Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Παρουσιάσεις θαλασσινών ενυδρείων > Fish Only

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 11-07-06, 22:43
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KOKORAS
Αναμένουμε Βασίλη!!
Ήδη και όπως το έχεις είναι πολύ όμορφο.
Ευχαριστω για τα καλα σου λογια Κοκορα !
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 12-07-06, 17:34
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

λοιπον εχουμε και λεμε...... Ετοιμη η παραγγελια και αναμενει επιβεβαιωση απο σας......
Φιλτρο eheim 2224 κομπλε με υλικα και θερμοστατη (100¤)
περιμενω τιμη για deltec MCE 500 σκιμερ, αλλα το σκεφτομαι λιγο ακομα και για το πριζμ που ειναι αρκετα φθηνο.....
Seachem matrix carbon (250ml 9,35¤) Phosguard (500ml 14,38¤)
Sybon refractometer 59,98¤
3 aquaball eheim κυκλοφορητεσ (15¤/τμχ)
salifert PO4 phosphate profitest (9¤)
Απο λαμπες τι χρειαζομαι;;;;
UV δεν θελω;;;;
για υποστρωμα σκεφτομαι αραγωνιτη αλλα μου προτειναν και σπασμενο κοραλι.....
Ξεχασα κατι;;;;;

Υπ οψη οτι θελω αργοτερα να το κανω reef αν ολα πανε καλα......
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 12-07-06, 17:41
safi Ο χρήστης safi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Αγόρι μου εσύ!...
Και με τις τιμούλες και τους κωδικούς...

¶ντε ρε παιδιά επιβεβαιώστε!
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 13-07-06, 07:48
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

¶ντε καλή αρχή!
Το βασικότερο είναι ότι θες να πας (σε βάθος χρόνου) σε reef. ¶ρα όλες σου οι κινήσεις πρέπει να είναι προσεκτικές.
Προσωπικά λοιπόν δεν θα έβαζα ένα «κοινό» εξωτερικό φίλτρο, αλλά ένα φίλτρο άμμου. Καλύτερη δουλειά θα κάνει. Χημικό θα έκανα ξεχωριστό.
Σκίμερ πάρε τον Deltec. Είναι πολύ καλύτερος.
Του κυκλοφορητές αυτούς δεν τους ξέρω. Θα έβαζα maxijet που είναι δοκιμασμένοι ή ακόμα καλύτερα κάποιους που θα μπορούσαν να συνδεθούν σε wavemaker.
Από λάμπες Τ5. Παίρνεις μπάλαστ και ακροφύσια από εδώ (π.χ. Καύκας) και τις λάμπες απ΄ έξω. Εκτός και αν θες 15000Κ που έχει μόνο η JBL και είναι σχετικά φτηνά και εδώ.
UVόχι δεν χρειάζεσαι.
Υπόστρωμα μόνο αραγωνίτη και μάλιστα σε αναλογία 50 – 50 ζωντανού νεκρού για καλύτερη «εκκίνηση».
Ακόμα φέρε απ΄ έξω μερικά κιλά νεκρό βράχο (κοράλλι) για να τον χρησιμοποιήσεις σαν βάση του aquascaping. Λίγο ζωντανό βράχο θα έβαζα από την αρχή.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 13-07-06, 09:02
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Τα aquaball νομιζω πως ειναι εσωτ. φιλτρακια ...εχουν δηλαδη καποιο μικρο καδο ...Αυτα εχεις υποψη σου ? .

Συμφωνω με τον accnt για τον αραγωνιτη , που περα απο την καλυτερη δουλεια που κανει , ειναι και πιο ομορφος απο το κοραλι ΙΜΟ .
Αν πας σε αραγωνιτη (ακομα και 50/50) μεινε μακρια απο αυτον της RED SEA που ειναι χοντρος (σαν μικρες μπιλιες) .Εγω αυτον εβαλα και το εχω σκυλομετανιωσει ! Βρες αραγωνιτη ψιλο.

Οσο αφορα τον ζωντανο βραχο , τουλαχιστον στην αγορα της Αθηνας (οχι σε ολα τα μαγαζια) αρχιζει σιγα σιγα να παγιωνεται μια τιμη γυρω στα 9-10 ευρω ...Τουλαχιστον τους τελευταιους 3 μηνες βρισκεις σε αυτην την τιμη ...Αρα αξιζει να παιξεις κυριως με ζωντανο βραχο (διαφορα μονο 3 ευρω ανα κιλο σε σχεση με τον ψοφιο) ...ειδικα οσο κρατησεις το ενυδρειο σαν fish only θα ''λαμπει'' πιο πολυ με τα ομορφα χρωματα του ζωντανου βραχου ...χωρια το καλο που θα κανει στο στρωσιμο/βιολογια του ενυδρειου.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 13-07-06, 09:34
safi Ο χρήστης safi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Υπάρχει τυποποιημένη αναλογία ανάμεσα στα κιλά του βράχου και στα λίτρα ?
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 13-07-06, 09:58
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Υπαρχει καποια αναλογια , η οποια αναφερεται κυριως στη λειτουργια του βραχου ως ''βιολογικο φιλτρο''...0,5 κιλο ανα γαλονι νομιζω αλλα δεν ειμαι και σιγουρος ...ουτως η αλλιως δεν την ασπαζομαι αφου δεν λαμβανει υποψη τις υπολοιπες παραμετρους του ενυδρειου ...

Οπως ειπα και στην αρχη αυτου του θεματος , ο ζωντανος βραχος/αμμος ειναι προαιρετικα ...κανουν καλο αλλα δεν ειναι αναγκαιες συνθηκες εφοσον ο εξοπλισμος (σκιμερ / βιολογικο φιλτρο) εχουν στηθει καλα ...

Και κατι τελευταιο ... αν τιθεται θεμα ζωντανης αμμου ή βραχου , βουρ για βραχο ! τουλαχιστον ο ζωντανος βραχος και θα διακοσμησει πιο ομορφα το ενυδρειο και ολο και καποιο ζωακι θα κουβαλαει ...
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 13-07-06, 10:27
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Αυτό το έχετε δει ;
http://www.greekaquarist.com/vb/show...986#post116986
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 13-07-06, 21:17
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Με τα αλλα συμφωνειτε;;;; Ο κυκλοφορητης aquaball της eheim ειναι ουσιαστικα το μερος του φιλτρου χωρις τον καδο... πωλειται σκετος και κανει μολις 15 € με 650 λ/ω..... Ειναι τρελα αξιοπιστο μηχανακι και το εχω δοκιμασει απο το φιλτρο...... Το ρεφρακτομετρο ειναι καλο;;;η τιμη του;;;; Φιλτρο αμμου δεν αγοραζω γιατι το φτιαχνω μονος μου!!!!!Ηδη εχω ενα ετοιμο και παω για το δευτερο..... Και denitrator μονος μου..... Αλλωστε γιαυτο θελω το θαλασσινο για να εχω κατι ακομα να ασχολουμαι........ AAAA ξεχασα..... Τι λαμπα να βαλω;;; Τ5 εχει 100 ειδη.....
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Pritanis : 13-07-06 στις 21:26
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 14-07-06, 07:25
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Για λάμπα και για αρχή μπορείς να πας στην οικονομική λύση …AquaLight T5 10.000 K 39 W
Με δυο τέτοιες θα είσαι ο.κ. (για fishonlyμιλάμε).
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 14-07-06, 10:19
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Με δεδομενο οτι το ενυδρειο του φιλου Pritani ειναι μαλλον κοντο (130 λιτρα με ενα μετρο μηκος) , πιστευω οτι μεχρι και ευκολα , ''μαλακα'' κοραλια μπορει να κρατησει με 2 Τ5 χ 39 βατ ...αν θελησει φυσικα στο μελλον.

Φιλε Pritanis αν θελεις φωτα αυστηρα για fish only , θα επιλεξεις τα βατ συμφωνα με την αισθητικη σου , δηλαδη ποσο φωτεινο το θες ...σαν να εφτιαχνες ενα ενυδρειο με αφρικανες ας πουμε ...

Για το ρεφρακτομετρο δες εδω : http://www.premiumaquatics.com/Merch...ode=Hydrometer

αρα μαλλον ειναι καλο ! και η Ευρωπαικη του τιμη ειναι επισης σωστη.
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 14-07-06, 10:33
Το avatar του χρήστη Gorgi
Gorgi Ο χρήστης Gorgi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2004
Περιοχή: Αθηνα - Εξάρχεια
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή

Φιλε Πρυτανη νομιζω πως η καλυτερη λυση για κυκλοφοριτες ειναι να πας σε maxijet...οχι οτι οι Eheim δεν ειναι καλοι αλλα οι mj ειναι σκυλια....μπορουν να μεινουν εξω απο το νερο για 1 μερα και να δουλευουν χωρις να παθουν το παραμικρο...ασε που ειναι και πιο ευκολοι σε "πατεντες" και ΙΜΟ θα φαινονται λιγοτερο μεσα στο ενυδρειο καθως παρεχουν μεγαλυτερη ευελιξια στο θεμα της στηριξης τους. Στο τελος ομως εσυ αποφασιζεις.

Το ρεφρακτομετρο που λες ειναι μια χαρα μηχανημα...για τα λεφτα του αψογο.

Για λαμπες θα συμφωνησω με τον accnt....μπορει να μην ειναι οτι καλυτερο οι συγκεκριμενες για reef αλλα για fish only που θες να ξεκινησεις εσυ πιστευω πως θα σε καλυψουν απολυτα....ξεκινα με 2 λαμπες και οταν και εφοσον αποφασισεις να δοκιμασεις την τυχη σου με κοραλλια προσθετεις αλλες 2 και εισαι μια χαρα.

Τωρα με το θαλλασινο θα εχεις πολλα πραγματα για να ασχολησε .
__________________
Γιώργος




Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 14-07-06, 18:00
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Σκιμμερ Deltec MCE 600 (215¤) ή MCE 500 me 176¤;;;;; To 600αρι απο οτι καταλαβα κρεμιεται εξω απο το ενυδρειο ενω το 500αρι πρεπει να μπει μεσα.....
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 14-07-06, 19:21
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Πάρε το 600άρι ...
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 17-07-06, 11:30
Το avatar του χρήστη leonm
leonm Ο χρήστης leonm δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 814
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pritanis
το θεμα ειναι οτι θελω να παιδευομαι...... Το δισκοενυδρειο μπηκε σε ρεγουλα και εχω ξεμεινει απο δουλεια
Μια από τα ίδια...
Εχω και το rio 125 εντελώς παραμελημένο γιατί μετά τους δίσκους δεν μου λέει τίποτα...
Οπότε να αρχίσει σιγά σιγά το διάβασμα,να πάμε τις διακοπές, να τελειώσει το καλοκαίρι και αν υπάρχει η όρεξη από φθινώπορο...Τα λίτρα βέβαια είναι πολύ λίγα οπότε φυσικά το σκέφτομαι για fish only με λίγο βράχο και κανένα έύκολο κοραλι...
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 18-07-06, 08:30
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leonm
Μια από τα ίδια...
Εχω και το rio 125 εντελώς παραμελημένο γιατί μετά τους δίσκους δεν μου λέει τίποτα...
.
εεε,κλασσικα...το μηλο κατω απο τη μηλια.......μηπως ρε παιδια οι δισκοι φερνουν στο τελος ΠΑΝΤΑ την αλμυρα.....???
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 18-07-06, 09:29
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από klaz
εεε,κλασσικα...το μηλο κατω απο τη μηλια.......μηπως ρε παιδια οι δισκοι φερνουν στο τελος ΠΑΝΤΑ την αλμυρα.....???
ειναι αδηφαγο το hobby φιλε klaz ...εκει που λες οτι τελειωσες , αντε παλι ...
Παντως το απλο θαλασσινο fish only ενυδρειο ειναι μια παρα παρα πολυ απλη υποθεση ...υπαρχει ενας μπουσουλας που οδηγει στην επιτυχια χωρις κοπο και εξοδα ... φυσικα τα προβληματα , οι ατυχιες και οι τυχον απωλειες ειναι μεσα στο παιχνιδι (οπως αλλωστε και στο γλυκο νερο).

Δεν θελω να παινεψω το σπιτι μου ,αλλα ΙΜΟ ακομα και το fish only ενυδρειο δεν εχει καμμια σχεση στην ομορφια με ενα γλυκου νερου ...μπορει να μην εχει τις ενδιαφερουσες καταστασεις ενος γλυκου (αναπαραγωγες κλπ) αλλα τα χρωματα και η συμπεριφορα των ψαριων του ειναι αλλο πραγμα ...χθες πχ ειδα για πρωτη φορα το toby μου να φουσκωνει σαν μπαλα ...μιλαμε διπλασιασε τον ογκο του για 3-4 δευτερολεπτα !! εμεινα χαζος ....
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 26-07-06, 13:36
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

λοιπον η παραγγελια εφυγε και περιμενω...... Πηρα σκιμερ το 600αρι τελικα για να μπορω να αναβαθμισω..... ΛΑμπες πηρα 2 aqualight και μια μπλε για ριφ (ας υπαρχει δεν ξερεις καμια φορα .....ή μαλλον ξερω αλλα.....). Υποστρωμα θα βαλω αραγωνιτη...... Τωρα πως προχωραμε απο δω και περα;;;;;;; Βραχια να βαλω;;;;;
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 26-07-06, 14:45
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Τπτ ακόμη…. Περίμενε να παραλάβεις το σκίμερ τουλάχιστον. Καλό θα ήταν όταν βάλεις μέσα liverockνα λειτουργεί το σκίμερ. Καλό θα ήταν με το νερό να βάλεις άμεσα και αντιφώσφορο.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 26-07-06, 18:11
safi Ο χρήστης safi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Αντιφώσφορο και άνθρακα σε τι ποσότητες τα βάζει κάποιος σε reef ? Ανάλογα με τα λίτρα ? Κόστος ?

Κάθε πότε, χονδρικά, ανανεώνονται ?

Ααα...και κάτι τελευταίο..!
Ο ζωντ.βράχος και ο ζωντ.αραγωνίτης πως μεταφέρονται ? Πόσες ώρες μεταφοράς είναι το όριο για να συνεχίσουν να είναι "ζωντανά" ?
Η ίδια ερώτηση και για κοράλλια.
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 27-07-06, 08:25
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Στις εκάστοτε συσκευασίες και ανάλογα τη μάρκα, αναγράφεται η ποσότητα που πρέπει να χρησιμοποιούμε ανάλογα τα λίτρα μας. Αντιφώσφορο πρέπει να υπάρχει πάντα. Το θέμα είναι για τον άνθρακα. Αν έχουμε κοράλλια (π.χ. σαρκόφυτα) πρέπει να υπάρχει πάντα. Υπάρχουν θεωρίες ότι πρέπει να μπαίνει κάποιες μέρες τον μήνα και άλλες που λένε συνέχεια ανεξαρτήτου στοκαρίσματος.
Ανανεώνονται μια φορά τον μήνα. Αυτός είναι ο κανόνας. Αλλά υπάρχουν μάρκες που αντέχουν περισσότερο.

Ο βράχος έτσι και αλλιώς έρχεται χωρίς νερό από το εξωτερικό. Ο περισσότερος πληθυσμός του παθαίνει. Γι΄ αυτό τα μαγαζιά πουλάνε κουραρισμένο βράχο, (δηλαδή βράχο που έχει μείνει καιρό στο μαγαζί σε κατάλληλες συνθήκες και ανακάμπτει) και ακουράριστο (δηλαδή όπως έρχεται στην εισαγωγή και τον παίρνει ο καθένας με δικιά του ευθύνη). Αν βάλουμε ακουράριστο βράχο (ανάλογα την ποσότητα βέβαια και σε σχέση με τον υπάρχοντα στρωμένο) σε εν λειτουργία ενυδρείο, υπάρχει περίπτωση να μας ανεβάσει ακόμα και αμμωνία. Μπορούμε κάλλιστα να πάρουμε ακουράριστο βράχο και να τον κουράρουμε σε ειδική δεξαμενή ή σε νεοσύστατο ενυδρείο, χωρίς τπτ άλλο μέσα. Υπάρχει συγκεκριμένη διαδικασία.
Όταν τον αγοράσουμε, στο μαγαζί θα μας τον τυλίξουν σε εφημερίδα βρεγμένη και για λίγη ώρα δεν έχει πρόβλημα.

Ο ζωντανός αραγωνίτης είναι άλλη περίπτωση. Αυτός έρχεται συσκευασμένος σε ερμητικά κλειστές σακούλες. Είτε έχει μέσα τα βακτηρίδια, είτε στα δίνει σε ξεχωριστό σακουλάκι, ανάλογα με τη μάρκα. Οι συσκευασίες έχουν ημερομηνία λήξεως, γι΄ αυτό προσοχή.

Τα κοράλλια τα μεταχειριζόμαστε όπως τα ψάρια. Σε σακούλα με νερό.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 27-07-06, 08:47
safi Ο χρήστης safi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Εντάξει, κατανοητά.

Να επιμείνουμε στο βράχο.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από accnt
Αν βάλουμε ακουράριστο βράχο (ανάλογα την ποσότητα βέβαια και σε σχέση με τον υπάρχοντα στρωμένο) σε εν λειτουργία ενυδρείο, υπάρχει περίπτωση να μας ανεβάσει ακόμα και αμμωνία. Μπορούμε κάλλιστα να πάρουμε ακουράριστο βράχο και να τον κουράρουμε σε ειδική δεξαμενή ή σε νεοσύστατο ενυδρείο, χωρίς τπτ άλλο μέσα. Υπάρχει συγκεκριμένη διαδικασία.
Ακουράριστος βράχος (στεγνός) κουράρεται μόνο με την χρήση κουραρισμένου βράχου ή
μπορεί να γίνει η διαδικασία και με ζωντανό αραγωνίτη μόνο ?
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 27-07-06, 08:54
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Ο βράχος κουράρεται μόνος του. Δεν χρειάζεται τπτ άλλο. Ότι ζωντανό έχει μείνει πάνω του, θα πολλαπλασιαστεί.
Ακουράριστος δεν σημαίνει στεγνός.
Πες μου τι θες να κάνεις και που για περαιτέρω βοήθεια.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 27-07-06, 09:38
safi Ο χρήστης safi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Επειδή παραπάνω έγραψες ότι από εξωτερικό ο βράχος έρχεται χωρίς νερό
έγραψα "στεγνός".

Δεν ήθελα να μπω σε λεπτομέρειες γιατί σκόπευα να ανοίξω νέο θέμα για να
μην πέσουμε με πολλές ερωτήσεις στο θέμα που άνοιξε ο pritanis.

Αφού όμως σε βρίσκω με χρόνο...
Θα προχωρήσω σε μικρό reef 100 λιτ. περίπου (60χ40χ45)
Κατασκευή ενυδρείου δική μου. Το ενυδρείο σκέφτομαι να το φτιάξω με
χώρο φιλτραρίσματος πίσω από την πλάτη (60χ15χ45) 40 λιτ.
Χρόνο για το ολοκληρωτικό στήσιμο (εκτός ζωντανών ) υπολογίζω 3 μήνες, δεν βιάζομαι.
Από θεωρητικής άποψης δεν προβληματίζομαι ιδιαίτερα και από οικονομικής
το πήρα απόφαση...
Λοιπόν υπολογίζω skimming x 2 φορές τα λίτρα, χημικό φιλτράρισμα με αντλία 600 λ/ω,
συνολική κυκλοφορία νερού χ 20 φορές τα λίτρα.
Υπόστρωμα νεκρού αραγωνίτη 4 εκ. και άλλα 2,5 ζωντανό από επάνω,
βράχο 20 κιλά.
Φωτισμός περίπου 4 χ 18w t5 (3 λευκές 1 μπλε), 72w σύνολο.
Αυτά χωρίς βέβαια τα απαραίτητα τεστ,αλάτι, χημικά, τροφή για κοράλια
και το ρεφρακτόμετρο.
Λέω να μην βάλω βιολογικό. Δεν βιάζομαι όπως είπα. Ζωντανό οργανισμό θα βάλω
όταν θα στρωθούν τα πράγματα. Ας μου πάρει όσο χρόνο θέλει.
Α/Ο υπάρχει, βαρέλι προετοιμασίας νερού υπάρχει, εμπειρία αυστηρής ρουτίνας υπάρχει (καλοί μου δίσκοι...).

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη safi : 27-07-06 στις 09:52
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 27-07-06, 09:56
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Καλύτερα να πάμε σε νέο postδικό σου, έχεις δίκιο. Μην τα μπλέξουμε.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 27-07-06, 10:09
safi Ο χρήστης safi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Νέο θέμα "Ξεκινώντας ένα reef 100 lit."
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 03-08-06, 18:25
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Λοιπον τα πρωτα καλουδια εφτασαν...... ΤΟ σκιμερ ειναι οντως καταπληκτικο...... Για πετε μου τωρα απο διακοσμηση τι βαζω;;;;; Μου ειπαν οτι αντι να αγορασω ζωντανο βραχο (τον βρηκα με 20¤ το κιλο) να βγαλω μερικα κομματια απο τη θαλασσα της Χαλκιδικης και να τα βαλω μεσα......Ειναι πολυ επικινδυνο;;;;; Απο υποστρωμα θα βαλω αραγωνιτη...... Να βαλω και ωραια ψιλη λευκη αμμο ή τα αναεροβια τμηματα θα μου δημιουργησουν προβληματα;;;;;;
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 03-08-06, 18:51
safi Ο χρήστης safi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Pritani, ο accnt μίλησε για 9€ το κιλό.
Δεν έχω ψάξει σε μαγαζί, αλλά για να το λέει θα ισχύει.

Τελικά δεν θα το κάνεις ύφαλλο από την αρχή ?
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 03-08-06, 19:13
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Το ψιλοφοβαμαι να σου πω...... Ξεκιναω με απλο ακολουθωντας ομως προδιαγραφες υφαλου....... Γιαυτο αλλωστε ματωσα για σκιμμερ.......και θα ματωσω με αραγωνιτη κλπ.......
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 03-08-06, 19:21
safi Ο χρήστης safi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Κάντο από την αρχή...Φως και λίγες μετρήσεις παραπάνω, τι είναι ?

Για τον βράχο δεν μου είπες. Βρήκες με 20 € ?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΔΙΣΚΟΙ ΤΕΛΟΣ ΞΑΝΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ leonm Δίσκοι 3 13-07-05 12:56

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10445 seconds with 14 queries