (το οποιο σκεφτομουν οτι θα μπορουσε να λειτουργησει ως κρυψωνα - εαν και εφοσον απαιτηθει) και δυο πετρες που βρηκα διπλα σε ενα ποταμι (τις οποιες πρωτα επλυνα & εβρασα)

Πηρα μπολι απ τον πετσοπα (ασχημη λεξη, αλλα δυστυχως επικρατησε), αντιχλωριο και επιπλεον βακτηρια και εδω και 2 μηνες ολα πηγαινουν σχετικα καλα (γραφω σχετικα, γιατι ηδη εχω εντοπισει αρκετα λαθη σ αυτα που εκανα!!)

Εχω αγορασει 2 γκαπυ, ενα αρσενικό και ενα θηλυκο (το αποτελεσμα ειναι το αρσενικο να κυνηγαει συνεχως το θηλυκο! 1ο ΛΑΘΟΣ), μια ζεβρα (2ο ΛΑΘΟΣ, διαβασα πως τα συγκεκριμενα ζουν σε κοπαδια), 2 πολυ μικρα ψαρια (με μπλε - κοκκινο, "φωσφοριζοντα" χρωματισμο) και μια γαριδα.

Το ενυδρειο ειναι πισω απο παραθυρο και εχει αρκετο φως...
Ξεκιναω τωρα τις ερωτησεις
1. Πρεπει να αναβω τη λαμπα ή αρκει το φως του ηλιου?
2. Ταιζω τα ψαρια 2 φορες την ημερα (ειναι οκ?)
3. Η θερμοκρασια ειναι σταθερη στους 26. Τωρα που καλοκαιριαζει, διακοπτω τη χρηση του θερμοστατη?
4. Ο γιος μου θελει να του αγορασω εναν γλυφτη (η αληθεια ειναι πως εγω του περιγραψα το συγκεκριμενο ψαρι...και απο τοτε το ζηταει!!!) και ενα σαλιγκαρι (αυτο το ανεφερε μονος του!!!). Υπαρχει δυνατότητα για επιπλεον ψαρι (γλυφτη) και σαλιγκαρι?
5. Υπαρχει καποιο σημαντικο "λαθος" σε οσα σας ανεφερα?
6. Ξεχασα να αναφερω πως η ζεβρα ορισμενες φορες κυνηγα σχεδον ολα τα υπολοιπα ψαρακια

Σας ευχαριστω εκ των προτερων για τον χρονο σας
Η αληθεια ειναι πως γραφτηκα στο συγκεκριμενο φορου, εχοντας διαβασει αρκετα σε διαφορα φορουμ και εκανα την επιλογη μου, εχοντας ως γνωμονα πως μοιραζεστε τις γνωσεις σας, χωρις τουπε και υφος. Και το αναφερω, γιατι σε ορισμενα αλλα φορουμ...μονο που δεν "εδειραν" ορισμενους αρχαριους...για τα λαθη που εκαναν (εννοειται λογω ελλειψης γνωσης!)
Εμφανίσεις: 58209
Απάντηση με παράθεση
  #31  
Παλιά 09-05-12, 11:16
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή Ευχαριστώ

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις

Τις πληροφορίες για τις άλγες τις είχα ήδη διαβάσει, απλά ξέρετε και εσείς πως εκτός απο τα βασικά άρθρα, υπάρχουν 1002 επιπλέον πληροφορίες για το κάθε θέμα και τελικά ο αρχάριος κάποιοι στιγμή μπερδεύεται

Η αληθεια είναι πως θα προσπαθησω να παρω μεγαλυτερο ενυδρειο και φυσικα να το τοποθετήσω σε διαφορετικη θέση
Το 30λιτρο μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο ως βοηθητικό ενυδρειο

Νομίζω πως έμαθα αρκετά από τα προηγούμενα λάθη μου - διόρθωσα αρκετά, το ενυδρείο έτσι οπως είναι στημένο τώρα πάει αρκετά καλά, αλλα ξέρετε καλύτερα απ μένα πως ισχύει ότι : Οσο μεγαλύτερο είναι το ενυδρείο, τόσο μικρότερα είναι τα προβλήματα (χωρίς φυσικά αυτό να είναι απόλυτο!)

Και πάλι ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 09-05-12, 12:35
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις

Τις πληροφορίες για τις άλγες τις είχα ήδη διαβάσει, απλά ξέρετε και εσείς πως εκτός απο τα βασικά άρθρα, υπάρχουν 1002 επιπλέον πληροφορίες για το κάθε θέμα και τελικά ο αρχάριος κάποιοι στιγμή μπερδεύεται

Η αληθεια είναι πως θα προσπαθησω να παρω μεγαλυτερο ενυδρειο και φυσικα να το τοποθετήσω σε διαφορετικη θέση
Το 30λιτρο μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο ως βοηθητικό ενυδρειο

Νομίζω πως έμαθα αρκετά από τα προηγούμενα λάθη μου - διόρθωσα αρκετά, το ενυδρείο έτσι οπως είναι στημένο τώρα πάει αρκετά καλά, αλλα ξέρετε καλύτερα απ μένα πως ισχύει ότι : Οσο μεγαλύτερο είναι το ενυδρείο, τόσο μικρότερα είναι τα προβλήματα (χωρίς φυσικά αυτό να είναι απόλυτο!)

Και πάλι ευχαριστώ
Υπαρχουν 1002 πληροφοριες γιατι εκ των πραγματων υπαρχουν 1002 διαφορετικες περιπτωσεις ενυδρειων που μπορει να συμβαινουν στο καθενα λιγα, αρκετα ή πολλα απα αυτα που περιγραφουν οι πληροφοριες.
Δεν γινεται αλλιως να μαθεις, τι ακριβως γινεται στο δικο σου ενυδρειο, αν δεν διαβασεις και τις 1002 πληροφοριες
Καθε μια πληροφορια που διαβαζεις, αν τυχαινει να συμβαινει στο δικο σου ενυδρειο, την καταλαβαινεις και πιο καλα.
Αν ειναι πληροφορια για "κακο" συμβαν, καλο θα ηταν να την ειχες διαβασει πριν συμβει

Εμαθες τουλαχιστον στην πραξη, τα βασικα που γραφουμε συνεχως, και πολλοι αρχαριοι δεν καταλαβαινουν.
α) "Οσο μεγαλύτερο είναι το ενυδρείο, τόσο μικρότερα είναι τα προβλήματα" (απλα α) ειναι λιγο μεγαλυτερα τα εξοδα -αν και σε αυτο παιζει παλι ρολο η εμπειρια και η πληροφορηση, πχ το πρωτο μου ενυδρειο 50 λιτρα κοστισε σχεδον οσο το δευτερο 180αρι- και β) λιγο μεγαλυτερη η συντηρηση - αν και σε αυτο παιζει παλι ρολο η εμπειρια και η πληροφορηση, πχ πολυ περισσοτερο με κουραζε το 50αρι, παρα τωρα τα 800 λιτρα συνολικα που συντηρω σε τρια διαφορετικα ενυδρεια - μιλαμε για πολυ περισσοτερο)
β) "τιποτα δεν ειναι απολυτο" (εχω δει τρια "ιδια" ενυδρεια στον ιδιο χωρο να συμπεριφερονται απο πολυ εως λιγο διαφορετικα)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 10-05-12, 13:48
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή ΑΛΛΑΓΗ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

Ξεκίνησα λοιπόν να ψαχνω για μεγαλυτερο ενυδρείο
Λόγω χώρου, δεν μπορώ να πάρω κάτι μεγαλύτερο απο 120 lt
Η αληθεια είναι πως θέλω να συνεχίσω με τα γκάπυ που ήδη εχω και με κοκκινες γαριδες

Μερικές ερωτήσεις και όποιος γνωρίζει, απαντάει
1. Για να στρωσει το νεο ενυδρειο, μια που το "παλιο" ειναι ηδη στρωμενο, τι ακριβως κανω? Μεταφερω απλα μπολι...και ειμαι οκ?
2. Ποσα φιλτα θα χρειαστω και ποσους θερμοστάτες για 120αρι?
3. Επειδη δεν σκοπευω να χαλασω τη δομη του "παλιου" ενυδρειου, στο νεο ενυδρειο τι φυτά να επιλέξω? Η αληθεια ειναι πως με τις ανουμπιες, βρηκα την υγεια μου! Δεν μασανε τπτ
4. Διαβασα σε καποιο ποστ, πως γκαπυ εφαγε κοκκινη γαριδα. Επειδη απ τα λιγα που ξερω, το θεωρω απιθανο, ξερει καποιος αν ισχυει?
5. Ποσα Watt θα πρέπει να ειναι η λάμπα που θα επιλέξω?
6. Τι κάνετε όλοι εσείς οι εμπειροι χομπιστες, με τα μωρα γκαπυς που αποκτάτε? Τα χαρίζετε, τα πουλάτε...κλπ? Γιατί αν κρίνω απ τον αριθμο της κάθε γέννας...πρεπει ο συνολικος αριθμός να χτυπάει κοκκινο!!!
7. Η πιο σημαντική ερώτηση : Υπάρχει κάποιος τύπος ενυδρείου, τον οποίο θα μου προτείνατε? Επαναλαμβάνω πως ενδιαφέρομαι για 120αρι

Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 10-05-12, 15:38
yannis Ο χρήστης yannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2004
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξεκίνησα λοιπόν να ψαχνω για μεγαλυτερο ενυδρείο
Λόγω χώρου, δεν μπορώ να πάρω κάτι μεγαλύτερο απο 120 lt
Η αληθεια είναι πως θέλω να συνεχίσω με τα γκάπυ που ήδη εχω και με κοκκινες γαριδες

Μερικές ερωτήσεις και όποιος γνωρίζει, απαντάει
1. Για να στρωσει το νεο ενυδρειο, μια που το "παλιο" ειναι ηδη στρωμενο, τι ακριβως κανω? Μεταφερω απλα μπολι...και ειμαι οκ?
Ναι, αφου έχεις πρώτα γεμίσει με νερό - αντιχλώριο και επιτρέψεις κάποιες ώρες λειτουργίας.
2. Ποσα φιλτα θα χρειαστω και ποσους θερμοστάτες για 120αρι?
1 φίλτρο (300 λτ/ώρα) & 1 θερμαντήρα (100-150 watt)
3. Επειδη δεν σκοπευω να χαλασω τη δομη του "παλιου" ενυδρειου, στο νεο ενυδρειο τι φυτά να επιλέξω? Η αληθεια ειναι πως με τις ανουμπιες, βρηκα την υγεια μου! Δεν μασανε τπτ
Τα φυτά είναι μεγάλο κεφάλαιο και πρέπει να διαβάσεις. Πηγαινε σε εύκολα φυτά για αρχή και βλέπεις. Οι ανουμπιες είναι πολύ όμορφες μεγάλες! ξεκίνα με αυτές και βλέπεις.
4. Διαβασα σε καποιο ποστ, πως γκαπυ εφαγε κοκκινη γαριδα. Επειδη απ τα λιγα που ξερω, το θεωρω απιθανο, ξερει καποιος αν ισχυει?
Υπάρχουν κανόνες και εξαιρέσεις
5. Ποσα Watt θα πρέπει να ειναι η λάμπα που θα επιλέξω?
για ανουμπιες 25-50 watt είσαι ΟΚ- Με ήλιο και 25 watt OK
6. Τι κάνετε όλοι εσείς οι εμπειροι χομπιστες, με τα μωρα γκαπυς που αποκτάτε? Τα χαρίζετε, τα πουλάτε...κλπ? Γιατί αν κρίνω απ τον αριθμο της κάθε γέννας...πρεπει ο συνολικος αριθμός να χτυπάει κοκκινο!!!
Κάνουμε τηγανιά
7. Η πιο σημαντική ερώτηση : Υπάρχει κάποιος τύπος ενυδρείου, τον οποίο θα μου προτείνατε? Επαναλαμβάνω πως ενδιαφέρομαι για 120αρι
Ναι τα φθηνά
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=62188

Φίλε ξεκίνα με λίγα και στην πορεία βλέπεις!!!!!!!!!!! Διαφορετικά θα δώσεις πολλά χωρίς λόγο. Στήσε το ενυδρείο με αυτά που έχεις και σιγά σιγά το βελτιώνεις !
__________________
Καπιταλισμός χωρίς χρεοκοπία είναι σαν τον χριστιανισμό χωρίς την κόλαση
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 10-05-12, 19:39
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Γενικα συμφωνω εκτος απο το φιλτρο (300 λ/ω)

Αυτο ειναι μια πολυ γενικευμενη προσταση και αναφερεται μονο στη ροη του.

Ιδιο (?) ειναι ενα εσωτερικο φιλτρο με 300 λ/ω ονομαστικη ροη, με 2 λιτρα χωρητικοτητα για υλικα και 250 λ/ω πραγματικη ροη (απο τα 300 λ/ω ονομαστικης ροης των προδιαγραφων)?
και το ιδιο ενα εξωτερικο φιλτρο με 300 λ/ω ονομαστικη αλλα με 1 λιτρο χωρητικοτητα για υλικα και 100 λ/ω πραγματικη ροη (απο τα 300 λ/ω ονομαστικης) λογω μανομετρικου?
Ιδιο ενα εσωτερικο φιλτρακι με 300 λ/ω ροη και 0.25 λιτρα χωρητικοτητα για υλικα?
Ολα αυτα σε συναρτηση με τι ιχθυφορτωση, και ειδος, και ταισματα?

ΥΓ Tα καρφουρισια παντως στην αγγελια ειναι πιο φτηνα καινουρια
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 11-05-12, 07:39
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή "ΦΙΛΟΞΕΝΟΥΜΕΝΟΣ"???

Ευχαριστώ για τις προηγούμενες απαντήσεις

Χθες το βραδυ, σε συνθηκες ελαχιστου φωτισμου, διέκρινα ένα "ξενο" σώμα στο τζάμι του ενυδρείου
Ανάβοντας το φως, είδα ένα μικρό οργανισμο, 2 περιπου εκατοστα μεγεθος, εμοιαζε με σκουλικι χωρίς ομως να είναι (τουλαχιστον οχι σαν τα γνωστα σκουλικια, που ολοι ξερουμε)

Στη ουσία είχε το σχημα "φυλλου", λεπτό στο ενα μέρος και οβαλ στο πισω μερος
Ειχε βεντουζαρει στο τζαμι...και κουνιοταν οπως οι καμπιες
Θα προσπαθησω να ποσταρω φωτο το βραδυ

Εχει κανείς ιδεά τι μπορεί να είναι και αν πρέπει να το αφαιρέσω απ το ενυδρείο?
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 11-05-12, 08:04
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Για ρίξε μια ματιά εδώ: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=51303
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 11-05-12, 12:22
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή KI ΑΛΛΗ ΕΡΩΤΗΣΗ

Μιλώντας με συνάδελφο μου στη δουλεια, μου προτεινε να αγορασω ενα κοπαδι κοκκινες γαριδες (περιπου 10)
Αυτη τη στιγμη στο ενυδρειο εχω μονο μια!

Το σκεπτικο του ειναι οι αλγες και γενικα η "καθαριότητα" του ενυδρειου
Ισχύουν τα παραπάνω ή θα επιβαρυνω το ήδη μικρο ενυδρείο μου?

ΥΓ : Στέλιο ευχαριστω για το link
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 11-05-12, 12:28
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Βρήκες όμως τι ήταν ή να το ψάξουμε κι άλλο;

Εγώ προσωπικά θα απέφευγα να φορτώσω ένα τόσο μικρό ενυδρείο. Δε λέω ότι θα δεις άμεσα κάποιο εμφανές πρόβλημα, απλά χρειάζεται μια προσοχή. Οι γαρίδες δε θα σε σώσουν από τις άλγες αν υπάρχει κάτι που τις βοηθάει να πολλαπλασιάζονται. Όσο για το ζήτημα της καθαριότητας είναι πολύ σχετικό. Ναι μεν θα τριγυρνάνε παντού και θα τσιμπολογάνε ό,τι περισσεύει από τους άλλους, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν είναι ζωντανά που θα πρέπει να τα ταΐζεις αν δεν υπάρχουν αρκετά υπολείμματα και φυσικά θα... πηγαίνουν και αυτές τουαλέτα!
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 11-05-12, 12:34
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Βρήκες όμως τι ήταν ή να το ψάξουμε κι άλλο;

Εγώ προσωπικά θα απέφευγα να φορτώσω ένα τόσο μικρό ενυδρείο. Δε λέω ότι θα δεις άμεσα κάποιο εμφανές πρόβλημα, απλά χρειάζεται μια προσοχή. Οι γαρίδες δε θα σε σώσουν από τις άλγες αν υπάρχει κάτι που τις βοηθάει να πολλαπλασιάζονται. Όσο για το ζήτημα της καθαριότητας είναι πολύ σχετικό. Ναι μεν θα τριγυρνάνε παντού και θα τσιμπολογάνε ό,τι περισσεύει από τους άλλους, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν είναι ζωντανά που θα πρέπει να τα ταΐζεις αν δεν υπάρχουν αρκετά υπολείμματα και φυσικά θα... πηγαίνουν και αυτές τουαλέτα!
Οχι δεν βρηκα τι είναι. Το βραδυ θα ποσταρω φωτο
Η αληθεια ειναι πως το ειχα ξαναδει πριν 3 μερες...να "οδευει" προς το φιλτρο, αλλα θεωρησα πως "χαθηκε" εντος του φιλτρου!
Τελικα χθες εσκασε μυτη ξανα...

Οσο για τις γαριδες, συνδιασα τη γνωμη του συναδελφου μου, με ενα αρθρο που διαβασα για τους καλυτερους αλγοφαγους και στις κοκκινες γαριδες αναφερει πως αποτέλεσμα υπαρχει οταν ειναι πανω απο 10.
Νομιζω όμως πως σε ενα τοσο μικρο ενυδρειο, περισσοτερο μποτιλιαρισμα θα δημιουργησω (περα απο τα αλλα προβλληματα), παρα κατι σπουδαιο!

Μπορώ να ρωτησω για συγκεκριμενη μαρκα ενυδρειου ή απαγορευεται απ τους κανονες του φορουμ???
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 11-05-12, 12:39
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Ό,τι θες γράφεις και ρωτάς για μάρκες!

Πάντως δε θέλω να σε απογοητεύω χωρίς λόγο, μπορεί να μπει κάποιος και να με θεωρήσει υπερβολικό και να είναι μια χαρά η δεκάδα. Ας πούμε κι εγώ αν είχες 50 λιτρο θα σου έλεγα βάλε άφοβα! Ζύγισε τις γνώμες και αποφάσισε.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 11-05-12, 14:21
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αν ηθελα γαριδες που "δουλευουν", θα εβαζα λιγες (3-4) amano που ειναι και μεγαλυτερες και δεν θα τις τρωνε τα γκαπι.

Μονο θα προσεχα να μη μου δωσουν amano-yalatzi* και τρωνε αυτες τα γκαπι

*
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....310#post640310
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....ighlight=amano
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 15-05-12, 10:03
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή TA ΦΩΤΑ ΣΑΣ...

1. http://www.savidis-pet.gr/index.php?page=eshop.php

2. http://www.amazonios.gr/product_info.php?cPath=428_479&products_id=2870

3. http://www.petshop24.gr/index.php/aqua/aquariums/pacific-aquarium-54lt.html

4. http://osmosisaquariums.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypag e_images.tpl&product_id=277&category_id=39&option= com_virtuemart&Itemid=1&lang=el

5. http://osmosisaquariums.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypag e_images.tpl&product_id=652&category_id=1&option=c om_virtuemart&Itemid=1&lang=el

6. http://www.ferplast.it/scheda_prodotto_eng.php/prodotto=glass_aquarium_with_lamp_and_internal_fil ter-capri-aquariums--capri-60/id_menu=06010402/frm_pagina=1

7. http://www.ferplast.it/scheda_prodotto_eng.php/prodotto=glass_aquarium_complete_with_lamp_interna l_filter_and_timer-cayman-cayman-aquariums--cayman-60/id_menu=0601020105/frm_pagina=1

Εννοείται πως αν υπάρχει και 8η...9η...10η πρόταση, είναι δεκτή!

(Ασχετο :Ακόμη ποστάρω...τη φωτο για την οποια εγραψα πριν μερικες μερες)...
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 15-05-12, 10:59
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

χωρίς να έχουν περάσει από τα χέρια μου πολλά ενυδρεία (έχω ένα καρφουρίσιο της aquael), έχω συμπεράνει ότι πολύ σημαντικό στοιχείο για την αγορά ενυδρείου είναι και το καπάκι.
για έναν αρχάριο χομπίστα δεν φαίνεται τόσο σημαντικό αλλά είναι κάτι που το συνειδητοποιεί στην πορεία, όταν χρειαστεί αλλαγή ή αναβάθμιση φωτισμού, θέση για ταίστρα, ψύξη το καλοκαίρι,κλπ.
Φυσικά αν έχεις χρόνο και διάθεση για DIY κατασκευές τότε όλα γίνονται.
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 15-05-12, 16:08
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Για να γινει μια καλη προταση πρεπει να ξερουμε τι ακριβως θελεις να κανεις με το ενυδρειο και ποιο ειναι το μπατζετ.

Η αρχη, ειναι το κυριο ειδος που θα φιλοξενησεις (ειτε ψαρι, ειτε ασπονδυλο, ειτε φυτο).
Πανω σε αυτο στηριζονται ολα τα υπολοιπα (υπολοιπος εξοπλισμος, συμβατοι συγκατοικοι, φυσικα διακοσμητικα υλικα, φωτα κλπ, και κυριως επεξεργασια ή οχι νερου)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 18-05-12, 07:44
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να γινει μια καλη προταση πρεπει να ξερουμε τι ακριβως θελεις να κανεις με το ενυδρειο και ποιο ειναι το μπατζετ.

Η αρχη, ειναι το κυριο ειδος που θα φιλοξενησεις (ειτε ψαρι, ειτε ασπονδυλο, ειτε φυτο).
Πανω σε αυτο στηριζονται ολα τα υπολοιπα (υπολοιπος εξοπλισμος, συμβατοι συγκατοικοι, φυσικα διακοσμητικα υλικα, φωτα κλπ, και κυριως επεξεργασια ή οχι νερου)
Έχεις δίκιο delta!
Λοιπόν το ενυδρείο θα φιλοξενήσει Γκάπις και το μπατζετ μεχρι 150 ευρω, ενυδρείο και τεχνικός εξοπλισμος
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 18-05-12, 12:53
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Θελεις λοιπον ενα ενυδρειο 60-70 λιτρα και πανω (αναλογα την ιχθυοφορτωση που θελεις να κρατας και την ανεση στο ταισμα)
και ενα φιλτρο με μισο λιτρο χωρητικοτητα και πανω (παλι αναλογα την ιχθυοφορτωση που θελεις να κρατας και την ανεση στο ταισμα) , και ροη 300+ λ/ω, ει δυνατον και μεγαλυτερη αλλα ρυθμιζομενη.

Θα πρεπει να εχεις επιπλεον τα απολυτως απαραιτητα,
θερμαντηρα,
ψυξη,
θερμομετρο,
φωτισμο
χρονοδιακοπτη/ες
και μετα δευτερευοντως για διακοσμηση ευκολη και οικονομικη (αφου ειναι μικρο το μπατζετ) δωεραν κλαδεματα ευκολων φυτων απο τις αγγελιες και αμμο μαζεμενη απο θαλλασα και καμια πετρα ανεξαρτητου συστασης αφου τα ψαρια ζουν σε σκληρο νερο (ή απο πρακτικερ, ερμη κλπ).

Λογω πολυ χαμηλου μπατζετ θα ελεγχα και καποια ενυδρεια απο τις αγγελιες (πχ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=62243 αν εχει μεινει απουλητο, εχει πολυ καλη τιμη και εχει και φιλτρο θερμαντηρα και βαση).
Επισης, αν δεν υπαρχουν διαθεσιμα, θα περιμενα μεχρι να βγει καποιο καλομεταχειρισμενο σε καλη τιμη.

Αλλιως αν πας σε καινουριο, θα πας σε καποιο κινεζικο (πχ aquel, anubias, καρφουρισια -πιο παλια εφερνε και ιταλικα πολυ καλα-, ή φτηνο γερμανικο πχ juwel record) και κινεζικο φιλτρο. (χωρις να ειναι υποτιμητικος ο τιτλος "κινεζικο", μια χαρα ενυδρεια και φιλτρα βγαζουν, για τα λεφτα τους).
Και φυσικα με καινουριο, θα χασεις σε λιτρα κλπ
Κατι ferplast, ξεχνα τα σε αυτα τα λεφτα.

Θα προσεξεις μονο τα φιλτρα που εχουν καποιες προσφορες απο ενυδρειακα σετ, που ειναι πολυ αδυναμα για ασφαλη διατηρηση ψαριων (ιδιως με το μεγαλυτερο φορτωμα απο το μινιμουμ που κανουμε και που καλυπτουν συνηθως τα φιλτρα αυτα).
Τα εσωτερικα απο καποια σετ ομως ειναι καλα (πχ juwel, καποια κινεζικα με το μεγαλο φιλτρο πλατης) και με μια μικρη αναβαθμιση στα υλικα γινονται σουπερ.

Θα κανεις απαραιτητως καλη ερευνα αγορας (και θα βοηθησει και απο οποιος εχει ακουσει/δει κατι) γιατι οι τιμες στα ιδια προιοντα μπορει να
"παιζουν" αρκετα, απο καταστημα σε καταστημα.

Παλιοτερα εκανε το waterinn προσφορες με δωροεπιταγες 30-100% επι της τιμης του ενυδρειου, που καλυπταν πολλα απαραιτητα εξτρα κατα την αγορα ενυδρειου, αλλα τα εχει κοψει (και εχει χασει μεγαλο μεριδιο πωλησεων φυσικα).

Καλα μεχρι εδω?
-------------------------
Θελεις σε αυτα τα χρηματα να ειναι και το επιπλο? ή εχεις χωρο να το τοποθετησεις?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 18-05-12 στις 12:53 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 18-05-12, 13:32
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Θελεις λοιπον ενα ενυδρειο 60-70 λιτρα και πανω (αναλογα την ιχθυοφορτωση που θελεις να κρατας και την ανεση στο ταισμα)
και ενα φιλτρο με μισο λιτρο χωρητικοτητα και πανω (παλι αναλογα την ιχθυοφορτωση που θελεις να κρατας και την ανεση στο ταισμα) , και ροη 400+ λ/ω, ει δυνατον και μεγαλυτερη αλλα ρυθμιζομενη.

Θα πρεπει να εχεις επιπλεον τα απολυτως απαραιτητα,
θερμαντηρα, συνήθως απ όσο έχω δει, περιλαμβάνεται στην τιμή
ψυξη,
θερμομετρο, έχω
φωτισμο συνήθως απ όσο έχω δει, περιλαμβάνεται στην τιμή
χρονοδιακοπτη/ες έχω
και μετα δευτερευοντως για διακοσμηση ευκολη και οικονομικη (αφου ειναι μικρο το μπατζετ) δωεραν κλαδεματα ευκολων φυτων απο τις αγγελιες και αμμο μαζεμενη απο θαλλασα και καμια πετρα ανεξαρτητου συστασης αφου τα ψαρια ζουν σε σκληρο νερο (ή απο πρακτικερ, ερμη κλπ).

Λογω πολυ χαμηλου μπατζετ θα ελεγχα και καποια ενυδρεια απο τις αγγελιες (πχ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=62243 αν εχει μεινει απουλητο, εχει πολυ καλη τιμη και εχει και φιλτρο θερμαντηρα και βαση).
Επισης, αν δεν υπαρχουν διαθεσιμα, θα περιμενα μεχρι να βγει καποιο καλομεταχειρισμενο σε καλη τιμη.

Αλλιως αν πας σε καινουριο, θα πας σε καποιο κινεζικο (πχ aquel, anubias, καρφουρισια -πιο παλια εφερνε και ιταλικα πολυ καλα-, ή φτηνο γερμανικο πχ juwel record) και κινεζικο φιλτρο. (χωρις να ειναι υποτιμητικος ο τιτλος "κινεζικο", μια χαρα ενυδρεια και φιλτρα βγαζουν, για τα λεφτα τους).
Και φυσικα με καινουριο, θα χασεις σε λιτρα κλπ
Κατι ferplast, ξεχνα τα σε αυτα τα λεφτα.

Θα προσεξεις μονο τα φιλτρα που εχουν καποιες προσφορες απο ενυδρειακα σετ, που ειναι πολυ αδυναμα για ασφαλη διατηρηση ψαριων (ιδιως με το μεγαλυτερο φορτωμα απο το μινιμουμ που κανουμε και που καλυπτουν συνηθως τα φιλτρα αυτα).
Τα εσωτερικα απο καποια σετ ομως ειναι καλα (πχ juwel, καποια κινεζικα με το μεγαλο φιλτρο πλατης) και με μια μικρη αναβαθμιση στα υλικα γινονται σουπερ.

Θα κανεις απαραιτητως καλη ερευνα αγορας (και θα βοηθησει και απο οποιος εχει ακουσει/δει κατι) γιατι οι τιμες στα ιδια προιοντα μπορει να
"παιζουν" αρκετα, απο καταστημα σε καταστημα. συμφωνω!!

Παλιοτερα εκανε το waterinn προσφορες με δωροεπιταγες 30-100% επι της τιμης του ενυδρειου, που καλυπταν πολλα απαραιτητα εξτρα κατα την αγορα ενυδρειου, αλλα τα εχει κοψει (και εχει χασει μεγαλο μεριδιο πωλησεων φυσικα).

Καλα μεχρι εδω? Πιο καλά δεν γίνεται!
-------------------------
Θελεις σε αυτα τα χρηματα να ειναι και το επιπλο? ή εχεις χωρο να το τοποθετησεις? Έχω χώρο (δεν χρειάζομαι έπιπλο)
Ερώτηση : Το 30λιτρο, το αφήνω ως έχει, ωστε να χρησιμοποιηθεί ως βοηθητικό?
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 18-05-12, 16:44
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
συνήθως απ όσο έχω δει, περιλαμβάνεται στην τιμή
Έχω χώρο (δεν χρειάζομαι έπιπλο
Ερώτηση : Το 30λιτρο, το αφήνω ως έχει, ωστε να χρησιμοποιηθεί ως βοηθητικό?
Aπλα τα αναφερω, γιατι καποια σετ μπορει να μην εχουν.

Πολυ καλο αυτο, θα γλυτωσεις αρκετα χρηματα που θα πανε στον υπολοιπο εξοπλισμο. Φυσικα θα πρεπει να μην εξεχει το ενυδρειο απο το επιπλο για να μη ανοιξει το ενυδρειο και το επιπλο να αντεχει το βαρος του.

Ναι βοηθητικο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 18-05-12, 21:53
gianni zym Ο χρήστης gianni zym δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-08-2010
Περιοχή: αγρινιο
Μηνύματα: 163
Προεπιλογή

συγχαρητήρια σε όλους σας.
από τα λίγα θέματα που έχω διαβάσει
με τόση σειρά, ευγένεια και γενικά υψηλού επιπέδου διάλογο.
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 18-05-12, 22:36
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Aπλα τα αναφερω, γιατι καποια σετ μπορει να μην εχουν.

Πολυ καλο αυτο, θα γλυτωσεις αρκετα χρηματα που θα πανε στον υπολοιπο εξοπλισμο. Φυσικα θα πρεπει να μην εξεχει το ενυδρειο απο το επιπλο για να μη ανοιξει το ενυδρειο και το επιπλο να αντεχει το βαρος του.

Ναι βοηθητικο.
!!!!!!Αυτό δεν το είχα σκεφτεί!
Το 'έπιπλο' είναι πάγκος 60 εκατοστών και τα ενυδρεια που εχω εντοπίσει είναι 63 εκατοστά! Θα εχω θέμα????
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 18-05-12, 22:38
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Θα πρέπει για σιγουριά να βάλεις κάτω από το ενυδρείο ένα κομμάτι ξύλο στο μήκος του ενυδρείου, ώστε να πατάει ολόκληρος ο πάτος.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 18-05-12, 22:53
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα πρέπει για σιγουριά να βάλεις κάτω από το ενυδρείο ένα κομμάτι ξύλο στο μήκος του ενυδρείου, ώστε να πατάει ολόκληρος ο πάτος.
Είναι πάγκος κουζίνας. Γρανιτης . Και δεν μπορεί με τπτ να προστεθεί ξύλο.
Θα υπάρχει φόβος να ανοίξει με 3 πόντους διαφορά?
Στην ουσία θα εξεχει η 'κόντη' πλευρά.
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 19-05-12, 00:22
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ειναι ρισκο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 19-05-12, 19:35
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή Προσφορά απο Water inn

Πήγα σήμερα στο Water Inn και βρήκα δυο 60αρια (σε μήκος) ενυδρεια
1 Juwel Record 600 63 lt, 135 euro + 40% δωροεπιταγη
2. Juwel Korall 60 54 lt, 87 euro + 20% δωροεπιταγη

Κατέληξα στο 1ο και τη Δευτέρα θα πάω να το αγοράσω
Χρώμα: Μαύρο
Όγκος: περίπου. 63 λίτρα
Διαστάσεις: 61 x 31 x 42 cm

Εξοπλισμός:

***** 1 x Juwel Monolux 60 μαύρο
***** 1 x Pump Set Bioflow 280
***** 1 x Heater 50 Watt

Βρήκα ήδη ένα πόστ στο φόρουμ με σύγκριση των δυο ενυδρειων και γενικά όλοι το περιγράφουν σχετικά ακριβό αλλα αποτελεί καλή επιλογή

Τα φώτα σας
Τι θα χρειαστω για το στήσιμο;;;;Και σε τι ποσότητες;;;

Θυμίζω πως θα βάλω Γκαπυς και Ρέντ Τσερι και απο φυτά Ανουμπιες και Κερατοφυλλο

¶σχετο : οι γαρίδες Sakura γιατί είναι τόσο ακριβές;;;;
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 19-05-12, 20:42
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ωραια.
(Χμμ επανεφερε τις δωροεπιταγες. Καλο. Ειχα κοιταξει τις προαλλες και δεν ειδα να τις εχει στις προσφορες)

Ηδη λοιπον το ενυδρειο περιλαμβανει φιλτρο, θερμαντηρα, φωτισμο και τα υπολοιπα βασικα (θερμομετρο, χρονοδιακοπτη) ειπες οτι τα εχεις εκτος απο την ψυξη.

Θελεις ακομα τα δευτερευοντα διακοσμητικα που μπορεις να βαλεις σε γκαπι, βυθο (χαλικακι ή αμμο), φυτα (ευκολα για να μη μπλεξεις με ειδικους φωτισμους, λιπασματα και μπουκαλες CO2), ξυλα και πετρες.

Μπορεις να ξοδεψεις την δωροεπιταγη σε αυτα ή να την φυλαξεις (ολοκληρη ή μερος της) για αλλη πιθανη αγορα εξοπλισμου (ισχυει για 6 μηνες νομιζω?)

Πιο πανω γραφω που μπορεις να βρεις διαφορα απο εξοπλισμος κα διακοσμητικα.
(Μη τυχων παρεις υποστρωμα κλπ. Δεν το χρειαζεσαι)

Θα χρειαστεις επιπλεον, αντιχλωριο, και τροφες.
Απο αντιχλωριο παρε το Seachem prime αφου το καλυτερο και οικονομικοτερο (αναλογικα για τα λιτρα νερου που αποχλωριωνει 1ml -20 σταγονες- στα 40 λιτρα αλλαγης) και δεσμευει αμμωνια κλπ χωρις να τη στερει ομως απο τα βακτηρια νιτροποιησης στο στρωσιμο κλπ (κοιταμε οδηγιες για δοσολογιες σε αυτα), βαρεα μεταλλα και βοηθαει στη μεμβρανη των ψαριων.
Τροφες μικρες συσκευασεις (να μη κρατανε ανοιχτες πανω απο 3-4 μηνες, γινονται αχρηστες μετα αφου χανονται οι βιταμιονες τους) και φυσικα να μην εχει περασει η ημερομηνια ληξης.
Προσοχη αν δεν εχουν ημερομηνια ληξης, απλα δεν τις αγοραζεις γιατι αχουν ληξει και τις εχουν σβησει
Και ποικιλια (3-4 τουλαχοστον διαφορετικες) να ταιζεις μια διαφορετικη καθε φορα.
Προτιμησε απο ξηρες και κατεψυγμενες, ocean nutrition.

Βακτηρια δεν θα χρειαστεις αν μπολιασεις (για αμεσο στρωσιμο) και στο προτεινω, ή αν στρωσεις το ενυδρειο με υπομονη (τροφη κλπ).

Τεστακια καλο ειναι να εχεις για ελεγχο του νερου.
Κοιτα στο ebay που εχουν σετ ολοκληρο σε τιμη οσο 2 τεστ.
(Μη παρεις καθολου στικακια, χαμενα λεφτα)

Για τις αλλαγες νερου θελεις καποια πραγματακια αναλογα τον τροπο και την ευκολια που θελεις να υπαρχει.
Ενα δοχειο (καταλληλο για τροφιμα οχ βαρελακι για ελιες) θελεις βασικα (30-50% χωρητικοτητα του ενυδρειου) ή δυο μεγαλους καινουριους κουβαδες, για να βαζεις το νερο και να κανεις καποια προετοιμασια (αποχλωριωση βασικα και παραμονη του νερου μεχρι να ερθει σε θερμοκρασια χωρου).
Ενα αλφαδολαστιχο (απο πρακτικερ) διαφανες. για να βγαζεις το νερο απο το ενυδρειο (καλο ειναι να βαζεις λιγο filterwool με λαστιχακι στην ακρη του για να μη ρουφηξει κανενα ψαρι).
Για το ανεβασμα του νερου στο ενυδρειο, ή σηκωνεις (αν μπορεις τους κουβαδες) ή βαζεις μια αντλια να το σηκωνει απο το βαρελακι.
Στην ακρη βαζεις ενα πλαστικο βρυσακι/βανακι (απο υδραυλικα) για να ρυθμιζεις τη ροη να μη εισαγεται πολυ αργα στο ενυδρειο το νερο.


Και τελικα ψυξη, η οποια μπορει να γινει με διαφορους τροπους.
Απο πολυ οικονομικους αλλα με λιγο ζορι στο ελεγχο, εως αυτοματοποιημενους και παλι ομως πολυ οικονομικους για την ανεση που προσφερει. Κοιτα στο φορουμ για controller stc-1000 και ψυξη με ανεμιστηρακια PC.
ή πας σε κατι ετοιμο που κι αυτο μπορει να ελεγχθει απο τον controller

Τι αλλο ξεχασα?
Αα παρε να εχεις και απο το σουπερ μαρκετ λιγο χοντρο φυσικο αλατι χωρις ιωδειο κλπ.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 19-05-12, 21:03
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή ΧΙΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

Χίλια ευχαριστω για το προηγούμενο πόστ...είναι λίγα!!!

Αν έχεις και καμία πρόταση για το χαλικι (την άμμο την εχω απορρίψει) και τι ποσότητα θα χρειαστω, νομίζω με καλυψες τελείως!!!!

Το Jbl Manado τι θεωρείται ότι είναι; Απ όσο ξέρω, μπορεί να χρησιμοποιηθεί 'σκετο', χωρίς χαλικι. Ισχύει;

Οποίος έχει άποψη για τις Sakura, συνεχίζω να εχω την απορρια : γιατί είναι τόσο ακριβές;;;;;
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 19-05-12, 22:15
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το Jbl Manado ειναι νομιζω ενα ειδος υποστρωματος λιπανσης (σαν κι αυτα που εγραψα οτι ειναι αχρηστο να παρεις )

Γιατι δεν θελεις αμμο?
(εμενα δε μου αρεσει το χαλικι, ηθελε καθαρισμα γιατι εμπαινε μεσα το σκουπιδι κλπ)
Ξερεις υπαρχει και η ενδιαμεση κατασταση. Αμμοχαλικο.
Χοντρη αμμος ή ψιλο χαλικι οπως το δει κανεις.
Γυρω στο 1-1.5mm παχος διαμετρου.
Δυο που εχω δοκιμασει μου εχουν δωσει πολυ καλα αποτελεσματα.
Eχει και στο WI με 6-7 ευρω το πεντοκιλο (καμια δεκαρια κιλα θα χρειαστεις).

Οι sakura ειναι πιο σπανιες υποτιθεται αλλα την τιμη την καθοριζει και η ζητηση κλπ
Μπορεις να εχεις κατακοκκινες red cherry, αν ζουν σε καλες συνθηκες και αν τα αρσενικα που υπαρχουν και γονιμοποιουν τα αυγα δεν ειναι τελειως αχρωμα.

Με τα γκαπι θα ειναι δυσκολα να δεις γονο απο γαριδες να επιζει και ισως χαθουν σταδιακα και αυτες που θα βαλεις.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 20-05-12, 00:47
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Το jbl manado ειναι χαλικι ακριβως οπως το αντιστοιχο Dennerle Crystal Quartz Gravel σε κοκομετρια το χρησιμοποιεις και σκετο, υποτιθεται οτι κρατα λιπασματα και τα απελευθερωνει με τον καιρο αλλα δε πιστευω οτι κανει καλη δουλεια (αυτο εχω τωρα στο ενυδρειο με υποστρωμα λιπανσης jbl aquabasis)επισης ειναι απο τα πιο βρωμικα υποστρωματα που εχω δει μην κανεις το λαθος και το βαλεις κατευθειαν στο ενυδρειο δε σε σωζει τιποτα πολυ λασπη σε βαθμο που δε το πιστευα, γνωμη μου προτιμησε το Dennerle η αμμο οτι σου αρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 23-05-12, 12:05
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

Δυστυχώς πρέκυψε ένα πρόβλημα υγείας στον γιο μου και έμεινε πίσω η αγορά του νέου ενυδρείου
(οι προτεραιότητες αυτή τη στιγμή είναι άλλες!)

Αναφορικά με την άμμο, η μοναδική μου επιφύλαξη είναι πως αν επιλέξω ανοιχτόχρωμη, τότε θα "λερώνει" εύκολα
Δεν ξέρω αν κάνω λάθος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Για αλλα πηγα αλλα πηρα! Γιώργος Κ Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 62 25-09-09 15:29
Αρχαριος (Συμβουλες) gkampanis Δίσκοι 3 21-05-09 10:57
ΔΙΑΘΕΣΗ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟΥ ΠΣΦΕ Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 14 24-12-07 13:09
Γνωμη, κριτικη, διαθεση βιβλιογραφιας για το θαλλασινο Discos Βιβλιογραφία θαλασσινού νερού 0 26-10-04 13:30

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12420 seconds with 13 queries