Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-05-08, 08:30
Το avatar του χρήστη Kisifer
Kisifer Ο χρήστης Kisifer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-05-2008
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 180
Προεπιλογή Προτάσεις για ενυδρείο Juwel Rekord 60.

Καλημερίζω το φόρουμ, ελπίζω να είστε όλοι καλά. Σαν πολύ αρχάριος που είμαι...και μην ξέροντας πολλά πολλά...αγόρασα ένα Juwel Rekord 60...55l, έχει λαμπα 15W και θερμοστάτη 50W. Για τον χώρο που έχω το μέγεθος είναι το μεγαλύτερο που μπορούσα να αγοράσω..και γι'αυτό το πήρα.
Ο φίλος Panos-Alex/poli μετά την συνάντησή μας...έβαλε τις βάσεις (Ευχαριστώ φίλε μου)...αλλά θα ήθελα και άλλες γνώμες...για την καλύτερη δυνατή αρχή.
Καταρχήν...τι ψάρια μπορώ να βάλω σε ένα τέτοιο ενυδρείο...και από'τι έμαθα...αφού διαλέξεις τα ψάρια...φτιάχνεις και τον χώρο. Δεν με πειράζει να έχω και 2 ψάρια πχ μέσα...αρκεί να είναι η σωστή κίνηση. Θα ήθελα λοιπόν τις γνώμες σας και ελπίζω να μην σας κουράζω. Ευχαριστώ και τα λέμε...

Ξενοφών
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-05-08, 08:44
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Πες μερικά είδη ψαριών που σ'αρέσουν.Π.χ μπορείς να βαλεις apistogramma cacatuoides ή μπορεί ο Πάνος να σου δώσει 2 μικρά κρίμπ.Ή μπορείς να βάλεις ζωοτόκα ή κοπαδόψαρα ή ραμιρέζι.Αν σου αρέσουν τα χρησόψαρα μπορείς να βάλεις 2 αλλά θα θες σύντομα νεο ενυδρείο και πολυ καλή φυλτρανση και οξυγώνοση.Μπορείς να βάλεις και ψάρια βυθού π.χ corydoras.Μπορείς να βάλεις και κιχλήδες λίμνης tanganyika.Μπορείς να γράψεις στην αναζήτηση 60λιτρο και θα σου βγάλει παρουσιάσεις ενυδρείον ή και προτάσεις για ψάρια.
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-05-08, 10:13
Το avatar του χρήστη Kisifer
Kisifer Ο χρήστης Kisifer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-05-2008
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 180
Προεπιλογή

Έχω 2 επιλογές στο μυαλό μου....είτε κοπαδόψαρα..είτε κοχλίδες...θα ήθελα να έχει και μια άλφα βλάστηση. Πόσα ψάρια από το κάθε είδος είναι κατάλληλα για το ενυδρείο αυτό? Πχ. για κοπαδόψαρα...κιχλίδες κτλ.

Ξενοφών.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-05-08, 10:46
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Mπορείς να βάλεις 1 ζεύγος apistogramma cacatuoides ή 1 ζευγάρι kribensis ή 1 ζευγάρι ramirezi μαζί με ενα κοπαδάκι zebra danio ή cardinal tetra των 8 ατόμων.Εγώ σου προτεινω να μην βάλεις πολλά ψάρια γιατί αν βάλεις νανοκυχλίδες θα έχεις γέννες και τα κοπαδόψαρα αν δεν έχεις τίγκα το ενυδρείο σου στις κρυψόνες θα απο τις επιθέσεις.Μπορείς να βάλεις νανοκιχλήδες της λίμνης tanganyika μάλλον neolamprologus multifasciatus 1m/3f.Διάβασε αυτό- http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/fishfotos.htm - και θα δεις και θα πεις ποια σου αρέσουν να σου πούμε μια καλή σύνθεση
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-05-08, 11:02
Το avatar του χρήστη Kisifer
Kisifer Ο χρήστης Kisifer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-05-2008
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 180
Προεπιλογή

Η σύνθεση ενός ζεύγους από τις παραπάνω κιχλίδες (apistogramma cacatuoides, Kribensis, ramirezi), είναι ότι πρέπει..μαζί με ένα κοπαδάκι Cardinal tetra ή Ζebra danio......όπως είπες...8 ατόμων...αν μπορούν αυτά να μπουν στο 60λιτρο....και να το διαμορφώσω με λίγα φυτάκια..και κρυψώνες από πέτρες ή ξύλα είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Ξενοφών.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-05-08, 11:07
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Πιστεύω πως μπορείς.
-------------------------
Αφού είσαι απο Αλεξανδρούπολη γιατί δεν ζήτας κρίμπενσις απο τον Πάνο;
Εκτός αν θες apistogramma που για μένα είναι πιο ωραία.
__________________
το 120 λιτρό μου

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Σπύρος Μ : 29-05-08 στις 11:07 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-05-08, 15:27
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

καλησπερα φοντα...τα ειπαμε και απο το τηλ..σου λεω και απο εδω μερικα...τα κριμπς οπως ξερεις ειναι στη διαθεση σου...αν εκει καταληξεις....
για μενα ειναι υπερβολη σε 55 λιτρα να βαλεις και ενα κοπαδι 8 ψαριων....εισαι ηδη οριακα για ενα ζευγος κριμπς και το μονο που μπορουμε να παραβλεψουμε ειναι να βαλεις και 2-3 dither fishes...στριμωχτα!
μπορεις να το δοκιμασεις και να παρατηρησεις συμπεριφορες...
υπαρχουν και αλλες εναλλακτικες και πανω κατω τις εχουμε πει...σκεψου το περιμενε κι εδω για περισσοτερες γνωμες..και οτι αποφασισεις εδω ειμαστε...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-05-08, 15:30
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή

Υποψιν οτι τα ραμιρεζι εχουν ενα μεγαλο μειονεκτημα (μικρο κυκλο ζωης) εως 2 χρονια περιπου.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-05-08, 15:32
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Εγώ "φιλοσοφικά" θέλω να προσθέσω ότι δεν είναι μόνο "αφού διαλέξεις τα ψάρια...φτιάχνεις και τον χώρο", αλλά και ανάποδα.. Π.χ. εξαρτάται και από το αν σου αρέσουνε τα φυτεμένα ενυδρεία, ή αν δε θέλεις να έχεις φυτά.. Όπως και από το πόσα χρήματα διατίθεσαι να δώσεις για να αλλάξεις τις παραμέτρους του νερού.. (αν και στη δική σου περίπτωση, με τύρφη π.χ. μπορείς να μαλακώσεις το νερό και να ρίξεις το pH..)
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 29-05-08, 15:39
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ "φιλοσοφικά" θέλω να προσθέσω ότι δεν είναι μόνο "αφού διαλέξεις τα ψάρια...φτιάχνεις και τον χώρο", αλλά και ανάποδα.. Π.χ. εξαρτάται και από το αν σου αρέσουνε τα φυτεμένα ενυδρεία, ή αν δε θέλεις να έχεις φυτά.. Όπως και από το πόσα χρήματα διατίθεσαι να δώσεις για να αλλάξεις τις παραμέτρους του νερού.. (αν και στη δική σου περίπτωση, με τύρφη π.χ. μπορείς να μαλακώσεις το νερό και να ρίξεις το pH..)
σωστος...ειναι σε τι δινεις προταιρεοτητα...αν δινεις στα ψαρια διαμορφωνεις αναλογα το χωρο για τις απαιτησεις τους....αν δινεις στο ακουασκειπ επιλεγεις τα καταλληλα ψαρια...οι συνδυασμοι αμετρητοι...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 29-05-08, 15:42
Το avatar του χρήστη s-vitzi
s-vitzi Ο χρήστης s-vitzi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2007
Περιοχή: Αθηνα-Αγιοι Αναργυροι
Μηνύματα: 332
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην s-vitzi
Προεπιλογή

Να προσθεσω κι εγω κατι: Αν βαλεις το ζευγαρακι τα kribensis του Πανου,εχε στην ακρη του μυαλου σου μελλοντικη αναπαραγωγη(οποτε μην το παραφορτωσεις)
__________________
Στελιος
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 29-05-08, 15:44
Το avatar του χρήστη sofianos7
sofianos7 Ο χρήστης sofianos7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2007
Περιοχή: ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ
Μηνύματα: 311
Προεπιλογή

Ενυδρείο με ξύλα και φυτά 6-7 νέον και 4-5 κόρυ. Απίστευτο θέαμα
__________________
Μάκης - Μεσολόγγι
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 29-05-08, 16:07
Το avatar του χρήστη Zorba_The_Freak
Zorba_The_Freak Ο χρήστης Zorba_The_Freak δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2006
Περιοχή: ΧΑΪΔΑΡΙ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 705
Προεπιλογή

Τι νερο βγαζει η βρυση σας στην Αλεξανδρούπολη?

Δυστυχως το προηγουμενο ΣΚ που ημουνα στα μερη σας πηγα μονο στο αεροδρομιο και δεν μπορεσα να κανω τεστακια
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 29-05-08, 16:14
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Zorba_The_Freak Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι νερο βγαζει η βρυση σας στην Αλεξανδρούπολη?

Δυστυχως το προηγουμενο ΣΚ που ημουνα στα μερη σας πηγα μονο στο αεροδρομιο και δεν μπορεσα να κανω τεστακια
GH=12 KH=10 pH=7.4
και τεστακια δεν εκανες ..και για καφε δεν ειδοποιησες..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 29-05-08, 16:48
Το avatar του χρήστη Kisifer
Kisifer Ο χρήστης Kisifer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-05-2008
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 180
Προεπιλογή

Πολλές οι επιλογές παιδιά...αλλά τελικά έπρεπε να καταλήξω κάπου...και τελικά τα κριμπς του Πάνου...θα βρουν ένα πολύ καλό σπίτι. Ελπίζω σύντομα να έχουμε και φώτος.

Ξενοφών.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Δεύτερη λάμπα για juwel record 60 alexinio DIY . Φτιάχτο μόνος σου 22 23-01-09 13:56
Φίλτρο Juwel Rekord 60 ΕΛΒΙΡΑ Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 12 27-05-08 21:59
κατασκευη καπακι για juwel record 60 asteris_veroia DIY . Φτιάχτο μόνος σου 13 24-05-08 18:48
Κάτοχοι Juwel Rekord 160 - Help!!! Moutralewn Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 03-12-07 15:08

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,15250 seconds with 15 queries